MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Algemeene verkeerdheden. Allerlei. 80Y« De absolutiën werden verricht door Mgr. Snic kers, Bisschop van Haarlem, Mgr. Godschalk, Bis schop van 'sHertogenbosch, Mrg. Kistemaker, Bis schop van Uranopolis i. p. i. en door den H. E. Vicaris-Generaal Smidt. Een groot getal kerke lijke hoogwaardigheidsbekleeders, leden van de Eerste en Tweede Kamer, deputatiën van ver- eenigingen en particulieren woonden de plechtig heid bij. Z. K. H. Alexander, kroonprins der Nederlanden, had zich door zijn adjudant, den luitenant-kolonel Hojel doen vertegenwoordigen. De laatste ceremoniën werden verricht door den H. E. Heer v. d. Burgt. Aan het kerkhof be vond zich eene afdeeling artillerie te paard. De stoet werd door talrijke Geestelijken opgewacht. Te 2 uur was de treurige plicht vervuld. Drie bekende joodsche familiën te Frankfort hebben dezer dagen het voorbeeld ge volgd van mejuffrouw Bertha de Bothschild en zich tot het Katholicisme bekeerd. De prins van Wagram en zijn jeugdige gemalin bevinden zich thans te Kopenhagen. Te Antwerpen had dezer dagen iemand, die niet geheel nuchter was, zich op eene bank tot slapen gezet en bevond wakker wordende, dat een handige dief hem van zijn horloge en al wat hij aan waarde bij zich had, beroofd had. In de hoop van zoo den dief te ontdekken, zette hij zich den volgenden avond weder op eene bank, met de handen in de zakken en hield zich alsof hij sliep. Hij wachtte zoolang tot. hij werkelijk in slaap viel. Bij het ontwaken bleek hem, dat zijne nieuwe laarzen hem van de voeten waren afge stolen Een wederspa n nige schutter, te Batavia, die den commandant van het corps in dertijd zwaar beleedigde, zal, zooals men ons mededeelt, uit die stad worden verbannen. Het standbeeld van wijlen George Daw son, een prediker van naam, te Birmingham, vol deed hun, die hem gekend hadden, zeer weinig: het geleek den overledene in 't geheel niet. De beeldhouwer had hem persoonlijk niet gekend. Nu was eene commissie benoemd om er uitspraak over te doen, of een nieuw standbeeld zou ver vaardigd worden. Terwijl deze beraadslaagde en veel moeite had om tot eene beslissing te komen, bleek, dat bij het in brons gieten de werklieden den neus van het beeld gebroken en zonder er iets van mede te deelen op hunne wijze hersteld hadden. Dit redde de commissie uit hare pijn; de patroons der firma, die het beeld gegoten had, boden 250 p. st. als gift voor een nieuw beeld aan en er zal nu een nieuw exemplaar vervaardigd worden. Twee mariniers van het wachtschip te Amsterdam, Land en Chers geheeten, hadden in stilte Amsterdam verlaten en waren te Zand- voort gezien; zij wisten aldaar den stuurman Meulmans over te halen hen op de visscherij op de kust mede te nemen. De politie te Scheve- ningen, van hun vertrek uit Zautvoort per tele graaf onderricht, aresteerde bij aankomst van de schuit, de beide deserteurs en maakte voorgoed een eind aan hun zwerftocht. De kantoorbediende De B., die zijn patroon, den bierbrouwer J. te Leiden, voor eene som van ruim f1100 heeft benadeeld, is naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Over den afloop van het congres te Arezzo vernemen wij het volgende: Vrijdag 15 Sept. werden de zittingen van het congres weder geopend met een plechtige H. Mis, opgedragen door professor Lans van Hageveld. De koorge zangen werden uitgevoerd door eenige aanwezige Benedictijnen, onder leiding van pater Pothier. In de zittingen werden eenige voorstellen tenge volge van de discussiën opgemaakt, aan de leden voorgelezen, daarna werd er over gediscussieerd, en gestemd. Eene der gewichtige besluiten was de vestiging van een internationale vereeniging van Guido van Arezzo, met een daarbij behoo- rend tijdschrift. Na de laatste zitting bracht de Aartspriester van Arezzo, Bistori, zijn dank en zijn gelukwenschen aan de leden. Met een Te Deum werd het congres gesloten. Met het oog op de toenemende on veiligheid in de straten van Parijs, waarover tel kens geklaagd wordt, heeft de prefect van politie der Fransche hoofdstad bij den gemeenteraad een voorste) ingediend tot het bouwen van 70 nieuwe politie-bureaux. De kosten daarvan zouden, met onteigeningen enz., ongeveer elf millioen franks bedragen. Maandag-avond, circa 9 uur, had te Sappemeer het volgende ongeval plaats. De sluis wachter van het Winkelhoeksterverlaat, zich met zijn gezin reeds te bed bevindende, werd door het zoo naar klinkende help! help! in zijn slaap gestoord. De dochter des huizes, meenende in den noodkreet de stem haars broeders te herkennen, liep naar buiten en op haar vragen een toe stemmend antwoord bekomende, begaf zij zich te water, doch 't mocht haar niet gelukken den drenkeling te redden. Door spoedige hulp werd zij weder, zij 't dan ook bewusteloos, op 't droge en vervolgens te bed gebracht. Inmiddels was men thans druk bezig den drenkeling op te sporen, tot men eindelijk een lijk ophaalde, waarin men den 25jarigen scheepsjager H. W. te Martenshoek herkende. Naar alle waarschijnlijk heid door de heerschende duisternis misleid, is hij den weg misgereden en met zijn paard te water geraakt. Onlangs is door de Bedactie vande n Pius-Almanak een wedstrijd voor novellen en gedichten uitgeschreven. Van de ingezonden novellen werd Het H. Sacrament van Miralcel te Brussel, door den Eerw. heer J. C. J. Seuter, het oest gekeurd; daarop volgde: Elisabeth, door mej. C. Alberdingk Thijm. Beide zullen in den jaar gang 1883 worden opgenomen. Van de gedichten kreeg Bedivia, door den ZeerEerw. heer Jacq. Vranc- ken No. 1, en De Napoleons, door mej. Lonise Stratenus No. 2. VV o e n s d a g-m iddag te 5 uur werd de Lord-Mayor van Londen, vergezeld van de Sheriffs, zijn particulieren secretaris, den zwaard drager, den stafdrager en City-maarschalk door Zijne Majesteit den Koning en Hare Majesteit de Koningin in de groote receptiezaal van het Paleis te 's Hage ten gehoore toegelaten, om Z. M. aan te bieden de acte, in gouden cassette besloten, van het Eere-burgerschap van Londen. Op weg naar het Paleis waren in de twee eerste rijtuigen gezeten de City-maarschalk in officiers uniform, bestaande uit rooden rok en donkere pantalon met galon. Verder de beide Sheriffs in vuurroode mantels met gouden galons en bonten omzooming; de beide zwaarddragers en de staf drager mede in donker fluweelen kleeding, rijk met gouden galons opgelegd en voorzien van de teekecen van hun waardigheid. De stafdrager droeg den gouden staf met grooten gouden kroon op den schouder, terwijl de zwaarddrager de rijk met goud versierde zwaarden in fluweelen scheden eveneens op den schouder droeg. De Lord-Mayor, die in het laatste rijtuig had plaats genomen, droeg over zijn fluweelen rok, met korte broek en zijden kousen, een langen zwart fluweelen mantel met zwart bonten rand. Om den hals droeg de burgemeester van Londen een zwaren gouden keten, rijk met diamanten en smaragden versierd. Een gepoederde rolpruik bedekte zijn hoofd en daarop droeg hij een driekanten fluweelen steek. De zwaard- en stafdragers gingen den Lord-Mayor in het Paleis vooraf. De gouden cassette was reeds te voren aan het Koninklijk paleis bezorgd en werd in optocht door de gangen van het Vorstelijk verblijf naar de receptiezaal overgebracht. De Lord-Mayor bood Z. M. het geschenk aan met eene aanspraak, waarvoor Z. M. in hartelijke be- woordingeu bedankte, terwijl hij het voornemen te kennen gaf, het volgend jaar de Guildhall te Londen te bezoeken. De plechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van den Hofstoet van het Huis des Konings en der Koningin, die ook met de hooge Engelsche gasten aan het koninklijk feestmaal deelnam. De vrees van gezien te worden belet evenzeer het plegen van verkeerde daden, als de hoop om gezien te zullen worden er goede in het leven roept. De zegepalm is weggelegd niet zoo zeer voor den dapperen, als wel voor der. volhar denden strijder. Geen antwoord is ook een antwoord. Groote boomen geven meer schaduw dan vruchten. Wie een goede haak wil worden, kromme zich bij tijds. Wat hebben wij veel dwaze gewoonten! De meeste menschen schuieren, bijvoorbeeld, hunne tanden 's morgens, tien of twaalf uur nadat zij gegeten hebben; en toch ligt het voor de hand dat de eigenlijke tijd tol tanden schuieren na het gebruik van voedsel is, anders dient het alleen voor uiterlijke schoonheid en niet om de tanden rein te houden. En hoe ongerijmd is onze kleeding! In dit klimaat, waar keel- en long ziekte maar al te veel heerscht, stellen wij onze keel aar. de nachtlucht bloot, met slechts weinig bescherming, terwijl wij haar overdag zorgvuldig bedekt houden. Vrouwen, die veel aan verkoud heid in 't hoofd lijden, dragen hoeden, die alleen tot sieraad zijn en het hoofd volstrekt niet beschermen. In plaats van schoenen, die de voeten beschermen, dragen zij afschu welijke dingen met hooge hakken, waar zij niet op voort kunnen en waar zij likdoorns en ander ongemak van krijgen. En dan ons eten en ons slapen! In de geheele schepping volgt slaap op voeding, en in de warme landen houdt men eene siesta na het middagmaal; maar in onze moderne wereld staat men van tafel op om naar schouwburg, bal of soiree te gaan en spant zijn geest in, juist op een tijd dat de spijsvertering rust vordert. Niet gevraagd. „Nu ga ik hier niet eer van daan voor ik een beschuitje heb gekregen!" zegt kleine Jan tot zijne tante, aan wie hij een be zoek komt brengen. „Daar kon je toch wel wat beleefder om vragen,onderricht tante. „Moe heeft gezegd: ik mag niet vragen!" Slim. Vrouw. Ik wou wel een paar uur in je plaats wezen, man! Man. Waarom? Vrouw. Dan zou ik onverwijld voor mijne vrouw een nieuwen hoed koopen. Kunst. Om hem voor den gek te houden, vroeg iemand eens aan een heer, die een zeer leelijke verzameling schilderijen had, wat hij daar mee doen zou als hij stierf. Maar hij was dade lijk met zijn antwoord klaar. Hij zou ze „aan een bliudengesticht" vermaken. In een beestenspel. Jacob. „Wel, wel, baas, wat is die olifant een schrander dier." Oppasser „Ja maar zijn grootste kunststuk is geld in dat bakje te gooien. Wil je het niets eens beproeven?" (Jacob geeft den olifant een gulden, dien het dier met zijn snuit in het bakje werpt). Jacob-. „Laat mij nu ook eens zien, hoe hij hem er weer uit krijgt en teruggeeft." Oppasser-, „Ja, zoo schran der is hij nog niet; dat moet ik hem eerst nog leeren." Trotsche soep. Jong gezel tegen zijn kost- vrouw- „Gij hebt mij heden een trotsche soep voorgezet." De kostvrouw. „Trotsch? Hoe dat?" De jong gezel: „Wel, zij ziet mij met geen enkel oog aan". Een hedendaagsche toestand. Vrouw. „Gerechte hemel, daar gaat een paard er van door." Echtgenoot-, „Zal niet anders kunnen, er zal een bankier op zitten". Een verschil. Onlangs werd er een proces gevoerd ter zake van het gebruik eener pomp. De advocaat der eene partij hield eene redevoe ring die, naar 't oordeel der rechtbank, veel te lang was voor zulk een nietige zaak. „Vergeef me," antwoordde de pleiter, „de quaestie is hier over eene goed water gevende pomp, en beide partijen zijn wijnhandelaars." „Dan heb ik niets gezegd," hervatte de voorzitter op sarcastische n toon. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 23 Sept. De Inrichting van bizonder onderwijs voor Katholieke meisjes, in de Koningstraat alhier, nadert met rassche schreden hare voltooiing. Gisteren waren we in de gelegenheid dit prachtige gebouw inwendig te aanschouwen en met de inrich ting eenigszins nader kennis te maken. Met ingenomenheid verklaren wij dat het inwendige in sierlijkheid en deugdelijkheid met het uitwendige wedijvert. Uit alles blijkt de goede smaak en het praktisch overleg van de ontwerpers en van den ar chitect, den heer Groenen. Het gebouw, welks uitvoering den aannemer, den heer Ilulsebosch alhier, alle eer aandoet, bevat 12 leerzalen van verschillende grootte, vol doenderuimte aanbiedende om ongeveer 1000 kinderen naar eisch te kunnen bevatten; voorts vindt men er eene fraaie kapel en verschillende vertrekken voor huishoudelijk gebruik. Achter het gebouw bevindt zich een fraaie tuin en eene ruime, overdekte speelplaats. Bij het beschouwen der leer zalen werd onze aandacht in 't bizonder getroffen door de uitstekende wijze waarop van het licht is party getrokken. De ver schillende lokalen zijn, ook wat hunne af meting en inrichting betreft, van dien aard, dat zij met die van de beste schoolgebou wen kunnen wedijveren. Op den 5den Oct. a. s. zullen de bewaar scholen en den 9den daaraanvolgende de leerscholen dezer hoogst nuttige inrichting worden geopend. Het onderwijs zal gege ven worden door Eerw. Zusters Francisca nessen van de congregatie te Heijthuizen. De inrichting staat onder het beheer van het Kerkbestuur der St. Antonius-parochie alhier, President de Zeer Eerwaarde Heer N. A. A. Aussems. Wij twijfelen geenszins of dit monument van christelijk liefdadigheid zal voortdu rend in ruime mate den zedelijken en stof- felijken steun van Haarlems Katholieken ondervinden. Ongetwijfeld voegt hier een woord van dank en hulde aan allen die tot de stich ting dezer nuttige inrichting het hunne hebben bijgedragen, vooral aan hen, die zich bij de verwezenlijking van het lang gekoesterde plan, in 't bizonder hebben onderscheiden. Gods beste zegen ruste op hun arbeid. Bij de onlangs gehouden herbeste ding van de levering van fourages voor de hier in garnizoen liggende troepen te paard, was laagste inschrijver de heer R. A. M. Grippeling alhier, nl. voor hooi 38 cent, stroo 30 cent en haver 90 cent per 10 ki logram De turfcollecte dezer dagen door het Roomsch Katholiek parochiaal Armbestuur alhier gehouden heeft 736,40y2 opge bracht. Gisteren-ochtend te half elf uur kwa men hier ter stede per extra trein uit den Haag sir John Whittaker Ellisbaronet, lord-mayor van Londen, vergezeld van me vrouw Ellislady-mayoress, sir Reginald Hansonalderman and sheriff of London, en sir William A. Oggsheriff of London and Middlesex, alsmede de dochter van den laatste, miss Cornelia B. Ogg. Door den burgemeester opgewacht aan het station, werd een bezoek gebracht aan het Museum op het Raadhuis. Daarna is de Groote kerk bezocht, vervolgens Teylers- stichting en het établissement Krelage. Een rijtoer werd gedaan om de parken der stad, langs den Overveenschen weg en terug naar het station. Te half twee vertrokken de vreemdelingen per extra-trein naar Den Haag. Een-en-dertigste Muziek-uitvoering in den Hout, op Zondag 24 Sept. 1882, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Frisch in 's Feld, Marsch a. d. Operette „der lustige Krieg," Strauss. 2. Ouv. de l'opéra le Chalet^ Adam. 3. Walzer, Strauss. 4. Gr.. Fant. de l'opéra Faust, Gounod. 5. Marche heroïque, Leurmans. 6. Intermezzo, Brand. 7. Gr. potp. burlesque No. 1., Clément. HAABLEM, 20 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 24 koeien, verkocht 20 voor f 150 a 235; 1 stier; verkocht- voor f90 a 12 vaarzen, verkocht 9 voor f 75 a 120 - pinken verkocht voor f a - graskalveren verk. voor f a 14 nuchtere kalveren, verk. voor 9 18, 65 schapen, verk. voor f 20 a 32 7 lammeren, verkocht voor f 11 a 15, 6 biggen ver kocht 4 voor f 10 a 16; varkens, verkocht voor a c. per 1/j kilo, 3 paard tot f 50 a 150. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 94 stapels kaas, 11468 stuks, wegende 22940 kilo hoog ste prijs f 32.—, middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 22 Sept. Moutwijn, perned. vat f 13,50 Jenever 19,Amsterd. proef f 20,25; Spoeling f 0,60 dito commissie f -,80. GOUDA, 21 Sept. Kaas f 30 a f33,le qual., 2e qual. f 25 a 29, zware hooger in prijs aangevoerd 94 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs derkoeboter fl.50 a f 1.60 der weiboter f 1.25 a 1.40. per kilo. Handel zeer vlug AMSTEBDAM, 20 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 152 vette kalveren, lstequal 95, 2de qual. 0,80 per kilo, 2 graskalf fa,29 nuchtere kalveren, 8 a 12, 4 schapen en lammeren f a 106 vette varkens 47 a 56 c. per kilo. LONDEN, 21 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 200, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/8 a 6/- Schapen en Lammeren 5/4 a 7/2, Kalveren 5/- a 6,/-, Zwijnen 4/- a 5/-. HOOBN, 21 Sept. Ter waag gewogen 331 stapels kaas wegende, 93,313 kilo; hoogste prijs per 50 kilo foor kleine, 33,50 en voor hooikaas f commissie f 31, middelbare, f LEIDEN, 22 Sept. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden 56 a 95, stieren 53 a 245, ossen a melkkoeien f 152 a f 258, kalveren dito 185 a 294, vare dito f 98 a 232, vette dito f 172, 306, graskalveren f 20 a 70, vette 42 a 80, a nuchtere dito f 8, a 18,—vette schaper 23 a 37,weide dito f 17,— a 26, lammeren magere varkens f 15 a 32, biggen f 4,25 a 12.- BEUBSBERICHTEN. Amsterdam 22 September 1882. Prijzen der onderstaande effecten genoteer. pCt. de koe rs Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/3 677/ic u ii u 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Gondlcening5 Italië. Obl. Pansel. Leen. 1880/645 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)6 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/80 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1 1876 2 (Perpetuele) 4 binneul. f 12500—25000. 1 u 1000—50001 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Ohl. Vereen. Staten 1876. 4>/3 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl 1875 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl. Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. Baltische Spw. Aand. Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Syaran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie. Aandeelen Spwd: Amerika. Chicago N. W. Gert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 5% 8 5 3 102'/, 95'/, SOi/4 SS'/s 64»/16 653/is 52»/,, 967/8 74s/s S83/, 29 44'/. 619/i, 267/, 26»/8 H'/w 107/,, 93 1117, 1177s 307, 147s H3/i« m3/, 149'/, 1137c 73 147 137'/, 20 Oostenrijk. Staatsl. 18544 Rusland. Gel i(odre s 1860. 1864 1864 1866 prolongatie 4 5 S pet. 517/, 121 48'/, 823/, 82 857, 617, 597, 687, 164'/, 427 140'/, 105'/, 109'/, 1027, 947, 953/, 1017, 1107» 144 128'/, 125 Te Parijs zijn de glazen gegoten, om vervolgens geslepen te worden, voor een reusachtigen telescoop, den grootsten, die ooit is vervaardigd en die bestemd is voor de sterrenwacht te Lick in Californië. Die glazen kosten 350,000 fr. zij hebben eene middellijn van meer dan een meter en wegen bijna 190 kilo. Onlangs is te Mohilen een politie-ambte- naar bestraft omdat bij, bij gebrek aan paarden.... een paar boeren voor zijn rijtuig bad gespannen, om hem naar de op 7 werst afgelegen stad Var te brengen. SIDNEY, 23 September. Heden morgen is het tentoonstellingsgebouw door brand geheel en al vernield. MEDEDEELINGEN d 10 Cents per regel. Slechts goede, door bet publiek gezochte, geneesmiddelen worden nagemaakt. Men lette dus wanneer men de Zwitsersche pillen van Rich. Brandt koopt welke zooals algemeen bekend is, het zekerste en meest aangename geneesmiddel zijn tegen de storingen der verterings- en voedingsor ganen en derzelve gevolgen zooalsver stopping, aandoeningen der maag der lever en der gal, Aambeien, dik bloed, opgezet heid, hoofdpijnen, aanvallen van duizelig heid, afmatting, enz; dat de Zwitsersche pillen van Rich. Brandt slechts verpakt zijn in blikken doozen voorzien van eene roode etiquette welke op eenen rooden grond bet witte Zwitsersche kruis vertoont en de handteekening van Richard Brandt Uitvoerige prospectussen benevens de getuigschriften, zijn gratis~te bekomen en de pillen tegen 70 ets, per doos, zoodat de dagelijksche kosten slechts 2 ets. bedragen, te Haarlem bij den Apotheker P. RAASEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3