MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Teleurstelling en verdriet. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. ïiiV, 118 ALEXANDRIË, 14 Juli (5 uur namid dags). Alexandrië is totaal vernield. De straten vertoonen een beeld van onbeschrij felijke verwoesting. Het Fransehe consu laat is nog slechts een hoop steenen en ascli. Alle voornaamste straten zijn geplun derd en in ylammeu. Twee derden der troe pen zijn gedurende het bombardement ge deserteerd. Arabi Pacba heeft zich met zijn aanhang, die niet blijven wilde, naar Kafr- dowar, bet eerste station aan den spoor weg naar Kaïro, teruggetrokken. De Khe dive is nauwelijks aan vermoording ont snapt. Arabi Pacha zond Toulha Bey met cavalerie en infanterie om bet Ramlek-paleis te omsingelen; een aantal gewapende sol daten drongen binnen tot in de vertrekken van den Khedive en zeiden, dat zij bevel hadden hem te dooden. Na lange onder handelingen werd de hulp van omstreeks 500 soldaten gekocht, die den Khedive naar Rass-el-tiu begeleidden, waar hij door de Engelsche mariniers ontvangen werd, die de Egyptische soldaten in bedwang hielden. Seymour, Colviu en Cartwight bezochten den Khedive. Mahmoud Pacha en alle mi nisters, Arabi uitgezonderd, kwamen te Rass-el-tin. Een detachement mariniers is door de stad gemarcheerd en heeft hier en daar maraudeurs, die op keeterdaad betrapt werden, doodgeschoten. LONDEN, 14 Juli. In het Lagerhuis heeft de Regeeriug medegedeeld, dat de vertegenwoordigers der Maatschappij te Port Said en te Suez gemachtigd zijn, kanon- neerbooteu door te lateu als geleide vau Engelsche handelsschepen door bet Suez- kauaal. De stoomboot Glengyon is onge deerd het kanaal gepasseerd. alle soorten. Yooral trok de aandacht een zeer fraaie kist met geheim slot, uit 1550, die, zegt een Engelsch blad, „de vraag doet rijzen, waar om niet getraeht wordt een meer artistiek aan zien te geven aan de veel veiliger, maar veel minder fraaie brandkasten en kisten van onzen tijd." Maar bovenal merkwaardig was een sleutel, een looper die aan Maria Stuart behoort moet hebben, een keurig stuk met een monogram er in gewerkt. Volgens deskundigen moet een man twee jaren lang aan dat stuk gewerkt hebben. Men tföopt, dat deze kleine tentoonstelling er toe zal bijdra- om de belangstelling te doen herleven in een der schoonste kunsten der middeleeuwen. Men weet dat de bedoelde kunst ook in Nederland geluk kige beoefenaars gehad heeft. De voerlieden te Home hebben het Gemeentebestuur met werkstaking bedreigd omdat er h. i. te veel tramwegen worden aange legd. Eerlang zal te Ne w-Y ork de eerste groote maatschappij tot het leveren van electrisch licht volgens het systeem van Edison in werking treden. Deze maatschappij heeft twee stukken gronds in „Pearl-Street" gekocht en daar haar toestellen opgericht. De electricileit wordt van daar langs ondergrondsche geleidingen, naar de ver schillende lokalen der verbruikers gevoerd. Alles is thans gereed en men zal weldra met het leve ren van de electrische kracht beginnen. Er zijn daar 6 machines in werking, ieder van 200 paar- dekrachten. Daarmee worden, in twaalf verschil lende straten, 946 lokalen verlicht. Het aantal lampen die van dit punt uit voorzien worden, bedraagt 14.311, waarvan 7916 met een licht sterkte van 16 kaarsen en 6395 met een van 8 kaarsen. Voorts levert de maatschappij ook elec trische kracht voor allerlei machines, drukpersen, hijschtoestellen enz. De gasfabrieken kunnen wer kelijk haar tijd wel eens gehad hebben, want het Edisonlicht is, naar men zegt voortreffelijk. Te Londen is opgericht eene maat schappij tot het leggen van pijpen onder de stra ten, ten einde hotels, pakhuizen, woonhuizen, fa brieken enz. te voorzien van hydraulische toestellen. Men zal dus voortaan in zijn huis, tot verschil lende doeleinden, eene machtige beweegkracht kunnen doen aanbrengen, even gemakkelijk als gas en drinkwater. Men schrijft ons uit Breda: Dezer da gen meldde zich bij den commissaris van politie al hier aan zekere C. S., 35 jaar oud, van beroep bakkersknecht, laatst woonachtig te Botterdam, welke persoon niet alleen om onderstand vroeg, maar tevens zijn geweten ontlastte van een geheim, dat hem erg kwelde. Hij verklaarde ul. in de maand Januari in betrekking te zijn geweest bij den broodbakker D. G., te Delfshaven, op wiens verzoek hij indertijd het huis, door dezen bewoond, in brand heeft gestoken, ouder belofte daarvoor beloond te zullen worden, indien de zaak goed afliep. Aangezien hij voor die zaak evenwel niets had gekregen en hij zijn geweten niet langer ge weld wilde aandoen, zoo gaf hij van het gebeurde kennis aan de politie, die hem ter beschikking van den officier van justitie naar Botterdam deed overbrengen. De bekende hygienistdr. Bichardson heeft te Londen eene vereeniging opgericht tot het tegengaan van tabakrooken door knapen (Society for the suppression of juvenile smoking). Dit lichaam heeft ten minste kans gesteund te worden en dus iets te kunnen uitrichten, wijl het strijd zal voeren tegen een onloochenbaar kwaad. Het bleeke jongetje met eene sigaar in den mond is voorzeker een der be- denkelijkste verschijnselen van het moderne straat leven. Het verongelukken van de „Adder." Volgens het Vad. zou de Minister van Marine een commissie benoemen om een onderzoek in te stellen naar de ramp van de Adder. Die com missie zou voor de meerderheid uit burgers be staan, terwijl de zeeofficieren, die er deel van zouden uitmaken, gekozen zouden worden uit de zeeofficieren op non-activiteit, die geheel staan buiten alles, wat met de indienststelling en den tocht van de Adder in verband staat. Nadat Woensdag het lijk van den luitenant ter zee Van Voorthuijsen te Vlieland aangebracht was, zijn daar later de lijkeu aangebracht van den luitenant ter zee 2de klasse M. Smits, van den stuurman Schulze en 3 mindere schepelingen van de Adder, wier namen niet geseind wor den. Het te Harlingen aangebrachte lijk is dat van den matroos Patijn- Donderdag arri veerde te Scheveningen schipper Arend Paap, van Zandvoort. Hij had in zee drijvende gezien 9 lijken, die als het ware in een bos lagen. Hij had getracht er bij te komen en het was hem gelukt een lijk met een haak in het overhemd vast te krijgen; het hemd scheurde echter en zoo slipte het lijk los, dat toen weder wegdreef'. Hij kon er toen niets meer aan doen. Te Terschelling is met bekkenslag aangekondigd, dat den vinder van het lijk van een der officieren eene belooning van f 100 zal worden uitgekeerd. Ook de sleep boot Adsistent is uit Terschelling uitge stoomd ter opsporing van lijken. Een lijk is reeds aangevoerd; het had een scaphander om, en is vermoedelijk dat van een stoker. Te Egmond aan zee zijn reeds meer dan twintig zwemgordels ten^monit^' 8"e a^omstig van den verongeluk- ^.n" u" Breda: „Bijna het gansche gar- 1, Cleren a'hier vergezelt heden het lijk un raven kameraad G. Jonckheer, van het s a ion naar zijn laatste rustplaats te Ginneken. Bloemkransen bedekken zijn lijkkist. Betraande oogen snaren den treurigen stoet na. Geen ge woon drenkeling wordt hier ter aarde besteld, maar wel een krijgsman, gevallen bij het vervul len \an zijn plicht." De plechtige teraardebestelling van achttien lijken van de bemanning van de Adder heeft Woensdag te Nieuwediep plaats gehad. De vice-ad- miraal De Haes was daarbij tegenwoordig, en heeft troostende en indrukwekkende woorden tot de familieleden en de verdere aanwezigen gericht. Donderdag-ochtend elf uur waren te Sche- mzoen van veningen twee marineschepen te zien, die aan de Zuid verkenning deden en waarschijnlijk naar de Adder zochten. Aan het strand aldaar bij het Badhuis zijn een paar grijsgeverfde stukken eiken hout aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van de Adder. Nog wordt gemeld, dat er twee sloepen en een vlet aan boord 7an de Adder waren, wat ook voldoende zou zij", wanneer zij tot redding kon den gebruikt worden. Maar het is onmogelijk die sloepen te bereiken, wanneer de zee onop houdelijk over dek slaat, en mocht dit ook al aan een paar moedige mannen gelukken, dan zouden de sloepen onvrmijdelijk tegen het lage dek stuk slaan, wanneer het gelukte ze te strijken. Men schrijft aan de Arust. Courant: „Wonder lijke samenloop van omstandigheden doet zich voor in elk menschenleveu. Zoo ook met de be manning van den monitor Adder. Een eerste en tweede machinist hadden gevraagd op dit schip geplaatst te worden, doch dit werd geweigerd, en zie, thans zijn zij als 't ware van den dood gered. Een ander machinist, op de Adder ge plaatst, ruilt vóór de indienststelling met een zijner kameraden; daardoor is zijn leven gespaard. Zes matrozen waren onlangs met de Aruba uit West Icdië in 't vaderland teruggekeerd, behouden en wel. Hun diensttijd was nog niet verstreken; zij werden voor korten tijd op de Adder ge plaatst en op den korten tocht van IJmuiden naar Hellevoetsluis verliezen zij 't leven. De offi cier van administratie wist, dat hij over een maand naar Oost-Indië moest vertrekken, maar zou nu nog die maand op de Adder dier.en, en 't kostte zijn leven. „Wij vonden deze feiten te opmerkelijk om ze niet irede te deelen. Zij zijn ernstig genoeg!" Volgens een door ons uit Nieuwediep ontvan gen bericht, zijn de lijken, door de Schorpioen aangebracht, die van der. machinist Baartmans, den stuurman Schultze, den stoker Christiani den matroos De Buijter, den milicien Van Bijsbergen en de mariniers Lemmers en Akkerman. In de St.-Ct. van 15 Juli wordt bekend ge maakt, dat de minister van Marine uitlooft eene premie van tweeduizend gulden (f2000) aan den vinder of de vinders van het wrak van den ram- monitor Adder. Voorts leest men in het genoemde nummer der St.-Ct. i Ten einde allen twijfel weg te nemen, die door de vermelding der tijdingen omtrent den rammo- nitor Adder, geplaatst in de Staats-Courant van 12 dezer, zouden kunnen ontstaan, strekke, dat van het vertrek van dat vaartuig van IJmuiden op 5 Juli jl. dien dag of later noch bij het de partement van Marine, noch bij den directeur en commandant der Marine te Helvoetsluis eenig bericht werd ontvangen." Naar men verneemt is aan mr. E. N. Bahusen te Amsterdam aangeboden om als voorzitter op te treden van de commissie, aan welke de Mi nister van Marine het onderzoek zal opdragen betreffende de ramp, aan den monitor Adder overkomen. In vele gemeenten zijn comitees opgericht met het doel gelden in te zamelen ten behoeve der hulpbehoevende betrekkingen van de bemanning van de Adder. Waar blijft Haarlem? Er zou minder smart onder de menschen zijn, als ze niet met een zoo rustelooze verbeelding er op uit waren, de herinnering van het verleden leed terug te roepen, liever dan een dragelijk heden te verduren. Wanneer ik in eene bloem God zie dan is die bloem mij meer waard dan de geheele wereld, wanneer ik er God niet in zie. Ter liefde Gods niet gelukkig te willen zijn, is het beste middel om gelukkig te worden. Het slechtste rad aan den wagen maakt hel meeste leven. Een groote smart is als de zee, die hare bitterheid mededeelt aan alle kleine stroomen, welke zij in haren schoot opneemt. Het is waar, men moet door verdriet gelou terd worden, er. de ziel erlangt geene diepte, zonder dat er in gewoeld en gegraven wordt; doch men begint gewoonlijk niet met zich ge willig aan deze kunstbewerking te onderwerpen, maar met een kreet van smart en een daad van verzet. Gelukkig wie de veerkracht bezit en het verstand om later in te zien. dat leed natuurlijk en plaatselijk is, en de menschen daarom niet allen verdorven, de natuur niet van hare schoon heid beroofd is. Dan komt men weer tot gezonder tevredenheid. Dan is hij meer waard, de scherp geslepen diamant der ziel, dan de ruwe steen, die nooit in de hand des meesters geknarst heeft. Dan is haar kern gegloeid, gehamerd, gesmolten, gevijld, maar het is ook een kunstwerk gewor den, van hooger beteekenis, dan het onbeproefde erts in de.: onbewerkten metaalklomp. Eene herinnering. Vrouw, (tot haren man, die haar in zijn toorn een aarden schotel naar 't hoofd heeft geworpen) „Man, man, waar is die schoone tijd, toen we elkaar nog met porseleinen schotels konden werpen Gekrenkt. De kleine Anna is bij hare tante op visite. Deze is verdiept in de lectuur van de courant, hetgeen de kleine Anna zeer vervelend vindt. Zich niet langer kunnende bedwingen, zegt ze eindelijk op scherpen toon„Tante, als mijne mama visite heeft, dan leest ze geen courant." Misplaatst. Iemand van een zeer onoprecht karakter roemde steeds op zijne oprechtheid. „Mijn hart, zeide hij, ligt altijd op mijne tong." lk dacht wel," antwoordde een ander, „dat het niet op de rechte plaats zat." Eerlijk verdiend. Toen onlangs de bankier N. te A. tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld werd, zeide zeker iemand, die den bankier van nabij kende, dat is het eerste wat hij eerlijk heeft verdiend. Verzachtende omstandigheid. „Au, au," riep een scholier die eene geduchte „afrekening" van den onderwijzer ontving, „houd op, ik heb mijn zomerpantalon nog aan!" De goede oude tijd. „In mijne jeugd," zeide eene oude dame, die vrij doof was geworden, doch die dit gebrek niet wilde bekennen, „in mijne jeugd zag het er toch heel anders uit op de wereld. Daar heb je b. v. de honden; toen ik jong was konden die beesten, de kleine zoowel als de groote, een keel opzetten van wat ben je me. En nu? Wel sperren Ee hun bek nog even wijd open als voorheen, maar geluid komt er niet uit." Een nieuw huisdier. Gouvernante. Noem mij nu eenige huisdieren. Emmy. Het paard, de kat, de koe. Gouvernante. Nog eenige, Willem! Willem. De gans, de kip. Gouvernante Zeer goed, ge hebt er nog een vergeten, men duldt het in de kamer en het maakt dikwijls zoo'n leven dat men 's avonds niet kan inslapen Nu Emmy?" Emmy, (met volle overtuiging) „De piano." Haarlem, 15 Juli. De jaarlijksche prijsuit— deeling op de B. K. Parochiale Scholen had gisteren, in het bijzijn van vele Eerw. Heeren Geestelijken, een aantal ouders en belangstellende genoodigden, plaats. Volgens gewoonte leverden eenige leerlingen, van verschillende klassen, proe ven van bekwaamheid in de declamatie, zoowel in de Nederlandsche als in de vreemde talen. De leerlingen gaven in hunne voordrachten bewij zen van uitstekende intellectueele ontwikkeling. Uitspraak en accentuatie lieten niets te wenschen over. Het letterkundig vak als maatstaf nemende, getuigen wij volgaarne dat er op onze B. K. Parochiale Scholen een onderwijs gegeven wordt, dat in degelijkheid den toets der vergelijking met dat van andere inrichtingen in alle opzichten kan doorstaan. Nadat de uitdeeling der prijzen had plaats gehad, hield de Hoog Eerw. Heer J. A. van den Akker eene redevoering waarin Z.H.E. de kinderen aanspoorde tot vlijt en volharding in de studie en tot dankbaarheid voor het geluk dat zij genoten in het ontvangen van uitmuntend on derwijs, van een onderwijs zoo geheel en al in den geest der Katholieke Kerk, van een onderwijs dat hen tot brave en nuttige leden der samen leving zoude vormen. Z.H.E. bracht dank aan aan de heeren Onderwijzers, die met zooveel toe wijding zich van hunne moeielijke taak hadden gekweten, alsmede aan de ouders en aan allen die van hunne belangstelling en waardeering in het Katholiek onderwijs doen blijken. De plechtigheid werd besloten met eene toe spraak van den Heer E. van Zwetselaar, Hoofd der scholen. In korte doch welgekozen woorden bracht Z. E., ook namens zijne mede-onderwijzers, dank aan de leden der school-commissie en aan de ouders voor de belangstelling en waardeering die hij voortdurend mocht ondervinden. Z.E. sprak den wensch uit dat de uitmuntende verstand houding die tu8schen de Onderwijzers onderling heerschte, mocht blijven voortduren en dat de B. K. Parochiale Scholen, waar zulk degelijk onderwijs wordt verstrekt, meer en meer in bloei mochten toenemen. De luide bijvalsbetuigingen van de aanwezigen waren een bewijs dat allen met de wenschen, uitgesproken door het geachte Hoofd der school, volkomen sympathiseerden. INGEZONDEN. Jan de Redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Overtuigd van uwe liefde en eerbied voor de nage dachtenis van Z. H. Paus Pius IX, verzoeken wij voor de volgende regels een gunstige plaats in uw veel gelezen blad. Het is heden een jaar geleden dat een opgezweepte menigte het vereerde lichaam van den grooten Paus Pius IX z. g. door schanddaden omringde. Een kreet van af grijzen ging door de Katholieke wereld; zelfs niet— Katholieken, doch rechtschapen personen, ergerden zich over zulke bedrijven. Thans na verloop van een jaar, gaan de Anti-Katho lieke vereenigingen in Italië nog groot op hunne euvel daden en vieren wat zij moesten betreuren. Om voor deze schanddaden eerherstel te geven, heeft eene Katholieke Kommissie in Italië; aan wier hoofd de Hertog Salviati en de Advocaat Casoni staan, het plan gemaakt om het graf van Paus Pius IX op waardige wijze te versieren. Deze Kommissie vertrouwt op de medewerking van alle Katholieken, die er trotsch op gaan trouwe kin deren der Kerk en vereerders van den overleden Paus te zijn. Opdat iedereen van zijn eerbied veor de nagedach tenis van dien grooten Paus blijk zal kunnen geven, is het offertje dat gevraagd wordt op 12'/, Cents per per soon gesteld. De Redactie van Het Huisgezin heeft hare kolommen opengesteld tot het meedeelen der ingekomen giften. Verschillende boekhandelaars zijn bereid de giften in ontvangst te nemen en ze aan de Redactie van Het Huisgezin over te maken. Zij, die in gemeenten wonen, waar dit niet het geval is, kunnen hun giften of in postwissels, of in coupons, óf in postzegels opzenden aan den ondergeteekende. Alle Katholieke organen worden beleefd verzocht, uit eerbied voor den Paus der Onbevlekte Ontvangenis, meê te werken tot het welslagen dezer vreedzame demonstratie. Jlle maanden zal eene H. Mis worden opgedragen voor de deelnemers aan dit eerbewijs. Namens de Pius-vereeniging. H. M. Wbrkek, Voorzitter. Amsterdam, 13 Juli 1S82. HAARLEM, 12 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 22 koeien, verkocht 17 voor f 140 a 24ö; 2 stier; verkocht voor f 100 a 124, vaarzen, verkocht— voor f a pinken verkocht voor f a - graskalveren verk. voor f a 9 nuchtere kalveren, verk. voor f 8 a 15, 18 schapen, verk. voor f 20 a 30 10 lammeren, verkocht - voor f 8 a 10, 6 biggen ver kocht 4 voor f 7 a 13; varkens, verkocht voor a c. per 1/5 kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 122stapels kaas, 14963 stuks, wegende 30163 kilo hoog ste prijs f 31.50, middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 14 Juli. Moutwijn, per ned. vat f 11,— Jenever 16,50 Amsterd. proef f 17,75; Spoeling f -,60 dito commissie -,60. GOUDA, 13 Juli. Kaas f 29 a 32,le qual. fa, 2e qual. f 25 a 28 zware hooger in prijs aangevoerd 172 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.40 a f 1.50 der weiboter f 1.15 a 1.30. per kilo. Handel zeer vlug LEIDEN, 14 Juli. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden a ,45 stieren 52 a 120, ossen f a 84 melkkoeien f 165 a f 280, 8 kalveren dito 195 k 305, 81 vare dito f 96 a 228, 86 vette dito f 175 300, 12 graskalveren 28 a 52, 54 vette 30 a 72, 65 a 75; 63 nuchtere dito f 6,a 16, 486 vette schape* 24 a 36,558 weide dito ƒ18,a 27, 176 lammeren 46 magere varkens f 15 a 36 168 biggen f 5,a 12. LONDEN, 13 Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 800, Schapen en Lammeren 7,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/2 a 6/2, Schapen en Lammeren 5/4 a 6/9, Kalveren 4/8 a 5/9, Zwijnen 4/- a 5/-. HOORN, 13 Juli. Ter waag gewogen 365 stapels kaas wegende, 11143 L kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 35,oor kleine, 30,50 en voor hooikaas commissie 30,50, middelbare, f Amsterdam 14 Juli 1882. Prijzen der onderstaande effecten genotea r pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, 877/i« 80'/, 1017e 94'/, 80 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening8 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 i, zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/80 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1 1876 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Breat Aand5 Knrsk Chark Obl. f 1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaachk Wiasma 5 itumenle Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 637, 64'/, 53 Vi. %7s 72 >7„ 86 28'/, 44 267, 26'/, 417, 107/, 10 79 277s 14'/, 11'/, 115'/, 146'/, 113 66 147 146'/, 20 51'/, 51?/, 120'/, 48 807, 82 83'/, 60 58'7is 63'/, 1487, Rusland. Geldkoers, 1860. 1864 1864 1866 prolongatie 3 5 5 pet. 1347, 105'/, 111 1007, 957, 97'/, 100'/, 1097, 144 128'/, 126'/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3