MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Treurig doch waar. Allerlei. oudera een gerechtelijke vervolging tegen den uit vinder van de gevaarlijke baardtinctuur instellen. Een enkel ladend ach t erl a ad g e weer, door den civiel-ingenieur Keifler samengesteld, is onlangs te Kopenhagen beproefd. Bij de eerste proef werden in één minuut 26 schoten gelost, zonder dat de schutter het geweer van den schou der nam. Het ministerie van oorlog heeft een model-geweer volgens dit systeem besteld. Naar men verneemt moeten zich niet minder dan ongeveer 250 adspiranten hebben aan gemeld voor het staatsexamen voor het notariaat. In den laatsten tijd heeft menzichin de Vereenigde Staten zoozeer toegelegd op de teelt van zwarte varkens, als Berkshire, Poland, China enz., dat zij tegenwoordig ongeveer 90 pCt, van alle varkens daar te lande uitmaken. Die voorkeur voor donkere varkens berust daarop, dat zij, zooals bekend is, krachtiger zijn en meer kun nen verdragen dan hunne lichte natuurgenooten. Het eendenkroos, dat goedebestand- deelen moet bezitten, o. a. ruim 28 pCt. eiwit en bijna 3 pCt. vet, wordt in Holland gebruikt voor varkensvoeder, zegt de N. Gr. Ct., en de dieren bevinden er zich zeer wel bij. Met graagte consumeeren de varkens ook de vele en relerlei waterdiertjes, welke zich aan het kroos berinden. Ook als mestspecie bezit het kroos uitmuntende hoedanigheden, merkt genoemd blad op, en staat het even hoog als stolfen, waarvoor geld wordt uitgegeven. De gevaarlijke gewoonte van kinde- ren, om tusschen aangekoppelde hooiwagens te loopen of te klimmen, heeft het zoontje van J. L., te Ruinerwold, weer duur moeten betalen. Hij kwam namelijk te struikelen en kreeg dientenge volge twee raderen van den achtersten wagen over zijn been, dat daardoor op twee plaatsen werd gebroken. Origineel in de hoogste mate is ze ker het voorstel, dezer dagen door twee radicale Pransche Afgevaardigden, de HH. Girault en Bellot, bij de kamer ingediend, en strekkende om een „ledigloopers-patent" in te voeren. In hunne toelichting noemen ze „ledigheid het kwaad, dat aan de maatschappij knaagt en haar verne dert, terwijl zij de individuen machteloos en tot slaven maakt." Terwijl handelaar en nijverheids man zegger. de voorstellers verder patent betalen voor het recht van arbeiden, waardoor ze tot de algemeene welvaart bijdragen, betaalt de lediglooper, die niets voortbrengt, niets. En de rechtvaardigheid eischt, dat ook van hem patent worde geëischt: Dit „ledigloopers-patent" zal wor den geheven van allen, die niet zijn: werklieden, geëmploieerden bij handel, nijverheid en admi nistratie, letterkundigen, ambtenaars, landbouwers, patentplichtigen, gebrekkigen of mannen ouder dan zestig jaren. De verwerping van dit voorstel schijnt nog niet zoo geheel zeker te zijn. Te Eijsden zijn twee meisjes door' koeien, die op het gezicht van een hond woedend werden, aangevallen; een der meisjes werd neder- geworpen en weer in de hoogte geslingerd. Ge lukkig werden zij door eenige landbouwers ont zet on kwamen zij nu met eenige kneuzingen en verscheurde kleederen vrij. Volgens een bericht uit New-Yorkis kapt. Murphey, voerende het stoomschip Scythin, van de Cunard line, aldaar aangehouden wegens het overbrengen von een grooter getal tusschen- deks-passagiers dan volgens de wet geoorloofd is. Er bevonden zicb 675 passagiers aan boord en alzoo 106 meer dan de plaatsruimte, volgens de Amerikaansche wet, toelaat. De kapitein is on der borgtocht van 1000 dollars voorloopig op vrije voeten gesteld. Een sluwe oplichterij, welke teVenlo keeft plaats gevonden, kan tot waarschuwing die nen voor vele andere plaatsen. Vóór drie maan de» vestigde zich aldaar de gepens. Indische onderofficier G. in een kosthuis, om na ontvangst van zijn pensioen te betalen. Door net gedrag, voorkomen en kleeding wist hij zich overal in te dringen en crediet te verkrijgen. Kleermakers, winkeliers, herbergiers enz. alsmede zijn kostbaas Zljn door hem bedrogen, want na ontvangst van zijn Pensioen heeft hij het hazenpad gekozen met ach terlating van zijn schulden. Zijn tegenwoordige woonplaats is onbekend. Hij het reinigen van een kuip, die- uende tot het maken van zwavel-ammonium, in de fabriek Lesage Cie. bij Clioisy le Roi, werd een der werklieden door de ontsnappende gassen bedwelmd. Twee zijner broeders en een ander werkman daalden in de kuip af en stortten even zeer bewusteloos neer. Een vijfde werkman liet zich toen naar beneden zakken, en deze was, bet nu, die, toen genoeg hulp kwam opdagen, omkwam, terwijl de vier anderen gered werden. Door den trein die van Cleef naar Arnhem vertrekt, is bij Griethuysen een elfjarig Kind, dat niet tijdig genoeg wist te wijken, over reden en geheel verpletterd. Te Dyon lokte een vrouw een klein meisje mede, onder belofte haar op kersen te zullen onthalen. Doch de ware reden was, dat de dievegge het op de oorhangers van het kind voorzien had. Na het daarvan beroofd te hebben ermoordde zij het meisje, welks lijk spoedig op den.oever van het kanaal ontdekt werd. De moordenares is ln hechtenis genomen. Een heerdie veel last had van lieden ie in en urn voor zijn huis over de bloemper- ken en zijne collectie varens liepen, heeft met veel succes in plaats van 't gebruikelijke en dikwijls leugenachtige: „dier l,ggen voetangels en klem men" een plankje laten aanslaan met het vrees aanjagende en waarheidlievende opschrift: Hier staan scolopendriums en polyp odiums'.11 Ilet publiek vraagt zich af wat dat voor helsche machines zijn. Alweder een tunnel-plan. Men wil Engeland met Ierland door middei van een onder- zeeschen weg verbinden en wel tusschen Wig townshire en Antrim. Een tunnel hier zou slechts elf Eng. mijlen lang behoeven te wezen; doch de bodem, een hard graniet, zou niet zoo gemakke lijk te hanteeren zijn als onder het Nauw van Galais. De Lesseps heeft belooft de plek te onder zoeken. Als een bewijs, tot hoe hoogengraad van fijnheid bij sommige blinden het gevoel en het gehoor ontwikkeld kan worden, verhaalt een fransch dagbladcorrespondent van een blinden organist te Limoges, die op het gevoel af een teekening kon beoordeelen, en ze na even betast te hebben, kon zeggen wat er aan ontbrak. Ook schilderijen, vooral wanneer de kleuren er wat dik oplagen, kritiseerde hij op den tast af, en als men hem een Indische sjaal bracht kon hij ook zeggen of de figuren meer of minder gerang schikt waren, hoe de rand was uitgevoerd enz. Men zou er op gezworen hebben dat hij het zag, en wei beter dan andere menschen met goede oogen, want onvolkomenheden, die zij niet op merkten, ontdekte hij. Men meldt uit Barcelona, dat den vorigen Woensdag tegen een uur 's namiddags een der twee ketels, welke in de spinnerij van de firma Morell en Murillo aldaar geplaatst zijn, ge sprongen is. De gevolgen van de ontploffing waren vreeselijk. Men telt 16 dooden en 30 gekwetsten, terwijl het gebouw bijna geheel vernield is. Ook te Turin wordt de lijkenver- branding ingevoerd. De Gemeenteraad aldaar heeft besloten op de stedelijke begraafplaats de gele genheid daartoe open te steller. Op de rivier de Ohio is een stoom boot de Sioto, die 500 personen aan boord had, met een ander vaartuig in botsing gekomen en gezonken. Volgens de eerste berichten uit New- York kwamen 25, volgens het tweede 50 menschen daarbij om het leven. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. De zaak van den Italiaanschen Pro fessor Sbarbaro is voor geweest, doch de rechtbank heeft het voorgaande arrest bevestigd. De Heer Sbarbaro is echter nog niet tevreden en komt op nieuw in hooger beroep, zoodat het bewuste spu wen op een Minister vrij wat kosten zal veroor zaken. De Fransche visschers-schoener La Siren* is den lOn Juni bij de St. Petersbank (Newfoundland) door een ijsschots doorgesneden en onmiddellijk, met de 17 man waaruit de equi page bestond, gezonken. Woensdagll. werden teNijmegen per reederijstoomboot uit Duitschland eenige vaten soda aangevoerd. Bij visitatie door de wakkere ambtenaren van deu fiscus, bleken de vaten ech ter geen soda te bevatten, maar spiritus tot een gezamenlijk bedrag van 317 liter ad 96 procent. De vaten waren bestemd voor den koffiehuishouder J. B. aldaar. De frauduleus ingevoerde drank is natuurlijk in beslag genomen, terwijl tegen de invoerders proces-verbaal is opgemaakt. De boete moet ongeveer ƒ4000 bedragen. De 33jarige H. M. I., geboren te Dub beldam, wonende te Veenhuizen, die den direc teur der Bijksgestichten per brief om f100 ver zocht, onder bedreiging diens boel anders in brand te zullen steken, is door het Gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf. Eene Eransche dame verhaalt, hoe ze aan haar zoon een kleinen luchtballon ten geschenke gaf en daaraan eer. stuk magnetisch staal verbond, waarna ze het speeltuig met eenig zand zoo belastte, dat het zweefde. Op dat oogen- blik bewoog de ballon zich in de richting van de kompasnaald en met snelle beweging naar den muur. Het is intusschen zeer te betwijfelen, of dit waargenomen feit het middel aan de hand kan doen om luchtballons met goed gevolg te sturen, gelijk ondersteld wordt. Te Weenen hebben z w a 1 u w en d i t j a ar hun nest gebouwd in den bek van een paard, hoewel slechts in een van brons, nl. ir. het paard van het ruiterstandbeeld van den Aartshertog Karei voor het Keizerlijk paleis. Het vogelengezin is er zeer voorspoedig geweest en de kleine zwa luwtjes hebben juist onlangs hun verblijf in het aartshertogelijke paard verlaten. Woensdag-namiddag is het 7jarig zoontje van zekeren De B. buiten de Tolsteeg te Utrecht, toen de afsluitboomen van den overweg aan de Jeremiebrug voor een aankomenden trein waren neergelaten, daaronder door geloopen, om nog over te steken, met het treurig gevolg, dat de knaap door den trein werd aangereden en zoodanig aan het hoofd verwond geraakte, dat hij oi geveer een uur later is overleden. Hoe langer de ongeloovige leeft, hoe meer hij alles als toeval beschouwt en hoe langer de ge- loovige leeft, hoe meer hij gewaar wordt dat er geen toeval bestaat. Liefde voor de wereld helpt ons niet over een molshoop, liefde voor God helpt ons over de hoogste bergen. Vast als staal, helder als kristal, edel als goud, week als was, zoo moet een rechtschapen menschenhart zijn. Op een ontstemd gemoed werkt een kleine miskenning of hindernis licht als een stoot op een kwaadsappig lichaam, dat snel verwond wordt en langzaam geneest. Indien misplaatste bewondering domheid verraadt, zoo duidt een stelselmatige zucht tot af keuren een gebrek van het karakter aan. Stel u liever bloot aan het gevaar van voor dom, dan voor boos door te gaan. 't Is in onze dagen treurig gesteld in de wereldmen vindt er valsch geld valsche maat valsch gewicht valsche spijzen valsche dranken valsche kleuren valsche sloffen valsche leeringen valsche meenin gen valsche vrienden valsche raadgevin gen valsche namen valsche eer valsche vreugde valsche droefheid valsche wis sels valsche akten valsche sleutels valsche tailles valsche haren valsche tan den valsche ledematen en, wat het aller- treuiigste is, valsche harten. De beste koe. Een melkboer werd 's nachts door een spotvogel gewekt met het geroep, dat zijne beste koe stikte. De boer liep naar den stal en vond de koeien gezond, maar in den uitloop van de pomp stak een prop. Sarcastisch. Alexandre Dumas-père, de be ruchte Eransche romanschrijver „schreef" de meeste zijner werken op die wijze dat hij een dozijn talentvolle auteurs de ideeën gaf en ze dan door hen liet uitwerken. Op zekeren dag was er op deze wijs wederom een nieuwe roman van hem verschenen. Alexandre Dumas-fils, eveneens een auteur, was juist van eene reis door Italië teruggekeerd. Vader en zoon ontmoeten elkander •en na een vluchtigen groet vroeg de oude: „As tu deja lu mon nouveau roman?" (Hebt gij mijn nieuwen roman reeds gelezen?) Met bijtend sar casme antwoordde de zoon met een wedervraag: Non, et tu Papa? (Neen, maar heeft u hem ge lezen Zeemanscritiek. Kapitein. Kellner, wat is dat? Kellner. Bouillon, kapitein. Kapitein. Zoo, nu dan ben ik van Batavia tot Amsterdam in lou ter zulke bouillon gevaren. Oud en nieuw. Sommige adellijke personen, zegt een Engelsch schrijver niet ten onrechte, hebben even weinig overeenkomst met hnnne voorvaderen, als eer, Itaiaansche Cicerone met Cicero. „Verkeerd begrepen." „Zeg eens, vriendje!" zegt Mijnheer tot zijn tienjarige logé, die alleen het kruim van zijn brood eet „de korstjes eten wij hier op, hoor!" „Ze liggen er ook nog allemaal, Mijnheer!" is het onschuldige antwoord. Verhard. Een booswicht, die reeds veel straf had ondergaan, stond onlangs op nieuw voor de rechtbank. De misdadiger werd schuldig bevon den en ter dood veroordeeld. De man haalde bij 't vernemen van zijn vonnis spottend de schou ders op en riep: „'t Is het oude praatje, zoo'n vonnis heb ik al driemaal gehad, 't komt toch nooit ter uitvoering. Zindelijk. Op een uitstapje met een pleizier- boot zei een heer tot den kapitein: „kunt u me geen schoonen handdoek geven?" „Neen ant woordde de gezagvoerder; „meer dan vijftig pas sagiers hebben dien handdoek al gebruikt en gij zijt de eerste die er een woord van zegt!" STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 8 Juli. Donderdag 11. heb ben B. en W. by 'inschrijving voor afbraak verkocht de gebouwen aan de Kinderhuis- vest, hoek Magdalenastraat, behoorende tot de garnizoens-infirmerie, die aan de ge meente door het Rijk zijn teruggegeven. De koop is gegund aan den heer JBles graaf, als hoogsten inschrijver voor ƒ920. Uit de Koninklijke Rijtuigfabriek van den heer J. J. Beijnes alhier, werden gis teren naar Indië verzonden twee tramrij- tuiöten, bestemd voor deu stoomtram Sa- O marangJoana. Voor verschillende onder nemingen zullen uit die fabriek nog een honderdtal rijtuigen naar Indië volgen. ARROND, RECHTB. GEM. HAARLEM. Terechtzitting van 6 Juli 1882. 1. R v. R. te Haarlem, overtreding politieverordening op het bouwen, appèl aan het kantongerecht te Haarlem. Het vonnis a quo, waarbij de appellant is veroordeeld tot f25 boete of 8 dagen subs. gev. straf en in de kosten, bevestigd en de appellant veroordeeld ook in de kosten van het hooger beroep. 2. P H v. V. te Haarlem, feit en straf geheel als voren. 3. B H. en J S P. beiden te Haar lem, (gedetineerd) diefstal en medeplichtigheid aan diefstal, de le een jaar gev. straf, de 2de 183 dagen cell. gev. straf en solidair in de kosten. 4. P v. d. P. en H Th S. beiden te Haarlem, (gedetineerd) diefstal in dienstbaarheid, door den le bekl. tweemaal gepleegd; de le bekl. zes maanden, de 2e bekl. drie maanden cell. gev. straf en beiden solidair in de kosten. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een kinderketting van één snoer met gouden sluiting. Een bloedkralen ketting met gouden slot. Een gouden oorbel. Een bloedkralen hanger van een gouden oorbel. Een vrouwenzak met ledige portemonnaie en spiegeltje. Een mandje waarin een witte zakdoek. Een zwarte wollen damesdoek. Eenig waschgoed. Twee wandelstokken. Een zijden strik van een japon. Een knipmes. Een kluwen sajet met breipennen. Een ijzeren gewicht (1 kilogr.) Een wit kindcrboezelaar. Een ring met drie sleutels, en eenige losse sleutels. Voorts te bevragen bij den Heer Patwor, Sehooterweg No. 14., een klein zwart en witharig hondje. Alles op straat gevonden. Zeventiende Muziek-uitvoering in den Hout, op Zondag 9 Juli 1882, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Defileermarsch, M. H. Muller. 2. Ouv. la reine d'un jour, Halvy. 3. Friihlings-Walzer, Kuhner 4. Bouquet de mélodies, Allart. 5. Fant. le pardon de Ploermel, Meyerbeer. 6. Potp. Quadrille, Faulivetter. 7. Blumenlese, Potp. Thumer. Buiten-sociëteit „Trouw moet blijken." Harmonie-concert op Zondag 9 Juli 1882, des avonds van half 810 uur, door het stedelijk Muziekkorps oüder dir. van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Feestmarsch, M. E. Muller. 2. Ouv. militaire de concert, Mendelssohn. 3. Walzer, Weiss. 4. Fant. Jeruzalem, Verdiarr. J. Stratiny. 5. Ouv. l'Afri- caine, de VAnglois. 6. Fant. Robert le diable, Meyerbeer, arr. Joh. M. Coenen. 7. Potp. der Freischütz, C. M. v. Weber. HAARLEM, 5 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 12 koeien, verkocht - voor f 150 a 235; stierverkocht voor f a vaarzen, verkocht voor f a 2 pinken verkocht voor f 80 a 90; - graskalveren verk. voor f a 21 nuchtere kalveren, verk. voor /7a 14, 13 schapen, verk. 13 voor f 22 a 32 6 lammeren, verkocht 6 voorf 10 a 16, 2 biggen ver kocht 1 voor f 18 a varkens, verkocht voor a - c. per kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 124stapels kaas, 15705 stuks, wegende 33401 kilo hoog ste prijs f 31.50, middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 4 Juli. Moutwijn, per ned. vat f 10,75 Jenever 16,25 Amsterd. proef f 17,50; Spoeling f -,60 dito commissie -.80. GOUDA, 6 Juli. Kaas f 30 a 33,— le qual.fa, 2e qnal. f 26 a 29 zware hooger in prijs aangevoerd 111 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.25 a f 1.40 der weiboter f 1.05 a 1.15. per kilo. Handel zeer vlug LEIDEN, 7 Juli. Op de heden alhier gehoudeu veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt 3 paarden 65 a 130, 15 stieren 48 a 195, ossen f a 80 melkkoeien f 160 a f 280, 9 kalveren dito 200 a 315, 95 vare dito f 96 a 230, 80 vette dito f 170 305, 18 graskalveren f 28 a 54, 48 vette 32 a 73, a 71 nuchtere dito f 6,a 17, 652 vette schapen 24 a 37,690 weide dito ƒ18,a 30, 334 lammeren 36 magere varkens f 15 a 30 168 biggen f 5,a 12. LONDEN, 6 Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 7,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/2 a 6/2, Schapen en Lammeren 5/4 a 6/8, Kalveren 5/- a 5/9, Zwijnen 4/- a 5/-. HOORN, 6 Juli. Ter waag gfewogen 39 L stapels kaas wegende, 116572 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 33,25 oor kleine, 30,en voor hooikaas fcommissie middelbare, f AMSTERDAM, 5 Juli. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: -runderen, 184 vette kalverenlstequal. f 80, 2de qual. 0,70 per kilo, - graskalf f a 64 nuchtere kalveren,/ 6 a 12, 2 schapen en lammeren f a 125 vette varkens 44 a 53 c. per kilo. Amsterdam 7 Juli 1882. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, 671/, 80V, 102Vs 943/4' 80 641/, 653/is 531/4 96i/s 7378 S7 28 44 26i/8 26 41 97, 107/s 783/8 IH'/i 118 301/4 141/, lil/. US'/, 1453/4 1127a 69 147 1467, 2078 49 51'3/ld 1221/. 477. 8D/4 82 831/, 601/, 58"/s 631/2 1471/, 3574 13 23/4 1041/4 HOY, 101 95'/s 971/2 IOO74 1097,4 ]43'/s 182 12774 Portugal Rusland Spanje. Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buiten], 1853/80 3 bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1 1876 2 binuenl. 12500—25000. 1 1000—5000 1 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 I, i, a 1869.... 6 Egypte. Obl. Leeuiug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/ 1877 4 Columbia. Obligatien47: Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Erpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Bortel Wezel Oblid/s 57 o 1875 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Oblo Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Syeran Aand. 5 Riascbk Wiasma 5 Bumeuie Aandeelen Spwdi Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 3 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 1860-.5 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 3pet. ALEXANDRIË, 7 Juli. Sedert de En- gelsclie Admiraal het ultimatum lieeft ge zonden, heeft de arbeid aan de vesting werken geheel en al opgehouden. KONSTANTINOPEL, 7 Juli. In de con ferentie is men het gisteren eens geworden over de bewoordingen, waarin de Porte uito-enoodigd zal worden om onder de be paalde voorwaarden in Egypte tusschen- beide te komen. MOSKOU, 7 Juli. Generaal Michaël Sko- beleff is plotseling overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3