BINNENLAND. overhandigde nota, wordt gezegd dat indien de Porte tot dusver niet besloten heeft uit eigen beweging troepen te zenden, dit was omdat zij de overtuiging had dat strenge maatregelen konden vermeden worden. Ver trouwende op de willigheid der mogendhe den om de orde te herstellen, en acte ne mende van den eerbied dien de mogendheden betoond hebben voor de onbetwistbare en onbetwiste souvereiniteits-rechteu van den Sultan over Egypte, deelt Said den vertegenwoordigers der groote mogendheden mede, dat de Porte er in bewilligt deel te nemen aan de Conferentie, teneinde de noo- dige middelen te beramen en vast te stel len tot het doen terugkeeren van den nor malen staat van zaken in Egypte. De Alexandrijusche correspondenten be richten dat er vreugde heerscht wegens Derwisch-pacha's vertrek. Het blijkt dat hij in geheime verstandhouding was met Arabi. Arabi's voorposten naderden tot nabij Alexandrië. Men verwacht een aan val. Arabi gaat overal voort met geld, wa penen, paarden en levensmiddelen op te eischen. De correspondent van de Daily Tele graph verneemt dat de consuls namens de vreemde onderdanen schadevergoeding van Engeland eischen wegens de ver woes- ting der stad. Generaal Alison deed met zijn staf een verkenning tot drie mijlen van Arabi's stelling. Het bleek dat deze zeer sterk is. Arabi heeft in het meer Mariotis geleid het kanaal Mahmoudieh, dat aan Alexan drië water verschaft. Men gelooft echter dat de waterputten in de stad nog onlangs gevuld zijn. GEMENGDE BERICHTEN. O O Woensdag 11. ia er een buitengewone Minister raad gehouden, uitsluitend gewijd aan de over weging der Egyptische aangelegenheden. Door de Regeering is besloten het oorlogsvaartuig de Mar- nix, dat van Alexandrië naar Malta was vertrokken, last te geven onmiddellijk naar Egypte terug te keereu en te Port Saïd te stationeeren. Per tele graaf is dien bodem deze lastgeving verstrekt, en blijkens ontvangen bericht had de Marnix daaraan reeds gevolg gegeven en is hij naar zijne nieuwe bestemming vertrokken. Voorts is bepaald, dat de Bonaire, die te Nieuwediep gereed ligt, spoedig eveneens naar Egypte zal vertrekken, om te Alexandrië bescher ming te verleenen, zoowel aan de Nederlandsche, als aan de Belgische onderdanen aldaar. De geruchten, dat de Minister Van Lijnden reeds eene beslissing zou hebben genomen omtrent het hem verleend mandaat tot formatie of recon structie van een Kabinet bevestigen zich niet. Eerst na de terugkomst des Konings op 26 dezer is eene definitieve beslissing ter zake van de crisis te wachten. In het kiesdistrict Maastricht heeft eergisteren de verkiezing plaats gehad van een lid voor de Tweede Kamer, in plaats van wijlen den heer mr. V. Nijst. Er werden uitgebracht 2022 geldige stemmen, waarvan op de heeren: mr. W. G. Straetmans 1490 en Jules Magnce 523 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Maastricht, 21 Juli. Eergisteren is alhier een jongeling van 18 jaren bij het zwemmen in de Zuid-Willemsvaart verdronken. Zijn lijk is nog niet teruggevonden. Oud-Beierland, 21 Juli. In deze gemeente wordt een vierjarig jongentje vermist; daar men zijn pet en een heugel drijvende heeft gevonden, vermoedt men dat het kind verdronken is. Tot dusver zoekt men te vergeefs naar het lijk. Broek in Waterland, 21 Juli. Ainier heer- schen de mazelen in zoodanigen aard onder de kinderen van de bewaarschool, dat binnen wei nige dagen van de 80 tot nu toe slechts 14 vrij bleven. Zoelmond, 21 Juli. Eergisteren is alhier een oud man te water geraakt en levenloos opge haald. Mijnsheerenland, 21 Juli. Alhier werd eer gisteren in den vroegen ochtend een man van 82 jaar dood gevonden aan den dorpsweg. De man had laat in den nacht de bij hem inwonende, dienstbode naar hare ouderlijke woning gebracht, en schijnt op den terugweg te ziju overleden. Diemerbrug, 21 Juli. Dinsdag-middag ge raakte alhier een aanvallig knaapje van driejaar al speleude voorover in een sloot. Geneeskundige hulp, dadelijk ter plaatse aanwezig, kon niet meer baten. Het kind was in de modder gestikt. Spanbroek, 21 Juli. Alhier heeft een koop man, die eenigen handel dreef in manufacturen, ziju huis en inboedel in brand gestoken. Geluk kig voor zijn buren, maar minder aangenaam voor den brandstichter zelf, begon hij, voor alles goed in den brand was, om hulp te roepen, zoodat het niet moeielijk viel de sporen van de misdaad na te gaan. De boosdoener is gevankelijk naar Alk maar overgebracht. Scheveaingen, 21 Juli. liet gaat met de aankomst vau badgasten nog niet naar wensch. In het dorp is het grootste gedeelte der gemeu bileerde kamers nog onverhuurd. Ook in de hotels klaagt men zeer. 't Weder is hier ook ongunstig. Men hoopt nu, dat het verblijf van Prins Albert van Pruisen nog Duitschers zal lokken. Als een gegoed ingezetene eene ge- meente verlaat, tracht men zoo lang mogelijk hem als ingezetene te beschouwen, evenals de ge meente waar hij zich vestigt hem zoo spoedig mogelijk als ingezetene erkent. Voor de wet zijn rijken en armen gelijk, maar als een onvermogend burger zich verplaatst, doet men wat mogelijk is om het ingezetenschap te ontkennen. Men brengt het volgende voorbeeld hiervan ter onzer kennis. Een wedstrijd in menschelijkheid wordt gehouden tusschen de gemeenten Pouderoijen en Wel. Eene vrouw geboortig uit Wel, is sedert eenige maanden dienstbaar geweest in de gemeente Pouderoijen. Eenige weken geleden is zij door haar baas ont slagen, omdat zij volgens haar voorgeven niet kon, volgens zijn opinie niet wilde werken. Zonder eenig te huis heeft zij in bar en nat weder een dag in een griend doorgebracht. Den volgenden dag heeft zij zich voor haar laatste geld naar Wel doen transporteeren, maar kon ook daar geen onderkomen vinden. Weêr naar het gemeentebe stuur van Pouderoijen weêr naar het gemeen tebestuur van Wel heeft zij in laatstgenoemde plaats een paar weken dag en nacht onder den blooten hemel doorgebracht. Nog eens naar Poude roijen weer te vergeefs. Terug dan maar naar Wel. Weêr dezelfde ontvangst. Vrijdag 11. heeft men haar vau Wel naar Pouderoijen gevoerd. NB. des nachts tusschen tien en elf uur, heeft men haar aan de Maas onder een boom afgeladen, met een bed en een kastje; al dien tijd heeft ze daar dag en nacht in regen en koude gezeten, zonder eenig dak dan de kruin van een boom. Arbeiders, die aan den dijk werKen, voorzien haar van voedsel. Ieder die aan het veer op of van de boot gaat, is getroffen door zulk een schandelijk tooueel. De strijd schijnt hier te loopen over de vraag: Waar hoort zij tehuis? De aandacht van de bevoegde macht zij hierop gevestigd, opdat er een einde kome aan zulk eene menschonteerende handeling. Wie aan de waarheid twijfelt, kan zich komen overtuigen," zegt de Amst. C. Als eene bizonderheidwordt gemeld, dat in den tuin van den heer A. Petrie op Plat- tenburg, een pereboom voor de tweede maal bloeit, terwijl de boom met peren beladen is van den eersten bloei. L'Agronome vestigt de aandacht op eene praktijk om granen op te knappen, welke dit jaar vooral bij zaaihaver gevolgd is. De haver is in 1881 met moeite binnengehaald; zij is veelal gaan schieten en hier en daar vochtig thuis gebracht. Nu schijnt eene industrie in Nederland te bestaan ten doel hebbende dit zaad te herstel len, door droging op een mouteest, en daar het toer. zwart bleef, kwam men op den inval het met zwavel te bleeken, gelijk men met de hop doet. Haver die aldus gedroogd en gebleekt wordt, verliest haar vermogen tot ontkieming; ze weegt 5f) kg. per hectoliter, maar deugt in geenen deele tot zaaizaad, zooals een monster bewees, dat slechts 46 pCt. kiemvermogen bezat. Katoenboter wordt tegenwoordig te New-Orleans gefabriceerd. Men heeft daar een middel uitgevonden om uit de olie van het katoen zaad een soort boter te maken, die niet van de „fijnste tafelboter te onderscheiden" moet zijn. Vermoedelijk onder den invloed van het „zomerweder", is een Nederlandsche Schaat- senrijdersbond tot stand gekomen. Amsterdam, Leeuwarden, Heerenveen, Kralingen en Leiden sloten zich daartoe aaneen. In de petroleumstreken van Pensyl- vanië is weer, met echt Amerikaansche snelheid, een stad in wording, op een plek, die eenige we ken geleden nog een tooneel van verlatenheid was. Er zijn daar nl. overvloedige bronnen ontdekt op een kleine vlakte te midden van dichte bosscheu. Daar is de nu vermaarde „geheime" bron, om ringd door 160 andere mondingen, die elk dage lijks 1 a 2 duizend gallons petroleum opleveren. De prijzen van den grond zijn er van 18 cents (ƒ0,45) tot 1000 dollars 2500) per acre ge stegen. Er zijn volgens de beschrijving reeds ho tels, magazijnen, telegrafen en telephonen enz. Maar de stad biedt een eenigszins zonderling schouw spel aan. Op verscheidene plaatsen ziet men pa len in den grond staan met opschriften als: „de heeren X. zullen in de aanstaande week op deze plek hun magaziju openen, en een boom o. a. wordt er aangeduid als: 'de groote barbierswin kel." Te Penzance werd Zaterdag eenige opschudding veroorzaakt door de aankomst van een schip, de Myosotis, van Londen, uit Maas sluis, dat 30 ton dynamiet aan boord had. Het deed de haven aan om zich van water te voor zien, en toen de plaatselijke overheid de gewone vragen deed, verklaarde de gezagvoerder, kapt. Maycock, dat hij niet in staat was geweest te ontdekken aan wien het dynamiet afgeleverd moest worden. De millioenen-juffrouwschijnttegen- woordig uitstapjes te maken. Zaterdag ten minste heeft zij ook aan Dordrecht een bezoek gebracht met een ganschen hofstoet en, ten spijt van het geen kwade tongen beweerd hebben omtrent haar financiën, schijnt hare royaliteit tegenover koet siers en hotelbedienden nog geenszins veranderd te zijn. Onder de sedert 1 Nov. 1881 doorden kantonrechter te Middelburg wegens overtreding van de Drankwet (openbare dronkenschap) ver oordeelde 420 personen behoort zekere Jacob S., werkman te Vlissingen, die 31 boeten, tot een gezamenlijk gedrag van f363, op zijn rekening kreeg, bij niet-betaling te vervangen door ge vangenisstraf, te zamen 115 dagen, en bovendien in principale gevangenisstraffen te zamen van 15 dagen. Of S. genezen zou zijn, als hij 130 dagen „drankvrij" werd gehouden; of zou hij er na afloop dadelijk weer „een spatje op zetten"? Sprekende over de Israëlietisch e landverhuizers in Amerika, zegt ook een zoo libe raal blad als Harper's Weekly, dat het geldge brek, waardoor het Hebreeuwsche comité zijn werkzaamheden moest staken, voornamelijk gewe ten moet worden aan de landverhuizers zeiven, die den welwillend gezinden weinig vooruitzicht gaven op gunstige gevolgen der te verleenen hulp. „Daarom", zegt het blad, „was het vrij wat ge makkelijker in Europa geld bijeen te krijgen, om hen naar Amerika te zenden, dan hier, om hen verder te helpen. Men heeft indertijd gezegd dat het Europeesche comité personen naar Amerika zond, die het geschikt achtte voor imigratie. Het kan niet ontkend worden, dat de Russische joden, die nu in de Vereenigde Staten komen, zeer ge schikt zijn voor emigratie veel geschikter dan voor immigratie." Witte zwaluwen behooren tot de zeldzaamheden. Een paar van die vogels zijn te genwoordig, met hun jongen, de merkwaardigste gasten in een hotel te Jenbach, waar zij hun nest maakten. Ze zijn volstrekt niet schuw en bekom meren zich niet om de algemeene aandacht die zij trekken. Een pianofabrikant te Stettin heeft een middel uitgevonden om het hout voor piano's en vooral voor de klankbodems, zoo te bereiden, dat het ongevoelig voor alle veranderingen van temperatuur wordt, zoodat de instrumenten in alle klimaten hun oorspronkelijke!), krachtigen, zuiveren toon behouden. Zijn uitvinding berust op den invloed van de zuurstof op alle houtsoor ten, vooral de door een electrischen stroom ver hitte zuurstof. Zelfs jong, nog niet belegen hout, moet door zijn bereiding al de eigenschappen van sedert jaren uitgedroogd hout verkrijgen. Men heeft van deze uitvinding groote verwachting voor de toch reeds bloeiende Duitsche piano-industrie. Wij vernemen dat dit jaar geen mo nitor in dienst wordt gesteld om de Adder te vervangen. Aan boord van den monitor Haai zal een groot getal zeemilitiens geplaatst worden, die door dezen bodem niet van Willemsoord zullen worden afgehaald, maar onder geleide naar eene aan te wijzen plaats, zullen worden gebracht, om aldaar te embarkeeren. Als 't kalf enz. De Czaar van Rusland wordt, zooals men weet, goed bewaakt; al te goed, als het waar is, wat een correspondent van de Times onder voorbehoud mededeelt. Zaterdag wandelde de Kei zer, naar hij verhaalt, in het park van zijn paleis te Petershoff en zag daar eenige arbeiders bezig, in wier werk hij belang scheen te stellen. Hij wenkte een hunner bij hem te komen, met het doel hem het een en ander te vragen. De man legde terstond ziju gereedschap neer, iiep snel op den Keizer toe, en stortte op een paar passen afstand van den Czaar dood neder, getroffen door een schot van een schildwacht in de nabijheid, die niet gezien had dat de Keizer den man wenkte en orders had om te schieten op iederen vreem deling die Z. M. naderde. De Keizer hielp bij het opnemen van het lijk en was diep getroffen door het noodlottig geval. Voor de vrouw en de kin deren van den armen overledene zal goed gezorgd worden. M a a n d a g-a vor. dheeft teBrussel inde nabijheid vau het Zuiderstation een twist, gevolgd door moord, plaats gehad, welke zonder krachtige tusschenkomst der politie bijna tot toepassing der lynchwet aanleiding gegeven zou hebben. Een Italiaan en zijne beminde, die ieder met een der bekende room-ijs-wagentjes rondreden, kregen geschil met twee broeders Lemaire, volgens sommi gen over het betalen van een glaasje room-ijs. Hoewel beide partijen in haar eigen taal spraken en elkander dus volstrekt niet verstonden, werd de woordenwisseling toch steeds heftiger, tot de Italiaan een mes trok en een der broeders in de dij wondde. De andere, dit ziende, gaf den Italiaan een vuistslag in 't gezicht, maar deze hanteerde zijn wapen met zooveel vlugheid, dat binnen weinige seconder zijn aanvaller, uit zeven diepe wonden in hals, borst en rug bloedende, bewus teloos neerzonk. De omstanders waren hierover zóó verwoed, dat de politie niet dan met groote inspanning het Italiaansche paar in veiligheid en naar het politiebureau brengen kon. Het slacht offer van den Italiaan ligt hopeloos; de wond in 't been van den broeder is van weinig beteekenis. Door eenige voorname visschers uit de Noordelijke provinciën is aan Z. M. den Ko ning een adres ingediend, om eene wet in te voeren, geldig voor het geheele rijk, waarbij be paald wordt, dat geen visch hoegeuaamd gevan gen, in den handel gebracht of vervoerd mag worden, dar. die eene bepaalde maat hebben. Adressanten geven in hun adres die maat aan de hand en zijn bij ondervinding overtuigd, dat een plas van groote afmeting, die 15 jaren is afgevischt met netten, die visschen kleiner dan de opgegeven maat vrijlieten, steeds zoodanige bevolking had, dat de eigenaar geregeld groote visschen en van alle soorten ter markt brengen kon. Adressanten ziju overtuigd, dat met de tegenwoordige bestaande onregelmatige bepaling van besloten tijd en daar bij laten visschen met alle netsoorten, de visch- wateren op den duur zoodanig worden ontvolkt, dat de vischhandei groote schade lijdt en de be perking groote voordeelen voor het land moet op leveren. Wijlen de Heer Hoffman, wethouder der gemeente Rotterdam, heeft aan die gemeente vermaakt het door hem tijdens zijn wethouder schap genoten salaris en vacatiegeld, en wel ten behoeve van eene inrichting voor wetenschap of kunst. Een zekere d. G., a Is pla a t s ve r v a n ger te 's llertogeubosch in garnizoen en van daar gedeserteerd, werd eergisteren-avond te Tiel ge vankelijk binnengebracht. Na den nacht in de politiekamer te hebben doorgebracht, zou hij naar zijne garnizoensplaats teruggevoerd worden. Daartegen schijnt hij echter zoozeer te hebben opgezien, dat hij gisteren-morgen door een pistool schot een einde aan zijn leven maakte. Op verschillende plaatsen in het Zwitsersche kanton Neufchatel en in den omtrek van Geuève heeft zich weel de phylloxera of druifluis vertoond. Bij de Her mi te-eiland en in de Stille Zuidzee is een gestrand Duitsch schip, de Freya, aangevallen door een troep inboorlingen, die waar schijnlijk de bewoners van het Duitsche hande'.s- statiou vermoord en zich in het bezit van hunne wapenen en krijgsvoorraad gesteld hebben. Het schip was vastgeraakt op een koraalrots en moest den vloed afwachten om weer vlot te raken. Aan land scheen niet alles in orde te zijn. Er was niemand te zien van het Duitschë station, en slechts een paar inboorlingen [iepen tusschen de hutten. De kapitein ging nu met een Duitsch koopman aan land. Zij vonden de gebouwen van het Duitsche station tot den grond toe afgebrand, en het dorp geheel ledig, hoewel de huizen slechts voor weinige oogenblikken verlaten bleken te zijn. Zij keerden terug, wapenden zich en namen een Japanschen matroos mee om met de inboorlingen te spreken. Maar op 100 passen afstands van de boot werden zij begroet met een kogelregen uit het struikgewas, waardoor de kapitein gedood werd. De beide anderen ontkwamen met moeite en be reikten het schip weer. Maar op het schip was het niet minder gevaarlijk. De kogels floten der be manning aanhoudend om de ooren en men kon zich slechts met moeite eenigszins beschutten door eeu paar op het dek staande kisten. Een scheeps jongen werd door een kogel gedood. Intusschen moest men onder het bombardement door, werken om de geheele lading over boord te gooien, en zoo het schip tegen den avond weer vlot te krijgen. Met groote inspanning gelukte dat eindelijk en stoomde de Freya, onder het gejuich der matrozen en het gehuil van de wilden, weer heen, en kwam behouden, maar zonder lading, op de plaats zijner bestemming Malupi in Nieuw-Britannië aan. Men hoopt dat eerlang een Duitsch oorlogschip naar de Hermite-eilanden zal gaan om de bewoners te straffen Naar aanleiding van het onlangs in Weenen gevierde feest herinnert een der Deensche bladen zich, dat in 1482 te Odensee het eerste boek in het Noorden gedrukt is door Johan Snel. Van dit boek bestaan nog twee exemplaren. Het eene is in de bibliotheek te L'psala, het andere ontving de Koninklijke bibliotheek te Kopenhagen ten geschenke van de academische bibliotheek te Leiden. Te Laibach en te Triëst zijn Maan dag eenige uren na elkander twee schokken van aardbeving waargenomen. Terwijl verleden Vrijdag duizenden en duizenden nieuwsgierigen zich om het stadhuis te Parijs verdrongen, dwaalden twee straatloopers rond in de wijk Charonne. Zij waren waarschijnlijk bezig een of anderen aanslag te beramen, toen zij een persoon ontmoetten, die in dronken toestand verkeerde. Oogenblikkelijk vielen zij den ongeluk kige aan, zij ontnamen hem zijn beurs en horloge en waren zelfs begonnen hem te ontkleeden, toen twee politieagenten op het hulpgeroep van den dronkaard kwamen toegesneld en aanstonds een der dieven achterna liepen. Daar zij dezen niet tot staan konden brengen, losten zij drie revolver schoten, zonder den vluchteling te raken. Een voorbijganger wilde dezen tegenhouden en daar de man nog altijd weigerde te blijven staan, loste ook hij drie schoten met een revolver, welken hij in den zak had. De drie laatste schoten troffen den vluchteling: twee kogels drongen hem in den schouder en een in den voorarm. Hij werd naar het gasthuis vervoerd. In de laatste dagen heeft de politie te Parijs niet minder dan veertig zak kenrollers aangehouden. Een hunner werd in het bezit gevonden van elf porteraonnaies, vijf gouden horloges met kettingen, twee dito zonder kettin gen en drie gouden halssnoereneen halven goudsmidswinkel. Een basterd nachtegaaltje lezen we in Fauna broeide op een paaltje, dat tegen den stal was geplaatst; 't was een gevaarlijk plekje Wij sloegen met belangstelling de ont wikkeling der jongen gade, en hoopten dat ze niet de prooi van een of andere kat zouden wor den; of dit zoo was, weten wij niet. doch wel dat op een morgen de lieve diertjes weg waren en wij tot onze groote verbazing de oude op den kop van onze poes zaaen zitten en met woede daarop pik ken; toen zij ons zag, vloog de beroofde moeder weg en of onze poes schuldig was of niet, dit is zeker, dat ze eeu poos roerloos en versuft bleef zitten kijken, en wij bewonderden den moed van zulk een klein diertje. De eenzelvige Koning Lodewijk van Beieren wil Wagner's Parsifal hooren, maar niet de voorstellingen te Bayreuth bijwonen. De opera zal nu in het najaar voor hem alleen in den hof- schouwburg te Müuchen opgevoerd worden. Een zevenjarige knaap was dezer da gen voor de woning zijner ouders te Parijs aan het spelen, toen iemaud hem onverwachts en zon der van iemand gezien te zijn naderde, hem eene zekere hoeveelheid petroleum op den rug goot en toen de kleêren in brand stak. Onmogelijk den toestand van den knaap te beschrijven; huilend van pijn riep hij op alle tonen om hulp. De buren kwamen toegeloopen en rukten den armen kleine de kleêren van het lijf. Men bevond dat de jongen tot op het merg was verbrand, doch men wan hoopt er niet aan, hem te redden. Da vermoe delijke bedrijver van de misdaad zou een jongen zijn van omstreeks 14 jaar. Het vierjarig zoontje van den heer J. C. te 't Meer (Friesland) is in een onbewaakt oogenblik in 't Kanaal gevallen en verdronken. Mag men eeninsomraigebladenvoor- komend bericht gelooven, dan zal eerlang een banket gehouden worden van personen in Pruisen, die honderd of meer jaar oud zijn. Volgens de laatste volkstelling zijn er in dat Rijk 128 zulke mannen en 231 vrouwen. De oudste is Wilhelm Lübsch, die 111 jaren telt. Te Oppenhuizenishet3-jarigzoontje van den landbouwer V. G. van der Leij, te water geraakt en verdronken. Een paar plotselinge sterfgevallen onder zeer treurige omstandigheden doen te Breda van zich spreken. De serg.-majoor C., werkzaam aan de Kon. Mil. Academie, had zich Vrijdag-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2