BUITENL AND. BINNENLAND. De conferentie te Konstantinopel heeft eindelijk besloten den Sultan tot eene tus- schenkomst in Egypte uit te noodigen, onder de voorwaarden, waaromtrent de Mogendheden het zijn eens geworden. In het Engelseh Lagerhuis heeft de wee-Minister Dilke verklaard dat Admi raal Seymour, de bevelhebber van het Engelseh eskader voor Alexandrië, nieuwe instructiën ontvangen heeft, die berekend zijn op alle gebeurlijkheden. De samenstelling van het eerste En- gelsche legerkorps is vastgesteld. Het zal bestaan uit 25,000 man, van welke 15,000 Engelsche troepen en 10,000 man uit Indië en de stations van Aden en de Middel- landsche zee. Het korps zal verdeeld zijn iD drie afdeelingen, elk meteen état major. De Britsch-Indische Onderkoning heeft bevel ontvangen om een contingent van 1800 man Eugelsche en 5000 inlaodsche troepen met drie batterijen gereed te hou den tot vertrek naar Egypte. Men rust groote belegeringstreinen uit te Agra en Bombay. Te Dublin werd dezer dagen weder een man op de straat doodgeschoten. Hij bleek lid te zijn van een Iersch genootschap, en men schrijft den moord dus aan de Fenians toe. De daders ontsnapten. Er loopt een gerucht; dat er een com plot ontdekt is tot het vermoorden van Kardinaal Mc Cabe. De Kardinaal, die in een herderlijk schrijven de jongste sluip moorden brandmerkte, was reeds vroeger gewaarschuwd dat men het op zijn leven gemunt had. In de Fransche oorlogshavens wordt thans dag en nacht ('s nachts bij electrisch licht) druk gewerkt. Binnen acht dagen zal Frankrijk eene geduchte vloot gereed hebben, de geduchtste, Wordt uit Marseille aan den Temps gemeld, die Frankrijk ooit te aanschouwen heeft gegeven. Alle offi cieren der marine, die dienst doen op de pakketbooten der Messageries maritimeszijn opgeroepen. Er is een ministerraad gehouden, waarin naar het heet, besloten is aan admiraal Conrad, bevelhebber van de Fansche vloot voor Alexandrië, last te zenden gemeen schappelijk op te treden met den Engel- schen vlootvoogd lord Seymour, die van zijn regeering volmacht moet hebben ont vangen naar omstandigheden te handelen. In de couloirs der Fransche Kamer heb ben verscheidene afgevaardigden echter te kennen gegeven dat de regeering, alvorens tot gemeenschappelijk handelen met Enge land te Alexandrië over te gaan, zich in verbinding behoort te stellen met het Par lement om zijne goedkeuring te vragen. GEMENGDE BERICHTEN. Utrecht, 7 Juli. Door de arrondissements rechtbank alhier, is een tapper tot f 25 boete veroordeeld wegens het schenken van sterken drank aan een persoon, verkeerende in kennelijken staat van dronkenschap. Oud-Beierland, 7 Juli. Door den kanton rechter alhier is een persoon, die zich bezig hield met waarzeggen, zoogenaamd kaartleggen, ver oordeeld in eene geldboete van f 6. 's Gravenhage, 7 Juli. Tijdens de voltrek king van het huwelijk eener dochter van den Spaauschen gezant bij or.s Hof, hebben Dinsdag 11. in de R. K. kerk in de Parkstraat alhier een of meer zakkenrollers hun slag waargenomen. Eenige personen, in het kerkgebouw aanwezig, werden bestolen. Arnhem, 7 Juli. Woensdag-avond is een schippersknecht heimelijk vertrokken, na van zijn patroon en dieus vrouw geld en eenige gouden voorwerpen, door middel van braak te hebben ontvreemd. Zwolle, 7 Juli. Eenige aanzienlijke brouwers uit het Zuiden hebben plan, om binnenkort ook in deze stad een volksbierhuis te openen waar puik bier zal verkrijgbaar zijn voor 5 ct. per glas. Epen (Limburg), 7 Juli. Eergisteren-avond is bij een inwoner dezer gemeente ingebroken en uit een kist en een lade 300 franks aan geld ont vreemd. Bij een ander inwoner aldaar zijn eenige kleediugstukken ontvreemd. De dader dezer beide diefstallen is gearresteerd. Joure, 7 Juli. Een brievenbesteller, H. II. E. thans ontslagen, is wegens diefstal van gelden, minsten f 22', uit het postkantoor ailiier door de arr.-rechtbank te Heerenveeu tot 3 maanden cel straf veroordeeld. Tiel, 7 Juli. De conducteur van het atoom- jacht de Koerier viel Maandag over boord en verdronk. Leiden, 7 Juli. Alhier is het huwelijk vol trokken tusscken een 40 jarigen, in de gemeente Alfen woonachtigen doofstommen kleermaker en een doofstomme naaister van ongeveer deuzelfden leeftijd. Lith, 7 Juli. De vrouw, die door den braad op den 4den Juli zoo deerlijk werd gewond, is reeds weinige uren daarna onder de vreeselijkste pijnen, overleden. Haarlemmermeer, 7 Juli. Bij de gisteren te Nieuw-Vennep gehouden harddraverij van paarden van zessen klaar is de prijs van f 150 behaald door C. M. Oppelaar te Koudekerk, met I het paard Victoria, berijder A. C. van den Akker; de premie van f 50 door W. Doon te 's Gra venhage, met het paard Leon, berijder A. Bos. Te Sevilla is de gewoonte, dat op hooge feestdagen de klokken der kathedraal door de jongelingschap geluid worden. Zij springen dan met het touw, dat aan de klok is bevestigd, op de balustrade van den torenomloop en slingeren weder terug. Sommigen leggen daarbij de grootste koenheid aan den dag en oogsten de bewonde ring van het publiek, dat hen beneden gadeslaat. Een van hen had de vorige week het ongeluk zijn sprong niet goed te nemen en stortte van den 25 meter hoogen toren. Juist verliet de pro cessie met militair geleide de kerk en de jonge man viel er midden in, maar gelukkig juist op de groote regimentstrom, waarvan het vel schenrde, maar zijn val brak. Vergissen is menschel ij k; dathetook doodelijlc kan zijn bewijst het volgende geval. Een werkman te Antwerpen, die in twee ver schillende fleschjes jenever en vitriool had gehaald, wilde onderweg een hartige teug van het eerst genoemde vocht nemen, doch vergiste zich in de fleschjes en verzwolg eene hoeveelheid vitriool. Na een hevig lijden bezweek de ongelukkige. Een nieuwe droogmachine voor hooi is verleden week door den heer AUender te Roe- hampton met goed gevolg beproefd. Hij liet zijn gras gedurende stortbuien maaien en uitleggen; gedurende verscheidene regendagen lag het hooi los. Hij liet het toen tot een berg opstapelen, eenige voeten van den grond; onder dezen tij delijken hooiberg was de machine geplaatst, waar van de pijpen door het hooi liepen. In gewone omstandigheden zou het hooi binnenkort in brand gevlogen zijn. Nu werd het echter door de lucht welke er doorheen gedreven werd met de ,/Waaier- machine" (gedurende welke bewerking dikke ko lommen van stoom als uit een stoomketel uit het het hooi opstegen en het vocht benedenwaarts uitstroomde) in anderhalf uur zoo droog als kurk. Uit de Argent ij nsche republiek ko men berichten omtrent rijke petroleumbronnen die daar ontdekt zouden zijn. Het exploiteeren daar van levert groote bezwaren op, om de gebrek kige gemeenschapswegen, maar de bronnen moe ten bizonder overvloedig zijn. Men verhaalt zelfs van een petroleummeer dat een oppervlakte van ruim 35 hectaren beslaat. Ook de hoedanigheid van de petroleum moet goed wezen. Te Luik gaf een bankier een diner van 12 personen. Onverwachts kwam een vriend: men moest hem wel noodigen en er zouden dus 13 aan tafel zijn. Groote ontsteltenis; de bankier haalde zijn kassier om de 14e man te zijn. Op 't oogenblik dat men zal gaan eten, ontvangt de bankier een brief var. een der 12 genoodigden, wiens vrouw plotseling was overleden en die dus niet komen kon. Van den welkomen 14u man wordt de kassier nu de 13e lastige man. Hij be grijpt dat en gaat heen, terwijl de bankier hem alle mogelijke excuses maakt. Juist wil hij het huis verlaten, toen de dokter aankomt; de ban kier ncodigt hem aan tafel en dwingt den kassier nu de 14e man te zijn. De soep wordt opgediend, maar ziet, daar wordt de vrouw nes huizes, die zich al niet wel gevoerde, zoo onpasselijk, dat zij van tafel moet gaan. Andermaal is de ongeluk kige kassier nu de 13e man. Zijn patroon ziet hem smeekend aan; hij verlaat het vertrek en gaat in een restaurant een biefstuk eten! Een ongelukkig slachtoffer van merkwaardige gelijkenissen verscheen dezer dagen voor de Rechtbank te Parijs: De man, Pigeon ge naamd, werd door zekere Mme. Mailly beschuldigd, van getracht te hebben haar onder valsche voor wendsels geld af te zetten. Pigeon hield nl. Mme. Mailly voor zijn vrouw, die veertien jaren geleden van hem weggeloopen was en al zijn geld had meegenomen, en eischte een som van 2800 frs. van haar. De dame, die bewijzen kon sedert een langer tijdsverloop Mme. Mailly te zijn, had een aanklacht tegen hem ingediend. De portretten van zijn vrouw, die Pigeon bij de terechtzitting ver toonde, geleken werkelijk veel op Mme. Mailly. Doch daar uit alles bleek dat de beschuldigde te goeder trouw gehandeld had en alleen door de onmiskenbare gelijkenis misleid was, werd hij vrijgesproken. Bij zijn verdediging verhaalde zijn advocaat, dat de beschuldigde nog op een andere wijze door een noodlottige gelijkenis schade ge leden had. Hij had nl. eene betrekking gekregen in de magazijnen van Je Louvre, maar geleek zoo sprekend op een der eigenaren, den Heer Chaucord, dat hij telkens aanleiding gaf tot allerlei vergissingen, zoodat men hem ten slotte zijn ontslag moest geven. De arme man troost zich nu maar er mee, dat hij niet zooveel op een schurk geleken heeft om de rechtbank aanleiding te geven hem te straffen. De 23ste alg. vergadering van R. K. hoofdonderwijzers in het bisdom Haarlem heeft, Maandag jl., besloten tot de oprichting van een weduwen- en weezen-pensioenfonds. Naar beweerd wordt, zouden de re sultaten, met de onderaardsche telegraaflijnen in Frankrijk en Duitschland verkregen, en waarvan eerst zooveel goeds werd medegedeeld, toch eigen lijk minder gunstig zijn, en wel in die mate, dat men er nog in twijfel over verkeert, of dit stelsel verder in Frankrijk zal worden voortgezet, ofschoon, zooals men weet, eenige millioenen franks voor dat werk door het Parlement zijn toegestaan. Er raag wel eens een goed onderzoek naar ingesteld worden aldus zegt het Engelsche blad waaraan dit bericht ontleend is alvorens dit stelsel van onder aardsche telegraaflijnen in Engeland wordt inge voerd, en wat voor Engeland in dit opzicht goed is, zal ons waarschijnlijk ook niet schaden. In de zittingvanden Transvaalschen Volksraad van 23 Mei dus meldt de Volks stem. van Pretoria is voorlezing gedaan van een brief van prof. P. Harting, meldende dat er 45,000 guldens (B 3757), zijnde het saldo van in Holland gecollecteerde gelden, gestort was voor de Zuid-Afrikaausche Republiek, waarbij de wensch werd uitgedrukt dat het geld mocht gebruikt worden voor een nuttig doel. D i n s d a g-a vond is te Rosendaal een kindje in een mestkuil gevallen, terwijl het een oogenblik uit het gezicht der moeder was. Het kind werd er meer dood dan levend uitgehaald en is eenigen tijd daarna overleden. Eenige dagen geleden zond een ban kiershuis te Berlijn des morgens een zijner be ambten naar de Rijksbank om er eene som van 20,000 mark in ontvangst te nemen. Toen hij in den namiddag nog niet op het kantoor terug kwam en ook niet als gewoonlijk in het middag uur tehuis was geweest, liet men navraag doen bij de Rijksbank, alwaar men vernam dat hij het geld had ontvangen. Daar hij reeds een tiental jaren had getoond het in hem gestelde vertrou wen te verdienen, terwijl hij nog daags te voren 150,000 mark uit de Rijksbank gehaald en stipt aan zijn kantoor bezorgd had, wilde de chef van het bankiershuis geen aangifte bij de politie doen. En wat gebeurde er nu? Tegen den avond hield er voor het kantoor een rijtuig stil, waaruit de langverwachte persoon in zeer kennelijken staat van dronkenschap te voorschijn kwam. Dadelijk omriDgd door het geheele personeel, stapte hij, alsof er niets gebeurd ware, naar de kas en telde de 90,000 mark voor. Spoedig hoorde men nu waar hij zoo lang gebleven was. Op den terugweg van de Rijksbank naar het kantoor had hij een vriend aangetroffen, 'dien hij in jaren niet had gezien, was met hem naar een bierhuis en volgens zoo druk en prettig aan het drinken gegaan, dat hij aan geen kantoor- of geldzaken meer had ge dacht, tot hij zich eindelijk had herinnerd welk een mooi sommetje hij voor zijn patroon hij zich had. Bij gelegenheid van de f e e s t e 1 ij k he den van 14 Juli zullen te Parijs 6 luchtballons worden opgelaten, waarvan twee door een tele- phoondraad gemeenschap met den vasten grond zullen onderhouden. Men wil op die wijze waar nemingen doen omtrent de snelheid van het ge luid op verschillende hoogten, het onderscheid van temperatuur, de snelheid van den wind enz. In het bankje derbeschuldigdenvan de Rechtbank te Rotterdam namen eergisteren plaats de welbekende gebr. Heystek, de een 27, de ander 24 jaar oud, kooplieden, wonende te Delfs- haven. Deze firma onderscheidt zich door haar ijver om notitie te nemen van al hetgeen in an nonces te koop wordt, aangeboden en door haar handigheid om zich daarvan meester te maken, zonder er voor te betalen. Thans echter had de justitie zich voorgenomen, met de firma afreke ning te houden; voor het feit stonden nl. de heeren terecht, dat zij in Mei jl. van den land bouwer J. Schelling te Mijiisheerenland een sjees kochten voor f 2-40, doch er, nadat zij het rijtuig op slinksche wijze en zouder te betalen in hun macht hadden gekregen, mede «op de sjees;, wa ren gegaan. Ter terechtzitting stelden be-ide bekl. zich als de eerlijkste n.enschcn ter wereld voor. De le was wel bij den koop geweest, doch be moeide zich weinig met geldzaken, daar zijn broeder de principaal.is; en deze principaal be vestigde op zijn beurt wel den koop, doch ont kende dat van een bepaalden termijn van beta ling sprake was geweest en hij dan ook stellig van plan was geweest om reeds den volgenden dag de helft der som te betalen; heel ongelukkig echter was de principaal boven zijn thee geraakt en had toen het geld uit zijn zak verloren. Hoe ongelukkig dit alles ook zij, de officier van justitie was evenwel zoo hardvochtig om boven dien voor den ln dezer onschuldige slachtoffers lVs jaar en voor den 2n 1 jaar celstraf te eischen. De Rechtbank te Groningen heeft in honger beroep, met vernietiging van een vonnis des kantonrechters en in strijd met het gevoelen van het O. M., een persoon, die een kind bene den de 12 jaren in zijn dienst had, doch met het doel om hst voor verwaarloozing te behoeden en het schoolbezoek te bevorderen, van aile rechts vervolging ontslagen. Een vernuftig gebruik maakt zekere L„ groenteboer wonende aan de Uileboomen te 's Hage, naar het U. D. meldt, van postduiven. Als hij 's morgens met zijn vollen wagen groenten uitrijdt, soms naar het andere einde der stad, dan ligt er bij de frissche peertjes, groene salade en volle bloemkool een schijnbaar ledige mand. Komt hij bij een klant, die iets wil hebben, dat hij niet of niet genoeg bij zich heeft, dan schrijft hij het op een stukje papier, neemt een van de twee of drie duiven uit de mand; bevestigt daar zijn bestelling aan, geeft het lieve dier de vrij heid en binnen den kortst mogtlijken tijd is in de Sumatrastraat of in de buurt der Zeehelden, door zijne vrouw bezorgd wat er wezen moet. Den 27 en 28sten Juni heeft zich in het zesde arrondissement van Parijs het zeldzame geval voorgedaan, dat er geen enkele aangifte van overlijden is geschied, ofschoon dit arrondissement eene bevolking telt van 60,000 zielen. Het is overigens genoeg bekepd, dat het zesde arrondis sement het gezondste van de hoofdstad is. Het Engelseh Lagerhuis is, zooals men weet, verleden Vrijdag en Zaterdag 32 uren achtereen vergaderd geweest. Natuurlijk is geen der leden daarbij onafgebroken tegenwoordig ge weest. Maar de Engelsche bladen maken melding van één hunner, nog wel een lid uit het oude, onhervormde Parlement van 1830, die zich bizon der kras gehouden heeft. Hij was Vrijdagmiddag op zijn plaats; ging naar huis om te eten, kwam op een behoorlijken tijd terug en was Zaterdagmid dag 12 uren er nog te zien, in zijn kleederen van den vorigen avond met een verwelkte bloem in zijn knoopsgat. Hij ging toen even heen, kwam 's namiddags terug en woonde het eind van de zitting bij. Dat zal menigeen van de hedendaagsche jonge leden hem over vijftig jaren niet nadoen. Langzaam gaat zeker, zegt een oud spreekwoord onzer vaderen. Wat zouden die vaderen wel gez.gd hebben van den bouw van een huis, in do Vijzelstraat te Amsterdam, dat in acht weken tijds geheel nieuw opgetrokken en kant en klaar afgeleverd is? De Nederlanders staan wel als een drin- kende natie bekend. Althans de Tablet, van onze nieuwe drankwet gewagende, knoopt er de be wering aan vast, dat de Eugelschen het jenever- drinken van de Nederlanders geleerd hebben, die in 1688 met Willem III, prins van Oranje, schoon zoon van den Engehchen koning, en later diens opvolger, naar Engeland kwamen en zich daar vestigden. Vóór dien tijd dronken de En gehchen en Ieren niets dan bier; daarna kwamen „Nederlandsche gebruiken en gewoonten" in zwang. Een reisgezelschap van niet minder dan 76 Amerikanen, waaronder ruim 50 dames, trekt op dit oogenblik door Europa. Eergisteren kwam dit gezelschap te 's Graveuhage, logeerde bij Paulez, bezocht allerlei merkwaardigheden en ook Scheveningen, bezocht ook Amsterdam en Rotterdam en vertrok gisteren naar België, om van daar naar Duitschland en Oostenrijk te trekken. Naar bericht, wordt, heeft Drossier een methode uitgevonden om brons even smeed baar als koper, enz., te maken. De methode, die zeer eenvoudig moet zijn, bestaat hoofdzakelijk in de toevoeging van een weinig kwikzilver: slechts anderhalf tot twee percent is voor dit doeleinde voldoende; het schijnt wel, dat het kwikzilver hier meer mechanisch dan wel chemisch werkt. Het kwik kan in vereeniging met een van de metalen, waaruit het brons vervaardigd wordt, (zooals men weet tin, koper en zink) bij bet meng sel gevoegd worden; men moet intusschen die bijvoeging natuurlijk doen plaats hebben wanneer het metaal zich in vloeibare stof bevindt. Op de verkooping in het paleis van den Hertog van Hamilton is een schrijftafel van den Hertog de Choiseul, een keurig bewerkt mees terstuk, verkocht voor de ontzaglijke som van 5,566 (f 66,710). Men zegt, dat de Hertog van Aumale de kooper is van het kostbare meubel. Een fraaie kan van Venetiaansch of oud Oostersch glas bracht 2,730 (f32,700) op. Eenige agenten van politie vervoeg den zich eergisteren ten huize van den commis- sionnair Barra, rue du Conservatoire, te Parijs, om dezen, beschuldigd van frauduleus bankroet, in hechtenis te nemen. Toen zij aanklopten vroeg Barra hun verlof, even een kleedingstuk te mogen aandoen, wat hem toegestaan werd. De agenten wachtten vijf minuten en nog eens vijf minuten, tot zij eindelijk op nieuw aanklopten en een vrouwestem antwoordde dat Barra vertrokken was. Toen de commissaris gewaarschuwd en de woning onderzocht was, ontdekte hij, dat de ban kroetier over het dak ontkomen was. Onlangs werd door ons melding g e- maakt van een nieuw koortswerend middel, waaraan, zooals van zelf spreekt, door den ver rukten ontdekker het vermogen werd toegekend om „een groote onmekeer in de geneeskunde te weeg te brengen." Intusschen is dat middel nog maar een kleinigheid bij de origineele waarnemin gen, die op dit gebied gedaan zijn door zeke ren Dr. King en in een Amerikaansch blad the Philadelphia Medical Times medegedeeld worden. Hoe zonderling het ook klinken moge, Dr. King is er stellig van overtuigd, dat locomotieven een grooten, niet te vermelden invloed op de inter- mitteerende koortsen hebben. Hij meent dat het voortdurend rijden van locomotieven door streken, die door moeraskoortsen bezocht zijn, een soort van zuivering van de lucht ten gevolge heeft, omdat het opstijgen van den rook en de verwarmde lucht, zoowel als het zich voortbewegen der trei nen, de omringende lucht in beweging brengt, hetgeen van het menschelijk standpunt be schouwd zeer gunstig op de kwaadaardige kie men moet werken. De genoemde dokter voert tot bewijs van zijn beweren aan, dat het gedeelte van Philadelplia, waar deze soort van intermitteerende koortsen het minst heerschen, zich juist dicht bij de spoorwegstations der stad bevindt. Toch moest die plaats het ongezondst in dit opzicht zijn, omdat het lage moerasachtige land voor de ont wikkeling der kiemen zeer gunstig is. Om toch vooral niet te weinig te zeggen eindigt de Ame- kaan zijn mededeeling met de volgende woorden: //En zoo is dus de chinine van haar troon ge stoten. Laten wij spoorwegen door de moerassen aanleggen en de intermitteerende koortsen zullen ophouden." Welk een troost voor hen, die, zooals dat zoo dikwijls hier gebeurt, last hebben van deu rook en stoom van een locomobiel, die onder hun ramen staat te dampen, en zeer aangenaam voor de menschen, die een stoomtram langs hun deur hebben of er een krijgen. Waarlijk, nu zal er niet meer geklaagd kunnen worden orer den daaruit ontsnappenden stoom of over de onaange name lucht der verbrandingsgassen altijd als Dr. King gelijk heeft! Als een gelukkige bizonder'neid meldt men ons uit Schagen, dat er in die ge meente, wier zielental 3200 bedraagt, in het af- geloopeu kwartaal geen enkel sterfgeval is voor gekomen. Amerikaanse he dieven zijn al zeer vindingrijk in het uitdenken van allerlei streken. Zoo voelde onlangs de burgemeester van Chicago; toen hij met een som van 1300 dollars in den zak het raadhuis binnentrad, een man dicht tegen hem aandringen en in zijn zak tasten. Hij pakte den kerel bij den arm, zag hem in 't gelaat, en ontdekte dat het een poklijder was, die hem zijn geld ontstolen had. Hij toonde zich echter niet bang voor den besmettelijken zieke, maar hield hem vast en liet hem gevangen nemen. Het bleek nu weldra, dat de man alleen maar pokken op zijn gezicht geschilderd had, om daardoor zijn slachtoffer schrik aan te jagen en zoo gelegenheid te hebben, zich uit de voeten te maken. Een jongmensch te Tilsit heeft onlangs zeer nadeelige gevolgen ondervonden van een geheimmiddel tot het verkrijgen van een baard. Toen hij het ongeveer acht dagen gebruikt had, kreeg de anders gezonde jonge man hevige hoofdpijn, duizelingen, gebrek aan eetlust en een kwaadaardigen uitslag in het gezicht, Hij lag zes weken te bed en was, toen hij dat weêr verlaten kon, zoo zwak en uitgeteerd, dat hij bijna niet te herkennen was. Naar men verneemt zullen zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2