MARKTBERICHTEN BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Drift. Allerlei. maakt aan grove mishandeling, gepleegd aan een aan lichaamsgebreken lijdend kind. Door den vader is daarvan aangifte gedaan bij den bur gemeester. Eergisteren is te Botterdam ter be schikking der justitie gesteld de zich noemende H. W. B., oud 21 jaren, boekbinder, laatstelijk wonende te Amsterdam, die zich had schuldig gemaakt aan het schrijven en afgeven van een brandbrief aan een gesloten huis aan de Leuve- haven. Hij eisckte 10, die hij op de Zeevisch- markt nabij de Passage in ontvangst zou nemen, en dreigde het huis in brand te zullen steken, indien men in gebreke bleef het geld te bezor gen. Op het bepaalde uur werd hij op de aan geduide plaats aangehouden. Uit Scheveningen wordt onsgemeld, dat het voornemen bestaat om te beproeven de Adder leeg te pompen en vervolgens te lichten. Te Hickman, inKentucky, isde sto om- boot Golddust, ten gevolge van het springen van den ketel, in brand geraakt en gezonken. Zeven en-veertig opvarenden ontvingen brandwonden en vijf zijn daaraan overleden. Een aantal passagiers werden vermist. Men houdt het er voor, dat in het geheel 24 menschen bij deze ramp het leven hebben verloren. Alweder hebben de Alpen een paar offers gevergd. Een jong Engelschman, de heer Penhall, is met zijn gids, Andreas Mauer, ver leden Donderdag omgekomen bij eene poging tot bestijging van het Wetterhorn. Men vond beider lijkeu, aaneengebouden, aan den voet van een steilen gletscherwand. Naar men gist is Penhall, terwijl Maurer bezig was in het ijs treden te hak ken, uitgegleden, en heeft hij zijn makker mee gesleept. Ook dit ongeluk zou dus vermoedelijk niet gebeurd zijn indien het gezelschap talrijker ware geweest. De toestand van de sneeuw op den birg was ongunstig. Men meldt aan het Bat. Hbld. dat Z. E. de vice-Admiraal, commandant der zeemacht in Ned.-Indië, binnenkort de marine-magazijnen te Batavia zal inspecteeren. De boekhouder en de mandoor bij die magazijnen hebben hun ontslag genomen, en de bootsman heeft zijn overplaatsing verzocht. DeDeenscheNoordpool-expeditie, die onder bevel van luitenant Hovgaard met het schip Dymphia uitgezeild is, vervolgt een ver strek kend doel. De ondervinding schijnt bewezen te hebben, dat het niet doenlijk is om door de Bering- en de Davisstraat naar de Noordpool door te dringen. Steunende op nieuwe theorieën heeft nu luitenant Hovgaard de aandacht op de stre ken noordwaarts van Kaap Tscheljuskin gevestigd. Wanneer het ijs geen beletsel is, zal de Dymphna van die Kaap in Noordelijke richting doordrin gen om zoo mogelijk de Oostkust van Erans- Jozefsland te bereiken, die zich, zooals Hovgaard aanneemt, Noordwaarts uitstrekt. Gelukt dit, dan zal in het voorjaar een slede-expeditie worden uitgezonden tot onderzoek dezer aan de onder stelde poolvaart gelegen kust. Voorshands echter is deze onderneming slechts een verkennings-expe- ditie naar deze onbekende wateren, ten einde de juistheid der vooropgestelde theorieën na te gaan. Te IJselstein heeft eergisteren een boerenknecht, die over eenige aanmerkingen en handelingen van zijn meester, den landbouwer B. ontevreden en toornig werd, dezen met eene hooi vork eene ernstige wond toegebracht, onder be dreiging hem te zullen dooden. De knecht is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Utrecht. Zonderlinge aanzoeken krijgen de „redders" van Egypte soms Eergisteren liet een heer admiraal Seymour weten, dat een granaat van de Inflexible nog te zijnent in de „zijkamer" lag, met beleefd verzoek het ding te willen laten halen. Een bootsman en zes matrozen werden daarop naar den heer gezonden, en inderdaad vonden zij het projectiel nog gaaf en bruikbaar op de aangeduide plek. Om een ontijdige ont ploffing te voorkomen, werd het lieve granaatje, dat door het dak was komen vliegen, voorzichtig gelegd op een matras en daarin gewikkeld, waarna het weer naar de Inflexible werd gesjouwd om bij een volgende gelegenheid te dienen. In het D. v. Zh wordt een meermalen toegepast middel, om in brand geraakte petro- leumtoestellen te blusschen, vermeld. Door den toestel eenvoudig te schudden bluscht de brand namelijk vanzelf uit. Het is natuurlijk in de eerste plaats aan te raden, zoo voorzichtig mogelijk met dergelijke toestellen te zijn; maar als men er nu eenmaal een dergelijk ongeluk meê heeft, dan dan kan men het schudmiddel licht probeeren. Een der Deensche bladen verhaalt van een visscher, die zijn boot een oogenblik verliet, nadat hij haar aan land gebracht had. Toen hij terugkwam hoorde hij een aanhoudend gonzen in een gesloten kist. Toen hij de kist opende bleek het dat een zwerm bijen door het sleutelgat naar binnen gekomen was en zijn intrek^ genomen had in den bruiloftshoed van den visscher. Aan de Egelantiersgracht te Amster dam maakte eergisteren een 13-jarig knaapje zich vroo ijk met zijn vlieger, toen het touw eensklaps zich slingerde om de kap van het huis waar r.n t,"ï* w°onde. Eluks ijlt hij de trappen t(f' er °P ^et dak, slaagt er in zijn vlieger uit TT"6"' .st°rt er mede het vlieringluik uit. Hij was onmiddellijk dood. Onder de teAlexandriëgeplun- v»n Fll DWen beh°°rt °°k de g^ofe synagoge van Elia Deze synagoge moet volgens de over- d. Mozaïsche wet 6eBr,.,erd Umüg moeten zijn uit de oude synagoge van Heliopolis en dateeren uit den tijd van Philon. Zooals bekend is, heeft men in de laatste jaren het denkbeeld toegepast, om de zon nestralen, te gebruiken tot het in beweging brengen van werktuigen nl. door de stralen in brandglazen samen te trekken en met de aldus verkregen warmte stoom te ontwikkelen. Op de Parijsche tentoonstelling van 1878 werden daartoe ingerichte toestellen van de firma Mouchot met de gouden medaille bekroond, en te Parijs bestaat een „vereeni- ging tot het gebruiken van de zonnewarmte," waar men allerlei machines, die door de zon in bewe ging gebracht worden, drukpersen, irrigatie- en distilleerstellen, kookmachines enz. dagelijks, ten minste als er zonneschijn is, in werking kan zien. In de noordelijke klimaten zijn die toestellen niet op den duur te gebruiken; in dezen regentijd, die ons voor een zomer wordt aangerekend b. v., zou menigeen, die ze gebruiken moest, bedrogen uit komen. Maar in het zuiden, waar meer op den zonneschijn te rekenen valt, kunnen die brand stof-uitwinnende machines uitstekende diensten bewijzen. De proeven, die er mee genomen werden, slaagden alle uitmuntend. Dezer dagen was erbij een feest in de tuin der Tuilerieën een door zonne warmte gedreven pers in werking, waarop een blad, Soleil-Journal, gedrukt werd. De Londensche correspondent der N. B. Ct. doet een poging om aan de woorden intreinen en onttreinen (in en uit een spoortrein gaan) burgerrecht in onze taal te verschaffen. Wij hebben in het Nederlandsch „inschepen" en „ontschepen" en op den zelfden grond zouden wij dus het voorgestelde „intreinen" en „onttreinen" kunnen aannemen. Spoorwegraderen uit papier. De Berlijn- Anhalter spoorweg-maatschappij heeft bij de fir ma Er. Krupp, te Essen,spoorwegraderen besteld, waarvan de schijven uit papier-massa bestaan. De naaf bestaat uit gietstaal, waaraan de schijf be vestigd is, terwijl de hoepel door ringen en schroe ven met de schijf uit papiermassa verbonden wordt. Den fabrikant is voorgeschreven, dat de papiermassa zoo vast moet zijn als hout, en aan alle weer en wind weerstand moet kunnen bieden. De BergischMarkische spoorweg heeft zulke raderen sinds eenigen tijd bij wijze van proef in gebruik. Deze zijn gemaakt door de firma v. d. Zypen en Charlier, in Dentz, met papieren rad schijven viit de fabriek van gebr. Abt, te Eorbach. In Amerika wordt net gebruik van de papieren raderen met den dag algemeener. In de eerste 10 maauden 1881 heeft een enkele firma aldaar 7729 stuks zulke raderen vervaardigd. De bekende heer Pullman prijst de sterkte van deze raderen zeer. Terwijl het beste ijzeren rad niet meer dan 50,000 Eng. mijlen aflegt, hebben eenige papieren raderen van Pullmann's waggons 400.000 mijlen en meer afgelegd alvorens onbruikbaar te worden. Een schuit van den reeder B Yan Leeuwen, schipper A. Verheii, bracht te Scheve ningen de treurige tijding mede, dat de matroos P. De Jong, een jongeling van 18 jaar overboord is geslagen en verdronken. Terwijl hij namelijk op het zwaard zijn boterham zat te eten, brak het touw, waarmede het zwaard aan de schuit bevestigd was; de ongelukkige verdween onmid dellijk in de diepte, zoodat hem geen hulp kon verleend worden. Gisteren-ochtend omstreeks half tien is trein 8 uit Botterdam bij Vogelenzang met trein 9 uit Amsterdam in botsing gekomen. Op de plaats van het ongeval is, wegens reparatie aan eene der bruggen, enkel spoor, zoodat daar „geloodst moet worden. De loods was op trein 8 om dien eerst te laten passeeren, toen trein 9, die vóór het onveilig sein moest wachten, ook doorreed, zoodat beide treinen tegen elkaar in reden. Van het personeel der treinen bekwam, met uitzondering van een conducteur, die in wendig gekneusd scheen te zijn, niemand letsel; van de passagiers werden 4 zwaar gekwetst, waaronder een dame zeer ernstig; de meeste kwets uren zijn aan de beenen; nog enkeleD ontvingen lichtere kneuzingen of verwondingen. Geneeskundige bulp was spoedig uit Bennebroek, Heemstede en Haarlem ter plaatse aanwezig. Ook de bewoners uit den omtrek betoonden zoowel als de beamb ten der Spoorweg-Maatschappij de grootste hulp vaardigheid. Van de twee treinen waren de loco- motiever. minder, een viertal rijtuigen zwaar be schadigd; omstreeks 4 uur was de weg voor het verkeer weder vrij. De machinist, aan wien het ongeluk geweten moet worden, bevindt zich voor- loopig in hechtenis. Als een blijk van Amerikaansche koelbloedigheid werd ons gemeld dat eer. dame uit de Vereenigde Staten, die bovenbedoeld onge val bijwoonde, doch geen letsel had ontvangen, zoodat zij uit een deerlijk gehavende coupé was gestapt, kalm haar schetsboekje voor den dag haalde en van dien waggon, waarvan één zij- er. der, voorwand waren verbrijzeld een teekening maakte. Dit was de tweede maal in haar leven, dat zij in een trein zat die met een anderen in botsing kwam. Petroleum moet een uitmuntend middel zijn tegen „huiszwam" of „duivelsbrood," de schadelijke paddenstoelen op muren of houtwerk. Men moet ze daartoe dikwijls met petroleum be smeren, en zorgen dat dit vocht er diep in door dringt. Doet men wat keukenzout in de petroleum dan zal die nog krachtiger werken. De lasteraar van de nagedachtenis van den edelen Pius IX, Leo Taxil, reeds meer malen in Erankrijk door een rechterlijk vonnis getroffen en wat anders niet gauw gebeurt zelfs uit de vrijmetselarij verbannen, is jl. Zon dag in een te Parijs gehouden vergadering van vrijdenkers openlijk geschandvlekt en onwaardig verklaard langer vrijdenker te zijn. Zóó althans verhaalt de Parijsche Reveil. Wat Taxil nu weer heeft uitgevoerd, om zelfs geen „vrijdenker" meer te mogen wezen, laat het blad sub rosa. Heel veel goeds kan het intusschen niet zijn. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen bericht van den Nederlandschen consul te Oldenburg is in den morgen van den 8sten dezer op de Jeversche kust aangespoeld een lijk in vergevorderden staat van ontbinding. De kleedingstukken waren genummerd 15992, welk nummer het stamboeknummer is, toegekend aan H. D. Jansen, laatst matroos 1ste klasse aan boord van Zr. Ms. rammonitor Adder. Een vischventer te Arnhem heeft een nieuwe manier bedacht om op eene slinksche manier aan geld te komen. Op een enveloppe plaatste hij zijn eigen adres, waarbij vermeld stond dat met de stoomboot Concordia een partij kaas voor hem was aangekomen, waarvan de vracht een zeker bedrag uitmaakte. Onder voorgeven geen geld beschikbaar te hebben om die vracht te betalen, verzocht hij aan vrienden en collega's hem dat bedrag even te leenen, hun de bedoelde valsche kennisgeving vertoonende. Hoe men den gewonen mensch van den meer ontwikkelden kan onderscheiden? Geef hen iets te denken. De goddelijke genade laat zich niet af dwingen. Alies moet zachtmoedig en zonder ge weld geschieden. De Goddelijke Moeder leed meer dan alle martelaren, doch zij bleef daarbij steeds kalm en gelaten. Beter is een geweten zonder weten, dan weten zonder geweten. Waarheid, schoonheid en deugd zijn een aardsch afschijnsel der bovenaardsche Goddelijke Drievuldigheid. Gij klaagt dat geen uwer wenschen ver vuld wordt, hoe zeer zoudt ge echter klagen in dien al uwe wenschen vervuld werden. Drift en heftigheid zijn een edei hart onwaar dig, en hartstochten, waar het meest in gezondigd wordt, omdat men het gemakkelijk heeft gevon den ze op rekening te brengen van aangeboren natuur en temperament. Menschen, die zich over eiken anderen onzedelijken hartstocht zouden schamen, hoort men dikwijls met kalmte zeggen: „Ja driftig ben ik, maar het is gauw weer over, daar kan ik niets aan doen." Onder dien dek mantel hoort men harde uitdrukkingen van be schaafde lippen, worden beleedigingen gezegd, ja dikwijls ruw geweld gepleegd. En toch is deze beschouwing valsch en onwaar, in de hoogste mate; wie zich heilig voorneemt zijn drift te beteugelen, zal beginnen met de uiting te weren en eindigen met zelfs de opwelling te overwinnen. Voor den mensch, die naar het volmaakte streeft, bestaat geen hartstocht, dien hij als meester erkent. Woorden en steenen. De dichter Aviosto bouwde zich een klein huis. Eens vroeg hem een zijner vrienden, hoe hij, die in den Orlando zulke fraaie paleizen geschilderd had, zich toch met een zoo klein gebouw behelpen kon. „Woorden zijn goeakooper dan steenen," was het antwoord des dichters. Bijtend. Bij een oestermaal zeide iemand: „ik kan mij even ais Samson beroemen, er wel niet duizend, maar toch honderd vernietigd te hebben." „En met hetzelfde wapen?" vroeg een der gasten. Vreemd. A. Nu, ge hebt mij mooi met dien schimmel beet gehad! B. Zoo.' Waarom? A. Wel ik had hem pas drie dagen, en toen is hij reeds gestorven. B. Dat is 7reemd, dat heeft hij bij mij nooit gedaan. De moor. Twee vrouwen kwamen eens een Moor tegen. „Zie eens," sprak de eene, „dat is nou een Moor." „Werkelijk," hernam de andere, „men kan het den kerel wel aanzien." Gevat. „Mevrouw, hoe lang is het al geleden, dat gij het kasteel „schoonheid" rerlaten hebt?" vroeg Hendrik IV aan eene dame, wier schoon heid aan het tanen was. „Sire," antwoordde de dame kalm, „den juisten tijd weet ik niet, doch ik geloof even lang, als u het kasteel „be leefdheid" hebt vaarwel gezegd." Ook feesten. „En wat waren de drie feesten van de Joden?" vraagt de nieuwe gouvernante aan haar leerling. „Déjeuner, Diner en Souper!" is het onverwachte antwoord. Dubbelzinnig. Een notaris, die bezig was met het inventariseeren van een nalatenschap, gaf zijn klerk het volgende op: Drie stoelen, waarop gewoonlijk de heer, mevrouw en de dochter zaten: alle drie slecht en niet veel waard. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 12 Augustus. Woensdag namiddag is uit de Nieuwe Gracht opge haald het lijk van een 18jarigen jongeling, woonachtig te Schooten, die sedert Zater dag werd vermist. Men vermoedt dat hij in dronkenschap van de kermis naar huis gaande, te water is geloopen. Het lijk is naar het St. Elisabets-Gasthuis overge bracht. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een bloedkralen kettinkje met gouden sluiting. Een zil veren horloge zonder glas. Eenige portemonnaie s met en zonder geld. Een wit beenen broche. Een duimstok. Een R. K. kerboek. Een handschoen. Een overschoen. Een kan met petroleum. Een witte doek. Een rolletje muziekpapier en een schrijfboek. Een zwarte armband. Een horlogeketting. Een witte halsboord. Eenige losse sleutels en ringen met sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den heer H. Vellinga, Lange Raamstr. No. 12. een gouden medaillon met 2 portret ten en een gouden ketting. Bij den heer van Liemt, Turf markt, een gouden speld waaraan dito medaillon met 2 portretten. Bij den heer Doree, korte Houtstr. een zilveren knip met geld. In de tramwagens achtergelaten: Een vrouwen-hoed, een zakdoek en een zwarte voile. Zes-en-twintigste Muziek-uitvoering in den Hout, op Zondag 13 Aug. 1882, des middags van 24 nur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Friihlingsgruss, Marsch, Hermann. 2. Onv. Fiandre au lion, Gevaert. 3. Walzer, wo die schij nen Miidchen wachsen, else. 4. Fant. la Bohémienne, Balfe. 5. Uugarische Lustspiel ouverture, Kéler- Bi'la. 6- La reine du ba], quadrille, Lossner. 7. Potp. der Frei- schütz, Weier. HAARLEM, 9 Aug, Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 12 koeien, verkocht 11 voor f 150 a 220; stier; verkocht 1 voor f 150 a ,5 vaarzen, verkocht voor f 100 a 110 pinken verkocht voor f -a graskalveren verk. voor f a 15 nuchtere kalveren, verk. voor /12 a 18, 52 schapen, verk. 48 voor f 24 a 34 47 lammeren, verkocht 36 voor f 12 a 19, - biggen ver kocht voor f a varkens, verkocht voor a c. per 7a kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkoeht 98 stapels kaas, 12969 stuks, wegende 25202 kilo hoog ste prijs f 30.50, middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 11 Aug. Moutwijn, perned. vat f 12,25 Jenever 17,75 Amsterd. proef f 19,Spoeling f -,70 dito commissie -,70. GOUDA, 10 Aug. Kaas f 29 a 32,le qual. f a 2e qual. f 25 a 28 zware hooger in prijs aangevoerd 110 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.40 a f 1.50 der weiboter f 1.20 a 1.30. per kilo. Handel zeer vlug AMSTERDAM, 9 Aug. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 152 vette kalveren 1ste qual 85,2de qual. 0,75 per kilo, 6 graskalf ƒ14, a 24 45 nuchtere kalveren^ 8 a 13, 1 schapen en lammeren a 145 vette varkens 50 a 56 c. per kilo. LONDEN, 10 Aug. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 6,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/2 Schapen en Lammeren 5/4 a 7/-, Kalveren 4/8 a 5/9, Zwijnen 4/- a 4/9. HOORN, 10 Aug. Ter waag gewogen 363 stapels kaas w egende,103941 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 1* 32,oor kleine, en voor hooikaas commissie middelbare, f LEIDEN, 11 Aug. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden a 86 stieren 56 a 230, ossen a 156 melkkoeieu f 160 a f 275, 20 kalveren dito 192 a 306,83 vare dito f 96 a 225, 110 vette dito 1 170, 360, 22 graskalveren 23 a 50, 72 vette 30 a 69, 70 a 85; 31 nuchtere dito f 7,— a 17, 450 vette schapen 23 a 37,—; 1350 weide dito ƒ17,— a 28, 244 lam merer. 72 magere varkens f 16 a 34254 biggen f 5.50 a 12 Amsterdam 11 Augustus 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Oertif. Werk. Schuld2'/s v y y 8 u ll II 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening.8 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.Jnli)5 Portugal. Obl. buiten]. 1858/80 3 Rusland bij Hope Comp. Oude RnBsen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 1867, 1871/75. 1 1876 2 y binnen], f 1250025000. 1 1000—5000 1 Turkije. Obl. Alg. Schold 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/. 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Ezpl. St. Spw. Aaod. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/a 1875 5% Italië. Zoid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kurak Chark Obl. f 1000. 5 MorschanBk Syzran Aand. 5 Riascbk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PBEMIE-LEENINGEIT. Nederland. Loten Amsterdam f 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 37a pot. genoteer de koers 677a 817a 102»/,6 947, 80 827, 84'/,c 85716 53»/, t 987,6 737., 87 287a 447a 267a 25's/i. 107a 97i 727, llD/a 118 297a 14 ID/u 116 1467, 1147, 887,6 1467, 145 197a 517, SU/s 1207, 487- 827a 82 84", 60»/,6 59 637a 1667'4 407t 1407a 1057< II4V4 101 953/4 97 1003/4 1093/4 1463/, 1277a 1273/, LONDEN, 11 Augustus. Volgens berichten uit New-Fork heeft Wallace, president van de Iersche Landliga, in een brief het ge loof uitgedrukt dat massaas Iersche Ameri kanen, vooral zij die deelgenomen hebben aan den Amerikaanschen burgeroorlog, naar Egypte zullen vertrekken om Arabi te helpen. Eenige Iersche vrijwilligers voor Arabi hebben zich reeds te Philadelphia aange meld. Wallace keurt die beweging van de Landliga ten gunste van Arabi af. Niettemin duurt de inschrijving voor Arabi voort. De lijsten te Philadelphia wijzeu een cijfer aan van 770 dollars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3