BI l\ NLA in Egypte blijven zal, zijn Maiet, en Wol- seley van oordeel dat 10,000 man noodig zullen zijn om de orde te handhaven totdat een volkomen normale toestand in 't leven geroepen zal zijn. Het is waarschijnlijk dat dit aantal voorloopig in Egypte blijft. Dufferin heeft aan Granville een nota der Porte medegedeeld, waarin dank wordt uitgesproken voor het herstel der orde in Egypte en de hoop, dat de vriendschaps banden tusschen beide landen nog inniger zullen worden. Granville heeft aan Dufferin de instructie gezonden om aan de Porte de voldoening van de Eugelsche regeering uit te drukken over de vriendschappelijke verzekeringen, in de nota vervat. Cetawayo stapte op 25 Sept. te Kaap stad aan wal. De ominestanders ontvingen hem met een somber stilzwijgeu. Hij blijft te Oude Molen, in afwachting van de noo- dige schikkingen. Luidens een telegram aan de Daily Netcs verkeert Z. M. in vrees en beven voor de pokziekte, die te KaapsLad thans zoo duch tig om zich heen grijpt, en ook reeds in landers nabij Oude Molen heeft aangetast. Depêches uit Konstantinopel maken mel ding van een nieuwen opstand in Hedjaz, veroorzaakt door de Egyptische gebeurte nissen en Arabi's rebel verklaring. De Porte zeudt troepen tot afzetting van den groot- sherif vau Mekka, dewijl hij een beweging begunstigde, welke beoogt den Sultan als Kalief af te zetten en een Arabischen tegen- Kalief te benoemen. GEMENGDE BERICHTEN. O O Broek in "Waterland, 29 Sept. Sinds eenige dagen doen zich alhier een paar gevallen van typhus voor. Haarlemmermeer, 29 Sept. In deze gemeente verspreiden de mazelen zich meer en meer. Thans heerschen zij het meest te Nieuw-Vennep. Arnhem, 29 Sept. Een met verlof zijnde matroos is gisteren bij het baden in den Rijn verdronken. Zijn lijk is tot heden nog niet opgevischt. Boswinkel, 29 Sept. Gisteren is een oud mat), die aileen thuis was, gestikt door rook en kolen damp. Hij had een vuur aangelegd, en is toen waarschijnlijk in slaap gevallen. Te laat bemerkte men dat de schoorsteen door roet verstopt was. IJselstein, 29 Sept. Heden werden in eene geheel alleen staande woning in deze gemeente zes gevallen van febris typhoïdea geconstateerd. Hoedekenskerke, 29 Sept. Eer, 5-jarig meisje alhier is Dinsdag onder de as eeoer dorsch- machine beklemd geraakt en zoodanig bezeerd dat zij, ondanks de aangebrachte geneeskundige hulp, spoedig bezweken is. Landsmeer, 29 Sept. Een vierjarig kind var. een watermolenaar in deze gemeente, is al spe lende door een der roeden getroffen. De kleine was onmiddellijk dood. Maastricht, 29 Sept. Eergisteren heeft een jongen van 16 jaar aan een vrouw, die hem van haar zoon, met wien hij twist had, wilde schei den, met een mes een diepe wonde in den arm toegebracht. De jeugdige dader is aangehoudeD. Velsen, 29 Sept. In deze gemeente, op de heide, werd eergisteren-avond een man door den bliksem in zijne woning gedood. Zwollerkerspel, 29 Sept. Zekere Klaas Beuk- man, voor enkele dagen uit de gevangenis te Hoorn, waar hij 3 jaren vertoefd had, ontslagen, werd gisteren-nacht betrapt op het stelen van een schaap uit eene weide te 's Heerenbroek, onder deze gemeente. Hapert, (N. Brab.) 29 Sept. Tengevolge van het spelen door kinderen met lucifers is de wo ning van Jansen alhier afgebrand. Zutfen, 29 Sept. Een kind van 6 a 7 jaar alhier, is, vermoedelijk van een vonder gevallen, jammerlijk verdronken. De moeder, haar kind misser.de en dat eindelijk in 't water vindende, sprong, uit moederliefde gedreven, dadelijk in de diepte, maar zou zelf bijna omgekomen zijn, zoo een buurman haar nog niet bij tijds gered had. Middelburg, 29 Sept. Gisteren-namiddag is op de stadsmestvaalt buiten de Dampoort alhier, gevonden het lijkje van een pas geboren kind. Te Par ij s hield verleden Zaterdag eene jonge vrouw eene brandende petroleumlamp in de hand terwijl zij haar kind op den arm droeg. Dit laatste deed haar met eene plotselinge beweging de lamp uit de hand slaan, met het droevig gevolg, dat beiden ellendig verbrandden. Twee jonge Russische gard e-o f f i c i e- ren, van zeer aanzienlijke familie, Graaf Stolypine en Prins Schachowskoi, hebben dezer dagen in het bosch van Levaschowo geduelleerd, met het ongelukkig gevolg dat de Graaf terstond gedood en de Prins zoo ernstig gewond werd, dat hij weldra overleed. Het gebeurde heeft in de hooge Russische kringen een pijnlijken indruk gemaakt. Men vreest, dat de oude Prins Schachowskoi ksankzinnig van smart zal worden. Te Arnhem is de dienstbode van een bleeker aangehouden, die zich, hoewel zij slechts 8 dagen in dienst was, ten nadeele van haren meester, reeds aan verscheidene diefstallen van waschgocderen had schuldig gemaakt. Te Monnikendam waren eergis- teren-middag twee tot nu toe onbekende per sonen, gekleed in blauwe kielen, in de onmiddel lijke nabijheid der stad aan het jagen. Twee jongens, ongeveer 10 en 12 jaar oud, die op den Kloosterdijk liepen, werden door een schot hagel getroffen, de één in de knie, de ander in of bij het oog. Naar de daders wordt onderzoek gedaan. Te Précorbin (in het noorden van Frankrijk) is iemand, die in het begin van Au gustus des nachts een grooten das uit zijn schuur verdreef en daarna eenige schrammen aan het been bemerkte zonder er veel acht op te slaan, dezer dagen onder alle verschijnselen van watervrees na een ontzettend lijden gestorven. De Keizer van Oostenrijk heeft uit zijne particuliere kas een bedrag van 11. 100,000 geschonken ten behoeve van de noodlijdenden door de overstroomingen in Tyrol en Karinthië. Verder is bij besluit van 26 Sept. de regeering door den Keizer gemachtigd om ter ondersteu ning "an de slachtoffers van den watersnood in Tyrol hoogstens H 500,000 en van die in Ka rinthië hoogstens fl 200,000, naar gelang de be hoefte blijkt, uit de staatskas beschikbaar te stellen. Een nieuwe reddingsboei in den vorm van een reistasch is uitgevonden door den luitenant Klixbiill te Kopenhagen. In het bovenste gedeelte kunnen reisbenoodigdheden geborgen wor den en zelfs wanneer dit geheel en al gevuld is, heeft de tasch nog een draagkracht van 21 pond. Er zijn verscheidene proeven mede genomen, die zeer bevredigend uitvielen. Ook openlijke proeven zul len genomen worden. De algemeene agent voor Europa, waar men patent nemen kan voor deze nieuwe uitvinding, is de Heer E. C. Klixbiill te Kopenhagen Sölvgade 95. Te IJselmonde is, naar het Dbld. meldt, onder verdenking van «betoovering", een hoogbejaarde weduwe, J. K in het huis van P. v. H. gelokt en gedwoDgen, een ziek kind over het hoofd te strijken, onder het uitspreken van de woorden: «God zegeue u." De moeder van het kind was dien dag bij een kaartlegster geweest, die haar gezegd had, dat eene vrouw, die dagelijks langs haar lijf ging, het kind betooverd had door het geven van een stukje brood of een peper muntje. Door afschuwelijke bedreigingen en mis handeling was de weduwe, niettegenstaande haar verzekering dat zij niet zegenen kon, verplicht om toe te geven aan den dommen eisch van de bij- geloovige ouders, 't Is te hopen, dat de justitie althans zal kunnen afrekenen met de oplichtster die de kaart legt met zulke ergerlijke resultaten. Te Breda is bij de politie aangifte gedaan van een soortgelijk geval, als waarvan de heer De Bergh in de Haagsche Penkrassen on langs gewaagde. Hier geldt het een officier van het 6de regiment, tegen wien, naar wij vernemen, reeds proces-verbaal is opgemaakt. Volgens de Geneefsche Democratheeft eene Engelsche Maatschappij voorgesteld, het meer van Genève droog te maken, door middel van een tunnel die het water uit het meer onder de bedding van de Rhone door eenige uren van den uitgang verwijderd in de genoemde rivier zou leiden, daar, waar hare bedding ongeveer 80 meter lager ligt dan de oever van het meer. De Maatschappij ver langt geen subsidie en biedt zelfs 5 millioen franks voor het land, dat door deze onderneming droog zou worden. Dezer dagen heeft zich ten gemeen tehuize te Zutfen bet geval voorgedaan, dat bij eene trouwplechtigheid bruid en bruidegom als mede de getuigen, allen de verklaring aflegden niet te kunnen schrijven. Voor het vervoer van vee heeft men thans op den spoorweg van Chicago naar Jersey- city nieuwe groote wagens ingevoerd, waarin de beesten sneller en gemakkelijker vervoerd kunnen worden. Zij verliezen nu ieder slechts 24 pond bij een snelle reis van 54 uren, in plaats van, zooals vroeger, 60 pond in de 100 uren die met de reis heengingen. De wagens zijn in hokken afgedeeld en zoo ingericht, dat de dieren zich er vrij kunnen bewegen, opstaan of gaan liggen en niet, zooals vroeger, bij het schokken of slingeren van den trein allen tegen elkander geworpen wor den. Boven op de wagens zijn bakken met voeder voor het vee, dat uit tinnen troggen eten en drinken krijgt. Zoo kan men vee vervoeren met veel minder verlies dan vroeger mogelijk werd geacht en ongeveer twee maal zoo snel als vroeger. Op 22 October e. k. hoopt de weduwe Jannetje Schut, geboren Van de Peppel, te Bar- neveld, wellicht de oudste ingezetene van ons vaderland, haar lOlsteu verjaardag te vieren. Zij werd den 22sten October 1781 op de Peppel onder Barneveld geboren en heeft 10 kinderen gehad, waarvan de oudste zoon thans den leeftijd van 75 jaren heeft bereikt. Behalve dat de vrouw een weinig doof is, bezit zij, bij goed herinne ringsvermogen, onder het genot eeuer flinke ge zondheid, overigens nog al hare vermogens. Men leest in de Sumatra Ct't Heeft verleden Zaterdag heel wat moeite gekost om ons blad van dien dag op en van de pers te krijgen. Na zonsondergang kwamen wij eerst gereed. Wat was het geval? De zon was dien morgen bloed rood en zeer vergroot ter kimme verrezen en wierp gedurende den ganschen dag een helrood schijnsel af; en dit nu werd aangemerkt als een voor teeken, dat tegen het vallen van den avond de wereld zou vergaan. Geen onzer inlandsche of Chineesche zetters was deze treurige verwachting nit 't hoofd te praten. Van waterdampen in de hooger» of lagere luchtlagen, van straalbreking, lichtverkleuring of wat dies meer zij, wilde nie mand iets weten; een driekwart heilige hadji had den volke verkondigd dat 't uit was met d*e wereld en de menscben; de boemi zou dien dag stellig vergaan. Wij voorspelden onweer en regen, vooral veel regen. En ziet, den volgenden avond kwam een ware stortvloed hemelwater op Padang neder, gepaard met onweer, zooals we hier in lang niet beleefd hebben» Den volgenden (Maandag) morgen werden we hij ons ontwaken op zonderlinge wijze verrast; een twintigtal eenvoudige volgelingen van Mohamed brachten ons hun hulde. De regen, na een vrij langdurige droogte, had goed gedaan, maar, wat vooral opmerkelijk, ja zelfs verbazing wekkend was: «dat wij 't zoo precies hadden geraden." Naar men meldt, hebben eene En gelsche dame, mevrouw Widdrington, en hare 17jarige dochter op een der laatste dagen van Augustus den Dent du Midi en den 3den Sep tember den Montblanc beklommen. De heer Dugdale, een der directeuren van de groote gevangenis te Nieuw-York, geeft in zijne statistische mededeelingen over de bevol king der gevangenis een overzicht van de mis dadigers, die van één verlaten meisje afstammen, dat in 1797 door de omstreken van den Hudson doolde. Dat kind, zonder verwanten of bescher mers, nu eens door eene vriendelijke hand voort geholpen, dan weder verstooten en verlaten, een kind, dat met eene handvol dollars in een gesticht verzorgd en tot een nuttig lid der maat schappij opgevoed had kunnen worden, verviel tot ellende en misdaad. Uit haar is een geslacht gesproten, dat in 85 jaren niet minder dan 704 misdadigers onder zijne leden telde, die met el kander meer dan 200 jaren gevangenisstraf heb ber. doorgebracht, ongerekend nog de dronk aards, landloopers en idioten, welke eveneens tot de nakomelingen van die ééne verstootene be lmoren. In China worden de menschel', niet ingeënt op hunne armen, maar op hun neus. Tot voor eenigen tijd betaalde de Regeering voor elk kiud, dat ingeënt werd als premie een halven tael, om daardoor het inenten meer algemeen te maken. Daar echter de rijken niet om die premie kwamen en liever het reuk-orgaan van hunne nakomelingen ongeschondeu lieten, heeft de Regeering nu bepaald, dat het inenten ver plichtend is en er een strenge boete gesteld op het ontduiken van de wet. Het spoorweg-ongeluk bij Ess eg, schijnt aan zorgeloosheid toegeschreven te moeten worden. De spoorwegbrug was sedert een jaar reeds bouwvallig en steeds in reparatie, en door het hooge water was zij nu eindelijk hoogst ge vaarlijk, zoodat de treinen er langzaam over reden. Daar zich eindelijk zorgwekkende kenteekenen voordeden eiscliten de deskundigen, dat de dienst gestaakt zou worden; doch hieraan werd geen ge volg gegeven. Toen de trein nu in de nabijheid van den Hongaarschen oever kwam, werd een gekraak gehoord en de brug begon te zakken. De locomotief en vijf wagens, waarvan twee goe derenwagens en een met militairen, stortten in het water. De passagiers, meest soldaten, braken de deuren open en sloegen de vensters stuk en redden zich zoo goed zij konden. Een luitenant der huzaren redde door te juister tijd eeu wa gen te openen zeven man. Een pionier sprong door het opengebroken portier en hield zich aan den telegraafdraad vast, waardoor hij zich redde. Vele sprongen of vielen in het vvater en werden later opgevischt. De meesten van dezen waren echter gewond. Zeven-en-twintig man en verscheiden paarden worden vermist. Een van Regeeringswege ingesteld onderzoek heeft duidelijk bewezen, dat de houten brug, waarover de treinen loopen moes ten tot een ijzeren brug voltooid was, met onver geeflijke lichtzinnigheid goedgekeurd was. Ver scheiden gedeelten der brug waren verrot en de balken door het water ondermijnd. De veront- ontwaardiging der bevolking van Esseg tegen de Administratie der spoorwegen is groot. Men sehrijft uit Leiden: Gister-mid dag kregen we hier van de stedelijke gasfabriek aanzegging, dat het licht des avondsiets te wenschen zou overlaten. Daar 't in den regel veel te wenschen overlaat, meenden we aanvan kelijk, dat dit de aankondiging eener verbetering zou wezen. Maar jawel! 's avonds zat de heele stad in 't donker; wegens een gebrek in de immer gebrekkige fabrikage kon er geen genoegzame drukking worden gegeven. Sommige fabrikanten zagen geen anderen weg dan hun werkplaatsen wegens gebrek aan licht te sluiten; anderen lever den bij half-licht half-werk. Daar geen der stads- lantaarns brandde, heerschte er een Egyptische duisternis, waarin eerst tegen 9 uur door de maan een kleine verbetering werd gebracht. De winkels verspreidden een spookachtig licht, de kleinere winkels met petroleum-verlichting schitterden daarentegen in ongewone pracht. In verband met de ontsmetting s- maatregelen worden in de brieven uit Nederl. Indië bij aankomst te Napels door de Italiaausche postadministratie insnijdingen gemaakt. Wij deelen dit mede, opdat niemand zich bij ontvangst van brieven uit onze Oost verwondere over den toe stand, waarin ze hem worden ter hand gesteld. Omtrent bet op te richten „Sraul- huis" te Amsterdam waarvan dezer dagen is melding gemaakt, deelt men ons mede: De be doeling is eene restauratie op te richten in den geest van het Maison Doree en Cafe Riche te Parijs, bestaande in algemeene zalen en afzon derlijke kamers Cabinets particuliers) van ver schillende grootte, alles zeer rijk afgewerkt, terwijl eene feestzaal met ontvangkamer enz. daarboven zal worden gebouwd. De keuken wordt afzonder lijk opgetrokken, opdat de bezoekers geen last van braad- of kooklucht zullen hebben, doch zóó in de nabijheid, dat de schotels ongeschonden door de bedienden kunnen worden opgebracht. De chef van dit luxe-etablissement is de vroegere chej de cuisine in beide genoemde inrichtingen te Parijs geweest en alom bekend als een meester ia zijn vak, staande hij thans aan het hoofd e ener dergelijke inrichting te Brussel. Ofschoon men ook voor mindere prijzen daar terecht zal kunnen komen, zal ook op verlangen spoedig een souper van b. v. een 100 gereed staan. Het Smulhuis zal nog voor de opening der tentoonstelling in Juni 1883 gereed zijn. Het komt te staan op het Rokin hoek Kapelsteeg. De gevel en de gangen zullen voornamelijk uit Zweedsch graniet en marmer bestaan De redacteur van een te Chicagover- schijnend blad, de Oak Park Alert, die eenige artikelen tegen het spel geschreven had, heeft zoo veel last ondervonden van de vertoornde spelers, die het niet maar bij dreigende brieven lieten blijven, dat hij na den derden aanslag op zijn leven be sloot, de stad te verlateu en naar Philadelphia te gaan. De vervolgde journalist kreeg daar een zenuwziekte, gepaard met vlagen van verstands verbijstering, maar hij is nu herstellende. Tengevolge van de botsing van den stoomtram Oldambt, waarbij 2 reizigers gedood werden, is Dinsdag jl. in het Groningsche Zie kenhuis aan eeu derden jongeling het been af gezet. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Dinsdag is in het rechtsgebouw te Winschoten een lijkschouwing gehouden. De conducteur van die tram is geschorst. Uit Nieu w-Z ee I a u d is in het schip Matoura te Liverpool aangekomen eene groote hoeveelheid versch vleesch, dat op reis door uit zetting van gecomprimeerde lucht bevrozen was gehouden. Te vier uur in den namiddag, terwijl de wedrennen plaats hadden, die de officieren hadden georganiseerd, werd te Kaïro, Donderdag 11.een geweldige ontploffing gehoord, door eenige kleinere gevolgd, die op salvo's van geschut ge leken. Twintig minuten daarna weder een ver schrikkelijke ontploffing, door kleinere gevolgd, die lang bleven voortdureu. Arabieren en Eu ropeanen namen verschrikt de vlucht. Naar het schijnt, ontplofte eeu trein met krijgsbehoef ten dicht bij het spoorwegstation. Men zegt dat dertig menschen er bij omgekomen zijn. De wed rennen werden gestaakt; er heerschte groote ont roering. Het station geraakte in brand. Men meent, dat de ontploffing het gevolg is van de buitengewone hitte, die 106 graden Fahrenheit bedroeg, en nog verhoogd werd door het ijzeren dak van het station. Onder de passagiers eergisteren per stoomboot Castor uit Amsterdam naar New- York vertrokken, bevonden zich volgens hun zeggen twee voortvluchtige staf-officieren uit Arabi's leger, die als hunne namen opgaven: Simoun Hamid Djellah Pacha en Mahomed Rach- man Pacha. Men heeft dezer dagen een bende dieven gevat, die aan verscheidene Oosteurijksche spjorwegstatious, Müglitz, Cottau, Littau enz. her haaldelijk diefstallen pleegden op een zeer listige manier. Een der dieven liet zich namelijk in een kist sluiten en door zijn makkers als vrachtgoed verzenden. Zoodra dan 's middags, in het rust uur der beambten, het goederenkantoor gesloten was, kwam hij uit de kist, die hij van binnen open kon maken, stal zooveel hij grijpen en van gen kon, totdat zijn kist, waarin hij alles deed, zoowat even zwaar was als toen hij er in lag, en sloop onopgemerkt heen. De kist met de ge- stolene goederen werd dan natuurlijk, daar nie mand iets bizonders er aan kon bemerken, verder verzonden en aan het aangegeven station door andere leden der bende afgehaald. Dat ging zoo eeu geruimen tijd goed, totdat eindelijk alles uit kwam en de schuldigen gevat werden. Bij hun bekentcuissen zijn aharhaude bizonderhedeu aan het licht gebracht. Zoo verhaalden zij o. a. dat eens een man, die in een lange smalle kist lag, aan het station Cottau gedwongen was geweest een half uur lang op zijn hoofd te staan, omdat men de kist, ondanks de waarschuwing «niet kantelen," op eeu der kanten had neergezet Woensdag-nacht maakte te Maas tricht eene vrouw, moeder van 6 kinderen door ophanging, een einde aan haar leven. Het blijkt in eene vlaag van dronkemanswaanzin geschied te zijn. Reeds tweemaal werd zij in het burger- hoSpitaal behandeld wegens delirium tremens. Te Maastricht heeft Woensdag de derde algemeene vergadering plaats gehad van de Nederlandschc St. Gregorius-vereeniging tot bevordering der Kerkelijke Muziek. De feestviering werd voorafgegaan door een plechtige h. Mis in de hoofdkerk, waarbij het 1ste confessor" van Pale- strina werd gezongen. In de groote koepelhal van het stadhuis werden schoone toespraken gehouden door de Eerw. heeren Aukes en de Sonnaville, over het doel en den bloei der Vereeniging, waarna men zich aan een gemeenschappelijk maal ver- eenigde. De eigenlijke uitvoering van Gregori- aansche en meerstemmige gezangen had in den namiddag plaats, en werd ingeleid door prachtig orgelspel van den Heer Wiegand, organist te Luik. Wegens het heerschen van de typhus in het Burgerweeshuis te Utrecht, hebben de regenten eeu aantal kinderen bij de ingezetenen gehuisvest, opdat zij hunne scholen en andere werkzaamheden kunnen blijven waarnemen. Men schrijft ons: De financiëele toestand van een aantal plattelands-gemeenten in Friesland wordt onhoudbaar. De kosten voor onder wijs, armwezen enz. zijn in de laatste jaren zoo danig vermeerderd, dat de ingezetenen niet meer bij machte zijn om de lasten te dragen. Er zijn gemeenten, waar reeds 10 pCt. van het belastbaar inkomen aan gemeentebelasting wordt geheven. De gemeenteraad van Westdongeradeel heeft nu beslo ten, zich deswege tot de Hooge Regeering te wenden, met dringend verzoek om redding. Westdongeradeel heefteen «liberaal" afgevaardigde in de Kamer; laat zij hem hulp vragen; hij heeft medegewerkt aan het scheppen van den toestand. Te Wittsburg in de Vereenigde Sta- ten, is in het tentoonstellingsgebouw een galerij ingezakt, waardoor verscheidene personen van een hoogte van 30 voet neerstortten. Er werden zeven menschen gewond, en later nog twee door het instorten van een loods. Men schrijft uit Hoogezand aan de Asser Ct.-. Een nieuwe industrie, en wel een voor het geheele land en voor de veenkoloniën in het bizonder van belang, is door den heer Van Cal- car alhier tot stand gebracht. Na veeljarige proef nemingen is het dezen industriëel gelukt uit aardappelen een voldoende hoeveelheid gist van uitstekende qualiteit te vervaardigen. Naar men verneemt, zijn de proeven, eerst in het klein ge nomen, later met vergunning van den Minister van financiën in de gi3l- en spiritusfabriek van den heer Van Calcar voortgezet en wel met het gevolg, dat de fabriek thans in volle werking

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2