BINNENLAND. dent van den lemps seint aan het blad, dat zijne laatste dépêches zonder voorken nis door de Engelsche censuur besnoeid zijn en de zin daardoor verminkt is. Er schijnt in Tripoli wat te broeien. De Arabieren zeggen openlijk, dat de chris tenen er weldra vermoord zullen worden, gelijk zij te Alexandrië vermoord zijn. De schrik heeft zich reeds meester gemaakt van de christenen en joden en bij hoopen vluchten zij uit het land. Het heet dat de slachting zal plaats hebben tegen het einde van het Rhamadan-feest. Men wil weten dat de Europeesche consuls te Tanger zich tot den paeha gewend hebben, om de ver zekering van hem te hooren, dat hij instond voor de veiligheid der vreemdelingen, en een wachtpost moet reeds geplaatst zijn bij het gebouw, waar de Fransche geestelijke zusters zijn gevestigd en bij de Fransche school en het ziekenhuis. Luidens berichten in verschillende Russische bladen zou de keizerskroning nu toch nog in den loop vau dit jaar plaats vinden. De keizer onderneemt 8/20 Au gustus een buitenlandsche reis. Hij begeeft zich eerst naar Kopenhagen, en vandaar naar Weenen, terwijl het nog twijfelachtig is, of hij den weg over Berlijn zal nemen. Vervolgens zal hij zich naar Moskou be geven, waar hij de tentoonstelling zal be zichtigen om zich daarna te laten kronen. Reeds worden door graaf Worouzow-Dasch- kow de voorbereidende werkzaamheden voor de plechtigheid verricht, die ditmaal hoogst eenvoudig zal wezen. Tot OD9 groot genoegen kunnen wij berichten dat Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, ofschoon langzaam, voortdurend in beterschap toeneemt. Zandvoort, 11 Aug. Woensdag-middag is op het strand benoorden deze gemeente, tusschen, paal 61 en 62, bekoorende onder de gemeente Bloemendaal, een geheel naakt lijk aangespoeld, waaraan het hoofd ontbrak. Puttershoek, 11 Aug. Gisteren-avond is een kolendrager uit Kralingen door een wagen over reden, waarbij de wielen hem over de borst gin gen; zwaar gewond is hij naar zijn woonplaats vervoerd. Neder weert, 11 Aug. Maandag is het 14jarig zoontje van J. Verheijens, alhier, van een vlot in het Kanaal gevallen en verdronken. Amsterdam, 11 Aug. In een diamantslijperij geraakte heden ochtend een jongen tusschen de machine, met het gevolg, dat hij zijn arm verloor. Gisteren avond te Vh uur is onder de spoorbrug aan de Ruyterkaae te Amsterdam het lijk opgehaald van een zevenjarig knaapje, dat sedert 11. Vrijdag vermist werd. Rozenburg, 11 Aug. Gisteren is een 3jarig meisje van een melkwagen gevallen en tusschen dezen en een muur beklemd geraakt, met het hoofd naar beneden. Het kind werd zwaar gekwetst en is kort daarop overleden. Doetinehem, 11 Aug. Bij het geneeskundig on derzoek van het lijk van den arbeider S., alhier, moet gebleken zijn, dat alleen de bekomen ver wondingen oorzaak van zijn dood zijn. Klaaswaal, 11 Aug. Alhier is een jongentje van 7 jaar, die met zijp. iets ouder broertje de klok was gaan opwinden, van boven uit den toren gevallen. Het heeft zich zoo erg bezeerd dat men voor het verlies van zijn leven vreest. Lothum, 11 Aug. Zondag avond werd de heer van Driest, opzichter van het in aanbouw zijnde station alhier, door eenige personen met een steen tegen het hoofd geslagen, waardoor hij nederviel. Daarop kwamen 4 anderen en sleepten hem 50 pas verder, waarna hij met stokslagen mishandeld werd. De heer v. D. is ernstig gekwetst. De maréchaussees uit Horst maakten proces-verbaal op tegen de schuldigen. GEMENGDE BERICHTEN. De groote Gletscher fon op het eiland Senjen, in Noorwegen, de noordelijkste gletscher van Europa, zal eerlang dienstbaar gemaakt worden aan een nijverheidsonderneming. Een aantal koop lieden te Bergen hebben het recht verworven, blokken ijs uit de oppervlakten van den Gletscher te hakken en te verzenden. Het ijs is zeer goed, en men verwacht dat er veel vraag naar zal zijn. Ook de prijs zal zeer laag zijn, daar de Gletscher niet ver van de zee gelegen is, en het vervoer geen bezwaren oplevert. Het ijsveld is ongeveer 30 vierkante mijlen groot. Verscheidene jaren ge leden trachtte men op dergelijke wijze partij te trekken van den Gletscher Folgesonden, maar die onderneming mislukte, omdat de bakken, waarin men het ijs naar beneden liet glijden, telkens braken en de blokken in zee vielen. Thans echter heeft men daarin op een nieuwe zeer practische wijze voorzien. M eisen s, een Belgisch natuurkun dige, is van oordeel, dat het, om kruitmagazijnen tegen den bliksem te beveiligen, niet alleen vol doende is er een bliksemafleider op te plaatsen. Men zou dergelijke gebouwen geheel met een soort van metalen kooi moeten omringen. Hij grondt zijn meening op het feit, dat dieren, die in dergelijke kooien geplaatst zijn, nooit eenig nadeel ondervinden van de sterkste electrische ontladingen, welke in hunne nabijheid plaats hebben. Sedert men Keizerin Elisabeth van Oostenrijk zonder hoed een wandeling had zien doen, werden de elegante dames, die te Ischl de baden gebruikten, terstond door een zucht tot navolging van de Vorstin aangegrepen, en men zag haar op alle uren van den dag zonder hoofd deksel rondwandelen. Zelfs 's Zondags in de kerk zaten de dames met bloote hoofden, tot groote verbazing van de oningewijden. De modisten werden wanhopend, nu de hoeden uit den smaak dreigden te raken, en ze spraken er reeds van een adres tot de Keizerin te richten, toen het geval zich ophelderde en het bleek, dat de Kei zerin volstrekt niet de hoeden wilde afschaffen, en dien dag alleen blootshoofds liep, omdat haar hoed in een logement, waar zij gerust had, ver nield was door een speelsch hondje, dat hem on gemerkt van den stoel haalde, waaraan de vor stelijke wandelaarster hem had opgehangen. Dr. Wo 1 ffert te Ber 1 ij n is met ziju vliegtoestel gereed en zal spoedig daarmede op stijgen. De gepunte cilindervormige ballon wordt gevuld met waterstofgas. Onderaan zal de doctor in riemen gaan hangen. Door middel van twee groote, uit aluminiummetaal vervaardigde en aan zijn armen vastgehechte vleugels, wil hij zich voort bewegen. Het sturen zal plaat9 hebben door een aan de voeten aangebracht roer. Kladderadatsch zegt dat de door Arabi's troepen geslagen Engelsche soldaten in Egypte, wegens hun brillen, alles maar zoo blauw blauw laten, doch dat de regeering die zulks niet ver spreid wil hebben, aan de correspondenten van dagbladen heeft bevolen roode brillen te dragen, om alles rozerood in te zien en te vermelden. De Parijsche Gemeenteraad, die a 1- leenheerscher wil spelen, vischt thans eens achter het net. Eenige particulieren hadden een straat gebouwd en noemden deze naar Mme. Edmond Adam. Zij hadden echter buiten den Baad ge rekend, die den doop verhinderde en eigendunkelijk een anderen naam aan de nieuwe straat gaf. Doch hiermede waren de eigenaars niet tevreden en zij hebben nu den Baad de keuze gelaten om of den door hen aan de straat geschonken naam te hand haven of geen straatgeld enz. van dien weg te trekken; want de heeren zouden in dit geval een voudig de straat aan beide einden afsluiten en haar op deze wijze aan het beheer der gemeente ont trekken, want zij is hun particulier eigendom. Nadat in de vorige week te Aduard de varkensziekte (vlektyphus) scheen geweken te zijn, is zij nu weder met dubbele woede uitge broken. De slachters kunnen het werk bijna niet af, daar de eigenaars hunne varkens, zoodra zij weigeren te eten, aanstonds laten slachten, uit vrees dat ze anders de ziekte zullen krijgen. Maakt een Amerikaansche dame toebereidselen om bij de rolgeude presidentsver kiezing als candidaat op te treden, thans heelt zich in Californië waar het ambt van gouverneur vacant komt, een dame, Mrs Stow, candidaat gesteld voor „gouvernante" van dien Staat. Mevrouw Stow, die indertijd door allerlei pogingen tot hervorming in de kleeding veel van zich deed spreken, schrijft over haar candidatuur, in haar blad Woman's Herald of industrie„Alles in dit wanordelijke mannenhuishouden is zoo door boosheid en partij twisten verteerd, dat het tijd wordt dat er een goede huishoudster aan het hoofd komt, die met bezem en vuilnisblik het vuil van vele jaren ver wijdert." Aan den spoorweg te Driebergen is een droevig ongeluk gebeurd. In een der baan wachtershuisjes heeft een knaap, terwijl vader en moeder afwezig waren, een geladen geweer van den wand genomen en dat op zijn broertje aan gelegd, met het ongelukkig gevolg, dat de kogel den ongelukkigen knaap in het hart trof en hem alzoo doodelijk wondde. De bedrijver dezer daad is, toen hij zag wat hij gedaan heeft, weggeloopen en tot heden nog niet gevonden. Bij een verleden Zondag in den tuin der Tuilerieën te Parijs gehouden kinderfeest zijn een militair en een onbekend man, die den tuin wilden binnendringen en zich daartoe vastklem den aan de geleiddraden van eenige electrische lampen, door den galvanisehen stroom neergesla gen. De burger bleef op de plaats dood, de soldaat stierf eenige oogenblikkeu nadat hij in eene apotheek was gedragen. Professor Eschmarsch heeft een be schouwing in het licht gezonden over de wond, waaraan President Garfield overleden is. De Duit- sche geleerde beweert zijn motieven ontleent hij aan de openbaar gemaakte bulletins en rappor ten dat de President der Noord-Amerikaansche Bepubliek gestorven is aan overmaat van ge neeskundige bemoeiing. De wond was niet gevaar lijk zegt Eschmarsch omdat geen teedere deelen getroffen waren en het bloedverlies niet groot was. De Amerikaansche geneesheeren lieten zich mis leiden door den drang der openbare meëniug, welke oordeelde, dat er niet genoeg gedaan werd aan den patiënt, alsook door de onjuiste gedachte, dat de kogel altijd het gevaarlijkst bij het ont vangen van een schot moet genoemd worden. Is de kogel maar verwijderd, zoo gelooft men, dan is de lijder half behouden. De kogel doet meest het minste kwaad, terwijl het kwaad eigenlijk wordt geboren uit de vingers van den arts, die naar den kogel zoekt. Garfield zou door Duitsche artsen even goed te behouden zijn geweest als Keizer Wilhelm door Langenbeck; den Keizer werden de hagels ook niet uit h6t lijt gesneden. De vraag schijnt gewettigd, welk nut prof. Esch marsch van zijn betoog zich droomt, tenzij dat hij zich voorstelde om bij de weduwe van Gar field de nog gapende wonde der smart nog die per te maken. Dat vele patiënten sterven als een gevolg van overmaat van practische belangstel ling van de zijde der artsen, om dat te betoogen behoefde prof. Eschmarsch geen boek te schrijven; de bewijzen daarvoor worden in voldoende mate door de dagelijksche ervaring geleverd. Te Black is een volle stroomtram- wagen bij het afrijden van een steile helling om- vergevallen. Dertig personen werden meer of minder ernstig gekwetst. Yerscheidenen hadden zware wonden aan het hoofd, en een hunner overleed een paar uren later aan de bekomen wonden. De wagen wa9 aan den eenen kant geheel ver brijzeld. Men beschuldigt den machinist van te wild gereden te hebben. De liberalen in Duitschland zijnop- getogen over de barbiers. Door de scheerders werd nl. te Hamburg een congres gehouden, op welke bijeenkomst door hen werd geconstateerd, dat zij de positie van hun vak hadden verbeterd niet door Staatstusschenkomst, maar door de kracht van „vrije vereeniging." Door dat woord vrije vereeniging hebben de heeren barbiers hut hart der liberalen gestolen. Als de liberalen eens wilden afdalen van de ontzaggelijke hoogte hunner beginselen, dan zou men hun in alle eenvoudigheid kunnen vragen: welke verdiensten hel niet inroepen van Staatstusschenkomst bij de heeren barbiers wel bezit? Aanmoediging van Staatswege van het vak is toch wel niet mogelijk, tenzij de Staat, bij wet het zich-zelven-scheren verbood, een bepaling den meest beslisten pro tectionist toch wel wat al te kras. Het beveiligen der scheerders tegen buitenlandsche concurrentie is ook niet noodig, daar waarschijnlijk wel geen barbier uit Parijs b. v. des morgens naar Berlijn zal komen stoomen om de clientèle van een daar gevestigd scheerder te bedienen. In het bespreken van het barbiers-congres toonen alzoo de liberalen nog maar eenmaal te meer, hoe wild de liberale haren groeien en hoe noodig het is, dat zij door een bekwaam „barbier" gezond verstand ge- heeten worden in orde gebracht. Dr. Nuyens heeft b 1 ij kens een mede- deeling van de Tijd, een belangrijk vervolg op zijn geschiedkundige werken voor de pers gereed, nl. de geschiedenis van ons Vaderland van 1813 tot op onze dagen. In het Eierland is een Terschellin- ger tjalkschipper verdrouken, die met zijn vaar tuig naar de schelpbaggermachine zou gaan om te laden. Met laag water zich loopende naar den wal willende begeven, liep hij van een steilen kant neer en verdronk. De schipper, Van den Borgh genaamd, was ruim 40 jaren oud en laat een vrouw met 5 kinderen na. Men heeft te De Cocksdorp zijn lijk gevonden. Thans i9 te Berlijn een congres van tandartsen bijeeu. Sommigen willen, dat Enge land daarop verschijuen zal om proeven van be hendigheid te geven iu het trekken van kiezen aan Turkije." Eene zeldzame operatie werd dezer dagen aan een ongemeen grooten, woesten tijger in de menagerie van Redenbach te Amiens uitge voerd. Een der klauwen van het dier was in het vleesch gegroeid en er was eene ontsteking ont staan, welke zijn leven in gevaar bracht. De heer Durieux, veearts te Beauquesne, zou den patiënt opereeren. Nadat men vruchteloos getracht had te chloroformeeren, wist men den zieken poot door de traliën te krijgen. Ties man hielden dien aan lederen riemen met alle macht va9t en ouder het woedend gebrul van den tijger, waarbij zich de leeuwen, panters enz. in de andere hokken niet onbetuigd lieten, werd eer. deel van den poot afgezet en de wonde gecauteriseerd. De tijger is sedert wel gebleven en zal spoedig hersteld zijn. Te Nïmes hebben Zond agjl. ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij de vertooniug van eene renpartij met stieren. Er was namelijk aangekondigd, dat eenige stieren van twee of drie jaar, zwaar gebouwd, in het renperk zouden komen. Het bleek echter dat het oude 9tieren waren, die reeds eer.ige malen geloopen hadden. Het publiek werd hierover vertoornd, te meer daar de toegangsprijzen veel hooger gesteld waren dan de ondernemer eenige dagen vroeger bij hetzelfde schouwspel bepaald had. Er werd gefloten en ge schreeuwd bij de vertooning. De ondernemer, de toeschouwers tot beitaren willende brengen, deed wonderen van moed en liet andere stieren aau- rukken, die echter evenmin aan de belofte beant woordden. Het publiek gaf op eer. nieuw luid ruchtig zijne afkeuring te kennen. Eindelijk werd er een stoel in het renperk geworpen, andere volgden bij menigte, masten, vlaggen, planken van de omheining werden neergehaald. Een paar toreadors, om bet publiek te sussen, grepen een stier bij de horens en den staart, een ander klom op ziju rug; het dier ijlde naar den stal, en da verende bijvalsbetuigingen volgden. Doch weldra begon weer hetzelfde alarm. Stoelen werden stuk geslagen en ir. brand gestoken. Politiedienaren schoten toe om het vuur te blusschen. Bij dit werk werden zij uitgejouwd. Zij slaagden ir. hunne pogingen, maar er waren oogenblikken, dat de vlammen dreigden om zich heen te grijpen. Ook in de dagen derEarao'shadmen, zoo goed als nu, oorlogscorrespondenten, die de legers vergezelden en de heldenfeiten opteekenden. Een der Engelsche bladen brengt een verslag van zulk een correspondent in herinnering, die, als koninklijk schrijver," Bamses II op zijn krijgs tocht tegen de Hittiten vergezelde, en er blijkt wel uit, dat de Egyptenaren van dien tijd (tus schen 1388 en 1322 vóór onze jaartelling) ook ver waren in het stellen van gunstige rapporten. De schrijver verhaalt o. a. hoe Bamses door al zijn troepen verlaten, midden onder de vijanden raakte en door 2500 strijdwagens, elk met 3 man, er op, werd omringd, maar hoe hij met zijn mach tig zwaard die vijanden versloeg en geheel alleen in het geheel 100,000 man doodde. Dat is nog wat krasser dan de berichten van Arabi omtrent het vernielen van de Engelsche vloot, het ver slaan van hunne troepen en de gevangenneming van Admiraal Seymour. Maar 't is toch in den zelfden geest. En de zucht tot hel maken van zulke oorlogsberichten, zit niet alleen in Egypte in de lucht Berlijn is in de iaatste jaren aan merkelijk vergroot. In 1868 waren er 478 straten met namen, waarvau een groot gedeelte nog niet geheel gebouwd waren, en in 1880 had men er 679, alle voor grootste gedeelte bebouwd. Iu die 12 jaren was dus het aantal straten met 200 vermeerderd. Wij vernemen, dat de koopprijs voo r het door de erfgenamen van Prins Hendrik aan de Engelsche Regeering verkochte etablissement te Port-Saïd bepaald is op een raillioen Ned. gulden. In een eenvoudige plattelands-ge meente van de provincie Groningen bracht onlangs een telegram, aan den burgemeester verzonden uit 's-Gravenhage, het geheele dorp in rep en roep. De burgemeester was niet thuis, zonder dat iemand wist waar hij zich bevond. Het telegram werd nu bezorgd aan den jongsten Wethouder en deze gaf hel op zijn beurt aan den oudsten. En beiden waren in de grootste ongerustheid over de zaak. Het telegram te openen vonden zij een te beden kelijke zaak. De veldwachter moest r.u aan den loop om den burgemeester te zoeken, en vertelde in het voorbijgaan de zaak aan de Raadsleden. Deze kwamen nu ook al spoedig opzetten, en wel dra was de geheele Baad met de wethouders vol tallig, vol verwachting naar de oplossing van het raadsel. Eindelijk was de burgemeester gevonden en tot zijne verbazing zag hij den Baad vergaderd. Op zijne vwg, wat de reden daarvan was, overhandigde de oudste wethouder hem, meteen zeer gewichtig gezicht, het „regeeringstelegram," zoeals hij vermoedde. Onder diepe stilte las nu de voorzitter het telegram voor: „Uw hond heden verzonden met dien en dien trein." Een scheepslading petroleum in pa- piereu vaten werd onlangs uit New-ïork ver zonden. Deze vaten worden door eene maatschappij in drie fabrieken, te Hartford, Cleveland en Toledo, vervaardigd. Er worden 3000 per dag gefabriceerd. Zij zijn blauw geschilderd, hebben ijzeren hoepels en kosten, in de grootte van gewone petroleum vaten l'/a dollar (ca. 3,35) per stuk. Het voor deel van deze vaten bestaat daarin, dat zij geen voegen hebben en minder door lekken doen ver loren gaan. Ook zijn zij veerkrachtiger en sterker dan houten vaten. De eigenaar van een uitspanning te Berlijn kreeg dezer dagen bezoek van een lucht schepenuitvinder, die in zijn tuin zulk een vlieg machine wou oplaten. Het ding wa9 zoo goed als klaar; slechts moe9t er nog voor 10000 Mark materiaal voor gebruikt worden, en daar hij dit niet had, kwam hij tot den restaurateur met het verzoek hem die te leenen in afrekening op de voorstelling in den tuin. Hoor eens, antwoordde de man, ik zal u de 10000 Mark geven, maar dan most gij mij twee luchtschepen maken. Twee? Waarom? Om mij in staat te stellen in het tweede de 10000 Mark na te vliegen, die met het eerste zullen verdwijnen. De luchtschipper was door dit antwoord zóó „terneer geslagen," dat hij sprakeloos en zoo gauw mogelijk afscheid nam. Richard Wagner is een bizonder goed gymnast. In een onlangs verschenen werk over dezen componist, door een Fransche dame, Mad. Gautier, waarin een aantal bizonderheden uit zijn privaat leven worden meegedeeld, verhaalt de schrijfster, dat hij haar eens te Luzern in ver bazing bracht door zijn gymnastische toeren en de buitengewone vlugheid, waarmee hij in de hoogste boomen van den tuin klauterde. Maar zijn vrouw bracht hij iu grooten angst. „Om Godswil let toch niet op hem," smeekte zij, „want als men zijn klauteren bewondert, kan niets hem van dien hartstocht afhouden." Door den Javaan Kosino, inwoner der dessa Tieboek, district Bedjasa, is in den grond ter diepte van ongeveer 14 voet gevonden een koperen kanon van 6 voet 10 duim lengte, van achteren 1 voet 7 duim en van voien 9'/jduim in omtrek. Het is bewerkt in den vorm van een naga, de reuzenslang der Hindoes. De mond er van is schoon gevormd door den gapenden bek van de slang; de ooren staan wijd uit en zijn schulpsgewijze bearbeid, terwijl verder het lijf van de slang met schoone bloemen en vogels „en relief" is geornamenteerd. Nog is het kanon van een ijzeren vork voorzien en behoort het tot het achterlaad-systeem. Volgens gevoelen van de oudste inwoners moet het uit zeer ouden tijd afkomstig zijn. Het is gedeponeerd ten residentie-kautore te Pasoeroean. Een horloge moet met meer zorgbe- handeld worden, dan gewoonlijk daaraan besteed wordt. Een Duitsch horlogemakersblad bevat hier omtrent eenige behartigenswaardige raadgevingen. Het uurwerk moet zeer geregeld, altijd op den zelfden tijd, worden opgewonden; de beste tijd is daarvoor 's morgens, bij het opstaan. Men moet zooveel mogelijk zorgen het horloge niet op het marmer van een tafel, of een schoorsteenmantel, of een koude oppervlakte te leggen. Bij fijne uur werken kan de plotselinge overgang van tempe ratuur, door samentrekken van het metaal, de veer doen springen. Daarenboven doet de kou de olie stolten, hetgeen de raderen belemmert en het uurwerk minder regelmatig doet loopen. Het beste is, het horloge is een schuinen stand tegen iets zachts te laten aanleunen, zooveel mogelijk zóó als men het in den vestzak draagt. Het moet altijd tegen iets aan, eu nooit los opgehangen worden, daar het anders licht in een zwaaiende beweging komt, die zeer nadeelig is. Voorts moet men steeds zorgen dat de horloges goed sluiten, en dat het uurwerk niet vuil wordt. Wil men het goed zuiver houden, dan moet men het in een lederen zakje dragen, daar het in de gevoerde vestzakken te veel stofjes en kleine vezeltjes binnenkrijgt. Het sleuteltje moet zoo klein en nauw mogelijk zijn, zoodat men terstond den tegenstand der raderen, als het ge heel opgewonden is, kan bemerken. Ook lijdt bij een te wijden sleutel het stalen staafje, dat voor het opwinden bestemd is, te veel, en het repa- reeren daarvan is vrij kostbaar. Dat men bij het gelijkzetten de wijzers niet achteruit mag draaien, is onjuist. Als men er lang verdraaien mee be spaart, is het zelfs beter ze achter- dan vooruit te zetten. Van tijd tot tijd moet het horloge van bin nen schoongemaakt worden. De olie droogt lang zamerhand op, er komt stof in, en het begint eindelijk ongeregeld te loopen, of staat geheel stil. Wie een goed horloge heeft en het goed wil houden, moet het minstens om de twee jaren door een bekwaam horlogemaker laten schoonmaken. De vrouw vau den te Ravenswaaij gestationeerden loods S. heeft zich schuldig ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2