MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Miskenning. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 1 Juli. In de Woensdag 11. gehouden zitting van den gemeenteraad is aangenomen eene bijdrage van f 100 's jaars van het gemeentebestuur van Heemstede voor de besproeiing in den Hout. Het ko hier voor de plaatselijke directe belasting voor 1882 is vastgesteldhet bevat 5545 aanslagen, tot een gezamenlijk bedrag van f 130,919.531/,. Alsnog is een nieuw voor stel van den wethouder dr. C. G. von Reehen om eene belasting in te voeren, rustende op den grondslag van werkelijke vertering, gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. De arr. recht bankteLeeuwardenver- oordeelde eergisteren den luit-kwartierm. N. E. B. en mr. C. A. K., advocaat en procur., ieder tot f 25 boete, en daarna denzeifden N. E. E. en mr. J. W., advocaat en procureur, ook ieder tot f25 boete, ter zake van wederkeerige mishandeling. De Parijsche politie heelt nu de dievenbende gevat, die sedert het begin van dit jaar talrijke diefstallen pleegde in de kerken der hoofdstad. Zij ivas door de mededeelingen van een gevangene het adres te weten gekomen van den heler der gestolen goederen. Deze man werd, na een heftigen tegenstand, in zijn woning ge vangen genomen en legde later een volledige be kentenis af. Op zijn aanwijzingen werden al de leden der bende, op één na gevat. Yan de ge stolen voorwerpen is slechts weinig teruggevonden; de meeste waren reeds sedert lang verkocht. Professor Sbarbero, die eenigen tijd geleden een der Italiaansche Ministers in het aan gezicht spuwde en wiens straf reeds grootendtels om is, is in hooger beroep gekomen. De zaak zal eerstdaags in behandeling komen. Op de kermis van Neuilly is eenjong menseh te zien, die vroeger door angina aange tast, de operatie van de tnacheatomie heeft on dergaan. Daar hij wegens vernauwing van het bovenste gedeelte der luchtpijp niet meer door den mond kon ademhalen, heeft men nl. door een opening in de keel een zilveren pijp aan gebracht, die aan de opening door een kussentje wordt tegengehouden. Door deze opening speelt de jonkman op een fluit en moet zelfs veel talent verraden, als hij zekere aria's variëert. UitWeeze, b ij Kevelaar, wordtge meld dat daar den 26sten dezer, 's morgens bij» zeve nen, eene sterke aardbeving is waargenomen. De heer Gaudry, lid van het Insti tuut en professor aan het Museum, bericht dat bij het doorzoeken van den grond voor het nieuwe Postkantoor, in het hartje van Parijs, de over blijfselen gevonden zijn van een mammouth, een hert, een paard en een grooten olifant. Gelijke overblijfselen zijn vroeger in de omstreken van Parijs gevonden en daarna te Grenelle, aan het einde der rue Lafayette en op den boulevard Ornano. De prefect van politie heet'topnieuw een maatregel genomen, welke het Parijsche po- litie-wezen eer. heel eindje vooruit zal brengen, nl. het bevel uitgevaardigd, dat de politie-agenten voortaan hun favoris impériale" moeten af scheren, omdat deze wijze van baard dragen.... aan het Keizerrijk herinnert. Over de melk die in massa meest aan kunstboterfabrieken wordt geleverd, werd aan den Geneeskundigen Eaad van Overijsel en Drente als een bepaald feit medegedeeld, dat, om die melk een vetachtig aanzien te geven, een extract van slakken wordt gebezigd; van daar dan ook dat- dezer dagen een partij boter van f 1000 of meer, afgekeurd in het buitenland, hier te lande weder moest teruggenomen worden. Eergisteren zijn weder 6 schapen in de weide van E. G. aan den Amsteldijk, gem. Nieuweramstel, aangevallen en alle meer of min der gehavend. Een er van is totaal verscheurd. De eigenaar zag twee honden daarmede bezig. Als uitgehongerde wolven hielden ze huis. Bij hun vlucht zette hij ze na tot bij de Leidsche poort, waar een der honden voor een stalhouderij stilhield. Ook andere personen hebben de honden bezig gezien, en een agent van politie is mede- geloopen tot de plaats waar de hond stilhield. De zaak is in handen der politie. Een merkwaardig feit had Vrijdag 23 Juni in het dorp Barneveld (Gelderland) plaats. De weduwe Willemse aldaar vierde op dien da tum haar 104en verjaardag. Dien dag namelijk zou zij in tegenwoordigheid harer familie in het naburige dorp Lunteren genoeglijk doorbrengen. Te dien einde wilde men haar per as daarheen brengen, doch zij verkoos dien afstand van ruim een uur liever nog te voet af te leggen, wat haar ook is mogen gelukken. De Commissie tot onderzoek der plannen voor een Parlementsgebouw te Berlijn heeft besloten, de tien bekroonde ontwerpen in druk uit te geven en in den handel te brengen. Kapt. Boyton, de bekende vermetele zwemmer, heeft onlangs het waagstuk volbracht van de watervallen der James-rivier, in den Amerikaanschen Staat Virginië, af te zwemmen. eze vallen zijn zoo gevaarlijk, dat geen boot er varen kan. Het water stort over ontzaglijke rots blokken en vormt op sommige plekken vrecse- hjke draaikolken. Zij zijn drie meter lang en, van het hoogste tot het laagste punt, 80 voet diep. Dij bracht zijn onderneming gelukkig ten einde en kwam er met eenige lichte verwondingen af. De nEchovan Aken meent te weten, dat de keizer van Marokko in den loop van den zomer, in die stad de baden zal komen nemen. De Afrikaansche vorst zal in de „Keizerlijke Ba den" afstappen, waar reeds alles in gereedheid wordt gebracht om hem te ontvangen. De Hertog van Edinburgh, een der zoons van Koningin Victoria, is te Carril, aan de paansc e kust, waar hij met het door hem ge- comman eerde reserve-eskader lag, bij het henge len door een grooten visch in het water getrok- e,1'mrner'T<! u?Pe P'ek. Hoewel hij een goed ^W.'eP, '1 groot gevaar van te ver drinken, maar gelukkig werd hij door de hulp van een paar getuigen van het ongeluk gered Te Tjalbert had Woensdag de jaar- lijksche vergadering plaats der Vereeniging tot werkverschaffing in Engwirden. Het bestuur deed bij monde van den voorzitter en penningmeester verslag van t gehouden beheer en wees daarbij op verscheidene gunstige uitkomsten van zede lijken aard. Zoo waren een twaalftal klompmaI kers en een nog grooter getal matten wevers in staat gekomen, om voortaan thuis hun eigen brood te verdienen. Zoo werd bij de jongeren vooral streng gelet op orde en beleefdheid, op vlijt en spaarzaamheid. Vijf-en-twintig jongelieden hadden spaarbankboekjes gekregen. De correctioneele kamer der arron- dissements-rechtbank te Amsterdam heeft den looper bij de Kasvereeniging L. J. Barendsen schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde misbruik van vertrouwen, door niet verantwoor ding van f 900 wrgens assignaties, hem ter in- kasseering opgedragen. Hij is deswege veroor deeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen en betaling van een geldboete van f 12.50, met vrijspraak van het hem mede ten laste gelegde misbruik van vertrouwen ten nadeele van den heer Willaars. Als een bizonderheid wordt ons uit Scheveningen gemeld, dat eergisteren-ochtend aan het strand bij de badinrichting een levende zee hond is gevangen, en een doode op het strand is aangespoeld. Als maatregel van voorzorg tegen het overbrengen van besmetting bij het inenten, zal door de Duitsche Eijksregeering worden be paald, dat het inenten van mensch op mensch niet meer geoorloofd is, en dat de koepokstot eerst dan zal mogen worden gebruikt, wanneer bij het slachten van het dier, waaraan de stof werd ontnomen, zal zijn geconstateerd dat het gezond was. De klachten van landverhuizers op de Surrey en de Nemesis over spijs, drank en behandeling zullen waarschijnlijk ook in ons land nog tot grondige bespreking en onderzoek komen. De commissie voor de landverhuizing te New-York heeft namelijk de klachten gegrond geoordeeld, op het getuigenis van eenige der passagiers, spijs en drank slecht verklaard en zich ongunstig uit gelaten over de behandeling. Daarop is de ge- heele zaak verwezen naar den gezant der Unie bij het Nederlandsche Hof, tot het nemen van verdere maatregelen. Men schrijft uit Heerlen: Hier in Zuid-Limburg circuleeren niet alleen Belgische, Duitsche en Eransche geldstukken even vrij als in hun geboorteland, maar zelfs Engelsche, Oos- tenrijksche en Italiaansche pasmunt krijgt men soms in betaling. Intusschen levert die verscheidenheid van munt groot gemak voor de bevolking op, vooral daar men hier gewoon is te rekenen met zoogenaamde „merken," welker waarde vertegen woordigd wordt door een Eransch of Belgisch 5 centimestuk, terwijl onze 27s centstukken meer waarde hebben. Trouwens al het Hollandsche geld staat hooger dan het vreemde: betaalt men bijv. met een gulden, dan kan men de waarde van f 1.05 in vreemde munt terugkrijgen. Door middel van inbraak is in het hulppostkantoor te Best, in den nacht van Zon dag op Maandag, een diefstal gepleegd, en is aan postzegels en eenig geld circa f 10 ontvreemd, terwijl ook 2 brieven, aan den brievengaarder zelf geadresseerd en 2 aan andere personen, vermist zijn. Door het slot door te vijlen heeft de dief zfch toegang tot het kantoor weten te verschaf fen. De politie doet onderzoek. De minister van financiën maakt be kend, dat het saldo van 's Eijks schatkist bij de Nederlandsche Bank' op 24 Juni en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmees ters aanwezig te zamen een bedrag uitmaakten van f 14,152,327.35. Een vreeselijk voorval heeft in het krankzinnigengesticht la Salpëtrière, te Parijs, plaats gehad. Een oppasseres, die een krankzinnige vrouw in een badkuip bewaakte, bemerkte dat het water afkoelde en opende daarom de kraan, waaruit het kokend water loopt. Daarna begaf zij zich in een ander vertrek om linnengoed te halen, maar vergat de ongelukkige, die aan haar zorg toevertrouwd was. Een andere oppasseres, eenigen tijd later bij toeval de badkamer bin nentredende, vond deze vol heet water en damp en de krankzinnige letterlijk gekookt. De nala tige oppasseres is in hechtenis genomen. Te Patrick County in Amerika, eer. zeer afgezonderd tusschen bergen gelegen plaats, is, naar bericht wordt, hongersnood ontstaan. Uit Douville zijn reeds groote bezendingen levens middelen daarheen gezonden. Mea moet zwijgen of iets zeggen dat beter is dan het stilzwijgen. Werp liever een steen in het ledige dan een nutteloos woord te spreken en zeg niet weinig in vele, maar veel in weinig woorden. Er is in de stem van den bedreigden mensch, die om hulp roept iets dat be veelt en onderwept. Waarheid gebruikt men, helaas, nau welijks op feestdagen, laat staan dat men er alledaagsch werk van zou maken. Vele menschen zijn slaven van het oogenblik, hoewel heeren van den dag. Naar den graad van vreugde, dien gij gevoelt bij het zien van het geluk uwer naasten en naar dien der smart, welke zijn leed u veroorzaakt, kunt ge de diepte van uwe goedheid berekenen. Van alle smart, zelfs die veel zwaarder schijnt, is er geen, die zoo moeilijk valt te dragen als deze. Dat komt misschien, omdat zij van alle smart de eenige is, die in gelijke mate en met onze zelfzucht en met onze hoogere aspiratiën in botsing komt. Zij knakt ons in onze fierheid, en ontneemt ons zelfvertrouwen, maar prik kelt tevens onze ijdelheid, en maakt ons hoogmoedig, op hetzelfde oogenblik, dat zij ons vernedert en onze idealen in het stof trapt. Zij mengt bitterheid in onze koelheid, zoowel als zij ijs legt op onze warmte; zij veroorzaakt ons pijn en ver fijnt tevens onze gevoelzenuwen, zoodat iedere speldenprik ons tot eene foltering wordt. Geen leed, dat, om waardig ge dragen te worden, meer kracht en ziels- grootheia vraagt, maar ook geen leed, waaraan die kracht zich lichter afmat, waarin de ziel meer gevaar loopt hare grootheid te verliezen. Geen lijden, dat zoozeer als miskenning de vuurproef mag heeten, waarin de adel van het hart wordt geteeld. Zeer gewenscht. Een gymnasiast die zijn huis werk niet op tijd had ingeleverd, werd door den leeraar gevraagd: „wat zoudt ge wel doen als ge bij uwen kleermaker een nieuwe jas hadt besteld en hij leverde deze niet op den door u bepaalden tijd af?" „Ik zou hem geen werk meer geven," was het antwoord van den gevatten gymnasiast. Op visite. Oom. (tot zijn neefje) Nu Kareltje, je moet maar doen of je thuis bent, hoort ge? Karei (weenende). Nee, oom, nee, dan krijg ik niet half genoeg. Welgemeend. Rechter. Ontken toch niet alles, uit al hetgeen de getuigen verklaren blijkt duide lijk dat gij het gouden horloge hebt gestolen, 't Is onnoodig nog meer te ondervragi n. Beschul digde. Vraag maar toe, mijnheer de rechter, ge kunt bij dit zaakje zeker nog wat leeren. Een brave vrouw. Ach, wat neb ik voor 'n man! De eene flesch brandewijn na de andere moet ik voor hem halen. Als ik niet telkenmale drie vierden er van afdronk en daarvoor water in de flesch deed, dan werd hij nimmer nuchter. TrotschheidAlexandre Dumas-père, de be ruchte Eransche schrijver, stamt van een neger ras af, 't geen duidelijk zichtbaar is aan zijn bruinen tint, aan zijn krullend haar en aan de dikke lippen. Hij hield van een goed leven en was uitermate hoovaardig. „Mijn vader is zoo trotsch," zeide op zekeren dag de zoon, „dat hij in staat is achter op zijn rijtuig te gaan zitten om de menschen te laten zier. dat hij een neger palfrenier er op nahoudt. Gevat. Saphir was een lekkerbek. Op zekeren dag werd hij geiuviteerd bij een vriend het mid dagmaal te komen gebruiken. De vrouw des hui- zer nu had een zeer frugaal en bescheiden diner gereed gemaakt. Saphir had, toen alle schotels geledigd waren, nog grooten eetlust. „Wan neer zult ge ons de eer bewijzen nogmaals bij ons te komen dineeren?" vroeg de gastheer. „Als ge 'tgoed- vindt, onmiddellijk," antwoordde de dichter. Dubbele kunst. Levi. Maakt uw dochter goede vorderingen in de muziek? Mozes, Kolos sale vorderingen, zoo waar ik voor je sta, ze com poneert al een wals van Strauss. Door het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem is aan de leden bekend gemaakt, dat evenals in vroegere jaren de Beurs weder zal worden gehouden in het lokaal van den heer P. Smits Jr. in de Wijde Appelaarsteeg alhier, en wel des Maan dags van iedere week, van den 17den Juli tot en met den 9den October aanstaande, van des voormiddags 11 tot des namiddags 2 uur. Gedurende de eerste zes maanden dezes jaars zijn hier ter stede 393 perso nen wegens openbare dronkenschap aan gehouden. -- In de maanden Mei en Juni zijn al hier door de politie 28 honden, wier eige naars onbekend waren, opgevangen. Vijftiende Muziek-uitvoering in den Hout, op Zondag 2 Juli 1882, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Festgedanken, Marsch, Curth. 2. Ouv. Fra diavolo, Auber. 3. Pandore, Wals, Kr oil. 4. Fant. Ie petit Faust, Hervé. 5. Ouv. Keler Béla, 6. Naar Atchin, Parade-marsch, v. Rossum. 7. Ie voyageur, Galop, Krein. 8. Potp. W. Tell, Rossini. Buiten-sociëteit „Trouw moet blijken." Harmonie-concert op Zondag 2 Juli 1882, des avonds van half 810 uur, door het stedelijk Muziekkorps onder dir. van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Marsch, Hermann. 2. Ouv. ein Morgen ein Mittag, ein Abend in Wien, Suppé. 3. Mariannen- Walzer, Borchard. 4. Fant. il Traviata, Verdi. ö.Feest- marsch, M. H. Muller. 6. Hung. Lustsp. Ouv. Keler Béla. 7. Fant. Hon Pasquale, Donizetti. 3. Opernschau, Clarens. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een bloedkralen armbandje met gouden sluiting. Een paar kousen. Een embrasse van blauw en wit koord. Een onderstuk granaten oorbel. Eenige portemonnaïe's met en zonder geld. Twee brillen. Een groote nijptang. Een springteugel van een paardentuig. Een stalen knip met dito beursje. Een Vao van Staatsloterij. Een paar manchetten. Een vrouwenzak met zilveren vingerhoed. Eer kalfsvel. Een pen- en potloodhouder. Eenige losse sleutels en een ring met sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den heer Wensing, Kenaustraat no. 8 een onderofficiers-sabelkwast. In de tramwagens achtergelaten: Een sleutel. Een paar glacé handschoenen. HAARLEM, 28 Juni. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 8 koeien, verkocht 8 voor f 150 a 220; 1 stierverkocht 1 voor f 80 a 2 vaarzen, verkocht - voor f 2 a 100 pinken verkocht voor f - a graskalveren verk. voor f a 32 nuchtere kalveren, verk. voor f 7 a 14, 27 schapen, verk. 27 voor f 20 a 28 5 lammeren, verkocht 5 voor f 10 a 13; 4 biggen ver kocht voor f 10 a 16; varkens, verkocht voor a c. per '/j kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 107stapels kaas, 13758 stuks, wegende 27486 kilo hoog- Bte prijs f 31.middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 30 Jnni. Moutwijn, perned. val f 10,50 Jenever 16,Amsterd. proef f f7,25; Spoeling f 1,— dito commissie ƒ1,00. GOUDA, 29 Juni. KaaB f 30 a 32,50 le qual.fa, 2e qual. f 26 a 29 zware hooger in prijs aangevoerd 104 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.35 a f 1.45 derweiboter f 1.10 a 1.25. per kilo. Handel zeer vlug LEIDEN, 30 Juni. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt 6 paarden 48 a 85, 12 stieren 50 a 145, ossen a 54 melkkoeien f 160 a f 280, 10 kalveren dito 200 a 310, 35 vare dito f 92 a 228, 78 vette dito i 165 305, 20 graskalveren f 30 a 52, 76 vette 30 a 68, 65 a 75; 87 nuchtere dito f 6,a 18, 620 vette schaper 24 a 40,250 weide dito ƒ16,a 23, 512 lammeren 62 magere varkeus 14 a 32160 biggen f 6,50 a 12. LONDEN, 29 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 400, Schapen en Lammeren 6,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/6 a 6/-, Schapen en Lammeren 5/- a 6/6, Kalveren 4/8 a 5/9, Zwijnen 4/- a 4/9. HOORN, 29 Juni. Ter waag gewogen 293 Btapels kaas wegende, 88256 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 33,oor kleine, en voor hooikaas fcommissie f middelbare, f AMSTERDAM, 28 Juni. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 227 vette kalveren lste qnal. 80, 2de qual. 0,70 per kilo, - graskalf a 41 nuchtere kalveren^ 6 a 11, 2 schapen en lammeren a 138 vette varkens 46 a 52 c. per kilo. Portugal. Rusland Spanje. Amsterdam 30 Juni 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21 8 U u u .....4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleeningi Italië. Obl. Pauael. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buitenl. 1853/78 8 bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nie. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnen], ƒ1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeuing 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1877 4 Columbia. Obligatien 4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bauk divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aaud M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Ceut. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 5»/, Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aaud. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschausk Sysran Aaud. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 Rusland. Geldkoers, 1860. 1864 1864 1866 prolongatie 41/s 5 E pet. genoteer de koers 687m 81 1023/s 937, 187, 817, - 637 63»/,, 537,, 96 727s 867, 287,, 46 267a 267, 417, 8*716 107,6 787, iiiV, 118 32 ID/, 97» 1177a 145 1177» 687, 152 150 187, 49 5174 122'/, 477s 783/, 82 82'/, 593/, 587, 63 7, 1453/, 857. 132 1033/, 110 lOO'/j 957, 96 101 1093/, 143 130 126'/, UTRECHT, 30 Juui. In de ziekte van Z. D. H. Mgr. A. J. Schaepman is geen noemenswaardige verandering gekomen. De toestand, ofschoon zorgwekkend, heeft min der ongunstige verschijnselen. LONDEN, 80 Juni. De uitgever der FreiheitSchwelm, is tot 18 maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens opruiing tot moord. Het proces tegen den uitgever Mertens wegens gelijk misdrijf is verdaagd, omdat de voornaamste getuige afwezig was. Zijne invrijheidstelling tegen borgtocht is toegestaan. De beurs sloot heden zeer gedrukt. Weder zijn er faillissementen bekend ge worden. WASHINGTON, 80 Juni. Guiteau is heden middag te 121/, uur opgehangen. De dood volgde onmiddellijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3