BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. rechten van regeerend vorst uitoefent, zoo schijnt Egypte weer in 't bezit te zijn van zijn volledig zelfbestnur, gelijk het bij de firmans gewaarborgd is. De komst van Turksche troepen in Egypte zon mitsdien in strijd met de staatsregeling en onwettig zijn. Lord Dufferin heeft de Porte medegedeeld, dat de krijgsoperatiëu in Egypte geëindigd zijn. Engeland trekt een gedeelte zijner troepen terug. Dufferin laat de Porte be slissen, of het nu nog wel raadzaam is eene overeenkomst te sluiten tot het zenden van Turksche troepen naar Egypte. Daar kolonel Knox, bevelhebber der ci tadel te Kaïro, ontdekt heeft dat verschei dene krijgsgevangenen op de citadel ge marteld zijn, zoo heeft hij den Egyptischen commandant in ketenen doen klinken. Yier dagen vóór het gevecht bij Tel-el- Kebir heeft Arabi 6000 conscrits uit de provinciën gevraagd. De ministerraad te Alexandrië houdt zich bezig met de beraadslagingen over het be sluit, waarbij de ontbinding van het Egyp tische leger geregeld wordt. Ongeveer 20 personen, onder welke Befaat Bey en Has san Moussalakad, die een groote rol in den opstand speelden, zijn te Kaïro ge arresteerd, maar verscheidene andere hoof den zijn nog in vrijheid. De krijgsraad, welke over de gevangenen uitspraak zal doen, zal te Kaïro zitting houden. Een groot aantal paarden en verscheidene wag gons met oorlogsmateriëel zijn van Kafr- dowar aangekomen. De spoorweg is her steld maar blijft nog onder militair beheer. De eerste trein naar Kaïro vertrekt met de ambtenaren der verschillende regceriugsbureaux. De positie van Kafrdo- war blijkt uit drie achter elkander liggende kampen bestaan te hebben, waarvan de beide eerste geheel ontruimd schijnen ge weest te zijn. Te Kafrdowar werden 6000 fellahs, twee regimenten cavalerie en ver scheidene batterijen ontwapend. Het ver spreide gerucht, dat Massourah door negers, die uit het regiment van Abdellah te Da- miette gedeserteerd waren, in brand ge stoken en geplunderd zou ziju, wordt geens zins bevestigd. Abdellah staat te Damiette en in de forten Dibga en Ghemileh aan het hoofd van 6000 man. De gouverneur van Port- Saïd heeft Vrijdag een Arabier naar Ab dellah gezonden, maar deze is nog niet teruggekeerd. De marinetroepen, die tus- schen Port-Saïd en Ghemileh gekampeerd zijn, worden door infanterie vervangen. Tengevolge van hevige regens zijn de rivieren in Lombardije en te Venetië buiten de oevers getreden. De bruggen te Verona zijn weggeslagen. De stad is over stroomd, er zijn weinig of geen measchen verongelukt. IWat lang gevreesd werd, is helaas geschied. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mon seigneur Andreas Ignatius Schaepman, Aarts bisschop van Utrecht, Adsistent-Bisschop hij den Pausdijken Troon, Bidder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, Metropoli- taan der kerkelijke provinciën van de Ne derlanden, is gisteren morgen te 4 uur aan eene langdurige ziekte en na het herhaald ontvangen der laatste H. Sacramenten, zacht en kalm overleden. De dood van den hooggeachten Prelaat is een gevoelig en treffend verlies voor de Katholieke Kerk in Nederland. De waar dige overledene, die sedert 1868 den Aarts- bisschoppelijken zetel bekleedde, bereikte den ouflerdom van 63 jaren. Le XIX Siècle meldt dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Nederland over het sluiten van een handelstractaat op nieuw gaan beginnen. 1 let voorstel hiertoe was uitgegaan van den Ne derlandschen gezant te Parijs. Horst (Limburg), 19 Sept. In de R. K. kerk alhier is een dief, die daar ingebroken had, op heeterdaad betrapt. Hij geeft op te zijn zekere Sieben uit de grensplaats Heinsberg, en is ver moedelijk een der gesignaleerde kerkdieven. Hij wordt aan de justitie overgeleverd. Rotterdam, 19 Sept. Het knaapje te Kralin gen. dat insecten braakt, is thans weder onder behandeling van geneeskundigen in het Zieken huis alhier. Veendam, 19 Sept. Heden-morgen werd uit het Dwarsdiep onder deze gemeente levenloos uit het water opgehaald de gewezen gezagvoerder W. J. d. G. alhier. Nijmegen, 19 Sept. Door wijlenden heer A. J. Ariëns is gelegateerd aan het ziekenhuis van den H. Canisius ƒ5000; aan de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo ƒ2000; aan de Ver eeniging van de H. Elisabeth 1000 en aan het R. K. armbestuur 2000. Delft, 19 Sept. Heden morgen omstreeks zeven uur is uit het water van het Oude Delft, ter hoogte van de Oude Kerk, het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk opgehaald van een tot hiertoe onbekend manspersoon. Utrecht, 19 Sept. Door de arrondissements rechtbank alhier is dr. Fock vrijgesproken, ter zake van het niet aangeven eener besmettelijke ziekte aan den bevoegden ambtenaar. Groenlo, 19 Sept. Alhier is eene weduwe van eene kleine ladder gevallen. Zij was binnen eenige minuten een lijk. Scheveningen. 19 Sept. Den 30 Augustus jl. is alhier door de politie in beslag genomen een gulden met de beeltenis van Koning Willem lil, jaartal 1865, welk stuk bij uitspraak van het Muntcollege is verklaard te zijn valsch en ver vaardigd in nabootsing eener echte rijksmunt specie. Vrouwen-Parochie, 10 Sept. In deze ge meente is een jongen van 13 jaren, die van het land huiswaarts keerde, van het paard gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Voorzien van notariëele acte (inge- val van onvermogen door tusschenkomt van buurt- meester en rechtbank kosteloos te bekomen), uit welke acte blijkt, dat zij de eenige wettelijke rechthebbenden zijn tol het in bezit nemen der nalatenschap, kunnen de erfgenamen van Klaas Leuring, geboren te Krommenie, in leven militair bij de landmacht in Indië, zich schriftelijk of in persoon aanmelden bij den minister van Koloniën, tot het in bezit nemen der door bedoelden erf later nagelaten vier centen, welke som naar de Staats-Courant er uitdrukkelijk bijvoegt, «echter niet eerder zal worden uitgekeerd, dan nadat van het Indisch bestuur opgaaf zal zijn verkregen omtrent het bedrag der daarop nader in Indië afbetaalde schulden van den erflater." De aanvrage geschiedt, indien schriftelijk, op een zegeltje van 21 centen. De Staats-Courant bevat een geheele lijst van dergelijke erflatingen; er komen onder voor nalatenschappen van 13, 15, 16, 175, 18s, 19, 195, 245, 25, 265, 29s, 34, 395, 43, 44», 47, 56, 48 centen en hooger; allen kunnen na de bedoelde formaliteiten en onder de genoemde voorwaarden ingevorderd worden. Een persoon, die voor Indië getee- dend had en vóór zijn vertrek nog eens „uit" was, bevond zich Zaterdag met een rijtuig op de kermis te Steenderen (zijne geboorteplaats). Over het Broukhorster Veer naar Zutfen terugkeerende ge lastte hij dei: koetsier bij de overvaart per pont af te stappen. De koetsier weigerde dit, en toen de pont aan den overkant was gekomen, reed de koetsier, door duisternis misleid, in den IJsel en verdween spoorloos in de diepte. De koloniaal is met een ander rijtuig naar Zutfen teruggekeerd. Naar men ons mededeelt; heeft een koopman in oudheden te Gouda aldaar derer da gen ingekocht vijf antieke Delftsche schotels voor 1000. Zaterdag werden zij te 's Gravenhage over gedaan voor 1600. D e Schen-pao, een Chineesche courant' die te Shanghai verschijnt, weet mede te dcelen' dat de vice-koning Lihung-tschang in diepe ver slagenheid verkeert ten geyolge van den dood zijner moeder. Hij slaapt eiken nacht, zegt het blad, naast de baar zijner moeder en zijn zuch ten en snikken dringt door in het hart van ieder die hem hooren kan. Hij beweert, dat het hem onmogelijk zal wezen zijne smart te overmeesteren binnen den termijn van honderd dagen, die hem is toegestaan om de afgestorvene te bewecnen. Welke onaangename gevolgen men zich op den hals haalt doot een deugniet van een kwajongen, dien men op kattekwaad heeft betrapt, een flinke lichamelijke kastijding toe te dienen, bewees de openbare terechtzitting van het gerechtshof te 's-Bosch van 13 September jl., alwaar terecht stond Anton Linsen, blauwverver te Grave, appellant van een vonnis der rechtbank te 's-Bosch, waarbij hij tot celstraf was veroor deeld wegens het mishandelen van een 12-jarigen jongen, Taud genaamd. Deze jongeling had eene boot van beklaagde van den oever losgemaakt en daarmede een pleiziertoertje gemaakt, was gaan zwemmen, en had de boot niet willen terug geven, toen de eigenaar er bij kwam, maar ze aan den tegenovergelegden oever vastgemaakt, waardoor beklaagde ongeveer Va uur moest om- loopen eer hij zijn boot kon bereiken. Toen de jeugdige booswicht uit de rivier gekropen was, kreeg de beklaagde hem onder handen en diende hem eene flinke kastijding toe, 0. a. ook door hem in de hoogte te gooien en op den grond te laten neervallen. De 12-jarigen Taud heeft geen letsel van de mishandeling ondervonden. De be klaagde erkende aan den kwajongen, die zich voortdurend in de gemeente aan allerlei balda digheden schuldig maakt, eenige flinke klappen zonder meer te hebben toegediend. Het Open baar Ministerie oordeelde dat de toegediende be straffing de perken te buiten ging, doch achtte het gepleegde feit van te weinig belang om in casu gevangenisstraf toe te passen en requireerde daarom veroordeeling tot eene geldboete. De verdediger, mr. Bits, advocaat te 's-Bosch, voerde daarna 0. a. aan, dat een deugniet, die een kwajongens streek uithaalt, beter gestraft wordt met een paar flinke klappen dan door comparitie voor den rechter en veroordeeling tot geldboete en gevan genisstraf. Op grond van het onbeduidende der toegebrachte slagen concludeerde hij tot vrijspraak, subsidiair tot toepassing eener geldboete. Het hof zal a. s. Woensdag uitspraak doen. Toen Zaterdag-namiddag te Zwolle het bijna 6-jarig meisje van den schippersknecht P. uit de school huiswaarts keerde, werd zij op de Thorbeckegracht door een 10-jarig meisje aangesproken, dat, onder voorgeven dat de gouden oorbelletjes van de kleine loshingen, deze wegnam en daarmede hard weg liep. De kleine had echter de kleeding van de jeugdige dievegge goed ont houden eu gisteren-ochtend werd zij gevonden. Zij had de gestolen belletjes nog. Aan haar ouders had zij voorgegeven, dat zij ze van een juffrouw had gekregen. Ten gebruike voor de luchtscheepvaart beeft Gaston Tissandier den nieuwen vorm van de batterij van Trouvé aanbevolen. Dit is een ge wijzigde dompelbatterij met chromiutnzuur. De lading is sterker dan gewoonlijk: 16 deelen bichromas potassae en 47 zwavelzuur op 100 deelen water. Een dergelijke batterij van 18 elementen weegt 125 kilogram, en kan gedurende anderhalf uur l'/s paardekracht geve 1. De stroom moet werken op eene dynamo-electrische machine van Siemens, volgens de laatste verbeteringen, zooals zij in de fabriek te Parijs wordt gemaakt, en die slechts een gewicht heeft van 55 KG. Een luchtbal van 1000 M3. kan eeu en ander dragen, terwij! Tissandier met eeu schroef van 2.85 M., een suelheid hoopt te bereiken van 4 M. per seconde. In den ijskelder van een bierbrou- werij te Lemberg zijn drie mannen, die bezig waren met het opstapelen van ijs, onder een neerstortende laag ijsblokken geraakt en verplet terd. Hunne lijken werden een geruimen tijd later, akelig verminkt, te voorschijn gebracht. Zonderlinge electriciteit. Vroeger hebben wij de Specifiques Mattei besproken, die middel tjes welke onder de namen electricité rouge, bleu enz. verkocht worden eu blijkens ons onderzoek sleehts uit gewoon water bestaan, doch de zoo genaamde roode electriciteit in een fleschje van rood en de blauwe in een van blauw glas. Op de onlangs gehouden vergadering onzer vereeni ging te Amsterdam werd daarvan nog het volgende verhaald. Een patiënt gebruikte het vocht en meende er braaf door geholpen te worden. Gedu rende eenige koude dagen van den vorigen wiuter dacht hem dat de werking minder krachtig was en hij schreef daarover aan den uitvinder graaf Matteï. Het antwoord luidde dat de graaf het zich best begrijpen kon; met het voorjaar zou de zaak wel weer in orde komen, want nu was door de koude electriciteit bevroren! Maandblt. Kwakz.) Door de arr. rechtbank te Nijmegen werden in het jaar 1873 veroordeeld zekere J. v. d. H. eu diens huisvrouw E. IL, ieder tot 2 maanden gevangenisstraf, wegens het slaan van een politie geut in de vervulling zijner functie. Kort na hunne terechtstelling wisten de beide personen ongemerkt het land uit te trekken en zich te Antwerpen te vestigen, doch hun ver blijf in België scheen hun niet te bevallen, en 11a verloop van een vijftal jaren keerden ze beiden weer naar hun vaderland terug. In de stellige verbeelding dat hun straf was verjaard, vestigden zij zich te Tilburg en woonden daar tot dusverre als in' Abrams schoot. Maar, 0 noodlot! het ging hun te goed. Een hunner concurrenten kwam achter het geheim en deze gaf er onmid dellijk de justitie kennis van. Natuurlijk was het thans met de vrijheid gedaan: het echtpaar werd naar Breda en van daar naar Arnhem getrans porteerd, ten einde aldaar zijn straf te ondergaan. Een belangwekkende proef met den telephoon werd onlangs te Havre genomen. De bedoeling was te onderzoeken of de voortplanting van het geluid even gemakkelijk onder water als over land zou plaats vinden. Hiertoe had een stoomschip een opgerolden kabel aan boord ge nomen en voer daarmede, hem langzamerhand in de diepte doende zinken, in zee. Op een aan zienlijken afstand van de plaats van afvaart hield het schip stil, en werd een telephoon-toestel in den kabel ingelascht en zoo de verbinding met Havre tot stand gebracht. Het bleek toen, dat de in richting uitstekend voldeed, en de klanken zich onder water zelfs met meer nauwkeurigheid en volheid voortplanten dan aan den wal. BI ij kens de üuitsche Bauzeitung heeft Jos. Contzen, in Bonn, na langdurige onderzoe kingen eindelijk gevonden een vuurvast cement. Algemeen werd de behoefte gevoeld aan een wer kelijk vuurvast bindmiddel, om vuurvaste steenen te metselen, vuurvaste vlakten te maken, enz. Contzens cement wordt gebezigd zoowel bij het aanleggen van gewone ovens, staal-, glasovens, enz., als bij het maken van reparatiën aan retorten en ovens ouder de exploitatie. Het cement wordt gezegd, aan alle daaraan te stellen eischen te voldoen. Het wordt eenvoudig met water aange roerd. Dr. C. Bisschof, van Wiesbaden, prijst dit cement ten zeerste aan. Evenzeer als de beschaafde volken van Europa hunne groenten en andere levens middelen door „inmaking" verduurzamen, doen ook de Indianen van het „verre Westen" wat zij kunnen, om voor den winter te zorgen, al zijn dan ook die eetwaren van anderen aard. Zij leven van visch en eikels. Des zomers eten ze de visch versch, maar den wintervoorraad bewaren zij op deze wijze: Nadat de visch van de graat ontdaan eD in groote dunne schijven gesneden is, legt men die op de rotseu te drogen, ten gevolge waarvan ze hard wordt. Nu stampt men de visch tot poeder, dat met olie vermengd en in zakken ingepakt wordt. Hoewel hierbij geen zout gebruikt wordt, blijft de voorraad tot in Mei van het volgende jaar zeer goed geconserveerd. De eikels worden, zoodra ze van de boomen vallen, in vochtig zand begraven, verliezen daardoor, naar men zegt, hun bitteren smaak, en blijven tot de lente goed. De N. R. Ct. verneemt, dat derechter van instructie in de zaak tegeu Jannetje Struijk, behalve hare handelingen ten opzichte van den winkelier Bosch, ook nagaat al hetgeen zij, onder voorspiegeling der millioenen-erfenis, te voren heeft weten te bemachtigen, en daartoe een aantal harer slachtoffers als getuigen hoort. Zij zelve moet tegenover de gehoorde getuigen nog steeds blijven volhouden, in staat te zijn haar verplich tingen na te komen, onder de zeer bedenkelijke voorwaarde evenwel, dat zij daartoe uit de ge vangenis ontslagen worde, daar de bron van hare inkomsten een diep geheim moet blijven. Het mag zeer betwijfeld worden of deze voorwaarde door de justitie zal worden ingewilligd. Wat een spoortrein wel kost, daar- omtrent deelt eeu Amerikaansch blad merkwaar dige bizonderheden mede. Het bespreekt den middagsneltrein van New-York naar Detroit, die als een voorbeeld kan gelden van de sneltreinen op de voornaamste Amerikaansche spoorwegen. Locomotief en kolenwagen worden op 10.500 dollars (ƒ26,250) geschat; de goederenwagen op 1000 d. (ƒ2500); de postwaggon op 2000 d. (ƒ5000); de rookwaggon op 5000 d. (ƒ12.500); de twee passagierswaggons ieder op 10,000 d. (ƒ25,000) en de drie paleiswagens (palace cars) ieder op 15.000 d. 37,500), dat is dus- te zamen ƒ208.750. Die berekening acht men eer te laag dan te hoog, daar vele palace cars meer waard zijn dan de opgegeven som. Er kan dus een ordentelijk huis gebouwd worden voor de som die een gewone personenwagen kost. Te Kopalua, in het Hongaarsche Comitaat Borsod, is een ontvanger der belastingen op ontzettende wijze om het leven gebracht. Hij werd door eenige burgers beleedigd en schoot in zijn drift op hen met een revolver. Hierover ver woed viel een volksmenigte op hem aan en om aan de woede van hel gepeupel te ontkomen vluchtte hij in een huis. Daar sloot men hem op, stak het gebouw in brand, en de ongelukkige vond in de vlammen den dood. De dooden bij de Aino's. Bij dit volk, dat gedeeltelijk op de Japansche eilanden, gedeelte lijk in Zuid-Kamschatka woont, heeft het zeldzame gebruik plaats, dat een overleden dorpsopperhoofd een jaar lang onbegraven blijft. Het lijk wordt buiteu de deur geplaatst; vrouw en dochters moeten het dagelijks wasschen, en is het jaar om, dan wordt het gekist: is het dan in goeden toestand gebleven, dan wordt de vrouw geprezen en bekomt zij g<schenken doch is het lichaam geheel vergaan, dan wordt de vrouw gedood en dadelijk begraven. Men kan begrijpen, dat de angstige vrouwen zooveel zout mogelijk gebruiken en het lijk langza merhand aan pekelvleescil gelijk wordt. De vrouwen worden altijd dadelijk na het sterven begraven, de mannen daarentegen niet. Zekere familie W., te VVolvega, lietin 1878 door der. voormaligen notaris J. T. De Haan groote hoeveelheden vaste goederen verkoopen. De meeste koopers zorgden voor tijdige betaling en kregen daarvoor een koopbrief, alleen voorzien van de handteekening van den notaris. Dezer dagen nu werden die koopers bij deurwaarders-exploot aangemaand, binnen een bepaalden tijd, met on kosten en renten bovendien, te betalen, daar de verkoopers zeggen niets ontvangen te hebben en de koopbrieven voor onecht verklaren, daar deze alleen door den notaris en niet door ben geteekend zijn. De zaak verwekt groote sensatie. Met belang stelling ziet men den verderen loop te gemoet. De algemeen e postmeester der V e r- eenigde Staten heeft een voorstel gedaan, dat zeer de belangstelling wekt, nl. om alle nieuws bladen en andere tijdschriften, die in de Veree- nigde Staten verschijnen, binnen het gebied der Unie, onverschillig over welken afstand, gratis te vervoeren. Naar het schijnt worden thans reeds alle tijdschriften kosteloos vervoerd en afge leverd in den Staat, waarin zij verschijnen. De kosten, die uit het voorstel zouden voortvloeien, worden op l'/s m. dollars per jaar begroot. De algemeene postmeester verklaart, dat reeds thans het vervoer der tijdschriften over lange afstanden den Staat geld kost en dat de Republiek wel bij machte is dit verdere offer te brengen, en daar door te hulp te komen aan het verstandelijk ver keer van het geheele land, terwijl het handels verkeer eer zichzelf kan helpen. Naar aanleiding van de bekende mededeeling in de Haagsche Pennekrassen (No. 47), waarbij een Hagenaar gesignaleerd werd als schuldig aan schandelijke baudelingen is er, volgens het Dagblad, een ijverig onderzoek inge steld geworden, maar zou dit tot resultaat heb ben gehad, dat de zaak bevonden werd r.iet of niet meer voor strafrechterlijke vervolging in aan merking te kunnen komen. Aangezien echter de gesignaleerde een militairen rang bedeedt, heeft de militaire autoriteit zich de zaak aangetrokken en zijn maatregelen genomen om te doen be slissen, in hoeverre de betrokken persoon nog waardig kan geoordeeld worden den officiersrang te bekleeden. Weet men waar de noot namen ut, re, mi enz, vandaan komen? Guido d'Arezzo, wiens feest, zeoals wij reeds hebben medegedeeld, dezer dagen gevierd werd, verzon ze en ze zijn de eerste letters van de regels eener Latijnseke ode op den heiligen Johannes, welke Guido als versus memo- rialis gebruikte, zij luidtUt queant laxus .Sesonare fibris Mirn gestorum hamuli tuorum Solve polluti Labü reatum Sancte Joannes. Wij lezen in de N. R. Ct.: „Een bis schop in Canada heeft het zoogenaamde „ponny- haar", dat sommige dames en kinderen dragen, in den ban gedaan. Zijne Doorl. Hoogwaardig heid verklaart, dat elke vrouw, die zulke krul letjes er. gegolfde haren draagt een doodzonde begaat." II n' y a de plus credules que les incredules, vrij vertaald: men kan Lamping wijs maken wat men wil, zegt de Maasbode. De mode, der de dameshoeden vast houdende, door het baar gestoken spelden, heeft dezer dagen in een tramwagen te Berlijn bijna aan eene dame een harer oogen gekost. Toen haar buurvrouw haar namelijk op iets op straat wilde attent maken en zij zich snel omdraaide, stak zij met het hoofd in de speld vlak boven haar oog. Een ieder wachtte zich dus voor schade. Zekere Croumpantout, dieteVauvert met een voerman in twist geraakt was, beet dezen een stuk uit den wang en at het op. Voor den commissaris gebracht, verklaarde deze vreeselijke kannibaal, dat hij ook beide wangen, neu3 en ooren van den voerman opgegeten zou hebben als men hem slechts had laten begaan! Volgens de uitkomsten van de on langs gehouden volkstelling te Parijs, heeft die 8tad 3,310,412 inwoners.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2