BINNENLAND. De Nowoje Wremjm bericht dat de minister van domeinen besloten heeft, 1824 Joodsche gezinnen uit Rusland te zetten. Deze lieden ontvingen weleer van het gou vernement landerijen en in plaats nu van deze te bebouwen, hebben zij ze onbebouwd laten liggen, betaalden geen belastingen en werden door hun luiheid een last voor de gemeenten. Uit Malta wordt van den lln Juli getelegrapheerd, dat 200 vluchtelingen uit Tripoli, waar een groote ontroering heerscht, aldaar zijn aangekomen. Een opstand der Arabieren wordt gevreesd. Het Nederl. oorlog-schroefstooraschip Marnix, com mandant kapt.-luit. t/z. jh. C. 0. Six, thans op reis naar Malta, waarheen het eenige vluchtelingen uit Alexandrië zal overbrengen, zal weder naar het Oos ten van de Middellandsche Zee worden gezonden, om, zoo noodig, voor de belangen der Nederland- sche onderdanen te zorgen. Dat men sommige kinderen kosteloos toe laat tot de hoogere burgerscholen, gymnasia en soortgelijke instellingen, heeft onze sympathie niet, zegt het Dagblad. Doch dat men, bij opgaven van bevordering tot hoogere klassen, achter de namen dier bevoorrechten plaatst „kosteloos", dat heeft nog minder onze sympathie. Het eerste is onverstandig, tegen het belang der betrokkenen; het tweede is onkiesch. 's Gravenhage, 14 Juli. Gisteren-namiddag vielen alhier 7 werklieden, die op een steiger aan het stadhuis bezig waren, naar beneden. Zes hun ner werden licht gewond, maar de zevende werd in bedenkelijken toestand naar het gasthuis ver voerd. Schagen, 14 Juli. Gisteren-middag had de vrouw van den politiedienaar Oudshoorn alhier het geluk binnen één jaar tijds voor den vijfden keer een kind uit het water te redden. Rotterdam, 14 Juli. Donderdag-middag te 53/4 uur is een man, welke op de reeling van een stoomboot zat te drinken, achterovergeslagen, in de Maas gevallen en in de diepte verdwenen, zonder dat men tot heden zijn lijk heeft kunnen opvisschen. Oude-Wetering, 14 Juli. Een 5 jarig knaapje, zoon van A. de Vries, alhier, is in de Wetering geraakt en verdronken. Assen, 14 Juli. Niet minder dan 23 personen zijn gisteren door de Rechtbank alhier wegens bede larij veroordeeld, met last om in Veenhuizen te worden opgenomen. Amsterdam, 14 Juli. In de 2e Bloemstraat alhier viel Dinsdag een kind van ruim 3/5 jaar uit het raam van een tweede verdieping. Het was onmiddellijk dood. Oudkarspel, 14 Juli. Het zesjarig zoontje van den heer G. S. Jr. alhier, geraakte Woens dag-namiddag jl. bij het spelen te water, en ver dronk jammerlijk. Wageningen, 14 Juli. Voor gedane onder zoekingen aan 's Rijks proefstation alhier is in 1881 gestort 4070.02 tegen 3606.04 in 1880 en tegen 2700 in 1877. In 1881 werden 802 onderzoekingen gedaan, tegen 701 in 1880 en 659 in 1879. Baarn, 14 Juli. Een knaapje van 7 jaar had alhier de onvoorzichtigheid op een hooiwagen te klimmen, die aan een anderen dergelijken wagen bevestigd was. Hij viel, een der wielen ging hem over den hals en het hoofd, en kort daarna was het kind een lijk. GEMENGDE BERICHTEN. Een man, die den nuttigen vogel vink ving, kreeg daarvoor van mr. B. Oosting, te Assen, f 10boete, want genoemde heer is kantonrechter. In een koffiehuis achter het Stad huis te Parijs heeft Woensdag, een gasontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan, voor zoover bekeud is, 10 personen het leven verloren en 40 gewond zijn. Verscheidene belendende huizen, ook de mairie van het vierde arondissement, zijn zwaar beschadigd. Het koffiehuis zelf dreigt in te storteu. Den 1 Dec. 1880 telde Berlij n 1,222,350 inwoners. Volgens de statistiek der vorige maand waren er ruim 1,174.000. Alzoo in U/s jaar eene vermeerdering van 51.000. Uit Amsterdam meldt men ons, dat de dronkenmansschandalen daar weer hand over hand toenemen, omdat reeds uu met de voor schriften der Drankwet de hand zou worden ge licht. Een bewijs daarvoor is wel, wat deze corres pondent ons meldt, dat de politie Maandag een dronken polderjongen naar zijn huis bracht, met aanbeveling o:n 't niet weêr te doen; de dronkelap zette daar Dinsdag onmiddellijk zoo veel borrels op, dat hij weder in handen der agenten viel ditmaal van minder optimistische. De gemeenteraadvanNew-lorkheeft den lsten Juni een bevel uitgevaardigd, waarbij het verboden is in 't openbaar te zweren ot gods lasteringen uit te spreken op straffe eener geld boete, welke gestort moet worden in de gemeente kas. De bekende moordtuig-fabrikant Krupp te Essen en de eigenaars der fabriek de Unie te Dortinunl, houden zich bezig met het ontwerpen eener levensverzekering-instelling voor hun werkliedeu. De arbeiders zullen op hun 60e jaar in het genot dier uitkeeriug worden gesteld, zoodat zij langs dien weg een onbekommerden ouden dag te gemoet gaan. De werkgevers dragen bij in de premie; de toetreding der werklieden tot het fonds is niet verplichtend voor de gezellen, die tot de genoemde fabrieken behooren. De heer Krupp, als levensverzekeraar optredende, doet dus juist het tegenovergestelde van zijn kanonnen. V. schrij ft aan de Nieuwe Zutph. Ct. „Onlangs zat ik in een tram, waarin ook een sierlijk gekleede dame met een allerliefst doch tertje stapte. De conducteur, zich tot de dame wendende, zeide: „Twee plaatsbriefjes, als je blieft, mevrouw!" „Neen, maar één," antwoordde de mama „Ik ben nog geen zes jaar", haastte het dochtertje zich, hen in de rede te vallen, zoo dat allen die het hoorden, moesten glimlachen. Een paar dagen later gebeurde 't, dat ik dit lieve Iramkennisje in een openbaren tuin met een kin dermeid outmoette. Ik sprak het eens aan, vra gende of ze mij nog kende; daar zij dit bevestigde, vroeg ik naar haar leeftijd. „Zeven jaar", was 't antwoord. Daar ik een verbaasd gezicht trok, voegde zij er schielijk bij: „maar als ik ir. een tram zit, ben ik er nog geen 6". „Om één dub beltje te stelen had een elegant gekleede dame, ik zeg niet, fatsoenlijke dame, zich niet ontzien, zelve te liegen en haar lief kind tot liegen af te richten. Hoevele ouders maken zich aan de zelfde schandelijkheden schuldig en vergeten in hun on vergeeflijke lichtzinnig- of onnadenkendheid den allerverderfelijksten invloed, dien de minste leugen heeft, welke 't kind van de lippen zijner ouders hoort!" Het paviljoen van het Valkenberg te Breda, dat in pacht behoort aan de Groote So ciëteit, is reeds meermalen bestolen geworden, en men legt het dan voornamelijk aan op de flesschen wijn in den kelder. Thans zijn er weder een 30 tal flesschen wijn ontvreemd. De vermoedelijke dader, zekere J. B., 21 jaar oud, is gevat en in arrest gebracht. Hij was ook de dader van de voorlaatste ontvreemding van verschillende wijn soorten. Ook in 'netvakvanschoorsteenvegen beginnen thans machines het werk van menschen- handen over te nemen, en wie weet hoe spoedig de vlugge klauteraars met hun roetpakjes en gar den tot de geschiedenis zullen behooren. Een firma te Neustadt, bij Leipzig, heeft octrooi aan gevraagd voor een nieuwe, machinale manier van schoorsteenvegen. Daartoe wordt een stoommachine van vier paardekracht gebruikt, welke in een mi nuut een hoeveelheid wind van 100 kub. meter met geweldige kracht door den schoorsteen doet gaan. De roetklompen, die daardoor naar boven gedreven worden, komen terecht in een daarop ingerichten vangtoestel. Pijpen van kachels worden op die wijzen meteen schoongemaakt. In 20 ce- conden kan zoo een schoorsteen schoongemaakt worden. Zulk een machine moet door drie man bediend worden: een machinist, een slanglegger en een roetopvanger. Zij moet 5500 mark kosten, en verbruikt ongeveer 18 c. cokes per uur. In het „Ju li us-h 0 s p i t a a 1" te VV ii r z- burg moet men een uitstekend middel tegen diph- therilis, de gevaarlijke keelziekte gevonden heb ben. Een der assistenten van Prof. Gerhardt heeft daar verscheidene lijders aan die ziekte genezen met chinoline. Zooals men weet is chinoline een bestanddeel van koolteer. 't Is te hopen dat het werkelijk een afdoend middel tegen die gevreesde ziekte moge blijken. Uit Staphorst meldt men ons: In de vorige week zagen twee mannen te Rouveen in de verte, dat zich eene vrouw ontkleedde en in het water sprong. IJlings toeschietende, gelukte het hun de vrouw op het droge te brengen, doch zij lieten haar met de voeten in het water liggen en begaven zich naar eene herberg, waar zij hunne ontmoeting mededeelden. Eenige personen, die zich daar bevonden, begaven zich toen naar de plaats, waar zich de drenkelinge bevond en door goed aangewende middelen slaagden zij er in de levens geesten op te wekken. Men deelt ons mede: Dezer dagen wer den bij eene publieke verkooping van buiten dienst gestelde voorwerpen van het Rijks-kleedingmagazijn te Delft 3400 nieuwe ransels, die aan het Rijk circa acht gulden per stuk hebben gekost, ver kocht voor vijfcent per stuk. Alzoo eene inkoopswaarde van 27,200 nieuw goed, zonder ooit gebruikt te zijn geweest, voor ƒ170. Een „toepasselijke inscriptie" met bijbehoorend album heeft nu toch eens nut gehad. De heer Lohmann, vroeger leeraar aan de Arn- hemsche Hoogere Burgerschool, verliet vóór wei nige dagen die stad om zich te Marseille aan boord te begeven der stoomboot, welke hem naar Indië zou overbrengen, ten ei"de daar zijn betrek king bij het middelbaar Onderwijs Ie aanvaarden. Op reis werd hem zijn portefeuille met papieren, waaronder zijn pas en een som van f400 ont stolen en het gemis van zijn pas moet hem, toen hij zich aan boord begaf, eenige moeielijkheden hebben berokkend. Gelukkig werden die echter weggenomen door het vertoonen van het album met portretten van leerlingen en inscriptie hem bij zijn vertrek als gedachtenis geschonken. De patro nenfab riek te Valence is een prooi der vlammen geworden. Twee duizend geiaden granaten en bommen sprongen en gedu rende twee uren regende het stukjes ijzer op de stad. Eenige personen zijn licht gewond, doch niemand gedood. De Weduwe Willemse, te Barneveld, heeft haren 104n verjaardag: gevierd bij hare fa milie, in het een uur van daar gelegen dorp Lun- teren, waarheen de krasse vrouw zich te voet had begeven ondanks men haar een rijtuig had aan geboden. Het Grieksche eiland Mitilene ison- langs met een ontzettende hagelbui bezocht die niet alleen alle te velde staande gewassen to taal vernielde, maar ook verscheidene meuscheu en een groot aantal schapen doodde. De hagel- steenen waren gemiddeld zoo groot als duiven eieren, en de bui duurde tien minuten. Eerst na eenige uren kon de zon den hagel doen wegsmel ten. Niet alleen te Schagen zijn in het laatste kwartaal geen sterfgevallen voorgekomen, ook in de gemeente St Maarten is in het afge- loopen kwartaal het sterfte-register blank gebleven. Onlangs had de leeraar in het Ita- liaansch aan de polytechnische school te Zürich, in een Italiaansch blad, de vrouwen van die stad schandelijk belasterd. Dezer dagen bracht nu een menigte van duizend personen, studenten en hee- ren van allerlei leeftijd, met alle mogelijke ge raasmakende instrumenten, den leeraar voor zijn woning, welke zij met Bengaalsch vuur verlicht ten, een serenade van ketelmuziek, om de eer der Züricher dames te wreken. Onder de passagiers van de Jason, Woensdag 11. van Amsterdam naar Now-York vertrokken, bevonden zich niet minder dan 221 Russische Israëlieten. In den kunsthandel van Glogau t e Leipzig is eene zeldzaam voorkomende proeve van geduld en fijnheid van bewerking verschenen. Het is een geschreven portret van Luther; de grootte van het beeld is 27 X 20 ned. duim. Alles aan dit portret is geschreven, zelfs de haren en oogen en evenzoo de zes medaillons van zijne mede apostaten die hem omgeven. Alles kan met een vergrootglas, veel nut het bloote oog gelezen worden. De inhoud van het geschrevene is eene levensbeschrijving van den afvallige. Het oor spronkelijke, waarvan de nu verschenen lichtaf— druk genomen is, is uit het jaar 1824 afkomstig. Von Bismarck moet voor eenigen tijd omtrent Gambetta de juiste opmerking gemaakt hebben: „Gambetta in de Regeering heeft op de zenuwen van Europa dezelfde uitwerking als in een ziekenkamer iemand die de trom slaat." Een zeldzaam geval van woede bij twee vechtende koeien werd gisteren te Roswin kel opgemerkt. we vielen op elkaar aan, als afge richte stieren, en 't gevecht eindigde niet voor dat een der schoone dieren dood neerviel in een stroom bloed uit vele wonden. De dieren waren zoo verwoed, dat men niet naderbij durfde komen om ze te scheiden. Een proces, dat actualiteit heeft, werd kort geleden gevoerd tusschen den heer G. Twigg, fabrikant te Birmingham, en de British and Irish Telephone and Electric Works Company. llet gold beschadiging door telephoondraden op de daken. De heer Twigg had aan genoemde maatschappij vergunning gegeven, een telephoon- draad aar. zijn schoorsteen te bevestigen, onder voorwaarde echter dat alle daaruit ontstane schade door de maatschappij zou worden gedragen. Tijdens den hevigen storm van 14 October 1881 boog de draad onder den winddruk door, de schoorsteen viel dientengevolge en veroorzaakte groote schade aan het eigendom van den fabrikant, die daarop een eisch tot schadevergoeding indiende. De maat schappij beweerde echter, dat de schoorsteen van een zoodanig zwakke constructie was, dat, al ware de draad er niet aan vastgehecht, hij toch zou zijn ingestort en de wind de eenige oorzaak van het ongeval was. De jury kon zich met deze verde diging vereenigen en de rechter sprak de maat schappij vrij. Tegen een drietal polderwerkers te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt, omdat zij zich hebben schuldig gemaakt aan een ergerlijk feit. Van een lijk, dat zij in de Haarlemmervaart drijvende vonden, hebben zij alles ontvreemd wat maar eenige waarde had. Van een concert Donderdag avond gegeven in het Schuttershof, geeft de Midd. Ct. een plastische beschrijving voor zooveel de be zoekers betreft ten getale van 1400, die ondanks den regen voor een groot deel buiten de zaal en kolfbaan moesten blijven. Niet lang na zessen, begon het te plassen en slechts kort waren de tusschenpoozen, waarin des hemels sluizen geslo ten bleven. Het water drong overal door, waar het niet door het glazen dak der kolfbaan of door het pannen dito der zaal absoluut buiten gesloten werd. Het droop tusschen uw boordje, het sijpelde uit uwe mouwen, het baande zich een weg door uwe broekspijpen. Het doofde uw sigaar uit, het maakte van uw koffie een maza- gran, van uw wijn een eau rougie, van uw heete grog een koud, ongenietbaar mengsel. Het deed de tafeltjes in waterspiegels, de zittingen der stoe len iu sponzen, de programma's in dweilen, den grond in een moederpoel, de boomen in water leidingen verkeeren. Wat het water gisteren-avond gedaan lieeft, kunnen wij niet alles navertellen. Men mompelt van een manspersoon die midden op een grasveld, zonder eenige bedekking, met het aangezicht leunende op de rug van zijn stoel is gaan zitten. Toen hij 't laatst waargenomen is, was de rand van zijn hoed naar beneden gebogen, lag zijn boordje iu zwijm, was zijn grog-glas in een overloopend waterglas veranderd en gudste de regen langs alle kanalen over en door hem heen den grond in. Daarna is hij niet meer gezien. Men denkt dat hij gesmolten is. Het baby farming, vóór eenige jaren met strenge hand onderdrukt, schijr.t vooral in Schotland weer te herleven. Zoo verzekert de Glasgow Daily Mail. Zij telde in een ander blad binnen den tijd van eene maand niet minder dan 90 advertentiën, bevattende aanbiedingen om ouders van de zorg voor zuigelingen te ontheffen. Te Londen zelf wordt de zaak steeds op min of meer groote schaal gedreven, in den regel straf feloos: immers men kan het uitbesteden van kinderen niet beletten, en niets is moeilijker dan bij sterfgeval boos opzet te bewijzen. Een medicus te Glasgow uitte in de Daily Mail het vermoe den dat er ontzettend veel kinderen op deze wijze verduisterd worden. Er is, zegt hij, eene soort van vloeibaar kindervoedsel, voor volwassenen heilzaam, maar dat den sterksten baby binnen zes weken om koud helpt. De Rechtbank te Rotterdam heeft de gebr. Heystek, die verleder, week terecht stonden voor het feit dat zij met de sjees van den land bouwer S. te Mijnsheerenland „op de sjees" wa ren gegaan, wegens gebrek aan wettig bewijs vrijgesproken. Door de poltie te Groningen is de hand gelegd op een zeer gevaarlijk sujet, Duitscher van oorsprong, die met den eigenaar van het cir cus Braun in ons land is gekomen om zijne krachten ten beste te geven iu 't gymnastiseeren en andere tours de force. Door dien ondernemer ontslagen, trachtte hij in zijn verder onderhoud te voorzien door te stelen. O. a. moet hij in ver schillende plaatsen in de provincie Groningen zich hebben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van kleedingstukken, waaraan hij het meest be hoefte scheen te hebben, om eindelijk onder de gemeente Siddeburen zijn slag te slaan door zich meester te maken van een zakje met f 50, die door hem bestemd werden om zijn overtocht naar Amerika te betalen. Bij zijne aanhouding was hij dan ook reeds in het bezit van een passagebiljet. In de laatste week der maand Juni jl. is een zitplaats op de effectenbeurs te New- York verkocht geworden voor 26,000 dollars. Robert Hutchings is de gelukkige bezitter van dezen zetel, voor welken hij 65,000 over heeft. Door den Engelschen geleerde D r. Richard Neale, een specialiteit op het gebied der luchUerversching, is een toestel uitgevonden, dien hij „chemische long" noemt en welke dient tot zuivering van de lucht iu spoorwegtunnels en, in een anderen vorm, dezelfde diensten bewijst in lokalen van allerlei aard. Hij heeft een jaar lang vele proeven met zijn uitvinding genomen en die thans door allerlei verbeteringen tot een graad van volkomenheid gebracht. Voor spoorwegtunnels is de toestel een reservoirachtige waggon, gevuld met een oplossing van bijtende soda of een der gelijke vloeistof. De schadelijke dampen van de locomotief trekken in die vloeistof en de lucht blijft daardoor zuiver. Voor vertrekken waar een benauwde lucht heerscht, bestaat de „long" uit een vierkant metalen toestel, met eeu cylinder- vormige oak aan het benedeneind, waarin de alkalische oplossing wordt gegoten. Deze toestel wordt in een doek gewonden en dan aan een koord heen en weer gezwaaid, waarbij de doek van zeil ronddraait en doorweekt wordt met de vloeistof. Bij alle genomen proeven bleek, dat door het zwaaien van de „long" de meest ver peste lucht binnen weinige minuten koel en zuiver werd, veel beter dan door ventilators, open deuren, vensters enz. Warme lucht, zwavel en kolendamp, tabaksrook, en allerlei benauwende geuren wor den door de alkalische oplossing, binnen eenige oogeublikkeu weggenomen. In overvolle school lokalen, schouwburg-, concert- en vergaderzalen, voor ziekenkamers en gasthuizen, waar het open zetten van vensters dikwijls onmogelijk is, kan de toestel onschatbare diensten bewijzen. De toe stel zelf is vrij hoog in prijs: 2 a 3 pond sterling, maar de kosten van oplossing zijn zeer gering. In spoorwegtunnels zouden zij niet meer dan 15 a 20 cent per uur bedragen, en voor kamers natuurlijk nog veel minder. Als er reeds schade lijke dampen aanwezig zijo, moet de „long" ge zwaaid worden. Maar ter voorkoming er van is het voldoende haar op te hangen, daar de lucht in dat geval niet onzuiver kan worden. Twee toeristen uit Savoy e, die on langs een uitstap naar den Col de Coux bij Cham- pery in het Zwitserscbe kanton Wallis maakten, hoorden bij het afdalen van dien berg een hulp geroep. Na lang zoeken ontdekten zij ver beneden hen, een man die, aan een kleinen boom vastge klemd, boven een afgrond hing. De berghelling was bijna loodrecht; de man hing 1200 voet bene den hen, en was ongeveer even ver van den bodem van d in afgrond verwijderd. Zij konden niets doen om den ongelukkige te helpen, maar riepen hem toe, dat hij moest trachten zich vast te houden tot zij terugkwamen, en snelden naar Morzine, om hulp te halen. Het was nacht toen zij daar aankwamen, maar 12 sterke bergwerkers waren bereid hen te vergezellen en zij begaven zich ter stond, met touwen gewapend, op weg. Daar zij on mogelijk in het donker naar boven konden klimmen, wachtten zij aan den voet van den berg het aan breken van den morgen af, en gingen, zoodra het licht begor. te werden, naar boven, naar den rand van den afgrond. De man was er nog. Drie der bergwerkers werden nu, met touwen aan elkander verbonden, neergelaten naar een rotsblok ter diepte van 600 voet, en van daar daalden twee hunner naar de 1 boom af. Zij vonden den man, die een dag en een r.acht schrijlings op zijn hachelijk steunpunt gezeten had, half bewusteloos van uit putting. Het was een wonder, dat hij het zoo lang had kunnen uithouden, want behalve den honger en dorst dien hij had moeten verduren, had hij eenige kneuzingen bekomen door zijn val. Hij was op het bergpad uitgegleden en in den afgrond gestort, maar had zich weten vast te houden aan den struik, die zijn val brak. Als de toeristen hem niet hadden opgemerkt zou hij daar zeker ellendig omgekomen zijn. Het ophijschen van den man was een lastig en gevaarlijk werk, maar het werd gelukkig volbracht. Zijn kneuzin gen waren niet van ernstigeu aard, en na goed gerust en zich met een stevig maal versterkt te hebben, kon hij zijne reis voortzetten. Te Ereiburg stonden dezer dagen twee studenten terecht wegens een duel met sohermrapieren (Schlager). Het Openbaar Ministe rie eischte een straf wegens een tweegevecht met doodelijke wapens. Maar de rechtbank besliste dat het rapier, bij het gebruik van de gewone bedekstukken, handschoenen enz., met weglating van de tap, geen doodeiijk wapen is, en veroor deelde de beschuldigden wegens het toebrengen van lichamelijk letsel, onder verzwarende omstan digheden, tot een maand gevangenisstraf. Te Frei burg is men zeer streng op het punt van der gelijke vechtpartijen, terwijl men te Heidelberg niets doet om ze te beletten. Tegen twee personen te Utrecht is proces-verbaal opgemaakt," omdat in hun lokaal was aangeplakt: „Vergunning," maar het werkelijk bewijs niet aanwezig was. Te Londen is een belangwekkende tentoonstelling van ijzerwerk van de vijftiende eeuw tot op orzen tijd gehouden. Er waren ver scheidene stukken ijzerwerk uit oude kerken, ver vaardigd onder den invloed van Inigo Jones en Christopher Wren, alsmede kisten en koffers van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2