BI\i\ENLAiVD. GEMENGDE BERICHTEN. lykheden moet nog vastgesteld worden. Tusschen Peru en Chili zijn de vijande lijkheden weder hervat. O. a. zouden 2000 Peruanen 75 Chilia- nen, die weigerden zich over te geven, tot den laatsten man gedood hebben. Elders overwonnen de Chilianen weder. De directiën der spoorwegmaatschappijen, welke hoofdzakelijk bij het militaire vervoer betrokken zijn, hebben instructiën vervaardigd, ten einde zoo spoedig mogelijk spoorwegmaterieel beschik baar te kunnen stellen, indien dit, bij vervoer van militairen tot beteugeling van ongeregeld heden, plotseling mocht worden vereischt. Leeuwarden, 22 Aug. Dezer dagen is alhier wegens moedwillige brandstichting een grijsaard van 70 jaar tot 3 jaren correctioneele gevange nisstraf veroordeeld. Hoogeveen, 22 Aug. Alhier is de metselaar M. van Werven, bij een in aanbouw zijnd huis van B. van Hees, met een bak met kalk op geringe hoogte van de ladder gevallen en na een paar dagen aan zijne inwendige kneuzingen over leden. Rotterdam, 22 Aug. Zaterdagnacht zijn alhier vele nickelmuntstukjes van 5 centimes en 5 pen ningen voor kwartjes uitgegeven. Men zij op zijne hoede. Drunen, 22 Aug. De heer H. Van Druilen, sedert 1863 lid van den gemeenteraad alhier en sedert 1872 wethouder, die in de vorige week het ongeluk had uit een pereboom te vallen en de ruggegraat te breken is aan de gevolgen overleden. Bommel, 22 Aug. De vermoedelijke daders van de brutale aanranding van een jongmensch uit Renkum, op den Wageningschen weg, nabij het landgoed Belmonte, op Zondag 13 dezer, zijn alhier aangehouden. Amsterdam, 22 Aug. Een jongen, die zich op het Y in een bootje vermaakte met visschen, viel over boord en verdronk. Eindhoven, 22 Aug. In een tuin op de Kleine Berg alhier, is eene roode kool gewonnen die een omvang heeft van I meter 20 centimeter en ongeveer 55 pond weegt. Ede, 22 Aug. Een kind van ruim 1 jaar van den slager J. B. alhier, kreeg in de vorige week een pan met kokende olie, welke het naar zich toe wilde trekken, over gezicht en handen. Na veel lijden is het kind aan de gevolgen overleden. 's Gravenhage, 22 Aug. De Procureur-Ge neraal bij het Gerechtshof alhier heeft geen cas satie aangeteekend tegen de uitspraak van 11. Woensdag. De vrijgesprokene, L. J. J. Roland, is in vrijheid gesteld eu heeft de residentie ver laten. De stoel, zoo lezen wij in het Niernvs en Adv. blad van Bergen op Zoom, door onze agenten den commissaris van poiitie aangeboden bij zijn 40jarig dieustfeest, en door dezen den volgenden dag teruggeven, zal nu voor één gulden per lot verloot worden. De agenten zullen er zoo doende zonder kleerscheuren afkomen en de stoel zelf vaart er ook niet slecht bij: in plaats van een man te moeten dragen, geniet hij thans de eer zelf te worden gedragen, en wel op het hoofd van den man, die met de verlotingslijst circuleert eu de stoel als corpus delicti" met zich voert! 't Is fijn. De zuidelijke helling van den berg, waarop de slotruïne Hasenburg bij Libochowitz in Bohemen staat, is ten gevolge der laatste regens met donderend geraas ineengezakt. Terwijl de grond er om heen hooger werd, zonk de helling, Tien volle uren hield het ontzettend natuur verschijnsel aan en bracht schrik en ontsteltenis bij de bewoners der omliggende dorpen. In de maand April 11. ontdekte een timmerman in den muur van een huis te Dyon (Frankrijk) 307,000 franks in goudgeld, gewik keld in omslagen van de Moniteur uit den tijd der revolutie. Dr. Chanut, eigenaar van het huis, eischte het geld voor zich, maar de afstammelingen van den burggraaf de Moussier, die voorheen eigenaar was geweest en van wien eigenhandige aanteekeningen op de bovenbedoelde omslagen voorkwamen, betwistten zijne aanspraken en de rechtbank van Dyon heeft thans de zaak in het voordeel der laatsten beslecht. Overmaat van beleefdheid, Een oud heer te Boston, aldus verhaalt de New-York Herald die een kaal hoofd heeft, pleegt, wanneer hij met dames in de open lucht dineert, zijn hoofd met stroop te besmeren, ten einde de vliegen tot zich te lokken, die zoodoende het gezelschap niet kunnen hinderen. Ter voorkoming, of althans ter ver- mindering van het gevaar van botsing van spoor treinen wordt het denkbeeld aan de hand gedaan, om alle machinisten last te geven, te remmen en de vaart hunner treinen te vermindereu, zoodra z(j een trein in 't gezicht krijgen, ook al meeuen zij volkomen overtuigd te zijn, dat zoowel hun trein als de andere op zijn eigen rails is. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de treinen elkaar langzaam passeeren, wat een klem maar niet noemenswaardig tijdverties ten gevolge zal heb ben. Mocht dan ook het geval zich voordoen, dat twee treinen door verkeerden wisselstand zich op dezelfde lijn bevinden dan zal de machinist, die de vaart begon te verminderen zoodra hij deu anderen trein in de verte zag, nog ruimschoots gelegenheid hebben om zijn trein geheel tot stil stand te brengen wanneer hij ontdekt, dat eene i vergissing heeft plaats gehad. En ontbreekt hem daartoe de tijd, dan zal in elk geval de botsing toch niet in vergelijking kunnen komen met die, welke bij volle vaart onvermijdelijk zou zijn ge weest. Ook in deze is de ondervinding een goede leermeesteres. Kapitein Mague en zijn stuurman Cugneau, van het Fransche schip Valen tine et He'lene, die bij Kaap Hoorn een scheeps jongen mishandeld hadden, zijn door de Recht bank var. Bordeaux de eerste tot zes maanden en de tweede tot een één jaar gevangenisstraf veroordeeld, beiden tevens tot betaling van 1500 fr. schadevergoeding, Eenig in. haar soort is in Duitseh- land de volksschool te Mannheim. Zij staat onder de leiding van een rector en telt thans in 110 klassen, waaronder 30 gecombineerde, 6052 leerlingen. Toevallig bedraagt het aantal jongens evenveel als dat der meisjes, namelijk 3026. Aan genoemde school zijn werkzaam 71 onder wijzers en 9 onderwijzeressen, 't Hoogste aantal leerlingen van één klasse bedraagt 76 (slechts één klasse), 't laagste 38 (2 meisjesklassen); van 't grootste deel der andere klassen bedraagt het aantal leerlingen 48 a 67. DeTubbergsche giftmengers-historie is hierop neder gekomen, dat de vergiftigde familie misselijk blijkt te zijn geweest ten ge volge van overvloedig eten van vette haantjes in verband met zeer warme temperatuur. Een drietal jongelingen uit Vrees- wijk, (H. v. Beest GAz., H. v. Beest Hz, en J. v. Doorn) hebben Zondag-namiddag een heer uit LondenEllis Smith geheeten, het leven gered. Deze deed te Vianen met een klein vaar tuigje een pleiziertocht op de rivier de Lek. Het ranke bootje sloeg echter eensklaps om en zeker ware de heer S. jammerlijk omgekomen, indien bovenvermelde personen, die zijn toestand zagen, hem niet met buitengewone snelheid waren ter hulp gekomen. De menschenliefdedoor hen be toond, werd door den Engelschman met kwistige hand beloond. Een timmerman, werkzaam aan het in aanbouw zijnde gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam, viel eer gisteren van het dak van gemeld perceel en over leed kort daarna aan de gevolgen. De Commissie uit het Engelseh La gerhuis, speciaal belast met het toezicht over het keuken- en koffiekamer-departement, hèeft gerapporteerd, dat tijdens de jongste zitting tot en met 5 Aug. 11. de heeren verorberd hebben 6754 luncheons eu 6136 diners, welke cijfers eene aanzienlijke vermindering met vorige zittingen aangeven. De heeren hebben zich zeker door drongen van het gezegde: wie niet werkt zal ook niet eten. Elisabeth de Vries, een 24 jarigmeis je, naar haar zeggen naaister, te Nijmegen gebo ren en te Amsterdam wonende, voelde zich op 22 Juni in de Kalverstraat wandelende zoo erg verlegen, dat zij een kindermeisje met twee kin deren dat daar passeerde, verzocht een eindje mee te mogen loopen. Deze dorst dit der deftig ge- kleede dame niet weigeren, en samen ging het gezelschap verder, ook toen het meisje allerlei boodschappen verzon, ook toen zij naar het Von delspark ging, ook toen zij met de kinderen een glaasje melk ging drinken. Zelfs vond de dame het niet beneden zich met de kinderen te gaan spelen. Toen het kindermeisje tehuis kwam, merkte men dat een der kinderen een kralen halssnoertje miste, dat na aangifte bij de politie spoedig in een bank van leening werd gebonden, waar het pas was beleend voor 2.50. Het verlegen meisje werd spoedig ontdekt, en zij had zich deswege voor de arrondissements-rechtbank ter zake van diefstal te verantwoorden. De dame beweerde het collier heusch gevonden te hebbeD, maar het O. M. meende dat het arglistig gestolen was en vroeg hare veroordeeling tot een celstraf van een halfjaar. Bij vonnis, nog denzelfden dag gewezen, werd de geringe waarde van het ontvreemde als verzachtende omstandigheid aangenomen en be klaagde voor drie maanden naar de cellulaire ge vangenis verwezen, waar ze haar verlegenheid kan afleeren. Als een bizonderheid, die wel voor de postbeambten in Engeland pleit, wordt van daar gemeld, dat een banknoot van vijf pond sterling, die open eu bloot met het adres van den persoon, voor wien zij bestemd was, en een post zegel er op in de brievenbus gestoken werd, in orde aan haar adres bezorgd werd. De commissie voorden meervermel- den schietwedstrijd op duiven heeft bekend ge maakt dat zij, /krachtens een besluit van Z. E. den minister van Justitie, waarvan de weltelijke grond vergeefs werd gezocht in het belang der in geen enkel opzicht bedreigde openbare orde, door de gewapende macht verhinderd werd aan haar voornemen op Nederlandschen bodem gevolg te geven", en dat dientengevolge de aangekondigde wedstrijden zullen gehouden worden op Woensdag 23 Augustus, op het terrein vau de „Société des tir aux pigeons te Hoboken-lez-Auvers" op het landgoed van den heer F. Moretus de Bou- chout, op 20 minuten buiten Antwerpen gelegen. De landbouwer A. G., te H a r i c h, i s door eene koe, welke hij bezig was te melken, omgeworpen en zoodanig getrapt, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Ecnc vrouw met drie kinderen liep Zondag, bij het station te Amsterdam, op de sporen der Gooische stoomtram, juist toen een trein in aantocht was. Op het waarschuwingstee- ken van den machinist kon de vrouw niet spoe dig genoeg uitwijken, met het noodlottig gevolg, dat zij werd overreden en een half uur later den geest gaf. Een der kinderen geraakte eveneens onder de wageDS doch kwam ongedeerd weder te voorschijn. V a n de 700 v r ij w i 11 i g e r s, die b ij een regiment kunnen geplaatst worden, telt het 2e reg. infanterie er thans 66. Zal het aantal der middelen van ver voer binnenkort ook worden vermeerderd met omnibussendie door stoom worden voortbewo genmaar niet langs sporen loopm en zich dus geheel vrij over de weg bewegen In Engeland zijn zulke wagens reeds geruimen tijd in gebruik voor goederenvervoer, waarbij snelheid geen vereischte is. Voor twee jaren is te Berlijn een proef genomen voor het vervoer van personen, welke in den aanvang voldeed, maar later bleek 't dat de rijtuigen te zwaar waren en de machines en de bediening te kostbaar. Binnenkort zal ook hier te lande zulk een proef worden genomen waarbij men die bezwaren zal trachten te vermijdennl. met een rijtuig door den fabrikant H. Michaelis te Chemnitz gebouwd en thans reeds te Arnhem aangekomen. Van daar zal het rijtuig naar Driebergen worden gezondenom eerstdaags te dienen voor een proefdienst tusschen het station van den Rijn spoorweg en het dorp Doorn. De Minister van waterstaat heeft daartoe zijne medewerking ver leend, op aanvraag van den heer Labouchère te Doorn die de constructie van den wagen mede heeft ontworpen. Het zal nu moeten blijken, of de wagen aan de eisclien voldoet. Een nieuw soort van darmen voor worst wordt in Duitschland vervaardigd uit met zwavelzuur doortrokken perkamentpapier. Ze kunnen, evenals de gewone darmen, gevuld, gerooktgekookt en gebraden wordenen heb ben het voordeel dat ze niet aan bederf onder hevig zijn. Op een Amerikaanseh postkantoor kwam onlangs een dame een postzegeltje koopen en vroeg beleefd aan den beambte, die haar hielp, om voor haar het gekochte zegeltje op den te trankeeren brief te plakken. De man was echter onbeleefd genoeg dit te weigeren, doch zeer tot zijn verdriet, toen hij kort daarna ver nam dat de dame een verre bloedverwante van hem wasdie hem met 10,000 dollars in haar testament bedacht had, doch, na de onbeleefde behandeliug, dit legaat weder ingetrokken had. /,Van dit oogenblik af," zoo gaat het Ameri- kaansche blad voort, //steekt de commies reeds vooraf zijn tong uitwanneer hij een dame ziet aankomendie een postzegeltje noodig heeft doch helaas r.u is het te laat, nu heeft hij geen «Oude Tante" meer!" De overlevenden van het poolschip de Jeannette zijn te Moscou aangekomen. Zij verhaaldendat zij gedurende hun reis te voet die zes dagen duurdeverplicht waren hun schoenen op te eten om hun honger te stillen. De Directiën der Pruisische Staats- spoorwegen in Rijn-Pruisen hebben, naar wij ver nemen, de handelaren in steenkolen dringend uitgenoodigd, hun wintervoorraad, vooral van kachelkolen, reeds zooveel mogelijk in de zomer maanden te betrekken, ten einde storingen in het spoorwegverkeer te voorkomen. Gel ij k men weet bestaat in Prui- sen de schoolplicht. Van de Pruisische school meesters werden bij herhaling, vooral in het jongste verslag, wonderen verhaald. Toch schijnt het peil van algemeene volksontwikkeling in Prui sen niet veel hooger dnn elders te staan gelijk uit een bepaald verschijnsel kan blijken. De post administratie heeft het namelijk noodig geoordeeld te moeten waarschuwen tegen het //ingeworteld misbruik" om op brieven het woord franco te stellen, zonder ze van een postzegel te voorzien, terwijl dan in de brievenbus het geld voor 't fran- keeren wordt geworpen. Natuurlijk zoo luidt het in de aanschrijving baat dergelijk een bij voegen van geld bij de in de bus geworpen brie ven niet; het geld wordt als gevonden voorwerp der politie overhandigd en de brief met dubbel port belast! Dat zulke domheden veelvuldig kun nen voorkomen, bewijst niet voor de algemeene omzichtigheid in het land der intelligentie. Het Nederland sc he schip Merchant, uit Schiedam, hetwelk zich eenige dagen bij de kust in de nabijheid van Berwick heeft opgehou den, is door de Engelsche kustwacht in beslag genomen, onder beschuldiging van smokkelarij. De lading bevatte tabak, sterken drank, sigaren en andere met invoerrecht belaste artikelen. Doordien de machinist van trein 29 Maandag-avond te Utrecht te laat remde, schoot de van Amsterdam komer.de sneltrein te ver door en kwam dientengevolge met yolle vaart tegen een paar ledige rijtuigen aan. Deze werden door den schok een eindweegs de lijn opgestuwd en van de locomotief werden dc befferkanonnen verbrijzeld. De reizigers waren natuurlijk niet wei nig verschrikt, doch ongelukken vonden niet plaats. Alleen kreeg een klein kind, door den schok van de bank vallende, een buil aan het hoofd. Ma chinist en stoker werden onmiddel ijk geschorst. Een dagblad te Nice meldt het ver schijnen van een nieuwe plaag, even gevaarlijk als de phylloxera, t. w. de Triphoena simbrus, een dikke worm, die te Piverone de wijnstokken vernielt. Men sc h r ij ft ons uit Doetinchemvan 18 Augustus: Bij een hevig onweder, dat hier tegen den avond woedde, sloeg de bliksem in het huis, bewoond door den arbeider M. Zevink, zonder echter brand te veroorzaken. De bliksem sloeg boven in het dak bij den schoorsteen in, keerde een ijzeren deksel, hangende op een pot boven het vuur, om, doch van de in de kleine woning aanwezige personen, man vrouw en 7 kinderen, bekwam niemand eenig letsel. Aan de Lemmer schijnt een steur een hooge zeldzaamheid, ja eer. onbekend gedierte te zijn. De visschers vingen er dezer dagen een van 50 Ned. pd, in hun botnetten en maakten er een half fleschje jenever (32 centen) voor. Tusschen Oosterhout' en Dongen heeft men steenen op de rails, waarover de stoom tram loopt, gelegd, waardoor de tram plotseling een hevigen schok ondervond. Een paar jongens waarschuwden bij tijds dat een eind verder meer steenen lagen, waardoor men voor ernstiger gevol gen is bewaard gebleven. Men heeft den dader, een jongen van 14 jaar, kermisreiziger, kunnen opsporen. Mist en ijsbergen in den A11 a n t i- sciien Oceaanals de grootste vijanden van de scheepvaart voor die ze.:, lobben den bekenden Am irikaanschen kapitein Sliakfort aanleiding gege ven om (in het Augustus-nommer van Harper's Ma gazine) nog eens met kracht te verdedigen het plan der //voorgeschreven zeewegen" voor de Atlantische stoorabooten, d. i. het nemen van koersen, die vrij van ijsbergen en mist zijn. Sinds den laatsten winter zijn op den Atlantischen Oceaan 8 groote stoombooten door het ijs zwaar beschadigdééne is totaal vergaan en 4 worden vermist. Veel meer andere booten die het gevaar konden ontgaan ondervonden toch groote vertraging op hare reizen bij de pogingen om de drijvende ijsbergen te ontkomen. Voor de passagiers (iu het laatate jaar staken 800,000 den Oceaan over) is het van groot belang, de gevaren door mist en ijs te ontgaan. Het nevelgebied strekt zich uit vooral ten N. var. 41° breedte en ten W. van 50° lengte. Raakt men in den neveldan dient zuidelijker gestuurd te worden. Het voorjaar van 1882 heeft reeds de goede uitkomsten van dezen maatregel geleerd, Vroeger of later zal voor eiken tijd desjaarseen vaste weg bepaald en genomen moeten worden. Het belang des publieks zal reeders en schippers daartoe nopen. Mej. Hu mei, die bij het spoorwegon geluk te Vogelenzang zoo ernstig gekwetst werd is aan de gevolgen bezweken. Men bericht ons: In verband met de klacht, dat wij geen ouderwetsche zomers meer hebben, zij vermeld dat we in eene geschreven reisbeschrijving van zekeren heer J. Coopmans van Workum, dezer dagen lazen, hoe hij met een vriend in ,/een schees, vandaar, door Coudum, over Ga lamadammen door Rijs tot op Oldemarrum reed, daar wij half 6 uren voor de eerste maal halte hielden, en een soopie namen (want hoewel het in de zomer (6 Juli) was, hadden geen reden over de hitte te klagen, maar veeleer m»t de voeten trapten en in de handen wrongen), zoo dat ons dit slokkie gans niet onpas kwam." De reis wordt vervolgd en als zij door Genemuiden reden, wordt omtrent die stad opgemerkt, dat „daar niemand met een glaudige pijp mag doorgaan of rijden, doordien daar veel matweverijen zijn en voor vele jaren een zware brand door het rooken was veroorzaakt, om nu een diergelijk ongeluk voor te komen, werd zulks verboden." Een pianofabrikant te Parjjs deelt in eene reclame mede, dat hij twee olifanten 's weeks consumeert. Blijkbaar is zijne bedotling, dat hij het ivoor der tanden van twee olifanten in ééne week voor zijne toetsen uoodig heeft. Er heeft zich weder een zonderling incident voorgedaan bij de toepassing der bepaling, dat drukpersen molens zijn. Te Kampen werd een drukker, de heer Van Hulst, als molenaar aange slagen. Hij betaalde, reclameerde bij Gedeputeerden en kreeg zijn geld terug. Toen hij het volgende jaar weder als molenaar werd aangeslagen, betaalde hij niet. Maar uu werd door Gedeputeerden beslist dat hij wèl moest betalen, de belasting zoowel als de boete. Alzoo, van de détails ontdaan, komt de zaak hierop neder: De drukker, die zich zeiven molenaar verklaart, wordt door Gedeputeerde ver klaard geen molenaar te zijn. Als hij echter zelf verklaart geen molenaar te zijn, wordt door Ge deputeerden beslist dat hij het wèl is. Voor bergbestijgers is deze zomerbi- zonder noodlottig. Dr. Rutte, een lid \an de Zwitsersche Alpenclub, verloor eergisteren het leveu bij eene bestijging van de Blümlis Alp; en een jong Duitscher, uit Dresden, kwam om bij een tocht op den grooten St. Bernard. Het Engelsch geneeskundig tijd- schrift The Lancet vestigt de aandacht op iets, dat uit een medisch oogpunt beschouwd, van groot belang msg heeten, namelijk, dat de wilg een oud geneesmiddel tegen tusschenpoozende koorts is, nu bijna vergeten, of dat slechts gebruikt wordt bij de behandeling van andere ziekten. De bladeren van verschillende wilgensoorten worden nog veel voorgeschreven door de hakims in Indië of Afgha nistan, inzonderheid in den vorm van een af treksel. Het geneesmiddel is onlangs opnieuw ge bruikt door een Indisch assistent-chirurgijn, Che- tan Shab. Onder de mindere klasse van Kaboel, en voornamelijk bij vrouwen, bleek de chinine ontsteking van de ingewanden te veroorzaken, terwijl het sap van versche wilgenbladen, met water verdund, meestal tusschenpoozende koorts geneest, zonder ooit ontstekiug tengevolge te hebben. In het Zwitsersch kanton Neufcha- tel heeft de regeering een poging gedaan om het steeds toenemend jeneverdrinken te beperken. Onlangs had over de wet, welke dit doel tracht te bereiken door de vervaardiging en den verkoop van jenever te belasten, eene volkstemming plaats, maar de wet werd met 4302 tegen 2840 st. ver worpen. Door een inwoner van Brussel zou een afdoend middel tegen zeeziekte zijn gevonden. De 't meest daaraan onderhevige personen zouden thans gerust op zee kunnen varen, zonder zelfs verplicht zijn iets in te nemen om deze zoo las tige kwaal te weren. Het middel bestaat namelijk in een ledikant, dal in elk vaartuig gemakkelijk is op te stellen; zoodanige ledikanten zijn reeds aanwezig op de //Victor Albert" in de vaart tusschen Boulogne en Folkestone. Degenen die er gebruik vau maakten, hebben zich daarbij zeer goed bevonden. Door de Belgische Regeering zijn drie dezer ledikanten besteld ten behoeve van een barer pakketbooten. In Europa wordt jaarlij ks 81,000 ton hout gebruikt voor de vervaardiging van lucifers. Duitschland staat in het lucifer-verbruik vooraan, waarschijnlijk wegens het veelvuldig rooken; daar toch gebruikt ieder 16 lucifers daags; voor België is dit cijfer 9, voor Engeland 8 en voor Frank rijk 6. Iu de zuidelijke landen is het verbruik minder. Gemiddeld is het voor geheel Europa 6 a 7 lucifers per hootd daags. Het inslaan van den bliksem wordt volgens een allerwege in Europa gemaakte op merking gedurende geruimen tijd elk jaar menig- vuldiger. In verschillende Staten heeft men zich

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2