BINNENLAND. den titel en den rang van staatsminister, en de heer Scholz in zijn plaats wordt be noemd. Thans heeft het hof te Parijs uit spraak gedaan iu de zaak van Chailemel- Lacour, gewezen gezant te Londen, tegen Henri Rochefort. Het hof heeft aangenomen, dat Challemel-Lacour door laatstgenoemde gesmaad is en dezen dus veroordeeld tot een boete van fr. 1000. Bovendien is aan Challemel-Lacour als civiele partij eene vergoeding van fr. 100Ö toegekend. Men heeft ontdekt, dat er bommeü en buizen, met dynamiet gevuld, bij het station van den HeldwickShepley spoor weg waren gelegd. Men gelooft, dat er een complot bestaat, hetwelk ten doel had, de brug te doen springen, op het oogenblik dat de Prins van Wales, bij gelegenheid van zijn bezoek te Bradford, aldaar moest passeeren. De Kamer van afgevaardigdeu in Italië heeft het wetsontwerp betreffende de ves tiging eener Italiaansche kolonie aan de baai van Assab goedgekeurd. Volgens de met Engeland te dezer zake gevoerde on derhandelingen, zal Italië in zijne nieuwe bezitting geene oorlogshaven aanleggen. Het zal er vestingwerken mogen bouwen, enkel en alleen om beveiligd te zijn tegen de aanvallen van roovers. GEMENGDE BERICHTEN. De examens, bekend onder den naam van Eindexamens der Hoogere Burgerscholen, zegt het Dagblad, zijn peperduur. Dat weet men nu eenmaal en bovendien heeft Mr. Hubrecht ons dat vóór een 6tal jaren met de cijfers aangewe zen. Daarover spreken wij derhalve ditmaal niet, al zou het misschien wel wenschelijk zijn er later nog eens op terug te komen. Maar voor 't oogenblik zij alleen opgemerkt: zij schijnen in de onderscheiden provinciën ook zeer ongelijk te zijn. Uit de verslagen dier in 1880 gehouden examens blijkt, dat Gelderland 19 dagen behoefde om 29 candidaten te examineeren, terwijl Zuid- Holland in 24 dagen er 74 examineerde. Toch verschilde het aantal examinatoren niet zoo bijster veel. Gelderland had er toen 12 en Zuid-Holland 14. Rekent men nu dat de meeste examinatoren aan het land f 12 per dag kosten (alleen zij die in de plaats wonen waar het examen gehouden wordt krijgen f 6 per dag), dan is het niet onver schillig of men de zaak wat gemakkelijker of wat ernstiger opneemt. Gorinchem, 4 Juli. Dezer dagen heeft men alhier eene ontdekking van grove oneerlijkheid gedaan. Een voormalig bediende der Gorinchem- sche Bank, H. W. J., is, onder verdenking van circa 8 mille te hebben verduisterd, gearresteerd. Ofschoon hij aanvankelijk bleef ontkennen, heeft hij echter bij het onderzoek in loco zijn misdrijf bekend. Noordwijk aan Zee, 4 Juli. Alhier is de tijding ontvaugen, dat de matroos Dirk Hoek Ez., varende op de bomschuit De Jonge Cornelis, met het scheppen van water over boord gevallen en verdronken is. Hoek was 25 jaar oud en laat eene weduwe met een. kind achter. 's Hertogenbosch, 4 Juli. Het vijfjarig meisje, dat dezer dagen in de spoelingkuip eener bran derij viel is aan de bekomen brandwonden over leden. Warmenhuizen, 4 Juli. Alhier is een acht jarig meisje bij het water scheppen, door niemand opgemerkt, te water gevallen en jammerlijk ver dronken. Steenderen, 4 Juli. Dezen ochtend spoelde alhier in de rivier den IJssel een lijk aan, waar van het bovenste gedeelte in een zak gewikkeld was. Volgens nader bericht is het eer. dienstbode van zekeren landbouwer op Olborgen onder deze gemeente. Venloo, 4 Juli. Een dertienjarig meisje alhier deed eergisteren bij de politie alhier aangifte, dat twee andere meisjes van eene bleekerij linnen bedlakens en hemden ontvreemd hadden. De politie die daarop een onderzoek instelde, bemerkte alras dat de aanklaagster zelve de dievegge was, en deze het gestolene reeds in de bank van leening verpand bad. Leeuwarden, 4 Juli. Op de veemarkt alhier werd eergisteren een koe, een oogenblik na te zijn verkocht, dermate door dolheid aangetast, dat zij met geweerschoten is moeten worden af gemaakt. Onlangs werd te Galata, de grootste voorstad van Konstantinopel op het plein voor een moskee, in het drukste gedeelte der stad, een meisje van tien of twaalf jaren als slavin verkocht. Het arme kind verzette zich schreiend en jammerend, maar van de talrijke omstanders kwam niemand tusschenbeide dan één enkele, die te vergeefs zijn stem er tegen verhief. D e Noord-Zuidhollandsche Stoomtramweg- Maatschappij vervoerde gedurende de maand Juni 26,572 reizigers, met een opbrengst van 6,091,32. Uit Teheran wordt aande Independance Beige geschreven, dat de Schah van Perzië aan den Koning der Nederlanden, om hem een be wijs van zijr. vriendschap te geven, heeft toege kend het grootkruis der Orde van de Leeuw en de Zon in brillanten, zijnde dit de hoogste onder scheiding, waarover de Perzische regeering heeft te beschikken. Een der voornaamste telegraphische storingen in Japan is, dat spinnedraden den stroom naar omlaag voeren. Tn de boomen langs de groote wegen wemelt het var. spinnen, die haar web overal tusschen den grond, detelegraafdraden.de palen, de isolators en de boomen maken. Als die spinnewebben met zwaren dauw bedekt zijn, wor den zij goede geleiders en brengen de seinen in eene verkeerde richting. Het eenige middel om het kwaad te verhelpen is mannen aan 't werk te stellen om de telegraafdraden met bamboes-bezems schoon te vegen; maar aangezien de spinnen tal rijker en volhardender zijn dan de vegers, blijft het altijd eene groote moeilijkheid. Er zijn op Malta nu 6000 vluchtelin gen uit Egypte aangekomen. Tweeduizend daarvan zijn doodarm, daar zij het weinige dat zij hadden verkochten om den overtocht te kunnen betalen. Zij moesten allen door de regeering onderhouden worden. Er worden nog meer verwacht, en men ziet verlangend uit naar geldelijken steun. De dames van Malta hebben een ondersteuniugs-co- mitié gevormd, om de arme vrouwen en kinderen van kleederen te voorzien, waaraan deze dringend behoefte hebben. Een benijdenswaardig voorbeeld van ambtsstijl vindt men in een Duitsch blad. Het luidt: „Diegene, die den dader, die den paal, welke aau de brug, die aan den weg, welke naar Worms leidt, ligt, staat, omgeworpen heeft, aan wijst, ontvangt eene belooniug." Toen onlangs de Italiaansche lucht- reiziger Bertolli bij Pisa met zijn ballon opsteeg, ontdekte hij plotseling, op een hoogte van 400 meter boven den grond, dat het bovengedeelte van zijn ballon in brand stond. Zijn toestand was ontzettend; hij zag een bijna onvermijdelijken dood voor oogen; maar hij verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet. Met een krachtigen ruk zette hij de groote klep open en liet de gassen er uit, die met geknal ontsnapten, terwijl hij tevens het an ker uitwierp. Gelukkig bleef dat haken in een reusachtigen eik, zoodat de gemeenschap mei den vasten grond hersteld was. Intusschen zonk de ballon met groote snelheid als een ontzaglijke vuurbal naar beneden. Met een stouten sprong redde de wakkere luchtreiziger zich in een hoogen eik; uit welks top hij den vasten grond weer be reikte, tot groote voldoening van de talrijke me nigte, die in angstige spanning het schouwspel aanzag. De brandende ballon schoot juist, toen hij hem verlaten had, weer pijlsnel omhoog. Ber tolli heeft vrij ernstige brandwonden bekomen. In eene werkplaaats ter bereidingvan chemische stoffen te Weenen is dezer dagen brand uitgebroken waarbij drie meisjes, wier kleederen dadelijk in vlam stonden, uit de tweede verdie ping zijn gesprongen. Een daarvan is spoedig overleden; de beide andere liggen hoogst gevaar lijk. Drie andere meisjes, die nog langs de trap kenden vluchten, hebben zeer gevaarlijke brand wonden bekomen. Waarschijnlijk worden nergens meer verschillende soorten van planten tot voedsel ge kweekt dan in Japan. Van knollen en wortelen valt de aardappel het meest in den smaak van het volk terwijl er onder de aristocratische klasse een vooroordeel tegen bestaat. Verleden jaar zijn er zestien millioen schepels van de „Satsuraa aard appelen" geleverd, terwijl de „Java" of „Hol- laudschc" aardappelen de gewone witte aard appel aan de vreemdelingen wordt overge laten, omdat hij den inboorlingen niet smaakt. Leliebollen in zestien soorten dienen ge kookt en met boter gestoofd als voedsel. De lotuswortcl wordt met. graagte gegeten. Onder de verbruiksartikclen behooren ook tot poeder ge stampt papaverzaad in een aftreksel van kersen bloesems als drank, en wilde kastanjes en eikels. Twee Utrechtsche heeren, B. enK. zijn eergisteren per velocipede van Utrecht naar Sche- veningen getogen. Zij hebben de reis in 6 uur afgelegd. Twee jeugdige geleer den aan de tech- nische hoogescbool te Munchen, de heeren dr. von Miller eu dr. Hartz, hebben een ontdekking ge daan, die van groote practische beteekenis kan worden. Zij hebben namelijk welgeslaagde proe ven genomen om het geheim te ontdekken, hoe in de middeleeuwen de fijne gouddraden werden vervaardigd; een kunst die sinds de I6e eeuw verloren was gegaan. Na herhaalde chemische en microscopische onderzoekingen, gelukte het hun het geheim te ontdekken. De practische proeven tot het vervaardigen van nieuwe draden slaagden vol komen. Het monument, dat te Bangkok zal worden opgericht en gewijd aan de nagedachte nis van Z. M. Koning P'ra Puttha Yot Pa Chu- lalok, die 100 jaar geleden de plaats stichtte, zal heeten Pratommaborommarachanusawvri. Bij herhaling heeft zich te Rotter dam het feit voorgedaan dat aan particuliere huizeu, door banketbakkersbedienden doozen met gebak bezorgd zijnde, kort daarna een andere jongen komt, om die terug te halen, voorgevende dat de bezorgde doos voor een ander was bestemd. Zon der eenigen argwaan wordt alsdan de doos terug gegeven, en het blijkt later dat men met een op lichter te doen gehad heeft. Dit ter algemeene waarschuwing. Het schijnt, dat zekere prefecten der Pransche Republiek een hoog idee van hun waar digheid hebben en recht meenen te hebben op de eerbewijzingen, welke voorheen aau de Hoogheden en Majesteiten bewezen werden. Zoo heeft de prefect van Morbihan de brutaliteit gehad den pastoor van ltiantec voor den vrederechter te laten dagen, omdat Z.Eerw. in eerbied jegens den prefect te kort geschoten was, door zijn rijtuig niet te doen stilstaan toen deze verwaande amb tenaar voorbijreed. De vrederechter veroordeelde den geestelijke tot een boete van 8 fr. en twee dagen gevangenisstraf. De Rechtbank van Lorient echter was verstandiger; zij vernietigde dit von nis en sprak den pastoor vrij. Volgens de Hasting's and St. Leonard's Times zijn onlangs door kapitein Chetwynd, inspec teur over de reddingsbooteu der vluchthaven van Dungeness-Point, zeer belangwekkende proeven genomen, wat betreft de werking van olie op open, niet al te onstuimig water. Tijdens de proeven ging de zee voldoende hoog om een kleine open boot in gevaar te brengen. De red dingsboot The David Hallett liep naar buiten en kwam iu water van vijf vadem diepte voor anker. Een klein reservoir van zeildoek, dat meer dan een half gallon olie bevatte en als boei aau het anker bevestigd was, werd met een lange naald doorstoken, zoodat de olie er uit stroomde. Toen vormde zich om de boei een uitgestrektheid stil water, die zich over een aanzienlijke lengte en een breedte van 20 yard uitstrekte. Elke golf, die met olie iu aanraking kwam, brak dadelijk en vloeide kalm door. Jonge golven werden door de olie in het midden gebroken, en van het strand uit kon men waarnemen dat, hoewel zij zich weer vereenigden, het middelste gedeelte vlakker was dan de deelen, die om de olie heen stroomden. De boot werd daarna bij het strand voor anker gelegd, om de werking van de olie op de branding na te gaan; maar dezelfde hoe veelheid olie, die voldoende was om de open zee te breken, had aan het strand bijna geen uit werking. De proefnemingen zullen worden voort gezet. Thans is echter reeds duidelijk gebleken, dat een olie-reservoir tusschen boot en golfslag, óf ah boei aan het anker, óf zoodanig drijvend, dat het vóór den golfslag ligt, de kracht der golven zeer verminderen en op die wijze een bron van veiligheid voor de boot zijn kan. Aan de reeks der Zoll-curiosa, de zon derlinge toepassingen van het toltarief, door de Duitsche bladen medegedeeld, komt geen einde. Zij verhalen nu weer van een dame te Geeste- munde, die een potje, met augurken in het zuur, ter waarde van 50 Pfennig, en een glas met in gemaakte granaatappelen, ter waarde van 1 Mark, wilde verzenden, en daarvoor 2 Mark aan rechten betalen moest. Toen zij hare verwondering daar over betuigde, ontving zij ten antwoord, dat het verzondeue beschouwd was als als fijne sui kerwaren De Groninger Vélocipède-Club is van plan, bij geuoegzame deelneming, een wed strijd met velocipedes uit te schrijven. Een expres trein van Longbranch naar New-York, beslaande uit een Pullmanwa gen, een rook-waggon en vier gewone passagiers wagens, is Donderdag gederailleerd op eer. brug, zoodat de geheele trein in 't water stortte. Drie personen kwamen er bij om, terwijl twintig zijn gewond. In den rookwagen bevond zich generaal Grant; hij kwam tot de borst in het water, maar heeft geen letsel bekomen. Tusschen VVijlré en Valkenburg sprong Donderdag jl. een Duitsch landverhuizer uit den trein, terwijl deze iu volle vaart was. Hij kwam er met een onbeduidende wonde aan de knie af. Als reden voor deze roekelooze daad gaf hij op, door twee landverhuizers, die met een meisje in denzelfden waggon als hij hadden plaats genomen en het op zijn geld en horloge hadden gemunt, te zijn aangevallen. Het meisje zou zelfs beproefd hebben hem, door iets wat ze op een zakdoek had gegoten te bedwelmen, terwijl men hem na zijn gevaarlijken sprong nog een voorwerp uit den waggon had nageworpen, dat ontplofte. De officier van justitie te Maastricht heeft de klacht van den reiziger in ontvangst genomen, waarna deze zijn reis naar Antwerpen voortzette. De verzending van aardbeziën uit de gemeenten Beverwijk, Wijk aan Duin, Heemskerk en Oastricum heeft een ongekende hoogte bereikt. Men berekent dat alleen aan aardbeziën, behalve naar het buitenland, Haarlem en de Zaanstreken, wekelijks voor meer dan f 40.000 naar Amsterdam wordt verzonden. Een kassiersknecht te Par ij s, sloeg Zaterdag-middag den hoek van de rue Notre Dame des Victoires om, toen plotseling vier net gekleede heeren, die het voorkomen van Engelschen hadden, tegen hem aanliepen. De vreemdelingen excu seerden zich en drie hunner waren spoedig ver dwenen. Op hetzelfde oogenblix bracht de kassiers knecht de hand aan den binnenzak van zijn paletot en miste een lias van acht bankbiljetten van 100 fr., die hij eenige oogenblikken te voren daarin gestoken had. Bijgestaan door voorbij gangers wist hij den vierden Engelschman vast te houden, die zich door zijn ontroering verried, toen hij aangesproken werd. De drie andere die ven zijn nog niet teruggevonden. Dr. Bloch, te Berlijn, heeft sinds eenigen tijd, naar 't schijnt met verrassende resultaten, proeven op dieren genomen, om long tering te stuiten door het uitsnijden van het aan getaste deel der long. Thans heeft een teringlijder uit Stuttgard zich aangeboden, om de proet te wagen. Volgens Figaro zou een Eranschman, Clamond, het middel hebben gevonden om het gaslicht over het electrisch licht eene volkomene overwinning te doen behalen. Hij richt een meng sel van gewoon lichtgas en lucht op een kapje van magnesia, en verkrijgt daardoor een licht, dat even sterk maar veel schooner heet dan het elec- trische, en dat twee derden goedkooper zou zijn dan het tegenwoordige gaslicht, eu driemaal min der warmte zou uitstralen. Deze nieuwe verlichting, die Figaro hoog opvijzelt, is te zien bij Beau en Bertrant Taillet, 226, Rue Saint-Denis. In het laatst van Februari hebben wij melding gemaakt van een ontploffing en brand in de goederenloods van het Stettiner spoorweg station te Berlijn, welk onheil was teweeggebracht door eene zoogenaamde nelsche machine in eene kist, die aldaar ter verzending was bezorgd, naar het heette gevuld met bontwerk, vederen en flu weel, te zamen ter waarde van 8750 mark. Tevens werd toen gemeld, dat de handelsagent Bader, op wien ten deze zware verdenking rustte, was gearresteerd. Deze zaak is thaus bij het gerechts hof te Berlijn behandeld, met het gevolg dat Bader ie veroordeeld tot negen jaar eu acht dagen ge vangenisstraf. Te 'sHagevon deenjongentje op straat een papier, waarmede hij wilde gaan spelen. Een voorbijganger, die dit zag, onderzocht het papier, dat een obligatie Poti-Tiflus bleek te zijn, van ongeve.er 800 waarde. Het stuk is in handen gesteld van de firma M. M. Polak en Zoon, vóór wier kantoor het gevonden is. De Sultan van Turkije, die zich zeer ingenomen toont met alles wat Duitsch is, en reeds verscheidene Pruisische officieren in dienst nam, om zijn leger te reorganiseeren (de financiën kon den de Duitschers, hoe bekwaam ook, mindergoed in orde brengen) heeft nu ook aan de Pruisische Regeeriug verzocht, hem beambten te zenden, tot hervorming van de Turksche politie. Z. M. vaar digde dezer dagen een buitengewoon gezant, Dry- galsk-Pacha, naar Berlijn af, om den Keizer en de leden van zijn familie vijf prachtige Arabische paarden als geschenk aan te bieden. De stoomboot Alice van Newcastle met een aantal pleizierreizigers aau boord, strandde Zaterdag 11. niet ver vau Amble op de Bondicar- klippen. Elf passagiers verdronken. Het is misschien niet algemeen be kend, dat de eer der uitvinding van het achter- laad- alsmede van het repetitie-geweer eigenlijk aan een Indiër toekomt. In een handschrift, dat zich in de bibliotheek te Nancy bevindt en de reisverhalen bevat van een soldaat-reiziger, zekere Thiriot, die van 1782 tot 1783 in Hindostan vertoefde, wordt gesproken van een Indiër, die bizonder ver in de werktuigkunde was, en die o. a. ook een geweer had uitgevonden, dat van achteren geladen werd en waarmee vijf schoten gelost konden worden. De moderne repetitie-ge- weren zouden dus reeds honderd jaren geleden uitgevonden zijn. Uit Scheveuingen meldt men: Het groote Amerikaansche Hotel nabij het gemeente badhuis en bevattende 120 kamers, heeft tot heden geen enkelen badgast, en ook iu het dorp gaat het verhuren niet zooals men zich had voor gesteld. Een gevolg vau het ongunstige, gure weder. Een Canadaasch fabrikant moet eene ontdekking gedaan hebben, die misschien van groote waarde kan zijn, en misschien ook niet. 't Is niets meer of minder dan geperst katoen als bouwmateriaal te gebruiken. Men zegt dat die nieuwe substantie volkomen vuurvast en zoo hard als steen gemaakt kan norden. Geperste papier pap, of papier-mdche, is reeds veel gebruikt voor lambriseeringen, enz., maar geperst katoen om mede te bouwen, is een denkbeeld, dat menigeen in verbazing zal brengen. De voorraad papier zoo wordt aangetoond moet noodwendig ein delijk uitgeput geraken, omdat er zoo ontzaglijk veel vraag naar is voor schrijven en drukken; maar naar katoen is minder vraag, en de voor raad kan voor alle aanvragen toereikend gemaakt worden. Het voorstel is gedaan het bereid katoen liever voor beschotten als anderszins te gebruiken dan voor de gedeelten van een gebouw, die meer stevigheid vereischeu; men beweert dat het zoowel lucht- en waterproef als vuurvast gemaakt kan worden. Onder de te Athene aangekomen vluchtelingen uit Alexandrië, bevindt zich ook een Fransche dame, die daar in betrekking was. Nadat al hare huisgenooten vermoord waren, ge lukte het haar op de stoomboot te ontkomen, doch op het hooren der kanonschoten, als saluut voor den Khedive gedaan, werd zij van schrik krankzinnig. In dezen toestand is zij door den Franschen Consul te Athene opgenomen. Een Europeaan heeft geen moeite als hij bezoeken van Hindoes ontvangt of hen onthaalt zoover als hunne gebruiken vergunnen; maar als een Engelschman bij Hindoes te gast komt, gaat het met eene moeite en kosten ge paard, waarvan de bezoeker zich geen denkbeeld kan maken. Dat is de schuld niet van beschaafde Hindoesche mannen, maar van de oude kaste- vooroordeeleu der Hindoesche vrouwen. Een En gelschman kan vrij met zijn Hindoeschen gastheer in de veranda of in de gewone zitkamer spreken; maar als hij het waagde een glas water te ge bruiken, zou eene bezorgde moeder het glas stuk slaan zoodra hij weg was, uit vrees dat een der kinderen bezoedeld zou worden door er uit te drinken. Kersenstelen. Nu wij in den kersent ij d zijn, raadt Sempervirens aan om de stelen van dit thans zoo overvloedig gebruikt wordend ooft niet onbedachtzaam weg te werpen. Integendeel, be waart ze en legt ze op zolder tusscben een paar vellen papier ter vrijwaring tegen stof; droog zijnde, bergt men ze op in een bus of trommel en zet die op een droge plaats. Deze gedroogde kersen stelen als thee getrokken, zijn volgens gemeld blad een voortreffelijk middel tegen het hoesten bij kleine kinderen, evenzoo ter genezing van lang durige verkoudheid. Kortom, 't is een verzachtende borstthee, die daarenboven dikwijls met goed ge volg is aangewend tegen waterzucht. Te Raton (Nieu w-M exico) trachtte de sheriff Dollmann den speler Meutzel te arres teeren. Mentzel gaf vuur en wondde Dollman en twee anderen; bij een latere poging om hem te arresteeren schoot hij een rechter dood terwijl een sheriff aan de bekomen wonden overleed. Het volk werd woedend, bestormde Meutzels huis en hing Mentzel op. In 't alge m e en polit ieb 1 ad werd r eeds in 't voorjaar door den officier van justitie te Breda als. gesignaleerd opgegeven de persoon van Cornelis Fluiten. Eergisteren bood een zeer vreemd persoon te Vlissingen langs de huizen haring te koop. Hij werd door de politie aargehouden, en later bleek dat werkelijk deze persoon met den ge- eignaleerden Fluiter alle overeenkomst had. In voorloopig arrest gebracht, heeft hij zich als een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2