BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. lilus is Maandag van Port Saïd naar Alex- andrië opgestoomd. Nabij Aboukir zag de commandant een witte vlag op bet fort. In de meening dat de Engelschen bet fort hadden bezet, liet hij een officier met twaalf mariniers aan wal gaan, en deze werden door de Egyptenaren gevangen genomen. Te Weenen zijn uit Perzië berichten aangekomen, dat een ernstige opstand onder den machtigen Dahtiarenstam nabij Ispa han is uitgebroken. De Dahtiaren weigeren schatting en rakken op naar Ispahan. De gouverneur van Ispahan zendt troepen. Uit Melbourne meldt men dd. 21 dezer een aanslag op het leven van Mgr. Dr. Gould, den Et. Kath. Aartsbisschop van Melbourne. Er werd op den Prelaat ge schoten en hem een lichte wonde toege bracht. De dader werd onmiddellijk in hech tenis genomen. Zijn naam is O' Farell en hij is de broeder van den man, die in 1868 den Hertog van Edinburgh te Sidney trachtte te vermoorden. Bij Kon. besluit van 27 dezer is aan mr. W. baron van Goltstein, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als Minister van Koloniën met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en den lande be wezen, en is tot Minister van Koloniën benoemd jhr. mr. W. M. de Brauw, Administrateur der Generale Thesaurie bij het Departement van Financiën. Het heeft Z. M. behaagd bij het zelfde besluit aan de overige Ministers het door hen gevraagde ontslag niet te verleenen. Zaandam, 24 Augustus. De zeer Eerw. heer Johannes Franciscus de Roozelaar, pastoor der parochie van den H. Bonifacius alhier, herdacht gisteren zijn 25jarig priesterschap. Bij die ge legenheid was de kerk in feestgewaad en luis terrijk versierd. De b. hoogmis werd door den ju bilaris opgedragen, bijgestaan door vijf Eerw. Heeren geestelijken. Tal van bewijzen van deel neming en hoogachting vielen den jubilaris ten deel. Onder de vele geschenken, hem vereerd, bekleedt een verguld zilveren kelk van hooge waarde, iangeboden door de parochianen, eene eerste plrats Wageningen, 25 Aug. Gisteren-avond kwam de landbouwer P.^vonende alhier, terwijl hij een wagen beladen met boomen vervoerde, nabij Hoekelum, tusschen Ede en Wageningen, in aanraking met de stoomtram. De man was on middellijk een lijk. Het paard werd slechts wei nig gekwetst. Men denkt, dat de man door den hevigen wind het bellen van de tram niet had gehoord. Barneveld, 25 Aug. Wegens het tappen van sterken drank in het klein, is de onbezoldigde Bij ks veld wachter H. Z., te Kootwijk, ouder deze gemeente, veroordeeld tot f 100 boete of 14 dagen gevangenisstraf. Gorinchem, 25 Aug. Het zeldzaam geval doet zich hier voor dat voor één en het zelfde gebouw twee „vergunningen" voor drankverkoop zijn aan gevraagd en verleend. Man en vrouw verkoopen daar, ieder voor zich, sterken drank in 't klein. 's Gravenhage, 25 Aug. De conducteur P., van de Haagsche tramweg-maatschappij, die Maan dag door een wagen van de firma De G. werd overleden, is gisteren in den loop van den dag na hevig lijden aan de gevolgen zijner verwon dingen bezweken. Haarlemmermeer, 25 Aug. Een 5 jarig meis je, wonende nabij het Port de Liede is in een pot met kokende pap gevallen en aan de gevolgen overleden. Purmerende, 25 Aug. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den zoon van een welgesteld landbouwer uit den omtrek, die een paar schapen uit de weide ontvreemd en op de markt alhier verkocht heeft. Almelo, 25 Aug. Gisteren is van Ootmarsum gevankelijk naar deze gemeente overgebracht zekere Veltboer, beschuldigd van een oud mar. voor een paar dagen op den publiekeu weg naar Denekamp te hebben aangerand, geschopt en geslagen. De mishandelde is onder dokters hander. en moet niet buiten gevaar zijn. DeParijsche politie heeft het in den laatsten tijd voortdurend te kwaad met de melk boeren, die hun waar schandelijk vervalschen en zich daarvan maar niet laten afbrengen. Vroeger wieschen zij hun melk op het plein bij het sta tion des Batignolles, maar sedert de politie het hun daar belet, hebben zij een schuilplaats ge zocht in het huis van eenige „welwillende" lie den, waar zij in het geheim hun waar met water vervalschen. Zij zijn echter ook daar niet veilig voor de politie, die alles inspant om hen op het spoor te komen. Dezer dagen nog heeft zij een groot aantal melkverkoopers in een particuliere woning bij de kunstbewerking, die zij hun melk lieten ondergaan, verrast, en proces-verbaal tegen hen opgemaakt, om hen naar verdienste te straffen. Liefhebbers var. kostbare antiqui teiten worden door de Arnh. Gt. aandachtig ge maakt op het kasteel te Heeswijk (Noordbr.), van de heeren van den Bogaerde, die hun van 1100 dagteekenend slot en de kunstschatten, welke zij er in bijeenbrachten, gaarne voor ieder ter bezichti ging stellen. Als een bewijs, dat trouwens de plek niet onbekend is, kan strekken, dat de bedienden der baronnen in 't vorig jaar ruim f 5000 aan fooien van bezoekers ontvingen. Het goed recht der velocipèderijders op het gebruik van de openbare wegen is dezer dagen door een uitspraak van de rechtbank te Cuckfield bevestigd. Zij besliste, dat velocipedes even veel recht hebben om van de wegen ge bruik te maken als diligences en rijtuigen, en ver oordeelde den koetsier en den conducteur van de diligence op Brighton, die met hun voertuig den straatweg overstaken en eenige velocipèderijders van daar verdreven, ieder tot het betalen van een geldboete. Uit Kopenhagen verneemt The Stan dard, dat de voor het Kroningsfeest te Moskou bestemde acht schimmelhengsten dood gevonden zijn. Men vermoedt dat ook hier de nihilisten de daders waren. De hondententoon stelling te Spa heeft plaats gehad van 12 tot 15 dezer. Er wa ren 533 nrs. uit België, Nederland, Duilschland, Frankrijk en Engeland. Tegen hooge prijzen is tal van honden verkocht. In den catalogus waren er geprijsd op 100, 200, 500, 1000 en 2000 frank. Eenige sponzen-visschers van Hydra en andere Grieksche havens, die voor Benghazi in Tripolis aan het visschen waren, zijn door de inboorlingen mishandeld, terwijl een paar van hen gevangen genomen worden. De overige Grieksche visschers gingen daarop aan wal en verzochten opheldering en vrijlating der gevangenen. Doch de inboorlingen weigerden dit, op grond dat zij het alleen deden omdat de Grieken stille bond- genooten van de Engelschen waren. Toen ontstond een waar gevecht, waarbij de Grieken zich van een kanon van een golet bedienden, eenige in boorlingen doodden, anderen wondden en eindelijk na vrijmaking der gevangenen aftrokken. Te Birkenhead (Engeland) zijn Dins- dag 11. veertien jongelingen tot verschillende straffen veroordeeld, die, naar Amerika verhuisd en daar in hunne verwachtingen bitter teleurge steld, geen beter middel hadden weten te vinden om naar hu"n vaderland terug te keeren, dan zich heimelijk te verschuilen aan boord der Kansas, van Boston. Een eigenaardig middel, om de kie zers naar zijn zin te dwingen, werd onlangs door een overheidspersoon van het Bussische district Obojank toegepast. Hij wilde nl. zijn vriend, den burgemeester van het dorp, Piena, een eersten schurk, herkozen zien in dat ambt, maar wist dat de boeren hem algemeen haatten en vastbesloten waren, hem niet te herkiezen. Hij riep nu de kiesvergadering tegen 8 uren 's morgens bijeen en was daar ook zelf op dat uur aanwezig. Vooraf had hij bevolen, voor iederen kiezer, in plaats van de gewor.e ballotage-balletjes, een gekookten en een rauwen aardappel gereed te houden. Hij lag de kiezerslijst voor, verdeelde dc aardappelen onder de aanwezigen, maar ging, alvorens tot de stemming over te gaan, aan andere ambtsbezig heden, terwijl hij den kiezers aanbeval, intusschen over de keus te beraadslagen. Zoo bleef hij bezig tot 1 uur. Toen ging hij, na de vergadering be volen te hebben bijeen te blijven, naar den land heer om het middagmaal te gebruiken, bleef daar tot 5 uren en kwam toen terug voor de stemming. Den kiezers werd nu verzocht, hun gevoelen door een der beide aardappelen kenbaar te maken. Wie vóór het aanblijven van den tegenwoordigen burgemeester was moest den rauwen, wie er tegen was, den gekookten aardappel in de bus werpen. Maar menig boer had onder het lange wachten honger gekregen, en den gekookten aardappel op gegeten. De uitslag was dus, dat het aantal rau we aardappelen dat der gekookten ver overtrof, en de burgemeester met groote meerderheid her kozen werd. In een restauratie te Berlijn heeft laatstleden Dinsdag een zonderling rumoer plaats gehad. De restauratiehouder S. houdt een aantal apen van allerlei soort, die over dag in een groote kooi zitten en 's avonds in hun nachtverblijf worden afgesloten. De heer S, let altoos streng op dat niemand hun te veel lekkernijen of iets schadelijks geeft. Nu waren er Dinsdag-namiddag een aantal gasten, die hem als medelid eener commissie kwamen begroeten. Ter zijner eere werd er menige toost gedronken en onder al die drukte had hij niet bemerkt dat een paar der aanwezigen de apen volop bier en kummel hadden laten drinken. Toen hij nu tegen den avond het apengezelschap als gewoonlijk naar het nacht kwartier wilde doen overgaan, zag hij tot zijn niet geringe verbazing dat al zijn, lievelingen dronken waren en, wat anders nooit gebeurde, ten eenenmale onwillig waren om naar bed te gaan. Hunne ongehoorzaamheid ging zoover, dat zij als dol losbraken, onder allerlei koddige spron gen over stoelen en tafels vlogenalles omver smeten, terwijl een groote baviaan op het orkest sprong en den kapelmeester zijn dirigeerstok poogde te ontnemen. De kapelmeester sloeg hem op den kop, maar toen begonueu de baviaan en eenige apen, die hem gevolgd waren, zulke nijdige erimassen te maken, dat de muzikanten in allerijl op den loop gingen. De gasten en overige be zoekers kwamen wel te hulp, maar werden zoo toegetakeld, dat ook zij het veld moesten ruimen, waarna de apen naar de kapstokken vlogen, de daaraan hangende jassen en hoeden in flarden scheurden en met stokken en parapluies alles kort en klein sloegen. De heer S. kwam nu met zijn dienstpersoneel, met stokken, tangen enz. gewapend, er op af, maar ook dit hielp niet; een der kellners kreeg een beet in den neus, een ander een knauw in de hand, en ten laatste snelden al de apen naar het geboomte in den tuin. Eerst in den laten avond waren de jolige springers uitgeraasd en gelukte het den heer S., een der oudste apen met vriendelijke woorden te lokken, en zoodra deze, Liesje genaamd, zich had laten inpalmen, volgden al de overigen mee naar het nachthok. De Nieu w-Zeelandsche vleesch Pac- ker-maatschappij heeft onlangs de grootste hoe veelheid hazen gn konijnen uit Australië naar Engeland gezonden, die nog is overgekomen. (Berichten spreken van 50,000 ton.) De dieren waren goed verpakt in blikken doozen. De voor raad hazen en konijnen in Australië kan gezegd worden nagenoeg onuitputtelijk te zijn. Genoemde maatschappij ontvangt dagelijks gemiddeld 4000 hazen ter bewerking. Op sommige dagen heeft ze zelfs 9000 stuks ontvaDgen. De Boli viaansche Begeering heeft eene expeditie uitgerust om de moordenaars te straffen van den Franschen ontdekkingsreiziger dr. Crevaux en zijne tochtgenooten, wier ramp spoedig einde onlangs gemeld werd. Zij bestaat uit 100 man, onder bevel van den luitenant lldefonzo Manoz, is voorzien van 25,000 patronen en heeft in lastzooveel mogelijk licht over het voorgevallene te doen opgaan en de wilden voor beeldig te straffen. Sardinië is door een aanhoudende droogte zwaar geteisterd. De koornoogst is vol slagen mislukt. Het vee sterft wegens gebrek aan water en de boeren hebben broodsgebrek. Er worden verzoekschriften ingediend tot tijdelijke opheffing van de belastingen. De geheele bovenverdieping van het Algemeen Telegraafkantoor te Londen, waar spe ciaal de dagblad-telegrammen behandeld worden en niet minder dan 1200 ambtenaren en werk lieden aan den arbeid zijn, wordt thans electrisch en wel door 57 Edisonsche lampen verlicht. De uitslag is hoogst bevredigend, daar de localiteit niet slechts constant en gelijkmatig verlicht is, maar in de zalen ook een veel lagere temperatuur heerscht dan bij het gaslicht. Het stoomschip Armenian, van Liver pool, is dezer dagen op de Noordzee in een hevigen storm met man en muis vergaan. Te Lenving is eenig houtwerk van het schip komen aanspoelen. Er waren 24 personen aan boord, waaronder de vrouw van den kapitein. Te Winschoten deed zich dezer da gen een hoogst zeldzaam geval voor. De koopman Jac. Engers werd door zijn 25 jarigeu zoon bij de justitie aangegeven als de stichter van den brand, waardoor den 23 Maart 1881 diens huis en dat van den gemeente-ontvanger aldaar eene prooi der vlammen werden, 't Overstelpt gemoed van den zoon werd bij het voor den rechter bren gen zijner ouders zóó aangegrepen, dat hij eene poging in 't werk stelde om zich te verdrinken, wat hem echter door een brigadier der rijkspolitie werd belet. De Londensche Times doet den vol- genden zonderlingen uitval: „Met karakteristieke eerlijkheid heeft onze Begeering het voormalige Nederlandsche Hotel te Port-Saïd voor 78,000 gekocht, in plaats van het eenvoudig zonder be taling te nemen." In het oosten van Bulgarije is de struikrooverij in den laatsten tijd zoozeer toege nomen, dat de Begeering in al de districten van die streek den staat van beleg moest laten af kondigen. Onder de personen, die zich in den Haag eerlang voor den rechter zullen hebben te verantwoorden wegens overtreding der drankwet, komt voor mr. J. H. M., advocaat en procureur aldaar. De politie heeft tegen hem proces-verbaal opgemaakt ter zake dat hij, president-commissaris der sociëteit De Eensgezindheid, aan den Zuidwal, met een patent als tapper te zijnen name, zonder vergunning, sterken drank tot verkoop in het klein in voorraad had. Brunn de hoofdstad van Moravië, is ten gevolge van een ontzettenden stortregen in eenige oogenblikken overstroomd. Het water stond in de stad en de omstreken twee voet hoog; alle kelders zijn gehtel or.dergeloopen en verscheidene huizen zijn zoo ondermijnd, dat men voor instorten vreest. De schade is, zooals men denken kan, zeer groot. Ook menschenlevens moeten er bij verloren zijn gegaan. Een Bonapartistisck journalist te Tulle, die zijn beginselen niet enkel met de pen verdedigt, heeft een politieken tegenstander ook met zijn parapluie willen overtuigen. De slagen kwamen goed aan; de tegenstander verloor een oog in den strijd en n'y voit pas plus clair, pour 3tir! en de journalist zal zich nu over zijn eigenaardige polemiek voor de Bechtbank moeten verantwoorden. Gedurende de zes eerste maanden van dit jaar zijn 3096 paarden door de bevol king van Berlijn verorberd. In de gemeente Conflens waren zes werklieden op een 12 el hooge stelling bezig aan de kerk te werken. Juist was de pastoor het werk komen bezichtigen, toen een groote steen van boven viel en de stelling deed instorten. Aan twee werklieden en den pastoor gelukte het zich aan den muur vast te klemmen en zij bleven daaraan hangen tot hulp kwam opdagen; maar de vier anderen stortten Daar beneden en slechts een hunner ontkwam den dood. In het jaar 1881 passeerden door het Suezkanaal 2658 (zeil- en stoom-) schepen, waar van 2251 onder Engelsche vlag. Een fabrikant te Brünn werd dezer dagen verblijd door de geboorte van twee gezonde jongens. Overgelukkig berichtte hij deze gebeur tenis aan zijn in de hoofdstad wonenden broeder en sioeg in zijn brief een humoristischen toon aan. „Gisteren zoo schreef hij zijn twee gezonde jongens in mijn huis gekomendis zich voor uw neven uitgeven. Ik heb ze als zoodanig maar aangenomen." Den anderen dag ontving de vader der tweelingen het volgend telegram: „Heb geen neven; het zijn zeker oplichters. Neem u in acht Koning Oskar II van Zweden en Noorwegen heeft, volgens de Scandinavische bla den, vóór hij zijn reis naar Noorwegen aan vaardde, zijn leven laten verzekeren voor 600.000 kronen, Te Kollum heeft een harddraver zijn berijder door het raam van een kruidenier geworpen; de pikeur kwam in een olievat terecht. Naar het Dagblad verneemt, heeft een consortium van kapitalisten het voornemen om aan het strand te Loosduinen een badhuis te bouwen met bijbehoorend park, waartoe een in de nabijheid gelegen buitenplaats zou zijn aan gekocht. Woensdag-avond is de spoor weg wa ch- ter van den Ned. Bijnspoorweg N. J. D., post hebbende aan de IJselmondsche Laan te Kra lingen, door den sneltrein, die te 8 uur 15 min. uit Botterdam vertrok, overreden. De ongeluk kige werd op gruwelijke wijze verminkt. Zijn hoofd werd gedeeltelijk verbrijzeld, en borst en beenen zwaar gekwetst. De dood volgde onmiddellijk. De man had kort geleden zijn 25 jarig dienstfeest bij gemelde maatschappij gevierd. In het tentoonstellingsgebouw te Moskou hebben dieven door een ouderaardschen gang ingebroken en voor een aanzienlijk bedrag aan juweelen gestolen. In een staal-fabriek te Par ij s is het vliegwiel der stoommachine, niet minder dan twintigduizend kilogrammen wegende, in splin ters gevlogen. Een stuk dat drie duizend kilo grammen woog, werd meer dan veertig meter ver geslingerd. Vijf werklieden werden getroffen, waarvan een terstond gedood werd. De schade wordt op 30,000 frs. geschat. De groote zaal van het slot te Mui den zal „de laatste vijf dagen van iedere week voor het publiek gesloten zijn. Die eigenaardige tijdsbepaling doet deuken aan den student, die de laatste 28 dagen der maand" altijd de meeste moeite had om met zijn geld rond te komen. Voor eenige dagen werden, naar de Prov. Dr. Gt. meldt, twaalf verpleegden uit het gesticht Ommerschans, na bekomen ontslag uit die inrichting tot de grenzen des Bijks geleid, om in Frankrijk, bij het zoogenaamde vreemdenlegi oen, in militairen dienst te treden, 't Waren allen flinke kerels die hier te lande en in onze over- zeesche bezittingen soldaat geweest, doch van den militairen stand vervallen verklaard waren. Buim een honderdtal dier verpleegden zijn voornemens hun voorbeeld te volgen en doen daartoe de noo- dige stappen. Naar een Engelsch blad bericht, heeft de Nederlandsche gezant te Londen aan de Admiraliteit een fraaien gouden chronometer ge zonden, bestemd voor kapt. Edwards, van de Ready, als blijk van erkentelijkheid voor de diensten, door dien gezagvoerder in October jl. bij het vergaan van de Koning der Nederlanden bewezen. De 43jarige koopman D. G.B., uit Am sterdam, liep in Juli jl. bij verschillende personen op Walcheren rond met een valschen, door hem vervaardigden bedelbrief. Bekl., die deswege voor de Bechtbank te Middelburg terecht stond, hoorde daar door het O. M, zijn doopceel lichten: on verbeterlijk bedelaar, veroordeeld wegens valsch- heid en ontvlucht uit „de Schans", lui enz., in een en ander aangemoedigd door het winst gevende van het bedelaarsvak (tot f 10 daags zelfs). De eisch luidde nu6 weken celstraf en daarna weder naar de Ommerschans. Door zich tever in zeete wagen, heeft een Duitsche jonge dame, aan de badplaats Luc, het leven verloren. Zij was tegenover het Casino gaan baden met een iandgenoote; deze werd ge red. De glazen bak, 2400 liter water bevat tende, waarin Miss Lurline in het Cirque te Parijs hare kunsten vertoonde, is uiteen gesprongen. De inhoud vloeide naar alle zijden weg en storlte zich in de benedenruimte. Miss Lurline gaf door gebaren te verstaan, dat zij geheel onschuldig aan de zaak was, en terecht: zij was het slachtoffer der dames, die met diamanten ringen hare namen enz. op den glazen bak hadden geschreven, die tenge volge van al deze krassen eindelijk plotseling be zweek. Een merkwaardige vracht hout is te Beriijn uit Mainz aangekomen: t. w. de overblijf selen der palen van de oude brug van Castell naar Mainz, die van het jaar 53 v. C. dagteekent. Alle palen zijn uitmuntend geconserveerd. Een gedeelte van dit historisch hout zal gebruikt wor den tot het vervaardiger, van een piauiokast; het overige is bestemd voor een museum. Een tachtigjarig man te Haren had zich in het hoofd gezet om vóór zijn dood nog eenmaal de stad Groningen te bezoeken. Hij had zooveel wonderen gehoord over de groote veran deringen, die de stad had ondergaan, over dat tal van straten, die in weinige jaren aangebouwd waren, over die grootsche gebouwen en die fraaie wandelperken, sedert de wallen waren verdwenen. De oude man had geen rust meer, vóórdat hij al die veranderingen met eigen oogen gezien had Maar Groningen ligt op ruim één uur afstands van Haren, en hoe daar dus te komen? Erheen loopen kon hij niet meer, en hoe zijne dochter, met wie hij samenwoont en die het brood voor hem verdient, ook spaarde om het geld bijeen te krijgen voor het huren van een paard en wagen, zij kon het daartoe maar niet brengen. Wat deed nu ten slotte de dochter om den wensch van den ouden vader, sedert jaren gekoesterd, te bevredigen? Op een van de laatste heete da gen, huurde zij een handkar, plaatste den ouden man er op, en kruide hem naar de stad, waar hij nu naar hartelust kon rondkijken. En nadat hij aldus zijn wensch bevredigd had gezien, bracht de dochter, zelve eene vrouw van ruim 50jarigen leeftijd, hem op dezelfde wijze naar hun dorp te rug. Het dorp Putten op de Veluwe is de zen zomer door vele familiën bezocht, deels tot herstel van gezondheid, deels om het schoone en liefelijke van zijne omgeving met zijne uitgebreide bosschen te genieten. Men schijnt te beginnen in te zien, dat wat men in het buitenland zoekt, men ook in deze zoo bij uitnemendheid gezonde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2