B 1 N ft K N L A N 8). seld over de houding, die Nederland zal aannemen ten opzichte van het bedreigde Suez-kanaal, waarbij het, wegens zijn uit gestrekte bezittingen in Indië, naast Enge land het meeste belang heeft. In de bijeenkomst der conferentie hebben de Turksche commissarissen ver klaard dat de Porte bereid is, onder de bij de identieke nota van 15 dezer aangegeven voorwaarden, onmiddellijk troepen naar Egypte te zenden. De Porte stelt harerzijds geene voorwaarden, maar spreekt slechts den wensch uit dat nog eenige quaesties van détail behandeld zullen worden. Het eerste detachement troepen vertrekt reeds in de allereerste dagen. Een schrijven van Arabi Pacha is te Kaïro openbaar gemaakt, waarin hij de proclamaties van den Khedive beantwoordt, die onder de bevelen van de Engelschen staat. Het leger, zegt hij, zal hot land tot 't uiterste tegen den inval der Engelschen verdedigen. Arabi Pacha heeft aan den Sultan ge schreven, dat hij hoopt dat het bericht onjuist is dat Turksche troepen naar Egypte zullen komen, want dat hij die zou moe ten bestrijden. Te Alexaudrië heerscht groote bedrijvig heid in de gelederen van de Egyptische troepen, maar men gelooft dat zij slechts de aardwerken bezet hebben. DeEugelsche troepen zullen het fort Moukbebe bij Mex bezetten en het fort hetwelk den weg langs het Mariot-meer bestrijkt, waar patrouilles van Arabi's troepen gezien zijn. Er is een hevige brand uitgebroken in het kwartier der inlanders; men gelooft dat dit het werk is van brandstichters. Uit Grenada is aan het adres van den minister-president Sagasta een doos ge zonden, die alvorens hem overhandigd te worden, met veel voorzichtigheid werd ge opend. Het bleek toen dat zij nitro-glyce- rine bevatte en dat de ontploffing bij de opening moest volgen. Er zijn ten gevolge dier zaak verscheidene personen in verze kerde bewaring genomen. Mexico en Guatemala zijn thans over eengekomen de greustwist aan de scheids- rechterlijke uitspraak der Unie te onder werpen GEMENGDE BERICHTEN. o o Leeuwarden, 28 Juli. De eigenaar van een der op de kermis alhier staande oliekoekkramen had zich op een bank ter ruste gelegd, om van de vermoeienissen van den nacht te bekomen. Toen zijne vrouw hem eenigen tijd daarna wilde wekken, ontdekte zij tot haar grooten schrik, dat hij was overleden. Vlaardingen, 28 Juli. Zaterdag 11. is de schipper P. V. V. van zijn vaartuig gevallen en verdronken. De ongelukkige laat eene weduwe met vijf kinderen na. Delfshaven, 28 Juli. Aan den Beukelsdijk alhier had dezer dagen een tweejarig jongentje het ongeluk in eene sloot te vallen, waaruit het eenige oogenblikken later levenloos is opgehaald. Breda, 28 Juli. De persoon die voor een waarde van ongeveer 5 a f 600 aan gouden, zilveren en andere voorwerpen in de pastorie te Sprundel heeft gestolen, is alhier gevat en in hechtenis gesteld. Hij had alles op een zoldertje boven zijn bedstede verborgen, en niets was er nog te gelde gemaakt. Waspik, 28 Juli. In deze gemeente is een 16-jarig meisje tusschen een wagen en een hooi berg beklemd geraakt, ten gevolge waarvan zij bijna oogenblikkelijic is overleden. Renswoude, 28 Juli. De uitstekende toestand der financiën van deze gemeente heeft B. en W. doen besluiten, het kohier voor den hoofdelijken omslag 1/8 minder dan het vorig jaar vast te stellen. Leiden, 28 Juli. Woensdag-avond heeft alhier een straatkunstenaar die aan de Nieuwe Bees tenmarkt zijne kunstverrichtingen den volke zou vertoonen, door het breken van het daarbij ge bezigde touw een ongelukkigen val gedaan. Ern stig gekwetst werd hij in het ziekenhuis opge nomen. Deventer, 28 Juli. Als een bewijs van moed en menschlievendheid van een knaap van ruim 11 jaar verdient vermelding, dat Herman Hui sdier alhier, een 4-jarig kind, dat van een brug in de haven was gevallen, ongedeerd er uit heeft gehaald, door bijna geheel gekleed te water te springen. IJselstein, 28 Juli. Het eenige zoontje (12 jaren oud) van den landbouwer Antoine van Bemmel, wonende aan den Meernhoef, kreeg eer gisterenavond van een paard met den hoef een slag tegen het hoofd en bezweek na weinige ureir. Vlieland, 28 Juli. De zoon var. den postiljon K. Salhier, een jongen wiens verstandelijke vermogens gekrenkt waren, is tusschen Dinsdag en Woensdag aan het strand verdronken. Men vermoedt dat hij, uit vrees voor onweer; waarvoor hij zeer bang was, te water geloopeu is. Woens dag vond men zijn lijk aan den waterkant liggen. Nijmegen, 28 Juli. Gisteren-avond viel het zesjarig zoontje van den heer Van E., in de Smidsstraat alhier, door een zoogenaamde lantaarn boven een trap op de derde verdieping naar be neden en kwam in de benedenverdieping terecht. Naar omstandigheden is het kind redelijk wel. De kerkeraad der Herv. gemeente te Monster wendde zich onlangs tot den Raad met het verzoek om de herbergen gedurende kerktijd te sluiten. Hoewel de Burgemeester de persoon is, die in deze heeft te beslissen, meende hij het praeadvies van Gedep. Staten te moeten vragen. Naar aanleiding van dat praeadvies is thans op het verzoek afwijzend beschikt. Het magazijn van den door zijn Malz- bonbons en extracten bekenden Johann Hpff, in de Neue Wilhelmstrasse te Berlijn, is Maandag avond aan de achterzijde, die aan de Spree ligt, gedeeltelijk ingestort. Niemand werd gelukkig bij het ongeluk gedeerd, en de bewoners ontruimden op last der politie onmiddellijk het huis. Vermoe delijk werd het ongeluk veroorzaakt doordat de sterk gezwollen Spree de grondslagen van het eenigszins bouwvallige huis, dat eerlang onteigend zou worden, ondermijnd heeft. De „Hammond Electric Light and Power Supply Comp. Limited," te Londen, heeft tot het Gemeentebestuur van Amsterdam het ver zoek gericht om concessie, om aldaar electrisch licht verschaffende stations te mogen oprichten. De heer J. A. De Bergh uit's Grave n- liage schrijft het volgendeMen herinnert zich dat kort nadat Zijne Majesteit de Koning benoemd was tot Ridder der Orde van den Kou seband, een photographische afbeelding voor het raam van den kunsthandel van den heer Couvée in de Lange Poten, Zijne Majesteit in 't groot kostuum aan die hooge orde verbonden voor stellende, zeer de aandacht trok, en ongetwijfeld vele koopers vond. Tot mijn leedwezen kwam ik echter tot de ontdekking dat hierbij, bij wijze van geldspeculatie, een boerenbedrog is gepleegd, dat, vooral uit eerbied jegens het Hoofd van den Staat, ten hoogste behoort te worden afgekeurd. Wie die photographie vervaardigd heeft is mij niet gebleken, en ongetwijfeld zullen de winke liers die ze verkochten, van het bedrog niets geweten hebben. Ik heb in mijn bezit een pho tographie, in hetzelfde kostuum van den Kouse band, den koning Albert van Saxen voorstellende, en nu heeft de photograaf eenvoudig het hoofd van onzen Koning geplaatst op het gekostumeerde lichaam van den Vorst var. Saxen. Onze Koning, die èn grooter èn forscher is, lijkt dus daarop enkel wat het hoofd aangaat, 't Spreekt van zelf dat al de draperieën van den mantel, de veder bos en de handschoenen die op de tafel liggen, de geheele zaal enz. bij beide photographieën dezeifd'e zijn, met uitzondering van het wapen van Saxen, dat aan het tafel-zijvlak vervangen is door het zoogenaamde Nederlandsche wapen. Jam mer echter dat men het lorgnet, dat over het kostuum van den Koning van Saxen hangt, ver zuimd heeft weg te vegen. Uit Leeuwarden wordt ons van 25 Juli gemeld Een treurig ongeval heeft in den afgeloopen nacht plaats gehad. Een lantaarnop steker van de gasfabriek alhier zou, als naar ge woonte, van Oldegalileën met een schouw naar de overzijde der Dukkumer-Ee overzetten, om de lichten aldaar uit te draaien, doch had het on geluk, door de gladheid der bank uit te glijden en in het water te vallen, met het gevolg dat hij eerst geruimeu tijd later levenloos op het droge werd gebracht. De op het hulpgeschreeuw toe geschoten buren, waaronder ook de vrouw van den ongelukkige, waren niet bij machte hulp te verleenen, zoodat zij den man als het ware onder hunne oogen hebben zien verdrinken. De overledene stond als een braaf en oppassend man bekend. Te Gent is een wedren gehouden, waarvan het eigenaardige hierin bestond dat de prijzen ten deel vielen aan hen, die met de wie len hunner voertuigen de meeste eieren raakten. Op de renbaan nl. worden metalen eieren op veren gelegd, die bij de minste aanraking geluid gaven. Dat de taak niet gemakkelijk was, kan hieruit blijken dat van da 266 mededingers slechts zeven het tot tien of twaalf eieren wisten te brengen. L' Indcpendance Beige, net Brusselse lie blad, dat op een paar uren sporens van de Ne derlandsche grens verschijnt, te midden eener be volking die grootendeels zeer goed Hollandsch verstaat, heelt de Eransche bladen iveêr eens nageaapt, door de namen te radbraken van het ministerieële lijstje, door ons dezer dagen ver meld. Zij vormde nl. een Kabinet uit de heeren: Vankeekereu, Weekers, Denbier, Portugaal, De- meyier, Vanderkoay, Debrainkope en Mirandoile. Niet erg vleiend voor de heeren Demeyier en De brainkope, dat hun reputatie zelfs nog niet tot de Brusselsche broeders is doorgedrongen. Bij het bestuur der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren is het bericht ontvangen, dat het schieten op levende duiven te Bussem niet doorgaat. Het verzoek, hiertoe door de Vereeniging aan den heer Langerhuijzen, bur gemeester van Bussum, gedaan, is dus door hem ingewilligd, waardoor hij zich den dank van ieder weldenkende heeft waardig gemaakt. Een gelijke ramp als het vergaan van de Adder heeft men, naar te vreezen is, ook in Rusland te betreuren. De groote stoomboot Mos- kwa, die den 7en Juni met twee honderd per sonen en een lading van 3300 ton thee aan boord, uit Wladiwostok vertrok, is sedert spoor loos verdwenen. Vermoedelijk is zij door een or kaan, door brand of door het springen van den ketel vergaan. Er loopt eer, gerucht, dat de ketel reeds bij het vertrek van het schip niet in orde was. In een circus te Epernay deed een zoogenaamde homme-canon dezen toer: Hangende met zijn voeten aan een trapeze hield hij met zijn tanden een kanor. van een meter lengte en 90 kilo wegende, omhoog. Dit kanon werd dan afgeschoten. Zondag-avond sprong het kanon en kwetste behalve den kunstenmaker, een clown en drie bezoekers. De stukken ijzer vlogen door het zeil van de tent tot op vijftig meter afstand. Kort na aankomst in de Kapel op het land der Gorkumsche Martelaars bij Brielle werd een der bedevaartgangers, eene 70 jarige weduwe ongesteld en stierf na weinige oogen blikken. Haar lijk is gisteren-morgen met de stoom boot van Brielle naar Schiedam overgebracht. Bij eene hevige donderbai, die Dins dag 11. gedurende langen tijd boven de Shetlandsche eilanden woedde, is eene rots door den bliksem getroffen, met dit gevolg, dat geweldige rotsblokken naar beneden op den openbaren weg stortten, dien zij geheel versperden. Op de plaats waar de bliksem de rots getroffen heeft, was een zeer lange en diepe scheur te zien. Een belangrijke opera-tie werd on langs in het garnizoens-hospitaal te Buda-Pest verricht. Men bracht daar nl. lamsbloed over in de aderen van een soldaat, die door scheurbuik zeer verzwakt was en aan algemeene vermagering leed. De man was reeds zoo goed als opgegeven, en men besloot, als laatste redmiddel, deze ope ratie te beproeven. De halsslagader van een ge zond lam en de hoofdslagader in den arm van den zieke werden geopend, en door denzelfden toestel het bloed uit het lichaam van het dier in dat van den lijder overgebracht. De man, die door het aderlaten half bewusteloos geworden was, kwam, toen het warme, versche bloed door zijn lichaam stroomde, weder tot bewustziju en zijn doodsbleek gelaat kreeg een schijnbaar gezonden blos. Hij is sedert de kunstbewerking veel beter, eet met smaak en slaapt goed. Alleen de tempe ratuur van zijn lichaam is abnormaal; zij stijgt soms tot 39 a 40 graden. Welken invloed liet schapenbloed in zijn aderen op de krijgshaftig heid van den soldaat oefent, zal later moeten blijken Een troepCaraïben, veertien in getal, onder welke vier vrouwen en zes kinderen, van welke het jongste op de reis is geboren, is te Parijs aangekomen en in den Jardin d' Acclimata- tion onder dak gebracht. Zij hebben, gelijk te denken is, veel bekijks. De Caraïben zijn zacht van nature, maar ze zijn zeer verzot op sterken drank. In de onlangs te Leeuwarden gehou den vergadering der Ie afd. van de Friesche Maatschappij var. Landbouw is besloten tot het houden van een zuiver practischen wedstrijd ter verkrijging van de beste zaaitarwe en gerst. Men is namelijk voornemens in 1883 die monsters te bekronen, welke na verbouw gebleken zijn het meeste zaad van het beste gehalte te hebben op geleverd. Voor elk gewas zal een prijs van f 40 en premie van f 20 worden uitgeloofd, terwijl aan den bekroonden zaadhandelaar een diploma zal worden toegekend. Te Dombrovan, in het Hongaarse he district Dolnau, zijn boeren en spoorwegwerkers handgemeen geraakt. Er vielen veertien dooden in het bloedige gevecht. Richard Wagner's nieuwe opera, Parsifal, is eergisteren te Bayreuth voor het eerst opgevoerd. Met de voorbereiding van dit groote werk zijn, zooals men weet, maanden heengegaan, en zij heeft heel wat moeite en geld gekost. Koning Lodewijk van Beieren nam de kosten van het personeel en orkest van den Mun- chener HoLchouwburg voor zijn rekening; hij be taalde alleen voor de zangers 60,000 mark. Maar behalve daarvoor blijven de kosten nog ontzag lijk groot. Het personeel en het orkest moesten aanmerkelijk verstrekt worden. In het geheel werken 300 personen mee, en aan honorarium van de zangers moet, behalve de door den Koning betaalde som, nog 84,000 mark uitgegeven worden. Het recht der uitgave van de partituur en piano uittreksels van de Parsifal is door de firma Schott te Mainz geKocht voor 190,000 mark. In deBernsche Jura is een gemeente, Bousol, onder curateele gesteld voor den tijd van twee jaren. Da onverantwoordelijke nalatigheid in het beheer van haar geldmiddelen en haar verzet tegen een tot regeling harer zaken afge zonden Rigeeringscommissaris, gaven der Regee- riug van Bern aanleiding tot dien maatregel over te gaan. De algemeene betaalmeester van het depart. Alpes-Maritimes, de heer Gauthier de Rig- ny, is op de vlucht, in de kas een tekort van een millioen achterlatende. Tegen een persoon te Rotterdam zijn zoo men ons mededeelt zware vermoe dens gerezen als zou hij een meisje, waarvan hij stiefvader was, vergiftigd hebben. Althans het lijk is opgegraven en er heeft in het Ziekenhuis een gerechtelijke schouwing plaats gehad. De uitslag van dit onderzoek is nog een geheim. De Antwerpse he Precurseur maakt het voor een naasten buurman som9 wat erg met zijn onjuiste berichten over ons land. Eenigen tijd ge leden berichtte hij, dat onze Tweede Kamer een tractaat met Frankrijk goedgekeurd had, waarbij de wederzijdsche behandeling op den voet der meest begunstigde natie bedongen werd. Ieder weet dat daar geen woord van aan was. Nu weder komt onze buurman het volgende vertellen: „Chez nos voisins. De droogmaking van het zuidelijk deel van den zeeboezem der Zuiderzee kan als voltooid beschouwd worden. Men is thans bezig, op de grens van het drooggemaakt gedeelte een vergaarboezem in het zand te graven, welke van een cementbekleedsel voorzien zal worden. De werken aan dezen boezem, die 39 kilometerslang zal worden, zullen 7 tot 10 jaren duren." De Belgische rivier de Vesdre is buiten haar oevers getreden en heeft Verviers en omgelegen p aatsen overstroomd. De fabrieken moesten den arbeid staken eu alle verkeer was gestremd, behalve met schuitjes en jongens op stelten, die voor de inwoners noodzakelijke bood schappen verrichtten. Volgens de laatste berichten was het water snel dalende. Bizondere ongeluk ken worden niet vermeld. Te Luik heeft dezer dagen een ver giftiging van vee door tabak plaats gehad. Een landbouwer had nl. een groote hoeveelheid tabak in een kuip met water gedaan, ten einde met dit aftreksel hopplanten die veel van rupsen te lijden hadden, te begieten. De kuip had hij een geruimen tijd laten staan in de nabijheid van den stal, waarin een paard en twaalf koeien stonden; deze nu hadden den reuk van het aftreksel inge ademd en waren daardoor vergiftigd. Reeds is het paard gestorven, zijn drie koeien afgemaakt, en men vreest dat ook nog van de overige koeien zullen sterven. Bij het beklimmen van den Mont Blanc hebben een Engelsch toerist en een Zwitsersehe gids het leven verloren. Men heeft hunne lijken aan de Italiaansche zijde van den berg gevonden. W oe n 9 d a g-m i d d ag had in hetpakhuis Zeelust aan de Hooge Nieuwstraat te Dordrecht een ongeluk plaats. Een 26 jarig opperman, A. K. stortte met een emmer met vuil van de vijfde verdieping, vermoedelijk door het kantelen van het luik, door een koker en kwam op de tweede verdieping terecht met een groote wonde boven de knie, terwijl het rechterdijbeen over eer.e hand- lengte was verbrijzeld. Door de onmiddellijk aan gebrachte hulp van een geneesheer, zal het been nog behouden kunnen blijven. Te Ne w-Y ork heerscht groote hitte. Het sterftecijfer is er zoo hoog als het tot dusver nog niet geweest is, nl. gemiddeld 1000 per week. Vooral onder de kinderen is de sterfte groot. Te Maastricht vervoegde zichZater- dag jl. een jongen van 14 jaar bij een kaashan delaar, om uit naam van diens vrouw, welke met kaas op de markt zat, een kaas te halen, als zijnde haar voorraad uitverkocht. De man, geen argwaan hebbende, gaf het gevraagde, doch moest later ervaren, dat hij was opgelicht. De „veelbe lovende" knaap werd spoedig door de politie ont dekt en aan de justitie overgeleverd. In een armhuis te Londen is dezer dagen in den ouderdom van 97 jaren een veteraan gestorven, die den slag van Waterloo had mede gemaakt. Er is geld bijeengebracht om te verhin deren, dat hij als een bedeelde zou begraven worden. Een voddenraper, oud 66 jaren, te Parijs, is dood gevonden. Door een genetskundige werd geconstateerd, dat hij stierf door gebrek aan voedsel. Niettemin vond men eene som van 3120 frks. in zijne zakken. De man had er blijkbaar de voorkeur aan gegeven, om te komen van honger, in stee van één frank uit te geven. Ge lij k men weet, werd de Keulsche Dombouw voor een belangrijk deel bestreden uit vele jaren achtereen geregeld gehouden „Dombouw- loterijen." Na de voltooiing van den eigenlijken arbeid stond Keizer Wilhelm aan het Dombouw- comité toe, om nog twee zulke loterijen te orga- niseeren, teil einde uit de opbrengst de uitgaven te bestrijden, noodig voor den aankoop van eenige stukken grond en enkele gebouwen, welke in het bezit van de Dom-administratie behooien te komen, om aan deii Dom de vereischle vrije omgeving te verzekeren. Men verwacht, dat de Duitsche natie door ruime deelneming aan die loterijen, de laatste bijdrage zal willen leveren, vereischt om de onmisbare hand te leggen aan een werk waar op Duitschland zich met fierheid verheffen mag en dat de vreemdeling den Duitscher niet weinig benijdt. Op den Erie-spoorweg isdezerdagen een proef genomen met uaphta als vervoerkracht op een personentrein. Deze proef moet uitstekend geslaagd zijn. De kosten bedragen ongeveer één derde van de som, welke het stoken met kolen eisclit. Een kalm mensch. Tijdens de gebeurte- nissen in Alexandrië was een Engehchman op een schip gevlucht, en had zijn achterblijvende vrien den beloofd te zullen boodschappen als 't gevaar dreigend werd. Toen het zoover kwam, verscheen werkelijk een bode bij hen met dit schrijven: ,/t Is hoog tijd te vluchten; haast u naar 't consulaat: neem maatregelen en stuur dadelijk mijn kanarievogel!" Uit Rusland wordt weer een groote brand bericht. Te Radziewilow, niet ver van Brody, zijn 300 huizen en eenige groote goederenmaga- zijnen in de asch gelegd. Drieduizend personen zijn daardoor van onderkomen beroofd. Evenals dit voorjaar het aantalzwa- luwen, dat hier aankwam, zeer klein was, zoo schijnen ook in het hooge Noorden de meeuwen eu donsganzen in massa's als offer der zware winterstormen gevallen te zijn. Uit Tromsoe be richt men het volgendeIti de eerste helft van Mei wordt jaarlijks in de zeedistricten langs de kusten van Noordland en Finmarken eene ver bazende menigte eieren ingezameld, meestal van meeuwen en donsganzen, die door de landelijke en stedelijke bevolking met groote graagte gege ten worden en daarom als een bepaald voedings middel voor deze streken te beschouwen zijn. In dit jaar kwam slechts een uiterst gering aan tal eieren ter markt, en van alle zijden ontvingen wij op onze navraag het antwoord, dat het grootste gedeelte der zeevogels verdwenen is. Algemeen neemt men aan, dat zij in de vreeselijke orkanen, die gedurende den laatsten winter gewoed hebben, omgekomen zijn. Het is een feit, dat op de meest bewoonde vogelbergen, zooafi b. v. Svatholtklub- ben in Finmarken, waar anders zomers millioenen van meeuwen huizen, tot nog toe weinig vogels te vinden zijn, en langs de kusten ontwaart men hier en daar slechts kleine zwermen. Bij het hijschen van machinedeelen in het stoomschip Voorwaarts, liggende aan de Rietlanden te Amsterdam, is Donderdag-morgen eene kist, waarin twee staven ijzer verpakt waren, in den strop gebroken, tengevolge waarvan de staven door den scheepsbodem zijn gedrongen. Het groot ruim liep vol water. Door inbrenging van een patentstop van buiten in het gat is het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2