>1A WHY BERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. De zegen van den arbeid. Allerlei. avond in schijnbaar goeden welstand ter rust be geven; toen zijn vrouw ontwaakte, vond zij hem dood in bed liggen. Schrik en smart troffen de vrouw zóó geweldig, dat zij drie dagen daarna mede een lijk was. Ten postkantore te Breda was een der beambten Zondag aan het twisten met twee brievenbestellers. Een hunner moet in zijn drift den beambte een klap in het aangezicht hebben ge geven, en de andere besteller, dit ziende, werd daardoor zóó ontsteld, dat hij in een zenuwach tige overspanning geraakte, met het gevolg, dat hij thans in een staat van krankzinnigheid ver keert. Te den Helder is in de Binnenhaven opgehaald het lijk van den te Ymuiden woon achtigen vletterman v. E. die zich, naar men verneemt, aan sterken drank te buiten ging. Uit Johannesbad wordt gemeld, dat in de nabijheid dier plaats eergisteren een wolk breuk heeft plaats gehad, die vooral te Groot- en Klein Aupa groote vernielingen heeft aangericht. De spoorweg van Johannesbad op Trautenau is zoodanig beschadigd, dat de communicatie in alle geval gedurende eenige dagen gestremd is. Te Workum is een driejarigjongske, dan in weerwil van het verbod zijns vaders ging hengelen, in de vaart achter zijn huis ver dronken. Het plan, om in het volgende jaar te Munchen een tweede internationale kunsttentoon stelling te houden zal, nu de mede voor 1883 ontworpen tentoonstellingen te New-York en te Rome uitgesteld zijn, gepaald tot uitvoering ko men. De Regeering is geneigd haar steun te ver- leenen, en men heeft den Koning verzocht, het Beschermheerschap te aanvaarden. Or. der Langweer (Er ie sla n d), is schip per Hoogeveen door eer. ongeluk over boord ge ren en verdronken. P. J. Vlind, uit Koog a/d Zaan, raag van geluk spreken. Hij had een paar dagen voor het vergaan van de Adder op dat schip dienst genomen als hofmeester, doch had zijn ambt nog niet kunnen aanvaarden, omdat zijn verhuisbiljet, dat uit Zutfen moest komen, nog niet in orde was. Men had zich daar ter plaatse vergist en hem verward met zijn broeder; vandaar eenige vertraging in de toezending, tengevolge waarvan V. van zijne nieuwe betrekking afzag en aan wal bleef. Een paar dagen na de ramp met de Adder ontving hij het bedoelde biljet. De brand te Smyrna, die zeven uur duurde, vernielde 1400 woningen beuevens andere gebouwen. Twee duizend gezinnen zijn zonder dak. Het aantal kappers tePar ij sbe draagt 3862. Het aantal dames dat in een jaar gekapt wordt bedraagt 1 006 541 en het haarsnijden levert het totaal bedrag van 13 851 884 fr. op, terwijl aan scheerloon ontvangen wordt de klei nigheid van 110 844 088 fr. Uit Bever w ij k meldt men ons: Gedu- rende de zes weken, beginnende den 15den Juni, waarin hier de aardbeienteelt enorm mag genoemd worden, is dit jaar gemiddeld per week voor ruim f 40,000 uitgevoerd. In de z wemschool teGorinehem heeft Woensdag-middag te 1 uur een droevig ongeval plaats gehad. Een lOjarige jongen, die zich na het baden de voeten wilde afspoelen in het. groote bassin, had het ongeluk voorover te vallen, en in de diepte te verdwijnen. Te vergeefs poogde men hem nog te redden. Toen hij eindelijk met een dreg werd opgehaald, was hij reeds dood. Donderdag-middag is op de Brekken niet ver van Sneek een schipper met de giek buiten boord geslagen. Eene poging, die door zijn broeder werd aangewend om den drenkeling te redden, moest opgegeven worden, omdat deze zelf weldra in gevaar verkeerde en niet dan met moeite werd gered. Het lijk is nog niet teruggevonden. In bijna al de dorpen van Wijmbrit- seradeel staan de openbare uurwerken stil, wegens geschil van het gemeentebestuur met de kerkelijke administratiën. Volgens berichten uit Aberdeen werd het gebalsemde lijk van den graaf van Crawford, hetwelk uit den grafkelder te Dunecht in het vorige jaar gestolen werd, niet ver van die plaats w een kreupelbosch begraven teruggevonden. 1 e Oranjedorp, gem. Emmen, heeft het dienstmeisje van den Heer G. het kind, dat zfj op den arm droeg, bij ongeluk laten vallen. Het kind kwam op het hoofd terecht en is aan de gevolgen overleden. Pc Zaandam had een voorval plaats, dat hoogst treurige gevolgen had kunnen hebben. Een man, die waarschijnlijk misbruik van sterken drank had gemaakt, loste een pistoolschot en trof bij ongeluk een zevenjarig zoontje van den Heer erheul, architect te Zaandam. Gelukkig werd het kind slechts langs het lichaam geraakt, zoo- at, volgens verklaring van den geneeskundige, alleen de buik uitwendig is beschadigd. Te Ernestown, in Ontario, Canada, werd eenigen tijd geleden een pachter, Nathan riscoe genaamd, door een bij aan het voorhoofd steek 6n' stierf vijftien minuten later aan dezen Bij de Duitache vereeniging ter be vordering van luchtscheepvaart zijn gedurende haar een,ang bestaan niet minder dan 87 plan nen tot oplosstng van het vraagstuk omtrent het besturen van luchtschepen ingekomen. Behalve die zijn er zeker nog een zeer groot aantal, welke met aan die vereeniging gezonden werden. En dan heeft men nog altijd „het rechte" niet gevonden! Een zeer nuttige inrichting wordt in vele huizen te New-York gevonden. Boven het bed van den heer des huizes is een mahoniehouten schijf aangebracht met drie ivoren kuopjes, elk in verbinding staande met een electrische schel. Het eerste knopje correspondeert met het naastbijzijnde politie-bureau; het tweede met het bureau van de brandweer en het derde met dat eener maatschappij voor dienstverrichting. In geval van onraad, brand of de een of andere bizondere gebeurtenis, heelt men dus slechts op een van de knopjes te druk ken, om weldra hulp van politie of brandweer te hebben of iemand te zien verschijnen die een dokter kan halen, een telegram bezorgen of een andere dringende boodschap doen kan. In v ij f d agen van Ne w-Y ork naar Li- verpool, is de belofte, die een Zvveedsch in genieur, Lundberg, heeft gedaan aan een huis te New-York, dat met hem een contract heeft ge sloten voor de levering van een vloot stoomschepen naar zijn nieuw stelsel en die binnen 5 dagen de trans-atlantische reis zullen maken, leder schip zou bewogen worden door 4 stoommachines, elk van 4500 p. kt. en elk zou 2 schroeven en 2 roeren hebben. Elk schip zou kunnen vervoeren 600 passagiers le en 1000 dito 2e kl., 2700 ton kolen en 600 ton koopwaren. Te Linnich heeft men volgens de Aach. Ztg. in een stal een zoogenaamde ratten-koning gevonden. Twaalf bijna volwassen ratten zijn nl. met hare staarten aan elkander gegroeid. De staarten zijn door elkander gevlochten en vormen in het middelpunt van den ratten-koning een vormlooze klomp. In een druk bezocht vertrek te Lu ik, waar een paar kanarievogels plachten rond te vliegen, hebben deze dieren in het bovenste van een hanglamp een nestje gebouwd en 4 krachtige jongen grootgebracht. Het nest, aan den haak dicht bij het plafond bevestigd, ongemeen fraai gebouwd, van boven dicht en met eene opening in de zijde voorzien, bestond uit bladen en twijg jes, van eenige planten in de vensterbank geroofd, franjes van het tafelkleed, draden tapisseriewol en zijde, uit een werkdoosje gekaapt, stukjes papier en watten. Het voedsel werd steeds op een der meubelen gereed gezet en het mannetje vloog ijverig af en aan, om zijn gezin van het noodige te voorzien. Als b ij d rage welken ouderdom een duif bereiken kan, diene, dat bij den heer V. te Bruchem een gewone duif, steeds in een kooi op gesloten geweest, op circa 20-jarigen leeftijd is overleden. Op den berg die Jungfrau, is dezer da gen een gids, die met een zijner kameraden een Engelschman bij het klimmen vergezelde, bij on geluk uitgegleden en in een diepe kloof gestort. Zijn metgezellen konden hem onmogelijk eenige hulp verleenen, maar die zou waarschijnlijk toch onnoodig geweest zijn, daar de ongelukkige gids vermoedelijk terstond dood was. Zijn lijk werd eerst drie dagen later teruggevonden. De salarissen der postambtenaren zullen aanmerkelijk verhoogd wordenin Engeland namelijk. De Hertog van Hamilton heeft een bod van 12,500,000, hem door Lord ltoseberry gedaan voor het eiland Arran, waarop het paleis van Hamilton gelegen is, van de hand gewezen. Het eiland, dat bij den mond van de Clyde ligt, is 20 mijlen lang, van 8 tot 11 breed en heeft een oppervlakte van ongeveer 42,325 hectaren waarvon 6000 bebouwd zijn. Het is een woest bergachtig eiland. De grond waarop het kasteel staat moet steenkolenlagen bevatten. Het verongelukken van de „Adder." Wij, vernemen, dat vanwege het Departement van BuiteDlandsche zaken een aanschrijving zal gezonden worden aan de Nederlandsche consuls ia de kustplaatsen van Engeland, Noord-Duitsch- land, Denemarken, Zweden en Noorwegen, met verzoek om bij het aanspoelen of aanbrengen van lijken uit zee zich te vergewissen, of deze van de Adder zijn. Een beschrijving van de kentee- kenen van de kleeding, waaruit de identiteit zou kunnen opgemaakt worden, zal aan de consuls worden medegedeeld. Te Willemsoord zijn aangebracht de iijken van den tamboer Van der Pluim en van den korpo raal Van den Berg, beiden afkomstig van de Adder. Er zijn thans 38 lijkeu aangebracht eti her kend; 25 worden nog vermist. Tot dusver is nog niets van het wrak van den verongelukten monitor herkend. De flesch, bij Rozenburg in de Maas gevon den, waarin een briefje, zoogenaamd afkomstig van Zr. Ms. monitor Adder, kan moeilijk van dien monitor afkomstig zijn geweest. Alles wat daarvan gevonden werd, was steeds beuoorden Scheveningen. Vooral eene flesch, die gedeeltelijk aan den wind is blootgesteld, welke sedert de ramp bijr.a onafgebroken Zuidelijk en Westelijk heeft gewaaid, zou bij den sterken vloed, welke steeds Noordelijk langs de Ilollandsche kust trekt, veel sterker dan de eb Zuidwaarts, in Noor delijke richting gedreven zijn. Waarschijtdijk heeft men hier dus slechts te denken aan eene hoogst ongepaste mystificatie. Een paar dagen geleden is in de verschillende bladen melding gemaakt van een naamkaartje, dat gevonden was in de kleeding van den lui tenant ter zee G. Jonckheer, en waarop aan de keerzijde zouden geschreven staan de woorden: „Hadden varende 48 duim. Etsenuur 2.30." Een courant drukte zelfs den vorm van het kaartje in het klein af, met die woorden, in de volgorde en op de plaats, zooals zij op het kaartje heetten voor te komen. Uit de aangehaalde woorden wer den zelfs allerlei conclusiën getrokken. Wij vernemen thans van iemand, die het kaartje werkelijk gezien heeft, dat op dat kaartje met potlood aan de keerzijde slechts een adres ge schreven staat: n Stadhouder shade 48a. Etensuur 5.30." Uit een adres van een familie te Amsterdam, bij welke de luit. ter zee Jonckheer wellicht een uitnoodiging voor den maaltijd had ontvangen, had de levendige verbeelding van sommige cor respondenten gemaakt „hadden varende 48 duim." Z. M. de Koning heeft thans eene Commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de ramp, die de Adder heeft getroffen. Voorzitter van deze commissie is de Vice-admiraal De Haes. Leden zijn: de kapt. ter zee W. Enslie-, mr. E. N. Eahusen, voorz. van het Collegie voor de Zeevisscherijen; T. C. van de Poll, expert van „Veritas"; D. L. Wolfson, oud-zeeofficier, laatst directeur der Nederl. Stoomboot-Maatschappij te Fijenoord en A. G. Ellis Luit. ter zee le kl. Deze commissie zal op een door den voorzitter vast te stellen datum vergaderen aan het lokaal van het departement van Marine. Geldverspilling aan onwaardigen is jammerlijk, maar ellendiger nog is woordverspilling aan on- verstandigen. Elke traan, die aan anderen onschuldig wordt afgeperst, moet honderdvoudig wederge- weend worden. Aan het graf van de verdiensten van een ongeloovig afgestorvene te gewagen, is even dwaas als in gezelschap over de riddergoederen van een ander in de maan te spreken. De kunst is het menschelijk streven, het hemelsche in het aardsche terug te geven. Groote redenaars zijn ook steeds groote denkers, maar groote denkers, zijn niet altijd groote redenaars. Al had de arbeid geen andere nuttigheid dan deze, dat hij den geest bezighoudt, en belet het verdriet te gevoelen, dan nog zou hij als een wel daad voor het menschdom moeten beschouwd worden. En boven alle anderen zijn, in gevallen, wanneer de ziel ontroerd en geschokt is, de zoo genaamde dorre, eentonige werkzaamheden, welke ons beroep verschaft, verkieselijk boven die, welke een meer aanlokkende zijde hebben en waarbij de verbeelding meer in het spel gebracht wordt. Wijsbegeerte en fraaie letteren mogen op den duur kalmte en vertroosting aaD den geest bieden; hare beoefening kan men vergelijken bij die van de gezondheidskuur, waarvan de invloed, hoe heil zaam ook, eerst later gevoeld wardt; beroeps bezigheden zijn als pijnstillende opium, of de blaastrekkende pleister, welke de kwaal niet weg nemen, maar ons beletten die te gevoelen. Ook eene onderscheiding. A. Wat betee- kent die medaille, die uw hond aan zijn halsband draagt. B. Dat is eene reddingsmedaille, die hij onlangs verdient heeft. A. Hoe moet ik dat be grijpen? B. Wel het beest heeft den dokter van het ziekbed zijn meesters weggebeten en hem daardoor het leven gered. Eene herinnering. Boer. 't Is precies alsot ik vandaag nog iets vergeten heb. Zoon. U heeft nog niet geklaagd over de slechte tijden, vader. Nationaliteitsgevoel. Een Franschman zei tegen een Engelschman: waarlijk als ik geen Franschman was, zou ik wenschen een Engelsch man te zijn. En ik, antwoordde de zone Albions, wanneer ik geen Engelschman was, zou ik wen schen er een te zijn. Krokodillen-tranen. Een restauratie houder stond in zeer gedrukte stemming voor de deur van zijn etablissement en vertelde aan ieder, die 't hooren wou, dat er zoo'n ongeluk was ge beurd; vier onbekenden, die daar gedineerd had den, waren heengegaan en hadden vergeten te betalen. „Maar is dat nu een reden om zooveel misbaar te maken?" vroeg een der omstanders. „Ach, voor mij zou het minder wezen", riep de man steeds jammerende; „ik ben gelukkig rijk genoeg, zoodat ik zoo'u betrekkelijk gering ver lies wel zou kunnen dragen." „Nu dan, waarom „Maar mijn arme knecht, een huisvader met zeven kinderen; stel u hèm eens voor. Die man moet natuurlijk van zijn weekgeld het bedrag betalen. En hij kan 't niet missen, de arme drommel!" voegde de medelijdende restaurateur er bij. Een goed antwoord. Een aanzienlijk staatsman, wiens borst met vele ridderorden ver sierd was, werd door den vorst van Schwarzen- bergSonderliauzen aan tafel genoodigd. Een der vorstelijke telgen, die zich verbeeldde erg geestig te zijn en zich gaarne een aardigheid met zijne omgeving veroorloofde, vroeg aan tafel den ouden, waardiger, heer, terwijl hij op diens decoraties wees: „Dat zijn zeker de belooningen voor alle diners en soupers, die ge roemrijk hebt bijgewoond?" De diplomaat antwoordde: „Uwe Hoogheid weet zelve 'l best, dat me ten hove een goede maag hebben moet voor alles, wat hier moet worden opgegeten. De twee dilettanten. Een musicus werd door een samenloop van omstandigheden in de onaangename noodzakelijkheid gebracht om uit te maken, welke van twee zéér slechte zangers ,,'t best" zong. Hij luisterde opmerkzaam en toen elk hunner eene aria had voorgedragen, sprak hij bedaard tot den een: „Gij zijt de slechtste zan ger, dien ik ooit in mijn leven gehoord heb." Toen de ander die uitspraak, welke den criticus was afgedrougen, vernam, riep hij triumfantelijk uit: „dan heb ik 't gewonnen." „Pardon", luidde het antwoord; kunt in 't geheel niet ziugen!" zeker. „Mevrouw 't is waarschijnlijk eene inflam- matie van het binnenvlies, waardoor eene sym- pathetische kriebeling van het opthalion van de echarian wordt medegedeeld." „Ziet ge wel, dat heb ik straks ook al aan mijn man gezegd, maar hij wilde me niet gelooven." Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een gouden oorbelletje met bloedkralen hangertje. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een bloed kralen armbandje. Een bloedkralen ketting met gouden sluiting. Een broche in den vorm van een handje. Twee verschillend* handschoenen. Een kinderkousje met sokje. Een schoenmakersduimstok. Een fransch schoolboekje. Een tulen strook. Een zweep. Drie knotten witte wol. Een wandelstokje. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den Heer Proot, Jansstraat; een bloedkralen armband met gouden sluiting; bij den heer Blesgraaf in de Klerksteeg een bruin zijden parapluie en een paar laarzen. In de tramwagens achtergelaten: Een wit boezelaar. HAARLEM, 19 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 14 koeien, verkocht voor f 1Ö0 a 225; 1 stier; verkocht - voor f 110 a vaarzen, verkocht voor f a - pinken verkocht voor f a - graskalveren verk. voor f a 13 nuchtere kalveren, verk. voor 7 a 14, 40 schapen, verk. voor f 20 a 34 25 lammeren, verkocht - voor f 9 a 15, - biggen ver kocht voor f a varkens, verkocht voor a c. per 1/i kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 108 stapels kaas, 13566 stuks, wegende 26963 kilo hoog ste prijs f 32.50, middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 21 Juli. Moutwijn, per ned. vat f 11,25 Jenever 16,75 Amsterd. proef f 18,-—; Spoeling f -,50 dito commissie -,60. GOUDA, 20 Juli. Kaas f 29 a 32,— le qual. fa, 2e qual. f 25 a 28 zware hooger in prijs aangevoerd 128 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.50 a f 1.60 der weiboter f 1.30 a 1.40. per kilo. Handel zeer vlug LEIDEN, 21 Juli. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt 3 paarden 62 a 95, 38 stieren 50 a 260, ossen f a 92 melkkoeien f 165 a f 280, 10 kalveren dito 195 a 310, 60 vare dito f 98 a 227, 78 vette dito f 170 304, 10 graskalveren f 27 a 50, 43 vette 32 a 75, 65 a 75; 54 nuchtere dito f 6,50 a 16, 416 vette schaper 24 a 35,1020 weide dito ƒ17,a 25, 170 lammeren 66 magere varkeus f 16 a 35 160 biggen f 5 a 11,50. LONDEN, 20 Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 7,000, Kalveren 200, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/6 a 6/2, Schapen en Lammeren 5/2 a 6/9, Kalveren 4/8 a 5/8, Zwijnen 4/- a 4/8. HOORN, 20 Juli. Ter waag gewogen 423 stapels kaas wegende, 127773 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f34,oor kleine, en voor hooikaas fcommissie f middelbare, f AMSTERDAM, 19 Juli. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 192 vette kalveren, lstequal. f 80, 2de qual. 0,70 per kilo, 6 graskalf 22, a 65 nuchtere kal veren, 8 a 13, 4 schapen en lammeren fa 144 vette varkens 44 a 54 c. per kilo. Amsterdam 21 Juli 1882. Prijzen der onderstaande effecten genotee r pCt. de koer e Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/s ®73/. 81«/« 102>/« 94 79'/8 Portugal Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leening 18675 Goud leening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—-Nov.)5 u w zilver (Jan.Juli)5 Obl. buitenl. 1853/80 3 bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1 1876 2 p binneul. f 12500—25000. 1 w w 1000—50001 500—5000 2 Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/- V 1877 4 Columbia. Obligatien41/* Peru. Leening 1870. 6 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Buuk divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aandu M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/a 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Busland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griaai Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 6 Morschansk Syeran Aand. 5 Riasclik Wiasma 5 Bumeule Aandeden Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Gert. Aand. N. York Lake Erie tV. S. Aand Illinois Cert. Aand Mi88 Kan.as Texas Obl. Cert. 7 PBEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 S Rotterdam3 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Busland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 4 641/, 651/s 533/.6 96Vs 7374 37 7s 287i« «7i 267, 267s 41»/, H7a 107- 79 nu/s 118 297s 1^7.6 1157, 146 1147, 1467, 1467, 19 517a 51>7.6 1217/, 4 5 5 5 pet. 8174 82 847, 61 597, 637a 1477, 407.6 13674 1057, 1117a 1007- 9574 967, 1007, 11074 144 1287, 12774 Overtuigd. „Dokter, kan u ook zeggen, wat er aan den neus van onzen kleinen Willem scfieelt? 't kind houdt er de handen niet af." Zeer 's GRAVENHAGE, 21 Juli. Meu zegt dat den heer Tak de samenstelling vau een nieuw Ministerie zou zijn opgedragen. PARIJS, 21 Juli. Men verzekert dat Frankrijk en Engeland met de bezetting van het Suez-kauaal niet zullen wachten op de beslissing der Conferentie. PORT-SAID, 21 Juli. Arabi-Pacha be schuldigt den Khedive van landverraad, van heulen met de Engelschen. Hij verklaart dat dezen alleen op aanstoken van den Khe dive alle Egyptenaren dooden, die ter ver dediging des lands ten strijde opkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3