Glaos-Strijkijzers B O T K. Amsterd. (teerstoffen. TE EDOF: 1. 0. Dl r IJS en VERVERSCHLNGEN, a. j. van laarhoven Tltönissen Co. Aslli iniiLijdcis. Levensverzekering-Maatschappij te STETTIN, ADVERTENTIES. AMSTERDAM. B A NKETBA KKER, VER WULFT, Bureau te Amsterdam Singel 286, Voor geest en hart. Humor. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 5 Augustus. De heer jhr. mr. J. W. M. SchorerCommissaris des Koniugs in de provincie Noord-Holland, heeft zich voor den tijd van ongeveer drie weken naar de badplaats Domburg in Zeeland begeven, zijne functiën zullen ge durende zijn afwezigheid worden vervuld door den heer A. Van Stralenlid van Gedeputeerde Staten. Het bouwen van eene^ opleidings school voor jongens, benevens eene woning voor een concierge en gymnastiekzaal, op een terrein aan de Wilhelminastraat alhier, dat in de vorige week werd aanbesteed, is door B. en W. gegund aan den heer A. VosRz., te Helder, voor ƒ65,600. Duizenden bedankbrieven van genezene personen, zelfs uit de hoogste staDdeu, en een groot aantal certificaten van zeer aan zienlijke en beroemde geneesheeren zijn het beste bewijs van de hooge waarde der Zwitsersche pillen van Richard Brandt. Er is dan ook geen middel welks werking tegen onrein bloed, huiduitslag, puisten, builen, opstijging van het bloed naar het hoofd en de borst, aambeien, volbloedig heid, enz. zekerder en sneller is dan die der Zwitsersche pillen en men kan er zich gemakkelijk van overtuigen door er de proef van te nemen. De Zwitsersche pillen van Richard Brandt zijn te Haarlem te bekomen bij P- RAASEN. De dagelijksche kosten bedragen slechts 2 ets. Q. A. P. HOFMANS, HOTEL REMBRANDT, Amsterdam. Dezer dagen is, zooals gemeld, eene dochter van den Frankfurter baron Mayer Karl von Rothschild verloofd met den Katholieken prins Alexander van Wagram. Dit is in korten tijd de tweede maal, dat een telg der Frankforter Rothschilds tot de Katholieke Kerk overgaat: de zuster dezer bruid huwde voor weinige jaren met den hertog van Cuecher. De Frankforter Roth schilds zijn overigens bekend om hun grooten eerbied voor den Israëlietisclien godsdienst en om de wijze, waarop zij alle voorschriften in eere houder.. Zoo zijn o. a. de bureaux des Zaterdags immer gesloten. X e S o u t h be n d, in Indian a, z ij n op dén Lake-Shore-spoorweg twee goederentreinen tegen elkander geloopen, ten gevolge waarvan 60 waggons verbrijzeld werden en verbrandden. Zeven landloopers, die heimelijk in een daarvan geslepen waren om kosteloos te reizen, kwamen ic de vlammen om. Heel Brussel is vol van eenhuiselijk drama, dat zijn tragische outkr.ooping heeft ge vonden op de openbare straat. Twee journalisten spelen in dit drama de hoofdrol. Beiden zijn aan het zelfde blad, l'Europe, geattacheerd. In de laatste editie var. l'Indép. wordt het gebeurde zeer nauwkeurig verhaald. Dr. César de Paepe, wetenschappelijk medewerker aan l'Europe, kwam Woensdag-ochtend te half tien in de redactie- bureaux van het blad, in de kamer waar de heer Arthur Duverger, chef-de-bureau van de Redactie aan 't werk was. „Duverger, ik moet u spreken", met die woorden kwam hij binnen. De laatste aarzelde een oogenblik, maar ging toch met hem mede. De beide vrienden want dat waren zij reeds lang wandelden den boulevard op. Aan den hoek van de rue des Teinturiers hield de heer de Paepe den heer Duverger staande. Er ont stond een hevige woordenwisseling. Een voorbij ganger meent te hebben hooren zeggen: „Gij hebt mij mijn eer ontstolen." Plotseling zag men den doctor een revolver uit zijn jaszak nemen, waar uit hij tot vijf malen schoot. Vier malen werd de heer Duverger getroffen. Hij werd badende in zijn bloed opgenomen. Inmiddels werd dr. de Paepe gearresteerd; hij liet zich gewillig naar het politiebureau wegleiden en erkende wat hij gedaan had. Men vond bij hem nog een tweeden zes loops revolver, ook geladen. De instructie is da delijk begonnen. De gekwetste verkeert in een gevaarlijken toestand. De naaste oorzaak van deze treilende gebeurtenis wordt gezocht in het door den heer Duverger geschonden vertrouwen, hem als huisvriend geschonken. Dr. de Paepe is een der ijverigste apostelen van het Belgisch socialisme en zijn slachtoffer behoort tot de zelfde richting. Van eenvoudig typograaf heeft Dr. de Paepe zich tot zoodanige hoogte weten op te werken, dat hij schitterende examens deed in de geneeskunde. Zijn afkeurenswaardige sociale begrippen beletten echter, dat hij een aanzienlijke praktijk kreeg, zoodat hij zijn geheele leven door in moeielijke mancieele omstandigheden verkeerde. Hij is in weec en echt gehuwd en heeft een dochtertje van zijn eerste vrouw. Men begrijpt welk eer. sensatie eze gebeurtenis, op klaarlichten dag op de open- are straat voorgevallen, heeft gemaakt. TT- 8 8rn P1 e n 8geen scholen voor bouw tl Uit Chicago wordt gemeld, dat een school zal worden opgericht, waar jongelieden in het ver vaardigen van ontplofbare stoffen zullen worden °pgeieid. Het plan gaat uit van de lersch-Ame- rikaansche dynamietpartij. De haarkoopers zijn weer te Parijs aangekomen, het middelpunt van dezen zonder lingen handel, die om dezen lijd van het jaar in volle fleur is. Dezehaarafsnijders, ongeveer 150 in ge tal, reizen in de maanden Mei en Juni door de provinciën, vooral Auvergne, Bretagne en Piémont, vanwaar zij tien duizenden blonde, bruine, rosse en grijze haardossen meebrengen. Zij zijn voor het meerendeel handelaars iu manufacturen en vrouwenkleederen. Op de kermissen en jaarmark ten laten zij door den omroeper bekend maken, dat zij bereid zijn kleedjes, mutsen, doeken enz. op zeer voordeelige voorwaarden te verkoopen aan vrouwen, die hun haar aan hen willen afstaan. Zij die zich daartoe laten overhalen, zijn dan met twee knippen van de groote schaar in een oogenblik van haar schoonste sieraad beroofd Haartooien van 40 centimeter, dat zijn de kortste die genomen worden, berekenen de opkoopers den vrouwen^ tegen twee a drie franks. De langste, van 70 a 80 centimeter, brengen hoogstens acht of tien franks op. Maar ondanks die geringe prijzen hebben de opkoopers vele klanten. Er zijn zelfs verscheidene vrouwen die zich om de vier of vijf jaren, telkens als zij weer aangegroeid zijn, de haren laten afknippen. Ieder van deze koop lieden levert jaarlijks voor een waarde van niet minder dan 2000 franks haar af, en rekent men gemiddeld eiken haardos op 5 franks, dan be vindt men, dat hij op zijn tocht van twee maan den vier honderd vrouwen of meisjes lot het offer bereid moet hebben gevonden. De haartooien, die gemiddeld 200 a 250 gram wegen, worden aan de Parijsche kooplieden verkocht voor 25 a 100 fr. per kilogram. Rosse en zilverwitte haren zijn driemaal zooveel waard als die van een andere kleur. De haren worden herhaaldelijk gewasschen, uit gekamd en daarna verwerkt. Door sommige in- dustrieelen worden zij dan vermengd met haar van Aziatische koeien, welke haren door een schei kundige bewerking gekleurd zijn. Die schadelijke bewerking bezorgt, menige draagster van zulke haren hoofdpijn of veroorzaakt het uitvallen van hare eigen haren. Voor de internationale hondenten- toonstelling op 12 dezer te Namen te houden en welke is uitgeschreven door de Sociélé Saint Hubert, zijn niet minder dan 600 honden inge schreven. Deze tentoonstelling belooft prachtig te zullen zijn voor de liefhebbers. Ook te Wiesmath bij Wiener Neu- stadt ligt een driejarig meisje, dochtertje van een tabaksverkooper, twee maanden achtereen in die pen slaap. Gedurende de helft van dezen tijd was deze zelfs zoo onverstoorbaar, dat alleen een krampachtige beweging van een der vingers van tijd tot tijd nog leven verried. Slechts door met geweld den mond te openen, kon het kind vloeibaar voedsel worden ingegeven. Op dit oogenblik wordt beterschap waargenomen; het kind keert tot net leven terug. Het geval wordt ver klaard als gedeeltelijke verlamming der hersenen. Men weet hoe Xenephon (400 v. Chr.) vermeldt, dat bij den terugtocht der tienduizend Grieken eeltige hunner duizelig of waanzinnig werden, ja sommige stierveu na 't gebruik van honing. Iets dergelijks wordt thans uit Turkije gemeld. Te Rodosto toch zijn eenige menschen door honing vergiftigd, denkelijk van bijen, die uit schadelijke bloemen gezogen hebben. De ho ning uit plaatsen, waar veel wilde azalea's groeien, is niet te vertrouwen. Als bewijs van den invloed der pers wordt verhaald, dat een Amsterdamsche viseh- vrouw den prijs harer garnalen verhoogde, om dat zoo zeide zij „nou de Suiersee gedempt wordt, der haact geen garnale meer te kraige binne". Een Franse lie spul le baas had eeni- gen tijd geleden een dwerg, een 17-jarigen knaap die niet grooter was dan 62 centimeter, tegen een som gelds van zijne ouders overgenomen, en reisde daarmee de kermissen rond, waar het kleine mannetje veel opgang maakte. Ten einde nog meer toeloop te trekken, was hij onlangs op den inval gekomen om den dwerg tot een dierentem mer te maken, niet van leeuwen maar van minia tuurtijgers, nl. katten, die hij als tijgers met zwarte en bruine strepen beschilderde en die hij africhtte om den dwerg heen te springen als deze met zijn karwats sloeg. Hij had groote moeite om den knaap, die doodsbenauwd voor katten was, tot het vervullen van zijn rol te bewegen, maar met slaag en bedreigingen kreeg hij hem er toe; de dwerg trad een paar avonden als die rentemmer op en had groot succes. Maar dezer dagen, toen de kleine dierentemmer zich op de kermis te Beaupré sur Saonne weer onder zijn miniatuurtijgers vertoonde, vloog een der katten hem plotseling naar de keel, wierp hem omver, de andere katten vielen mede op den dwerg aa. en vóór iemand tusschenbeide kon komen, lag de arme knaap met een ontvleescht gelaat dood op den grond. Het publiek was woedend op den spullebaas en wilde hem te lijf, maar hij wist zich nog in tijds uit de voeten te maken. Hij is echter thans te Rijssel in hechtenis genomen en zal zich voor de rechtbank moeten verantwoorden wegens den dood van den dwerg, die door zijn onvoorzichtigheid en wreedheid veroorzaakt werd. De heer K. te Doetinchem kwam Woensdag-avond van zijne gewone wandeling niet terug, en gisteren-morgen vond men na lang zoeken zijn lijk iu een sloot, waarin weinig water stond. Hij leed sedert kotten tijd aan duizelingen, en men gist nu dat dit- de oorzaak van het ongeluk is. Hetgeen heden aan het Kantonge recht alhier te zien was, zegt het Dagblad, is niet te wijten aan ons bericht van Dinsdag over Maria Christina de Leeuw. Daar heeft zij geen slokje op gezet. Maar een feit is 't, dat heden, Donderdag 3 Augustus, des voormiddags te 10 uur, de welbekende celwagen heeft stil gehouden voor het Kantongerecht en daar heeft uitgeladen de dieren- en jenever-vriendin, wèlbekend, ten einde zij terecht zou staan ter zake van voor de 100e maal" kennelijk" te zijn geweest. Dat zij per rijtuig naar het Kantongerecht gebracht werd, vindt zijn oorzaak hierin dat zij juist in de ge vangenis vertoeft, ten einde aldaar eenige subsi diaire straffen te ondergaan. De tweede merk waardigheid is: dat zij voor het eerst voor het Kantongerecht verschijnt. In vrijheid zijnde, achtte ze het nl. voornamer, niet te verschijnen en werd zij altijd bij verstek veroordeeld. De advocaat-generaal Jolles, verge zeld van den officier van justitie bij de Arr. Rechtbank te Haarlem, een brigadier en een twin tigtal rijks-veldwachters arriveerden Vrijdag-morgen aan het station Veenenburg en begaven zich on middellijk naar het terrein waarop de ontwerpers van plan waren den voorgenomen duiven-schiet wedstrijd te doen plaats hebben. Het schieten op duiven werd echter door de heeren Nagell c. s. vervangen door het schieten op glazen ballen. De orde werd niet gestoord. Het bestuur van den voorgenomen duivenmoord had echter de bruta liteit het volgende telegram aan den Minister van justitie te zenden: „Wij hebben de eer Uwer Ex cellentie mede te deelen, dat wij heden door over macht verhinderd zijn duiven te schieten, daarom zal de schietwedstrijd plaats hebben Zondag a. s. Het Bestuur, van Nagell, Voorzitter." Rijkdommen zijn voor degenen, die ze kwalijk gebruiken, even als een scherp mes in de hand van een kind of als een heilzaam geneesmiddel in de handen van een kwakzalver, ofschoon zij beiden, onder 't opzicht van bedreven menschen, nuttig en heilzaam kunnen zijn. De man, die iets weet, en weet, dat hij het weet, zal een gelukkig leven leiden. De man, die niets weet, en weet dat hij niets weet, kan een dragelijk leven leiden. De man echter, die niets weet, en niet weet dat hij niets weet, leidt een ellendig leven. Tot de hedendaagsche wereldwijsheid be hoort ook, over dingen te redeneerei:, waarvan men niets weet. Zelfzucht maakt het kleine ik tot de groote spil waar alles om draait, gelijk al de planeten om het werkelijk groote lichaam de zon. Zoo lang de kunstenaar slechts amuseert, is hij niets meer dan de knecht van het publiek; eerst wanneer hij het ware, schoone en verhevene voortbrengt, staat hij als meester er boven. Humor neemt de ergernissen weg, vervult het hart met een welwillend gevoel jegens den naaste, omdat hij de dwaasheden en gebreken van den natuurgenoot onmiddellijk tot hunne ware ver houdingen, d. w. z. tot zwakheden, terugbreugt. Humor kan slechts wonen in een warm en vriendelijk hart, en wie geen humor verstaat, wie hem staat aan te gapen als een kermisklucht, de hemel vergeve 't mij, dien zou ik verdenken in sommige omstandigheden zeer hard en koud en liefdeloos te kunnen denken en doen. Bescheidenheid. Rechter. De rechtbank heeft u wegens diefstal tot vijf maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Zijt ge met dit vonnis te vreden? Veroordeelde. Ik ben een zeer bescheiden mensch, heer rechter, ik zou inderdaad met veel minder ook zeer tevreden zijn. In de kazerne. Luitenant Spillebeen com mandeerde aan zijne compagnie „rechterbeen voor uit!Een der zonen Mars heft bij vergissing het linker op, zoodat dit met het rechterbeen van zijn buurman samenkomt. Luitenant Spillebeen die dit uit de verte zag, riep onmiddellijk: „welke kerel steekt daar twee beenen te gelijk uit?" Critiek. Heeft men werkelijk mijn stuk gis teren te Amsterdam uitgefloten, vroeg een too- neeldichter aan zijn vriend. Zeker, antwoordde deze, hebt ge 't dan niet gehoord? Ik was in Haarlem, merkte de teleurgestelde poëtaster op. Nu, daar hadt ge het gefluit best kunnen hoo ren, antwoordde de gevraagde. Een doorslaand bewijs. Willem. Is uwe mama weer gezond? Karei. Zeker, zij vertrekt morgen naar de badplaats. Bij 't rekenonderwijs. Onderwijzer. Ik zal u die som duidelijker maken, luistert: als acht uwer 48 appelen, 32 peren en 64 abriko zen ontvangen om gelijkelijk onder elkaar te verdeelen, wat krijgt dan ieder uwer? Johan. Pijn in 't lijf meester. Infinitief in infinitum. „Waarom ben je straks niet gebleven?" „Nu, ik zou je ook wel eens stil hebben willen zien durven blijven zitten kij ken, toen enz. Levensvoorwaarde. Hoe is hel mogelijk voegde op een examen in de trigonometrie, de verontwaardigde examinator een bizonder onwe tend slachtoffer toe hoe is het mogelijk, dat iemand leven kan, bij zoo volslagen onbekend heid met de functiën van den Cosinus! Vijf-en-twintigate Muziek-uitvoering in den ffont, op Zondag 6 Aug. 1882, des middags van 2—4 nnr, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Rereille-Marsch, Gartner. 2. Onv. Zampa, Herold. 3. Warozefï-Walz, Labiteleyarr. J. Sirating. 4. Fant. Don Carlos, Verdi. 5. Potp. Ernani, Verdi, arr. M. R. Muller. 6. Le reveil du lion, Kont sky. 7. Marche, Potp., Seidenglanz. CORRESPONDENTIE. M. v. L. Wend u liever tot de directie van genoemde instel ling. N. K. Ongetwijfeld, mits onderteekend. DE EED. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 2 Aug. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 8 koeien, verkocht 7 voor f 136 a 240; 2 stier; verkocht 1 voor f 125 a 150, 1 vaarzen, verkocht voor f 100 a pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 15 nuchtere kalveren, verk. voor t 9 a 18, 28 schapen, verk. voor f 14 a 29 8 lammeren, verkocht - voor f 12 a 14, - biggen ver kocht voor f a varkens, verkocht voor a c. per t/j kilo, 2 paard tot f 60 a 100. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 135 stapels kaas, 16635 stuks, wegende 32978 kilo hoog ste prijs f 29.50, middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 4 Aug. Moutwijn, per ned. val f 12, Jenever 17,50 Amsterd. proef f 18,75; Spoeling f -,50 dito commissie -,70. GOUDA, 3 Ang. Kaas f 29 a 32,le qn&l. fa, 2e qual. f 24 a 27 zware hooger in prijs aangevoerd 84 partijen. Handel buitengewoon ving Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.40 a f 1.50 derweihoter f 1.20 a 1.30. per kilo. Handel zeer vlug AMSTERDAM, 2 Aug. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 167 vette kalverenlste qual. 80,2de qual. 0,70 per kilo, 9 graskalf ƒ14, a 30 38 nuchtere kalveren, 8 a 12, 1 schapen en lammeren a 165 vette varkens 47 a 54 c. per kilo. LONDEN, 3 Aug. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 6,000, Kalveren 200, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/- Schapen en Lammeren 5/4 a ij-, Kalveren 4/8 a 5/8, Zwijnen 4/- a 4/8. HOORN, 3 Aug. Ter waag gewogen 343 stapels kaas wegende, 96430 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 31,50 oor kleine, en voor hooikaas f—, commissie f middelbare, f LEIDEN, 4 Aug. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden a 116 stieren 52 a 260, ossen a 132 melkkoeien f 162 a f 278, 14 kalveren dito 195 a 305,112 vare dito f 95 a 226, 78 vette dito t 170, 304, 30 graskalveren f 22 a 48, 64 vette 32 a 70 75 a 90; 18 nuchtere dito f 6,50 a 15, 778 vette schaper 24 a 37,910 weide dito ƒ16,a 28, 120 lau me er. 65 magere varkens 17 a 35 167 biggen f 6 a 13, LAATSTE BERICHT. LONDEN, 4 Aug. De stokers en machinisten der Engelsche transportschepen teLarnaka (Cyprus) weigeren naar Egypte te vertrekken. Zij verklaren dat zij geen partij willen kiezen tegen hunne Mu- zelmansche broeders aldaar. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. Ondertrouwd P. C. FICK, van Oosterhout, en A. P. M. SMITS. Zevenbergschen Hoek, 3 Aug.1882. Ondertrouwd O. P. J. BECOARI en M. C. J. VAN der LINDEN, p-AI\L-EM' 3 Auoustus 1882. minaJaat, TPaW" Ondertrouwd en M. A. H. ZIJLMANS Raamsdonk, 3 Augustus 1882. Getrouwd J- B. BOSSE en H. S. M. M. VAN LEEUWEN Die ook namens wederzijdsche 'fa milies hunnen oprechten dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstellino- bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 3 Augustus 1882, Op den 31steu Juli overleed na eene ongesteldheid van slechts eenige dagen ons lief kind COR NELIA CATHARINA MARIA, in den jeugdigen leeftijd van T'/a jaar. J. SCHACKMAN J. E. BLEEKENDAAL. Haarlem, 1 Augustus 1882. met volledige leerwijze voor brillant glimmend strijken. Franco door het rijk tegen Postwissel van f 2. Fabrikanten, Joure (Friesland), BESTE ROOMBOTER te beko men, tegen billijken prijs, bij J. C. N. BOERING, te Voorst. Zeeburgerdijk 22. Een parforce gedresseerde Patrijs hond, oud 1 jaar. Acht dagen proef. AdresHulppostkantoor Losser, franco. "lïlóörr Elegant, vertrouwd, donkerbruin Tuig- paard, 9 jaar, mak en vlug langs den weg, ook a deux-mains bruikbaar. Lett. A L J, den Heer A. M. SLOTHOUWER, te Amersfoort. Bevoegd deskundige (volgens de Wet) tot het uitoefenen van Manipulatie. heeft de eer zijn geëerden begunstigers en stadgenooten bekend te maken, dat zijn SALON gedurende de KERMIS ruim voorzien zal zijn van en door de verkregen VERGUNNING, ook van FIJNE LIKEUREN, PUNCH, RUM, COGNAC, enz. Hij beveelt zich tevens minzaam aan tot het leveren van alles wat tot zijn vak betrekking beeft. UERHAMA,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3