BUITENLAND. BINNENLAND. Naquet brengt een wetsontwerp in ge reedheid tot herziening van Frankrijks constitutie. Naar gemeld wordt, wil Naquet de verantwoordelijkheid der ministers over brengen op den President der Republiek. In het departement Allier hebben op eenige plaatsen wanordelijkheden plaats gehad, zooals onlangs te Montceaux-les- Mines zijn voorgevallen. Acht kruisbeel den zijn door de geweldenaars omverge haald. Een der staatspastoors in het bisdom Breslau, de Eerw. heer R. Kenty, heeft zich aan den Bisschop onderworpen. De heer von Schlözer, Pruisisch gezant bij den H. Stoel, is thans naar Rome teruggekeerd. Cetewayo is eergisteren weder naar het Kaapland scheep gegaan. De ontslagen politie-agenten te Dublin hebben tot den Onderkoning een smeek schrift gericht, met verzoek om weder aan gesteld te worden. De rustverstoring van Zondag-nacht werd door de soldaten, met de bajonet op het volk inloopend, zonder belangrijke verwondingen onderdrukt. Te Alexandrië heerscht groote onrust tengevolge van de arrestatie van een Ara- bischen spion, die een brief bij zich had gericht aan Antonopoulo, Grieksch consu lair agent. Antonopoulo is eergisteren avond in hechtenis genomen. Volgens gerucht heeft de politie een aanzienlijke hoeveel heid wapenen ontdekt en de sporen eener samenzwering gevonden, waarbij vele Grie ken betrokken zijn, en ten doel hebbende de Europeanen te vermoorden, zoodra de troepen in een ernstig gevecht bij Ramleh gewikkeld zouden zijn. In tijdingen uit Damascus wordt de toestand in Syrië als onrustbarend voor gesteld. Abd-el-Kader, die eene bedevaart zou doen naar Mekka, heeft de reis uitgesteld. GEMENGDE BERICHTEN! OO Arnhem, 5 Sept. Eergisteren werd alhier een kind overreden, dat binnen korte oogenblikken aan de daarbij bekomen kwetsuren overleed. Rotterdam, 5 Sept. In de Zonnebloemsteeg is gisteren-avond een vrouw verbrand. Zij trok bij hare tehuiskomst de petroleumlamp omver en kwam zoodoende noodlottig om het leven. De buren bluschten den brand. Maastricht, 5 Sept. Zaterdag-namiddag is een achtjarig meisje van een hoogen wal in de rivier de Jeker gevallen en verdronken. Ouddorp, 5 Sept. Dezer dagen hadden alhier schietoefeningen plaats met den bij de alhier ge stationeerde reddingsboot behoorenden mortier. Zy heeten zeer goed voldaan te hebben. Keppel, 5 Sept. Gisteren-ochtend had alhier een treurig ongeval plaats. Het zoontje van den smid H. uit huis komende, geraakte onder de stoomtram, waardoor beide beentjes werden ver brijzeld. Naar men verneemt is het reeds aan de gevolgen bezweken. Oost-Voorna, 4 Sept. Gisteren-avond geraakte in de Tiute, een achtjarig knaapje, terwijl het stond te hengelen, te water. Levenloos werd liet opgehaald. Weiten (Limburg), B Sept. Een leidekker alhier viel tijdens zijne werkzaamheden van een hooge ladder, met het gevolg dat hij een uur later aan de gevolgen overleed. Heerenveen, 5 Sept. Op de Floralia-tuntoon- stelliug alhier werden, naast de bloemen, ook ten toongesteld in het wild groeiende planten. Deze tweede proeve maakt een gunstigen indruk. 's Gravenhage, 5 Sept. Onze stadgenoot, de heer Saagsveldt, wiens beenen bij het spoorweg ongeluk nabij Vogelenzang zijn gebroken, overleed in den afgeloopen nacht aan de gevolgen. De spoorwegramp heeft dus baar tweede slachtoffer ge- ëischt. Drunen, 5 Sept. In de zoogenaamde Dru- nensche heide verdronk in een kuiitje een kind van l'/i jaar, dat slechts voor een oogenblik aan de waakzaamheid der moeder was ontsnapt. Scheveningen, 5 Sept. De, wat het weder aangaat, zoo ongunstige maand Augustus bezorgde desniettemin aan de stoomtram 's-HageSche veningen een vervoer van 217.000 passagiers. Warmond, 5 Sept. Gisteren-ochtend is op de spoorbaan tusschen deze gemeente en Piet Gijzen- brug gevonden het lijk van een onbekend mans persoon, die vermoedelijk den avond te voren door een trein was overreden. De Ned. Geneeskundige Pneumati sche Inrichting, gevestigd te Haarlem op den huize SophiacLal, is nu overgegaan in een Ven nootschap, die zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van meer gelijke inrichtingen in verschillende gemeenten, terwijl zij tot haar direc teur aanstelde den heer Maurits van Vollenhoven, den oprichter der eerste inrichting hier te lande. Mogen nu de autoriteiten, vooral op geneeskun dig gebied, door krachtigen steun en warme be langstelling de jonge onde) neming in staal stellen, in Nederland eindelijk tot stand te brengen wat op dit terrein sedert jaren in bijna alle Eu- ropeesche landen bestaat. De Geneeskundige Cou rant zegt in haar jongste nummer, over de reeds geopende afdeeling Haarlem sprekende „Een lange lijst van medische hoogleeraren aan onze Uni versiteiten, wij zouden haast zeggen: bijna allen, die reeds hun adhaesie aan het plan hebben ge schonken, staat in de brochure te lezen, en is voor het lijdend publiek een waarborg te meer, dat de inrichting in hooge mate de belangstelling verdient van de geneeskundigen, die bij een eenigs- zins ernstig borstlijden zoo spoedig genegen zijn, hun lijders naar het buitenland te verwijzen, maar thans wellicht het oog zullen slaan op de stad van Coster en Kenau, een stad die, wat heerlijke omstreken betreft, voor menige badplaats in den vreemde niet behoeft onder te doen." De Locomotief te Samarang bevat een lijstje van een dozijn Europeanen met hunne woonplaatsen, omtrent welke hem berieht wordt, dat zij in clandestiene opium doen en op welke wijze. Er is eene „mevrouw" onder. In de Vatstukken bij Ter Apel, is op nieuw een treurig bewijs geleverd van het ge vaarlijke om vuurwapenen onbeheerd en binnen ieders bereik te laten.- Een zevenjarig jongetje, dut alleen thuis was gelaten, vond vaders geladen revolver, speelde er mede, en heeft zich daarmede doodelijk verwond. Toen de moeder thuiskwam was haar kind reeds dood. In Unsere Zeit stelt Gerhard Eohelfs de vraag: „welk land kan Duitschland annexeeren?" en beantwoordt haar door een overzicht te gever, van de jongste ontdekkingsreizen in Afrika. In de Indische Zee heeft zich onlangs het geval voorgedaan, dat twee schepen de beide einden van den gebroken telegraaf-kabel opgepikt hadden en op geruimen afstand van elkander lagen. Toen nu van het eene schip naar het andere een boodschap moest overgebracht worden, vond men het te veel moeite, een boot te strijken, en zond liever het bericht per telegraaf rondom den aardbol, via Singapore, China, Rusland, En geland, de Middellandsche Zee, de Roode Zee en Bombay naar het nabijgelegen schip. Dat was veel spoediger gedaan. De heer Alfred Nixon, secretaris van de Londensche Tricycle Club heeft per driewieler de reis van John O'Groats (de noordelijkste punt van Schotland) tot Land's End, een afstand van 995 Eng. mijlen, afgelegd in 13 dagen, 23 uren en 55 minuten. De driewieler wordt in Engeland een geduchte mededinger van den vluggeren doch minder geriefelijken tweewieler. De bemanning en de passagiers van het Grieksehe stoomschip Creta hebben tusschen Aegina en den Piraeus op een uur afstand van de kust een verschijnsel waargenomen, dat daar ten eenenmale onbekend is. De zee vertoonde zich namelijk over een cirkelvormige oppervlakte van circa 25 meters straal totaal melkwit, geheel het tegenovergestelde van de zee te Aitolikos, waar het water nu en dan vuurrood is. Er zijn er, die mee- nen dat beide verschijnselen door onderzeesche kraters kunnen veroorzaakt worden; doch waar schijnlijker is het, dat men hier te doen heeft met uiterst kleine plantjes, die ook op andere plaatsen Vaak van invloed zijn op de kleur van de zee. Zaterdag-namiddag te half vijf is op de Liudengracht te Amsterdam een meisje van 10 jaren uit een dakvenster in de snijding tusschen twee huizen gevallen. De brandweerpost op de Prinsengracht, onmiddellijk gewaarschuwd, haastte zich er heen; de brandmeester J. P. De Herder liet zich met een lijn afzakken en redde het kind uit hare gevaarlijke positie. Het had daarbij na genoeg geen letsel bekomen. Het klappen met de tong, dat som migen als een merkwaardigheid in de spraak van Cetewayo en zijn gevolg hebben beschouwd, is geen bizonderheid van de taal der Zoeloes, 't Is eene eigenschap van vele barbaarsche talen, hoe wel het klappen van de Hottentotten het meest merkbaar, of althans het meest bekend is. In een onlangs uitgegeven blad van de „Society of Arts,7 zegt Mr. Cust: „De voornaamste eigenaardig heid van de Hottentotsche taal bestaat in vier derlei klappen, door de verschillende houding der tong voortgebracht; de tandenklap is bijna het zelfde als het geluid van verontwaardiging, dat Europeanen dikwijls doen hooren; de zijklap is het geluid, waarmede paarden worden voortge dreven; de keelklap heeft wel iets van het klap pen van een champagne-kurk, en de klap tegen hel verhemelte is bij het klappen met een zweep te vergelijken." Hij voegt er bij dat de Boschjes- man, behalve de vier klapgeluiden van de Hot tentotsche taal, nog een vijfde, zesde, en soms een zevende of een achtste heeft. De Kabylen van Algerië klappen ook. Mr. Barclay, de schrijver van a Mountain Life in Algeriaverstond het klappen van dit volk als een uitdrukking van toestemming, en als eenige Kabylen te gelijk „toestemden," ztgt hij, „was 't alsof er van zoo veel pistolen de haan werd overgehaald." In het noorden van den Amerikaan- schen Staat Wisconsin en zelfs te Chicago heeft het den Hen Augustus gevroren. Ook op het meer Michigan is het zoo koud geweest als nooit te voren om dezen tijd van het jaar. Onlangs werd bericht, dat Koning Oscar van Zweden, vóór hij een reis naar Noor wegen ondernam, zijn leven had laten verzekeren voor 600,000 kronen. Die daad maakte algemeen een zonderlingen indruk, en velen beschouwden haar als een nieuw bewijs van de slechte verstand houding tusschen den Koning en een deel van Noorwegen's bevolking. Het is nu echter gebleken, dat de Koning alleen zijn leven verzekerd heeft om een levensverzekering-maatschappij, die hij als zeer solide kent, maar wier crediet eenigszins aan het wankelen nas gebracht, te redden. Toen de Koning, zulk een hooge verzekering sloot, volg den natuurlijk een aantal aanzienlijke personen zijn voorbeeld, en de Maatschappij werd volkomen hersteld in het vertrouwen van het publiek, dat zij geheel buiten haar schuld had verloren. Een regiment Bengaalsche troepenis te Suez aangekomen. Men zal dus trachten, schrijft het Wtener weekblad Die Floh, de Egyptische duisternis door middel van Bengaalsch vuur op te heffen. Bij het graven van een kuil teSchlier- bach, bij Lindenfels, in Hessen-Darmstadt, heeft men dezer dagen een pot met Nederlandsche gouden en zilveren munten uit de 17e eeuw ge vonden. De gezamenlijke waarde is nog niet bepaald. Op de muntstukken staat aan de eene zijde een geharnast ridder met een zwaard in de rechter- en een bundel pijlen in de linkerhand, terwijl het randschrift luidtconcordia res parvae crescunt (eendracht maakt macht). Oranjeschillen, in den oven gedroogd totdat al het vocht er uit is, zijn zeer ontvlam baar en bizonder dienstig om vuur aan te leggen of het weer aan te wakkeren als het bijna uit is. Ook de lucifer s-f a bricatie schijnt in een kringetje te loopen. De nieuwste nieuwigheid althans is nu weer een lucifer met zwavel, dus hetzelfde staukverspreidende, tijdroovende instru ment van vroeger. De vooruitgang bestaat even wel daarin dat hij giftvrij is wat, de Zweedsche lucifer ook is en op elke ruwe oppervlakte aangestoken kan worden, - welke eigenschap eene deugd is, maar ook een ondeugd kan zijn. De nieuwe lucifer, waarover, naar men ziet, het oordeel niet onvoorwaardelijk gunstig is, moet, naar men ons meldt, uitgevonden zijn door de firma Gabriels Geelen Co., te Roermond. T ij d e n s deregeeringvan L o d e w ij k XV van Frankrijk werd er in het paleis te Versailles jaarlijks eene tentoonstelling gehouden van de voortbrengselen der porseleinfabriek te Sèvres, die te dien tijd het persoonlijk eigendom van den Koning was. Deze stelde bij zulk een gelegenheid zelf de prijzen vast. De bezoekers van deze ten toonstelling, die zich maar al te dikwijls aan dief stal schuldig maakten, werden somwijlen op aar dige wijze gestraft. Zoo bemerkte de Koning eens, dat een zekere graaf een kopje in den zak stak. Den volgenden dag liet een bediende van de fa briek zich bij den graaf aanmelden en stelde dezen met de rekening het schoteltje ter hand, dat de graaf niet meer had kunnen wegkapen. Op een anderen keer maakte een dame zich meester van een voorwerp var, minder waarde. Dadelijk naderde haar een der oppassers, die den diefstal had op gemerkt, en hield haar een geldstukje voor met de woorden: Mevrouw, het voorwerp dat ik u daar juist verkocht heb, kost slechts een-en-twin- tig livres; gij krijgt dus drie livres terug van den louis dien gij mij ter hand zult stellen. Eene hebbel ij kheid vanhetpioerten- dom over de geheele wereld werd dezer dagen te Canterbury voorbeeldig gestraft. De magistraat aldaar veroordeelde een jonkman tot eene boete van f 17.10, wegens het krassen van zijnen nie- tigen naam in een der pilaren van de kathe draal. Ieder, die zich geruimen tijd op de Boulevards van Parijs bewogen heeft, kent Pierre Catelaiu, of liever heeft hem gekend; want dezer dagen overleed hij. Zijn dood wordt toegeschreven aan sterk rooken. Twintig a vijf-en-twintig sigaren per dag was zoo wat zijn rantsoen en elke sigaar kostte hem 1 frank, zoodat hij minstens 600 frs. per maand verrookte of 7200 frs. per jaar, 40 jaren lang. Pierre Catelain's middelen veroorloofden hem echter die weelde; het sommetje, dat hij in dat tijdvak ver teerd en verspeeld heeft wordt op 2 millioen ge schat. Eten en spelen waren zijn leven; een goed diner deed hij eer aan en zijn gasten sloegen van verbazing de handen ineen, als hij achter eenvolgens de inhoud van een groot aantal scho tels deed verdwijnen. De 2 millioen werden echter niet opgegeten, maar verspeeld en toen eindelijk de laatste louis gevlogen was, nam een oud vriend hem bij zich aan huis, waar hij kort daarop overleed. Hevige'regens hebben in West-Texas een overstrooming van de Concho-rivier veroor zaakt. Verscheidene dorpen langs de oevers wer den verwoest en 120 menschen, alsmede een groot aantal stuks vee kwamen om het leven. Te Wiesbaden is 11. Woensdagde Kur- garten, voor het eerst eiectrisch verlicht. Het was een proefneming, die uitmuntend voldeed. Ondanks het slechte weder, bedroeg het aantal bezoekers van deze badplaats in de laatste helft van Au gustus toch nog 62,000. Tot de gevolgen van denlangdurigen, en soms geweldigen regen, die in de laatste maanden in Midden en Zuid-Europa zich heeft voorgedaan behoort ook het „rutschen", schuiven, van menig stuk berg. Thans is aan het „rutschen" o. a. de Hasenberg, bij Klapai, in het district Libocho- witz (in Boheme). Vele huizen met de kerk en de school worden bedreigd. Als men het oor op den grond legt, hoort men duidelijk het knetteren van den af brokkelenden en schuivenden berg. Uit de spleten, die zich vormen, worden belangrijke versteeningen voor den dag gehaald. Jaarlijks worden in Philadelphia twaalf-en-een-half millioen valsche tanden ver vaardigd en bij dit reusachtig getal levert Phi ladelphia nog jaarlijks niet minder dan vijf ton tandpoeder. Met 1° Januari van het volgendejaar gaat men in het wereldpostverkeer weder een schrede voorwaarts ter bereiking van „uniformiteit" in de zen belangrijken tak van dienst. De aangeteekende brieven zullen te rekenen van dien tijd, worden afgestempeld met eene groote, duidelijk in 't oog vallende R. Tot heden bestaat, er een groote af wijking van de „uniformiteit" en de wijze waarop men in Europa bijv. aanduidt dat een brief is aangeteekend, zooals het in ons land heetin De nemarken leest men daarvoor op den brief An- befalet, in Hongarije Ajanlot, in Spanje Certifi- cado, in Griekenland en Zwitserland Charge in Rumeuië Recommandat, in Egypte, Turkije en Italië Recommandato, in België en Luxemburg Re- commands, in Zweden Recommenderus, in Noorwe gen Recommandiret, in Engeland en in Amerika leest men daarvoor Registered. Enkele Staten heb ben daarmede reeds een aanvang gemaakt, namelijk Nederland, België en Frankrijk, daar wordt reeds van de weldra uniforme R gebruik gemaakt. De Evening Telegram van New-York ge waagt met grooter, lof van de Zaand im, het eerste in Nedsrland gebou vde stoomschip der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij. dat op 22 Augustus te NewYork aan kwam. Het blad noemt dit in een artikeltje, dat het „Dutch Enterprise" betitelt, een grooten dag voor de Nederlanders, en verhaalt, dat het schip door een groot aantal personen bezocht werd en om de uitnemende inrichting aller bewondering wekte. Ook Amerika heeft bedolven steden. Bij de werkzaamheden aan het Kanaal, dat het Eudismeer met het Dorameer verbinden en de zuidelijke waterbekkens van de Great Lake Region of Florida voor het verkeer openstellen moet, stiet men 4 voet onder het vroegere niveau van het Dorameer op een in zuidwestelijke richting loopenden muur van donkerbruinen zandsteen, die wel erg afgebrokkeld was, maar in stevigheid toenam, naarmate men dieper kwam. Klaarblijke lijk is dit de wal eener oude stad of vesting geweest, die eeuwen ouder moet wezen dan alles wat tot dusver van dien aard in dit gedeelte van Florida ontdekt werd. Ook kleine, merk waardige gevormde zandsteenblokken met vuur- roosters, aarden vaatwerken, werktuigen van vuursteen, waaronder een pijlspits, zijn ontdekt geworden. Eene vereeniging, de Shop Hours' Labour League, spant te Londen al hare krachten in om te bewerken dat de winkels algemeen vroe ger gesloten worden, en dus de bedienden eenige vrije avonduren verkrijgen. Daar zij van vele kanten bijval vindt, zal zij vermoedelijk haar oogmerk bereiken. Onder 't opschrift Geldverkwisting schrijft men uit Samarang in de Locomotief. Heden-morgen had alhier in 't arsenaal een publieke veiling plaats van papier, dat op de een af andere wijze onbruikbaar was geworden voor het doel, waartoe het indertijd was aangeschaft. Er werden verkocht 10,000 vellen tegen den prijs van2.25 de duizend vellen. Het curieuse van de zaak is, dat voor ditzelfde papier in Holland door het Gouvernement is betaald de som van 1.10 per vel. Behalve de vracht naar IndiëMen beweert dat er op andere plaatsen in ons gezegend Iusu- linae nog groote hoeveelheden van dit papier in voorraad liggen. De bezoekers van een koffiehuis in de rue de Bercy te Parijs, werden eergisteren-och- tend op onaangename wijze verrast. Terwijl de ver schillende gasten druk in gesprek waren, sprong eensklaps een groote os naar binnen, die in weinig minuten alles in de zaal vernielde. Het dier was losgebroken en werd spoedig gevat, terwijl bezoe kers en kastelein nog bij tijds aan het woedende beest ontkomen waren. De bekende reizigerSerazer, dievóór Stanley, maar te vergeefs, nasporingen naar Li vingstone's verblijf gedaan heeft, is door een vreemd toeval te Parijs overleden. Bij het openen van een repetitie-horloge, sprong iets in het raderwerk en ontving de heer Serazer een klein wondje aan een der duimen. Hij, die de pijlen der wilden getrotseerd had, lette op dit luttele wondje niet, dat echter de oorzaak van zijn dood werd. Spoe dig zwol de arm op en de amputatie van dat lichaamsdeel stuitte het koudvuur niet, waarop de dood weldra volgde. Ergens in Hannover is een rijkeboer uit gierigheid den hongerdood gestorven. Een mand wijn, die hij ten geschenke had gekregen, wilde hij niet gebruiken, maar had die verkocht. Een dokter wilde hij niet raadplegen, omdat dit geld kostte, en eten vond hij ook te duur. Hij weigerde ook alle krachtig voedsel, en is dan ook letterlijk van honger omgekomen. Twee knapen van 15 a 16 jaar bene vens een meisje van bijna 14 jaren zijn sinds eenige dagen uit Arnhem verdwenen. De politie verzoekt dringend bij ontdekking bericht. De derde algemeene vergaderi ng der Ned. St. Gregorius-vereeniging zal plaats hebben te Maastricht op Woensdag 27 Sept. a. s. Te half tien uur zal Z. D. H. de Bisschop van Roer mond de Pontificale Mis opdragen in de St.Ser- vatiuskerk. Te 12 uur bijeenkomst in de koe pelhal van het Stadhuis. Nadat het verslag van den toestand der Vereeniging is medegedeeld, zullen de Eerw. Heeren A. J. Aukes, Pastoor te Cothen en L. de Sonnaville, Prof. aan het gym nasium te Katwijk, als sprekers optreden. Te 2 uur zal er een gemeenschappelijk middagmaal in de nieuwgebouwde zaal der St. Servatius-veree- niging plaats hebben. Vervolgens te 4 uar uit voering van verschillende Gregoriaansche en meer stemmige gezangen in de St Servatiuskerk. Na afloop dezer uitvoering gezellige bijeenkomst in de zaal der Servatius-Vereeniging. De redacteur van de Gerichtszeitung in Aurich, had onlangs op een schuttersfeest zoodanig feest gevierd, dat hij aan 't hoofd van zijne cou rant het volgende bericht liet drukken: „de geachte lezers van dit blad ontvangen ditmaal geen hoofd artikel, ik verzoek beleefd dit verzuim wel te willen verontschuldigen. Tengevolge van een nhochgradigen Katzenjammer" blijft mij niets anders over dan te verklaren „hier sta ik, ik kan niet anders." Aan de militairen van het 1ste regi ment infanterie beneden den rang van officier, is het verboden parapluies te gebruiken, „onverschil lig of zij zich zelf of anderen daarmede beschutten." Als een sóldaai dus met zijn meisje wandelt, mogen zij samen niet onder een parapluie gaan, maar moet hij zich nat laten regenen, volgens het mili tair bevel. Waar is dat goed voor? zouden wij willen vragen; maar de natuurlijke mensch be grijpt de dingen des legers niet. Als men meent, dat de parapluie het krijgshaftige van den mili tair doet verloren gaan, dan zorge men vooral, dat hij geen mandjes en kannetjes, en pakjis en potjes draagt voor het gezin van den officier, wiens oppasser hij is. Ook dat is niet martiaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2