NIEUWE No, 614. Donderdag 17 Augustus 1882. 7e Jaargang, Een //bescliavings"-krijg. BUITENLAND. 0,85 1- 0,06 Iets over tafelgoed. Uniform. Een zeeroman. HA4RL ABONNEMENTSFBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers cot Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Engelands politiek in den Egypti- schen oorlog hebben wij reeds in eeu vorig artikel besproken en onze ideeën daaromtrent uiteengezet. Dat de financieele quaestie ook in dezen oorlog eeue groote rol speelt, 't is buiten kijf. Wij zullen dienaangaande in 't kort het een en ander releveeren. Vraagt men in Engeland waarom de strijd in het land der Pharao's begonnen is, dan zulleu de zonen Albions antwoorden; ter wille van de beschaving.* De waar heid is echter dat deze bloedige krijg werd aangevangen uit zucht tot auexatie en ter wille van de koningen der beurs. Immers voor de woekerrenten der heeren Rothschild en consorten moet zorg gedragen worden, al moeten zij ook van de arme, hongerlij dende Fellahs worden afgeperst. Waarlijk het is geen civilisatie- maar een coupon oorlog, zooals het Wiener Vaterland hem de/.er dagen betitelde. In het jaar 1881 moesten de Egypte- naren aan belasting ruim vijftien gulden per hoofd opbrengen; zulk een cijfer is in een half beschaafd laud ongemeen hoog; het Staatsbestuur moest er in elk geval genoeg aan hebben. Het tegendeel is waar, de Regteriug komt te kort, omdat zij zoo veel woekerrenten te betalen heeft. In het jaar 1857 had Egypte slechts eene schuld vau 15 a 16 millioeu gulden. In 1860 nam echter het sluiten van leeningen een aan vang en dit werd onder het wanbestuur van eeu Ismaïl op de meest ou verantwoor delijke en schandelijkste wijze voortgezet. Van elke obligatie ontving de Kbedive niet meer dan 75 of 80 percent; bovendien brachten de bankiers ook nog agio in re kening. Aan rente moest de Khedive 7 of 8 percent van de gansche som betalen, ofschoon hij slechts een gedeelte ervan ontvangen had. De houders van obligatiën lieteu zich dus het risico, het gevaar dat zij liepen, waarlijk op woekerachtige wijze betalen. Niettegenstaande de vele aflossiu- gen die er plaats hadden, was in het jaar 1876 de totale schuld tot meer dan 1100 millioen gulden geklommen. In het jaar 1879, toen de schuld geconsolideerd werd, had zij een cijfer van ongeveer 1200 mil- F E ILL ET ON. Ieder beschaafd mensch beschouwt tegenwoor dig tafellakens en servetten als onmisbare disch- benoodigdheden, zonder daarbij te bedenken, dat zij eerst sedert ongeveer driehonderd jaar in ge bruik zijn. De Spartanen hielden, in weerwil van hunne zwarte soep, voel van schoone handen, «n legden daarom naast eiken gast een stuk oudbakken brood, waaraan hij zijne handen kon afvegen. De Kelten gebruikten te dien einde bossen hooi of stroo, waarop zij aan tafel zaten. Eertijds at men aan eenvoudige gladhou ten tafels, en onder de schotels en borden wer den gelooide dierenvellen gelegd. Toen kwam er een tijd, dat alleen de tafels van vorstelijke en andere voorname personen met linnen of damasten tafellakens gedekt warenen toen later de tafellakens algemeen waren gewor- en, bestonden zij in burgergezinnen uit eigen gesponnen linnen, dat dubbel gevouwen over de tafel werd gespreid en tegelijk tot servet diende. De eerste servetten werden in Rheims ge maakt en aan koning Karei VII hij zijn.kroning aldaar door de stad ten geschenke aangeboden. Later had men aan het hof ook servetten van fluweel met wapens en rijk met edelgesteenten versierd, maar men gebruikte andere van linnen, die daaronder lagen. Montesquieu heeft opge- lioen gulden bereikt. Tot voldoening van den interest moet dan ook in Egypte jaar lijks f 8.40 per hoofd betaald worden. Tot in het begin van 1875 hebben de schuldeischers hun geld ontvangen; de mees ten hebben dus niet alleen de hun rechtmatig toekomende ren ten,maar ook het kapitaal we derom in huune kas. Hun geschiedde dus geen onrecht, toeu de Khedive in het jaar 1875 de betalingen staakte. Nu echter namen Engeland en Frankrijk het in vorderen der woekerrenten op zich. Zij drongen den Khe dive twee Europeesche Ministers op, die de eigenlijke regeerders van het land waren. En toen zij den zoon van Ismaïl aan den leiband hadden, joegen zij den ouden Khedive weg en plaatsten zijn zoon Tewfik als heerscher, Tewfik die niets anders is dan een werktuig der Westersche machten. Egypte stond feitelijk onder vreemde heerschappij eu dit veroorzaakte groote ontevredenheid onder de ingeborenen, die allengs tot het bewustzijn kwamen, dat ook zij' een volk waren, dat rechten bezat en op rechten mocht aanspraak maken. De militaire macht hield het volk in bedwang tegen de vreemde bloedzuigers. Ten slotte kwam Arabi aan de spitse des legers. Toen de Westersche mogendheden den Khedive, dwongen, soldaten, die zich tegen Arabi haddeu verzet, genade te schenken, stond Arabi tegen den Khedive en zijne beheer- schers op; de vrijheidsoorlog tegen de Euro peanen nam een aanvang en Engelsche troepen waagden hun leven om de Roth schilds en consorten weder aan huune reuten te helpen. Van zekere zijde wordt wel eens be weerd, dat de arme landbouwers van Egypte, de Fellahs, slechts mest zijn voor den bodem waaruit de Europeanen hunne gouden be- schavings-renten* verwerven. Eu inderdaad de Fellahs worden reeds lang verschrikkelijk onderdrukt. Dat echter Europa, in plaats van, door zijn machtigen invloed, Egypte's toestand te verbeteren, er toe bijdraagt om de positie der Fellahs door de buitenspo rige eischen van de Europeesche kapita listen te verergeren, ja ondraaglijk te maken, dat is en blijft eene zoude en eeue schande, die het schuldboek van onze reeds zoo zeer belaste civilisatie van een nieuwe donkere bladzijde voorzien. Hebben de Rothschilds merkt, dat eerst in zijn tijd de servetten bij par ticuliere personen algemeen begonnen te worden. Voordat de linnen servetten in Rheims gefabri ceerd werden, gebruikte men daarvoor groote wollen lappen. Dat er aan het tafellaken een zekere gewichtige beteekenis werd gehecht, blijkt uit het volgende, waarvan ook de uitdrukking: «Het tafellaken doorsnijden" afkomstig is. In vroeger tijd was het een merkwaardig ge bruik, dat de heraut het recht had voor de plaats van een ridder, op wien een blaam kleefde, het tafellaken door te snijden en zijn brood en zijn bord om te keeren. Wie aldus beleedigd werd, moest de smet uitwisscheu of bewijzen dat men hem onrecht had aangedaan. Zulk een smaad werd zelfs eeu machtig vorst, Graaf Willem van Henegouwen, aangedaan, toen hij bij Koning Karei VII van Frankrijk ter maaltijd was. Een wapenheraut sneed het tafellaken voor hem door, met de aanmerking, dat een ridder, die geen wapen droeg, niet waardig was aan 's Konings tafel te zitten. Toen de graaf onthutst antwoordde dat hij evengoed als ieder ander zwaard en lans voerde, hernam de heraut: „Dat kan niet waar zijn, anders zoudt gij den dood van uw oom, die bij Couriray verslagen is, reeds lang ge wroken hebben." Ook van den Wurtembergschen graaf Eber- hard den Grimmige vermeldt de geschiedenis, dat hij na den slag bij Reutlingen in 1377, dien zijn zoon Ulrich verloor, iets dergelijks deed, dóór Uhland in zijne balladen bezongen. Dus is dat spreekwoord van „het tafellaken en consorten de waanzinnige, matelooze ver- kwistings-zucht, van den vroegeren Khedive Ismaïl mogelijk gemaakt en ondersteund en daardoor Egypte in eeue voor zijne krach ten veel te grooten schuldenlast gebracht, van welken zeer weinig tot werkelijk wel zijn van het land gebezigd werd, dan moe- teu de Rothschilds en consorten ook de gevolgen hunner handelwijze dragen. Doch deze heeren weten zich bij ge waagde financieele oudernemingen uitmun tend te beschermen, zij nemen onsolide lee- ningen slechts tot zeer lage coursen aan, laten zich kolossale renten betalen en ont vangen dan door deze langzamerhand hun kapitaal terug. Hebben zij zich echter ver rekend, komt het risico te voorschijn, dan is het toch dunkt ons een overmoedige eiscli, als zij verlangen dat de Régeeringen van Europa voor heü op komen en de Europeesche volken zelfs met hun goed en bloed er voor zullen instaan dat de Roth schilds en consorten aan hun geld komen, 't Is, dunkt ons, eene brutale aanmatiging van de kapitalisten, wanneer zij verlangen dat het risico van hen worde afgewend eu dat de Europeesche diplomatie en even tueel zelfs de Europeesche legers en vloten ten hunnen dienste worden gesteld. Neeu als mest voor de civilisatie der gouden internationale* zijn zelfs de Egyptische Fella'hs, laat staan de Europeesche, toch nog te goed. Wij hopen dat de neutrale mogendheden tenminste wakeu zullen voor het behoud vau den wereldvrede. Wij hopen ook, dat bij de oplossing der Egyptische crisis, Europa de werkelijke belangen der beschaving en de voorwaarden van bet wettige eu zegen rijke haudelsverkeer zal weten te onder scheiden van de eischen der woekeraars, die geen bescherming verdienen. Ook de Fellahs zijn menschen, geen mest voor het zaad van het joodsche kapitaal. Alle ware Christenen en eerlijk produ- eeerende standen, moeten ongetwijfeld pro- lesteereu, nu Europa de brutale, financieele knevelarij bevordert en zelfs offers van goed en bloed van zijne bewoners eisebt, om den ellendigen woeker in bescherming te nemen. doorsnijden" reeds over de 500 jaar oud. In de oudheid schijnen de legers geen gere gelde uniform gehad te hebben, hoewel de krijgslieden zich min of meer gelijkvormig kleed den en in vele gevallen ondersclieidingsteekens hadden. De Spartaansche soldaat was te kennen aan zijn clamys of rood kleed, welke bloedkleur volgens sommige geschiedschrijvers, was aange nomen, opdat hij niet flauwhartig zou worden als hij zijn eigen bloed of dat van zijn krijgs makkers zag; hoewel het, op gezag van andere geschiedschrijvers, ten doel had den vijand het zegevierend gevoel niet te gunnen vau hun bloed te zien vloeien. Bij de Galliërs was de gelief koosde kleeding van een krijgsman de huid van een wild dier, welks kop tot helm diende en welks open bek en tanden den drager er van een zeer barsch voorkomen gaven. De afdcelin- gen der Kruisvaarders waren door zichtbare teekens te onderscheiden, zooals pluimen en sjerpen; maar in de middeleeuwen was de gewone kleeding van krijgslieden, die zulk een wapen rusting konden bekostigen, een helm en een maliënkolder. In Frankrijk was het tot 1670 niet ongewoon, als soldaten voor de eerste maal op kosten van den koning werden uitgerust, dat er geregelde uniformen gedragen werden; en van lieverlede werd die gewoonte in de andere Euro peesche landen aangenomen. Het Doitsche eskader iu de Egyptische wateren waarvan het Berl. Tagehlatt 't eerst het bericht bracht en welke mede- deeliug weerspraak vond in de officieuse pers zal toch werkelijk worden versterkt. In 1881 heeft de régie in Frankrijk in 't geheel 355 millioen fr. aan tabak en sigareu verkocht. De régie heeft thans 1643 arbeiders en 20,576 arbeidsters in dienst. Van jaar tot jaar is liet aantal toegenomen ten gevolge van het steeds vermeerderd ge bruik vau tabak en sigaren. De hoeveel heid tabak, die thaus jaarlijks in Frankrijk verkocht wordt, is meer dan 34 millioen kilo. Voor den verkoop vau 100 fr. aan tabak heeft de régie eene uitgave vau 18 fr. 08 e. aan grondstof en arbeidsloon. Het bladNi Dieu ni Mai.tredat door Blanqui gesticht was en eeu kort bestaan had, zal op nieuw verschijnen. De Société d'émulation industrielle te CbauxJefouds heeft het initiatief geuomeu voor eene nieuwe beweging ten guuste van octrooien. Zij heeft besloten, alle Zwïtser- sche vereenigingen op het gebied van han del eu nijverheid uit te noodigen tot het houden vau een cougres, om te beraad slagen over de noodige stappen, ten einde de zaak, zoo mogelijk, reeds in de eerst volgende zitting der Bondsvergadering (in December) opnieuw tot een punt vau over weging te maken. O O Een bericht uit Napels in Daily News, meldt dat de Esploratore, van de Italiaau- sehe marine, met een detachement scherp schutters aan boord naar Caprera vertrokken is, om te voorkomen dat een expeditie, welke op weg daarheen is met het doel liet lijk van Garibaldi te verbranden, aan dit voornemen gevolg geve. Tot heden (15 Aug) heeft de Sultan noch de proclamatie, uoch de couventie bekrachtigd. Lord Dnfferin blijft aandrin gen op uitvaardiging der proclamatie vóór de ontscheping der Turksche troepen. Saïd- Pacha adviseert ten krachtigste tot eene schikking met Engeland en aanneming der militaire couveutie; maar er zijn ten pa- leize twee partijen, waarvan de eene aan Saïd-pacha hare ondersteuning verleent, terwijl de andere de conventie, zooals deze De Indian Herald verhaalt eene merkwaardige geschiedenis betreffende Admiraal Bythesea, rid der van het Victoria Kruis en de Bath-orde, die onlangs zijn ontslag uit den dienst heeft ge nomen, na verscheidene jaren den post van con sulent-zeeofficier bij het Indische Gouvernement bekleed te hebben. Dat verhaal meldt, (lat de admiraal, als eeu klein kind, aan een baal goed vastgebonden, ver in zee werd opgenomen. Een dame vermoedelijk zijn moeder was bij hem, maar zij was dood, en er waren volstrekt geen aanwijzingen om op het spoor van de namen der vondelingen te komen. De officieren van het oorlogsschip, dat het arme kind opnam, deden alles wat zij konden om door advertentiën en navragen zijne familie uit te vorschen, en toen al hunne pogingen vrnchteloos bleken te zijn, besloten zij het kind aan te nemen en gaven het den naam van nBy the Sea" (op zee). Hij werd naar een zeemansschool gezonden, en toen hij oud genoeg was, trad hij in den zeedienst. Het trof toevallig dat het eerste schip, waarop hij diende, juist dat was, dat hem als kind het leven had gered. Hij legde zich met ijver op zijn beroep toe en onderscheidde zich in den Krim-oorlog bij het eiland Wardöe, waar hij het Victoria Kruis en de Bath-orde verdiende. Later in Indische dienst werd hij ridder der orde van het Indische Rijk en nu heeft hij den dienst verlaten met den rang van admiraal. De goedhartige officieren, die hem redden en op voedden, konden toen zeker weinig vermoeden dat hij het tot dien rang zou brengen. :urM,USTl>Ml ACUTE MA NON AGITATE. PBIJS DEK ADVEBTENTIÉR Vau 1—6 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUREY.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1