N I E it w E No. 616, Donderdag 24 Augustus 1882. 7e Jaargang. Twee quaestiën. BUITENLAND. «iÉÉP^ mm,mi ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. AINTIENDPAI AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regel?30 Cents Elke regel meer5 Groote letters warden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAURE'Y. Algemeen erkent men dat de Egyptische quaestie eene internationale is, die geen eenzijdige oplossing door eene enkele Mo gendheid gedoogt. Doch er bestaat echter °og eene andere quaestie wier karakter nog veel meer internationaal is dan de Egyptische. Dat is namelijk de Romein sche of Pauselijke quaestie. Zonderling echter wordt de Romeinsche quaestie door Italië vinnig bestreden, terwijl het interna tionaal karakter van het Suez-kanaal door dit land op de meest energieke wijze wordt verdedigd. En toch bestaat er bij beide quaestiën zooveel analogie, dat de valsche voorstellingen die de Europeesche politici zich veroorloven, duidelijk aan het daglicht komen. Het Suez-kanaal, zegt men, is oen internationaal werk, want het is met het geld van bijna alle uatiën gebouwd en voor de scheepvaart van alle natiën bestemd; het moet dus voor alle vrij en toegankelijk zijn en derhalve mag het nim mer het speciaal eigendom zijn van de een of andere natie; geen Staat mag er beslag op leggen. Een der ijverigste voorvechters dezer theorie, die overigens niet boven allen twijfel verheven is, is de Italiaansche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, de heer Mancini. De argumenten, die hij voor de vrqheid van het Suez-kanaal en tegen eene eenzijdige oplossing der Egyptische quaestie aanvoert, zijn in vrij wat hoogeren graad van toepassing op het Romeinsche vraagstuk. Het Christelijke Rome der Pausen is geen schepping van Italië, maar die van alle natiën, die daar tallooze inrichtingen hebben gesticht, bijgedragen hebben voor het bouwen van de reusachtige St. Pieters-- kerk en ook het grootsche instituut der Propaganda hebben helpen oprichten. De gansche wereld heeft belang bij de Ro meinsche quaestie en de bres in de Porte Pia, heeft haar geenszins opgelost. Daarom hebben ook de Staten die het koninkrijk Italië erkenden, alvorens het Rome an nexeerde, deze erkenning na de berooving des Pausen, nooit formeel uitgesproken; ja, België, Spanje en Oostenrijk verklaarden de vraag voor eene internationale, die door Italië alleen niet kon worden opgelost. Deze verklaring konden zij te beter afleggen FE U1LLETON. Een kop koffie. Een Fransch schrijver schonk ons in 1810 eene lofrede op de koffie, zooals alleen een echt aanbidder van dien geurigen drank die vermocht neer te schrijven. //De koffie," zeide hij, „is een uiterst aange name, opwekkende en gezonde drank; zij is te gelijk prikkelend, koortsverdrijvend, de spijs vertering bevorderend en slaapwerend: zij bant den slaap, dien vijand van arbeid en studie; zij scherpt de verbeelding, zonder welke geen ge lukkige inspiratie denkbaar is; zij verjaagt het podagra, dat alle genot benemend kwaad, schoon ook het genot de oorzaak van zijn bestaan moet heeten; zij bevordert de spijsvertering zonder welke men zich niet recht gelukkig kan gevoe len; zij wekt tot vroolijkheid zonder welke geen vermaak bestaanbaar is; zij schenkt geest aan wie reeds die gave had niet alleen, maar ook (voor eenige uren althansj aan wie ze anders mist. Dank den hemel voor het geschenk der koffie, want zie hoeveel zegeningen daar besloten zijn in het aftreksel eener zoo onaanzienlijke boon Welken anderen drank zou men daarmede kun nen vergelijken Is niet de koffie een genot en een geneesmiddel tevens de voedster van lichaam, geest en verbeelding. Heil u, die den studieman bezielt, den gastronoom verkwikking en verademing schenkt een nectar zijt voor allen Zoo we ons niet weten voor te stellen hoe toch wel de Franschen het stelden vóór de in voering van de koffie, laat ons dan bedenken dat de thee' in Engeland en de koffie in Frank- nademaal de Italiaansche Staatsman uen en zelfs de Kamer van hetzelfde gevoelen waren. Het bleef echter aan de brutaliteit van den Minister-advocaat Mancini voorbehouden, het internationaal karakter der Pauselijke quaestie te bestrijden. Men beroept zich op internationale verdragen en overeen komsten, die de onschendbaarheid van het Suez-kanaal waarborgen. De onschendbaar heid van het Pauselijk grondgebied was echter niet alleen door internationale ver dragen, doch ook door speciale overeen komsten, ja door plechtige koningswoorden gegarandeerd. Eu toch neemt Europa in beide vragen zulk een verschillende hou ding aan. De vrijheid van het Suez-kanaal was nog niet geschonden, zelfs nog niet ernstig bedreigd; de vrijheid van den Paus, van het Opperhoofd der Katholieken aller natiën, is reeds sedert elf jaren vernietigd; hij is in de macht der revolutionnaireu, zelfs zijne persoonlijke veiligheid wordt be dreigd en Europa roert zich niet, geen Staat beschermt de belangen, welke zijne Katholieke onderdanen bij de vrijheid van hun Opperhoofd hebben. Men bewere niet, dat aan den Nijl materieele, te Rome slechts moreele belangen op het spel staan. Helaas! in de eeuw van het materialisme schijut men moreele belangen geringer te achten dau materieele; maar ook in de Romeinsche quaestie zijn de materieele belangen met de moreele nauw verbonden. De verdedigers van het Europeesch con cert verlangen in Egypte verder het sou- vereiniteitsrecht van den Sultan. Welke rechten echter zijn ouder en geldiger dan de rechten der Pausen op Rome, dat zij niet met geweld hebben veroverd, doch dikwijls van den ondergang gered en eigenlijk om zoo te zeggen, geschapen hebben. Men kan ook niet voorwenden dat Rome het eigen dom is der Italianen. Rome ligt wel in Italië, doch ook het Suez-kanaal ligt op Egyptisch gebied eu toch zou men heu als dwazen uitlachen die uit den aard der ligging, het gevolg zouden trekken, dat het Suezkanaal een Egyptisch eigendom is en als zoodanig door Egypte kon wor den geannexeerd. De annexatie van Rome was een diefstal, een roof, eene schending van den eigendom en een zegepraal dei revolutie, die, in het bezit der eeuwige stad, steeds meer en meer haar laatste rijk eenvoudig andere lang gevestigde en lang geliefkoosde dranken en aftreksels vervingen, die evenzeer verfrisschend, opwekkend en anti- narcotisch heetten, evenals de tabak, door hare meerdere kracht en uitnemendheid, slechts plaats vervangster was van planten, die reeds lang te voren in Europa gerookt of opgesnoven werden. De oude Arabische legende nopens deze vrucht luidt als volgt Vele eeuwen geleden weidde een Arabisch schaapherder zijne kudde op een der groene heuvelen bij Mokka (een haven aan de Koode zee dicht bij de straat van Bab-el-Mandeb); de vrees voor 't verscheurend gedierte der naburige woestijn hield hem waakzaam, en daardoor kwam hij tot de opmerking dat sommige van zijn schapen, die zich bij voorkeur voedden met de glanzige bladeren en bruine gespleten boonen van zekeren struik, bizonder slapeloos, levendig en vlug bleven. Hij zette zijne studie eenige malen voort, en gedurig dezelfde uitwerking waar nemende, weekte hij eenige van die boonen in water en bevond dat ze bij hem denzelfden in vloed hadden. Langzamerhand werd dit geheim algemeen bekend, en de nieuwe drank werd weldra gebruikt onder al de zwarte tenten der zwervende zonen Ismaëls. Evenals de thee reeds in zwang was bij de Chineesche kluizenaars tot het weren van den boozeu slaap, zoo werd nu de koffie in Arabië en Egypte tot hetzelfde doel gebezigd. Uit Perzië en Arabië werd de koffie later naar Egypte en Syrië overgebracht en in 1511 ook naar ivonstantinopel, waar eenige jaren later de eerste koffiehuizen werden geopend. In 1650 opende zekere Jacobs, een Jood, daar er stede een koffiewinkel, en een paar jaar later doel, de omverwerping van elk religieus en wereldlijk gezag verraadt. Het dulden van dezen revolutionnairen triomf heeft slechts tot aanmoediging der revolution naireu in andere landen bijgedragen eu het zwijgen der Machten bij den vermelden roof en bij de ontrooving van den Paus, bevordert waarlijk de zekerheid van het individueel bezit en de bevestiging van het koninklijk gezag in de eeuw van het soci alisme, bijster slecht. Zullen de volken voor den eigendom en de kronen achting eu eerbied gevoelen, dan moet de misdaad aan den Paus en aan de Katholieken der gansche wereld gepleegd, vergolden worden. Daarvoor zou niet eens eene feitelijke interventie noodig zijn; een beslissend veto der Machten zou den roof verhinderd hebben. Ook thans zou een vastberaden optreden aller Machten de onafhankelijkheid des Pausen verzekeren. Immers de Italiaansche revolutie siddert bij elk opduikend conflict. Er komen uit vele der oud-Pruisische gewesten voortdurend berichten in te Ber lijn, omtrent de kwade praktijken, welke worden gepleegd bi] het verlokken van onnoozele lieden tot landverhuizing. "Vooral in Polen zijn die landverhnizingsagenten met groote bedrijvigheid in de weer. Door de gewestelijke autoriteiten zijn thans de bepalingen van het Duitsche strafwetboek in herinnering gebracht, die op de bedoelde agenten behoorden te worden toegepast. De ambtenaren van de justitie en politie zul len met groote gestrengheid tegen die ge vaarlijke volksmisleiders optreden. Het Bestuur van het Britsche Matig heidsgenootschap heeft een deputatie naar Cetewayo gezonden, om hem te vragen, het gebruik van sterken drank in Zoeloeland tegen te gaan. De heer Ferdinand de Lesseps wordt weldra uit Egypte in Frankrijk terug ver wacht. Port Saïd is door de matrozen bezet en de inboorlingen zijn ontwapend. Alles is rustig. Thans zijn aardwerken opgeworpen tusschen de Europeesche en Arabische wij ken. De Khedive heeft den vroegeren gou verneur hersteld. Te Ismaïlia zijn de bevel- verrees het eerste koffiehuis onder Pasqua Rosas, een Dalmatiër, die natuurlijk heel wat uitkraamde over do deugden en krachten van zijn nieuwe waar, en niet weinig verbeten vijanden kreeg in de wijnkoopers en herbergiers der stad. Een stuiver voor de toonbank en twee stuivers per kop met inbegrip van nieuwsblad en ver lichting ziedaar de eerste prijscourant der koffiehuizen. Iets later dan in Engeland verscheen de nieuwe vrucht in Frankrijk. I11 spijt evenwel van de Arabische schapen historie was de ware uitvinder der koffie de groote onbekende, die het branden der boonen bedacht; dit proces toch ontwikkelt den geur en brengt de olie naar buiten. Om goede koffie te maken dient men drie groote stelregels van ge nees- en scheikunde in het oog te houden. Men moet namelijk bij het branden het juiste oogen- blik kennen,-waarop de ontwikkeling van geur haar toppunt heeft bereikt, opdat niet een te groote hitte dezen voor immer verdrijve. Men moet zorgen dat in zijn fabrikaat al de edele eigenschappen der boon gebruikt worden, al de «rrove scherpe deelen onontwikkeld blijven en zich dus niet kunnen vermengen met de ware essence. Brillat Savarin heeft ook aan de koffie geen geringe aandacht en studie gewijd; hij was de eerste die het systeem van filtreerkannen vond en toepaste. Volgens hem kon de koffie alleen uitmuntend zijn wanneer zij op den dag zeiven van het gebruik gebrand en gemalen werd. Was dit niet mogelijk, dan diende het poeder be waard te worden in een goed gekurkte glazen flesch, terwijl het branden in een braadpan op het vuur of in een aarden pan in een open hebbers der Egyptische troepen gevangen genomen. De telegraaflijn tusschen Port Saïd en Suez is in 't bezit van het sfouver- nement en het kantoor der kanaalmaat schappij is door militairen bezet. Ook de bag- gerstations zijn door de Engelschen bezet. Ghemaleh zal waarschijnlijk gebombardeerd worden. Het Fransche adviesjacht Aspic is vertrokken om te Suez de korvet forbin te vervangen, die naar Massoeah vertrekt om daar de Fransche onderdanen te be schermen. Ismaïlia is bezet en de troepen van Arabi zijn uit Nefieh verjaagd, terwijl ook Kantara is bezet. De commandeur Kane is licht gewond. De gepantserde vloot en de troepenschepen zijn het Suez-kanaal binnengeloopen. Het verkeer op het kanaal is slechts tijdelijk gestremd om de onge hinderde doorvaart der Turksche schepen mogelijk te maken. De kanaalmaatschappij weigert loodsen. De troepen van Arabi ontruimen Ghemaleh en trokken op Da- miette terug. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Engeland eu Turkije hervat zijn, nadat des Sultans pogingen faalden om de Duitsche en Oostenrijksche gezanten te winnen voor het plan tot vaststelling eener Anglo-Turksche overeenkomst in zake Egypte door de Conferentie Beiderzijds be toont men een verzoenenden geest, zoodat het totstandkomen der conventie waarschijn lijk is. Saïd-Pacha en Dufferin zouden zelfs reeds overeengekomen zijn op de volgende hoofdpunten, behoudens goedkeuring van hunne Regeeringen: lo. het Turksche con tingent bedraagt uiterlijk 6000 man, ver- hoogbaar bi] onderling goedvinden; 2o. de bewegingen der Turksche troepen worden geregeld bij een voorafgaand accoord tus schen wederzij dsche opperbevelhebbers: 3o. de Turksche troepen landen te Aboekir, Rosetta of Damietta; 4o. een Eugelsch ge machtigde vergezelt het Turksche hoofd kwartier; 5o. beide legers ontruimen ge lijktijdig Egypte, tenzij de beide Regeerin gen overeenkomen dat eene langere Turksche bezetting noodig mocht zijn. Eindelijk zal de kroning van den Russischen Keizer toch doorgaan. In Mos- cou wordt dag en nacht gewerkt aan de voorbereidingen voor deze groote plech tigheid. Het programma voor de feeste- staanden oven ver te verkiezen was boven het gebruiken van een gesloten cilinder (trommel). „Goudblond" noemde hij ziju ideaal als kleui- der gebrande boonen. Sedert het begin dezer eeuw is de koffie in Frankrijk, en vooral in Parijs, een groot artikel van verbruik geworden; bij het ontbijt der handwerkslieden had zij toen reeds den gewonen wijn verdrongen; de overbekende „dames de la Halle" zag men toen reeds vroeg in den morgen tusschen de pilaren der Rne de la Tonnellerie gewapend met groote kommen heete koffie, waarin zij groote brokken brood weekten. De invoer, tot nu toe toereikend voor de be hoefte, begon thans daaraan zeer ongeëvenredigd te worden; men zocht een equivalent en gebruikte weldra als zoodanig den chicoreiwortel. In Vlaan deren werden uitgestrekte velden er mede be plant, om, na gedroogd en gebrand te zijn, met de koffie vermengd te worden een industrie, die voor vele dorpen aanzienlijke winsten op leverde. Parijsche scheikundigen dachten nu ook een conserve of essence de café uit, waarvan twee theelepeltjes met kokend water en suiker ver mengd een groote kom uitstekende koffie gaven; voorts hadden ze ook een likeur die Crème de Mokka heette en bonbons die wit waren en als versterkingsmiddel werden gebruikt terwijl mede de koffie algemeen gebruikt werd tot het kruiden van crèmes, ijssoorten en fijne dranken. Nog altijd staat de koffie in hooge gunst bij alle standen der maatschappij; of zij echter al dan niet gezond mag heeten, dit zal wel, als met zooveel andere spijzen en dranken het'ge val is, afhankelijk blijven van het gestel des gebruikers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1