BINNENLAND. gemengde berichten. geopend. Er waren ruim 120 leden. In de open lucht werden er voordrachten, decla- matiën en zanguitvoeringen gehouden, alles onder een talrijken toevloed van hoorders uit de omliggende plaatsen. Alles is geluk kig bedaard afgeloopen. Bij het arsenaal te Woolwich is be vel ontvangen om onmiddellijk een trein belegeringsgeschut, bestaande uit 36 stuk ken van verschillend kaliber, met 1136 artilleristen, naar Egypte te zenden. De stoomboot Dakalieh met Sultan Pacha aan boord is te Port-Saïd aange komen. Hij gaat de militaire operatiën volgen om het gezag van den Khedive in de achtereenvolgens bezette provinciën te doen erkennen en er vertegenwoordigers van den Khedive te benoemen. Ferid-Pacha is benoemd tot moudir te Zagazig. De invloed van Sultan-Pacha op de inlandsche bevolking is groot en doet een goede op lossing wachten der moeilijke zending, door hem ondernomen. De Engelsche bladen behelzen een be richt uit Ismaïlia meldend, dat de gouver neur van Zagazig Dinsdag verlof vroeg om de Engelsche liniën te passeeren, maar opge houden werd tot Wolseley het had goed gekeurd. Vervolgens werd hij bij Wolseley gebracht, en daarna had hij een gesprek met Sultan-Pacha als vertegenwoordiger van den Khedive. De gouverneur zou door Arabi gemachtigd zijn een wapenstilstand te vragen als voorbereiding van diens on derwerping. Het Kafferhoofd Secocoeni is met zijne zonen en veertien aanhangers door het hoofd Mampoer vermoord. Aan de Daily News wordt uit Pie- termaritzburg geseind, dat John Dunn be rust in de herstelling van Cetawayo als koning en dat hij de negerhoofden heeft geadviseerd, dit insgelijks te doen. Winschoten, 1 Sept. Gisteren is geboeid bin nengebracht en in het huis van arrest in voor- loopige verzekerde bewaring gesteld de arbeider Jan Westerbuis, oud 30 jaren, wonende te Foks- hol, gem. Hoogezand, beschuldigd zijne vrouw en stiefvader met een mes belangrijke verwondingen te hebben toegebracht. Vlaardingen, 1 Sept. Stuurman A. Sebel, van den Vlaardingschen logger Anna Margaretha, is Dinsdag bij het thuiszeilen door een stortzee over boord geslagen en in de golven verdwenen. Deventer, 1 Sept. De tentoonstelling van schil derijen van levende meesters wordt 10 Sept. alhier plechtig geopend. Nijmegen, 1 Sept. Een verwer, die Maandag het arsenaal alhier opschilderde, viel achterover van zijn ladder brak den nek en was weiuige oogenblikken later dood. Gisteren-namiddag viel een schippersknecht van de tjalk Ouwerkerks Welvaren, thuis behoo- rende te Stavenisse in Tholen, op de Waal beneden deze stad bij ongeluk over boord en verdronk. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Maastricht, 1 Sept. Alhier heeft een hond, die door zijn dronken meester onmenschelijk werd geslagen, zijn beul zoodanig toegetakeld, dat deze, zonder de toevallige tusschenkomst van een sol daat, door het woedende dier zou zijn doodge beten. Amsterdam, 1 Sept. In het Buitengasthuis alhier, werd gisteren-middag reeds stervende inge bracht een werkman uit een houtzaagmolen aan het Kwakerspad, die door een ijzeren schijf van de machine deerlijK aan de keel was verwond. Kort na zijne opname is hij aan bloedverlies over leden. Delfshaven, 1 Sep. Gisteren-middag is de 16 jarige zink werker Yan Esveld, van Rotterdam, alhier van de goot gevallen van een in aanbouw zijnd pand naast het koffiehuis De Waard; hij was onmiddellijk dood. Arnhem, 1 Sept. In een logement alhier, zijn Schevecingsche vischhandelaren door een anderen logeergast van hun geld beroofd. De dader, vader van 10 kinderen, zit thans in arrest. Avenhorn, 1 Sept. Alhier is het eenig zoontje van zekeren Leegwater in 't water gevallen en jammerlijk verdronken, 't Knaapje was slechts 3 jaar oud. Er woont te Pittsburg een man, die zes malen zijn fortuin gemaakt en vijf maal alles weer verloren heeft. Toen in de oliedistricten de petroleum-beweging begon, was hij een een voudig kruideniersbediende. Zonder eenig geld trok hij naar de streken waar de petroleum ontdekt was, sloot zich aan bij een gelukkig speculant, had binnen weinige weken een half millioen dollars en kort daarna een paar millioen bijeen gebracht. Hij was echter nog niet voldaan, maar ging voort met speculeeren en verloor binnen het jaar zijn geheele vermogen weer op een paar duizend dollars na, waarmee hij een winkel opzette. Hij keerde echter weldra weder naar de petroleumbrounen terug, begon weer te speculeeren en had spoedig weder een millioen dollars bij elkaar. Maar hij wilde twee millioen hebben, zette alles op het spel, verloor alles, en verviel tot zulk een ellende, dat hij slechts met moeite door handenarbeid aan den kost kon komen. Door nieuwe speculatiën verwierf hij zich nog driemaal een groot vermogen dat hij telkens weer verloor, totdat hij nu voor de zesde maal rijk geworden is. Hij zal het echter misschien wel niet lang blijven, want bij bezit nu een ver mogen van 1,600.000 dollars, en het is nog steeds zijn streven om 2 millioen te verwerven, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat de man, die nog in het best is van zijn jaren, spoedig weer aan het speculeeren zal gaan. In de Bogaardstraat te Brussel is een 63jarige baker, door haren neef, dien zij van zijn vroegste jeugd had opgevoed, vermoord, bij een twist over geld dat zij hem niet geven wilde. De moordenaar, die reeds verscheidene malen wegens diefstal gestraft werd, was reeds in handen der politie nog voor de misdaad ontdekt was. Hij werd aangehouden met een groot pak vrouwen kleederen onder den arm, waaromtrent hij geen voldoende inlichtingen kon geven. Toen men daarop naar zijne tante om inlichtingen ging, werd de mis daad ontdekt. Vingerhoets, zoo heet de moorde naar, heeft reeds bekend. Yolgens de Independance heeft onlangs een jongmensch te Spa ruim 400.000 frs, met baccarat verloren. Uit Schiedam meldt men ons: J. Ho- lierhoek, pomper in de branderij van de firma Wenneker Co, alhier, verliet heden-middag de branderij om water te scheppen in de Noordvest. De meesterknecht dier branderij, door het lang uit blijven van H. vermoedende dat dezen eeu ongeluk was overkomen, stelde onmiddellijk eeu onderzoek in. Zijn vermoeden werd, helaas, bevestigd, daar hij H., die, zonder dat iemand het schijnt te hebben opgemerkt, door een noodlottig toeval te water geraakt en reeds gezonken was, met behulp van anderen uit de gracht ophaalde. Hoewel de drenkeling nog eenige teekenen van leven gaf, mocht het, in weerwil van alle mogelijke aange wende pogingen, niet gelukken hem in het leven te behouden. De overledene laat vrouw en kin deren na. Dezer dagen werd te Parijshethuwe- lijk voltrokken tusschen een gegoed landeigenaar en een achttien-jarig meisje, Julie Tevaud. Het echtpaar had elkaar het eerst leeren kennen in het verschrikkelijke jaar 1870. Julie woonde des tijds met hare ouders in het dorpje Bois-le-Rio bij Fontainebleau en was 6 jaar oud, terwijl haar tegenwoordige echtgenoot zich bij een kompagnie „franc-tireurs" had laten inlijven. Op zekeren dag, dat de 6-jarige Julie alleen thuis was, ziet zij een jongmensch in het bekende uniform, verhit en haastig het huis binnen treden. ;/Red mij", spreekt de franc-tireur, „de Pruisen zitten mij op de hielen." Julie is snel besloten; al3 een echte Parisienne vol van vuur en geest, vat zij den ver volgden verdediger van haar vaderland bij de hand en verstopt hem zoo goed, dat de kort daarop binnentredende "Prussiens" weder onverrichter za ke moesten aftrekken. Twaalf jaar later was Ju- lie, de vrouw van hem dien zij gered had. De Twee Engelschen, Watson enFul- ton, die in Januari 11. voor een aanzienlijk be drag aan diamanten stalen bij een juwelier te Parijs, en die te Brussel gevat werden, stonden dezer dagen voor de correctioneele rechtbank te Parijs terecht. De bizonderheden van den onbe- schaamden diefstal deelden wij indertijd mede. Een heer, die zich kolonel Gaston noemde, kwam in den winkel van den juwelier en verlangde eenige voorwerpen te zien. Hij kon echter niets naar zijn keus vinden, en bepaalde een dag waarop hij terug zou komen, en waarop de juwelier zorgen zou een ruime sorteering te hebben. Hij kwam op den bepaalden dag, en de juweelen, waaronder eenige van andere juweliers geleend, werden hem voorgelegd in tegenwoordigheid van vijf perso nen die de wacht hielden, omdat men den klant niet recht vertrouwde. De kolonel had een le deren reiszak bij zich, dien hij op de toonbank zette en waarin hij wegborg wat hij kocht. Ier- wijl hij bezig was te kiezen, kwamen verscheidene mensehen in den winkel, om te vragen naar den prijs van uitgestalde voorwerpen, zoodat de aan dacht der wacht houdenden een oogenblik werd afgeleid. Maar de kolonel was steeds bedaard voortgegaan en er werd niets vermist, toen hij eindelijk verklaarde, gereed te zijn met zijne keus. Hij wilde met een kassiersbriefje 246,000 fr. be talen, maar toen men hiertegen bezwaren maakte ging hij, met achterlating van den reiszak, heen om het te wisselen, en kwam niet terug. Toen men na eenigen tijd den reiszak onderzocht, bleek die niets dan een paar stukken zink te bevatten. De tasch met diamanten was in de drukte onop gemerkt door een vrouw verwisseld voor een an dere volkomen daaraan gelijke. De kolonel Wat son is nu tot vijf en zijn voornaamste mede plichtige, Fulton, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het was Dinsdag, 29 Augustus, juist 75 jaren geleden, dat te Londen eene straat (de Goldenlane)voor liet eerst met gas werd verlicht.Twee jaren later, in 1809, volgde de Pall Mall; en in 1814 was gaslicht te Londen zoo goed als alge meen. Op dien dag ook was het 100 jaren ge leden, dat het vlaggesckip Royal George, met 1100 menschen en 108 kanonnen aan boord, ter reede van Spithead omsloeg en zonk. Van de 1100 koppen verdronken er 800. De rüstelooze werkzaamheid van de uitvinders op het gebied der electrische verlich ting doet de gasfabrikanten, en allen die met dat vak te maken hebben, ook niet stilstaan, en me nigmaal kon reeds sprake zijn van verbeteringen, die aan de branders van de gaslampen of aan het gas zelf aangebracht zijn. Een zeer belangrijke ver andering is die, waarmede onlangs te Clerkenwell proeven zijn genomen, en waarbij gebruik wordt gemaakt van gloeilampen, evenals zulks, zooals men weet, ook bij het electrische licht het geval is. Het te Clerkenwell beproefde stelsel, dat door Lewis is ingevoerd, laat zich het best als volgt beschrijven: Boven de opening van de buis, waar het gas, dat voor de verlichting moet dienen, uit stroomt, heeft men een klein mandje van dun platinadraad geplaatst. Het uitstroomende gas, dat vermengd is met samengeperste lucht, ontwijkt tusschen de openingen van het vlechtwerk, en wanneer het gas ontstoken wordt, stijgt de tem peratuur der platinadraden spoedig tot de rood- gloeihitte. De volkomen verbranding wordt verder bevorderd door de trekking van twee tot dit doel aangebrachte buizen. Het licht, dat deze gloeiende platinadraden uitstralen, is zeer aangenaam, helder, zacht en veel gelijkmatiger en rustiger dan dat hetwelk van een gewonen brander afkomstig is. De sterkte van het licht is: tien normaalkaarsen voor vier en vijftig liters. Een stelsel dat veel overeenkomst met het zooeven genoemde heeft, is dat van Clamond uit Frankrijk, die een meng sel van gas en verwarmde lucht gebruikt om een dergelijk korfje, uit platinadraden vervaardigd, tot gloeiing te brengen. De zacht samengeperste lucht strijkt, alvorens in den brander geleid te worden, door een stel van op hooge temperatuur gebrachte buizen; daarna heeft de menging met het gas plaats. Reguard eindelijk heeft een pe troleumlamp met platinakorf vervaardigd. In zijn stelsel strijkt samengeperste lucht over petroleum, doet dit gedeeltelijk in dampvormen overgaan en het mengsel wordt bij het platinakorfje ontstoken. De prefect van Parijs heeft, ter ver betering van den veiligheidsdienst gedurende den nacht, dat wil zeggen om de nachtelijke aanvallen, die in den laatsten tijd toegenomen zijn, te keer te gaan, de officiers de paix bevolen, op gezette tijden 's nachts de ronde te doen in de wijken, die niet tot het ressort behooren der brigadiers. De prefect heeft tevens besloten, zelf van tijd tot tijd de verschillende wachtposten te zullen bezoeken, om zich van de stipte opvolging zijner bevelen te vergewissen. Het gemeentebestuur van Pest blijkt achting te hebben voor de Kunst, waar die zich ook openbare. Het heeft dezer dagen de vraag, of kunstenmakende honden van circussen en der- gelijken, ook aan de hondenbelasting ouderwor pen waren, ontkennend beslist, en de kunstenaars onder de honden van die vernederende belasting vrijgesteld. Uit goede bron verneemt men, dat door een aannemer te Oostzaan aan den Minister van Marine is medegedeeld, dat hij op een zeer eenvoudige wijze den gezonken rammonitor Adder wil ligten, of bij openbaarmaking van de be werking aan Z. Exc. zich des noods met de leiding wil belasten. Door deze firma zijn reeds vroeger twee groote stoomschepen, waaronder de „Nordens- kjold", met eenvoudige werktuigen gelicht. Te Kopenhagen is een nieuwe bur- gerscbool voor meisjes geopend. Dit gebouw en de naburige gebouwen worden verwarmd en geven tileerd tegelijk door één machine, die in den kelder is aangebracht. 70 lokalen worden op deze wijze door één toestel verwarmd. Bij de Engelsche troepen in Egypte zal men nu ook luchtballons, ballons captifs, gaan gebruiken, tot het in oogenschouw nemer, van de stelling van den vijand. Men begint er wel wat laat mee, maar de redenen daarvan zijn de moeielijkheden bij proefnemingen te Woolwich ondervonden, waar de ballons maar zelden stil genoeg waren om het doen van waarnemingen te veroorlooven. Men hoopt echter dat in Egypte waar de atmosfeer dikwijls volkomen rustig en de lucht bizonder helder is, die bezwaren zich niet zullen voordoen. Het internationaal congres voor g e- zondheidsleer wordt den 4n September te Genève geopend. Een hygiène-tentoonstelling is er aan verbonden. Huddersfield Examiner geeft de volgende niet heel erg aptijtelijke beschrijving van een bezoek aan eene fabriek van Amerikaansch bus- senvleesch. De opper-inspecteur Buhley en de inspecteur Latham vonden op zekeren avond in eene fabriek van bussenvleesch eene stoom machine in werking en ongeveer 1300 p. ziek paarde- en schapevleesch enz. in de verschillende stadiën (van de ruwe grondstof af tot aan het gereed gemaakte vleesch toe), worst enz. Er waren ongeveer 200 p. versch bereide worst, die, om haar een frisch uiterlijk te geven, met oker ge kleurd was. Voorts werden er gevonden twee van de huid ontdane, nog niet afgehakte schapen, vierdedeelen, borsten, beenen en schouderstukken van zieke hamels, ziek paardevleesch in stukken gesneden, vaten vol juist toebereid bussenvleesch, ontzettend ziek en met oker roodgekleurd; groote Duitsch? worsten uit dergelijk ongezond, zoo niet giftig vleesch, en eene overgroote aantal bussen, gereed om deze niet alledaagsche mengsels te ontvangen en later als lekker „geconserveerd" Amerikaar.scb bussenvleesch door goedgeloovigen te worden gekocht en in de magen van consu menten, bij wijze van lekkernij, te recht te komen. InGeorgia bezit een ooftteeler 60,000 vruchtdragende perzikeboomen, behalve nog duizenden andere vruchtboomensooiten. Ofschoon 300 plukkers en pakkers de perziken voor de markt in gereedheid brachten, moesten nog hon derden bushels wegens te spoedige aanrijping weg geworpen worden. D i n s d a g-r. amiddag had opdeSchelde voor Antwerpen een vreeselijke ontploffing plaats aan boord van de Engelsche viermast-stoomboot Duke of Buccleugh, aan het Zuiderdok gemeerd om, wegens aanvaring met de Engelsche stoom boot Briscoe, gelost en hersteld te worden. De Londensche maatschappij, aan welke het vaartuig toebehoort, had een ingenieur overgezonden om den toestand van de boot te onderzoeken. Die ingenieur was met verscheiden officieren der be manning met licht in het ruim van 't schip afge daald. Een groote hoeveelheid gas was waarschijn lijk in het ruim ontsnapt, want een verschrikke lijke ontploffing volgde, waarbij de ingenieur terstond gedood en verscheide officieren zwaar gekwetst werden. Ineen der Parijsche bladen wordt voorgesteld een stem-verzekeringmaatschappij voor zangers en zangeressen te stichten, die zich, tegen ontvangst eener jaarlijksche premie, ver plicht om de zangers of zangeressen, als hunne stemmen hun begeven, een jaarlijksche toelage te verzekeren, natuurlijk naar gelang van de betaalde premie. Het denkbeeld is nieuw maar of zulk een maatschappij er veel voordeel bij hebben zou, staat te bezien. De Fransche bladen maken melding van een eigenaardig schip, dat de Fransche havens bezoekt. Het heet Seaman's Bethel en is uitsluitend gewijd aan het verspreiden van godsdienstige denk beelden en geschriften, tot welk doel de eigenaar, een rijke Engelschman, het ter beschikking heeft gesteld van verschillende maatschappijen en ge nootschappen. Het schip vaart langs de kusten, doet elke haven aan en blijft er twee of drie dagen, om tractaatjes en boeken uit te deelen en godsdienstoefeningen te houden, die voor ieder toegankelijk zijn. Daar het uitsluitend tot dit doel dient, bestaat de bemanning slechts uit weinig koppen. Er zijn drie predikanten aan boord. Het ruim is tot kerk ingericht en men hoort daar alle avonden psalmen en gezangen zingen. Het lijk, dat in de vorige week nabij den vuurtoren van het Eierland op Texel aan land spoelde is thans herkend als dat van den veron gelukten stuurman van het Duitsche schip Robert und Paul. Dit vaartuig verging verleden voorjaar op weg naar Hamburg met eeue lading wijn, in de Eierlandsche gronden. Men denkt, dat het lijk des stuurmans toen onder den grond is geraakt, en met het stormachtige weer der vorige week los gewoeld en aan land gedreven is. De Regeering heeft zich bij de Elec trische Verlichting-Maatschappij (Wisse Piccaluga 4' Co. te 's Gravenhage) de noodige toestellen aangeschaft om door electrische verlichting onder water de lichting van de Adder te vergemakke lijken. Voor ƒ10 belooft iemand, „langsden meer gebruikelijken weg," in 10 lessen het schaak spel te leeren. 't Is wel wat weinig, als men voor zulk een kleinigheid waarlijk tot „schaakspeler" wordt gemaakt, of wel wat veel, als men er alleen de loop der stukken en een paar loopjes voor leert. Helaas! ook zelfs het edele schaakspel moet bedorven worden door „den vluggen schaak speler" een minimum van geid en een minimum van moeite voor een minimum van kennis. Onze tijd doet wel zijn best om het maximum van oppervlakkigheid te bereiken. Een eigenaardig geval kwam dezer dagen voor het Londensoh Kanselarij-gerechtshof. Een rijke oude dame, miss Anna Burdett, te Gilmarton in Leicestershire, had in 1868 een tes tament gemaakt, bepalende dat de voltrekkers van haar uitersten wil onmddellijk ca haar dood de deuren en vensters van het huis, waarin zij ge leefd had en gestorven was, zouden laten dicht metselen. Al wat in het huis, in de kamers en de gangen gevonden werd, zou onaangeroerd gelaten worden, de binnendeuren van alle kamers moesten dicht gespijkerd en even hermetisch gesloten worden als de buitentoegangen. Alleen de keuken mocht open blijven en tot woning verstrekken van de huisbewaarders, die stipt moesten toezien dat nie mand de bepalingen van het zonderlinge testament schond. Eerst na verloop van twintig jaren zou het den erfgenamen vergund zijn, de woning te openen en van alles bezit te nemen. De erfge namen waren met deze schikking lang niet inge nomen. Zoodra dus de oude dame de oogen voor altijd gesloten had, richtten de erven zich met het testament tot den rechter, die echter na vele overwegingen het testament geldig verklaarde. Tegen deze beslissing kwamen echter de erven in appel bij het Kanselarij-hof, en eerst hier zege vierde het gezonde menschenverstand over de grillen van een oude spleenzieke dame die, om haar met verlangen naar haar verscheiden uit ziende erfgenamen eer. poets te spelen, de boven geschetste zonderlinge bepaling had gemaakt, alleen omdat de lieve verwanten nog een twintig jaren zouden kunnen wachten. Men herinnert zich wellicht, hoe den 15den Juni 11. te Marseille een zeventigjarig horlogemaker, Merceron, op klaarlichten dag in zijn van allerlei kostbaarheden beroofden winkel met dertig of veertig dolksteken vermoord werd gevonden. Eenige dagen later werd als vermoe delijke dader zekere Frederik Gagniot, zes-en- twintig jaren oud in hechtenis genomen en Woens dag 11. is deze door het Hof Assises van het departement der Monden van de Rhone ter dood veroordeeld. Bij het vernemen van zijn vonnis groette hij de rechters bedaard en, in de gevan genis teruggebracht, stak hij eene cigaret op en verzocht wat eten. Volgens den Am erikaa nschen repor ter John Auderson, van the New-York Herald, is Arabi-pacha een Franschman, te Saint Flour (Cantal) geboren en van zijn waren naam Athanase Lambresencq geheeten. Op 18jarigen leeftijd ver liet hij zijn geboorteplaats en reisde met een troep kunstenmakers in het Zuiden, voor Hercu les fungeerende. In een stad van Languedoc schaakte hij de vrouw van een onder-prefect en moest vluchten om de gendarmerie te ontkomen. Hij zou daarop zestien maanden in een bosch van Montauban van wortels en kruiden geleefd hebben. Later huwde hij met de dochter van een ketel maker te Neussargues en vestigde zich als zoo danig. Hij ging echter failliet en nam de wijk naar Egypte, waar hij koekbakker werd. De toen malige Minister van Oorlog kreeg smaak in zijn koek en nam Lambresencq in zijn dienst. Na vijftien jaren asteibakker van Z.Ecx. te zijn ge weest, werd hij eindelijk diens particuliere secre taris. Nu was de grondslag van den aanstaanden Arabi-pacha gelegd, die als gunsteling van den Minister, spoedig carrière maakte. Het overige is bekend. Voor de schilderyen-verzameling te D resden is dezer dagen een Hollandsch landschap van A. Acben'oach aangekocht. Het stuk is veel grooter dan deze schilder ze gewoonlijk maakt. Men zegt dat 40,000 mark daarvoor betaald is. De bevolking van de aarde. Uit een ver- handeling van E. Behm en H. Wagner (in Peter- mann's Mittheil. 1882, Suppl. Heft) blijkt o. a., dat de volkstellingen, die in 1880 en 1881 in bijkans alle beschaafde staten, ook in Amerika, in het Indische Keizerrijk, in de Engelsche en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2