BINNENLAND. Rusland troepen bp Kars bijeentrekt om •Erzeroem te bezetten ingeval van een con flict tusschen Engeland en Turkije. Volgens de berichten uit IJsland, loopende tot 26 Augustus, was er nog geen einde gekomen aan de vernielende inslui ting der mondelijke kuststreek door het ijs. Aan een aanvoer van granen door stoom schepen viel dus niet te denken, terwijl ook de visscherij onmogelijk was. Sedert de opeenhooping van ijs heeft men er de zon niet gezien. Over het geteisterde land hangt voortdurend een koude nevel. Wan neer de schapen, die het kapitaal der aldaar woonachtige boeren uitmaken, geslacht en verbruikt zijn, staat die bevolking voor een hongersnood. Het gouvernement der Argentijnsche republiek heeft aan de Braziliaansche re- geeriug voorgesteld het geschil over de grenzen van het Misiones-territoir te on derwerpen aan de scheidsrechtelijke uit spraak van het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten van Noord-Amerika of van het Zwitsersche bondsgerechtshof. De algemeene vergadering der kiezersvereeni- ging Noord-Brabant heeft Woensdag 11. te 's Her togenbosch plaats gehad. De opkomst mocht inderdaad luisterrijk genoemd worden. Behalve een groot aantal leden der kiezersvereeniging zelve, waren mede aanwezig verscheiden leden der Eerste en bijna alle leden der Tweede Kamer, de leden der Ged. Staten en een zeer aanzienlijk aantal leden der Prov. Staten van N.-Brabant, voorts afgevaardigden van kiesvereenigingen uit Amsterdam, Haarlem, Nieuweramstel, Botterdam, Schiedam, Utrecht, Leeuwarden, Middelburg en meer andere plaatsen en enkele vertegenwoordigers der Katholieke pers. De heeren Dr. Schaepman, pastoor Brouwers, Mr. Heydenrijck, Dr. Vermeu len, Mr. des Amorie van der Hoeven, jhr. P. v. d. Does de Willebois, Mr. v. Baar, Mr. Beekers Mr. Haffmans hebben bij de belangwekkende discussion het woord gevoerd. Ook aan welspre kende taal en scherpzinnige, geestige opmerkingen van andere aanwezigen ontbrak het geenszins, zoodat men met recht dezen eersten Nederland- schen Katholieken-dag als uitstekend geslaagd mag beschouwen. Moge hij nog door vele wor den gevolgd. Naar de Zwolsche Ct. verneemt, heeft de minister van Financiën, bij aanschrijving van 6 dezer, aan de ambtenaren te kennen gegeven, dat, volgens art. 13 der wet op het recht van zegel van 11 Juli 1882, o. a. het thans voorhanden formaatzegel na 1 Januari 1883 niet meer ge bruikt kan worden, omdat van die soort van zegels, volgens de nieuwe wet uit te geven, voor taan 50 opcenten worden geheven en van de be- tating dier opcenten op het gezegeld papier moet blijken. Het publiek wordt hiervan in kennis gesteld, opdat het getal der met 1 Januari a. s. onbruikbare gezegelde formulieren niet grooter zij dan gewoonlijk en daardoor geene onnoodige schade worde geleden. Met de uitgifte van nieuwe zegels zullen vermoedelijk nog eenige weken voor bijgaan. Alfen a'd Rijn, 15 Sept. Woensdag 11. had in het Bietveld onder deze gemeente een droevig ongeluk plaats. Het 4jarig dochtertje van J. v. L. onttrok zich even aan het toezicht der ouders en toen haar uitblijven wat lang duurde en men haar ging zoeken, werd zij door den metselaar VI, levenloos uit het water opgehaald. Amsterdam, 15 Sept. Woensdag 11. is aan boord van het St. Celebes, in reparatie aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen een zwaar stuk ijzer bij het neerlaten ge vallen op het hoofd van een timmerman, die onmiddellijk een lijk was. Een ander man werden de beide beenen er door verbrijzeld. Venloo, 15 Sept. In onze stad heerscht diphte- ritis sporadisch, waarbij enkele gevallen met doo- delijken afloop. Zutfen, 15 Sept. Gisteren-nacht is in het goederenkantoor van den Oosterspoorweg inge broken. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door insnijding van een vensterruit, en hebben uit een geldlade f40 ontvreemd. De politie doet onderzoek. Medemblik, 15 Sept. Bij de harddraverij alhier gehouden, heeft de heer G. Sevenhuizen, van Warmenhuizen, als prijswinner van f200, aan de algemeene armen alhier een belangrijke gift geschonken. Utrecht, 15 Sept. Maandag stond voor de arrondissements-rechtbank alhier terecht een al hier praktiseereud gene sheer wegens verzuimde aangifte van een typhuslijder, ter plaatse waar dit behoort gedaan te worden. De eischisflOO boete. De uitspraak is later bepaald. Maastricht, 15 Sept. Alhier is een valsch biljet van 100 mark uitgegeven. De justitie is den dader op het 9poor. GEMENGDE BERICHTEN. De beroemde Engelsche ornitholoog Barington beweert en beroept zich tot starving zijner bewering op de getuigenis van verscheidene zaakkundige opmerkers van het gezang der vogels, dat de leeuwerik in F-dur, tie lijster in A-dur zingt; dat de gewone haam in A-dur en de zoo genaamde Cochinchina-haan in B-mol kraait en dat de koekoek gewoonlijk iti de terts C-A zijne stem laat klinken. Van een nachtegaal, die drie jaren lang in een kooi heeft gezeten, beweert hij roulades in G-dur te hebben gehoord. Naar men ons mededeelt, werdeergis- teren te Tilburg f 1000 besteed voor vijf antieke gekleurde schotels, waarvan twee met landschappen en drie met voorstellingen uit de Bijbelsche Ge schiedenis. De Strassburger Post, een ernstig blad, dat allerminst in dit geval, zich aan scherts zal schuldig maken, deelt mede dat bij het zoeken naar de dooden en gekwetsten, die het slacht offer waren geworden van het spoorwegongeluk bij Iiugstetten, een man werd gevonden, die zóó zwaar sliep, dat men hem wakker moest maken. Hij had niets van het ongeluk bemerkt en wist ook niet, hoe hij uit den wagen op den grond was gekomen. In een koffiehuis van den Boulevard des Capucines te Parijs, was zekere liefhebber van domineeren gewoon van tijd tot tijd een spelletje met een ander bezoeker te doen. Dezer dagen vernam hij, dat zijn kameraad overleden was en hem veertien (luizend franks had vermaakt. De tapper en siijter nu. II. J. M. is door de rechtbank te 's Gravenhage tot eene geldboete van f 10 verwezen, daar hij wel degelijk werd beschouwd als de persoon die in het bezit behoorde te zijn van de vereischte vergunning. Boven Oosterhuizen ontlastte zich dezer dagen een zwaar onweder, gepaard met geweldige regens. In betrekkelijk korten tijd waren alle eenigszins laag gelegen landen overstroomd. Onder Voorst sloeg de bliksem in een huis, door twee gezinnen bewoond, dat terstond in brand geraakte. Behalve de inboedel verbrandden ook drie varkens. De vrouw van een der bewoners verkeert door den schrik in zorgelijken toestand. F. A. Freesen, winkelier in manufac turen te Spanbroek, is door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een celstraf van twee jaren, ter zake van opzettelijke brandstichting, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was. Het Hof vond in 's mans houding, toen de brand uitbrak (zijn inroepen van hulp en redden van goederen), aanleiding tot toepassing van ver zachtende omstandigheden. Op een kamer te Saint Sernan woon de een tijd lang een bekende dief, die dikwerf eenige maanden afwezig was, als hij nu en dan eens moest „zitten", doch steeds bij zijn terug komst de huur prompt betaalde. De eigenaar der kamer, die zijn huurder in geen drie jaren gezien had, deed uit nieuwsgierigheid door de politie het vertrek openen. Tot aller verbazing werd het lijk van den dief gevonden, in den toestand van een mummie. De dood had reeds driejaren geleden plaats gehad. Om den hals werd een bankbiljet van duizend franks gevonden en ongeveer negen honderd franks in goud in een gordel. Door den huisschilder Anton Knaps te Venlo is een locomobile vervaardigd, diè om de kleine afmeting en juiste constructie een waar kunststuk mag genoemd worden. Deze is dan ook bestemd voor de internationale Koloniale Tentoon stelling te Amsterdam. De machine in haar ge heel beslaat een lengte van 13 duim en heeft een cyinder van 14 streep, een voedingspomp met regulateur, benevens een verticalen en een horizontalen ketel. De geheele machine is van geel koper en weegt bijna V/i Ned. onsen; zij wordt door atoom in beweging gebracht. Onlangs werden te Belgrave, bijLei- cester, een heer en dame midden in den nacht wakker door een dief in hun slaapkamer. De dame, een ziekelijke vrouw, ontdekte hem het eerst en maakte haren man opmerkzaam op hem. Deze sprong uit het bed, ijlde den dief, die van de trap naar beneden sprong na, en hield hem vast. Er volgde nu een hevige worsteling, waarin de de heer des huizes het onderspit dreigde te delven, toen zijn vrouw hem, met een pook in de hand, te hulp kwam en den dief twee flinke slagen op het hoofd toebracht, zoodat hij neerviel en in half bewusteloozeu toestand aan de politie werd overgeleverd. Men schrijft ons uit Purmerendevan 13 dezer: De vrouw van zekeren D. H. gaf haar stiefkind, een meisje van 8 jaar, wegens onge hoorzaamheid een pak slaag, waarop het kind, na hare schoenen en kousen te hebben uitgetrokken, zich in een sloot achter het huis verdronk. Kort daarna vond men het lijkje. Een bak- en kookkunst-tentoonstel ling is dezer dagen te Stuttgart geopend, bijge legenheid van de daar gehouden vijfde ver gadering van den Duitschen bakkersbond. Zij omvat allerlei voortbrengselen van die kunsten; suikerwerk, gereedschappen, toestellen, werktuigen tot het vak behoorende er.z. Er zijn 188 inzenders, waaronder, behalve uit Duitschland, ook uit Oostenrijk en Nederland. Onder het ingezondene is ook een verzameling oudheden die op het vak betrekking hebben. De kok bij het korps torpedisten te Brielle is betrapt op dierenmishandeling. Hij had de gewoonte katten en honden te lokken, en de arme beesten met kokend water te begieten, en ze dan naar buiten te jagen, zoodat ze rond de kazerne dwaalden, gekweld door hevige pijnen. De onmensch heeft 14 dagen provooststraf gekre gen. Naar men zegt, heeft hij een poging gedaan om zich van 't leven te berooven. Het eerst ten vorigen jaregebouwde station van den Staatsspoorweg te Almelo bevindt zich thans reeds in zoodanigen bouwvalligen toe stand, dat men daaraan aan alle zijden zware stutbalken heeft moeten aanbrengen. Eere zulke bouwmeesters! Uit IJmuider. wordt var. eergisteren gemeld: Heden-avond bij het schutten van de Zaandam had daar aan boord een treffend on geluk plaats; een tros, bevestigd aan een ijzeren boldertje op den sluismuur, rukte dit boldertje uit en wierp het als een steen uit een slinger, met kracht omhoog. Het kwam neer op het hoofd van een der opvarenden, de 1ste stuurman, die daardoor verwond werd. De wond op den bovenschedel is zeer gevaarlijk doch men wanhoopt nog niet aan het behoud van den gekwetste. Gedurende de drie laatste maanden is, volgens mededeeling van den Minister van oor log aan de korpscommandanten van het leger, in niet minder dan veertien gemeenten verklaard dat er de mazelen epidemisch heerschen. In Parijs blijft de typhus sterkheer- schen; de week van 1319 Augustus jl. stierven er 106 aan die ziekte. In de ziekenhuizen werden toen 637 typhuslijders verpleegd. Eergisteren heeft men in deLinge te Erichem in een sigarenkistje drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. De justitie doet onderzoek. In de anilinefabriekteBummelsburg is een met kokende verfstof gevulden ketel ge sprongen, met het gevolg dat een der muren van het gebouw geheel en al werd weggslagen en de andere uit elkaar spleten. Van de drie op dat oogenblik aanwezige werklieden werd er een ge dood; een zijner beenen vond men ineengedraaid op eenigen afstand liggen. De tweede werkman, die dadelijk in vlam stond, snelde ijlings naar de Spree en sprong in het water. Zijn toestand was echter van dien aard dat er weinig kans op be houd van zijn leven bestaat. Ditzelfde is ook het geval met den derden werkman, die door de kokende stof was overvallen. De brandweer heeft onder groot gevaar en met inspanning van alle krachten moeten werken om de ontploffing van een tweeden ketel te voorkomen. Een groot ge deelte van het gebouw is uitgebrand. Naar aanleiding van het spoorweg ongeluk in Duitschland, dringt de Ned. Indus trieel op nieuw er op aan, dat de telegraphisclie verbinding onder den grond zal worden gemaakt, hetgeen een uitgave van ongeveer 31/a miliioen kan wezen. Behoudt men de bovengrondsche ver binding, dan moeten de palen van ijzer zijn en niet van hout, dat aan rotting onderhevig is, en in elk geval zóóver van de spoorlijnen worden verwijderd, dat zij aan het materieel geen letsel kunnen toebrengen. Het beruchte duivenschieten be- hoort tot de jaarlijksche vermakelijkheden van de aristocratische club te Baden-Baden. Jaren lang hadden (1e vereenigingen tot dierenbescherming en de openbare meening in de dagbladen te vergeefs geijverd tegen het ruwe vermaak, totdat het ein delijk gelukte de zaak in de Kamer van volksver tegenwoordiging te brengen, die in April 11. met al gemeene stemmen een votum aannam, waarin zij de Regeering dringend aanbeval, het duiven- schieten af te schaffen. Toch werden onlangs weer de schietwedstrijden op duiven door de club in het openbaar aangekondigd, en in antwoord op een klacht daarover verklaarde de Regeering, „dat de toebereidselen te ver gevorderd waren, on den wedstrijd nog te verbieden." Die toebereidselen waren natuurlijk het bepalen van zoogenaamde „eereprijzen", het verzamelen van de r.oodige duiven, enz. Men is terecht algemeen verontwaar digd over de houding der Regeering tegenover de club, die zoo openlijk een votum van de volks vertegenwoordiging trotseerde, en zij zal zich voor den aanstaanden Landdag deswege moeten ver antwoorden. Bij den wedren der officieren, welke bij Breslau plaats had, gebeurde een ontzettend on geluk. De luitenant Neuberg had het ongeluk van het paard te vallen, terwijl het paard van den officier, die op hem volgde, met volle kracht op den gevallene sprong. Ondanks de toegeschoten officieren van gezondheid den ongelukkige dadelijk hulp verleenden, ontsliep hij r.a weinige oogen- blikken. Een Franschman, Dufoy genaamd, heeft een kleine dynamo-electrische machine uitgevonden, welke dienen moet om paarden die aan den hol gaan, tot staan te brengen. Zij is zóó aangebracht, dat de ruiter of de koetsier haar dadelijk bij de hand heeft. De leidsels nl. bevatten dunne, geïsoleerde geleiddraden uit metaal, die, van het bedoelde toestel uitgaande, met het gebit van het paard in verbinding staan. Door het handvatsel van het toestel om te keeren, plant de electrische stroom zich over in den bek van het paard, (lat daardoor onmiddelijk tot staan wordt gebracht. De te Parijs genomen proe\en moeten uitstekend geslaagd zijn. In het niet ver van Venlo gelegen Anralh kwam het (lezer dagen des nachts tot een strijd tusschen een.gendarm en eenige opgewon den jongelieden. De strijd liep zoo hoog, dat de politieman zijn sabel trok en aan den 25-jarigen Johan Wamers een slag toebracht, waaraan hij den volgenden dag overleed. Het 24e bataljon vrijwilligers van Middlesex, geheel samengesteld uit beambten der posterijen te Londen, heeft, op aanvraag van het gouvernement, een afdeeling van 43 man geleverd, welke onder de bevelen van een postmaster, met rang van majoor, bij den postdienst van het Engelsche leger in Egypte zullen dienst doen. Die vrijwilligers zijn allen ongehuwd en beneden de 30 jaren oud; zij blijven de uniform dragen van het bataljon waartoe zij behooren, en zijn voor zien van 6 groote tenten, die in 20 minuten tijds kunnen worden opgeslagen ter plaatse waar zij hunne bureaux willen verstigen. Het detachement met bijbehoorend materiëel is dezer dagen te Woolwich ingescheept. Doctor Bliss, G a rf i e Id's voor n aam s te geneesheer, heeft bij de commissie tot regeling en vereffening van de uitgaven voor de ziekte van den President, een rekening ingediend van 25000 dollars. Hij rekent, dat hij door het verleenen van zijn hulp, 15000 dollars schade in zijne praktijk gehad heeft, en meent op de overige 10,000 dollars als een billijke vergoeding voor zijn diensten aan spraak te mogen maken. De wettel ij ke bepalingen omtrent den invoer in de Vereenigde Staten, laten veel te wenschen over en herhaaldelijk is reeds op her ziening aangedrongen van hel tarief, dat, naar de Herald verklaart, zoo vol fouten eu tegenstrijdig heden is, dat zelfs zij die het moeten toepassen, er niet uit wijs kunnen worden." En een bewijs voor de noodzakelijkheid van verandering in deze is wel, dat er tegenwoordig niet minder dan 18.000 processen tegen den Staat gevoerd worden over betwiste punten in het tarief van invoer. Er is dan ook voor eenigen tijd een commissie belast met het onderzoek van den toestand der nationale nijverheid met betrekking tot de bepalingen om trent den invoer. Een boer, die des winters niet genoeg melk van zijne koeien kreeg, schreef dit toe, en misschien niet ten onrechte, aan het ge bruik vau hooi. Hij bedacht een middel om de koeien te verschalken en zette elk een groote bril op, voorzien van groote groene glazen; zoo dacht hij zullen de beesten zich verbeelden, dat zij gras eten en bijgevolg meer melk geven. En werkelijk moet dit, zoo het niet ook in de verbeelding van den boer geweest is, het geval geweest zijn. Toch zal dat brillenstelsel wellicht niet in toe passing behoeven te komen; op enkele plaatsen in Noord-Holland is men met succes er in geslaagd om versch gesneden gras in te maken, zooals b. v. snijboonen of zuurkool. Het gras wordt in een drooge aarden gemetselden put ge daan, terwijl planken, beladen met ballast, het geheel samenpersen. Het gras houdt de oorspron kelijke kleur en het vee eet het met graagte. Omtrent den in hechtenis geno- men brievenbesteller te Arnhem deelt men ons nog mede, da t onder meer thans weder een pak ket gouden ringen is gevonden, dat maanden ge leden door hem werd gestolen. Een gedeelte der ringen had hij beleend of verkocht. Het geza menlijk bedrag van het gestolene moet eene vrij aanzienlijke som uitmaken. Drukwerken liet hij onbesteld, zoodat ook daarvan te zijnen huize een stapelplaats is gevonden. Ten bewijze indien dit al be wijs behoefde dat niet in onzen tijd alleen reden bestaat tot klagen over ongunstige zomers, deelt men ons het onderstaande mede, dat nu ongeveer vier eeuwen oud is; „Omtrent dese tyd (1483; waren veele ontyjige jaren, d'een na den ander, van donder, blixem, watervloeden, tempeest vau storm en wind, dat men nauwelyx bekende den somer voor den winter, so dat het koorn, wijngaerden en andere vruchten niet eu quamen ter goeder rypheid." (Oude Holl. Cronyk.) Volgens de New-Yorksche bladen is de groote mastodont van Albany, die ah een eenig over blijfsel uit vóor-historische tijden werd beschouwd, e. n valsche mastodont. Een knecht uit een me nagerie moet op zijn sterfbed verklaard hebben, dat hij zelf in 1829 heeft meegeholpen bij het begraven van het zoogenaamd voorwereldlijke dier dat niets anders is dan een Afrikaansche olifant uit een bekende menagerie. De man heeft jaren lang de identiteit van den mastodont betwist naar het eindelijk opgegeven, daar de geleerde heeren aan zijn verklaringen geen geloof wilden schen ken. Het slechte weer heeft den dood van een spleenzieken Engelschman op 't geweten; deze heeft zich namelijk in Havre, uit verdriet over het regenachtige weer, dood geschoten. De heer H. Hemkes Kz. te Haarlem heeft aan Z. E. den Minister van Binneul. Zaken het volgende schrijven gericht: „Ondergeteekende, H. Hemkes Kz.lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem, vergunt zich de vrijheid aan uwe Excellentie hierbij aan te bieden een afdruk van het dezer dagen door hem geschreven werkje: Een Nederlandsch be lang, de Leesboeken voor d« Volksschool van L. Leopold enz. beoordeeld. Hij wensehte de aan dacht van de Hooge Regeering te vestigen op de feiten door hem in dat werkje aan het licht gebracht, en verzoekt dat daarmede in kennis worden gesteld de Ambtenaren, belast met het Toezicht op het Lager Onderwijs (ingevolge art. 21 der Wet van 17 Augustus 1878, regelehde het Lager Onderwijs). Hiermede heeft hij de eer te zijn: enz." Als eene bizonder heid kan gemeld worden, dat een gegageerd Oost-Indisch militair, lijdende aan melaatschheid, in het Sted. Zieken huis te Utrecht ter verpleging is opgenomen. Eenige jaren geleden werd een aan dezelfde ziekte lijdende man daarin verpleegd. Te Brooklyn, aan de Hudson, in Ame rika, wordt thans een schip gebouwd, dat 't in snelheid en handelbaarheid van alle bestaande moet winnen. Dit schip, the Meteore genaamd, zal meer dan 25 mijlen in het uur loopen en moet den afstand van New-York naar Queenstown of Bris tol in ongeveer vijf dagen afleggen. Het schip met koepeldek heeft een lengte van 158 voeten zal bovendien van een zoogenaamd spar-dek voorzien zijn. Op het dek zelf steekt niets uit dan de hut van den stuurman en de pijpen van de schoorsteenen. Bij zwaren storm zou het schip dan als een bal op de golven geslingerd worden, zonder gevaar voor de opvarenden, die onderin in veiligheid zouden zijn voor het binnendringende water. Het tweede merkwaardige schip, dat te Hartings gebouwd wordt en the Oceanic zal hee- ten, is een soort van zee-velocipède op drie ra deren, daar het vaartuig het water niet moet raken. Dit schip is zoo gebouwd, dat het vlot blijft ingeval de raderen onklaar worden of bre ken. Tevens is het zoo ingericht, dat het op rails kan geplaatst worden als het schip een landengte moet passeeren of ter reparatie op den wal ge haald moet worden. The Oceanic is 224 voet lang er. 130 voet breed, terwijl de raderen 24 voet middellijn hebben en 5 voet diep zullen gaan als het schip geladen is. Gistere n-o chtend is van Amster- dam naar IJmuider. vertrokken de stoomsleep- boot Noord-Holland no. 4, aan boord hebbende een stoommachine, benevens een gloeilamp voor electrisch licht, waarmede men morgen bij bet wrak van De Adder zal werken. Ook de duikers zullen van een electrische gloeilamp worden voor zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2