MARKTBElUCHTFnV Laatste Berichten. Voor geest en hart. Verheffing. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 26 Aug. Eergisteren is weder naar het huis van arrest alhier overge bracht de beruchte dief Hartog Koksoud 49 jaren, die zich aan verschillende dief stallen van kleedingstukken en andere voor werpen had schuldig gemaakt. Dit is de 14de maal, dat hij door de politie alhier wegens diefstal is gearresteerd. streek van Gelderland kan vinden. Alleen klaagt men nog over onvoldoende gelegenheid voor huis vesting. Door de Russische Regeering is be paald, dat niet meer dan 5 pCt. der militaire artsen Joden moge zijn, en dat ook bij het toe laten van studenten aan een militair geneeskun dige hoogeschool, dezelfde verhouding in acht ge nomen moet worden. Als een bewijs van de toew ij ding waar mede de Berlijnsche hoogleeraar Dangenbeck zijn taak als geneeskundige vervulde, brengt men thans, bij zijn aftreden, de wijze in herinnering waarop hij,^ in den Sleeswijk-Holsteinschen oor— log, de Duitsche krijgsgevangenen te Kopenhagen geholpen geeft. Zoodra hij hoorde dat een aantal der gevangen soldaten in zeer bedenkelijken toe stand zonder eenige geneeskundige hulp lagen, verklaarde hij zich terstond bereid uit Sleeswijk naar de Deensche hoofdstad te gaan om bijstand te verleenen. Maar de Denen wilden dat niet toestaan, dan onder voorwaarde, dat hij zich op de reis naar Kopenhagen en terug zou laten blind doeken. De beroemde operateur werd dus met een doek voor de oogen naar de Deensche hoofdstad gebracht, redde daar menigen landsman het leven en keerde toen weder geblinddoekt, naar het Pruisische hoofdkwartier terug. Een ex-communard heeft onder het gehoor van ongeveer 300 personen te Nantes een politieke redevoering gehouden. Hij gaf de vol gende staaltjes zijner welsprekendheid ten beste: //Een nachtwaker is nuttiger voor de maatschap- Pij dan een Victor Hugo en een Louis Blanc. Roept met: leve de Republiek! of: leve het algemeen stemrechtwani dit zijn politieke kreten, maar: leve het Proletariaat.: Bereidt u voor op een aan staanden oorlog en wanneer die dag gekomen zal zijn dan zullen wij de burgerij bedwingen, haar onder onze voeten vertrappen en in haar bloed treden." Op Vancouver-eiland hebben aan- toudend gevechten plaats tusscher. Chineesche spoorwegarbeiders en pachters. De Chineezen over treffen de blanken in aantal en de verhouding tusschen beide rassen is zeer gespannen. Als de zonen van het Hemelsche Rijk het in Britsch- Amenka z66 maken, zal men hen misschien ook wel spoedig van daar verbannen, evenals uit de vereenigde Staten. De //burger" Bonthoux, wiens ver oordeeling wegens persdelicten door het Hof van Lyon wij dezer dagen gemeld hebben, wordt op nieuw vervolgd en thans wegens een //uitvinding," a 'mouche mystcrieuse genaamd, bestemd ,om de patroons, de prefecten en de burgers en in het Someen alle individuen te dooden, die de revo- utionnairen in den weg staan." Volgens /burger" onthoux bestaat zijn geheimzinnige vlieg uit het volgende: //Het is een kleine naald, aan de punt voorzien van een looden kogeltje. De naald wordt g oeiend gemaakt eu dan gedoopt in het bedor ven vleesch van een adder, een kat, een hond een burger, een gewoon burger natuurlijk, en wanneer men dan een prefect of een patroon ont- Moet, werpt men hem dit werktuig in het gelaat. e persoon, die gewond is, sterfl onmiddellijk. En zulk een vindingrijk burger als Bonthoux wordt nu vervolgd! Is het niet op nieuw een bewijs, dat de Republiek ware burgerdeugden miskent! Welke kolossale uitbreiding de briefduivensport in België heeft, blijkt uit de volgende cijfers. Alleen in de provincie Luik wer den in dit jaar vluchten ondernomen in Maart noor 81,250 duiven, in April door 362.250, in Mei door 382,500, in Juni door 269,500 en in de eerste twintig dagen van Juli door 96,000; over het geheel dus in nog geen volle vijf maan- door 1,141,500 duiven. Om deze duiven naar hare bevrijdingsplaatsen te vervoeren, waren 1068 spoorwaggons noodig. Het vlugste tweespan ter wereld zal wel zijn, dat van den heer Frank Work te New- York, hetwelk onlangs dravend BVs Duitsche mijlen aflegde en voor elke mijl 12 minuten I2V2 seconde gebruikte. Een gewone personenspoortrein legt slechts 4, hoogstens 4'/j mijl per uur af, een sneltrein ongeveer 6 mijlen. De beide paardjes zijn in het jaar 1878 dan ook betaald, het eene met 12000 dollars, het andere met 15000 dollars in contanten en op den koop een paard, dat 3000 dollars had gekost. In sommige kleinere plaatsen heb ben enkele rijksveldwachters of ambtenaren der politie gemeend, de collecte voor scholen met den bijbel te moeten verbieden, waarop aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken is getelegrapheerd, die 't volgende antwoord zond: De collecte voor de scholen met den bijbel mag door niemand verhinderd of bemoeielijkt worden." Uit Kaapstad wordt gemeld, dat in den omtrek van Port-Elisabeth in den laatsten tijd groote troepen olifanten rondzwerven, die aan verscheidene pachters aanzienlijke schade heb ben berokkend. Dat sedert tal van jaren binnen vele mijlen van de stad geen enkele olifant werd ge zien, geeft aan dit feit een meer dan gewone beteekenis. Uit Berlijn wordt aan het Rott. Nbld. bericht, dat een aantal groote Duitsche koop lieden een adres ingezonden hebben bij de Rijks- regeering, om de Duitsche postverbinding met Engeland voortaan over Nederland (Vlissingenj te doen plaats hebben, daar de verbinding over België door de herhaalde vertraging der Bel gische treinen onpraktisch is, terwijl de tijdelijke °f gedeeltelijke verzending over Vlissirgen tot nog toe uitstekend bleek te voldoen. Een Hamburger blad meldt dat al daar 16 dezer met de boot Wieland reeds weder 100 Russische Joden zijn teruggekeerd. Zij moesten daar hard werken, zeiden zij, en dat hadden zij nog nooit gedaan. De veearts Chaviox, te Charleville, in het dapartement der Ardennen, werd onlangs bij een koe geroepen, die een ontsteking had bbd een der pooten. De eigenaar, die er tegen opzag veel aan de koe te verdokteren, was blij haar voor een prijsje aan den veearts te kunnen over doen. Deze nam het dier mee naar huis, zette den zieken poot af en toen de wond genezen was, kreeg de koe er een houten poot voor in de plaats. De operatie gelukte boven verwachting en men kan het beest nu dagelijks op hare drie gezonde pooten en den houten stelt, die den vierde ver vangt, in de weide zien loopen. Eenige Duitsch-Oosteurijksche stu- dentenvereenigingen hebben een zevende-glas- belasting in 't leven geroepen. Zij hebben zich namelijk verbonden 't zevende glas niet te drin ken, maar daarvoor 7 kreutzer te betalen aan de kas der Duitsche school-vereeniging. Op die wijze hoopt men jaarlijks 15000 florijnen bijeen te breDgen. Twee gendarmes van Dinar, t zouden Zaterdag jl. een troep Zigeuners, bestaande uit 4 mar.nen, 4 vrouwen, 6 a 7 kinderen en 4 beren, over de grenzen brengen. Onderweg ging een der vrouwen op een veld klaver voor haar paard snijden. Een der gendarmes deed haar daarover verwijtingen, ten gevolge waarvan zij hem met een dolkmes bedreigde, hierin gesteund door twee der toeschietende mannen. De gendarme loste hierop zijn karabijn, met het noodlottig gevolg dat de vrouw doodelijk getroffen ter aarde stortte. De beide mannen werden in hechtenis genomen. Volgens het te Yemen uitkomende blad „Sanaa," hebben de Engelschen ten oosten van Aden aan de zee van Oman een uitgestrekt terrein gekocht om daar eene stad te stichten, en volgens datzelde blad zou de gouverneur van Yemen van plan zijn Mokka tot een vrijhaven te verklaren, om zoodoende de stad hare oude wel vaart te doen herkrijgen. In Haulerwijk bestaat eene sekte der Mormonen, ten minste de godsdienstige rich ting dier gemeente komt in vele opzichten, wat betreft de gebruiken, met die der Mormonen over een. Tot leeraar is beroepen een zekere V. d. S., vrachtrijder op Gorredijk. Zijneerwaarde wil alleen aan de beroeping gehoor geven, wanneer de ge meente hem vergunt de vrachtrijderij met zijn ezelkar te blijven aanhouden. Een en ander zal hoogstwaarschijnlijk wel in verband staan met de verdiensten, die aan het ambt van leeraar aldaar verbonden zijn. De overeenkomst schijnt nog niet getroffen te zijn. 't Is ook minder gebruikelijk hier te lande twee zulke ambten te combineeren. Een werkman te Amsterdam, die in 't schoftuur voor een geopend zolderluik zat te lezen, is, vermoedelijk ingesluimerd, op straat gevallen. Toen men hem opnam, gaf hij geen teeken van leven meer. De vraag rijst nu, of de schrijver van het artikel, dat den ongelukkige deed insluimeren, aansprakelijk te stellen is voor 's mans dood? Een dienstbode, die, in het sterf- huis van zekere mevrouw te Parijs als bewaarster was aangesteld, vond een rol papier achter een kast verborgen en verkocht dit voor weinig geld aan een spekslager. Toen deze zijn coteletten en worstfragmenten in die papieren wilde gaan wik kelen, ontdekte hij dat het effecten warer. en een waarde van 12,000 frs. vertegenwoordigden. De commissaris van politie, aan wien hij zijn ont dekking mededeelde, kwam op zijn beurt tot de ontdekking, dat het effecten waren, die in der tijd gestolen waren en waarvan de nommers bij de politie bekend waren. Het rolletje was dus met opzet achter de kast verborgen. De spoorwegbeambten in de Ter- eenigde Stalen, zooals: remmers, wachters, arbei ders enz., hebben een zeer gevaarlijk ambt. Da gelijks worden er gemiddeld 10 gedood en 30 gewond, zoodat ongeveer 15000 personen per jaar meer of minder zwaar gewond worden. Op de P h i 1 i p p y n s c h e eilanden heerscht de cholera in een hevigen graad. In Spanje neemt men strenge quarantainemaatregelen voor de van daar komende schepen. Ook te Warschau moet de gevreesde ziekte heerschen. Sedert den 4en Aug. kwamen daar 68 gevallen voor waarvan 27 met doodelijken afloop. H e t 2-j a r i g zoontje van W., t e Kra lingen, is ten gevolge van het drinken uit een trekpot met kokende thee, onder hevige pijnen gestorven. Een der huisgenoten had de onvoor zichtigheid gehad, den pot op den grond neder te zetten. Het Hamidie-theater te Kor.stan- tinopel is in den avond van den 20en gedurende de voorstelling ingestort. Het gebouw was op alle ran gen goed bezet. Meer dan 150 personen werden ge kwetst, maar van dooden heeft inen nog niet gehoord. Er kunnen gevallen zich voordoen, dat de een of ander het slachtoffer wordt van hiërarchische intriges of van den haat zijner su perieuren, gevallen waarin hij zich niet tot den rechter wenden kan. Vroeger, in den landsvader- lijken tijd, vveDdde men zich tot den Koning, thans tot de Staten-generaal. Van de leder, der Kamer wordt tengevolge daarvan, vaak een arbeid gevorderd, waarvoor zij niet werden afgevaardigd. Deze beschouwing geeft het «Dag blad" aanleiding om eene aanvulling te vragen van de wet, waardoor aan den ambtenaar het recht van procedure verzekerd wordt tegen den superieur, door wien hij meent verongelijkt te zijn. In Pruisen bestaat zoodanige instelling, die tot model kan dienen of althans op den weg kan hel pen. liet tabaksverbruik in Frankrijk wordt tegenwoordig op 33 millioen kilo per jaar geschat, ruim driemaal zooveel als vijftig jaren geleden. De staatsinkomsten door den verkoop van tabak verkregen, bedragen 120 millioen gul den. Donderdag namiddag kwamzekereN. uit Nederweert bij het parket te Roermond zich aanmelden, om de cellulaire gevangenisstraf, waar toe hij veroordeeld was, te ondergaan. Juist was de rijksveldwachter Kuipers in de zaal, zoodat N. in een gang moest wachten. Van die omstandig- I heid maakte hij gebruik om een aldaar staan- den degenstok, aan den Rijksveldwachter toebe- hoorende, te ontvreemden. Hij bracht het ge stolen voorwerp bij den heer H. met verzoek den degenstok voor hem in bewaring te houden tot dat hij na verloop van een maand uit de gevan genis zou ontslagen worden. Tegen N. is natuur lijkerwijze opnieuw proces-verbaal opgemaakt. Erverschijnente Par ij s, volgens het letterkundig tijdschrift le Livre in een jaar 300 nieuwe romans in dagbladen, tijdschriften en bij uitgevers. Zeven en vijftig schrijvers en schrijfsters houden zich met. het samenstellen van de letterkundige voortbrengselen bezig. Het Engel sche stoomjacht Ceylon, dat ir, October 11. uit Southampton vertrok om een reis rondom de wereld te doen, is thans, na tien maanden te zijn uit gebleven, daarvan terug gekeerd. Het heeft in het geheel 60 passagiers aan boord gehad, waarvan velen onder weg opgenomen en aan wal gezet werden maar ook verschelde nen als pleiziertocht de reis meemaakten. De Ceylon is door de Middellandsche zee en het Suez-kanaal naar Indië gestoomd, en van daar naar China en Japan. Vervolgens ging men van de Sand wicheilanden naar San Francisco, deed de voor naamste havens var, Zuid-Amerika aan, en keerde terug door den Atlantischen Oceaan, waar het schip nog St. Vincent, de Can arische eilandenen Madeira aandeed. Men kan met alles lachen en er wordt ook werkelijk met alles gelachen, maar eene waarheid laat zich intusschen niet weglachen. Die zich gewent om alles op zijn tijd en zonder uitstel te doen, wint in de renbaan des levens den prijs. Men kan aan iemand op zulk eene wijze een weldaad betoor.en, dat het gelijk staat met hem een dolk in het hart te stooten. Een eerlijk man erkent dat hij ongelijk heeft, een deugniet nooit. Evenmin als de Oceaan, bevriezen ooit groote harten. Hij, die met middelmatige vermogens naar iets verhevens tracht, loopt gevaar van het lot van den raaf in de fabel te ondergaan, die, een arend een schaap ziende wegvoeren, dat voorbeeld wilde volgen, op zijn prooi aanviel, met zijn klauwen in dc wol vastraakte en door de herders werd gedood. Dat beeld der vermetelheid is echter meer van toepassing op de pogingen van de eerzucht, dan op die tot zedelijke volmaking; elke poging om die te bevorderen is een verdienste, en elke, ook de geringste, vordering maakt een wezenlijke verheffing uit. Een advertentie «Mijn zoon Gerrit," aldus adverteerde een leidekker in de dagbladen, «vond bij een val van den kerktoren den dood. Wie de hoogte van den toren kent, kan de diepte mijner smart begrijpen." Zonderling. «Ja, ja, meester," zeide een heer tot een onderwijzer, wien hij een bezoek bracht, «toen ik nog bij u ter school ging, hebt ge dik wijls het hoofd geschud, doch zonderling genoeg, nooit het uwe, maar altijd het mijRe." Verkeerd begrepen. Toen dezer dageh bij het vertrek van den spoortrein van Haarlem naar Rotterdam de locomotief een zeer schril geluid deed hooren, zeide eene zenuwachtige dame tot een jong meisje, dat naast haar zat: «dat gaat door merg en been, niet waar?" «Pardcn, mevrouw," antwoordde de jonge dame, «over den Haag naar Rotterdam." Verschrikkelijk lot. In den loop zijner re devoering wordt een eandidaat voor de Tweede Kamer gewaar dat er zich onder de kiezers een aantal postambtenaren bevinden. Onmiddellijk schreeuwt hij het uit: «ja, mijneheeren, ook voor de postambtenaren moet beter gezorgd worden, voor die ongelukkige postambtenaren voor wie de dag des morgens begint en des avonds ein digt Muzikaal. Muziekonderwijzer. Juffrouw Ma rie, u is twee maten vóór. Marie. U is niet ge lukkig in uwe aanmerkingen, mijnheer van Vled- derum, of ik een maat vóór ben kan u eerst beoor- deeleri als wij de quatre-mains afgespeeld hebben. Een dubbelzinnige vraag. Dokter. Me vrouw, ik neem de vrijheid u een afscheidsbezoek te brengen; over eenige dagen vertrek ik naar het krankzinnigengesticfit te X. Dame. Als ge neesheer, waarde dokter? Op 't examen. Een oude boschwachter in Duitschland had besloten om zijn houtvesters- examen te doen. «Kunt ge kubiekwortels trek ken?" vroeg de examinator." «Nu, dat zou 'k meenen, antwoordde de eandidaat, «bezorg me maar kubiekboomen, dan zal ik het met de wor tels wel klaarspelen." Ac ht-eü-twintigste Muziek-uitvoering in den Hout, op Zondag 27 Aug. 1882, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps, ouder directie van d en heer M. H. MULLER. Programma. 1. Pas redouble, Clément2. Ouv. la re" naissance, Nihoul. 3. Morgenblatter-Walzer, Strauss. 4. Fant. la Traviata, Ver.di. 5. Out. Robin des mers, Nihoul 6. Congres-Polka, Krol. 7. Potpourri, Curth. HAARLEM, 23 Aug, Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 19 koeien, verkocht voort 125 a 225; 10 stier; verkocht voor f 90 a 130, 13 vaarzen, verkocht voor f 80 a 120 pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 12 nuchtere kalveren, verk. voor /8a 16, 23 schapen, verk. voor f 15 a 28 68 lammeren, verkocht 57 voor f 11 a 20, - biggen ver kocht voor f a varkens, verkocht voor a c. per 1/2 kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 110 stapels kaas, 14437 stuks, wegende 28336 kilo hoog ste prijs f 30.50, middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 25 Aug. Moutwijn, per ned. vat f 14,25 Jenever 19,75 Amsterd. proef f 21,Spoeling f 1,00 dito commissie f -70. GOUDA, 24 Aug. Kaas f 30 a 32,le qual. fa, 2e qual. f 25 a 28 zware hooger in prijs aangevoerd 113 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koehoter fl.40 a f 1.50 der weiboter f 1.20 a 1.30. per kilo. Handel zeer vlug AMSTERDAM, 23 Aug. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 170 vette kalverenlste qual 85,2de qual. 0,75 per kilo, 3 graskalf a,35 nuchtere kalverenf 9 a 15, 3 schapen en lammeren a 109 vette varkens 50 a 56 c. per kilo. LONDEN, 24 Aug. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 3,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/- Schapen en Lammeren 5/4 a 7/-, Kalveren 5/- a 6/-, Zwijnen 4/- a 4/9. HOORN, 23 Aug. Ter waag gewogen 377 stapels kaas wegende, 109658 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f31,oor kleine, en voor hooikaas commissie f 29, middelbare, f LEIDEN, 25 Aug. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden a stieren 50 a 265, ossen f a melkkoeien f 158 af 268, kalveren dito 195 a 325, vare dito f 98 a 230, vette dito f 175, 315, graskalveren f 23 a 58, vette 30 a 67, a nuchtere dito f 8,a 18, vette schapeir 24 a 37,wreide dito f 16,a 26, lammeren magere varkens f 17 a 35 biggen f 5,50 a 12. BEURSBERICHTEN. Amsterdam 22 Augustus 1882. Prijzen der onderstaande effecten genoteei pCt. de koes Nederland. Certif. Werk. Schuld 2'/2 68 Portugal Rusland. Spanje. u u u 8 II 11 It 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) 5 zilver (Jan.Juli)5 Obl. buitenl. 1853/80 3 bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1 1876 2 (Perpetuele) 4 binnenl. Jb50025000. 1 u 1000—5000 1 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 i, i, 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/, v 1877 4 Columbia. Obligatien41/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland, floll. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aandu Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4»/2 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatach. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. u N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 3 u Rotterdam3 u Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatal. 18544 813A 10213/16 95 80 82VS Rusland. Geldkoers, 1860. 1864. 1864 1866 prolongatie 31/* 5 5 pet. 65Vi6 53>/8 96^16 74% 37% 28% 44'/s 60%, 26% 26 1013/.e 9 86V4 UI Va 117>/a 29% 15 12 1161/a 148'/4 114% 6874 146 144% 197.6 51Va 51% 121 48 82'/4 89 8411/16 617, 597s 63.7a 166 387a 1407,6 1057, 1097, 1017, Ï57, 97 101 l09'/s 147% 128 1277a ANTWERPEN, 25. Aug. Een groote brand heeft beden bij de dokken gewoed. Verscheiden graanpakhuizen en bout- en guano-loodsen zijn een prooi der vlammen geworden, en men vreesde voor de petro- lfeum-magazijnen. Een regiment genie troepen en het korps pompiers zijn aan gekomen om den brand te blusscben, die voortduurt en aanmerkelijke schade aanricht. ALEXANDRIË, 25 Aug. De ^Nautilus 1 igt steeds voor Aboekir. De Oostenrijksche consul beeft alle maatregelen genomen om de bevrijding der gevangen officieren en matrozen te verkrijgen, maar tot nog toe zonder gevolg. MEDEDEELINGEN «10 Cents per regel. Steeds met goed gevolg bekroond, door velen, zelfs als bun levensredder geprezen ziju de Zwitsersche Pillen van Rich. Brandt, het ware middel tegen Maag- Darm- Lever en Gralaandoeningen welke verstopping, opgeblazenheid, hoofdpijnen, duizeligheid, afmatting, ten gevolge hebben. De Zwitser sche pillen van Rich. Brandt zijn, benevens uitvoerige prospectussen verbrijgbaar te Haarlem bij P. RAaSEN, a 70 ets. de doos waaraan men voor een maand genoeg heeft,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3