BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Indirect ten gevolge van de ontdekking dezer schuilplaats van nihilisten op Wasili- eiland, kwam men in den nacht van 17 op 18 Juni in de Fornarystraat een tweede schuilplaats der samenzweerders op 't spoor, waar ook verscheidene gevangen genomen zijn. Derwisch-pacha ontving een depêche van den Sultan, waarin hem verzocht werd Arabi mede te deeleu, dat de Sultan te vreden is over zijn gedrag, en waarin hem verder werd opgedragen alle pogingen in het werk te stellen om Arabi te overre den, dat hij te Koustantinopel zou komen vóór de eerste zitting der conferentie. Men gelooft dat Arabi daarin niet zal toestem men. Tezelfder tijd ontving de Khedive eene depêche van den Sultan, waarin deze zijne tevredenheid over zijn gedrag betuigt en belooft al het mogelijke te zullen doen om het gezag van den Khedive te versterken. Uit Oran wordt gemeld, dat afge vaardigden van de dorpen in de oasis Fiquig een bijeenkomst hielden, waarop besloten werd Frankrijk te vragen of zij op vriend- schappelijken voet de handelsbetrekkingen met Algerië mochten hervatten. De ellende, die men er lijdt, bewoog de afgevaardig den tot dezen stap. Men geloofde dat Frank rijk wel zal toestemmeu. De vergadering besloot Fransche troepeD, die hij geval in de oasis mochten komen, goed te ontvan gen, mits zij niet den voet zetten in de dorpen. De Minister van financiën heeft bij resolutie van 13 Juni bepaald, dat de conducteurs, machi nisten en koetsiers der spoor- en tramwegmaat schappijen volgeus art. 3 letter v en w der wet op de patenten als vrijgesteld zijn te beschouwen, doch dat de controleurs, opzichters, ladingmees- ters, boekhouders en kantoorbedienden dier maat schappijen naar tabel XI worden belast. Vlissingen, 23 Juni. Alhier is gisteren-avond een meisje van 2Vs jaar door de stoomtram over reden. Één beentje was letterlijk afgesneden, het andere, een arm en het hoofd waren zwaar ge kneusd. Het kind is aan de gevolgen overleden. Borger, 23 Juni. In deze gemeente is een kind, dat in een pot met kokeude melk is ge vallen, onder de hevigste pijnen bezweken. Prineenhage, 25 Juni. De veldwachter Van Poppel alhier, is door zekeren vischkooper, die in beschonken toestand verkeerde, met een juk zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij zware verwondingen bekwam en zijn toestand niet zon der gevaar is. De dader is gearresteerd. Den Helder, 23 Juni. Een der werklieden van de scheepstimmerwerf De Eikenboom alhier, had het ongeluk in de Binnenhaven te vallen> met het ongelukkig gevolg dat hij levenloos werd opgehaald. Haaksbergen, 23 Juni. H. J. Nijhuis, heden ochtend in de veenderij bezig zijnde een kar turf te laden, geraakte door het omslaan der kar daar onder. In de nabijheid zijnde werklieden, die zulks zagen, wilden hem helpen, maar hij was reeds overleden. Delft, 23 Juni. Heden-namiddag is door de politie aangehouden zekere zich noemende J. v. D., koopman, wonende in de Raamstraat te Rotter dam, wegens 't ledigen der geldlade in een win kel in de Nieuwstraat te Delft. De aangehoudene is naar Den Haag opgezonden ter beschikking der justitie. Almelo, 23 Juni. Eene wtduwe alhier, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, is heden dood op den vloer harer woning gevonden met een wonde aan het hoofd, die zij, door een beroerte wellicht getroffen, bij den val verkregen heeft. Daar de buren de 61 jarige, alleen wonende vrouw sedert meer dan een dag niet gezien hadden, werd de deur der woning op last der politie geopend. Te Marseille is op klaarlichten dag, ongeveer te 3 uur 's namiddags, zekere Merceron, zeventig jaar oud en horlogemaker, in zijne win kel vermoord geworden. Eene dienstmeid, die een uurwerk te repareeren kwam geven, zag het in bloed badende lijk op den grond liggen. Bij onderzoek werden twee-en-dertig steekwonden aan het lichaam gevonden en bleek, dat 15 horloges, eene menigte ringen, kettingen, medail lons enz. verdwenen waren. Als zonder geld of middel van b e- staan werden in de vorige week 162 vreemdelingen uit het rijk verwijderd, waaronder 21 vrouwen en 10 kinderen; in het politieblad 16 Juni 11. werden 58 personen gesignaleerd, wegens correc- tionesle en andere feiten, en een als ontvlucht per soon uit het gesticht Veenhuizeu. De vervolging tegen den directeur van het huis van arrest te Middelburg, den heer P. A. Janssen hebben wij medegedeeld. In een open brief aan den Minister van Justitie beklaagt de vervolgde zich over de beleeuigeude wijze, waarop hij door rechterlijke ambtenaren behan deld is en komt hij op tegen het uitstel, der behandeling van zijne zaak. Zeven maanden duurt zijne schorsing, en al dien tijd is hij zon der verdiensten en belet eene andere betrekking te zoeken of aan te nemen. Zijne zaak blijft han gende en de akte van verwijzing vermeldt geheel andere beschuldigingen, dan het feit, waarvoor hij geschorst is. Bij herhaling heeft hij zich reeds tot den Minister gewend, maar geen antwoord bekomen. Een meisje van 6'/s jaar zakte dezer dagen op de Marché aux fleurs, te Parijs, ineen. Bij onderzoek van het lijkje werd geconstateerd, dat net kind dronken gevoerd was en de oorzaak van haar dood aan deze gruweldaad moest worden toegeschreven. Zondag-avond «onden eenige agen- ten van politie, te Parijs, een ruim 30 jarig man dood op de straat liggen. Toen men het lijk bij een apotheker had ingebracht, constateerde een geneesheer, die inmiddels gehaald was, dat de ongelukkige van honger gestorven was. En dat op zoo korten afstend van de boidevards, waar zoo veel duizenden noodeloos verspild worden! The Paper World een Amerikaansch blad, wijdt een beschouwingen aan de grond stof, waaraan het in meer dan één opzicht zijn bestaan en zijn opkomst te danken heeft en, wijst daarbij op het groote belang, dat het papier meer en begint te krijgen. Vroeger gold het gezegde: „Cotton is King", en de katoen was ook n° 1, was ook koning, en een vorst wiens regecring eigenzinnig en machtig was. In de latere dagen hebben zich echter andere belangen en andere in- dustriën doen gelden, en deze bestoken den ouden vorst met een heftigheid, die zijn wanke lenden troon doet schudden. Tarwe, rogge, olie, steenkolen, ijzer en andere producten van het land dringen zich voorwaarts en trachten zich op den voorgrond te plaatsen, doch de laatste en wel de voornaamste van al de latere producten is de papiermassa, dat belangrijke product uit de papier-nijverheid. Wanneer de papiermassa niet zoo goedkoop en goed gemaakt kon worden, dan zou het tegenwoordige geslacht niet in staat zijn de morgen- en avondbladen te lezen, of de weke lijks en maandelijks uitkomende perodieke geschrif ten, de boeken over geschiedenis, kunst, industrie, reizen en wat niet al, en dat tegen prijzen, die zoo laag gesteld zijn, dat zij bijna onder ieders bereik vallen. Zoo snel en zoo volkomen heeft deze in dustrie zich uitgebreid, dat het vervaardigen van papiermassa en wel voornamelijk uit hout, de be langrijkste gedeelte van de geheele papier-industrie is geworden. De papier-industrie heeft zulk een ontzaggelijke uitbreiding gekregen, dat het reeds lang niet meer mogelijk was, uitsluitend lompen ah grondstof van de fabrikage te gebruiken. Voor sommige doeleinden moet het papier nog wel uitsluitend uit lompen vervaardigd worden, maar nu de papiermassa uitstekend uit hout kan verkregen worden, dat hetzij door mechanische of door chemische middelen behandeld wordt, kan men over een onschatbaar surrogaat beschik ken, dat steeds ten dienste der nijverheid staat en in onbeperkte hoeveelheid voorhanden is, het geen men, zooals wel bekend is, alles behalve van de lompen zeggen kan. Zooals de stand van zaken tegenwoordig is, zouden wij ons moeielijk kunnen voorstellen, hoe de stand van de papier- markt zou wezen, wanneer wij ons uitsluitend van papier uit iompeu vervaardigd konden bedie nen; maar zeker is het dat dan de verschillende drukwerken, de couranten, periodieken en verdere boeken vooreerst veel minder in getal en verder zeker drie- of viermaal duurder zouden wezen dan waarvoor zij nu te krijgen zijn. Zaterdag jl. had in de Spuistraat te Amsterdam een jacht over de daken plaats, die heel wat personen gedurende eenigen tijd in span ning hield. Een 19 jarige jongen, zegt het G. P. G., die, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, de gevange nis en het leven daarbinnen van nabij heeft leeren kennen, kwam ten huize zijner moeder in het be zit van een horloge en ketting. Het verleden van den jongen in aanmerkig genomen, begreep zijn moeder al spoedig dat die voorwerpen op oneer lijke wijze waren verkregen; waarom zij hem daar over onderhield, hetgeen ongenoegen veroorzaakte en wel zoo erg, dat de politie in aantocht was. Haar ziende naderen, vloog de jongen naar boven, het dakvenster uit, waarna een jacht over de da ken begon tusschen hem en eenige agenten. Een inspecteur van politie, juist in de nabijheid, stelde een onderzoek in op den Voorburgwal, ten huize der familie, alwaar men meende, den persoon op het dak te zullen aantreffen. Hierin werd men teleurgesteld, daar de klimmer inmiddels eenige daken verder was en toen een huis was binnen gegaan, waar hij in een slaapvertrek een ware verwoesting aanrichtte. Niet tevreden met het geen hij reeds had gedaan, trok hij een jas aan van den heer des huizes en kwam in de keuken terecht, alwaar hij der vreeselijk onthutste dienst bode toeriep, hem te verbergen. Op het hooren van het tumult, naderde mevrouw, die gelukkig spoedig van den „uit de lucht gevallen" gast werd bevrijd door de hulp der politie, die voor een wel is waar minder hoog, doch veiliger ver blijf voor den jonkman zorgde. Reeds een geruimen tijd geleden is melding gemaakt van het feit dat de Berlijnsche postbeambte Thiemse, wiens vijftigjarigen dienst reeds was gevierd, eensklaps genoodzaakt werd zijn ontslag te nemen, hetwelk hem anders, en wel op grond van nalatigheid, zou moeten zijn gegeven, omdat hem op het bureau een pakket ter waarde van 30,000 mark aan wisselzegels was ontstolen zonder dat hij kon nagaan hoe dit mogelijk was. Ook vervolgens bleef er, in weerwil van het strenge onderzoek, in de zaak iets duis ters bestaan. Thans echter is alles aan het licht gekomen door een proces tegen een andere post beambte. Deze heeft niet slechts den hier ver melden diefstal, maar ook verschillende andere diefstallen gepleegd en is nu veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en vijf jaar verlies van eer. Door den Heer Bennett, directeur van de New-York Herald, is een som van 50,000 dollars geschonken aan de weduwe van kapt. De Long, den bevelhebber der Noordpool-expeditie van de Jeannette, welke, zooals men weet, op Kosten van genoemd blad uitgezonden werd. Op een onlangs gehouden examen voor hoofd der school in eene plattelands-gemeente in Zuid-Beveland, schrijft de G. Ct. deed zich het volgende curieuse geval voor; De candidaat vroeg bij het practisch examen aan een knaap: „Wat doet men met aardappelmeel?" waarop de jongen antwoordde: „Wel in de boter doen." Er ontstond natuurlijk veel gelach, te meer wijl de jongen een zoon was van een tegenwoordig zijnd lid van den raad, teveDs winkelier! Voor eenige dagen ontnam een Bel- gisch koopman zich het leven in een der hotels van de Cité Bergère, te Parijs. Op het oogenblik dat de hotelhouder zijn verklaring op de mairie ging afleggen, ontving hij een brief van den maire van Arlon, waarin deze mededeelde, van den ge storvene een brief ontvangen te hebben, waarin deze hem van zijn noodlottig voornemen kennis gaf en hij, als burgemeester zich verplicht gevoeld had de noodige gegevens over te zenden voor het opmaken van de acte van overlijden. De Pa- rijsche bladen nemen een loopje met dezen zoo stipten ambtenaar, die niet, zooals ieder ander gedaan zou hebben terstond, na ontvangst van den brief, aan den hotelhouder getelegrapheerd heeft, om dezen te waarschuwen en den zelfmoord mis schien te voorkomen, maar alleen aan het opma ken van de doodacte dacht. Voor den schoonmaak! Om de eigenaar- dige onaangename lucht in een pas geverfd of gestukadoord vertrek weg te maken, neme men een emmer water, waarin men eenig goed versch hooi werpt en de verflucht wordt dadelijk min der. Het middel is niet kostbaar en kan gemak kelijk beproefd worden. In eene Berlijnsche correspondentie aan de Weser Zeitung wordt omtrent de nalaten schap van prins Ercderik der Nederlanden o. a. het volgende medegedeeld: Voor de erfgenamen vervalt onder anderen de ƒ90,000 rente, die de Prins „wegens Luxemburg" genoot. Zijne bos- schen „tusschen Den Haag en Scheveningen" bren gen niets op. Wel had de Prins nog „dertig Oost- indievaardërs", maar sedert alle natiën concur- reeren, levert ook de handel geen gouden bergen meer op. Of men in het buitenland ook goed in gelicht is Een treurig voorval had te Haren plaats. Het ruim dertienjarig zoontje van den lo gementhouder H. Kamphuis was des middags, zonder voorkennis van zijne ouders, met den wa termolenaar naar den molen gewandeld, waar de jongen zich wel ruker ophield, doch ditmaal voor het laatst. Eenige oogenblikken later werd hij door den molenaar opgemerkt, levenloos beklemd tus schen de schroef vau den molen. Een consul van Rome behield dit ambt slecht zes uren, hetgeen een spotvogel deed uitroepen dat in Rome nog nooit zulk een streng consul geregeerd had, daar men onder zijn regee ring noch gemiddagmaald, noch geavondmaald, noch geslapen had. Uit Kotta Radja wordt van 25 April aan de Soer. Courant geschreven: De toko van de Gebrs. Van der Zijl, buurman van den con troleur van politie, broeder van den Schout, is in brand gestoken. De Gebrs. waren juist aan het bouwen. Nu zijn de brandstichters door de opening van het dak weten binnen te komen, hebben vloer en omvvanding flink in de petroleum gezet, de brandbaarste stoffen verzameld en ten slotte den brand er in gestoken. De heeren Van der Zijl werden eerst wakker op het geluid der springende flesschen en het is hun gelukt met hun personeel den brand te blusschen. Tot heden zijn de daders onbekend gebleven, ofschoon eene pre mie is uitgeloofd. De gemeenteland er ij en te Kamper- veeu hebben bij publieke verhuring ƒ261 opge bracht, tegen ƒ493 in het vorige jaar. Enkele kampen deden ongeveer 50 pCt. minder. Bij de verhuring van de landerijen in den Kamperveen- schen polder was opbrengst ƒ4713, of ƒ1842 minder dan iu 1881. D i u s d a g-u acht werd in de rue de Sèvres, te Parijs, een stoutmoedige diefstal gepleegd, ten nadeele van zekere vrouw Swelke alleen eene kamer bewoont. De vrouw was reeds lang te bed, toen zij eensklaps een man met een dievenlantaarn zag binnenkomen, hare kas openen en geheel en al doorsnuffelen. De schrik belette de vrouw te spreken. Toen de dief vertrokken was, zag zij eerst dat hij eenig geld en vijf effecten ter waarde van 7000 franks meegenomen had. Van de 65 kostbare paarden, die on geveer twaalfhonderd roebels elk kosten en die bestemd waren voor de kroning van den Gzaar, zijn er reeds tien gestorven en vier nog ziek door het klimaat. Een opruiming die niet dadelijk ver kieselijk is, al wil de Keizer zooveel mogelijk be zuinigingen invoeren en daarom zijn stalpersoneel van acht- op vierhonderd man brengen. Te Bordeaux is eergisteren de „na tionale en meridionale" tentoonstelling, met de daaraan verbonden internationale wijntentoonstel- liug, plechtig geopend. Aan de nijverheidstentoon- stelfing mochten Fransche, Spaansche en Portugee- sche inzenders deelnemen, maar op de wijntentoon stelling zonden alle wijnbouwende landen hunne voortbrengselen in. Er moet zeer veel belangrijks te zien zijn. Onder de ingezonden wijnsoorten trek ken vooral de Australische en Amerikaansche de aandacht, die zeer geroemd worden. De fraaiste en merkwaardigste col lectie van waaiers werd dezer dagen te Londen verkocht, nadat ze eenige dagen ook als oudheid kundige tentoonstelling had dienst gedaan. Ze was afkomstig van mr. Walker te Uffington. De prach tigste en duurste waaiers, thans te verkrijgen, kun nen in de verte niet halen bij die uit de vorige eeuw er hebben geen hand water, bij de waaiers van kunstenaars als Watteau, Boucher en Erago- nard. Vooral werden een drietal waaiers, ook om de historische herinnering, er aan verbonden, hoog opgejaagd door de kunstkoopers. De bruidswaaier der hertogin van Bourgondië, de moeder van Louis XV, werd voor 82 pond sterling verkocht. Ze is van ivoor, waarop Watteau in zijn besten stijl de bruiloftsfeesten heeft geschilderd, die in het Paleis te Versailles plaats hadden ter gelegen heid van het huwelijk des hertogs en der herto gin van Bourgondië. De bruidswaaier van Marie Leczinska (ook van de familie der Bourbons) van fijn leder en door Boucher beschilderd, bracht 75 p. st. op. Eindelijk de bruidswaaier van Marie Antoinette, een meesterstukje waarop Pragonard de ongelukkige koningin schilderde op het oogen blik dat zij het huwelijkscontract teekent, werd voor 36 p. st. en 15 sh. van de hand gedaan. De geheele verzameling bracht 2408 p. st. op. Het Gerechtshof der Vogezen heeft zekeren Eourquin wegens brandstichting ter dood veroordeeld. Deze Eourquin was korporaal der pompiers (brandweer) en droomde van het legioen van Eer, of minstens van een medaille. Om deze te verkrijgen stak hij sedert eenige jaren achter eenvolgens dertien huizen in brand; zoodra de braud uitsloeg, trok hij dan zijn uniform aan en deinsde nu voor geen gevaar terug om de slacht offers te redden. Deze vreemdsoortige maniak werd op heeteraaad betrapt, toen hij zijn veer tiende huis bezig was aan te steken. Te Par ij s worden sinds eenigen tijd gekleurde potlooden in den handel gebracht, die het voordeel hebben, dat, wanneer men er mee op dof glas teekent, de teekeningen in dat glas kunnen worden gebraid. Dit potlood kan voorts met den doezelaar worden behandeld evenals krijt. Een Pransch blad deelt een paar staaltjes mede van nieuwe wetenschappelijke ter men, die volgens eenige scheikundigen „algemeen gebruikelijk" maar voor eerstbeginnenden verre van aangenaam zijn. Men spreekt dan van Arho- mononitrodiphyldiacetylenevan Diparatolyldiazo- plienylure en van Ethylenetetramethyldiphenyl- phosphonium. „Een buitenkansje voor iemand zonder memorie," zou de schoolmeester zeggen. In de patroon-fa b r ie k Gau pi llat, tus schen Bellevue en Versailles gelegen, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor drie vrouwen, die in de fabriek werkten, gewond werden. On voorzichtigheid 7an een harer moet de oorzaak dezer ramp zijn. Woensdag-voormiddag is een jongen van 8 jaar aan de Binnenwatersloot te Delft onder een beladen hondenkar geraakt. Een der wielen ging het kind over den buik. Na van de straat opgenomen en in eene nabij zijnde woning te zijn gebracht, werd het daar geneeskundig behandeld. De aard der kwetsuren kon voorhands niet worden opgegeven. Het onbesuisd rijden van den voerman van de hondenkar moet de schuld zijn van dit ongeluk. Te Haaften, waar het nieuwe raad huis dezer dagen in gebruik genomen werd, eischte men vai den Rijksontvanger 75 ct. per uur voor het houden van zitdag in een der benedenver trekken. De ontvanger nam het vriendelijk aanbod niet aan en houdt nu zitting in een bierhuis. In de Académie des Sciences is me- dedeeling gedaan over den tegenwoordigen toe stand van den onderzeeschen tunnel, die Engeland met Frankrijk verbinden moet. Aan de zijde van Dover heeft de tunnel reeds 1800 meters lengte waarvan 1200 ouder de booge zee. Een machine van kolonel Beaumont werkt uitstekend; zij boort 25 meters per dag. In den tunnel wordt te mid den van stofwolken gewerkt bij electrisch licht. D e Milch-Zeit. meldt, dat de invoer van schapevleesch uit Nieuw-Zeelaud te Londen steeds grooier afmetingeu aanneemt en dat in de laatste week het vleesch van 5000 schapen naar Enge land gebracht is. Ook voor de kunstvoorwerpen op de Hamilton-veiling, de Chineesche en Japausche vazen, de meubelen, enz. worden hooge prjjzen besteed. Een schrijftafel van Marie Antoinette o. a. bracht 6000 I 72,000) een secretaire van die ongelukkige vorstin 4620 (ƒ55,440) en een haar toebehoord hebbende commode 4100 49,200) op. De opbrengst der drie eerste dagen is 91,883 (ƒ1,102,586.) Naar luid van berichten uit Londen was in de omstreken van Brighton en Preston de runderpest uitgebroken. Op eene hoeve bij Brighton moesten in de vorige week 40 melk koeien geslacht worden. De wekelijksche veemarkt te Brighton is voorloopig gesloten en naar Lewes verlegd. Nabij Preston werden eveneens 22 koeien gedood. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Y. J. M., geboren te Venlo, wonende te Esloo, hoofdagent van verschillende maatschap bijen, schuldig verklaard aan: het gebruikmaken van twee valsche onderhandsche geschriften, we tende dat die valsch of vervalscht waren, en hem deswege veroordeeld tot negen maanden celstraf en twee geldboeten, elk van f 50, subsidair voor elke boete een dag celstraf. Een hevige wervelwind heeft in ver scheidene Amerikaansche Staten, Missouri, Illinois, Kansas, maar vooral in Jowa, groote schade aan gericht. In laatstgenoemden Staat werd de stad Grinell half verwoest; 100 menschen werden in de stad en de omstreken gedood en 150 gewond. Telegraafleidingen werden vernield, spoortreinen van de rails gewaaid en zwaar beschadigd. Aan het station Malcoln, van den Rock Island-spoorweg, werden acht mannen gedood; te Kansas een hooge- school voor vrouwen vernield, waarbij vier meisjes om het leven kwamen, en uit vele andere plaatsen werden ongelukken bericht. De totale schade rekent men op 2 millioen dollars. Bij Kroonstad heeft een botsing tus schen twee spoortreinen plaats gehad, waarbij 7 waggons verbrijzeld en 15 personen zwaar gewond werden. Een den 17 Juni jl. bij het le reg. i n- fanterie te Leeuwarden ingelijfde plaatsvervanger, Johannes H., is herkend als te zijn Pieter H„ vroeger soldaat bij dat regiment en in 1880 wegens lichaamsgebreken ontslagen. Hij heeft reeds bekend, met gebruikmaking van zijns broeders papieren als plaatsvervanger te zijn aangenomen. Hij is in arrest genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2