BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. nuel. Deze koos Rome als hoofdstad van het Italiaansche Rijk. Terwijl de h. Vader zijne stem voort durend verheft tegen het gepleegde geweld en tegen zijne droevige positie, die, zooals hij in zijne toespraak op het collegie van Kardinalen van den 2den Maart 11. zegt, »tot vernietiging onzer vrijheid en onaf hankelijkheid leidt,houden de Katholie ken niet op, hunne gebeden tot God, den Gever van alle goeds, te richten, opdat Hij in zijne groote barmhartigheid aan het Op perhoofd der Kerk die vrijheid en onaf hankelijkheid weder sehenke, welke voor het behoud der Kerk noodzakelijk zijn. Hopen wij dat die vurige bede, spoedig verhoord worde. Vóór hij uiteenging, besloot de Duitsche Rijksdag nog iets wat waarschijnlijk •wel niet door den Bondsraad zal worden goedgekeurd dat in Elzas-Lotharingen in de landsvergadering Fransch mag ge sproken worden, wanneer de Voorzitter het vergunt. Verder heeft de Rijksdag den Rijkskan selier uitgenoodigd het initiatief te nemen tot internationale maatregelen tegen kin derspeelgoed, dat met schadelijke stoffen is gekleurd. De Fransche Kamer zet de beraad slagingen over het ontwerp tot invoering der echtscheiding voort en heeft o. a. een amendement aangenomen, krachtens het welk de gescheidene vrouw den naam van haar man mag blijven voeren. De politie heeft Zaterdag te Londen een Ier, Thomas Walsh, in hechtenis genomen, die, naar opgegeven was, de huurder was der localiteit, waarin dienzelfden dag wa penen en ammunitie in beslag waren ge nomen. De bij hem gedane huiszoeking voerde tot ontdekking van verdere voorra den ammunitie. Daar alle Mogendheden de conferen tie te Konstantinopel hebben aangenomen, zulleu Frankrijk en Engeland thans de Mogendheden voorstellen die den 22en te doen bijeenkomen op de basis van het sta tus quo in Egypte. De conferentie zal uit sluitend de Egyptische quaestie behandelen. Turkije neemt er geen deel aan, maar de keuze van Konstantinopel is in overleg met de Porte geschied, teneinde de gedachten- wisselingen met haar gemakkelijker te ma ken en spoediger te doen plaats hebben. Naar uit Alexandrië gemeld wordt gaat de uittocht voort. Men schat het getal vertrokkenen op 32.000. Derwisch raadt den Khedive aan voor eenige dagen naar Kaïro te gaan, ten einde het volk tot kalmte te brengen. Het Ministerie is nog niet gevormd. De commissie van onderzoek naar de onlusten houdt zittingen met ge sloten deuren. Er heerscht te Ismaïla eene paniek ten gevolge van de nadering van een groot aantal Bedouïneu, die langs de boorden van het kanaal, welke niet bewaakt wor den, rondzwerven. Lobith, 20 Juni. Alhier ia een lijk aange spoeld en onder poiitie-toezicht op de R. K. be graafplaats ter aarde besteld. Volgens de op het lijk srevonden papieren was het een schrijnwerkers gezel, uit Pruisen afkomstig. Foehteloo, 20 Juni. Een landbouwer alhier is van den stal op den steer.en vloer gevallen en was dadelijk een lijk. Breda, 20 Juni. Alhier mocht raej. K. van Poppel den dag herdenken, waarop zij vijf-en- zeventig jaren de betrekking van orgeltrapster in de kathedrale kerk had waargenomen, Ginneken, 20 Juni. Een echtpaar alhier mocht eergisteren het zeldzame voorrecht smaken hun 69jarig huwelijksfeest te vieren. Makkinga, 20 Juni. Tegen eene weduwe onder deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij sterken drank zonder vergunning ver kocht, en wel aan jongens beneden de 16 jaar. Rhenen, 20 Juni. Zaterdag-nacht heeft alhier een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij twee Duitschers, werklieden aan den bovenbouw der spoorbrug, ernstig werden gekwetst. Het gebeurde bij een onthaal op bier, bij gelegenheid van het klinken van den eersten bout. Terschelling, 20 Juni. Alhier is bij paal 22 't lijk van een manspersoon aangespoeld, t Was reeds zoover in staat van ontbinding, dat de beide voorarmen en de onderbeenen er aan ontbraken. Herkenningsteekenen ontbraken tr aan, daar het geheel naakt was. In de duinen is het begraven. Delft, 20 Juni. Gisteren is door de politie alhier aangehouden de slagersknecht K. K., die zich te Rotterdam heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijn vroegeren meester. Oudkarspel, 20 Juni. Het zoontje van den kastelein Beukenkamp, in de Heer Hugowaard is Vrijdag in het water gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat het eenige oogenblikken later als lijkje werd opgehaal. Onlangs maakte het Engelsche Par lementslid John Bright in een zijner redevoeringen melding van de Schotsc'ne schrijfster Janet Hamil ton. Deze schrijfster was een boerin, die volstrekt geen opvoeding genoten had en alles wat zij wist zelve uit boeken geleerd had, vooral uit Shakes peare, wiens werken zij van buiten kende. Zij had nooit iets van de regels der spraakkunst geleerd, en schreef toch haar opstellen in zuiver En- gelsch, zonder eenige fouten. Hoezeer men haar in haar eigen land in eere hield, blijkt wel uit het feit, dat de onthulling van het voor haar opge richte gedenkteeken door 60,000 menschen werd bijgewoond. Te Koudekerk kreeg een vrouw met een buurvrouw twist; middelerwijl komt haar man thuis, gaat naar de schuur, neemt zijn geweer en lost een schol op een der kijvenden, om aan zijn ergernis lucht te geven. De justitie zal hem echter doen gevoelen, dat iemand de gebreken zijner vrouw en de gevolgen daarvan met meer kalmte moet verdragen. De nalatenschap v an C h arle s D ar win bedraagt 146,000 (f 1.752,000). De huzaar J. C. Z., van het le reg. hu zaren te Deventer, die aldaar zijn kolonel-regi- ments-commandant op diens bureau met woorden beleedigd en met gebaren bedreigd heeft, is door den krijgsraad te Leeuwarden, wegens insubordi natie, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en daarna plaatsing in de klasse van discipline voor den tijd van zes maanden. De Engelsche reiziger Winwood Reade verhaalt dat er in Ealaba aan den Niger in West-Afrika een krokodillenmeer is waarbij de inboorlingen allerlei merkwaardige plechtigheden verrichten. Een Eetisch priester is daar aange steld om de heilige krokodillen te voederen, die op zijne stem uit het water komen, en wien dan een vette hamel als voedsel wordt toegeworpen. De Eranschen Moustier en Zweifel, die eenige jaren geleden, op hunne reis om den oorsprong van den Nijl te ontdekken, ook te Ealaba kwamen, bevestigen in hun reisverslag de mededeelingen van Reade. Zij voegen er nog het volgende bij: „Als een nieuwe koning den troon bestijgt, brengt men hem met zijne jongste dochter aan het kro kodillenmeer. Op een teeken van den Eetisch- priester wordt het kind geg>epen en den dieren toegeworpen om daarmede aan te duiden dat het hart van een koning zich de smartelijkste opofferingen moet getroosten. Het gevaarlijke schietinstrument de katapult, waarmtê de Amsterdamsche straatjeugd zich tegenwoordig weer vermaakt, was aanlei ding, dat eergisteren-avond in de Jonkerstraat een werkman zoo hevig in het oog werdgeraakt.dat hij kans loopt dit kostbaar lid te verliezen. De knaap, die dit ongeluk nog wel opzettelijk schijnt veroorzaakt te hebben, is gearresteerd. Dante gewijzigd. In Denver (Colorado) heeft zich een vereeniging gevormd tegen het over matig gebruik van zware bieren. Boven het ge bouw der vereeniging leest men: „Laat alle hop varen, gij die hier binnentreedt!" Als een bewijs, dat alle Russen geen barbaren zijn, verhaalt het Dagblad dat de heer Gregorieff, zanger aan de Grieksche kapel te 's Graveuhage, vroeger in dienst van H. M. de koningin-moeder, gekleed in 't water is gesprongen om een zinkenden jongen te redden. Dezelfde meuschenvrieud heeft in 1863 eene vrouw met haar kind gered. Het geval wordt gebruikt om le veel te bewijzen, en daardoor bewijst het niets. Men zou het even goed kunnen aanvoeren ten betooge dat de Nederlanasche beschaving zoo verzachtend op de barbaren werkt, dat zelfs een Rus in Nederland een menschenvriend wordt, zegt de Middelb. Ot. Te Veenhuizen zijn weder 33 ver pleegden aangekomen, nadat acht dagen te voren er 28 gearriveerd waren. En dat in 't midden der maand Juni! Te Veenendaal ging de rijksveld wachter met den jachtopziener en den gemeente veldwachter van Geld. Veenendaal er op uit, om zich te overtuigen dat in een woning, vroeger tapperij, nog altijd sterken drank werd geschonken, zonder dat daartoe vergunning was verkregen. De veldwachter ven Geld. Veenendaal trok daartoe het kostuum van een polderwerker aan en wist twee glaasjes jenever machtig te worden. De rijks veldwachter en de jachtopziener kwamen daarop de woning binnen, terwijl de gewaande poldergast zijn gelag opdronk, waarvoor hij 10 cent had betaald. Men meende er nu af te zijn met proces verbaal tegen de schenkster op te maken, onbekend als deze ambtenaren waarschijnlijk waren met artikel 19 der drankwet waarbij is bepaald dat ieder, die sterken drank koopt in een localiteit, niet voorzien van het gevorderde opschrift „ver gunning," strafbaar is. De gemeente-veld wachter van Geld. Veenendaal zal voor den rechter moeten verschijnen. Het plan om in den loop van dezen zomer al wederom een tentoonstelling voor elec- triciteit te openen, ditmaal te Weenen, is terecht afgesprongen. De tentoonstelling zal nu niet in dit jaar, maar eerst in het volgende plaats hebben. Toch blijft het de vraag of ook dit tijdsverloop tusschen deze en de jongste tentoonstellingen nog niet te kort is om bepaald belangrijke nieuwig heden te verwachten. Als een bizonderheid wordt ons uit Lobith gemeld, dat daar eergisteren 221 stoombooten en schepen geankerd hebben. Dat er bij de verkiezingen soms aar dige scènes voorvallen blijkt uit het volgende: In de le wijk te Antwerpen had een curieus tooneeltje plaats. Eer. Katholiek had zich voor genomen, om ter stembus te gaan en voor zijne partij te stemmen. Zijne vrouw is echter liberaal. Behendig wist zij haren gemaal 's morgens om half negen uur in den kelder te lokken, en of de man schreeuwde of niet, zij liet den man niet uit den kelder, voor de verkiezingen waren afge- loopen. Zoo'n Xantippe mag zeker wel op een extrafooitje van de liberale partij te Antwerpen aanspraak maken. Dezer dagen kwam te Terschelling een allertreurigste tijding. De zeeman Jan Reus is in het Kattegat over boord geslagen en ver dronken. Genoemde matroos, die met zijne vrouw den geheelen winter ziek geweest was, werd deor nood gedwongen om weer naar zee te gaan. Alle hulp ontbreekt thans met den kostwinner, die drie zeer jeugdige kinderen geheel onverzorgd achterlaat. De Duitsche professor en staatkun dige Virchow wordt beschuldigt de grootste tegen stander van soep te zijn, meer bepaaldelijk van het bekende gerecht van dien naam. Hij be weert zelf echter dat dit niet waar is, want dat hij alleen gezegd heeft dat vleeschnat noch voedzaam, noch substantieel" is, en dat, als al het vleesch, dat men gebruikt, gekookt en er soep van gemaakt werd, het vleesch voor het grootste gedeelte onverteerbaar zou worden en door geen soep te vervangen zou zijn. Vleeschnat, zegt hij, is een weelde, die alleen de betrekkelijk welgestelden zich kunnen veroorloven. Een gezin, dat de tering naar de nering moet zetten, moet zich die weelde ontzeggen, want iu de koffie heeft hij iets dergelijks. Een rijk man kan soep eten, omdat hij er ander stevig voedsel bij gebruikt, en een zieke moet soms soep hebben. Gewoon vleeschnat of bouillon in zijne zuivere gedaante kan slechts eene saus heeten. Door bijvoeging van eieren, meel, vet en andere dingen, verkrijgt het misschien iets voedzaams en verhittends. Oor spronkelijk is het slechts eene zeer dunne, water achtige oplossing, gedeeltelijk van subslantiën, die van weinig waarde voor de voeding zijn en ge deeltelijk van de prikkelende aromatische deelen van het vleesch. Warm gebruikt, heeft het onge veer dezelfde waarde als koffie of thee, maar is minder dan wijn, jenever of bier; het prikkelt de zenuwen slechts. Een voordeel heeft het boven elke andere saus, namelijk dat het geen vergiftige bestanddeelen bevat, en onvergelijkelijk veel zach ter is, waarom het gerust aan zwakke lieden toe gediend, en met werkelijk voedzame bestanddeelen verbonden kau worden. De „ijzeren eeuw" doet hare rechten meer en meer gelden. Dat blijkt weder uit de jongste toepassing van het ijzer, en wel op het gebied van 't damestoilet. Te Nottingham maakt men nl. zomerstoffen en kant uit zeer fijn ijzerdraad. Het draad wordt op de Bobinetma- chine even gemakkelijk bearbeid als katoenen garen. Men belooft zich groote resultaten van dit nieuwe nijverheidsartikel. Rozengeur. In verschillende Fransche tijdschriften werd in den laatsten tijd het vol gende eenvoudige middel aan de hand gedaan om zich op weinig omslachtige wijze een essence te verschaffen, die sommigen allicht begeerlijk schijnt. Men neemt een glazen flesch (liefst met wijden hals), die goed hermetisch kan gesloten worden. Op den bodem daarvan legt men wat fijn keu kenzout, daarop een laag bloembladeren van zeer geurige rozen; vervolgens weder een laag zout, dan weer een laag rozenblaadjes en zoo voort. Na deze flesch goed gesloten te hebben, zet men ze op een droge, niet te warme piaats. Als het winter geworden is, behoeft de flesch, na ontkurkt te zijn, maar korten tijd in een vertrek gestaan te heb ben om dit geheel met den liefelijksten rozegeur te vervullen. Als dit goed uitkomt, en er is geen reden om er aan te twijfelen, dan zal het zeker heel wat toepassing vinden; immers ieder die een tuin heeft, bezit rozen, en een kamer, die in den winter met rozengeur vervuld is, is niet te ver werpen. Een dagblad van Bonn heeft het overlijden van Garibaldi aldus aan zijn lezers mede gedeeld: „Garibaldi is op Caprera overleden. Hij is in 1S07 te Nizza geboren. Eerst matroos, daarna samenzweerder, revolutionair en vrijbuiter in Zuid- Amerika, guerillo, rooverhoofdman en plunderaar van kerken in Italië, er. eindelijk Piëmonteesch generaal en gepensioneerde van den Staat van het nieuwe Italië." Naar men verneemt, is op den Idzer- gaasterpoel nabij Heeg, een boot omge slagen, waarin zich de zoon of knecht van den landbouwer Attema en twee maaiers bevonden. Hulp kon niet worden verleend, zoodat alle drie hun dood in de onstuimige golven hebben gevonden. De Heer Stevens, een Engelsche con sul, bericht in de Oil and Drugs News, dat een zijner bedienden, die een kaal hoofd had en met het schoonhouden der lampen was belast, de ge woonte had om zijne met petroleum besmeerde handen aan de weinige haren, die hij bezat, af te vegen, en na verloop van drie maanden bemerkte hij dat hij veel mooier hoofd met zwart zijachtig haar had dan ooit te voren. De Heer Stevens be proefde het middel met verbazingwekkend succes op twee patrijshonden, die plotseling hun haar hadden verloren. Gedurende den zomer 1875 werd zijn opmerkzaamheid gevestigd op verschillende gevallen van plotseling haarverlies bij stieren, ossen, koeien, en het verlies van staarten en manen bij de paarden. Zijne vroegere ondervinding spoorde hem aan weder petroleum te beproeven, met het gevolg dat het niet alleen de ziekte in de stallen deed wijken, maar de aangetaste dieren spoedig genas. De petroleum moet van de fijnste kwali teit zijn, krachtig en vlug met de palm van de hand worden ingewreven en 6 a 7 maal worden toegepast, met tusschenpoozen van 3 dagen; voor staarten en manen wordt meer tijd vereischt. Hoe eet men aspergesUit de manier waarop iemand asperges eet, ka", men een oordeel over den geheelen persoon vellen. Behoedzaam op de vork gespietst, ang9tig gebalanceerd, tot ein delijk de asperge in den mond gebracht is een weekhartig, kleinzeerig gemoed. Zond-.r zich te bezinnen m^t de vingers aangepakt, in de h >ogte geheven, het hoofd achterovergebogen en loodrecht in den mond gestoken een energiek karakter. Het houtachtig gedeelte, maar ook geen vezeltje meer of minder, op het bord gelegd een helder, logisch denkend hoofd. Het houtachtig gedeelte, uit vrees dat dit bij het opzij leggen, er vies zoude uitzien, met moeite naar benedenwerken een laf vreesachtig karakter. De gansche portie in de breedte doorsnijden, eerst de achterstukken eten en vervolgens dè voorstukken nuttigen ploertigheid in den hoogsten graad. Slechts de koppen er van eten en het overige onaangeroerd liggen laten wie zulks doet, zal nooit eeu rijt man worden. (Uit bet dagboek van een opmerker aan de table d'höte.) Voor de Rechtbank te Middelburg stonden dezer dagen 6 personen terecht, beklaagd van zonder daartoe bevoegd te zijn verkoopen van geneesmiddelen in mindere hoeveelheid dan de wet toelaat, nl. een horlogemaker en drie vrouwen te Vlissingen, een vrouw te 's Heeren- hoek en een man te Hoofdplaat, die allen of zg. Haarlemmerolie, of Urbacuspillen verkocht hadden. De meesten hunner verklaarden, onbekend ge weest te zijn met de verbodsbepaling, terwijl de verkoop, aan politiebeambten geschied, gemakke lijk te constateeren viel. Enkelen legden ook eene geschreven verdediging over, klaarblijkelijk van hun principalen ontvangen, waarin zij zich be riepen op de onbevoegdheid van den Minister tot vaststelling der lijst van geneesmiddelen van 1872. Het O. M. eischte tegen ieder een of meer boeten van f 3. Een uitzondering maakte de zaak tegen E. te Hoofdplaat. Deze had, volgens zijn verklaring, aan twee maréchaussees, die in zijn herberg kwamen en voorgaven „pijn in 't lijf" te hebben, eerst een „bittertje" verkocht en daarna, op hun verzoek, Urbanuspillen, die hij niet meer verkocht, doch nog in voorraad had, „gegeven", niet „verkocht"; hij had hun een „liefdedienst" bewezen, dien zij door een proces-verbaal be loonden. Het O. M. achtte echter ook dezen ver koop bewezen en vroeg ook zijn veroordeeling. Venetië en Arasterdam zijn de twee steden van Europa die het grootste aantal bruggen bezitten. Venetië heeft er niet minder dan 450 en Amsterdam 300. Dan volgt St. Petersburg, welke stad 130 bruggen heeft over de Newa en de grachten. Londen heeft slechts 15 bruggen; Weenen 20, en Berlijn zal er weldra, als de negen ontworpen nieuwe bruggen over de Spree voltooid zijn, een vijftigtal bezitten. Voor de drie kiosken iD denHaarlem- merheut, zegt de Arnh. Ct., waar „verfrisschende" dranken worden verkocht, is geen enkele pachter opgekomen. Dit feit is zeer karakteristiek en ken merkt volkomen ons volk. Wanneer zij, die voor het pachten in aanmerking zouden komen, behalve de „verfrisschende" ook de „verhittende" dranken mochten verkoopen, ongetwijfeld zou het aantal aanbiedingen zeer aanzienlijk zijn. Het publiek, dat van zulke kiosken gebruik zou maken, houdt niet van water. De waterdrinkers zullen nu ter wille van hen die aan geestrijken drank de voor keur geven, worden opgeofferd, tenzij de gemeente zelve de taak overneme en van overheidswege de dorstige wandelaars gedrenkt worden. Zaterdag-nacht tusschen llenl2uur hebben de bewoners van het eiland Marken een bang oogenblik doorleefd. Het water stond tot op 1.16 boven volzee en dreigde hèt eiland te over- stroomen. Gelukkig is het zoover nog niet gekomen, waardoor veel schade is achterwege gebleven. Wij gaan vooruit! Uit Gouda schrijft men: Onlangs werd uit Utrecht gemeld, dat daar zoo gelasterd werd, doch erger dan hier kan het wel niet zijn, nl. dat een vader door zijn eigen (min derjarige) kinderen in een naamloozen brief werd gehoond. De vorige week is er nl. een advertentie in de Goudsche Courant geplaatst, onderteekend door twee dochters, die daarmede verklaarden: dat al wat zij in een ongeteékenden brief hadden geschreven van haar vader en nog iemand, niets was dan logen en laster. De Süddeutsche Blatter für Geflilgelzucht wijzen er op, dat vederen en afval daarvan, bij het zuiveren en uitlezen verkregen, een voortref- felijken meststof opleveren. In het zuiden van Italië gebruikt men ze bij hennep en in den Elzas worden tarwevelden er mee bemest. Toen onlangs Koning Erederik van Wurtemberg Reutlinger. bezocht werd hij aldaar natuurlijk zeer feestelijk ontvangen. De school jeugd o. a. zong een cantate die met de strophe begon: „Hang hem op aan onze poorten De verwondering van den Koning en de veront waardiging van de personen in zijn gevolg veran derden echter in vroolijkheid toen de laatste strophe van het vers gezongen werd, luidende: „Den eere- krans voor Ered'riks hoofd." Sinds eenigen tijd is er een nieuw soort papieren borden in den handel gebracht, waarop behalve grappige teekeningen nog het op schrift Tod den Fliegen te lezen staat, en die dus dienen moeten om vliegen te dooden. Uit een iugesteld onderzoek is gebleken, dat deze papier massa in zoo hoogen graad met arsenicum is door trokken, dat een enkel dezer borden zes gram van dat vergift bevat. Men moet dus het koo- pen van dusdanige voorwerpen ten strengste ont raden. Men heeft een statistiek opgemaakt van hetgeen gedurende de Pinksterdagen te Ber lijn in den Zoölogischen tuin is verorberd. De volgende cijfers geven er een flauw begrip van, wat men in de stad der Intelligenz verduwen kan. In de twee genoemde dagen werden enkel in den dierentuin 35,000 kilo ijs, 28,000 kop koffie, 200 vaten bier (het witbier niet mee gerekend) verzwolgen. Voor het beleggen van broodjes werden 140 hammen versneden. Voor diners (1493 personen aan de table-d'hóte en 4800 eters a la carte) werden 11 centenaars visch, 1070 kippen, 20 centenaars vleesch gebruikt. De bediening geschiedde door 122 kellners.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2