NIEUWE Donderdag 7 September 1882. 7e Jaargang. Do St. Pieterspenning. [\o. 620. Tranen. IAlllllSCIl C0I1R4IT ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG eu ZATERDAG. BUREAU: St. JansstraatHaarlem. MÏÏÏTIN DU 11 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regelsCe.its Elke regel meery Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUKEY. In den loop der eeuwen hebben zich de Pausen bij bizondere gelegenheden, in tijden v»n nood, tot het Katholieke volk om hulp gewend eu zij zijn nimmer in hun vertrou wen teleurgesteld geworden. In den nieuweren I' waarin de verdrukking van den heili gen Stoel me6r en meer heeft toegenomen, waarin de Opperherder van zijn overoud ®igeudom door de revolutie is berooid en de ^komsten van den li. Vader zich bepalen tot ^e liefdegaven van de kinderen der Katholieke Aerk, omdat hij, hetgeen de revolutie aan bood, niet aannam en niet mocht aannemen, heeft de St. Pieterspenning een hooge vlucht genomen eu beschouwen de Katholieken bet, als eene eervolle en aaugename plicht, 0m den Paus met alle krachten te steunen zoo door gebed, als door lieidegaven. Dit edele werk heeft reeds menigen Judas tot ergernis verstrekt en aanleiding gegeven tot de meest ongerijmde leugens en tot den snoodsten laster, vooral nadat Leo XIII in zijn beroemd schrijven aan den Kardi naal-Staatssecretaris, openlijk erkend heeft, dat hij van de genade der Katholieke wereld leven moet. t Komt ons dus niet ondienstig voor, het Ontstaan en het doel van den St. Pieters penning eenigszins nader te beschouwen. Daartoe diene het volgende: Toen in het jaar 1860 de revolutie den Paus van zijne beste provinciën beroofde, Was het de Katholieke liefde, die uit eigen beweging zich aanbood om de treurige gevolgen van dezen brutalen root eenigs zins te vergoeden. De inkomsten van den Kerkelijken Staat werden, zooals bekend is, besteed ter bestrijding van de behoeften der Kerk; bet doel der revolutie was dus om der Kerk, door het ontnemen vau hare middelen van bestaan, het bestaan zelf onmogelijk temaken. Deze poging mislukte intusschen, zooals te voorzien was, geheel en al. Evenals de Kerk in tijden vau de wreedste vervolgingen haren goddelijken glans 't meest liet schitteren en evenals de belijdenis van het geloof van de zijde der Katholieken juist onder zulke omstandig heden zich het heerlijkst toonde, zoo ge schiedde het ook in die dagen. Toen de revolutie den h. Yader de noodige middelen ontroofde, werden ze door de kinderen der Kerk rijkelijk aangeboden en hoe verder de revolutie in hare goddelooze onderne mingen ging, hoe hooger klom de offer vaardige liefde der Katholieken. 'tWas sluw berekend door den boozeu vijand en zijn medeplichtigen,- den h. Stoel van zijne middelen van bestaan te berooven, FEUILLETON. Het door droefheid beknelde hart geeft zich in tranen lucht. Als een onbezonnen daad, die niet meer te herstellen is, noodlottige gevolgen heeft, vloeien de bittere tranen van berouw. Doch tranen wellen ook in het stralend oog op als de fortuin den sterveling onverwacht hare gaven in den schoot werpt; dat zijn vreugde tranen. Maar als de bedrijvige huisvrouw een ui schilt, doet de sterke lucht ook rijkelijk hare tranen vloeien: als de kachel rookt, ziet men allen, die in de kamer aanwezig zijn, tranen storten; wie op straat loopt wordt dikwijls tot tranen ge roerd als een dwarrelwind hem stof in 't gezicht jaagt. Tranen zijn eene waterige vloeistof, die sporen van organische substantie en ongeveer 1 pCt zout, namelijk phosphorzure kalk en phosphor- zuur natron, bevat. Als wij de tranen laten ver dampen en het overblijfsel ouder een microscoop om vervolgens den uitgeplunderde in ellende te laten omkomen. Elke andere Regeeriug zou onder zulke droevige omstandigheden bezweken zijn. Immers de Pauselijke Re geering was verplicht den glans eu de waar digheid van de hoofdstad der Katholieke Christenheid op te houden, bovendien moest zij zorg dragen voor het algemeen welzijn en het bestuur der Kerk en daarbij nog een vrij talrijk leger onderhouden, en dat alles zonder de noodige inkomsten er voor te bezitten. Doch de h. Stoel zegevierde over al die moeielijkheden, zonder zelfs van de kleine rest zijner onderdanen nieuwe offers te eischen. In Rome had men goud, ter wijl in Florence papieren geld vervaardigd werd. Dat was de vinger Gods; een wonder, zal men zeggen. Zeker een wonder, 't was de daad der Katholieke liefde, het werk van de vereenigingen tot het inzamelen van den St. Pieterspenning, die het teweeg brachten. Sinds het jaar 1870, toen Pius de Groote door Gods ondoorgrondelijke toelating van al zijne wereldlijke bezittingen werd beroofd, toen de Piëmonteezen door de bres inde Porte Pia in de eeuwige stad drongen, klom het be drag van den St. Pieterspenning tot eene on gekende hoogte en werd den h. Vader de vreugde bereid, jaarlijks uit de handen zijner kinderen uit alle landen, rijke, zeer rijke offergaven te ontvangen. De beroofde Paus was veel rijker dan zijne beroovers, dank zij der offervaardige Katholieke liefde. Daardoor werd bij in Staat gesteld, niet alleen de noodzakelijkste uitgaven te be strijden, doch overal, waar de nood heerschte, op rijke wijze te helpen. En nog iu het laatste jaar van zijn Pontificaat, toen hij, te midden van deputaties uit de gansche wereld, zijn vijftigjarig Bisschopsjubilé vierde, was hem den grooten troost bereid, te zien, hoe de liefde zijner kinderen in den loop der jaren niet had afgenomen, doch tot eene hoogte was gestegen, die zij vroeger nimmer had bereikt, hetgeen waarlijk als uniek mag beschouwd worden in de geschiedenis der Kerk. De beroofde, in zijn eigen huis gevangen Paus, heeft triomfen beleefd als wellicht geen zijner voorgangers. De vijanden der Kerk hoopten en uitten het onverholen, dat met Pius IX het Pausdom sterven zou; het grafgezang werd zeifs reeds door hen aangeheven. Dat daarmede ook de St. Pieterspenning een einde zou nemen, was bij hen zoo goed als zeker, zelfs als het gelukken mocht een opvolger van den negenden Pius te kiezen; want dat de Katholieken onder Pius zulke groote dingen hadden tot stand gebracht, dat schreven zij geheel eu al op rekening van de bizondere eigenschappen van Pius' beschouwen, zien wij die zouten als elkander kruisende lijnen, die eenige overeenkomst met visckgraten hebben. De tranen vloeien niet uit het oog zelf, maar uit een vrij groote klier, de tranenklier, die onder het bovenste ooglid ligt, op den oogappel, naar de slaap toe. Uit die klier loopen zes of zeven zeer fijne kanalen onder de oppervlakte van het ooglid en openen zich boven het kraak been waarop het ooglid rust. Uit die kanalen vloeien de tranen, overstroomeu het vlies over den oogappel en verspreiden zich, door de ge durige beweging van dezen, gelijkmatig over de oppervlakte. Dat is 't wat aan het oog dat helder, smeltend aanzien geeft. Niet alleen bij bizondere gelegenheden, maar onophoudelijk, dag en nacht, vloeien de tranen uit die openingen. Dat is noodzakelijk, omdat zij anders spoedig zouden verdampen en het oog droog zou worden. Gewoonlijk vloeien zij echter niet over, want daartegen heeft de natuur een dam gesteld, namelijk, de wimpers, die, behalve de afsluiting, welke zij op zich zeiven uitmaken, ook door de olieachtige afzondering der slijra- persoou toe, eigenschappen die zulk eeD bewonderenswaardig enthusiasme onder het volk hadden in 't aanzijn gebracht. Pius IX stierf, maar het Pausdom sterft niet. Spoe diger dan iemand gedacht had, beklom Leo XIII den Pauselijken troon onder het jubelen van al de Katholieken op het we reldrond. En de liefde die Pius had onder vonden, zij werd op Leo overgedragen, en de dagbladen brachten dagelijks in hunne nieuwsberichten de meest doorslaande be wijzen van liefde die Z. H. Leo XIII mocht ondervinden. Onder de talrijke deputaties die den h. Vader hunne gelukwenschen eu liefdegaven kwamen aanbieden, was er ook eene uit Spanje en de deelnemers aan deze deputatie niet te vredeD, door hunne ver tegenwoordigers de collectieve offergaven aan den plaatsvervanger des Heilands te hebben aangeboden, vroegen en verkregen den volgenden dag audiëntie bij Z. H. en bij deze gelegenheid overhandigden zij den h. Vader hunne individueele liefdegaven en achtten zich hoogst gelukkig iets tot onder steuning van Gods Stedehouder te hebben kunuen bijdragen. Dat is een schoon, een verheven, een treffend beeld van het werk- dadige, offervaardige Katholieke geloof, het geloofsgetrouwe Katholieke Spanje waardig. En dit feit zal herhaald worden zoo dikwijls aan Katholieke pelgrims de gelegenheid aangeboden wordt den h. Vader te naderen. Sinds het bovenvermelde schrijven van den h. Vader aan den Kardinaal-staats secretaris, hebben de Katholieke bladen, ook in het buitenland, met bizonderen nadruk op de belangrijkheid en de noodzakelijk heid van den St. Pieterspenning gewezen en zooals te wachten was, met goed gevolg. Op bizondere wijze onderscheidde zich dien aangaande het Engelsche Tablet, dat o. a. het volgende schreef: »Toen Walter Scott door het faillissement eener groote handels zaak plotseling een som van £117,000 schuldig was geworden, zeide O'Connell: als al degenen welke in het lezen zijner wer ken genot hebben gesmaakt, slechts een sixpence bijdragen dan zou hij zijn gansche schuld kunnen kwijten. Passen we dit op den h. Vader toe; als allen die in den plaatsvervanger van Jezus Christus, den Vader der geloovigen, het Opperhoofd der Kerk erkennen, maandelijks eeu penny offeren, dan zouden alle uitgaven met de som dier bijdragen gedekt kunneu worden. Als ieder geestelijk zoon vau den h. Vader wekelijks */4 penny geeft, dan zou dat jaar lijks de som van twaalf millioen pond ster ling uitmaken.De woorden van de Tablet waren niet vruchteloos gesproken. Ge noemd blad opende zijne kolommen voor klieren aan hunne randen de tranen tegenhouden. Dus vinden de tranen van den ooghoek aan de buitenzijde naar. dien aan de binnenzijde geen uitweg. Hier sluiten de oogleden echter niet meer zoo vast en ontbreken ook de wimpers, zoodat er eene kleine holte ontstaat, waarin de tranen zich verzamelen; van hieruit kunnen zij evenwel ook niet wegvloeien, omdat hier eene plooi in den vorm van eene halve maan is, wier randen insgelijks met slijmklieren en haartjes bezet zijn. In die holte zijn twee kleine ope ningen, die met buisjes in den neus uitkomen. Gewoonlijk vloeien de tranen dus in den neus. Evenals een vensterruit, wanneer zij niet ge regeld wordt schoongemaakt, zeer spoedig door stof en vuil zoo dof zou worden, dat men er niet door zien kan, zou het oog hetzelfde lot te wachten hebben, als de natuur niet gezorgd had dat de altijd vloeiende bron der tranen het helder en zuiver hield. Elke sterke inspanning van het oog brengt eene vermeerderde afzonderiug der tranen teweeg. Als er een stofkorreltje, een kolendeeltje, een klein insect of iets dergelijks in het oog is ge- bijdragen met het schittereudst succès. Ook in Frankrijk, waar vooruamelijk de Kaï'dinaal-Aartsbisschop van Parijs en de overleden Bisschop van Orleans, Mgr. Dupauloup, zich zeer voor den St. Pieters penning interesseerden, is een wassenden ijver voor dit liefdewerk zichtbaar. De Aartsbisschop van Aix heeft zelfs eenige jaren geleden in vereenigiug met nog veertien andere Bisschoppen een schrijven aan den h. Vader gezonden, waarin hij Z. H. verzocht, met het oog op de steeds klimmeude behoeften van den h. Stoel, aan de collecten van den St. Pieterspenning eene vaste, algemeene, wettelijke organisatie te geven. De Kardinaal-staatssecretaris heeft echter genoemde Prelaten geantwoord, dat de h. Vader aan het uitgedrukt ver- O langen niet kon voldoen; immers tot dus ver was nog steeds een Bisschoppelijke op roeping aan de geloovigen voldoende om hen gelegenheid te geven hunne liefde en verknochtheid door milde offergaven aan den Vader der Christenheid te betuigeu. Voorts kon worden geconstateerd dat, naar mate de vijanden der Kerk deu Paus in de uitoefening van zijn heilig en verheven ambt bemoeilijkten, de mildheid eu vrij gevigheid der Katholieken toenam. Dien tengevolge zag de h. Vader liever dat de zorg voor de organisatie geheel ea al aan het beleid en aan den ijver der Katholieke Episcopaten werd overgelatende Bisschop pen kondeu dan de diocesanen tot het geven van offers aanmoedigen en daarbij reke ning houden met locale toestanden. Niets zou, zoo schreef de Kardinaal-Staatssecre taris, den h. Yader onaangenamer zijD, dan wanneer hij zelf aard eu wijze van deze offergaven zou moeten bepalen. Als de volken niet vergeten, dat men aan het Opperhoofd der Kerk zijne wereldlijke Regeeriug, door welke hij de noodzakelijke middelen voor zijn eigen onderhoud en voor het bestuur der algemeene Kerk verkreeg, ontnomen heeft, dan zullen zij gemakkelijk inzien, dat de h. Stoel niet bestaan kan en zijne weldadige missie in de gansche wereld niet kan uitoefenen, zonder de edel moedige ondersteuning der geloovigen. De uitgaven van den Paus zijn niet gering: het bestuur der Kerk, de leiding der dio- cezen, de Romeinsche Congregaties, eeu en ander eischt veel geld. De h. Vader meent nu wanneer de Bisschoppen dit alles aan hunne geloovigen voorstellen, dat zij dan ook den treurigen toestand van den h. Vader zullen inzien en gaarne en met vreugde tot den St. Pieterspenning zullen bijdragen, zonder dat de collecte van Rome uit wordt georganiseerd. Slot volgt.) komen, heeft er dadelijk, door de prikkeling, eene vermeerderde uitvloeiing van tranen plaats, die de pijn verlicht, en het hinderlijk voorwerp, als het klein genoeg is, door de tranenkanalen wegspoelt. Ook bij elke andere prikkeling door rook, te sterke uienlucht, een te schel licht, vinnige koude, enz. beschermen de tranen, die te voorschijn komen, het oog tegen de nadeelige gevolgen. De tranen, die bij gemoedsaandoeningen vloeien, ontstaan evenzeer door een sterke prik keling. Of het is opstijging van hot bloed naar het hoofd, of eene hevige zenuwbewegiug, die op de traanklieren werkt. Daarom hebben meuschen die minder sterk van zenuwen zijn, zooals vrou wen en kinderen, bij de minste aanleiding hunne tranen klaar, terwijl een man zelden weent, en wij overtuigd kunnen zijn, dat als hij het doet, een zoo diepe smart zijn hart heeft aange grepen, dat zijne wil er voor heeft moeten zwichten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1