BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. berokkene. Wij zullen het een gemakke lijk en rustig einde verschaffen. Er ligt in Zwitserland een kleine stad, Chiasso genaamd, dicht bij onze grenzen; daar zal de graaf de Maurieune zich moeten terugtrekken met mevrouw Margaretha en baar kind.« Men begrijpt dat met den graaf de Maurienne koning Humbert, met mevrouw Margaretha de koningin en met bun kind de prins van Napels wordt bedoeld. Hetzelfde nummer van de »lega« geeft een volledige lijst van hare medewerkers. Men vindt daar de namen van verscheidene afgevaardigden, van 4 professoren aan koninklijke universiteiten en van een lid van den Raad van State. De Koning van Denemarken heeft goedgekeurd de wet, die verleden jaar door den IJslandscheu Althing is vastgesteld, waarbij aan de vrouwen op IJsland het stemrecht in gemeentelijke en kerkelijke zaken wordt toegekend. Van nu af zullen dus op IJsland in die zaken de vrouwen dezelfde rechten bezitten als de mannen. De Burgemeester van Amsterdam, zegt het Dagblad, is niet onpasselijk geworden en heeft te Brussel de aansluiting niet gemist. Z.Ed. Acht bare heeft te Parijs de Europeesche hoofdsteden vertegenwoordigd. De heereu radicalen hadden die eer wel wat meer op prij3 mogen stellen dan zij gedaan heb ben. Blijkens de Amst. Ct. toch had men M. van Tienhem (Tien/rorea kunnen de communards ook moeielijk aan hun tafel ontvangen) geplaatst aan eeu der uithoeken van het hoefijzer, zoodat hij den rug toekeerde aan den President der Be- publiek en aan den Nederlaudschen gezant. Emmen, 18 Juli. Te Noordbarge, nabij deze gemeente, is het ruim tweejarig dochtertje van H. van Wijk, Maandag, in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Venlo, 18 Juli De jongeling, die in Mei 11. alhier in de fabriek waar hij werkzaam was, zware brandwonden bekwam, is na veel lijden overleden. Sloten, 18 Juli. De arbeider S.wonende aan deu Sloterweg, is van eeu wagen gevallen, en aan de gevolgen overleden. Hij laat eeue weduwe met drie kinderen achter. Zundert, 18 Juli. Bij het schieten met den kruisboog alhier, vloog een pijl in het hoofd van een 4'/a jarig kind, dat daardoor in levensgevaar lijken toestand verkeert. Koevorden, 18 Juli. De vrouw van den voerman Van der Veen alhier is heden morgen op een jam merlijke wijze om 't leven gekomen. Ze gaat met den emmer naar buiten om water te halen" valt in den put en verdrinkt. Niemand had het gezien, niemand had haar gehoord. Toen haar man eer.ige oogenblikken later te huis kwam, vond hij slechts haar lijk. Amsterdam, 18 Juli. In den wintertuin van Kraseapolsky sloeg Zaterdag 11. de bliksem in, die een uitweg vond door het dak, na eenige ruiten verbrijzeld te hebben. Vuren, 18 Juli. Door zekeren P. v. d. W. alhier werd dezer dagen een schijnbaar levenloos kind van 3 jaar uit het water gehaald, althans de omstanders verklaarden het dood. Door aan houdend wrijven en rollen mocht de edelmoedige redder de zelfvoldoening smaken, dat de levens geesten van het kind terugkeerden, en het van een auders wissen dood gered werd. Amersfoort, 18 Juli. Tegen een 83 jarig man alhier, is deze week wegens openbare dronken schap, proces verbaal opgemaakt. Spanbroek, 18 Juli. Alhier is iemand in hechtenis genomen, hij wien voor eeu paar dagen brand uitbrak. Door de nasporingen van den burgemeester warou zware vermoedens tegen hom gerezen. Grouw, 18 Juli. Te Roordahuizum nabij deze gemeente, is een boerenknecht, op het land werk zaam, door den bliksem doodgeslagen. Amerongen, 18 Juli. De inspecteur der poste rijen heeft deu brievengaarder alhier in zijne betrek king geschorst. Men zegt, dat de naaste aanleiding daartoe is, het niet bezorgen van een postwissel groot 72. Echt (Limburg), 18 Juli. In de B. K. kerk alhier, is in deu nacht van den 13 op 14 dezer ingebroken en de otferbussen geledigd. Rotterdam, 18 Juli. Heden-middag is bij het zwemmen in de rivier de Maas onder Kralingen verdronken Hermann Scholl, geb. den 5 Maart 1829 te Hamburg gtpasporteerd marinier der 3e klasse vau de Nederlandsche Mariue. Een arbeider bezig bij de opgravin- gen voor de waterleiding in de Suikerstraat te Dordrecht, ontdekte een aarden pot, welke bij het opnemen uiteenviel en bleek eene menigte munten en penningen te bevatten, deels koperen en zil veren, alsmede één gouden, welke eene innerlijke waarde van ruim ze» gulden had. De vinder heeft den schat broederlijk gedeeld met zyne kameraden en eenige in de nabijheid zijnde burgers. De pen- jiingen schijnen van Spaanschen oorsprong te zijn. Vreemd, dat het //doen" van de gla zen aan de straat aan eene dienstbode geregeld driemaal zooveel tijd kost als het schoonmaken van hetzelfde aantal aan de tuinzijde. De verkrijging van dierlijke vaccin e- stof van het schaap, eene ontdekking van Pasteur te Parijs, werd in Duitschland in twijfel getrok ken; waarom de uitvinder een zijner adsistenten naar Berlijn heeft gezonden, om daar de vacci natie op een schaap in toepassing te brengen. Het verslag hiervan is naar Parijs ongezonden, waar uit blijkt dat het schaap even geschikt is als het kalf, en de afloop in Duitschland even goed was als in Frankrijk. Door het inslaan van den bliksem is te Texarkama, in Arkansas, een huis ingestort op een daarnaast staand huis, dat mede vernield werd. Beide gebouwen raakten in brand. Dertig menschen kwamen om het leven. In de jongste vergadering van de Chemical Society te Londen is een zeer merkwaar dige mededeeling gedaan omtrent het hleeken van geweven goederen door electrolyse. De grondslag waarop de inrichting berust, is de ontleding van zoutzuur door den galvanischen stroom, of ook van een chloorhoudend zout. Als een voorbeeld wordt vermeld het hleeken van metTurksch rood geverfde stof, die met reewater was natgemaakt en tusschen rollen van kool passeerde, waarvan de eene met de en de andere met de pool van een batterij was verbonden. De stof kwam er witgebleekt uit. Deze. zeer eenvoudige manier van hleeken kan van veelzijdig nut wezen. Een 37jarige m a n, 8 m aan de u gele d e n ontslagen uit de bedelaarskolonie te Veenhuizen, ontvreemdde te Zwolle uit eene tapperij een jas, die hij aan een uitdrager voor 1 verkocht, waar na hij zelf aan een politieagent zijn misdrijf me dedeelde, om zoodoende in de gevangenis te ko men. De man had geene andere kleedereh aan dan over het bloote lichaam een oud boezeroen en dito werkbroek. Hij is ter zake van diefstal en landlooperij in arrest genomen. Zeker reiziger zegt, dat als hij moest beschrijven wat men gevoelt, wanneer men voor 't eerst op een kameel rijdt, hij het aldrs zou uitdrukken: „Neem een muziek-tabouret, draai die zoo hoog mogelijk op, zet ze op een kar zonder veeren, ga er op zitten, en rijd dan met de kar dwars over een omgeploegd veld; zoo zult gij u eenig denkbeeld knnnen vormen van den angst en de onzekerheid, die men gevoelt als men zijn eersten rit op een kameel doet. In het Thüringerwoud, waar hetma- ken van glazen paarlen de voornaamste tak van nijverheid is, werd voor eenige jaren een nieuw soort van paarlen gevraagd, de zoogenaamde „matte paarlen." Er kwamen groote bestellingen uit het buitenland; er werden hooge prijzen g - boden, maar men wist het geheim niet, hoe de paarlen mat gemaakt moesten worden. De arbei ders beraadslaagden ouder elkander, en e model- paarleu gingen van huis tot huis. Verscheidene proeven, om de paarlen door bewerking met zuren of allerlei praeparateu mat te krijgen, bleven vruchteloos. Maar nadat men een paar weken lang vergeefs naar het middel gezocht had en de hoop reeds begon op te geven, werd het toeval lig door een der arbeiders ontdekt. Bij zijn onder zoek nam hij een der model-paarlen in den mond en voelde dat er een klein korreltje van losraakte, wat een zandkorrel bleek te zijn. Hij beproefde nu of de paarlen ook met zand mat geslepen waren, en bevond dat dit werkelijk zoo was; de paarlen, die hij aldus bewerkte, werden volkomen gelijk aan de modellen. De man was onbaatzuchtig genoeg al zijn medearbeiders deelgenoot temaken van zijn geheim; een week later slepen honderden werklieden matten glazen paarlen, en de handel in dat artikel was weldra in vollen bloei. Het bleef niet alleen bij de glazen paarlen; men maakte spoedig ook matte glazen knoopen enz., en wel dra waren de verdiensten der werklieden, die vroe ger ternauwernood in de eerste levensbehoeften konden voorzien, meer dan verdubbeld. En die welvaart van honderden was te danken aan een enkel klein zandkorreltje. Een jongmensch, v. d. M., als klerk bij den notaris Vau Uije Pieterse te Vlissiugen werk zaam, i6 geboeid naar de gevangenis te Middel burg gebracht, verdacht van verschillende oneer lijkheden in zijne betrekking te hebben gepleegd. Dit zt ltde jonge mensch is kort geleden betrok ken geweest bij de onregelmatigheden met afgifte van spoorkaartjes te Middelburg, doch daarvan bij gebrek aan bewijzen vrij gekomen. Rijkdom van taal. De Arabieren hebben vijftig namen voor den leeuw, twee honderd voor de slang, tachtig voor honing, en meer dan dui zend voor het zwaard. De Par ij sc he mode heeft al genoeg dwaasheden voor de menschen uitgevonden, maar toch is er nog tijd gevonden om de dieren', na melijk de honden, uit te dossen. Eenige Parijze- naars hebben verschillende toiletten voor honden uitgevonden, eigenlijk te dwaas om te noemen, als men bedenkt dat bij het toilet voor een mops hondje in een badplaats ook een paar schoentjes hooren. De doggen zijn nog bespottelijker toege takeld; zij dragen geen halsbanden meer, maar eeu paar groote „vadermoorders" met een ge- kleurden das; dat toilet moet zeer goed harmo- niëeren met het barsche voorkomen der dieren! Een derreuzenslangen van Hagen beck in het aquarium te Berlijn, eene Zuid-Amerikaan- sche waterslang, is dezer dagen gestorven, na 651 dagen achtereen volstrekt geen voedsel ge bruikt te hebben. Zij was uitgeteerd tot de dikte van eeu koord. De andere van die soort is na 521 dagen vasten begonnen met eten en gebruixt alle dagen een duifje. Ook de andere slangen weigerden lang voedsel, maar de meesten gaven eindelijk toe. Driehonderd hoopen hooi, die op een land hij Voorburg gereed stonden om binnenge haald te worden, zijn Zaterdag-middag door eer. windhoos opgenomen en heinde en ver verspreid. De steiger in den Vijver in het Haagsche Bosch, voor de a. s. illuminatie opgericht, werd toen mede geheel vernield. Gelukkig wisten de werk lieden zich hij tijds te bergen. Een 17 jarige knaap, die in een echt paar te Yerseke liefhebbende ouders had terug gevonden, heeft die weldaad beloond door zijn pleegouders te bestelen. Men mag vertrouwen, dat de Staat nu weldra een minder vriendelijk pleegvader voor dien boef zal zijn. In de buitensociëteit te Bergen-op- Zoom, heefteen vogeltje tegen de kiosk, op 2'/j M. hoven den grond, een nestje gebouwd. Niettegen staande de sociëteit dagelijks drnk wordt bezocht, aller blikken op het nestje zijn gevestigd en de muziek zich daar driemaal 's weeks laat hooren, vliegt het ouderenpaar, zelfs onder het hevigst rumoer vau gr >ote trom en pauken, gestadig in en uit, zonder zich in het minst te storen aan de drukke omgeving. Toen het bekend werd, dat het thee schip Glenlyon niet in het Suez-kanaal werd ge plunderd, circuleerde op de Amsterdamsche Beurs ile niet onaardige woordspeling; „Heb je 't al ge hoord Van den Khedive is het waar geweest, maar van de thee-dieven niet!" MAGNETISCH CHEMISCHE EXTEROOG- VYLEN, gebreveteerd door Z. M, den Koning der Pranschen en goedgekeurd door het genees kundig Bestuur. Zoo luidt het opschrift van de gebruiksaanwijzing, die bij dit naar het schijnt zeer oude wonderinstrument gevoegd is en men vraagt zich af welke „Koning der Franscken" en welk „Geneeskundig Bestuur" hier wel bedoeld worden. Verder heet het: Men moet de voet en bijzonder de plaats waar zich de Exteroog bevind, goed droog houden en dan de Vijl gebruiken, zoo zal men na eenige minuten ondervinden dat dezelve tot stof vergaan is, zonder de minste pijn veroor zaakt te hebben. Men dient de Vijl 's morgens te gebruiken, zoo is de Exteroog of Eelt droog. Na het gebruik der Vijl, moet hij met een clrooge borstel schoon gemaakt worden." Het ding wordt in de Kalverstraat te Amsterdam verkocht en of schoon tegenwoordig de prijs maar 25 cent is, doet men toch beter zich voor die prijs een duur zamer vijl aan te schaffen. Want deze is een zeer dun strookje hout, waarop met wat roode verf zand is vast gekleefd; wat daarin „chemisch" of „magnetisch" mocht zijn, is ons een geheim. De Rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak, uitgelokt door den heer Bresstr (firma Cléban) te Amsterdam, den verkoop van de zg. Moeder-Seigel-stroop, dito pil len en Urbanuspillen door winkeliers (niet-apo- thekers) niet geoorloofd verklaard en deu heer B. tot drie boeten veroordeeld. Het electrisch licht en de bijziendheid. D e h o o g- leeraar Pickering te Londen heeft, kort geleden, ten aanzien van het groot aantal studeerenden, die aan bijziendheid lijden, de natuurkundige oor zaken onderzocht, welke dezen abnormalen toestand der oogen kunnen doen ontstaan, en meent ge vonden te hebben, dat daarvan de warmte, door onze tegenwoordige verlichtingstoestellen te weeg gebracht, hoofdzakelijk de schuld draagt. De vlam men der lampen en de glazen cilinders die ze omsluiten, stralen eene aanzienlijke warmte uit, en deze wordt door het papier teruggekaatst. Te ge lijk wordt de vochtigheidstoestand der omringende lucht veranderd, en voorhoofd, slapen en oogen worden droog. Deze meening schijnt daardoor te worden bevestigd, dat hoold- en oogpijn tijdelijk verzachting ondergaan door bevochtiging met koud water. Als zeer heilzaam prijst men ook aan het inwrijven der oogleden met zuivere glycerin. Ge wone gasbranders en olielampen stralen veel warmte uit, en daardoor wordt waarschijnlijk hun nadee- ligen invloed verklaarbaar. In dat opzicht verdient het electrisch licht behalve door zijn meerdere kracht, ook door zijn mindere verwarming der om ringende lucht, de voorkeur. Er zijn te dezen aan zien in de teekenzalen van het Kensingtonmuseum te Londeu reeds zeer gunstige uitkomsten ver kregen. De Londensche correspondent van zeker Amerikaauscli blad, die onlangs Gladstone en zijne vrouw in Iiyde park heeft zien rijden, schrijft: „Als ik ooit een menschenpaar heb ge zien, dat er als het beeld van naargeestigheid uitzag, dan was het dit paar. Beiden schenen in het gewaad der wanhoop gekleed te zijn; zelfs het rijtuig en de paarden waren als in rouw floers gehuld. De gezichten van deu Premier en zijne vrouw hadden werkelijk ee:ie akelige uit drukking: in eiken trek stond zielsangst, ontzet ting te lezen. Zij spraken samen ernstig en snel en namen niet de minste notitie van de voor bijgangers. Hoewel aller oogen op hen gevestigd waren, zagen zij naar niemand. Het sterkgetee- kend, indrukwekkend gelaat van dien ouden grooten man zal ik nooit vergeten. E:n schilder, die een gelaat zocht om schrik uit te drukken, zou het dadelijk tot zijn inodel gekozen hebben: en als het hem gelukte Gladstone's gelaat zoo te por- tretteeren als ik het gisteren zag, zou hij een por tret gemaakt hebben waardoor zijn roem ver eeuwigd was. Men moet niet vergeten, dat hij den verschrikkelijken moord ven Lord Frederick Ca vendish, Gladstone en zijne vrouw den echtgenoot van hunne nicht verloren, een getrouw aanhanger die niet alleen tot den Premier als een secret iris tot zijn chef opzag, maar zooals een liefhebbend zoon tot zijn vader opziet." In de laatst gehouden vergadering der Haagsche Kamer van Koophandel is een ge wichtige zaak ter sprake gebracht. Er werd na melijk gewezen op de malaise door schaarschtc aan werk in alle takken van nijverheid, met uit zondering van het venersvnk. Te 's-Hagc zoeken thatis pl. m. 2000 handwerkslieden tevergeefs i aar werk en in alle groote steden ziet men hetzelfde. De tegenwoordige gedrukte toestand der foud- senmarkt en de opdrijving van het bouwen in de laatste jaren werden als de oorzaak daarvan genoemd. Het verschijnsel werd zoo ernstig ge vonden, dat men zelfs van Staatstusschenkomst sprak. Dit denkbeeld vond echter bestrijding, doch men meende, dat door de algemeene opmerkzaam heid op het feit te vestigen en op pogingen tot verbetering aan te dringen, reeds iets kan ge daan worden. Bij een hevige storm, die onlangs te Havre woedde, woei de pet van een man in zee. Hij wilde hem door zijn hond terug laten halen, maar de zee was zoo onstuimig, dat het arme dier niet meer aan land kon komen. Zijn meester be gaf zich toeu te water om hem te helpen, maar hij werd zelf door een golf meegevoerd en ver dronk, in weerwil van de pogingen die men deed om hem te redden. Een ander man ging nu naar den waterkant en staagde er in, den hond te grijpen. Maar het arme dier, dat zijn meester had zien wegzinken, wilde de plek niet verlaten, en toen men hem eindelijk na twintig minuten er uit gehaald had en wegvoerde, wendde hij, onder een klagend geluid, nog altijd den kop om, uaar de plaats waar zijn meester verdronken was. Een jonge datneiueenAmsterdamsch magazijn is zóó keurig op haar uiterlijk, dat ze altijd nog even een blik in den spiegel moet werpen wanneer ze aan den telephoon geroepen wordt, 't Heeft iets van de dame op de tentoon stelling te Parijs die, door de telephoon een opera hoorende, haar mantille afdeed, toen de ouverture begon. De gemeenteraad van Utingeradeel heeft besloten aan D. Al. Sinnema voor de ver betering van de geboorte-acte de helft der kosten terug te geven. Zijn zoon, een loteling, was in geschreven als ASeltje, een vrouwennaam, en heette Albe, zooals nu de gebtorte-acte aangeeft. De ongelukkige gewoonte van in blanco te teekenen, had dezen mislag doen ontstaan. Men schrijft uit Baarland va" 17 Juli: Jl. Vrijdag had alhier de jaarlijksche tiend verpachting plaats, bij welke gelegenheid tevens een soort vau kermis gehouden werd. De draai molen ging lustig roiul en in de dorpsherbetg, bewoond door J. De Jonge, klonk nog tot laat in den nacht de viool, toen de sterke rook, die zich in het dansvertrek verspreidde, het vermoe den deed ontstaan dat er brand was. Weldra sloeg de vlam dan ook naar buiten en werd het huis een prooi der vlammen, terwijl de draaimo len, die in de nabijheid stond, zwaar beschadigd werd. Wat het ongelukkigste was, is de dood van een vlaskoopman uit Ridderkerk, die in de dorps herberg logeerde en dien men vergeten had te wekken, daar hij zich reeds ter ruste had begeven, zoodat zijn lijk geheel verkoold is gevonden. De justitie uit Middelburg heeft Zaterdag een oi der- zoek ter plaatse ingesteld, doch geen bewijs van kwaadwilligheid kunnen vinden. Heden nacht is echter de eigenaar en de bewoner der dorpsher berg uaar de gevangenis te Goes overgebracht. Twee knapen, A. D., oud ca. 7 jaar, en H. H., 10 jaar, te Nunspeet, kregen twist, die spoedig zoover liep dat zij handgemeen werden, met het allertreurigst gevolg, dat eerstgenoemde den ander de keel zoolang dicht kneep, tot hij dientengevolge overleed. Een handelaar in effectenteHeeren- veen liet vóór eenige dagen voor rekening van derden aan de Beurs te Amsterdam eenige Theiss- loten koopen. Zij werden ontvangen en den koo- per ter hand gesteld. Nauwelijks is dit geschied, of de telegraaf seint: Zend nummer zóó en zooveel terug, daar er bij de trekking van Januari jl. 100,000 fl. op gevallen is. De verkooper had dit eerst toevallig ontdekt, toeu hij het stuk afgege ven had. Voor den kooper, iemand uit Ktiijpe, was het wel hard, dat stuk, f 100,000 waard, af te geveu, maar het Beursreglement is in zulk een geval zoo duidelijk, dat verzet, al ware het be proefd, toch vruchteloos zou geweest zijn. Volgens verklaring van dr. J. Rit- zema Bos te Wageninger. iu de N. Landb.-Courant, is hem bij onderzoek gebleken dat de insecten, te Diuxperlo voor Coloradokevers gehouden, niets anders zijn dan larven van lievenheersbeestjes. Een der luchtballons, die Vrijdagbij het nationale feest te Parijs werden opgelaten. i3 op een hoogte van 7000 meter gesprongen. De beide mannen in het schuitje bleven echter ge lukkig ongedeerd, daar de stof van den ballon een soort van valscherm vormde en daardoor de snelheid van het neerdalen verminderde. Aan von Bismarck wordt door een Fransch blad de volgende opmerking in den mond gelegd met betrekking tot het invullen van belastingbiljetten door enkele rijke lieden: Zij zijn de kuapste menschel) ter wereld. Zij hebben een inkomen, waarvoor men juist twee kanaries kan grootbrengen eu weten daarmede twee paarden en een koetsier te onderhouden. Te Frankfort aan den Main heeft verleden Vrijdag de verloving plaats gehad van de jongste dochter van den baron Mayer Karei von Rothschild met prins Alexander von Wagram eenigen zoon des hertogs von Wagram. De bruid zal op den dag des huwelijks tot de Roomsche Kerk overgaan. Op last van den Keizer van Rusland is Grootvorst Nikolai Nikolajewitseh onder cura- teele gesteld. De Grootvorst ontvangt nu nog slechts zeven duizend roebels per maand en bovendien vrije woning, rijtuigeu, paarden, vuur en licht. Al liet ov rige moet uit het maandgeld bestreden worden. Scltulden zullen niet meer door den Keizer betaal 1 worden. Vrijdag waren te 's Hag.e tal van personen dupe van een paar venters, die bulletins verkochten, waarin volgens hun zeggen het vinden van de „Adderwerd gemeld. Den volgenden dag werden zij in eene nieuwe poging om het publiek af te zetten door de politie gestuit. Men schrijft uit Tessel: De ontzet tende ramp aan de bemanning van de Adder overkomen, herinnert ons hoe nu twee eeuwen geleden, nl. in 1683, aan de Hollandsche vloot, die ter reede van Tessel lag, een niet minder vreeselijk onheil overkwam. Zes groote oorlog schepen, te zamen met 1721 koppen bemand, strandden, waarbij ruim 800 menschen het leven verloren. In den omtrek van Krakau gaf zich iemand bij de boeren uit voor den Kroonprins Rudolf; hij beloofde na de kroning eene groote

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2