NIEUWE No. 601. Zondag 2 Juli 1882. 7e Jaargang. Waar gaan wij heen? BUITENLAND, Eene anekdote uit Bernadotte's jeugd. HllRLEMHCHI {OMUT. ABOMHEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per poet. Afzonderlijke Nummers 0,85 1 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BET BE AU: St. Jansstraat Haarlem. MMNÏIEKD AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DEB ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS hAUEEY. Feiten spreken duidelijker dan woorden. De uitvoerigste bespreking werkt dikwijls niet zoo ingrijpend als de naakte feiten die het volk worden aangewezen. Zeker, er zijn in het laatste tiental jaren velen, die geloof gehecht hebben aan de phrasen van het liberalisme, van volksgeluk, algemeene beschaving en verlichting, zedelijke ver heffing der natie door vereenigingen tot veredeling van het volk enz. enz., doch dagelijks leeren ons de gruwzaamste feiten, dat de ruwheid, de zedelijke verwildering, het aantal misdaden en zelfmoorden en de ellende van het volk op schrikwekkende wijze zijn toegenomen. Alles is in onze dagen omgekeerd. Garibaldi wordt onder de Hei ligen gerekend en Priesters worden ver jaagd en gevangen gezet, wegens «onbe voegdheid* om de H. Mis te lezen. Over de reliquieën der Katholieke Kerk wordt aanhoudend gespot, doch de woning van den Italiaanschen roover-hoofdman wordt een «heilig verblijf* geheeten en de voor werpen daar aanwezig hoog vereerd, voor werpen die eenmaal aan den ouden revo- lutionnair toebehoorden, aan den man wiens zedelijk karakter openlijk niet kan bespro ken worden, wiens echtverbintenissen een schandaal waren en die toch nog als een voorbeeld van deugd aan het jonge geslacht wordt voorgesteld. De vraag waar gaan we heen, moet op verschillende wijze beantwoord worden. In staatkundig opzicht gaat Europa de revo lutie tegemoet; de Czaar waagt het niet, uit vrees voor de nihilisten, zich te laten kronen. De sociaal-democraten hebben op hunne onlangs te Parijs gehouden verga dering, de vernietiging der tegenwoordige maatschappelijke orde openlijk geprocla meerd; de in Londen door nihilisten en Amerikaamche fenians gehouden vergade ring had ten doel, de vereeniging der beide revolutiepartijen tot stand te brengen, alzoo de internationale samenzweerders tot een leger te vormen. Niets echter deed de be doelingen der radicalen zoo duideliik blijken, dan de vergoding, welke het Europeesch liberalisme, republicanisme en radicalisme voor Garibaldi aan den dag legden, voor den rooverhoofdman, het type van een troon- en kerkvervolger. Wij zijn reeds zoover gekomen, dat een man, die in de vernietiging van den monai'chalen staats vorm zijn levensdoel, en in het wapperen der roode vaan zijn ideaal zag, als »held« en heiligegeprezen en aan het volk als een model-patriot wordt voorgehouden. FE U1LLE TON. Toen de zeventienjarige Johan Baptiste Julius Bernadotte de armzalige woning zijner ouders in Pau ontloopen was, liet hij zich als gemeen sol daat bij het regiment la Marine Royale, dat te Corsica lag, aanwerven. Daar hij na verloop van vijf jaren tot korporaal opklom, vroeg hij om de hand van een meisje, dat hem echter den zak gaf en dat later als waschvrouw leefde en vaak zuchtend gezegd moet hebben: Ik moet wasch vrouw zijn, ik, die nu koningin had kunnen wezenToen hij daarna sneller begon op te klimmen ofschoon de hooge toekomst die hem wachtte zeker niet droomende zoodat hij zich in het jaar 1/S0 met de strepen van sergeant kon tooien, toen speelde zich op een goedendag de volgende episode af. Op een feestavond hadden zich een dozijn on- der-officierer. met witte jassen en blauwe op slagen, met gepoederd haar, den stijven steek in den nek en prachtige snorren aan een tafel gezet, waarop spoedig een aantal ledige flesschen In moreel eu religieus opzicht bevinden we ons in een poel, welks miasma gansch Europa verpest. Het materialisme kweekt bandieten en moordenaars, die noch het leven van een koning, noch dat van een kind sparen. Het van den kansel verkondigde ongeloof heeft onder het volk wortel ge schoten; voor de ontwikkelden* en «libe ralen is de Godsdienst slechts goed genoeg om politiediensten te verrichten. Het volk werd geleerd, het priesterlijk kleed te be spotten, den godsdienst als bijgeloof te be schouwen, de stem van 't geweten als een spel der verbeelding te verachten; en zoo verdwenen met de vreeze Gods, ook de zede lijke basis en de achting voor elk gezag- De zelfmoorden nemen op schrikbarende wijze toe. Een tijd, waarin de zelfmoord als sociale verschjjning optreedt, vermaant ernstiger dan elk andere gebeurtenis, om op den ingeslagen weg te keeren. Afschu welijk is het dat men er zich bijna aan gewend, dagelijks een zeker aantal zelf moorden in de nieuwspapieren vermeld te vinden. De statistiek van Frankrijk, Saksen (in welk land de meeste zelfmoorden plaats hebben), Oostenrijk, Engeland en Italië geeft over 1876 een aantal van 15295 zelfmoorden aan, die op de registers van den burgerlijken stand zijn ingeschreven, doch deze statistiek kan men niet als juist beschouwen. Het aantal zelfmoorden in Europa kan men veilig op ruim 30.000 per jaar schatten. Wij hebben hier met een ziekte-verschijnsel te doen, dat een terug keer naar de barbaarschheid doet vermoeden. Daaraan erkent men dan ook de waarde eener beschaving, eener ontwikkeling, die slechts het eigen ik, doch geen God erkent. Dat is de vrucht eener leer aan wier ver breiding wijsgeeren en dichters deel nemen. De voornaamste oorzaak der zelfmoorden is grootendeels de zedeloosheid die in de ongodsdienstigheid haren wortel heeft. En aan de verbreiding der schaamteloosheid ar beiden duizenden factoren: schouwburgen, museums, balzalen, schilderijen enz. enz. Op publieke tentoonstellingen verdringt men elkander voor de meest zedelooze schilderijen door zedelooze kunstenaars vervaardigd en tot ergernis van velen geëxposeerd. Las cieve feuilletons in de liberale dag- en weekbladen prikkelen de begeerlijkheid even als de zedelooze prenten en platen, die overal ten aanschouwe van iedereen wor den tentoongesteld. Waarlijk een pestziekte heerscht onder het volk en wij gaan naar een afgrond, die aan den ondergang van Ro me, ten tijde der Cesars, zal doen herinneren. Wie kan het volk uit dien poel van prijkten. Tot het feest behoorde een bekend drie koningenbrood, waarop men reeds vol verlangen wachtte. Toenmaals had ieder soldaat een bijnaam, dien men beier kende dan den doopnaam. Zoo werd Bernadotte „Monsieur" genoemd, een zin speling op zijn buitengewone hoffelijkheid, zijn nette manieren en zijn smaak. Aan zijn zijde en bij het grootste aantal ledige flesschen zat een onderofficier, die Guerin heette, maar met den zonderlingen naam van Boyau-Rouge bestempeld werd. Hij was de grappenmaker van de compag nie. Tegenover Monsieur Bernadotte behield hij altijd een zekere waardigheid, omdat hij eenige jaren ouder was en hem het eerste onderricht in den wapenhandel had gegeven, zoodat hij steeds voortging met hem zijn zoon te noemen. Het driekoningenbrood liet lang op zich wach ten en mer. begon zich te vervelen. Let op, zeide Boyau-Rouge, wanneer ge wilt, zal ik u vooruit zeggen wie de boonen koning worden zal. Ja, doe dat doe dat, riepen allen. Boyau-Rouge nam toen dadelijk uit een spel zooveel kaarten als er onderofficieren waren; het getal was juist twaalf en er was een koning. jammer en ellende redden De dolzinnige phrasen van het liberalisme van bescha ving en humaniteit? Predik den echtbre ker, den moordenaar, den roover en den meineedige dat hij zich aan de beschaving bezondigten hij zal u hartelijk uitlachen. Slechts de Godsdienst, de Kerk, kan hulp verschaffen, de Kerk, die den mensch naar iets hoogers, naar eene eeuwigheid heen- wijst. In de zonnestralen van den Gods dienst vermant zich het volk en wordt het bekwaam voor edele dadenin den nacht van het materialisme vergaat zijn geloof en verdwijnt zijue hoop. Een enkele Missie in het land, werkt beter dan duizend politiesabels Aan het Pruisisch Departement van On derwijs wordt een wet ontworpen, waarbij ook een jaarlijksche uitkeering wordt ver zekerd aan de weduwen of kinderen van die onderwijzers, die geen leden waren van het weduwenfonds voor onderwijzers der lagere school. De toestand van Prins Karei van Prui sen, de 81-jarige Vorst, die onlangs te Kas sei het been brak, gaat steeds vooruit. Binnen vier weken hoopt de Prins, die al zijn gewone leefwijze hervat heeft, voor zoover dat in zijn toestand mogelijk is, naar Berljjn te kunnen worden overgevoerd. Er wordt een salon-rijtuig, van nieuwe vinding, en speciaal bestemd voor zieken, voor hem in gereedheid gebracht. De Engeliche bladen achten den toe stand der Beurs zorgbarend. De ontmoedi ging neemt toe. De daling der Egyptische fondsen berokkent groote verliezen. Men vreest voor nieuwe faillissementen, waar door de paniek nog slechts verergert.Gisteren daalden de Egyptische fondsen opnieuw. Volgens den Thnes-correspondent heeft de Russian Aid Society te New-York aan de commissie van Castle Garden te kennen gegeven, dat zij niet langer aansprakelijk wil zijn voor joodsche immigranten uit Rusland. Zij wil niets meer met hen te doen hebben, omdat de meerderheid er op schijnt te rekenen, dat zij voor onbepaalden tijd, zonder eenig werk te verrichten, zullen worden onderhouden. De commissie, die voor eenigen tijd te Parijs benoemd was om het plan tot het vormen van eene binnenzee in Algerië te onderzoeken, heeft zich verdeeld in drie sub-commissien, waarvan de eene de taak had het ontwerp te bestudetren uit een tech nisch, de audere uit een natuurkundig en Wie heeft hem gekregen vroeg men. Monsieur had hem in de hand. Nu, dan zal Monsieur heden-avond Boonen- koning worden en moet dan natuurlijk de ge- heele vertering betalen. Op hetzelfde oogenblik deed het brood de ronde door de zaal. Het werd aan stukken gesneden, een knaap werd geroepen, omdat men niet geheel zeker was van de onschuld der gasten. De kleine legde een servet over het gesneden brood en deelde de stukken en jawel Monsieur had de boon gekregen. Boyau-Rouge triomfeerde en riep in zijn opgewondenheid om nog meer wijn, dronk dien uit en vroeg toen om nog meer. Hij dronk en hetzelfde deden ook de anderen. Plot seling opstaande, riep hij: Let op, de koning drinkt! Nu, kunt ge dan niet zien Kunt ge dan niet met me roepen de koning drinktWij wachter, zoolang, ik ben nog niet klaar maar roep niet eerder voor de koning drinkt. Het gezelschap was over deze woorden ver wonderd en verwachtte een nieuwe grap. Pret zult ge hebben, ging Boyau-Rouge voort, zet de lichten in het rond en kijk goed de derde uit een militair en maritiem oog- punt. Twee der sub-commissiën, de eerste en derde, zijn thans met haren arbeid ge reed. Zij hebben zich tegen het plan ver klaard de eerste omdat het eene uitgave zou vereischen van 600 millioen, de derde omdat de binnenzee uit een militair en maritiem oogpunt slechts van weinig be lang voor Frankrijk zou zijn. Door de Russische Regeering zijn, tot versterking van de vloot, drie groote pant serschepen in Engeland, drie in Frankrijk en twee groote transport-stoomschepen in Duitschland besteld. Het officiëele Russische blad meldtNa het in hechtenis nemen van verscheidene aanzienlijke staatsmisdadigers te St. Pe tersburg en te Moskou heeft eene door de hooge regeering bevolen bewaking van eenige personeD, die in verdenking stonden van tot een geheim bond te behooren, tot de ontdekking geleid, dat eene groep te St. Petersburg omvangrijke toebereidselen gemaakt heeft voor nieuwe misdaden. Na de opsporing van het aantal daarbij betrok ken personen en van de plaats, waar de toebereidselen gemaakt werden, zijn den 17den Juni 11. 18 personen in hechte nis genomen, van welke 7 valsche passen hadden. Het onderzoek der woning leidde tot de ontdekking van een werkplaats ter ver vaardiging van dynamiet en andere ont plofbare stoffen. De politie te St. Peters burg heeft zich met die te Moskou in con tact gesteld, tengevolge waarvan ook daar eenige arrestaties plaats hadden, terwijl inmiddels uit Moskou 3 personen met val sche passen wisten te ontkomen, met ach terlating van het materieel eener drukkerij in hunne woning, waar blijkbaar revolu- tionnaire geschriften gedrukt waren. De Nederlandsche schatkist zou nog wat meer «middelen* verkrijgen, indien hier gold een bij de Servische Skupschtina ingediende wetsvoordracht, waarbij de Af gevaardigden, die zonder ernstige redenen hun mandaat niet vervullen, tot een boete van duizend dinars worden veroordeeld. De Koning van Servië heeft voorts de door de Skupschtina aangenomen wet tot beperking van de vrijheid van drukpers bekrachtigd. Over de wijz» waarop in Uruguay huisgehouden wordt tegenover vreemdelin gen en over den moord van een Spanjaard deelden wij onlangs het een en ander mede. Spanje heeft nu een ultimatum aan de regeering der republiek gezonden en vier Spaausche oorlogschepen zijn op weg naar Montevideo. De omwenteling, in Uruguay toe wat er gebeuren zal 1 Ik schud de kaarten, ik zal daarbij iets zeggen dat ge toch niet ver staan zult! En nu, neem er een af Monsieur 1 Bernadotte strekte de rechterhand uit. Halt, ongelukkigeBreek de tooverkracht niet. Gij moet er een met uw linkerhand af nemen. Dat geschiedde en de kaarten werden in drie hoopjes gelegd en Boyau-Rouge begon zijne ver klaring. Gij wordt generaalIk heb het gezegd maar wat zult ge dan van mij maken In dat geval, meende Bernadotte lachende, zal ik ten minste 120 jaren moeten dienen voor ik alle rangen doorloopen heb. Gij wordt generaal! Gij zult mijn adjudant worden! Aangenomen, dan zal ik van morgen af be ginnen met lezen te leeren. Maar verder Ge wordt maarschalk van Frankrijk. Nu, dan wordt gij ook mijn chef van den generalen staf! Goed, ik zal mij met rekenen gaan bezig houden; maar let nu op, de derde en laatste maal is de beslissende! (Slot volgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1