buitenland! BINNENLAND. staan. In de steden zullen niet veel ware Katholieken in de schoolcommissie gekozen worden; maar toch kan ook daar nog veel verkregen worden, als er met voorzichtig heid gehandeld wordt. De schoolcommissie zal dikwijls een conflict met de Kerk trachten te vermijden al is de Kerk niet direct in haar midden vertegenwoor digd en als er in eene school een soort moraal onderwezen wordt die den Katho lieken aanstoot geeft, dan zal in vele ge vallen den onderwijzer wel aan 't verstand gebracht wordeD, zijn domicilie naar een meer geavanceerd* district te verplaatsen. Waar zooals in Parijs en Lyon het ge meentebestuur al het mogelijke doet, om de Katholieken te krenken, daar kan na tuurlijk van eene minnelijke schikking geen sprake zijn; doch in die steden is ook aan bizondere scholen geen gebrek. Te Parijs b. v. dat men stellig geen religieuse stad zal noemen, gaan twee derden van de kin deren op de vrije scholen. Slot volgt.) Frankrijk zal voor het oogenblik slechts 5000 a 6000 man infanterie en zeesoldaten naar Egypte zenden ter bescherming van het Suez-kanaal. Er zal eerstdaags een nieuw crediet aan gevraagd worden voor de expeditie naar Tunis. De minister van oorlog moet ver klaard hebben 40 millioen te verlangen, doch de heer Léon Say, minister van finan ciën, zou die som te hoog hebben gevon den met het oog op den financieelen toe stand. In het Lagerhuis deelde Childers mede dat hij een krediet van 2,300,000 pond verlangt; namelijk 900,000 voor het leger, 1,400,000 voor de vloot, en een ver meerdering van het leger met 10,000 man. De limes publiceert een schrijven van Arabi aan Gladstone, dat deze, schoon het 2 Juli gedateerd was, eerst na het bom bardement ontving. Arabi zegt daarin, dat Engeland verzekerd kan zijn, dat het eerste Engelsche schot Egypte van alle overeen komsten vrijmaakt, dat daarmede de controle der schuld ophoudt, de eigendommen der Europeanen verbeurd verklaard worden, de kanalen worden vernield, de verbindingen afgesneden. Van den godsdienstijver der Mahomedanen zal gebruik worden gemaakt om den heiligen oorlog in Syrië, Arabië en Indië te prediken. Uit Zurich wordt gemeld, dat de petitie tot herstel van de doodstraf in het kanton Zurich door 11.000 personen is ondertee kend. De quaestie zal dus aan de volks stemming onderworpen worden. GEMENGDE BERICHTEN. Zandvoort, 25 Juli. Dezelfde menschen- vriend, die reeds zeven achtereenvolgende jaren bij zijn vertrek uit deze badplaats eene som van f 500 schonk aan het Badhuis voor minvermo genden alhier, zond ook dit jaar dezelfde som aan commissarissen over die inrichting. Gulpen, 25 Juli. Alhier is een leidekker van een hoog dak doodgevallen. Monnikendam, 25 Juli. De Duitsche gras maaier, die in de Purraer onder deze gemeente zwaar is gewond door Hoilandsche hooiers, is in het academisch ziekenhuis te Leiden overleden. Overmatig gebruik van sterken drank heeft ook hier weêr betreurenswaardige gevolgen gehad. Apeldoorn, 25 Juli. De kantonrechter alhier, heeft opnieuw 2 personen "te Apeldoorn en 1 per soon te Uddel veroordeeld respectievelijk tot f 1, f9 en f5 boete, omdat zij kinderen onder school tijd arbeid lieten verrichten. Holtum (Limburg), 25 Juli. De rijksveld wachter J. W. Ophelders, alhier, die voor eenige dagen het ongeluk had uit een kerseboom te vallen, is aan de gevolgen overleden. Hij laat eene weduwe met acht kinderen in behoeftige omstan digheden achter. Overschie, 25 Juli. De gemeenteveldwachters alhier hebben de hand gelegd op een knaap van 11 jaar, die zich had schuldig gemaakt aan het stelen van een bankbiljet van f 25 uit de lade van een winkel te Rotterdam. Hij is vervoerd naar de gevangenis te Rotterdam. Dordrecht, 25 Juli. De twaalfjarige J. J. uit deze stad is bij het hengelen in het water geraakt en verdronken. Twee pontonniers haalden zijn lijk op. Ede (Gelderland), 25 Juli. De gemeente-ont vanger dezer gemeente heeft eene publieke ver- koopirig van veldvruchten en turf gehouden, zonder notaris, deurwaarder of griffier. Als daartoe niet bevoegd, zal hij voor de rechtbank te Arnhem moeten terecht staan, daar op last van dc justitie proces-verbaal van het gebeurde is opgemaakt. Roermond, 25 Juli. Vrijdag-avond heeft in de lucifersfabriek van de Heeren Gabriels Co., alhier, een groot ongeluk plaats gehad. Een 25jarig werkman, die in een waterput was neder- gelaten, om naar een lek in het metselwerk te zoeken, is korten tijd naar de nederdaling daarin gestikt. Wijk-bij-Duurstede, 25 Juli. De voerman aan het veer heden-ochtend met de pont de Lek willende oversteken, werd overvaren door een schip, dat den ketting verbrijzelde, tengevolge waarvan de passage voor vaartuigen gestremd werd. De pont heeft geen belangrijke schade geleden en de voerman kwam met den schrik vrij. Een festijn in een standbeeld wie heeft er ooit van gehoord5 En toch had zoo iets eergisteren te Parijs plaats, een festijn, waar niet twee of drie menschen aanzaten, maar een twin tigtal, met het grootste gemak, terwijl de tafel knechts alle ruimte van beweging hadden. De Kolossus van Rhodes uit de oudheid, had eene hoogte van 32 meter. Het standbeeld, waarvan hier sprake is, zal van den voel tot aan het einde van de flambouw, die het in den rech terarm houdt, 42 meter hoog zijn. Men heeft misschien reeds geraden welk standbeeld bedoeld wordt, 't Is het beeld, de vrijheid voorstellende, dat in de haven van New-York zal verrijzen om tot lichttoren te dienen. De arm, die het licht zal dragen (elke vinger heeft bijna de afmeting van een gewoon standbeeld) is reeds naar New- York verzonden. Het gedeelte, waarin de twintig gasten eergisteren bijeen waren, reikt van den voet tot iets boven de knie en heeft eene hoogte van omstreeks 15 meter. Het beeld wordt ver vaardigd van geslagen koperen platen. Het plan van het beeld is ontworpen door den beeldhouwer Bartholdi. Het eerste model stelde hij in 1841 ter bezichtiging tn een comité opende toen eene inschrijving om de gelden bijeen te krijgen voor dat reusachtige werk. Het hoofd werd in 1878 tentoongesteld en sedert het vorige jaar wordt er onafgebroken aan het beeld gewerkt, dat dienen moet om de deelneming van Frankrijk aan den Amerikaanschen onafhankelijkheidsoorlog te ver eeuwigen. De gasten zijn op eene ladder naar boven geklommen. De disch was aangericht op een stelling. De schotels werden door middel van een katrol naar boven gebracht. Een onbewolkte lucht hadden de gasten boven hun hoofd. Een zware brand heeft, volgens te New-York ontvangen telegram, Port-au-Prince, de hoofdstad van Haïti, geteistert. Drie en tachtig gebouwen in den omtrek van de Plaza Mercado zijn afgebrand, waaronder vele winkels. Het ge peupel plunderde de winkels tijdens den brand. Een noodlottig ongeval had dezer dagen plaats bij Génève op den Dent de Jaman. Drie onderwijzers en twaalf jongens van het college te Morat bij Génève maakten een tocht over dezen berg naar Montreux. Een der jongens, zoon van een notaris te Morat, bleef van vermoeidheid wat achter, zonder dat men 't bemerkte. Laat in den avond te Morat aankomende, merkte men, dat een der jongens gemist werd. Na vier dagen zoekens vond men hem met gebroken nek aan den voet van den Jaman. Blijkbaar was hij ver dwaald geraakt en in een afgrond gestort. In Duitschland worden thans schoe nen vervaardigd met schijfvormige hakken, die met een spil aan de zool zijn bevestigd. Het „scheefloopeu" van hakken wordt hierdoor voor komen; men behoeft den hak, als hij op eenige plaats begint uit te slijten, slechts een weinig te verzetten. Natuurlijk moet de spil zoo vast zijn, dat de hak niet te gemakkelijk draait. Er heeft zich gevormd een Australian Fresh Meat Company met een kapitaal vau 200,000, die ten doel heeft den invoer van versch vleesch en andere peoducten uit Australië en van elders met toepassing van Giffard's refri gerators. Jesse James, deberuchteAmerikaan- sche rooverhoofdman, moet, hoewel hij in een tijdsverloop van 15 jaren voor een millioen dol lars gestolen heeft op spoorwegen en in banken, zijne weduwe, die ziekelijk is en niet werken kan, in behoeftige omstandigheden achtergelaten hebben. Mrs. James wenscht echter vurig hare kinderen op te voeden tot nuttige leden der maatschappij en heeft ter verkrijging van de daartoe noodige middelen gretig een voorstel aangenomen van een zekeren Heer Riches uit Colorado. Deze wil nl. in de groote steden der Vereenigde Staten voor lezingen houden (voorloopig 20) over het leven en de avonturen van den beruchten roover. Mrs. James zal hem daarvoor niet alleen alle haar bekende bizonderheden omtrent haar echtgenoot meedeelen, maar heeft zich ook bij contract ver bonden om, vóór het begin van elke voordracht, zich met hare kinderen eenige oogenblikken aan het publiek te vertoonen hetgeen, volgens Riches, overal veel belangstellenden trekken zal. De winst zullen zij samen deelen. De eerste van deze echt Amerikaansche geïllustreerde voordrachten heeft onlangs plaats gehad te Kansas-city en een vrij goede uitkomst opgeleverd. Te Rosendaal zijn twee kinderen uit twee verschillende gezinnen, na het gebruik van gekleurde suikerboonen, die zij van een buur vrouw ten geschenke bekwamen, overleden. Er zijn nieuwe bankbiljetten van 50 Mark in omloop gebracht, waarvan een Bsiersch ambachtsgezel al aanstonds het slachtoffer werd. Hij wilde in een logement te Neurenberg zijn verteering met een 50 Mark-Schein betalen, doch de kastelein die zulke bankbriefjes nog nooit ge zien had, verklaarde het aanstonds valsch. Een aangifte bij de politie volgde er en vreemd ge noeg, ook het commissariaat van politie was nog niet bekend met de nieuwe biljetten. De man werd voorloopig in arrest gebracht en eerst den volgenden ochtend weer ontslagen, toen een ban kier der stad, als deskundige opgeroepen, het biljet echt had verklaard. Ook onder de Engelsche troepen in Alexandrië moeten er geweest zijn, die het voor beeld der plunderaars volgden. Zeer geloofwaar dige inwoners hebben geklaagd over plunderingen en gewelddadigheden, door Engelsche soldaten gepleegd. De Engelsche bladen maken met groote onpartijdigheid melding van dit feit, zonder te trachten het te verbloemen. Hoe een niet gestolen ofontstempel- de postzegel iemand in arrest kan brengen. Cherami was een goeie, eerlijke kerel, maar nu en dan zondigde hij wel eens tegen art. 23 der Ne- derlandsche drankwet. Nu woonde Cherami wel niet in Nederland, doch ook te Parijs kon hij nog wel eens last door zijn liefhebberij krijgen. Zooals blijken zal. Hij kwam in een sigarenwinkel om een postzegel. Men geeft hem er een en nadat hij het nat gemaakt heeft, wil hij het opplakken. Hij tast naar zijn tong maar waar was het ding? Weer met den vinger gezocht, het onder- zoekingsveld wat uitgebreid, eindelijk zelfs een holle kies onder handen genomen te vergeefs. Hij had het miniatuur-document ingeslikt. Hij koopt een nieuw postzegel eu gooit de 15 centimes woe dend op de toonbank. Voorzichtig neemt hij het postzegel tusschen den duim en wijsvinger, steekt de tong uit als een hond die achter een rijtuig loopt waarin zijn meester gezeten is, maakt het precieuse stuk van links naar rechts, van boven en... van onderen nat en wil het op den brief plakken, dien hij in de hand houdt. Nieuwe moeie- lijkbeid! Hij kan het hoekje niet vinden, dat op het couvert voor 't postzegel bestemd was. Nu eens komt dit bijna op den naam des geadres seerden, dan op dien der stad terecht. //Zoo, zegt Cherami, wou jij me zóó voor het lapje houden. Dan zullen we toch eens zien wie de slimste is." Hij keert den brief om, zoodat men den achterkant van het enveloppe slechts ziet, spant voor het laatst al zijn krachten in eu het postzegel valt op den grond. Zwaaiend bukt Cherami zich naar zijn rusteloozen plaaggeest, stapt er over heen, keert zich om en het postzegel is verdwenen. Het kleefde aan zijn hak, maar hij bemerkte dit niet. Woedend over dit nieuwe ver lies, trekt hij zich de haren uit en rent den win kel op en neer. Op eens plooit zijn gelaat zich tot eeu blijden glimlach. /,Daar ligt het." En jawel; het was van zijn hak afgevallen. Cberami wil het oprapen en valt zoo lang als hij is op den grond. Toen hij weer opgestaan is, is het post zegel weer op den loop. Dat was te veel! Eu dat de omstanders hem dan nog uitlachten, dat de sigarenkoopman spottend vroeg: „Waar is het?!" Cherami vliegt op dezen man los, geeft hem een flinke oorvijg en het postzegel zit aan den bakkebaard van den koopman. Maar meteen wordt Cherami wegens zijn handtastelijkheid ge arresteerd. De koopman verzoekt, dat men den misdadiger onder verzachtende omstandigheden zal vonnissen. Cherami is hem daarvoor zeer erken telijk. „Ik dank u," stottert hij. Ik schrijf elk jaar een felicitatie-brief aan mijn tante, als ze haar geboortedag viert; en al leefde ze ook nog honderd jaar, zal ik altoos het postzegel voor der, brief bij u koopen." Een 22 jarig meisje, dat met haar moeder alleen woonde op de vierde verdieping van de rue de la Lune te Parijs wilde zakdoeken te drogen hangen aan het venster, klom daartoe op het kozijn, verloor het evenwicht en viel op straat neder. Zij was dadelijk gestorven. In een Brusselsch blad leest mende volgende aanbeveling. „Episode uit de moordtoo- neelen te Cairo. Hij was op het punt van te bezwijken voor de overmachtHet regende slagen op zijn hoofd Eensklaps opende hij zijn parasol en bediende zich daarvan als een schild; tien minuten achtereenweerde hij alle slagen af. Uitstekende parasol, ja, gij hebt hem het ieven gered; aan u is het te danken, dat het personeel van het consulaat hem te hulp kon komen Onnoodig er bij te voegen, dat die parasol afkomstig was uit „la Grande Maison de Parapluies", het eenige magazijn dat parasols ver koopt met binnenwerk, sterk genoeg om zulk een aanval te weerstaan. Ten be w ij ze datde Eriescheharddra- vers in ons land nog steeds zeer in trek zijn, meldt men ons, dat het paard, hetwelk onlangs te Leeuwarden op de harddraverij om den konings- prijs de premie won, nu dooi den eigenaar, den heer Kramer, onder Wolsum nabij Bolsward, ver kocht is voor f 4000. Eene week geleden werd eenderklei- nere kroegen tc Beesd, die geene „vergunning" gekregen hebbeu, bezocht door een in opgewon den toestand verkeerenden vroegeren klar.t, die jenever begeerde. Toen hem deze echter gewei gerd en hem tevens herinnerd werd aan eene oude schuld, is er, naar men beweert, eene vecht partij tusschen bezoeker en kastelein ontstaan, waarbij de eerste nogal mishandeld moet zijn. Hos 't zij de man is sedert niet meer gezond geweest en eindelijk overleden, terwijl de medici van den gerechte geconstateerd hebben, dat inwendige beleedigingen aanwezig zijn. De vechtersbaas is gearresteerd. Het lijk der vermiste dame, welker opsporing dezer dagen door middel van advertenties in vele bladen herhaaldelijk werd verzocht, is nabij Diemen opgevischt. Een „hooggeplaatst" persoon, de to renwachter van de kathedraal te Metz, vierde dezer dagen zijn 50-jarige ambtsvervulling. Hoe alligators eten. De keel van een a 11 i— gator is een levende vergaarbak. Alles wat in ziju open bek komt, gaat er in. Hij is een luie rekel; en in plaats dat hij iets opzoekt om te eten, laat hij zijn voedsel hem opzoeken. Dat wil zeggen, hij ligt stil, alsof hij dood is, met zijn grooten bek open. Al spoedig kruipt er een tor iü, dan eene vlieg, dan verscheidene muggen en eene geheele kolonie muskieten. De alligator doet zijn bek nog niet dicht. Hij wacht totdat er een heele drom bij elkaar is. Ilij eet in 't groot. Eeu weinig later komt eene hagedis zich in de scha duw van zijn bovenkaak verfrisschen. Dan sprin gen er eenige kikvorschen in zijn bek om de muskieten te vangen. Nieuwe zwermen vliegen en muskieten komen weder op de kikvorschen af. Eindelijk komt eene gansche bevolking insecten en kruipend gedierte zich neerzetten om eene pic-nic te houden. Dan is er op eens eene aard beving. De groote kaak valt neder, de alligator knijpt é>n oog dicht, slokt de he»le menagerie in, en opent zijne voordeur weder voor nog meer bezoekers. Genieën beschouwen de wereldsche zaken soms anders dan gewone menschenkiuderen. Als Rossini 's middags om één uur uit zijn wo ning op de Boulevard des Italiens, te Parijs, kwam placht hij een Jiacre te nemen en naar het Palais Royal te rijden. Dan vroeg hij den koetsier altijd of zijn paarden vermoeid waren en als het ant woord ontkennend luidde, zooals meestal het geval was, maakte de componist geen gebruik van het rijtuig. Maar verzekerde de koetsier dat dat hij juist van een rit uit het Bois de Boulogne terugkwam, dan stapte Rossini in. Hij ver trouwde zich nooit in een rijtuig met moedige paarden, en evenmin hield hij van eeu spoortrein. Er hebben ernstige ongeregeldhe- den plaats gehad in een sapeurskamp bij St. Pe tersburg, waar beschonken soldateu hunne officie ren aanvielen en dreigden hen doo l te schieten. De militaire overheid heeft te vergeefs getracht, het schandaal niet ruchtbaar te doen worden. Eergisteren werd in het Paleis voor Volksvlijt eene eigenaardige tentoonstelling ge opend, nl. van klokken, die door luchtdruk wor den gedreven. Deze tentoonstelling gaat uit van de eerlang op te richten Maatschappij tot Ex ploitatie van Pneumatische Klokken eu zal tevens de werktuigen te zien geven ter voortbeweging van deze klokken. Het systeem dezer klokken is dat van Popp-Resch. Dank zij dit systeem, is het mogelijk dat ieder bewoner van een per ceel den juisten tijd steeds ten zijnent kan heb beu, zonder zijn uurwerk te behoeven op te winden, te regelen of ooit gelijk te zetten, en dat alles tegen eeu abonnementsprijs, die waarschijn lijk niet meer bedaagt dan het onderhoud enz. vau gewone uurwerken. Een boer, die bij Brussel den spoor- weg wilde oversteken, werd aangegrepen door den trein die naar Antwerpen stoomde, met het treu rig gevolg dat hij geheel door de wielen verplet terd werd. Een wisselwachter die juist in de na bijheid werkzaam was, wilde ter hulp snellen en dacht in zijn ijver om den man te helpen niet aan den goederentrein, die in aantocht was, zoo dat ook hij als slachtoffer van zijn nobele daad het leven verloor. De machinist van den goederen trein beproefde nog te stoppen( doch tevergeefs, de afstand was te kleiu. Beide lijken zijn naar het hospitaal vervoerd. Uit Kralingensckrijflmenons:„Onze gemeente heeft in den laatsten tijd de eer van druk bezocht te worden door de millioenen-juf- frouw met haar gevolg. Bijna dagelijks brengt zij een bezoek aan het caté van den Heer v. d. Ak ker, waar zij o. m. een goed gebruik maakt van broodjes met heerlijke gerookte zalm. Met open rijtuig, bespannen met twee flinke paarden, doet zij rijtoeren in deze omstreken. Bedienden en koet siers worden door haar met milde fooien begif tigd. Haar kleeding is prachtig, doch opzichtig, terwijl zij versierd is met tal van edelgesteenten." De Indische Opmerker bevat een beschou wing over de gouvernements-kotfieteelt op Java. De schrijver komt daarin tot de verbazingwek kende slotsom, dat van de koffie, die op Java groeit, verloren gaat: 1°. doar teelt zonder ken nis aan zaken 50 pCt.; 2°. door het verbruik 15 pCt.; 3°. door gemis van wegen, waardoor ongeoogst blijft 15 pCt.; 4°. door onrijp oogsten en slechte bereiding 10 pCt.; te zamen 90 pCt., zoodat de levering aan den lande slechts 10 pCt. zou be dragen van hetgeen in de gouvernements-koffie— tuinen kon geoogst worden. Het is bekend, dat thans spoorweg- waggons door electriciteit bewogen worden, en dat reeds een 40 tal jaren geleden onze landgenoot Stratingh te Groningen een wagentje door electri citeit liet loopen. Verder is ook vermaard gewor den, dat in 1839 Jacobi op de Newa een boot door electriciteit deed varen met 15 personen be-, laden, en daarbij gebruikte 128 Grovesche cellen, wier werking schoepraderen in beweging bracht. Trouvé te Parijs heeft deze zaak kort geleden weer opgevat. Hij gebruikte daarbij een een kleine boot, de Telephoon genaamd, en liet die, met drie personen bevracht, op de Seine varen. Zij woog, met de opvarenden medegerekend, 350 kilogr. voer stroomopwaarts met een snelheid van 1 meter in de seconde, stroomafwaarts met de dubbele snelheid, waarbij de stroomsnelheid 20 centimeter per seconde bedroeg. De voortstuwing geschiedde door een driebladige schroef, die in eene, uit het roer weggesneden ruimte was geplaatst eu door draden of kettingen was verbonden met de beide, boven op de stuurplaats aangebrachte bewegings toestellen, op deze wijze werd de besturing gemakkelijk. De bewegingstoestellen waren kleine dynamo-electrische machines met Siemensche klossen en volgens Trouvé's constructie sa mengesteld; zij waren van elkander onafhan kelijk. Deze motoren werden door twee batte rijen gevoed, elk uit 6 chroomzure elementen van groote oppervlakte bestaande, en voorzien van twee metalen geleiddraden met houten handvatsels, tot beweging van het roer dienende. Aan genoemde handgrepen waren bovendien inrichtingen voor in- en uitschuiving. De Soeral). Ut. meldt: De gepensioneerde kolonel De Rochemont zou de betrekking aan vaarden van magazijnmeester bij het handelskan toor der Batjan-Maatschappij te Teruate op 400 's maands, met uitzicht op verhooging. Hij begaf zich daartoe met zijn geheel gezir. van hier naar Ternate een krachtige onderneming op 51ja- rigeu leeftijd en na 25 jaren militairen dienst! Hij ging tot den stap over op verklaring van den hoofdadministrateur, dat deze het recht van be noeming had, en slechts voor de bepaling van het salaris de goedkeuring van commissarissen uit Nederland noodig was, maar dat hij met twijfelde of zijn voorstel daaromtrent zou worden goedgekeurd. Den 3den April stapte de kolonel te Ternate aan wal, en ontving, zoodra hij den hoofdadministrateur onttmoette, de meuedeeling dat het agentschap der maatschappij te Ternate, waarvoor de heer De Grancy tot agent was be noemd, en dus ook het pakhuismeesterschap, was opgedoekt, terwijl voor plaatsing op andere wijze geen gelegenheid bestond. De hoofdadmi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2