NIEUWE No. 599. Zomiag 25 Juni 1882. 7e Jaargang. De Grootmeester-nationaal van het Groot-Oosten, BUITENLAND. HAARLEMSCHI COlftilT. ABOlflfEMBNTSPBUS Per B maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers t 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. KIJEKDTMf ACUTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPER8 LAUBEY. Het opschrift van dit artikel zal hoogst waarschijnlijk velen bevreemden. Het be hoort toch tot de uitzonderingen, dat een niet in de geheimen der mafonnerie inge wijd blad, zich bezig houdt met aangele genheden, die alleen de broedersraken en waarbij de »profanen« stille of liever stomme toeschouwers moeten blijven. De recente benoeming evenwel van den Prins van Oranje tot Grootmeester- nationaal van het Groot-Oosten, ter ver vanging van wijlen Prins Frederik, noopt ons een enkel woord naar aanleiding er van te zeggen. Niet zoozeer over de benoeming zelve, ofschoon wij zouden meenen dat, met het oog op de politieke en andere drijfveeren der instelling, het minder gepast is dat een Prins, die eenmaal geroepen kan wor den aan het hoofd te staan van de geheele natie, zich aan de spits plaatst van een geheime Vereeniging, waarmede, om het op zijn zachtst uit te drukken, een groot deel der natie geen vrede kan nog mag hebben. Doch, gelijk wij zeiden, het is niet over de benoeming zelve, dan wel naar aan leiding daarvan of, om juister te spreken, met het oog op hetgeen er aan is vooraf gegaan, dat wij ons er enkele oogenblikken mede willen bezig houden. Zijn onze inlichtingen juist, dan moet er den 14en Mei 11. te Utrecht eene vergade ring hebben plaats gehad van leden of gedeputeerden van het Groot-Oosten, bij welke gelegenheid o. a. door den heer Mr. J. P. Vaillant, voorzittend meester van de loge te 's Gravenhage, van welke stad hij wethouder is, in zeer krasse bewoordingen moet zijn gewezen op de weinige belang stelling van Prins Alexander in de zaken van de loge. De Haagsche Voorzittende Meester gaf bij die gelegenheid een korte schets van hetgeen met en na de opneming van Prins Alexander die volgens mededeeling van den heer Vaillant, door tusscnenkomst van broederTengnagell tot de mafonnerie was toegetreden in de loge is voorge vallen en releveerde daarbij de curieuse bizonderheid dat de Prius, na eenmaal te zijn benoemd tot Gedeputeerd Meester van FE U1LLETON. Zeldzame wraak. Vervolg.) Koopman Sturm kon 40 jaren tellen. Zijn vroeger zwart haar werd reeds hier en daar grijs; zijn trekken waren scherp geteekend, de blik duister, ja, somber. Bizonder in het oogvallend waren zijne lange wenkbrauwen. De ietwat vooruitstekende kin duidde hartstocht aan en de geheele uitdrukking van zijn gelaat een vast karakter. De koopman had weinig vrienden. Zijn hart verzette zich tegen hartelijke verstandhouding; doch als men meende, dat hij voor geen edele gevoelens vatbaar was, zou men zich vergist hebben. Het voorwerp zijner liefde, zijn trots, was zijne dochter, zijn eenig kind. Waarschijnlijk had hij alles, wat hem van liefde en deelneming uit zijn door hartstochten onstuimig leven restte, op Suzanna overgedragen; want zoo afstootend en terughoudend hij tegen ieder was, zoo zeer hing hij aan zijn kind. Voor haar dacht, voor haar werkte en leefde hij. Suzanna was een bloeiende maagd van 18 jaren, vroolijk, zorgeloos, opgewekt als de eeuwige lente. Hare heldere oogen weerspiegelden haar rein hart en de frissche wangen geleken rozen. Zij was schoon, dit zei ieder. Ook was zij een braaf, eer, steeds halstarrig is blijven weigeren zich als zoodanig te laten installeeren. Welke pogingen daartoe ook werden aan gewend, steeds wist de Prins de een of andere reden op te geven waarom hij niet ter installatie in de loge kon verschijnen, tot hij ten slotte den broeders deed weten dat, wanneer men hem volstrekt wilde installeeren, men daartoe dan maar ten zijnen paleize moest komen. Hieraan kon niet worden voldaan en zoo bleef de Prins ongeïnstalleerd. In deze halstarrigheid van den Prins en in nog andere bizonderlieden, meende de heer Vaillant voldoende gronden te kun nen vinden om den Kroonprins te beschul digen van weinig belangstelling in de Vereeniging, waarin hij zich had laten opnemen. Deze weinig broederlijkebejegening kwam ter kennis van Prins Alexander die zoo wij goed zijn ingelicht den 24en of 28en Mei een brief zond aan »broeder« Vaillant, waarvan ook mededee ling aan de andere broeders werd gedaan. Met een beroep op het eerste artikel van de Grondwet der loge, voorschrijvende: behandel uw naaste gelijk gij wilt zelf be handeld te worden, verwijt de Prins den heer Vaillant dat hij geheel en al in strijd heeft gehandeld met zijn broeder «-plicht, omdat hij een geheel verkeerde voorstelling van de zaak had gegeven. Het was niet waar, dat broederTeng nagell hem had overgehaald; hij was tot de loge toegetreden op een uitdrukkelijken weusch van zijn oom, Prins Frederik, daarin gesteund door Koningin Sophia, die zeer met de loge was ingenomen. Toch had de Prins aanvankelijk bezwaar, omdat hij vermoedde, dat hem ook vragen zouden worden gedaan naar zijue godsdienstige belijdenis. En vermits hij reeds eenmaal zijne belijdenis had gedaan, in de Ned. Hervormde Kerk, achtte hij het onnoodig zich nader omtrent zijne godsdienstige ge voelens te verklaren. Hij meende echter ten slotte toch tot de Vereeniging te kunnen treden en liet zich ook de benoeming tot Gedeputeerd Meester van eer welgevallen. Maar hij had gewich tige redenen waarom hij zich niet als zoo danig wilde laten installeeren. En hier komen wij tot het punt dat ons aanleiding heeft gegeven een korte bescliou- goed meisje, met wie ieder graag omging. Ge lukkig had zij niets van haars vaders inborst; zij was geheel het tegenovergestelde: gezellig, vroolijk en gelijk zij door haar vriendelijk ge laat snel ieders hart won, verstond zij het met vrouwelijken takt, zich naar haars vaders luimen te schikken, hem vroolijk te stemmen: en daarom gevoelde hij zich zoo onuitsprekelijk tot haar getrokken. 't Was een genot, het meisje zoo zwierig over de ijsbaan te zien rijden; zij scheen nauw het ijs te raken zoo snel en licht vloog zij daarheen. Als zij den inspecteur, dien zij oom noemde, voorbij reed, terwijl zij haar vader elders wist, dan groette zij vriendelijk en wierp hem een weemoedigen blik toe, als wilde zij zeggen, dat zij den haat haars vaders niet deelde, maar geen poging tot verzoening durfde wagen, omdat het haar verboden was. De inspecteur had het einde der baan bereikt en rustte een weinig uit. Suzanna naderde en maakte eenige keeren een grooten kring om hem. «Willen wij een wedloop houden, oom", fluis terde zij, terwijl zij weder een kring beschreef. «Kom aan, Suusje, volg mij!" «Maar zorg dat vader niets bemerkt." En voort ging het. Nu eens breed uithalend, dan weer lijnrecht schoot de inspecteur pijlsnel weg. Hem volgde het meisje vlug en licht als de gazel. Bewonderend volgden de blikken der menigte het geoefende paar; lachend wedde men wing aan de benoeming vau den Prins tot Grootmeester te wijden. De Prius dan verklaart zijn weigering aldus: Eenmaal geïnstalleerd zijnde als Ge deputeerd Meester van eer, was zijn plaats onmiddellijk naast Prins Frederik. Omtrent verschillende punten, de loge betreffende, was bij het echter met zijn oom niet eens. Zoo meende Prins Alexander dat er een einde moest komen aan de scheiding tus- schen de broeders van Noord- en die vau Zuid-Nederland. Tijdens het leven van Prins Frederik ware het echter onkiesch geweest op die verbroedering aan te dringen en daarom achtte de Prins het beter den schijn van onverschilligheid op zich te laden, dan öf in openbaren strijd te komen met de gevoelens van zijn Oom, of wel verplicht te wezen zijn eigen gevoelen op te offeren, hetgeen hij zeer ongaarne doet. Den verderen inhoud van den brief la ten wij onaangeroerd. Het feit waarop wij wilden wijzen is ditde Kroonprins wil een verbroedering met, een vernieuwde aansluiting tusschen de broedersvan Noord en Zuid. Vermits het nu een openbaar feit is dat ook de Belgische vrijmetselarij synoniem is met vrijdenkerij en radicalismedaarom achten wij het een hoogst gevaarlijke zaak dat een Prins vau Oranje, een Kroonprins zich gaat plaatsen aan het hoofd van een geheim genootschap in Nederland, dat, wordt aan zijn wensch gevolg gegeven, de hand zal gaan geven aan de Belgische vriiden- kers en radicalen. Meer willen wij er op dit oogenblik niet van zeggen. Doch wij hebben het van on zen plicht geacht op het feit te wijzen, omdat de benoeming, die thans heeft plaats gehad, ver reikende gevolgen kan hebben. Daar de aanvragen van Duitsche offi ciereu, om groot verlof, ten einde bij den Sultan in dienst te treden, nog altijd ver meerdert, heeft de Regeering zich genood zaakt gezien een circulaire uit te vaardi gen, waarin wordt bericht, dat aan de officiereu die in Turkschen dienst zich be geven, geen terugkeer bij het Duitsche leo-er kan worden verzekerd. Alleen voor O de vier officieren, die zich reeds te Con- stantinopel bevonden, wordt de mogelijkheid wie de overwinnaar zou zijn. Steeds sneller en sneller vlogen beiden voorwaarts, liet was een lieete kampstrijd. Bijna bad Suze liaar oom bereikt, toen zij op eens baar vader bemerkt, die bedaard baar te gemoet kwam rijden. Zij week ijlings ter zijde om geen verdacht te wekken, nam ecbter in haar verwarring en ook wel gedreven door den drang van de bereikte snelheid den boog te groot, waardoor zij met een geweldigen sprong over den zoom der ijsvlakte op een groote ijs schots terecht kwam, die tegen de vaste ijsmassa lag. Eeii kreet van ontzetting doortrilde de lucht. Langzaam dreef de schots, door den sprong in beweging gebracht, verder af, waardoor een breede opening ontstond, waarin het heldere water kabbelend danste. Ontzet snelde men toe; angstig volgden aller blikken de drijvende ijsschots. Doodsbleek en sidderend zag do vader het vreeselijk gevaar, waarin zijn eenig kind zich bevond. De schrik maakte hem stom; een ongearticuleerde kreet sidderde op zijn lippen; zijn armen waren naar zijn kind uitgestrekt als wilde hij haar tot zich trekken. «Beproef de opening over te springen", riep een stem uit het volk. «Dat. gaat niet, blijf," klonk het antwoord van alle zijden. «Kunnen wij haar dan niet redden", vroeg vau terugkeer in de Duitsche gelederen gehandhaafd. In de Fransche Kamer van afge vaardigden antwoordde de minister van buitenlandsche zaken op een vraag betref fende de Egyptische quaestie, dat de con ferentie is aangenomen door de Europee- sche mogendheden op den grondslag van den status quo en handhaving van het gezag van den Sultan en den Khedive. De mogendheden hebben een protocol getee kend, waarin zij verklaren geen bizondere belangen te zullen bevorderen. Dientenge volge wordt de conferentie geopend onder voorteekeuen die vrij gunstig zijn voor het behoud van den Europeeschen vrede. Moch ten tegen de verwachting aan Frankrijks belangen bedreigd worden, dan zou de re- geeriug bare vrijheid van handelen terug nemen. De Senaat heeft verworpen het ontwerp tot vrijen invoer van gezouten varkens- vleesch, omdat in het buitenland onvoldoend toezicht wordt gehouden. Aan de limes wordt uit Durban ge meld, dat de ontevredenheid in de Trans vaal over de laatste wetten toeneemt. Onder de bewoners van de westelijke gren zen duren de ouordelijkheden voort. In het Lagerhuis zeide Dilke, dat de onderteekening van het protocol nopens de belangloosheid bij de Egyptische zaken Engeland verzwakken zou, en niet gerecht vaardigd werd door Egypte's toestand. Engeland neemt aan de conferentie deel met een duidelijk omschreven politiek. De Oostenrijkscbe en Duitsche consuls hebben waarschijnlijk den Khedive een mi- nisterie-Zagheb aangereden, om de voor- loopige bescherming van het leven en den eigendom der Europeërs. Verder zeide Dilke nog dat er voldoende versch water in het Suez-kanaal voorhanden is. Ashley zeide, dat de Regeering geen bericht heeft over feitelijke vijandelijkheden in Zoeloe-land. Aan de Times wordt geseind uit Petersburg, dat de politie een nihilistenhuis op het bij St.Petersburg gelegen Vasili-eiland heeft ontdekt. Negen nihilisten zijn daarin gearresteerd, een groote dynamietmassa, een geheime briefwisseling, plattegronden van het Kremlin in beslaggenomen. De politie arresteerde daarna veertig andere personen, waaronder hooggeplaatste militairen en burgers. een jong krachtig man, terwijl hij met zijn blik ken den afstand mat. «Het water is diep", zei een ander; 'twas doldwaas; de eenige hoop is, dat de schots weer bijdrijft.Het arme kindEn als de schots breekt, zinkt het meisje in de diepte «Is dan geen lat, geen touw in de nabijheid?" riep de ongelukkige vader. «Vijf honderd gulden voor wie mijne dochter redt." Angstig zag de een den ander aan. Ieder had gaarne hulp verleend, als hij geweten had hoé; men zou gezegd hebben, het meisje met de han den te kunnen vatten en toch was die smalle opening een onoverkomelijke hinderpaal. Ook wist men, dat de zoom de last niet zou kunnen dragen en breken. Iedereen begreep het gevaar. De verraderlijke schots, die tot dusver op denzelf den afstand der ijsvlakte was gebleven, en door het stooten tegen andere schotsen steeds afbrokkelde, dreef eindelijk stroomafwaarts. Zij kon bersten of, wat nog meer te vreezen was, in het eigen lijk vaarwater komen en dan was geen redding meer mogelijk. Bleek en onbewegelijk stond het meisje op de schots, de schaatsen diep in het ijs gedrongen. Onafgewend hield zij den blik op het ontstelde gelaat haars vaders gericht. Soms bewoog zij werktuigelijk haar handen als wilde zij zich aan haars vaders borst redden. Ieder moment werd eene eeuwigheid. {Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1