BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. De Khedive heeft zijne reis naar Kaïro tot Maandag uitgesteld. Arabi ligt ziek aan dysenterie. In verschillende deelen des lands heerscht anarchie. Geïsoleerde Brit- sche soldaten worden aangevallen; ettelijke vermist men er. De Opper-Egyptische Arabisten weigeren Tewfik te erkennen. De Engelschen bereiden een aanval voor op Damiette. Volgens berichten uit Damanhour heeft een Engelsch regiment de stad bezet. De O O moordenaars, die er eenige personen van kant gemaakt hebben, zijn gevangen ge nomen. Te Benha zijn eenige huizen geplunderd. Te Tantah zijn alle huizen en werkplaat sen der Europeanen geplunderd. Het aanvankelijke plan was dat geen enkel krijgsgevangene, door de Engelschen overgeleverd aan de Egyptische autoriteiten, ter dood zou worden gebracht zonder toe stemming van Engeland. Doch dit voor nemen heeft men laten varen en men is nu overeengekomen dat de Engelsche offi- O O eieren zitting zullen hebben in den krijgs raad te Kaïro. Volgens de Franqais heeft Z. K. H. de Prins van Oranje, wegens den slechten staat zijner ge zondheid, zich op raad zijner geneesheeren over Parijs naar het zuiden van Frankrijk begeven. Het Departement van Koloniën heeft het volgende telegram uit Atjeh ontvangen Den 13 September is te Samalangan door de flinke houding van leger en vloot een belangrijk succes verkregen. De talrijke vijand werd met groot verlies uit zijne stellingen verdreven. Aan onze zijde zijn 10 gekwetsten. Samalangan, Pas- sangan en Palenk zijn door de Marine getuchtigd. In Groot-Atjeh werd door een patrouille Nja Kas- san zwaar gewond en zijne bende uiteengedreven, met achterlating van zes dooden, terwijl er van de patrouille zes man gekwetst werden. De toe stand is verbeterd. Haarlemmermeer, 22 Sept. Bij de Woens dag 11. gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad zijn uitgebracht 374 geldige stemmen. Gekozen is de heer A. Zuidgeest, met 189 stemmen, terwijl op den heer A. G. Voorden dag uitgebracht zijn 185 stemmen. Woensdag-middag kwam op de Nieuwe Meer de teervvaterboot Alida zoo hevig in aan raking met een schip, geladen met tarwe, dat dit onmiddelijk zonk. De opvarenden zijn gered. Tubbergen, 22 Sept. Een jager,- die op een konijn schoot, heeft het ongeluk gehad een. 14 jarigen knaap in de borst te treffen. De gevolgen zijn nog onzeker. Weerdingermond. 22 Sept. Het 2 jarig doch tertje van den veenarbeider Gerkens alhier, is in een turfput gevallen en levenloos daaruit opge haald. Sloten, 23 Sept. In een onbewaakt oogenblik geraakte eergisteren-avond het vierjarig dochtertje van v. Eijkeren aan den Sloterweg te water en werd kort daarna levenloos er uitgehaald. Raamsdonk, 2.3 Sept. In de buurt Sandoel, onder deze gemeente, zijn twee schuren met den geheelen inhoud een prooi der vlammen gewor den. De roerende goederen en de gebouwen waren verzekerd, doch te laag. Men vermoedt, dat kwaad willigheid in het spel was. Ter-Neuzen, 22 Sept. De timmerman van den Russischen schooner Ele, kapt. Karlson, liggende in het kanaal alhier, zeilklaar om van Gent naar zee te gaan, is jl. Maandag-avond van de ver schansing, vvaar hij iets te verrichten had, in het kanaal gevallen en verdronken. Hij was onge huwd, 25 jaar oud, en genaamd K. A. Gustafsson. Amsterdam, 22 Sept. De toevloed van vreemde bezoekers was nog nooit zoo groot als dit jaar; alle hotels in de stad zijn dicht bevolkt; vele reizigers doen met vigilante en bagage de ronde door de stad om verblijf te vinden. Vlaardingen, 22 Sept. Woensdag-avond ge raakte alhier een matroos (Duitscher) van een logger, die juist denzelfden dag was binnenge komen, bij het naar boord gaan van de loopplank en verdronk. Onder goedkeuring van H. D. H. de Bisschoppen van Nederland zal het congres van de Directeurs der H. Familie in ons vaderlacd, onder presidium van den Zeer Eerw. Heer B. H. Brinkman, pastoor te den Helder, op Woensdag den llden Oct. a. s. te Venlo plaats hebben. Op dit congres zullen ook zes leden van elke congre gatie toegang hebben. Het programma luidt als volgt: 'a Morgens te lOV-i uur. De plechtige H. Mis in de Parochie-Kerk, waaronder een woord van welkomst aan de leden van het Congres, door den Hoog Eerw. Heer G. RA.ETSEN, Deken van Venlo. Door de Vergadering wordt gezongen de Gregoriaansche Missa Solemnisvolgens de uitgave van Pustet. 's Morgens te li1/' uur Sectiën- Vergadering in de H. Nicolaas-Kerk, over de navolgende punter.: a. Over het Handboek der Congregatie, de Gezangen en Zangwijzen meer in kerkdijken stijl te brengen. President: Pastoor GENET; Secretaris en Verslaggever: E. Pater BLESS, b. Over het wenschelijke van de affilicatie aan de Aartsbroederschap te Luik. President: Pastoor VAN ASTEN; Verslaggever: Pastoor BRINKMAN, c. Over het stichten van Volks- Bibliotheken, over het Zondagsblad en Jaarboekje der H. Familie. President: Pastoor SIJBEN; Ver slaggever: E. Pater WULFINGH. d. Over de practische middelen tot het trouw bezoek der wekelijksche vergaderingen. President: Pastoor VAN OERS; Verslaggever E. Pater VAN ES. e. Over het nut en de inrichting der Jongelings- Vereenigingen. President: Pastoor VAN SPAAN DONK; Verslaggever: Pastoor SCHEIBERLING. 's Middags te 1 uur. Vrije tijd. 's Middags te 2 uur. Algemeene Vergadering in de H. Nicolaas- Kerk. Verslag der Sectiën-Vergadering. Plaats bepaling van een volgend Congres. Regelings- Commissie, enz. enz. 's Middags te 4 uur. Plechtig Lof in de Parochie-Kerk, met de ont hulling van het Monument aan Belletahle gewijd, door Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. PAREDIS, Bisschop van Roermond. Slotwoord door den Z. E. Pater WULFINGH. 's Middags te 5'/j uur. Gemeenschappelijke maaltijd in het Hotel „d e Gochse Kar." Zij, die aan den maaltijd willen deelnemen 1.75 het couvert) of zij die be- geeren te logeeren, gelieven zich vóór den 6den October te melden aan den WelEerw. Heer H. JOOSTEN, Kapelaan te Venlo. Te Montreal zijnde La Prairie kazernen door brand vernield. Zij hebben indertijd den Staat 1,200,000 gekost. De Parijsche actrices verzinnen van alles om van zich te doen spreken. Sedert Sara Bernhart het heelal heeft onsteld door al haar buitengewoonheden, is er een hartstocht van ex centriciteit gevaren in al de prinsessen van den Boulevard. Zoo ook mevrouw Lea d'Ascot. Die dame is eenigen tijd geleden ook in een lucht ballon opgestegen. Maar de truc van den luchtbal is reeds door anderen afgespeeld. Dat is geen nieuwigheid meer. Mevrouw Lea d'Ascot had dus iets anders verzonnen. Da rol van dierentemster was nog slechts door weinigen aanvaard. Zij schafte zich dus een grooten, zwarten beer aan, die, goedig van humeur, de schoonste toekomst beloofde aan zijn ondernemende eigenares. Deze oefende het dier trouw, en had het inderdaad reeds ver gebracht in de vriendschap van den langharigen veelvraat, die al vrijelijk mocht rond dolen in den tuin van de dame. Maar ziet op een zekeren dag komt de naaister haar rekening aanbieden. En hetzij dat die rekening aan den beer te hoog voorkwam, en de ééne beer jaloersch was op den anderen, of wel dat de viervoeter dien dag niet genoeg genuttigd had, hij viel op de ongelukkige naaister aan en beet haar in den arm. Gelukkig kwam nog tijdig ontzet. Maar sedert dat oogenblik heeft mevrouw Lea d'Ascot haar berengril vaarwel gezegd, en haar leerling overgedaan aan den dierentuin, waar hij thuis hoort. De Kamer van koophandel te Göttin- gen heeft zich tot den minister van koophandel (prins v. Bismarck; gewend, met verzoek de noodige stappen te doen, dat in het Duitsche rijk de verkoop van wijnen, die tot 2 gram zwavelzure kalk (gips) bevatten, wettelijk worde toegelaten. In Frankrijk mag zulke wijn worden verkocht, en een vermenging met wijn en gips in zulk een kleine hoeveelheid is, naar de meening van de Kamer, niet schadelijk voor de gezondheid. Tot dusver is in Duitschland niet bij de wet bepaald, hoever men met het bijvoegen van gips mag gaan, en hangt dit af van de subjectieve meening van den onderzoekenden scheikundige. Dezer dagen vervoegde zich eea per soon bij den portier van de cellulaire gevangenis te Amsterdam, en vroeg naar het adres van den hoofdonderwijzer. Na die inlichtingen spoedde hij zich naar het huis van den schoolmeester en vertelde daar met veel misbaar, dat mijnheer bij ongeluk een groote pot teer over zijne kleederen gekregen had en hij gestuurd was om een pak kleeren te halen. De vrouw des huizes gaf wat gevraagd werd; te laat ondekte zij bedrogen te zijn. TerRechtbank te Middelburgeischte het O. M. f 50 boete voor D. F. P. S., grond eigenaar te Hulst, die in de maand Juni jl,, toen drie ambtenaren der belasting hem aanzegging deden van een te zijnen laste op te maken proces verbaal, hun de woorden: „Dat is zoekerij. Gij zijt schurken, kaalhalzen, schuldemakers en die ven!" naar het hoofd wierp. In Finland is in eenige dorpen een zonderlinge secte opgestaan, wier hoofddogma op de „heerschappij der vrouw in het huisgezin" gegrond is. De belijders dezer secte, indien zij huwen, leggen een eed af, zich volkomen aan de vrouw te zullen onderwerpen. De meerderheid dezer sectarissen onderscheidt zich door een matige levenswijze en zedelijkheid. De vrouwen kiezen van haar kant zich een „opperhoofd," wier plicht het is, te waken dat de mannen hun eed houden en hen, in geval van overtreding, te straffen. Deze secte heeft veel overeenkomst met de nog weinig bekende secte der Purificanten in Siberië, die eveneens de opperheerschappij der vrouwen erkennen. Tegen goeden raad in zotte zich Woensdag-ochtend een polderwerker in het hoofd, om het Noordzeekanaal bij IJmuiden over te zwemmen; hij ontkleedde zich en kwam behouden over, doch terugkeerende zonk hij plotseling in de diepte weg; hulp kwam te laat, de ongelukkige verdronk. Op den Oudenberg, nabij Geerards- bergen, heeft zich een wonder geval van getrouw heid voorgedaan, zegt het Antiv. Hbl. Een land bouwer had geheel den dag gewerkt op een veld, gelegen op den rand van den Oudenberg, langs den kant van Onkerzele. Toen hij wegging, ver gat hij een zak mee naar huis te nemen. Maar zijn getrouwe hond had het bemerkt en na een tijd te vergeefs geblaft te hebben, legde hij zich op den zak neer. Daar de hond buitengewoon lang wegbleaf, begon de man hem overal op te zoeken, doch kon hem nergens terugvinden. Drie dagen daarna begaf de landbouwer zich naar zijn veld. Aldaar gekomen vond hij zijn hond, uit gestrekt op den vergeten zak liggen. Het arme dier was een honger gestorven, als een trouwen schildwacht op zijn post. B ij gelegenheid van het h u w e 1 ij k van een der kinderen van een der voornaamste steenfabrikanten in Gelderland, onthaalde dezer dagen de patroon zijn werkvolk feestelijk op pekelharing en volop jenever, zoodat verscheiden arbeiders beschonken naar huis gingen! Zoo al thans zegt het Rolt. Nieuwsblad. Het derde slachtoffer van het aan vatten van niet geïsoleerde electrische geleidings draden sedert eenige maanden, is den 15 dezer te Triest voorgekomen. De heer Oskar von Haider, uit Weenen, die persoonlijk bezig was den door den storm beschadigden electrischen toestel in het tentoonstellingsgebouw te herstellen, vatte twee niet omhulde draden aan. Daardoor herstelde hij de afgebroken geleiding der electriciteit en viel oogenblikkelijk dood neder. Alle aangewende hulp bleek vruchteloos. Luiden s berichten aan Times en Daily News, is het weder in de Alpen voor Septem ber iets ongehoords. De Simplon, Splügen en Bernardino zijn nu reeds versperd door massa's sneeuw; evenzoo de Engadiner passen. In het Boven-Rhonedal ligt de sneeuw een voet hoog. De vreemdelingen te Zermatt zitten ingesneeuwd. Behalve van sneeuw, heeft men hinder van berg- stortingen en hoog water. Treurig luiden de be richten ook uit verschillende gedeelten van noor delijk Italië, vooral uit de provincie Verona en Mautua. Door de veelvuldige en geweldige regens van den laatsten tijd zijn een menigte plaatsen onder water gezet. Bruggen zijn weggeslagen, huizen ingestort. Te Sarego hebben vijf personen van ééne familie den dood gevonden onder de puinhoopen van een ineengezakt huis. De spoor wegdienst op de lijn VenetiëUdine is gestaakt. De dijken van de Adige achtte men bedreigd, indien er niet spoedig val kwam. Het water stond in de provincie Verona 85 centimeter hooger dan bij de overstrooming van 1868. Op het te Kassei gehouden rechts geleerd Congres is o. a. ook de belangrijke vraag behandeld, of de Staat gehouden is, aan veroor deelden, die in hooger beroep werden vrijgespro ken, schadeloosstelling te verleenen. Na een breed voerige gedaehtenwisseling werd die vraag beves tigend beantwoord, maar alleen uitgezonderd de gevallen, waarin de veroordeelde door een voor gewende bekentenis of het achterhouden van be wijzen zijner onschuld, zelf aanleiding tot zijn veroordeeling heeft gegeven. De barbiers, te Berlijn in congres vereenigd, hebben daar eenige „resolutiën" aan genomen, die inderdaad de algemeene belang stelling verdienen. De operatie van het scheren mag voortaan niet anders beginnen dan bij de linker wang. Na een zeer lange beraadslaging over het besehrijvingspuut, of moet worden inge zeept met de hand of met de borstel, werd be sloten dat dit aan de discretie van iederen barbier in 't bizonder zou worden overgelaten; maar eenparig werd overeengekomen dat geen barbier langer lid van het gild zou mogen blijven als hij voortging zijn cliënt onder het scheren bij den neus te houden. Ook was er groot verschil van opinie over de vraag, of het al of niet be tamelijk was de klanten onder het scheren bezig te houden met op- en aanmerkingen over het weer en andere praatjes van den dag. Ten slotte werd aangenomen een „motie" van de meerder heid, dat men zich voortaan zou bepalen tot ge sprekken over het beroep van barbier en daarmee verwante vakken. Bij Rosslau, in An halt, heeft het zevenjarig zoontje van zekeren daglooner Wietsche het driejarig dochtertje van een metselaar, Flinzner, met eene hark den schedel verbrijzeld. Toen zijn moeder toesnelde om de tanden der hark uit het hoofdje te trekken, trachtte de jeugdige boos wicht haar zulks te beletten, door haar met een mes te dreigen. het meisje is r.a een onbe schrijflijk lijden gestorven. De kort na de ontploffing in de rue Francois-Miron verdwenen boekhouder, de heer Ravry, is eergisteren onverwacht bij zijn bedroefde vrouw en kind teruggekeerd. Tijdeus het onheil woonde hij vlak tegenover het huis, waar het plaats greep, en bevond hij zich juist alleen thuis. De schok schijnt tijdelijk een nadeeligeu invloed op zijn denkvermogen teweeg gebracht te hebben, die zich in een angstige rusteloosheid openbaarde. In dien overspannen toestand heeft hij zich, in beeldende dat hij vervolgd werd, eerst heimelijk naar Lyon begeven, waar hij den prefect van politie zijn vrees meedeelde, die onmiddellijk mevr. Ravry, welke de politie van de verdwijning van haar echtgenoot kennis had gegeven, de ver blijfplaats van haar man aanwees, waarop zij per sneltrein aankwam. Hij was echter weder afgereisd en doortrok nu, zonder iets van zich te laten hooren of zelf recht goed te weten waar hij zich ophield, Zwitserland en Italië. Alleen uit de nota's van hotelhouders kon worden opgemaakt, welke plaatsen hij heeft bezocht. Te Milaan is zijn denkvermogen langzamerhand weder teruggekeerd. Hij ontwaakte als uit een benauwden droom en herinnerde zich zijn vrouw en kind, die hij zoo onverwachts in nameloozen angst en droefheid had achtergelaten, stapte onmiddellijk op den sneltrein en keerde eergisteren-avond, na een afwezigheid van 54 dagen, bij zijn gezin terug. Nog drie mannen zijn ie Venetië in hechtenis genomen, onder verdenking van mede plichtigheid aan den verijdelden aanslag op het leven van den Keizer van Oostenrijk. Al de gevangen genomen personen moeten tot een geheim genootschap behooren, dat zijn vertakkingen van Rome en Napels tot Triëst uitstrekt. Overdank, de eerst gevatte voon aamste schuldige, behoort tot een geachte familite Triëst. Zijn vader is een zeer gezien zeeofficier. Zijn bloedverwanten zullen vergunning vragen tot het veranderen van hun naam. De Italiaansche Regeering doet wat zij kan om de Oostenrijksche politie bij hare nasporingen te helpen. Ir. Limburg zijn sedert eenige jaren proeven genomen met den verbouw van cham- pion-aardappelen. De uitslag was zeer bevredigend; wat ook dit jaar weder het geval is. Terwijl andere soorten door den regen bedorven en bijna geheel verrot zijn, prijkt de champion-aardappel nog met groen loof, heeft een dikken, gezonden knol en is goed van smaak. Een proef, op een akker genomen met het planten van verschil lende aardappelsoorten, waaronder ook de cham pion, heeft tot uitslag gehad dat, terwijl alle audere soorten reeds dood waren, de champion nog groen in het loof stond. Op grond van deze ervaring wordt die aardappelsoort dan ook door de proefnemers in Limburg aanbevolen, als zijnde goed van smaak, zwaar van gewicht en tegen bederf bevrijd. Bij de kribwerken aan de Waalkade te Tiel had eergisteren-ochtend een treffend ongeluk plaats. Een zandschuit, waarop zich twee mannen bevonden, kantelde om, hetgeen beiden in de rivier deed storten. Een van hen greep zich vast en werd gered, doch de andere zonk, nog voordat hulp kor. worden geboden. De Amerikaanse he stoomboot Asia die den 13en dezer van Collingwood, Ontario, vertrok naar de Oppermeren, is, zooals wij in ons vorig nommer in 't kort vermeld hebben, op haar reis derwaarts verongelukt. Er waren honderd personen aan boord, waarvan vermoedelijk 98 om het leven kwamen. Men weet ten minste sleehts van twee geredden, een man een een vrouw. De man verhaalt, dat passagiers en bemanning het schip in drie booten verlieten. De boot waarin hij zat, bevatte reeds 48 personen, toen er nog meer insprongen, waardoor zij omsloeg en bijna allen verdronken. Hij zwom toen naar de boot van den kapitein waarin 18 personen waren. Dezen zwier ven geruimen tijd in den hevigen storm rond; de eene passagier na den ander bezweek van uitputting of werd door de golven weggespoeld, totdat eindelijk de boot aan land kwam met nog twee levenden. Zij werden na eenigen tijd aan den oever van het meer door Indianen gevonden, die hen naar Pavry Sond medenamen. Een Parijsche tooneelspeelster on dervond dezer dagen weer het gevaarlijke van zoogenaamde „speel-pistooltjes." Zij werd door haar achtjarig zoontje met dit gevaarlijke speelgoed vrij ernstig aan den schouder verwond. De kogeltjes konden niet dan na een zeer pijnlijke operatie verwijderd worden. Dinsdag-avond kwam een eenvoudig man met een halven gulden in de hand voor het tourniquet in het Panopticum te Amsterdam en verzocht toegang. Pas waren hem verscheiden bezoekers voorgegaan en andere volgden; van allen werd de toegansprijs gracieuselijk in ont vangst genomen, maar de stuivers van den een- voudigen man werden geweigerd. Twee heeren van het Bestuur maakten beleefd een buiging voor hem en noodigden hem uit, zonder betaling door het tourniquet te gaan en gratis door de zalen te dwalen; zij boden hem tevens een pracht exemplaar van den catalogus aan, benevens een stel photografische afbeeldingen van voorstellingen in het Panopticum, en hij werd ten slotte als een koning onthaald. Hij was de honderd-dui- zendste bezoeker! Wat een gelukkige sterveling In Londen gaat, zooals men weet, de spoorweg als 't ware over de huizen heen, zoo hcog zijn de viaducten daar gebouwd. Bij het raanoeuvreeren van een trein op den Great-Eas tern spoorweg aldaar is een kolenwagen door een verkeerden wisselstand van den weg gevallen op het dak van een herberg in Chapman-street. De wagen, die 5000 kilogram zwaar was, verbrijzelde het dak, maar bleef in de kamer daaronder lig gen. Een jonkman, die in het vertrek lag te sla pen, bleef volkomen ongedeerd. Een vrouw van slechte zeden te Pa- rijs heeft haar achtjarig zoontje laten doodhon geren en daarna het lijkje in een kist verborgen, die zij aan een buurman in bewaring gaf. Door de lijklucht kwam men tot de ontdekking; doch de ontaarde moeder is nog niet gevonden. De invloed der koude op de trichinen. U i t- gaande van het feit, dat de koude een krachtig middel is om vleesch van allerlei soort te conser- veeren, en dat er langs dien weg millioenen pon den vleesch uit Australië enz. naar Engeland on bedorven worden overgebracht, hebben Bouley en Gibier, twee Fransche deskundigen, de werking van een temperatuur van 20 tot 40° C. op trichinen-vleescli nagegaan. Zij lieten de koude lang genoeg op het vleesch werken, totdat die in het binnenste daarvan kon doordringen. Het resultaat van hunne proefnemingen op hammen, met trichinen sterk behebt, was dit: „het is vol doende, vleesch aan een temperatuur van 20° C. bloot te stellen, om de trichinen, die zich daarin mochten bevinden, te vernietigen." Door het tweede kantongerecht te Rotterdam zijn twee hoofdonderwijzers aldaar, die in hunne scholen hadden toegelaten een jongen, ten wiens huize de pokken heerschten, veroordeeld ieder tot eene boete van 5 gulden of gevangenisstraf van 1 dag. Tot dezelfde straf werd veroordeeld een vader, die zijne twee zoons naar de scholen had gezonden, niettegenstaande één zijner andere kinderen aan de pokken leed. Zeker lawaaimaker teParijs, Robinet genaamd, was verleden week het slachtoffer eener „aardigheid." Op het oogenblik dat hij voor eene vergadering van ongeveer tweehonderd menschen in een lokaal in de Rue Scheffer zijn revolution- naire denkbeelden verkondigde, heeft een der hoorders hem een touw om het lijf geslagen en bevestigd en een oogenblik later rees hij tot aller verbazing omhoog en bleef onder het plafond hangen. Het touw was namelijk door een aan den zolder hangende katrol gehaald en werd ge hanteerd door een vie)tal stevige kerels. Terwijl Robinet op deze wijze in de lucht zweefde, lieten anderen door een der deuren die toegang tot den tuin gaf hem geducht nat spuiten met behulp van een tuinspuit, tot niet gering vermaak van het publiek. Robinet vond de „aardigheid" niet naar zijn smaak en heeft zich bij de politie daar over beklaagd. De plechtige ui tv a ar t van Z. D. H. Mgr. Schaepman heeft gisteren te Utrecht plaats gehad. De pontificale Mis van Requiem werd door Mgr. Paredis, Bisschop van Roermond, gecelebreerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2