BINNENLAND. uitgebroken, breidt zich uit volgens tele grammen uit Rio en Buenos-Ayres. Een bericht uit Pietermaritzburg aan de Daily News zegt, dat uit Zoeloeland de berichten gunstiger luiden, en de gouver neur er in slaagde de gewapende üoofden naar huis te zenden. „Reeds van meer dan éénen kant, zegt de Stan daard, ia uiting gegeven aan het pijnlijk gevoel waarmee het grooter deel dea volka kennis nam van het optreden van Z. K. H. den Prins van Oranje als Grootmeester der Vrijmetselaren. Te beweren, dat dit gelijk staat met hetgeen wijlen Prins Frederik voor een halve eeuw deed, gaat, dunkt ons, niet wel op. Men dient toch in het oog te houden, dat onder de Duitsche vorsten, zoowel als in Enge land, de Loge, vooral in het begin dezer eeuw, op verre na niet het beslist onchristelijk karak ter openbaarde, waarin ze zich in Frankrijk en ten onzent, en met name in de laatste halve eeuw, ontwikkeld heeft. Is het nu niet wel tegen te spreken, dat in Nederland de Prins van Oranje een publiek per soon is, op wien, om de toekomst van Dynastie en Vaderland, aller oogen gevestigd zijn, dan is het nuttig, dan is het noodig, plicht zelfs, dui delijk aan het Hof en den Prins zeiven te doen uitkomen, dat er ook onder zijn Protestantsehe onderdanen minstens een helfte is, voor wie dit aanvaarden van het Grootmeesterschap der Loge kwalijk rijmt met de heilige traditiën van het geliefd Oranjehuis." De Geneeskundige Raad van Overrijsel en Drente heeft, in het algemeen, verklaard, dat de eindexamens van gymnasia en H. B. scholen, zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk moeten worden afgeschaft of gewijzigd, in het belang van de gezondheid der jeugd. Woudriehem, 30 Juni. Eene 27 jarige ge huwde vrouw alhier, is bij het spoelen van wasch- goed in het water gevallen en verdronken. Amsterdam, 30 Juni. Woensdag-avond om streeks 8 uur is aan den Amsteldijk voor den Beerenbijt het lijk opgehaald van een mansper soon, ongeveer 23 a 24 jaren oud, dat in verren staat van ontbinding verkeerde. Haarlemmermeer, 30 Juni. Den 26 Juni zijn alhier twee paarden van J. Intveld, als lij dende aan kwaden droes, onteigend, afgemaakt en begraven. Heeze, 30 Juni. Zondag-middag is in de ri vier de Tongreep onder deze gemeente een 24- jarige arbeider verdronken. Veenhuizen, 30 Juni. In deze gemeente is Za terdag-morgen een verpleegde, die geheel blind was, ongemerkt te water geraakt en verdronken. Oosterhout, 30 Juni. Een 20-jarigjongeling uit deze gemeente, is bij het zwemmen in de ri vier de Merwede verdronken. 's Hertogenbosch, 30 Juni. Het dochtertje van V. O., alhier, had het ongeluk in de spoe- lingkuip der branderij van de heeren K. en H. te vallen. Hoewel spoedig er uitgehaald, was het kind reeds zoodanig met brandwonden bedekt, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Dalfsen, 30 Juni. Alhier is gisteren-nacht een brutale diefstal gepleegd. Bij den landbou wer Ekkelenkamp zijn uit een kast in het slaap vertrek ontvreemd een aantal gouden en zilveren voorwerpen, eenige kleedingstukken en omstreeks f 300 aan bankpapier en munt. Arnhem, 30 Juni. Een 7 jarig knaapje, dat dezen morgen aan de beneden Rijnkade speelde, viel achterover in de rivier en is verdronken. GEMENGDE BERICHTEN. Het Gerechtshof te Weenen heeft thans uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van den oplichter Hoffmann, die o. a. ook op naam van den Oostenrijksehen Kroonprins op lichterijen pleegde. Onder den naam van Baron Hoffmann en verscheidene andere namen en titels pleegde hij in zijn avontuurlijk leven allerlei op lichterijen. Hij wist o. a. geld op hypotheek te krijgen van landgoederen die de zijne niet waren, kocht bij een firma te Glasgow twee stoomjachten op naam van Aartshertog Rudolf en den Vorst van Rumanië, gaf voor in betrekking te staan tot vele aanzienlijke personen en Regeeringen, aan wien hij, naar hij zeide, belangrijke diensten be wees, en droeg een aantal ridderorden van verschillende landen, „die hij het recht had te dragen, maar waarvoor hij alleen verzuimde ver gunning aan te vragen," en wist onder allerlei voorwendsels tal van personen aanzienlijke som men afhandig te maken. Hij is nu tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld. De Gemeenteraad van Bloemendaal heeft afwijzend beschikt op het adres van den heer J. Holland te Amsterdam, om concessie van een stoomtram door Bloemendaal en Overveen naar Haarlem, op grond dat de rijweg te smal is. In de Lausitz te Forst, een stad met meest protestantsehe bevolking verspreidde zich Zondag het gerucht, dat dr. Windthorst, afge vaardigde uit Meppen, aldaar zou aankomen en in de nieuwgebouwde Roomsche kerk de feest- predikatie zoude houden. Honderden menschen verdrongen zich aan het station om „Zijne kleine Exellentie" reeds bij aankomst in oogenschouw te nemen. „Hij is er" zoo klinkt het weldra uit aller monden en de heugelijke mare verspreidde zich verder door de stad. Een massa volk, meest protestanten, begaven zich naar de Roomsche kerk, die lang niet allen bevatten kon, om den feestredenaar te hooren. En inderdaad hield een afgevaardigde van den Rijksdag de feestpredikatie, doch het was ('t spreekt van zelf,) niet de afge vaardigde van Meppen naar die van Trier, dr. Majunke. Dr. Windthorst bevond zich omtrent denzelfden tijd met vrouw en dochter in de kerk te Hannover en had niet het minste idee er op, welke hulde hem gelijktijdig te Forst werd ge bracht en welke missie men hem daar toege dacht had. In het Alexandra-paleis te Londen is een der oppassers van de olifanten door een grooten blinden olifant gedood. Men vond den man akelig verminkt onder het logge dier liggen, met de borst doorboord door een van de slag tanden en verpletterd tegen een pilaar. De olifant, die gewoonlijk zeer goedig is, gaf geen verdere teekenen van woede; wat de aanleiding is geweest tot zijn plotselingen aanval weet niemand. Een mislukt reisplan was dat van zekeren Corsikaan, die een uitstapje naar Cochin- china wilde maken en zijn koffers reeds gepakt had. Tot zijn ongeluk was zijn reisgeld de opbrengst van coupons, die hij te Marseille gestolen had en te Parijs wilde verkoopen. Een wisselaar ontdekte de zaak en in plaats van een pleizierreis te maken, kwam hij in het depot van de prefectuur terecht. In eene school te Dinan (Cötes-du- Nord) waar de meisjes in een der klassen onder richt ontvingen, stak een zesjarig meisje, dat met haakwerk bezig was, het beenen haakje in haar oor, waarschijnlijk om een gevoel van jeuking te verdrijven. Op hetzelfde oogenblik stiet een naast haar gezeten leerlinge haar tegen den arm, waar door het haakje, ofschoon tamelijk stomp, door het gehoorvlies en vervolgens door de daarachter gelegen slagader drong. Bewusteloos viel het arme kind op de bank neder; weinige oogenblikken later nog vóór de komst van een geneesheer, was zij een lijk. Door de rijksambtenaren te Tegelen is weder eene bekeuring ingesteld tegen iemand, wegens frauduleusen invoer van een anker ge distilleerd, verborgen onder strooisel op een kruiwagen. De smokkelaar, wisselwachter aan het Staatsspoor te Venloo, nam dit buitenkansje in zijne vrije uren waar. Hij is reeds uit zijn dienst ontslagen. Een der zalen, de groote feestzaal van het oude koophuis der Hanse te Keulen, het bekende Gurzenich, zal op kostbare wijze worden versierd. Verscheidene van de voornaamste Duitsche schilders zullen een gedeelte van den historischen optocht, gehouden op 16 October 1880, ter ge legenheid van de voltooiing van den Dom, op doek brengen, zoodat op die wijze de zoo luister rijke optocht, in beeld zal bewaard blijven in de kolossale afmetingen, waartoe de groote zaal van Gurzenich, aldaar wellicht alleen de vereischte ruimte kan verschaffen. Op welken voet dit plan is geschoeid, laat zich hierdoor eenigszins beoor- deelen. Er is minstens 75,000 mark noodig voor de verwezenlijking daarvan en deze kapitale som is reeds beschikbaar gesteld. Het comité van den historischen optocht geeft een bijdrage van 35,000 mark, het Kunstverein voor Rijnland en Westfalen 10,000 m., het Keulsche Kunstverein 5000 m., zoodat de geraamde onkosten reeds zijn gedekt. Enkele schilders die daaraan werkzaam zullen zijn, namelijk de heeren Beckmann en Camphausen hebben reads de schetsen bij de commissie inge leverd. Onder in eene ton met oude lappen en beenderen is ten huize van een bleeker te Arnhem het in ontbinding verkeerende lijkje van een pasgeboren kind van hel vrouwelijk geslacht gevonden. Een onderzoek wordt ingesteld. Het programma is verschenen van de te Maastricht te houden tentoonstelling van alle voortbrengselen van tuinbouw en tuingereed schappen, uitgeschreven door de Vereeniging ter bevordering van tuin- en landbouw in Limburg. Het bevat niet minder dan 104 rubrieken, waar over de wedstrijd zal loopen, en waarvoor 215 met lijst omgeven zilveren vergulde, enkel zilve ren vergulde, zilveren en bronzen medailles worden uitgeloofd. De tentoonstelling zal worden gehou den in de zaal der Augustijnen den 25sten, 26sten en 27sten Augustus e. k. De inzenders moeten hunne inschrijvingslijsten vóór den 20sten Au gustus doen toekomen aan den Heer E. Ludwig, secretaris der Vereeniging te Maastricht. De ter mededinging bestemde voorwerpen moeten den 23 Augustus in het lokaal der tentoonstelling bezorgd zijn. In de kerk te Ormskirk, bij Liver- pool, ontstond onlangs, bij het uitspreken van den zegen, een paniek door een plotseling geraas en een licht, terwijl men een soort van vurigen bal door de kerk zag vliegen. Men meende dat er brand was; allen vluchtten in groote verwar ring, en de geestelijke kon slechts met moeite de orde herstellen. Het bleek toen, dat de bliksem der, toren had getroffen en door de kerk was gegaan, maar alleen de muren een weinig be schadigd had. Vorst Alexander van Bulgarije laat als geschenk voor den Keizer van Rusland, bij diens kroning, een fraaie zilveren groep vervaar digen, voorstellende Bulgarije beschermd door Rusland. De kunstenaar, die er mee belast is, heeft al den tijd om voor de steeds verder ver schoven plechtigheid gereed te zijn. In de stoomwagenmakerij en sme derij van de hh. A. Haak en Zonen, te Amster dam, is een bierwagen die als vervoermiddel, maar speciaal ook als reclame dienst moet doen, vervaardigd voor de Bierbottelarij „de Telephoon," te Rotterdam. Om die beide doeleinden te ver eenigen, kozen de vervaardigers den vorm van een kolossale bierkruik, liggende op een houten stelling op wielen, en die van binnen berging voor 90 kruiken of flesschen bevat. De kruik is niet slechts wat den vorm betreft nauwkeurig nagebootst, maar de beschildering is zóó bedrie- gelijk, dat men er onwillekeurig tegen tikt om te voelen of zij niet van steen is. Een der bladen getuigt vaneenover- ledene: „Maakte doofheid in de laatste jaren het maatschappelijk verkeer voor hem onmogelijk, wie hem over natuurkundige onderwerpen kwam vragen, vond steeds bij hem een open oor." Het allernieuwstenieuwszooschrijft men uit Baardwijk, op het gebied der schoen makerij zijn hakken van buffelhoorn, rijk geïn- crusteerd met verzilverd en verguld metaal. Aan eene buitengewone sierlijxheid paren deze hakken eene onbepaalde duurzaamheid, zoodat dezelfde hakken onder verschillende paren kunnen gedra gen worden. Zij heeteu Camille hakken en komen uit Parijs. Ofschoon nog slechts eenige dagen door den uitvinder in den handel gebracht, wor den zij reeds te dezer plaatse verwerkt en zullen zij spoedig onder Baardwijksch schoeisel de fijnste Hollandsche winkels tot sieraad zijn. Volgens een te Berlijn verschijnend blad is door de Katholieken in Duitsc'nland 200,000 Mk. ingezameld om daarvoor een prachtige villa in de nabijheid van Hildesheim aan te koo- pen en die als blijk van hulde aan den afgevaar digde Windthorst te schenken. Deze week wordt te Londen een pro ces behandeld, dat zeer de aandacht trekt. Tegen den beeldhouwer Belt is door een collega de be schuldiging ingebracht, dat hij het werk van andere beeldhouwers voor het zijne doet door gaan. Er waren tal van nieuwsgierigen bij de be handeling tegenwoordig, daar men meende, dat Belt, gelijk hem vergund was, voor de recht bank een buste van den president van de recht bank, baron Huddleston zou boetseeren, ten einde blijk van zijne bekwaamheid te geven. Dit is tot nu toe echter niet geschied. Naar man dd. 28 Juni meldt zijn te Clermont Ferrand (Frankrijk) acht personen ge storven aan met looazout vergiftigd meel. De bekende Vlaamse he romanschrij ver Henri Conscience is onlangs zeer ernstig ziek geweest. Te Rochefort buiten, schijnt hij zich te veel met wandelen vermoeid te hebben en hij had, te Brussel teruggekeerd, eene bloedspuwing uit de maag, welke hem zoozeer verzwakte, dat hij drie weken lang niets gebruiken en zelfs niet spreken kon. Thans is hij volgens de Etoile bijna geheel hersteld. Een heer die dezer dagen te Brussel in het Café de la Bourse het noodige schrijfge rei had gevraagd, vond in de hem gegeven por tefeuille een gequiteerde cheque van 5000 frs., op een bankiershuis getrokken. De jongste komeet brengt de sterre- kundigen zeer in verlegenheid, omdat ze maar niet wil schitteren en loopen zooals zij voorspeld hebben. Thans heeft een geleerde, prof. Vogel te Potsdam, met den spectroskoop of kleur schiftingskijker ontdekt dat, terwijl de andere kometen vooral uit kool- en waterstof bestaan, deze voor een goed deel uit natrum of keuken zout beslaat. 't Ligt hem dus aan 't zout! Uit Zwolle meldt men ons: Sedert eenige weken werden alhier een groot aantal winkeliers door een brutale oplichtster bedrogen. Op naam van welgezeten burgers verkreeg zij allerlei winkelwaren, brood, pantoffels, schoenen, aardenwerk. Na lang zoeken heeft de politie haar Dinsdag gevonden en in hechtenis genomen, waar na zij door een 12 tal bedrogen winkeliers werd herkend en ten slotte ook hare schuld beleed. Naar aanleiding van het bericht, dat te Bremen een grafkelder bestaat, waarin de lij ken (evenals Egyptische mummies) als 't ware versteenen, deelt een belangstellend lezer aan het Handelsblad mede: „Hetzelfde verschijnsel is nog veel dichterbij waar te nemen, nl. in Friesland en wel in den grafkelder te Vieuwere in de hervormde kerk. Daar bevinden zich lijken, waar van de oorsprong naar ik meen niet bekend is, doch die men veronderstelt, afkomstig te zijn van de secte der Cabadieten, die daar vroeger bestond en waarvan Anna Maria Schuurmans, in dien ik mij niet vergis, lid was. Die lijken zijn gaaf en geheel, uitgedroogd, hetgeen mij tijdens mijn bezoek aldaar ten zeerste verwonderde, daar de kelder door een tamelijk groot gat in den muur gemeenschap heeft met de buitenlucht. Bovendien stond er zooveel water in, dat wij eerst met behulp van de vrouw des schoolmees ters, die de rol van gids vervulde, banken uit de kerk moesten halen en die in het water neerlaten om in de mogelijkheid te zijn, zonder tol de knieën nat te worden, de lijken te bezichtigen. Dat deze kelder nu ook nog de eigenschap be zit om het bederf te weren, blijkt daaruitdat ook lijken van dieren, die daar in latere jaren zijn opgehangen, eveneens geheel uitgedroogd zijn. Bij de firma J. F. Cuypers, pianofabri- kant te 's Gravenhage, zijn thans piano's ver krijgbaar, waarop men een muziekstuk een halven toon hooger of lager transponeeren, derhalve in drie toonsoorten spelen kan. Als men de piano gewoon bespeelt, staat zij in orkesttoon; drukt men echter het céleste-pedaal neêr, trekt men daarna een klein koperen knopje met de linker hand naar beneden en duwt men vervolgens een dergelijk knopje met de rechterhand links, dan klinkt een muziekstuk, b. v. in C. gespeeld, in Cis, alsof men het een halven toon hooger getrans poneerd had. Wenscht men een hal ven toon lager te spelen, dan handelt men evenzoo, met dit onderscheid, dat het eene knopje naar de andere zijde geschoven wordt. Vele zangers en zangeressen zal zulk een uitvinding zeker welkom zijn, te meer daar een instrument daardoor slechts f 25 in prijs verhoogd wordt en die inrichting aan elke pianino voor dezen prijs kan worden aangebracht, zonder eenige schade voor het me chaniek der piano. De constructie is zeer een voudig en kan zoo goed als onmogelijk in het ongereede geraken. Op de Hei onder Pernis wisten eenige kinderen, die met elkaar speelden, een hakmes meester te worden, met het ongelukkig gevolg, dat een meisje van acht jaar de voet bijna werd afgehakt. Men vreest dat de voet zal moeten geamputeerd worden. Dinsdag-avond trof aan eenige per sonen, werkzaam dij den nieuw aan te leggen spoorweg GroningenDelfzijl, nabij Kostverloren, een treurig ongeluk. Om naar hunne woningen of keten te kunnen terugkeeren, moeten zij door eene boot over het Reitdiep worden gezet. Het aantal dat hiervan eergisteren gebruik maakte, was zoo groot, dat, toen de boot nauwelijks van wal wa9, het voorste gedeelte onder water geraakte. Eenige personen sprongen er nog wel uit, maar de boot, die reeds met te veel water was gevuld, sloeg om, en een 7tal geraakte te water. Vijf van hen wisten zich te redden, doch twee hunner werden vermist, waarvan een jongeling van ongeveer 17 jaar later geheel be wusteloos werd opgehaald. Aan een geneesheer, die daar juist aanwezig was, mocht het gelukken het leven van dezen jongeling weder op te wek ken. Niet alzoo was dit het geval met R. Veen- stra, die na lang zoeken eindelijk naar boven werd gehaald. Al de middelen der kunst, die nog op hem werden toegepast, bleken vruchteloos te zijn; de man keerde niet tot bewustzijn terug. Zijn lijk werd naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Te Petersburg is eene geheel nieuw soort van Lees-Museum in werking gebracht. Daar is eene Vereeniging opgericht om de tram wagens te voorzien van dag- en weekbladen. Reizigers, die hiervan gebruik maken, betalen voor elk blad, dat zij lezen, één kopek in eene daarvoor opgehangen bus. De zorg voor de stipte betaling van het verschuldigde is aan de eerlijk heid van het publiek overgelaten. De Vereeni ging leeft in het vertrouwen, dat verzuim in dezen slechts zelden en onwillekeurig zal voorkomen. Door de ijverige nasporingen der Patras'sche politie zijn de 5000 drachmen, onlangs door Petmezab bij onzen Vice-Consul aldaar ont vreemd, gevonden. De executie van Petmezab, die bij gebrek aan een beul tot nog toe niet ge schiedde, zal nu eerstdaags plaats hebben. De Officier van Justitie te Breda verzoekt in een buitengewoon Politieblad de op sporing van den persoon, verdacht van moord, na voorafgegane ergerlijke mishandeling, van de 11-jarige Maria Gas, te Wuestwezel, kanton Brecht (België), den 20 Juni, tusschen 71/a en 8 uren des morgens. De verdachte is groot van ge stalte, draagt tamelijk lange, donkere haren, geen baard, of een van weinige dagen; gekleed met een zwarte of donkerkleurige jas, geheel versleten en verscheurd; broek eveneens; donkere of zwarte pet, in slechten toestand. Het is waarschijnlijk een landlooper. De moord is vermoedelijk gepleegd met een mes, en wellicht bevinden zich bloedspo ren op zijne kleederen. De Heer Mr. Wintgens heeft dezer dagen, op grond van particuliere inlichtingen, be kend gemaakt, dat het kanaal van Suez groot gevaar loopt van te verzanden. Dit verontrus tende bericht wordt, naar uit de Amsterd. Ct. blijkt, bevestigd door de mededeelingen van een bekend Fransch ingenieur, die juist uit Egypte was gekomen en te Amsterdam aan een ingeze tene verklaarde die meening te deelen. Hij achtte een som van 80 millioen franks noodig voor de meest dringende verbeteringen. Daar de groote donkergrijze Ulmer doggen zeer in de mode zijn is 't nuttig, de op merking ter algemeene kennis te brengen, welke een inzender in het N. v. d. D. gisteren maakt, nl. dat die honden in hun jeugd zeer mak zijn, maar circa hun derde jaar lastig en zelfs voor den eigenaar gevaarlijk worden; een goede dog hecht zich slechts aan een persoon, en zelfs niet aan diens huisgenooten. Het instinct derUlmers, dat hen geschikt maakt om „op den man" ge dresseerd te worden, maar dus tevens ongeschikt om los te loopen, begint zich omstreeks het derde jaar te openbaren. Ieder, ook de eigenaar, houde zich dus voor gewaarschuwd, daar het thans in- heemsche ras grootendeels ongeveer drie jaren geleden werd ingevoerd. Toen de sneltrein van Par ij s naar Dieppe met een snelheid van 55 mijlen per uur het station Cléres voorbijstoomde, liet de machinist als signaal een scherp gefluit hooren. Een En- gelschman, die in den trein zat, denkende dat dit een alarmsignaal was, opende het portier en sprong op den weg. Toen later een onderzoek naar dezen „vreesachtigen" Brit ingesteld werd, bevond men, dat hij slechts lichte kneuzingen aan een arm en een been gekregen had. Van Suriname is weder per West- Indische mail aangebracht 47000 gulden stof goud. Het welbekende landgoed Rozenstein zal voorloopig niet van eigenaars verwisselen. Van de boekaanbiedingen van de hh. Gebr. Koster en D. Bolle zijn verschillende partijen niet uitver kocht, en in een van die onverkocht gebleven pakketten is de bon gevonden met het getal waar op in de gehouden trekking van Ned. Staats loterij de hoofdprijs gevallen is. Uit Etten (gem. Gendringenj wordt gemeld: Sedert eenige dagen zwerven hier een paar jongens rond, waarvan de oudste bijna 16 jaren oud is. Zij werden uit de gevangenis ont slagen, waar zij een half jaar zaten wegens het stelen, van brood. Hun vader, die vroeger onder het naburige Ulft woonde, is in dien tijd vertrokken en wel, zooals men zegt, naar Prui sen. Die knapen zijn dus zonder onderkomen. Zij leven van hetgeen hun door dezen en genen gegeven wordt en 's nachts vertoeven zij meestal in eene of andere schuur. Te wenschen was het, dat er door de bevoegde autoriteit maatregelen werden genomen opdat er voor hen gezorgd werd door degenen, die daartoe verplicht zijn. In het Terapelerveen hebben eenige arbeiders een vreemde vondst gedaan. Zij hebben nl. uit den grond gehaald eene groote hoeveelheid galanterieën ter waarde "an p. m. f 50. Deze goederen moeten daar geruimen tijd geborgen zijn geweest want over het gat was eene laag turf gezet en nu, bij het opdijken daarvan, had de ontdekking plaats. De justitie heeft de voorwer pen in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2