N I E U W E No. 615. Zondag 20 Augustus 1882. 7e Jaargang. De Conferentie en hetgeen zij leert. B UIT E NL AN D, 0,06 O v€:-;ya gp. AGITE MA NON AGITATE. Perzische beleefdheid. HURLEMSfKl ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1»— Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B1JBEAÏÏ: St. Janastraat Haarlem. BBTD PBIJS DEB ADVEBTENTIÊN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewaekl Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De gebeurtenissen in Egypte en hetgeen in verband tot haar plaats heeft op diplo matiek gebied, vestigt de aandacht onwil lekeurig op bedenkelijke teekenen des tijds. Onze lezers zullen zich berinneren, dat wij reeds bij herhaling deden uitkomen, hoe in onze hoogverlichte, hooggeroemde dagen de heiligste beginselen, de eerbied waardigste overleveringen en rechten wor den betwist, ondermijnd en aangetast. Er bestaat feitelijk geen recht meer voor de volken, terwijl dat der individuen, zoo dra het iets betreft, dat de meerderheid niet wil, ook volstrekt niet tegen de aan vallen van het ruwste meerderheidsgeweld beveiligd is. Telkens als op die zwakke zijde van onze eeuw wordt gewezen, vindt die beschuldiging tegenspraak. Gij over drijft» (zoo voegt men ons dan toe) »de zaken staan niet zoo slecht geschapen als gij wel meent. Men beroept zich daarbij, wat de internationale quaestie aangaat, vooral op de samenwerking, die tusscben de groote Mogendheden nog zou bestaan. Het diplomatiek overleg immers bestaat nog in volle kracht! Zoo tracht men de groote menigte nog te doen gelooven aan bet voortbestaan van een soort van volkenrecht, hetwelk door de invloedrijkste Mogendheden gemeenschap pelijk zou worden beschermd. De juist heid dier stelling wenschen wij, naar aan leiding van het Egyptisch incident aan te toonen. Thans zullen wij ons daartoe be palen, ons voorbehoudende later stil te staan bij het meerderheidsgeweld dat de vrijheid ook der individuen op dejammer- lijkste wijze schier overal belaagt en ver nietigt. Reeds in een vorige beschouwing deden wij de treurige houding van Engeland uit komen tegenover de introductie van het bomrecht, een nouveauté van de 19e eeuw, waarvan men in de middeleeuwen zou ge gruwd hebben. Engeland doet precies wat het wil, zonder zich in werkelijkheid, wel voor den vorm, aan de andere Machten te storen. Nu was er dan toch eene Confe rentie bijeen ('t is daarop dat wij het oog thans willeu richten) welke zich ten taak had gesteld, om aan het historisch recht zijn invloed te laten. Naar de stem van gansch Europa zou men immers wel willen luisteren. FEUILLETON. Chineesche tandmeesters. De Chineezen hebben tot op hun dertigste jaar goede, gezonde tanden, hetgeen daaraan wordt toegeschreven dat zij geen zoetigheid eten. Hunne tanden hebben echter de eigen schap van af te brokkelen, en dat is meestal het geval tusscben den vijftig- en zestigjarigen leeftijd. Niettemin vindt men zeventigjarige grijsaards, die al hunne tanden nog gaaf be zitten. Men ziet den Chineeschen tandmeester ge woonlijk op straat heen en weer loopen met een kist op zijn rug gegespt, en in die kist, die van buiten versierd is met de tanden en kiezen, welke hij zijnen patiënten heeft uitgetrokken, heeft hij zijn medicijnen. Wanneer hij iemand ontmoet, die kiespijn heeft, maakt hij dadelijk een accoord met hem: Als ge mij zoo of zooveel geeft, zal ik uwe pijn genezen, of als gij het liever hebt, zal ik uwe kies uittrekken zon der de minste pijn. „Hier in mijne kist heb ik eene medicijn, waarvan gij maar wat op uw ge zicht behoeft te smeren op de plaats waar de slechte kies is, en als gij dan hoest valt de kies er van zelf uit." Terwijl de patiënt den mond De ambassadeurs kwamen in alle deftig heid aan de oevers van den Bosphorus bijeen. Zelfs ontstond er nog verschil van gevoelen over de quaestie van het presidium. Alles ging zoo ceremonieel toe, dat men gevaar liep, uit oppervlakkigheid of onkunde, in derdaad te gaan gelooven dat er eene ern stige vergadering te Konstantinopel werd gehouden. Deze illusie zou echter niet lang duren. Al spoedig deed zich een komisch element in het Conferentie- mengsel voor. Nauwelijks toch waren de hseren diplo maten bijeen, of men besloot een protocol van belangeloosheid te teekenen. Dat was een streek voor een komiek als Judels, wijlen Albregt of van Zuijien. 't Was toch om het uit te proesten van 't lachen. Engeland en Frankrijk, om van de andere Mogendheden nog maar te zwijgen, komen verklaren: wij handelen in de Egyptische quaestie uit louter belangelooze beweeg redenen Toen dat protocol geteekend werd, heeft ongetwijfeld de Engel der historie van ver ontwaardiging getrild. Palmerston (zoo ver haalt men verder) keerde zich, om uit te lachen, om in zijn graf, terwijl Gladstone toen hij de dépêche ontving, waarin van de klucht werd melding gemaakt, met de zaak zoo verlegen werd, dat hij niets liever had gezien dan dat de malle historie maar geheim kon worden gehouden. Het vervolg en het slot der Conferen tie waren aan het begin gelijk. Te midden van het vredelievend overleg werden de heeren plotseling in hun min zaam discours gestoord door het bombar dement van Alexandrië. Engeland bleef meê confereeren, doch ging inmiddels, voor de variatie, aan 't bombardeereu. De Sultan werd in zijn rechten door Engeland schandelijk miskend doch de Conferentie mokte enbe rustte. Zoo bleef het telkens voortgaan. Aller lei vragen kwamen in de Conferentie aan de orde, doch eene practische oplossing werd van geen enkele gegeven. En toch heette de Conferentie het product van het Europeesch rechtsbesef. De Kabinetten wil den den oorlog, ja alle daden van geweld voorkomen. Op de Conferentie wilden de rechtvaar digheid, de billijkheid, het recht en de ge rechtigheid aan 't woord zyu. Zoo althans decreteerde men voor de groene tafel. Maar de uitkomst spotte met die prachtige voor- opent, en begint te hoesten, grijpt de tandmees ter snel toe en trekt de kies behendig uit. Velen laten zich op die wijze beet nemen en stellen het volste vertrouwen in de medicijn. Als iemand eene aangestoken kies heeft, beweren de tand meesters dat er wormen aan den wortel kna gen. Die wormen zijn ongeveer 1/10 duim lang en van fijn wit papier gemaakt, maar zoo kunstig dat zij niet van natuurlijke wormen te onder scheiden zijn; alleen zijn zij niet levend. Als iemand slechts over kiespijn klaagt, worden de kiezen onderzocht en wormen ontdektW an- neer de tandmeester er in slaagt het wormen- nest weg te nemen, krijgt hij 4 a 6 gulden, zoo niet, dan betaalt men hem eenvoudig naar het aantal wormen, dat hij vindt. Meer dan zes wormen komen zelden uit eene kies. De patiënt gaat bedaard zitten, en de tandmeester houdt zijn mond open en begint de kies met een zil veren tandenstoker te onderzoeken. Onder den nagel an zijn duim heeft hij de papieren IvbminiA,. .1.' -« 1 wor- in uccit li ij uc pcijJioAv** men verborgen, die hij intusschen in den mond laat vallen, met den tandenstoker er uit trekt en den verbaasden patiënt laat zien, die nu in het vaste vertrouwen is dat hij van de pijn is af geholpen. De tandmeester zegt hem dat als die pijn mocht terugkomen, dit een bewijs is dat er nog meer wormen zijn, die hij voor niet zal spiegeling. De mannen, die op 't volken recht, bij hun overleg, zouden steunen, zagen zich door de macht der omstandig heden tot machteloosheid gedoemd. Eerst wilden zij de interventie-quaestie regelen zij zouden bepalen wie en hoe in Egypte zou worden geïntervenieerd. Doch ziet, weldra liep alles omtrent die tusschenkomst op niets anders uit dan opeene po ging om tusscben Engeland en Turkije eene militaire overeenkomst te sluiten, en op het feit, naar wij vermoeden, dat En geland alleen in Egypte blijft. Daarna zouden deConferentie-heeren de Suez-moeie- lijkheden uit den weg ruimen. Hetannexatie- Italië kwam in hoogen ernst met een voor stel tot schikking voor den dag. Aan dat idee uit het Quirinaal werd eenige aandacht geschonken, maarmen zou daarover liefst buiten de Conferentie over onderhan delen. Geen wonder dat ten slotte de leden der Conferentie begonnen te beseffen, dat zij al een zeer dwaze figuur maakten en uit een gingen, onder de afspraak dat zij weer bijeen zouden komen, als de omstandig heden zulks noodzakelijk deden worden. Alzoo volgens de Conferentie-logica, zijn de omstandigheden thans niet van dien aard, dat diplomatieke tusschenkomst, in 't belang voor het behoud des vreaes en der handhaving van de heiligste rechtsbe ginselen wenschelijk en nuttig moeten heeten. Wat zullen wij nu nog verder van deze dingen zeggen? Helaasgelijk wij in een vroeger be toog reeds constateerden, is het ruw ge weld meester van de positie. Wel verze kert men nu: ja, thans ziet Europa toe, maar het zal handelen als Engeland Arabi- Pacha ten onder zal hebben gebracht doch ook dit is grootspraak, niets meer of minder. Europa zal lijdelijk blijven, want al de Mogendheden, die het tot zijn plicht moesten brengen, pleegden ieder op haar beurt handelingen niet minder in strijd met alle recht en rede dan Enge land. De Europeesche Mogendheden vormen een gezelschap van rechtsverkrachters. Inlij vingen waren beurtelings bij elk aan de orue. 't Is mitsdien de waarheid, dat de geregelde rechtstoestand bij de verhoudin gen der volken onderling heeft opgehou den te bestaan. Het volkenrecht heeft plaats gemaakt voor een rooversreeht. De wegnemen. Zij zorgen altijd dat er op het scho teltje, waarop zij later de papierwormen leggen, een paar natuurlijke wormen zijn, want het ge beurt wel eens dat de patiënt vraagt: Hoe komt het dat al de wormen dood zijn?" Van de hon derd zijn er echter negentig, die alles maar ge- loovig aannemen. De Chineesche tandmeesters gebruiken lood om holle kiezen te vullen, en krijgen 60 a 90 cents per kies. Zij maken ook valsche tanden die ter wederzijde aan de echte vastgemaakt worden. Geen der Oostersche volken neemt in het gezellig verkeer den beleefdheidsvorm zoo streng in acht als de Perzen. Hunne voorliefde voor uiterlijke vormen gaat zoo ver, dat zij, bij het afleggen van bezoeken, hunne vriendelijkheden en vleierijen tot in het belachelijke overdrij ven. Zoodra een vreemdeling den voet over den drempel van een Perzisch huis heeft gezet, wordt hij in het Birum, het voor de mannelijke leden van het gezin bestemde gedeelte, gebracht. Bij het binnenkomen begroet de heer des huizes hem door het, hoofd te buigen en de rechter- Italiaansche en Grieksche rooverbenden laten betrekkelijk zich nog door betere begrippen leiden dan de gouvernementen der beschaafde en verlichte Rijken, want als men de roovers losgeld betaalt, dan laten zij ons vrij. De groote heeren echter nemen het losgeld en behouden toch de bezette landen. Heerlijke toestand, gezegende vrucht der moderne ideeën, van 't atheïsme en der liberaleri). Wanneer zal men weder tot de oude paden terugkeeren? O, dat het toch spoedig zij! In navolging der Frankforter Kamer van koophandel hebben ook andere Kamers zich tot den Rijkskanselier gewend tot het verkrijgen van vergoeding aan Duitsche kooplieden te Alexandrië, wegens schade die zij tengevolge der aldaar plaats gehad hebbende gebeurtenissen hebben geleden en waarvoor, naar het oordeel der Kamers, van de Egyptische Regeering vergoeding kan worden geëischt. Nevens deze aan vragen zijn bij den Rijkskanselier reeds naamlijsten van firma's, met vermelding der geleden schade, ingezonden. Volgens de Nat. Zeitung heeft hij die stukken in gunstige overweging genomen en reeds de noodige bevelen gegeven om de schade te doen con3tateeren. De Bonapartisten te Parijs hebben den 15den Augustus deu Napoleonsdag,gevierd in eene bijeenkomst, waarin Jules Amigues en Paul de Cassagnac het woord gevoerd hebben. Oproermakers te Monceaux-aux-Mines plunderden de kerk, de pastorie en een congregranisten-school. Zij namen den maire Care gevangen en lieten hem later weder los. De mijnwerkers maakten geen gemeene zaak met de oproermakers, die meest allen vreemdelingen zijn. I11 het Lagerhuis werd vijf uren lang gehandeld over de gevangenisstraf den heer Gray, High Sheriff van Dublin en eigenaar van Freemans Journal, door de rechtbank te Dublin opgelegd wegens een artikel, waarin de jury heftig werd aangevallen, die Hynes schuldig had verklaard aan den moord, in de nabijheid van Ennis gepleegd. De Speaker las een brief van den rechter voor, waarin de gevangenisstraf werd mee gedeeld. Gladstone wees op het constitu- hnnd op de linkerzijde van de borst te leggen, hetgeen zeggen wil: „Ik draag u in mijn hart." Nu begint tusscben gastheer en gast het vol gende gesprek: „Wat, gebieder, heeft u op de genaderijke gedachte gebracht deze armzalige woning met uw bezoek te vereeren zegt de heer des huizes. „Eer mag ik u wel vragen, o heer," antwoordt de bezoeker, „waarom gij u verwaardigt uw slaaf zulk eene ontvangst te be reiden. Ik ben overstelpt van onuitsprekelijke verlegenheid, verpletterd van schaamte, door zulk eene overmaat van goedheid." Als men bizonder welopgevoed is, behoort men, na al den aanwezigen, de rij langs, naar den welstand van hun reukorgaan gevraagd en het daarop passend antwoord ontvangen te hebben, dit van vooraf aan nog eens te doen. Eerst nadat deze gewichtige plechtigheid, waarmede iedereen in een gezelschap wordt voorgesteld, afgeloopen is, worden er pijpen, sorbet en koffie gebracht en begint het eigenlijk gesprek, of liever het gesnap, want de Perzen zijn groote snappers, die nllleen daarom onder het eteu hun best doen om te zwijgen, omdat hunne gulzigheid hunne praatzucht nog overtreft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1