BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. schadevergoeding aan de slachtoffers van moord en brand te Alexandrië, onder be paling dat het bedrag zal worden vastge steld ter gelegener tijd en op billijke wijze in overeenstemming met de financieele hulp bronnen des lands. Tevens verzoekt hij om mededeeling van de geschikste maatregelen en openbare bekendmaking dezer gevoelens. De Times verneemt uit Konstantinopel van 6 dezer, dat Saïd aan Dufferin heeft beloofd, dat de expeditie niet naar Egypte zal gaan, voordat een overeenkomst met Engeland is getroffen. De Morning Post verneemt, dat de Britsche regeering Vrijdag aan de Porte een ultimatum heeft over handigd, waarin verklaard werd, datalsArabi niet vogelvrij werd verklaard en de voor waarden voor een gemeenschappelijk optre den niet werden aangenomen, Dufferin zou o worden teruggeroepen en de landing van Turksche troepen zou worden belet. Zater dag verzocht de Porte 24 uren bedenktijd. De Eastern lelegraph Company zal, als dat uoodig mocht blijken, tusschen Alexan drië en Port Said en door het kanaal tot Suez een kabel leggen. De kosten ziin ge raamd op £45,000. Uit St. Petersburg wordt het beves tigd, dat het Russische Gouvernement een spoedigen oorlog tusschen Turkije en Enge land tegemoet ziet en daarom in den Kau- kasus en Bessarabië groote toebereidselen maakt. Amsterdam, 8 Aug. Een meisje van onge veer acht jaar, dat in de Gerard Doustraat water en vuur moest halen, is op de trap harer woning in brand geraakt. Het kind bekwam zóó hevige brandwonden, dat het kort daarna overleed. Koudum, 8 Aug. In deze gemeente hebben eenige varkens een hooibult ondermijnd. Een 32 jarig man werd onder den hoop bedolven ea levenloos daaronder vandaan gehaald. Hij laat eene viouw en 5 kinderen na. Doetinchem, 8 Aug. In eene Woensdag alhier gehouden vergadering door de hh. Muller en Van Dijk belegd ter benoeming eener commissie, die een inrichting tot vorming van geloovige dokters zal trachten in 't leven te roepen, zijn, tot leden dezer commissié gekozen de hh. baron Van Pal- laud te Putten, ds. Smits te Nijmegen en ds. Koops te Varsseveld. Maastricht, 8 Aug. In de omstrekeD dezer stad heeft zich weder de hamster of korenwolf vertoond. Zooals men weet, voedt dit knaagdier zich bij voorkeur met koren, dat het bij groote hoeveelheden naar zijn hol sleept en daardoor aan den landman groot nadeel veroorzaakt. Arnhem, 8 Aug. Na het vertrek eener dienst bode miste eene dame alhier eene aantal onder kleederen. Het vermoeden viel op de vertrokken meid, die inlusschen zich te Roozendaal had ver huurd en aldaar in het bezit van het gestolene werd gevonden. Zij werd naar het huis van arrest gebracht. Zandvoort, 8 Aug. In het Hotel „von Kauf- mann," alhier, zijn afgestapt, met het voornemen om eenigen tijd te vertoeven: Z. K. H. en H. K. II. de Hertog en de Hertogin van Coburg er. gevolg; Z. K. H. Prins van Coburg en H. K. H. Prinses van Coburg, geboren Hertogin van Or leans. Beemster, 8 Aug. Een vijftienjarige jongen, die in het bouwland van S. 1). aan den Jisper- weg op de musschen moest schieten met een pis tool, waarvan de haan niet in rust kon worden gezet, heeft zich de linkerhand verbrijzeld. De hand is afgezet moeten worden. Weert, 8 Aug. Onze gemeente welke nog geen 8000 inwoners telt, leverde de merkwaardigheid op dat er in één maand (Juli jl.) drie gouden en twee zilveren bruiloften werden gevierd; slechts het enkele dagen te voren overlijden van den Metalen-kruis-ridder Staelberg voorkwam, dat het getal gouden bruiloften nog met één ver meerderd vyerd. Wilsum, 8 Aug. Gisteren-avond is onder deze gemeente een roeiboot door de stoomboot Stad Kampen aangevaren. De 22jarige boerenknecht B. Koelman, die met de roeiboot wilde overva ren, geraakte in den IJsel en verdronk; de boot bleef boven water. Het lijk is nog niet gevonden. De „toppunten," de combles, schijnen weer meer in de mode te komen. Eenige jaren geleden was het gewoonte voorbeelden te verzin nen van het toppunt van deze of die eigenschap. Dezer dagen ontmoetten wij op eens weder een collectietje nieuwe combles. Het toppunt van wanbof is: te verdrinken als men zich in overvloed baadt. Toppunt van kwakzalverij voor een dentiste is: te adverteeren dat men den tand des tijds geplombeerd heelt. Het toppunt van wroeging is zich van kant te maken, omdat men den tijd" gedood heeft. Het toppunt eener strenge toepassing van de drankwet is: iemand op te pakken omdat hij dronken van vreugde is. Het toppunt van boekbinderij is: het Boek des Noodlots in te binden. Het toppunt van klein- zeerigheid is: aan prof. Donders te telegrapheeren, omdat u iets in het oog gevallen is. Het top punt eindelijk van beleefdheid is het, wanneer men zijn hoed afneemt, omdat de tijd voorbijgaat. De vader van een schooljongen te Londen, die hem tehuis gehouden had omdat deze, door een hond gebeten, wel eens dol worden en zijne kameraden kon gaan bijten, is tot een boete van 5 shillings veroordeeld. De rechter verklaarde, dat de jongen, als hij andere knapen ging bijten, in de gevangenis zou gezet worden. De kolonie Zuid-Australië beeft met zeer groote kosten de musch ingevoerd, en deze strooper heeft zich aan dat heerlijke klimaat zoo snel gewend, dat reeds thans van alle kanten de geplunderde landbouwer om hulp roept, ten einde hem uit te roeien. De Vereeniging van Adelaide heeft een commissie benoemd, die tot verdelging der musschen, niet alleen het leveren van mussehen- koppen en eieren heeft voorgesteld, maar ook het vergiftigen dier vogels op groote schaal en het onvoorwaardelijk doodschieten er van. Ook in Noord Amerika blijkt, dat de musch zeer schadelijk is, en verlangt men naar krachtige maatregelen ten einde hem te weren. A a n den heer W. F. G. N i c o 1 a is door den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat f300 geschonken, als bewijs van erkentelijkheid voor het door hem gecomponeerd Vrijstaatsch Volks lied. Za t erd ag-a vond werd ons uit 'sGra- venhage gemeld, dat de justiliëele ambtenaren aangeschreven waren om het verbod des ministers van Jusiitie tegen het duivenschieten ook Zondag te handhaven, indien dan eene poging beproefd mocht worden om den wedstrijd toch te laten doorgaan. Dientengevolge was Zondag-ochtend de fungeerende directeur van de Bijles—politie te Amsterdam, de advocaat-generaal mr. A. J. E. Jolles, te Veenenburg aanwezig met den officier van justitie uit Haarlem. Toen vervolgens eenige heeren op het terrein kwamen, verklaarden zij, op de aanmaning der justitie, van den wedstrijd af te zien, en hiermede was de zaak voorshands afgeloopen. Naar men verneemt, zal de voorge nomen duivenschietwedstrijd over eenige dagen op Belgisch gebied, nabij Antwerpen, gehouden worden. De nestor der Duitschekunstenaars, de bijna lOOjarige portretschilder Stirnbrand, is te Stuttgart overleden. Stirnbrand was een von deling, die in 1791 te Linz door medelijdende menschen tot zich genomen werd, omdat een arme vrouw in wanhoop het kind in den Donau wilde werpen. De afkomst van het kind bleef onbekend; men noemde het Stirnbrand naar een vlek op het voorhoofd. Stirnbrand is een schilder van grooten naam geworden, voor wien Keizers en Koningen geposeerd hebben. „Wat is een „haven van aandoening"? Daar velen waarschijnlijk, met ons, die nieuwe Nederlandsche uitdrukking niet kennen en haar wellicht in de topografische beschrijving van de „Fleuve du Tendre" zouden willen thuis brengen, achten wij ons gelukkig, te kunnen mededeelen, dat genoemde uitdrukking behoort tot de familie der „verboden nederlaag" e. d. en in de moderne stoomvaart-wetenschap is opgenomen, om een haven aan te duiden, die door een schip wordt aangedaan. Dit bleek ons uit een dezer dagen verschenen „mailwijzer." Aldus het Dagblad. In het uBulletin mensuel" van de Societe' royale protectrice des animauxin België wordt o. a. de veroordeeling opgegeven van een werk man in een fabriek te Moolenbeek-St. Jean, die in Juni 11. is veroordeeld tot 40 franks boete „pour avoir exercé de mauvais traitements sur des pigeons". Als met dergelijke boeten alle leden van den „High-Life" getroffen werden, die zich aan het barbaarsche spel „tir au pigeon" over geven zou het Gouvernement een aardigen stuiver geld ontvangen, meent de Kedactie van l'Epervier, Moniteur des Societés pigeonnières. Het is inderdaad betreurenswaardig om aan te zien zoo schrijft l'Epervier, van 6 Aug. dat er in alle landen „hecatomben tot stand komen, die men „tir au pigeon" noemt. Volgens de Russische bladen was de vorige winter de zaehtste dezer eeuw. In geen honderd dertig jaren is de maand Januari zoo zoel geweest, en door elkander zijn de drie maar den Januari, Februari en Maart zoo zacht geweest als nog nooit sedert de stichting van St. Peters burg. De zee is nog geen 120 dagen bevroren geweest, terwijl er jaren zijn, dat zij ruim 170 dagen dicht biijft. De datum van dooi is de vroegste geweest dien men zich herinneren kan. Nooit is er zoo weinig sneeuw gevallen. Maar nooit ook is het zoo koud geweest in de Caucasische en Transcaucasische provinciën en in Midden-Azië. Sommige Belgen, die gewoon waren als zij Frankrijk bezochten, het roode lint der Belgische Leopolsorde of van andere Orden te dragen, zullen dit voortaan niet meer mogen doen zonder ook het ridderkruis te dragen, daar de Fransche Regeering wegens de geheele gelijkheid van kleur met het lint van het Legioen van Eer, het dragen van het enkele lint verboden heeft. Door de Parijsche politie z ij n twee schelmen gevat, die een nieuwe soort van oplich terij in toepassing brachten. Zij lieten papier maken met hoofdjes van verschillende dagbladen, maakten behendig de handteekeningen van de redacteurs dier bladen na, en schreven aan de spoorweg maatschappen om vrijkaarten voor hare lijnen. Zoo kwamen er in drie maanden niet minder dan 50 aanvragen bij verschillende maatschappijen. Die htrhaalde aanvragen wekten achterdocht. Er werd een onderzoek ingesteld, en men men ont dekte dat men te doen had met bedriegers, die de kaarten tegen verminderden prijs weder ver kochten. Na veel moeite is het der politie nu eindelijk gelukt hen in handen te krijgen. Volgens Amerikaansche binden, laat men Garfield geen rust in zijn graf, maar hebben de soldaten, die met de bewaking zijn belast, het deksel van de doodkist losgeschroefd en laten zij het gebalsemde lijk aan nieuwsgierigen kijken. De afslag van groenten en vruchten, welke drie maal per week te Beverwijk wordt gehouden, voorziet in een lang gevoelde behoefte. De aanvoer wordt steeds grooter en door vele ingezetenen wordt van de gelegenheid gebruik ge maakt om zich het noodige aan te schaften. De groenboeren in de gemeente zijn met deze nieuwe markt niet ingenomen. De heer Eugène Godard heeft Zater dag te Parijs met eenige personen een nachtelijke luchtreis ondernomen. Hij is des avonds te tien uur op het plein Saint-Martin opgestegen met den luchtbal Nouveau Mondeden grootsten waarmede hij tot dusver eeu tocht in de hoogere sferen heeft gedaan. Er was een toestel opgericht, waar, nadat de Nouveau Monde was losgelaten, op twintig meter beneden het schuitje Bengaalsch vuur was ontstoken, zoodat de opstijging onder een tooverachtig licht plaats had. Men schat het aantal personen, die bijeengekomen waren om den luchtbal te zien opgaan, op meer dan 10,000. Eergisteren is ter beschikking der justitie gesteld en naar de cellulaire gevangenis overgebracht de boekhouder van den commissio nair in plaatsvervangers O., achter den wal te Utrecht, die ten nadeele van diens patroon een som van ƒ165 had ontvreemd. Na met dat geld in België goeder, sier te hebben gemaakt, heeft hij, toen alles verteerd was, zich bij de politie te Rotterdam vrijwillig in arrest begeven, die hem spoedig liet overbrengen. 80,000 lires voor een visite. De80- jarige dokter Dominico zat met zijn familie des avonds aan het souper in zijn villa bij het dorpje Cotignala. Iemand kwam den dokter halen voor een zieke. De dienstbode liet den man binnen, die echter niet alleen kwam, maar 15 vermomde mannen meebracht. Zij sloten de huisdeur en eischten 80,000 lires, dreigende anders den dokter te zullen dooden. Dominico had al het geld niet bij de hand: zijn neef ging het ontbrekende geld bij een buurman leenen. De roovers lieten zich inmiddels wat opdisschen en toen het geld er was, verdwenen zij daarmede in de duisternis. Op den terugtocht van Ouderkerk van de wimpelpartij der roei- en zeilvereeuiging de Amstel te Amsterdam, had eergisteren een treffend ongeluk plaats. Een der leden, de heer F. Stroet- man, uit een roeivaartuig op de hen vergezellende stoomboot willende overstappen, viel in het water, en ofschoon door verschillende personen pogingen tot redding aangewend werden, mocht deze niet gelukken. Eerst een uur later werd hij levenloos opgehaald. Te Liverpool en Londen zijn dezer dagen proeven genomen met een nieuw soort van zwemgordel, uitgevonden door A. J. Ratli, te Man chester, welke gordel zeer goedkoop is, en zeer goed blijkt te voldoen. Hij kan, onopgeblazen, over het vest gedragen worden, is in een paar secon den opgeblazen en houdt dan ruim 400 p^nd boven water. Bij de proeven ging de uitvinder ge heel gekleed met den gordel om, te water, en bleef daar ruim een uur ronddrijven, terwijl hij op zijn gemak sigaren rookte en het een en ander ge bruikte. De gordels kosten ongeveer 7 a 8 sh. 4 h f 5j. De wijzerplaatvandeklokindenvoor- gevel van het nieuwe „hotel de ville" van Parijs is dezelfde, welke het in '71 door de commu nards verbrande Raadhuis bezat. De plaat, die niet door het vuur verteerd werd, is bij een uit drager teruggevonden. De directiën der gie tst aalfabrie k van Friedrich Krupp, te Essen, en van de fa brieken der Maatschappij „Union", te Dortmund, houden zich tegenwoordig bezig met het nemen van maatregelen, ten einde een soort van levens verzekering ten behoeve hunuer arbeiders tot stand te doen komen. Men wenscht deze zoo in te richten, dat de arbeider op zijn zestigste jaar daarvan zal kunnen beginnen te genieten. De verzekering moet, onder den geldelijken steun der arbeidgevers, van de arbeiders zelf uit gaan, en niemand zal tot toetreding, in welk opzicht ook, kunnen ge dwongen worden. Nu in ons land in den laatsten tijd veel over pensioenfondsen voor werklieden ge sproken en geschreven is, kan het van veel be lang geacht worden te vernemen wat over die zelfde quaestie in andere landen en in de groote etablissementen bepaald wordt en welke de resul taten zijn van de maatregelen die men daar ge nomen heeft. Een inwoner van C a d r e (V a r-d e p a r- fement) heeft aan het Gemeentebestuur van Mar seille vergunning gevraagd een stukje gemeente grond te doen uitgraven, onder voorwaarde dat der gemeente de helft ten deel zou vallen van een schat van 40,000 fiank3, die daar eenige jaren geleden op een hem bekende plaats begra ven moet zijn geworden, doch waaromtrent hij geen nadere bizonderheden mededeelt. Te Davos is den 23 Juli op een berg- tocht de letterzetter Vogler jammerlijk omgeko men. Hij wilde oostelijk om den kleinen Schia- horn heeu naar de Strelaiilp wandelen en is toen uitgegleden en in de diepte neergestort. Na 3 dagen lang vruchteloos naar hem gezocht te heb ben, heeft men ten laatste zijn lijk gevonden. Uit de ligging er van op een rotspunt maakt men op, dat de ongelukkige reeds onder het vallen, nog voordat hij den grond had bereikt, moet be zweken zijn. De politie te Aken heeft, ter voor koming van ongelukken, het publiek verzocht, er voor te zorgen dat de parapluies niet in horizontale richting gedragen worden, zooals velen bij win derig weder gewoon zijn te doen, om zich tegen den regen te beschermen. Nanke, wo ist Nanke0 Ziedaar het tegenwoordige wachtwoord der straatjeugd in Berlijn. En van haar niet alleen. Iedereen heeft de vraag waar Nanke is in den mond. Een aar digheid, die opgang maakt in de geheele stad. De straatjongen en de dandy, de soldaat en het meest elegante juffertje lachen als ze hooren roe pen: Nanke, wo ist Nanke En dat een moedertje, dat te Halensee in een theetuin zat, de moeder der aardigheid is! Ze was er met haar man ge komen, rteze was even opgestaan, en nu vroeg ze eerst zacht, daarna luider aan haar buren: „Waar is Nanke tochheb je Nanke niet gezien?" Nanke! riep een spotvogel, Nanke! riep de echo en de verbouwereerde echtgenoot was reeds lang weer bij zijn dierbare wederhelft, toen het nog altijd uit alle hoeken van den tuin klonk Nanke, wo ist Nanke? Van Hallensee ging het ge zegde Berlijn door en Nanke zweeft tegen wil en dank op aller toog. Dat dankt hij aan de trouw zijner vrouw. De weduwe Gottfried te Berlijn, die door een moordenaar is overvallen, komt slechts nu en dan even tot zichzelf, maar geeft geenerlei aanwijzingen omtrent den moordenaar. Toen de dokter haar vroeg, wie de man was, antwoordde zij: wat gaat 't u aan? en ze viel in onmacht. Later bijgekomen, werd de vraag herhaald; toen antwoordde zij: laat me met rust, en ze verloor opnieuw haar bewustzijn. Haar ontwijkende ant woorden werpen een zeer geheimzinnig waas over de zaak. Dinsdag is te Berlijn een nachtelijke razzia gehouden, waarbij wel 300 verdachte per sonen zijn aangehouden; men hoopt ook den dader daaronder te vinden. Er is 300 Mark belooning voor de ontdekking van den roover uitgeloofd. Het Engelsch Geneeskundig tijd- schrift the Lancet, vestigt er de aandacht op, dat men over 't algemeen kleine kinderen veel te veel laat „innemen." Menige moeder of min, vooral de onervarene, zoo luidt het bedoelde artikel schijnt niet gerust te wezen als hare kleinen niet gestadig „onder behandeling" zijn. Altijd moeten de weerlooze slachtoffers harer bezorgdheid „zui verende" of „verkoelende" of verzachtende" of „verste:kende" middelen gebruiken. Dat is des te meer af te keuren, omdat de meeste zoogenaamde kwalen, waarvan zeer kleine kindereu last hebbeD, rechtstreeks het gevolg zijn of van slechte voeding óf van eene of andere verkeerde behandeling, óf op zich zelf pogingen der natuur, om bevrijd te geraken van de maagverhardende of prikkelende middelen, waarmede de kinderen gevoed of geuezen worden. Het toedienen van kalmeerende middelen aan kleine kinderen is inzonderheid af te keuren en moet streng worden tegengegaan. Geen kal meerend middel kan veilig bij kinderen gebruikt worden, tenzij het wordt voorgeschreven door ge neeskundigen, ervaren in de werking vau medi cijnen en bekend met de verschijnselen van ge zondheid en ziekte. Het toedienen van opwekkende en slaapmiddelen is eenvoudig een roekeloos spelen met vergift. Onlangs werd te Londen een eigen aardig concert gegeven. Het orkest bestond namelijk uitsluitend uit dames, tot de Engelsche aristocra tie behoorende, en werd gedirigeerd door eene gravin. Om toegang tot dit concert te krijgen, moest men een half pond sterling per persoon betalen. De opbrengst was bestemd voor het restaureeren van eene kerk. De uitvoering door deze dameskapel werd als zeer artistiek genoemd. In Amerika wordt geheimhouding van telephonische boodschappen van zooveel ge wicht geacht dat er eene nieuwe maatschappij van tien millioen dollars is opgericht om het ge heim-systeem van Rogers in groote steden te laten werken. Volgens dit plan is men zeker van ge heimhouding, door twee draden ver van elkander te gebruiken, en de boodschap wordt stukswijze door een draaiend rad op beide draden overge bracht, zoodat voor een oningewijde de boodschap langs een der draden onbegrijpelijk is. Zulk een draaiende telephoou is nu in gebruik tusschen het Huis der Vertegenwoordigers en het gebouw der Uitvoerende Macht te Washington. Hoe voorzichtig men moet wezen met het blootstellen van vergrootglazen en derge- lijken aan den zonneschijn, is dezer dagen te Parijs opnieuw gebleken. Daar is bij een photograaf, die een aantal lenzen voor liet open venster in de zou had gezet, brand ontstaan door de zonnestra len die zij opvingen. Er was vrij groote schade aangericht voor men er in slaagde de vlammen te blusschen. Dat een naaimachine de oorzaak van een binnenbrand kaïi worden, werd Zaterdag-avond bewezen iu de Looierstraat te 's-Hage. Een be- nedenbewoner aldaar vond het getik eener naai machine van een boven-bewoonster zoo ongenaam, dat hij zich naar de eigenaarster begaf en met deze in gevecht geraakte, waardoor eer. brandende petroleumlamp omviel en brand veroorzaakte. Met veel moeite werden de vlammen door andere buren gebluscht. Toen Sir Charles Lyell, eenEngelsch geleerde, in Amerika vertoefde, werd hem een zonderlinge raad gegeven om in acht te nemen als hij met booten op de Mississippi zoude reizen. „Betaal nooit uwe passage, voordat gij er toe gedwongen wordt" was de eerste raad, die hem gegeven werd „En ik bid u, waar om niet?" vroeg hij. „Omdat uwe kansen beter rijn als gij hst niet doet," was het antwoord. „Wilt gij zoo vriendelijk zijn u te verklaren, sir?" zeide Lyell. „Wel, antwoordde de Amerikaan, toen ik verleden jaar Maart op de rivier ging, werd er plotseling geroepen „man overboord!" De kapitein snelde naar het plaatskaartjes-bureau en vroeg: „Heeft de man overboord zijne passage betaald?" Het ant woord was bevestigend en de kapitein wendde zich tot den stuurman en riep onverschillig: „Voor uit maar, it's all right." De kapitein ter zee Jhr. A. C. van Haeften heeft te Londen inlichtingen omtrent het lichten van vaartuigen van zulke zwaarte als de Adder ingewonnen bij verschillende inrichtingen, onder anderen ook bij het „Trinity House,, en is Zaterdag-avond weder naar Den Haag terugge keerd. De algemeene indruk der Engelsche des kundigen schijnt te wezen dat het lichten van het wrak zeer moeilijk zal zijn, en dat dit werk, zal het eenige kans op slagen hebben, binnen de eerste drie weken moet plaats hebben. Een contract met een Engelsche maatschappij schijnt niet gesloten te zijn. Verleden Zaterdag liet te Eupen, in de Rijnprovincie, een heer zich scheren, toen het hem voorkwam, dat de barbier zich zonderling gedroeg en allerlei verdachte bewegingen maakte met het mes. In zijn angst vatte hij den man bij de beide armen en duwde hem terug. De barbier sloeg ntêr en gaf den geest. Hij was door een beroerte getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2