NIEUWE No. 607. Zondag 23^ Juli 1882. 7e Jaargang. Het bomrecht. BU1TENLA ND. mm 0,06 HÜRLEmM COMÖT ABONNEMENTSPRIJS Per B maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1>— Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. SÖENDRAr. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAURET. Er is een nieuw volkenrechtgeprocla meerd* en wel met zeer indrukwekkende stem. Het roemzuchtig Engeland heeft na melijk het bombardementsrecht op het ge bied der internationale verhoudingen geïn troduceerd. Terwijl de conferentie van de vertegenwoordigers der groote mogendheden te Konstantinopel nog bijeen was, trad En geland overwacht voor eigen rekening op. En dat deed Groot-Brittannië hoewel het een protocol had mede-onderteekend, waarbij al de ter conferentie gerepresenteerde mach ten plechtig verzekerden, dat zij volstrekt niet handelden uit oogmerken van eigen belang. In die betuiging lag als van zelf de stilzwijgende verbintenis opgesloten, om zich, vóór dat ue conferentie een eindre sultaat had opgeleverd, niet van elkaar te scheiden. Maar Engelands eersten Minister kreeg plotseling de ambitie om een groote rol te gaan spelen. Jaren achtereen verkondigde hij de stelling dat Groot-Brittannië zich maar moest onzijdig houden in al de groote vraagstukken van den dag. Eerst wanneer Engelands belang onmiddellijk bij eene zaak betrokken werd, moest het partij kie/.en. Het gebeurde met de Tranvaalsche boe ren bewees bovendien, dat Gladstone, als er belangrijke moeielijkhedea te overwinnen vielen, met andere woorden, als Engeland zijn partij gevonden heeft, al licht is uit het veld te slaan; hij wijkt spoedig terug als men hem goed in de oogen durft te zien. Doch nu het een zoo klein land betrof als Egypte, was Gladstone op eenmaal een held en hij zond eene uitgebreide macht naar de kusten van Egypte, om de opgeworpen sterkten te beschieten, een maatregel wel ken hij tracht te rechtvaardigen door te beweren dat het Suez-kanaal in gevaar kwam. Gladstone vergat echter aan te too- nen wat Arabi-Pacha tegen het Suez-kanaal ondernomen had. 't Is waar de kustforten werden versterkt, maar dat geschiedde om Egypte tegen een FEUILLETON. De edele kookkunst. Wij zijn overtuigd, zegt Dr. Kiese, een Duitsch geneesheer, dat de kookkunst ten volle ieders opmerkzaamheid verdient. Volgens het oordeel van deskundigen kan de mensch, zonder er 11a- deelige gevolgen van te ondervinden, niet van oen soort voedsel leven, zooals b. v. het paard van haver of de haas van koolbladeren. Daarom is het reeds van de vroegste tijden af het streven der menschen geweest, om niet alleen verscheiden heid in de spijzen, maar ook in de toebereiding te verkrijgen. Reeds in het jaar 494 v. Chr. legde Archis- tratus van Syracuse, een tijdgenoot van Perikles, zich ijverig toe op het bestudeeren van de soort en de bereiding van het mensclielijk voedsel, en vond veel bewonderaars, die volgens het gebruik Va" dien tijd eene soort van school om hem vormden. Hij goot zijne opmerkingen over de "ookkunst en de keuze van voedingstoffen in een gedicht, dat door den Romeinschen dichter Aennius Quintus, die in 240 v. Chr. leefde, in hot la tij u vertaald werd, en dat onder-Lucullus, picius en andere Romeinen zeer hoog geschat wen en als een orakel gold. Een deel van den inhoud van dit oud gedicht werd in het jaar 1800 door den Franschen dichter Berchoux onder den titel van „]a Gastronomie," in het Fransch vertaald, en ook deze vertaling vond grooten bijval bij Cambacères, markies van Cussy en andere gastronomen uit den tijd van het eerste keizerrijk. Het oudste Fransche werk op het gebied der kookkunst zijn de geschriften van Taillevent, den hok van Karei VII, Deze geeft eene uitvoerige vijandelijken inval te beveiligen. Wij ge- looven volstrekt niet dat Arabi-Pacha er aan dacht om de veiligheid van het Suez- kanaal aan te tasten. Gesteld evenwel, het Suez-kanaal kon bedreigd worden geacht, was Engeland dan alleen daarbij betrokken of gold dat niet een Europeesch, ja een wereld belang? Gladstone had du3 geen wettig motief om Alexandrië te gaan bombardeeren. Hij had vóór hij aan de autoriteiten te Alexan drië een ultim atum zond, een ultimatum moeten doen toekomen aan de conferentie, welke dan op haar beurt den Sultan in mora had moeten stellen. Zooals de zaak zich nu toedroeg, pleegde Gladstone eene daad van geweld. Het bombardement der forten werd bovendien geheel zonder vol doende beweegredenen uitgebreid tot Alexan drië. Nu beweert het Engelsch Gouvernement wel, dat de stad niet door de bommen in brand vloog en dat de aanhangers van Arabi-Pacha de verwoestingen aanrichtten, doch vertrouwbare berichten doen een an dere, voor Engeland minder gunstige op vatting ontstaan. Het schijnt vrij zeker te zijn, dat Groot-Brittannië werkelijk den arbeid van den verwoester verrichtte. Metterdaad heeft dus het bomrecht zijn intrede in het volkenrecht gedaan. De an dere mogendheden protesteeren wel, doch wat baten ivoorden tegen ontzettende dadenl In Berlijn ging men zelfs op zijn achterste pooten staan, toen Dilke in het Lagerhuis te kennen gaf, dat Duitschlaud het bom bardement had gelegitimeerd. Daar was niets van aan. Duitschlaud had er niet aan gedacht zelfs zijn gevoe len te zeggen over de gewelddaad aan eene stad in haar weder-opkomst gepleegd. Toch eindigen alle, ook officieuse be- toogen in Duitschlana met het algemeen refrein; er valt niets meer aan te doen, de stad is nu eenmaal een puinhoop, Enge land moet nu maar zien, hoe het zich uit het gedrang redt, speciaal hoe het zich met Fraukrijk verstaan zal. beschrijving van de glansrijke maaltijden, waarbij verzen, geestige gezegden evenzeer als de door Taillevent uitgevonden en samengestelde spijzen een groote rol speelden. Onder deze merkwaar dige gerechten vindt men stekelvarkens met oranjeappels gestoofd; reigers die in bourgogne wijn gesmoord, en dan weder mei hunne vede ren bekleed, in natuurlijke, opgerichte houding werden voorgediend; steur in azijn gekookt en met gebraden pieterselie opgemaakt; wilde zwij nen in hun geheel in room gebraden; jonge hoenders, patrijzen en kwartels in suiker inge maakt; dolpliijnen van amandelgebak; oranjeap pels in spek gebraden, en bovendien een groot aantal dranken, uit verschillende soorten van wijn en kruiden samengesteld, die men in onzen tijd met den naam „bowl" bestempelt. Onder Lodewijk XIII werd het aantal kook boeken reeds grooter, waaronder „l'Ecole des Ragouts" van de la Varenne, keukenmeester van den markies d'Uxelles, eene eerste plaats inneemt. Dit boek is hoofdzakelijk gewijd aan het bereiden van ragouts, een samenstelling van verschillende vleeschsoorten, die, in kleine stukjes gesneden en met een pikante saus overgoten, zóó zijn toebereid, dat men de soorten vleesch niet van elkander kan onderscheiden. In het jaar 1655 verscheen bij Jean Gaillard het werk „Pastissier Elzepries", waarin men 0. a. voor de vastendagen meer dan zestig verschil lende recepten van eierspijzen vond. De oor spronkelijke uitgave van dit boekje, in blauw marokijnen band, is bovendien nog merkwaar dig, doordat het meermalen op openbare ver- koopingen van oude verzamelingen boeken werd gepresenteerd en er aanzienlijke sommen voor betaald werden. In 1819 werd het boek op eene verkoopiug met fr. 100, in 1 823 met fr. 210 Dergelijk een laconisme, na den bluf tegen Dilke, maakt een pijnlijken indruk op alle eerlijke gemoederen. Feitelijk komt dan ook de houding van Europa tegen over de bombardements-gruwelen neder op de theorie vau het laisser faire, het lais ser aller. Ieder nadenkende beseft welk gevaar de wereld, in 't bizonder de zwakke Staten, uit dat modern bomrecht dreigt. De bom men in Alexandrië geworpen, hebben mits dien ook nog de laatste overblijfselen ver nietigd vrelke van het aloude volkenrecht gebleven waren. Men smaalt in de moderne kringen altijd zoo op de middeleeuwen, maar toen was men toch veel ridderlijker dan thans. Als kasteelen en sterkten werden be- belegerd of verwoest, dan bestonden er ten minste grieven, welke door den aanvaller konden worden genoemd en in zijn oog gerechtvaardigd. Thans bombardeert men steden, terwijl men geen ander motief weet op te geven danvoorwendsels. Daar nu de bom-periode in 't volken recht is ingetreden, moeten kleine volken doen wat de reiziger doet in van rooveri] verdachte streken, namelijk geheel en altijd gewapend zijn. Minder dan ooit kan er dus thans aan ontwapening worden ge dacht. Nu beginselen voor niets meergel den, nu men de heiligste traditiën van het volkenrecht met de voeten treedt, moet men zich, wij zeiden het reeds, als Staat, in dezelfde positie stellen, waarin men zich plaatst als men een bosch doortrekt, door roovers onveilig gemaakt. De eeuw der be schaving heeft dus op volkenrechtelijk ge bied de heerlijke vruchten opgeleverd dat men tegen niets meer veilig is. Men lijft in voor men den tijd heeft gehad te pro testeeren; daarom moeten onze grenzen wel bewaakt en versterkt zijn. Zeer te bejammeren is, ook uit dat oog punt, de kabinetscrisis, welke nog altijd voortduurt. De wetten van den Minister van oorlog, generaal Reuther, blijven weer onafgedaan. En zoo gaat het jaar najaar; op defensie-terrein gaan wij geen stap voor uit. in 1839 met fr. 221, in 1847 met fr. 325, en in bet jaar 1867, toen het voor de laatste maal te koop werd gepresenteerd, met fr. 1050 be taald. Uit den tijd van Lodewijk XV, toen de fijne keuken van Lodewijk XIY tot eeue ontzaglijke hoogte werd opgevoerd, dateert het merkwaar digste kookboek, dat van den Heer Le Bas, achter welken naam de Heer de Béchamel, mar kies de Nointel, zich verbergt. Onder zijn uit vindingen behooren in de eerste plaats de warme pasteien en bovendien de beroemde saus die nog in onzen tijd zijn naam draagt. Dit boek bezit verder de eigenaardigheid, dat het in verzen is geschreven en dat bij elk ge recht een bekende melodie is aangegeven, waarop men het recept onder het bereiden der spijzen kan neuriën. Waarlijk een goed middel om re cepten spoedig en voor altijd van buiten te leeren. Tot dien tijd waren de Duitsche kookboeken bijna geheel samengesteld uit Fransche recepten, totdat later de gewezen Hannoversche opperhof maarschalk Yon Malortie zich bizonder verdien stelijk maakte met het schrijven van twee dege lijke kookboeken „Das Menu" en „Feine Küche." Het eerste bevat niet alleen menus voor eiken dag van het jaar, maar bovendien een aantal historische menus, die de schrijver met zorg uit alle tijden en volken verzameld heeft. Zij be ginnen met een spijskaart der Welfsche vorsten bij een feest in het jaar 1148, waarop ossen, marmotten, bevers, wilde zwijnen, beren, kor hoenders, zwanen en zalm worden aangegeven, terwijl haringen en stokvisch als een zeldzaam heid er op vermeld staan. Dan volgen kolossale menus van hofdiners uit de 16e eeuw, waarvan een enkele gang vol- Waar moet dat heen? Allerwege ziet meu de Rijken zich versterken, alleen Nederland blijft zwak. Is dat te verantwoorden? Wij gelooven van neen. De bommen van Alexan drië moeten, dunkt ons, de slapenden wak ker schudden, zij moeten ook Nederland uit den dommel wekken. Onverschillig of generaal Reuther blijft of door een ander vervangen wordt (wij hopen dit laatste niet, want hij is een uitstekend man) er moet spoedig gehandeld worden. Langer dralen ware onverantwoordelijk tegenover heden en toekomst. Hiermede eischen wij niet het hoogst mogelijke oorlogs-budget, maar het doeltreffendst besteden der toe gestane gelden. Een deugdelijke leger-in- richting, en die met talent ingevoerd. De Minister von Puttkamer is naar Eisen ach vertrokken. Sommigen willen dat die stad slechts een omweg voor hem vormt om naar Yarzin te komen, waar hij met prins von Bismarck wil overleggen omtrent de ontbinding van den Berlijuschen Ge meenteraad. Op het adres van de Katholieke Kerk besturen enz. te Keulen aan den Koning van Pruisen, houdende verzoek om de belet selen uit den weg te ruimen, waardoor Msg. dr. Melchers van staatswege wordt verhin derd zijne aartsbisschoppelijke functiën uit te oefenen, is thans antwoord ontvangen. De minister van eeredienst deelt daarin mede, dat de Koning hem het adres in handen heeft gesteld, en dat hij, minister, thans in opdracht de3 Konings aan de adres santen verklaart, hun verzoek niet bij Z. M. te kunneu ondersteunen. De heer von Schlözer, Pruisisch gezant bij het Vaticaan, is eergisteren te Berlijn te ruggekomen. Volgens la Patrie hebben twee maires van Parijs hun ontslag genomen, als ge volg van incidenten op het feestmaal ter inwijding van het nieuwe stadhuis. In eene circulaire van Said Pacha, in antwoord op de door de ambassadeurs doende zou zijn voor een geheel diner in onzen tijd. Verder vinden wij de menu van een diner bij den prins Louis de Bourbon-Condé op 9 Augustus 1652, waarvan elke gang uit veertien schotels bestond en waarbij de prijs van 1960 livres staat aangegeven. De Heer Yon Malortie maakt verder melding van menus van de hertogin De Berry, van ko ning Louis Philippe, van den koning en de ko ningin van Pruisen bij gelegenheid van de kroning 111 Koningsbergen, van den onderkoning van Egypte bij de opening van het Suez-kanaal en van nog een groot aantal historische diners uit den tegenwoordigen tijd, waaronder de Rijks- vischmaaltijd en de groote Rijks-wijnproef van den Duitschen Rijksdag; terwijl hij ten laatste ook nog eenige menus aanhaalt van diners door vegetariërs gegeven. Ten slotte willen we hier nog melding maken van de spijzen en dranken, waaraan verschil lende beroemde personen bizonder de voorkeur gaven. Koffie was de lievelingsdrank van Frederik den Groote en van Napoleon I. Hendrik III van Frankrijk, de laatste der Valois, had bizondere voorliefde voor waterige, zoete meloe nen. Torquato Tasso, de zachtmoedige dichter, hield veel van gesuikerde vruchten; Kant ver koos boven alles linzen en spek; Schiller ham en bourgognewijn, de laatste om zijn geest weer op te wekken voor nieuwe scheppingen. De kalme Goethe prefereerde champagne; Klopstock truffels en druiven. Bij Karei XII ging niets boven brood met versche boter, en Karei de Groote, de grondvester van het oude Duitsche Rijk, zag het liefst elk soort van wild op zijn tafel ver schijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1