BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Twee hunner zijn voortdurend om en bij hem, vergezellen hem op zijn wandelingen en dragen revolvers en ammunitie bij zich. De stad Dublin is weer tot rust gekomen. De Onderkoning heeft op het verzoekschrift der ontslagen agenten geantwoord, dat hij, na een onderzoek naar het vroegere gedrag der onderteekenaars, al de zoodanige man schappen, die eene wederaanstelling waardig blijken, in genade zal aannemen. Dit staat zoo ongeveer gelijk met eene algemeene amnestie. De Parijsche correspondent van de Times meldt, fnj wijze van gerucht, dat Engeland en Turkije tegelijk met de mili taire overeenkomst een geheim verdrag ge- teekend hebben betreffende eene reorgani satie van het bestuur in Egypte, nadat Arabi ten onder zal gebracht zijn. Dufferin is nog niet geheel tevreden met de redactie der publicatie. Er wordt gezegd dat Arabi verdient rebel te worden ver klaard, maar niet dat hij rebel verklaard is. Uit Weenen wordt bericht, dat de politie 26 socialisten arresteerde, verdacht van revolutionnaire praktijken. De Turken stellen als transactie voor, aan de Grieken drie der betwiste plaatsen aan de grenzen af te staan, op voorwaarde dat Griekenland de beide overige plaatsen weder aan de Turksche overheden overgeve. De Grieken weigeren onvoorwaar delijk en houden staande, dat alle 5 plaat sen aan Griekenland toekomen. Indien de onderhandelingen mislukken en de vijan delijkheden hervat worden, zal de regeering het leger mobiliseeren. Aam de grenzen staan reeds 10,000 man en 4000 man zijn tot vertrek daarheen gereed. Bij de militaire manoeuvres te Ischora, zoo meldt men uit Weenen, die door den ïtussischen Keizer werden bijgewoond, is op de rivier, vlak bij de pontonbrug, waarop de Keizer stond, een torpedo gesprongen. Grootvorst Michael en de Minister van Oorlog werden vau de brug geslingerd en ernstig gewond. Men gelooft algemeen, dat het gebeurde geen ongeluk, maar een nieuwe aanslag op het leven van den Keizer is geweest. Volgens een particulier telegram van St. Pétersburg aan de Frankfurter Ztg. zou prins Dolgourouki, de Gouverneur van Mos kou, kortweg verklaard hebben, dat de kro ning thans niet kan plaats hebben, zonder het leven van den Keizer in gevaar te stellen. De maatregel der quarantaine voor personen en goederen, komende uit Bom bay, is te Aden opgeheven, maar behouden voor personen en goederen komende van Java en de Philippijnsche eilanden. Bij kou. besluit vau 5 Sept. is benoemd tot burgemeester van 's Gravenhage mr. JG. Patijn, officier van justitie te 's Hage en lid van de Tweede Kamer. Botterdam, 8 Sept. Woensdag-avond is een werkman, bezig met het lossen van planken uit een te Fevenoord liggend stoomschip, door het losschieten der strop van de stelling met de plan ken in't water geraakt en ondanks de aangewende pogingen tot redding niet teruggevonden. Amsterdam, 8 Sept. De begrooting voor 1883 voor deze gemeente bij den Raad ingediend, is in ontvang en uitgaaf voorgedragen ad f 12,220,000. Langerak, 8 Sept. Alhier is een 4 jarig knaapje onopgemerkt in een sloot geraakt, waaruit het lerenloos werd opgehaald. Katwijk aan Zee, 8 Sept. Onze gemeente is gedurende dit seizoen reeds door 800 badgasten bezocht. Bussum, 8 Sept. Woensdag-middag is een mi. litair bij de manoeuvres in elkander gezakt, en een half uur later bezweken. Utrecht, 8 Sept. In de Boterstraat alhier, is een vrouw van de trappen harer woning gevallen; zij is aan de gevolgen in het stedelijk ziekenhuis overleden. Tilburg, 8 Sept. Voor de betrekking ran 2en commies ter secretarie alhier, op een jaarwedde van f 600, hebben zich 93 sollicitanten ^aange meld. Drouwenermond, 8 Sept. Voor een paar dagen viel alhier een kind in een pot met ko kende brij. Het is aan de gevolgen daarvan over leden. Delft, 8 Sept. Door het kerkbestuur der St. Hypolitus-parochie alhier, is een terrein, gelegen tegenover de kerk aan de Voorstraat, aangekocht, om daarop een nieuw bedehuis te stichten. Aan den heer P. G. H. Cuypers, architect te Amster dam, is het ontwerpen van plannen en het maken van 't bestek opgedragen. Haarlemmermeer, 8 September. Een kind van A. K. te Hoofddorp, viel jl. Vrijdag in de Kruisvaart. Het werd nog bijtijds docr den heer R., die zi«h gekleed te water moest begeven, gered, hoewel het in de eerste oogenblikken geene tee kenen van leven gaf. Op de Stadhouderskade, voorde Hei- neken's bierbrouwerij te Amsterdam, i3 Woensdag morgen te half zeven een melkkar, zoodanig tegen een hoop steenen aangereden, dat de voerman, Mil tenburg genaamd, er is afgeslingerd en zoo tegen den steenhoop aangekomen, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. In de vorige en de laatst voorgaande week zijn weder een honderdtal Russisch-Joodsche vluchtelingen uit Noord-Amerika naar Europa teruggezonden. Het Israëlitisch hulp-comité te New-York doet al het mogelijke om verdere im migratie van Russische geloofsgenooten naar Amerika tegen te gaan. De vrouw van een wegwachter te Ra- venstein stond onlangs op haren post met de seinvlag gereed, toen zij in onmacht over de rails heenviel. Mevr. De .Br., die daar wandelde, had de tegenwoordigheid van geest, haar in veiligheid te brengen, waarna kort daarop de trein voorbij- snelde. Te Verona overleed dezer dagen Charles Vosz, componist van de inderiijd zoozeer bekende Pluie des perles, waarvan de herinnering nog voortleeft in Hildebrand's Camera Obscura. Hij vervaardigde ruim 300 muziekstukken, bijna alle voor piano. Te Bagnolet (Frankrijk) is Zaterdag in den ouderdom van 103 jaren zekere Pierre Petit overleden, die nog aan de veldtochten in Egypte onder Kleber en Bonaparte en later aan den tocht naar Rusland had deelgenomen. Hij had twaalf kinderen gehad en verloor twee zonen in den oorlog van 1870. Men is tegenwoordig bezig met een onderaardsche telegraaflijn te leggen in gegoten ijzeren buizen van Parijs naar Marseille. Die lijn zal veertig millioen kosten. Op afstanden van vijfhonderd meter worden ijzeren potten aange bracht, om elke daartusschen gelegene afdeeling te kunnen onderzoeken. Had men langs de spoor wegen onderaardsche geleiding voor de telegraaf, heel wat ongelukken en storingen zouden voor komen worden, die thans door het omwaaien van palen ontstaan. Het ontzettende ongeval te Hug- stetten is een droevig voorbeeld hiervan. Dezer dagen had een moordaanslag op den veerkneciit aan het Opheusdensche veer. De beweegrede* daartoe bestond dat de veerknecht voor eenige dagen den dader weigerde jenever aan te bieden. Eer. Duitsch componist heeft de mu- ziek practisch toegepast op.de kookkunst. Hij heeft nl. een polka gecomponeerd om dienst te doen bij het koken van eieren. Als men deze «eierpolka" begint te spelen wanneer de eieren in het water gelegd worden, kan men zeker wezen dat zij goed zullen zijn zoodra het stukje, in een matig tempo, is afgespeeld. AH nu nuchtere menschen vragen naar «het nut" van de muziek, kan men hun ten minste op een resultaat wijzen dat binnen hunne bevatting ligt. De zomer was dit jaar verhuisd. Ook te St. Petersburg had men - zoo schrijft een correspondent een zomer zonder wederga zoo wel wat warmte als bestendigheid van mooi weer betreft. Woensdag-avond heeft zich in 't po litiebureau te Delft aan de traliën van de brits, waarop hij was gelegd om zijn roes uit te slapen, opgehangen zekere J. P., oud 45 jaren, zonder beroep of vaste woonplaats. Hij was tegen den 14en dezer maand gedagvaard voor de arron- dissements-rechtbank te 's-Hage, uithoofde hij als ziekenoppasser in 't St. Jorisgasthuis te Utrecht een der aan zijne zorgen toevertrouwde krank zinnigen, zonder daartoe eenige reden te hebben, had mishandeld. Z o n d a g-o chtend tusschen 3 e n 4 u r e n heeft 't tusschen Haarlem en Halfweg gesneeuwd. Zoo meldt men ons. Er zullen wel weinig men schen in staat zijn, de juistheid van dit bericht te bevestigen of te betwisten; maar onze bericht gever is geloofwaardig. Aldus het Dagblad. Een jonkman te Bordeaux heeft zich door zijn meisje den wijsvinger van de rechterhand laten afkappen, om op deze wijze vrij van dienst te zijn. De Rechtbank veroordeelde hem echter tot vier maanden gevangenisstraf en het meisje als medeplichtige tot een boete van 100 fr. Na volbrachten straftijd zal de verminkte naar een strafdivisie gezonden worden, die de «sectie der verminkten" heet, om zijn vijf jaren uit te dienen. Een vrouw, te Yvetot, die den schoo- nen moedernaam onwaardig is, verliet voor eenigen tijd hare woning, daarin vier onverzorgde kinde ren achterlatende. Een kindje van zeven maanden was reeds van gebrek omgekomen, toen de buren de veriatenen te hulp kwamen. Een voorloopig comité heeft zichge- vormd om te overwegen op een nader bijeen te roepen algemeene vergadering, welke maatregelen zouden kunnen worden genomen ona hier in het groot land te ontginnen als middel om brood te verschaffen. Zekere W. E., polderwerker te Vreeswijk, gaf 11. Zondag aan zijn putbaas te ken nen, dat hij gaarne naar de kerk wilde gaan, doch dat zijn schamele plunje hem weerhield. De putbaas wilde den armen werkman voorthelpen, leende hem boven- en onderkleeren en stelde hem bovendien nog eenig geld ter hand, hem verzoe kende, daarvoor uit een winkel een en ander mede te willen brengen, als hij uit de kerk kwam. De polderwerker is echter met kleeren en goed spoorloos verdwenen. In China worden de eieren, door ze met een laag natte klei te bedekken, voor be derf en bij verzending tegen breken beveiligd. De klei droogt spoedig, wordt hard en sluit de lucht geheel af. Bij herhaling wordt melding ge maakt van steeds toenemende epidemische inge wand-ziekten te Malmö. Men schrijft deze epi demie toe aan de grondgesteldheid der stad en aan het water. De commissie voor volksgezondheid te Malmö heeft een aantal volksgaarkeukens ge opend, waar, onder toezicht van een geneesheer; aan minvermogenden wijnsoep en bouillon zal worden uitgedeeld. Woensdag-middag te vier uur viel op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een 3jarig kind uit een venster van de derde verdie ping; het werd voor dood opgenomen. De Zwitsersche banknoten bieden een bont tafereel aan, als men een 30tal (zoo vele bankinstellingen ongeveer hebben recht van uitgifte) die van verschilleude kantons, nevens el kander legt. Daarin zal thans verandering komen. Te Bern vergadert tegenwoordig eene commissie ter vaststelling van een uniform bankbiljet. Nieuwe titel voor den Khedive van Egypte. Pall Mall noemt hem «een souverein, wiens troon rust op Engelsche bajonetten.7 Grie zelig, doch niet onjuist. Ingevolge een voor eenigen tijd tot stand gekomen wet, zal op niet minder dan 42 vuurtorens aan de Fransche kust electrisch licht worden aangebracht. De gezamenlijke kosten van deze verandering zullen f 3,840.000 bedragen. Maar het schijnt, dat men er langzaam mee te werk zal gaan, en eerst in acht of tien jaren alles gereed zal zijn. Er is reeds een som van ƒ72,000 toe gestaan voor de ouderneming, en de Minister van openbare werken zal nog een som vanƒ336.000 aanvragen tot voortzetting van de werken in 1883. Men zal beginnen met den toren van Kaap Grisnez en andere vuurbaker.s aan het kanaal. Een jeugdig Amerikaan heeft te Parijs in een maand 1.437,000 frs. gewonnen met baccarat. Hij heeft htt geld in waarden belegd en zich daarmede Zaterdag te Havre ingescheept om naar zijn vaderland terug te keeren. Donderdagmorgen te circa 9 uren werd aan het station Bussum een milicien door een sneltrein overreden. De ongelukkige werd, naar men zegt, door zijn kapitein naar de overzijde geroepen. Een been werd hem afgereden en het hoofd te pletter, zoodat de dood het onmiddellijk gevolg was. Hij is afkomstig uit Haarlemmermeer, een zoon van de weduwe v. t. L., en was voor een maand opgeroepen, om de manoeuvres mede te maken. Een beschonken man ging te N ij— megen een tapperij binnen en verlangde aldaar nog drank, welke hem echter door den tapper geweigerd werd. Een ander bezoeker der tapperij bestelde daarop nu quasi een glas jenever voor zich, en gaf dit aan den beschonkene. Een veld wachter, die den beschonken man te voren op straat had bekeurd, wilde daarom eens zien of de man in de tapperij nog meer drank zou be komen, en zag juist, dat de gedienstige geest hem den dranlc toediende, tegen wieu alsnn proces verbaal werd opgemaakt. Tegen een tapper aldaar werd ook proces-verbaal opgemaakt, omdat hij aan eene beschouken vrouw een glas bitter had toegediend. De vrouw beweerde pas per spoor te zijn aangekomen en daardoor zeker bedwelmd te zijn geraakt, met welke verdediging door den politiedienaar, die haar reeds op straat had be keurd, geen genoegen werd genomen. In Grauw bunderland was men er fier op, dat sedert 40 jaren geen moord om roof in dit kanton gepleegd was. Thans echter is te Thussis een Italiaan np gruwelijke wijze vermoord en daarna bestolen. Te Rolde is in negen maanden tijds 4 maal brand onstaati in een zelfde huis. Eergis- terennacht branddde weder het dak, terwijl de bewoners te bed lagen. De buren slaagden er in den voortgang van het vuur te stuiten. De drie jongelieden uit Arnhem, die sinds jl. Vrijdag vermist werden en eergisteren te Beek werden teruggevonden, hadden een uitstapje gemaakt naar Kleef, Kevelaar en Kempen, doch door geldgebrek hadden zij zich gedwongen gezien den terugtocht naar hunne woonplaats aan te nemen. Vermoeid en uitgeput kwamen zij te Beek aan. Den ochtend te voren waren zij van Goch vertrokken. Onder politie-geleide zijn zij naar Nijmegen opgezonden, terwijl de burgemeester van Beek de ouders aanstonds per telegram heeft be richt, dat hunne kinderen gevonden waren. Te Brownsville, Texas, worden dage- lijks 75 menschen door de gele koorts aangetast. Er zijn in 't geheel 500 zieken. In de Russische stad Feodosia heerscht watergebrek. Bijna alle bronnen zijn opge droogd, en slechts voor veel geld kan men nog water krijgen. In een logement kost een glas water 3 kopeken en een flesch 15 kopeken. Menschen, die water bezorgen, laten zich 10 kopeken voor een emmer betalen. In de apotheek wordt dage lijks voor 150 a 200 roebel selterwater verkocht, en de eigenaar van een nog watergevende bron, maakt goede zaken. Het gemeentebestuur, dat de driukwater-quaestie lang verwaarloosde, wil nu een toestel tot het drinkbaar maken van zeewater voor de stad aanschaffen, maar men vreest dat dit plan, wegens de groote kosten, niet tot uit voering zal kunnen komen. Behalve de victoria regia staat op dit oogenblik in den Hortus Botanicus te Amsterdam ook een Sabal Mexicana in bloei. Ruim zestig jaar geleden werd de stek door den tegenwoordigen hortulanus, den heer Groenewegen, geplant. Die stek heeft zich tot een boom van een meter of acht hoogte ontwikkeld en bloeit thans voor het eerst. Te Welsum, gemeente Olst, werd Zondagmorgen onder de godsdienstoefening een strooper door een rijksveldwachter betrapt op het schieten van een haas. Hij met nog drie kame raden moet den rijksveldwachter, toen hij hem het geweer wilde afnemen, in een schuur gesleept en goed afgeranseld hebben. Den rijksveldwachter gelukte het evenwel zijn revolver te grijpen en er een schot mede te lossen, waardoor de woes telingen op den loop gingen. De zaak is bij de justitie aanhangig en, naar men verzekert, is het feit gequalificeerd als «poging tot moord op een rijksbeambte in het waarnemen van zijn ambt." In het journaal Stahl vnd Eisen wordt een beschrijving gegeven van de inrichtingen van Krupp, te Essen, teu behoeve van zijne fabriek. Hij heeft nabij die stad 3250 goede en gezonde familiewoningen, waarin ongeveer 16,000 men schen huizen. Door de onderscheidene koloniën loopen breede straten. Gaslicht, waterleiding (uit de Roer), enz. zijn in beste orde. De jaarlijksche huur voor een woning (met 2 tot 4 vertrekken, kelder en zolder) bedraagt 66 tot 180 mark. Voor de ongetrouwde arbeiders is er een menage, die 1800 in kost en inwoning kan herbergen. De prijs is 80 penn. per man en dag. Voor beambten zijn er 150 eigen woningen. De bakkerij verhakt jaar lijks 150,000 KG. wittebrood en 2,100,00 KG. roggebrood; in de slachterij worden jaarlijks 450 runderen en 1500 stuks klein vee geslacht. In de groote menigte winkels van allerlei aard wordt jaarlijks voor ff'/s millioen mark omgezet. De firma laat voor hare rekening verkoopeu en neemt geen winst. Dat flink is voorzien in ziekenhuis, barak, scholen (ook voor nijverheid) en dergelijke, spreekt van zelf. Per stoomschip Stella zijn 166 landver huizers van New-York te Amsterdam terugge keerd. Naar zij verhaalden, zouden duizenden het zelfde wenschen, zoo zij maar geld hadden voor de terugreis. De Gouverneur van IJsland is te Kopenhagen aangekomen, om de belangen van de hongerlijdende bevolking te bepleiten. Hij schat het tekort ten gevolge vau den mislukten oogst op een millioen kronen. De Deensche Regeering zendt hulp, maar haar middelen zijn beperkt. Ge lukkig wordt in het buitenland, o. a. in Engeland, ook wat gedaan voor de arme IJslanders. Maandag is te Lattrop, gemeente Denekamp het huis afgebrand van G. Gatenmaker. De geheele inboedel, benevens 2 geiten, is een prooi der vlammen geworden. De ouders waren van hui3, en handen aan een jongentje van 12 jaar de zorg voor huune woning overgelaten. Sedert Juni jl. staat de dominés- woning te Haren ledig. Alleen de kat wilde die niet verlaten, hoeveel moeite een buurman ook deed om het beest bij zich aan huis te wennen. Om wat voedsel te krijgen kwam het dagelijks bij hem, muar keerde onmiddellijk daarna door een gootgat in het verlaten gebouw terug. Dezer dagen vond men het beest dood in den tuin der predikants woning. Een der Zweedse he bladen maakt melding von een nieuwe papierfabriek, die te Jön- köping opgericht wordt en een nieuw soort van papier vervaardigen zal, volgens de uitvinding van een daar wonend schilder. Dit papier zal worden bereid uit een soort van wit mos, dat zich in een moeras nabij Jöuköping bevindt. In Dingier s Polytechnisclies Journal ge eft de heer Kissling, van Bremen, een overzicht van de vergiftige bestanddeelen van sigareu. Eenige daar van, b. v. Pruisisch blauw, komen in zoo uiterst kleine hoeveelheid er in voor, dat hun aandeel in den schadelijken invloed van het rooken op het gestel kan worden ter zijde gesteld. Anders is dit met de nicotine. Een klein deel hiervan verbrandt, een veel grooter deel wordt in den rook mede opgezogen. Dit hangt natuurlijk af van de soort der tabak. Maar het hangt in nog veel grootere mate samen met het gedeelte der sigaar, dat op gerookt is. Hoe minder er van de sigaar is ver bruikt, des te kleiner is het gehalte van nicotiue in den rook. Hoe verder de sigaar verteert, des te grootere opeenhooping van nicotine, die door de gloeiende kool steeds achterwaarts wordt ge dreven, is er in het overblijvend eind. Volgens eene te Weenen verschijnen- de Landbouw Courant, maakt men tegenwoordig meerschuimen pijpenkoppen van aardappelen. Deze worden daartoe geschild en 36 uren lang in 8 deelen zwavelzuur en 100 deelen water gekookt, daarna gedroogd en uitgeperst. De daaruit gemaakte pijpenkoppen zijn van de echte nauwelijks te on derscheiden, en zelfs heeft men onder zeer sterke drukking biljartballen weten te vervaardigen, zoo hard als ivoor. Gisteren is te Utrechtinde r.ab ij heid der Roode brug een wagentje met paard, waarin vier personen gezeten waren, in de Vecht geraakt, met het ongelukkig gevolg dat twee van hen, man en vrouw, verdronken, terwijl de beide anderen werden gered. Te Weenen heeft een treffend voorval plaats gehad: de dood door onverwachte vreugde. De directeur der teehnische academie aldaar, de heer Von Gapp, bemerkte, aan de Bank gekomen, dat hij een som van 21,500 gulden niet bij zich had, die hij wist bij zich gestoken te hebben, en wel in papier. Dit was gesloten in een couvert, waarop gemeld stond: «Huizen-administratie van de technische hoogeschool te Weenen." Hij spoedde zich naar het gebouw der Academie terug. Toen hij daar kwam, was Karl Bauer, een volontair in de machinefabriek der K. K. Staats-spoorweg- maatschappij, juist bezig het door hem op straat gevonden pakket aan den portier terug te geven. Hij vvas onbekend met den inhoud: Toen nu de heer Von Gapp hem dadelijk het wettelijke vind- loon, d. i. 2150 gulden, toetelde, werd Bauer door dat veie geld zoo buiten zichzelf van vreugde, dat hij, door een beroerte getroffen, oogenblikke- lijk dood ter narde viel. Uit Gubersdorf, in he t di s t r ic t S tri e- gau (Silezië), wordt een zeldzaam voorbeeld van vruchtbaarheid gemeld. Uit een enkelen korrel rogge sproten namelijk 94 halmen, met even zoovele lange, gezonde aren, elk met tusschen de 20 en 60 korrels. Het geheele aantal korrels be droeg niet minder dan 3500. Den 6den Sept. 11. zijn te Manilla 176 personen aan de cholera overleden, in de omlig gende dorpen 368. Uit een trouwe nalezing van de En gelsche oorlogsdepêches uit Egypte blijkt, dat een van Arabi's voornaamste officieren, Tulba-pacha, reeds drie maal gedood is: ééns door koorts, een tweede maal in den strijd en voor de derde keer door vergift. Desondanks wordt thans verzekerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2