BINNENLAND. melden nadere bizonderheden over rien op stand in Korea, die echter in hoofdzaak neerkomen op hetgeen wij reeds vroeger mededeelden. De Chineesche Regeering schijnt zich de zaak ernstig te hebben aan getrokken, en om een ontijdigen oorlog met Japan te voorkomen, is aan de Ja- pansche eischen tot schadeloosstelling vol daan. Yolgens een telegram uit Peking van 24 September is een keizerlijk decreet verschenen, waarbij de vader van den tegenwoordigen Koning van Korea, die de aanlegger van den opstand schijnt te zijn, tot levenslange gevangenisstraf is veroor deeld, te ondergaan te Pao-ting-fu, een stad in de nabijheid van Peking. Uit Hongkong wordt bericht, dat de admiraal van het Amerikaansche eskader in de Chineesche zee in last heeft gekre gen een schip naar Korea te zenden en aan den Amerikaanschen gezant te Peking te doen weten, dat het tractaat, met Korea gesloten, voorloopig niet zal worden gera tificeerd. gemengde berichten. O O In de Staats-Ct. wordt het volgende mede gedeeld: Bij het departement van marine is van den commandant der zeemacht in CUst-Indië een telegram ontvangen, houdende bericht dat op 25 September bij het visiteeren van inlandsche prau wen op de Indragiririvier door de stoombarkas van Zr. Ms. schroefstoomschip Watergeus, deze is aangevallen, met het treurig gevolg dat de luit. ter zee 2e kl. N. J. Gips en de matroos 2e kl. M. H. Van Essen gedood, en de machi nist 3e kl. H. Kremer gewond zijn; terwijl de machinistleerling le kl. C. H. Kammeijer is ver dronken. Blijkens een bericht van de Indische Regee ring overgeseind ten behoeve van den Internatio nalen Gezondheidsraad te Konstantir.opel, heerscht de cholera epidemisch te Kotta-Radja CAtjeh). Blijkens mededeeling van den waarnemenden consul der Nederlanden te Malta zullen de van de Philippijnsche eilanden, Java en Sumatra ko mende schepen, bij aankomst aldaar, na ontsmet ting, onderworpen woaden aan eene quarantaine var, 21 volle dagen. Amsterdam, 3 Oct. Het lijk van een zeven jarig knaapje, dat sedert eenigen tijd alhier werd vermist, is uit de Oude Waal opgevischt. Dinxperlo, 3 Oct. Zekere Van B. uit deze gemeente is spoorloos verdwenen, met zich ne mende 10.000 mark van zijn broeder. Men ver moedt, dat het zijn plan is naar Amerika te gaan. Souburg, 3 Oct. Een ingezetene van deze gemeente viel eergisteren van het balkon van den in vollen gang zijnden Middelburgschen stoom tram en werd overreden. De ODgelukkige, een oppassend man, laat een vrouw en zes kinde ren na. Hillegom, 3 Oct. De Noord-Zuidhollandsche Stoomtramweg-maatschappij vervoerde in de maand September 26,785 reizigers, met eene opbrengst van f 6311.01. Krommenie, 3 Oct. Alhier is een meisje van circa 5 jaar in net water gevallen en aan de ge volgen overleden. Utrecht, 3 Oct. In de laatste dagen zijn alhier van eenige schoolgaande kinderen de oor belletjes en halskettingen op straat door een om streeks 12 a 14 jarig meisje ontvreemd. Weert, 3 Oct. Het 13 jarig zoontje van den molenaar Driessen alhier, had Vrijdag jl., bij het verrichten van eenige werkzaamheden, het onge luk tusschen het raderwerk van den molen te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat zijn hoofd en arm letterlijk verbrijzeld werden. Bergen-op-Zoom, 3 Oct. Twee onderofficie ren van het alhier garnizoen houdend 3de reg. inf. zijn naar Frankrijk gedeserteerd, medenemende ongeveer f 300 uit de soldatenmenage. Rhenen, 3 Oct. Een Duitscher, werkzaam aan den bovenbouw der brug over den Rijn viel dezer dagen vau de brug en gaf eenige oogenblikken daarna den geest. Eindhoven, 3 Oct. In de stoomkoperslagerij van den heer V. G. alhier heeft dezer dagen een hevige ontploffing plaats gehad. De oorzaak wordt gezocht in het opboopen van gasdampen in den blaasbalg, die met het vuur in aanraking kwamen Uit de volgende opgave blijkt hoe- zeer de snelheid van het reizen in de laatste jaren is toegenomen. Iu het jaar 1830 had men 70 dagen noodig om van Engeland de Kaap de Goede Hoop, 120 om Bombay en 130 om Sydney te bereiken. Eene reis van Engeland naar New- York duurde 40 dagen, naar Jamaica 42, naar Rio de Janeiro 56 en naar Valparaiso 110 dagen. In den tegeuwoordigen tijd vereischt de post het volgende aantal dagen om deze plaatsen le bereiken: Kaapstad 21, Bombay 18, Sydney 43, New-York 10, Jamaica 18, Rio de Janeiro 21 en Valparaiso 39 dagen. Er is op de geheele aarde nauwelijks eene eenigszins belangrijke plaats te vinden, ate men uit Londen niet in twee maanden zou kunnen bereiken; zelfs eene reis naar onze tegenvoeters duurt slechts 6 weken. Een specialiteit op het gebied van lucifers berekent dat er tegenwoordig dagelijks 60,000,000 van die houtjes in Europa verbruikt worden. In Engeland en Frankrijk worden er jaar lijks 250,000.000,000 vervaardigd. De firma Dixon, te Manchester, levert er dagelijks 9,000,000 af. In 1'Illustration waarschuwt Paul Bert ten zeerste om noodeloos kruipende dieren aan te raken of in de hand te nemen, en dit vooral kinderen te verbieden. Het vocht, dat padden uitspuwen, wanneer men ze boos maakt, veroor zaakt op de menschelijke huid een ontsteking, die dikwijls zeer langzaam geneest; wanneer men dit vocht in de oogen krijgt, zijn de gevolgen veel ernstiger, en het einde is dikwijls volslagen blindheid. Alleen het aanraken dezer dieren is reeds gevaarlijk, daar, volgens Paul Bert, de puisten, die men op de huid der padden vindt en ook, hoewel minder zichtbaar, op die der salamanders en kikvotschen, werkelijk vergift be vatten. Over het algemeen wordt de kikvorsch als geheel onschadelijk beschopwd, en toch kunnen er vele gevallen van oogontsteking worden aan gehaald, die alleen onstonden, doordien men zich in de oogen wreef, na te voren een kikvorsch te hebben aangeraakt. Paul Bert heeft na het open krabben der huid, die vooral bij kikvorschen zeer rijk aan kliertjes is, een vocht verkregen, waarvan één droppel, aan een musch toegediend, na hevige stuiptrekking diens dood tengevolge had. De zelfde uitkomst werd bij den kikvorsch zelf ver kregen, alleen volgde de dood niet zoo spoedig. Een habitué van het theater „de la Monnaie" vraagt aan VIndép. de opname van de volgende regelen: De bezoekers van het schellinkje worden beleefd maar dringend verzocht, hun pijpen niet «it te kloppen op de hoofden der toeschou wers van de lagere rangen". Uit het museum te Grenoble is eene kostbare verzameling van gouden en zilveren gedenkpenningen gestolen. De waarde er van wordt geschat op 800,000 fr. De vrouw van den eischer inhetver- maarde Tichborne-proces den man die zich valschelijk uitgaf voor den erfgenaam der Tich- bornes, en als bedrieger en oplichter gestraft werd is thans met twee onwettige kinderen in een werkhuis bij Southampton opgenomen. Zij noemt zich nog altijd nLady Tichborne" en is ook zoo in de registers van het huis ingeschreven. Zij werd een tijdlang onderhouden door eenige vrien den van haar echtgenoot, maar dezen ontrokken haar hunne ondersteuning om haar slecht gedrag, en de Lady was eindelijk genoodzaakt, een toe vlucht in het werkhuis te zoeken. De stoomboot Robert, kapitein E. Lee, van Vicksburg naar New-Orleans bestemd, is ge heel verbrand. Ongeveer 20 personen zijn daarbij omgekomen. Een nieuwe manier vansolliciteeren werd volgens de Soer. Ct. dezer dagen in prak tijk gebracht door een sollicitant, welke schreef: „H. E. G. Heer! Ik heb de eer u een be trekking te vragen bij het Dep. van Financiën. Ik voeg hierbij mijn stukken. Indien ik einde der maand geen antwoord van u heb, zal ik het er voo) houden, dat ik aangenomen ben en zal ik den ln September mijn post komen bezetten". Het Engelsche „kerkschip," waarvan wij onlangs gewag maakten, bevindt zich thans te Hamburg. Aldaar r.eemt het namelijk een orgel in, en vertrekt dan naar de Noordzee, om de aldaar zich ophoudende talrijke Engelsche visschers tot kerk te dienen. Het vaartuig reist vanwege de Thomas-Church-Society. De Duitsche Kroonprins en zijn ge- malin zullen den 25en Januari a. s. hun zilveren bruiloft vieren en er worden reeds groote toebe reidselen daarvoor gemaakt. Het bestuur van den Duitschen krijgsmansbond wil ter herinnering aan het feest een weeshuis voor kinderen van Duitsche soldaten stichten, en heeft een inschrijving daar voor geopend. In Duitschland worden dik w ij ls uit de volheid des harten overdrachtelijke uitdruk kingen gebezigd die veel indruk maken. Bekend is onder anderen de aanspraak, die een Minister in 1848 tot de Weener studenten hield, waarin hij zeide: „De wagen der revolutie rolt voort, en knarst onder het voortrollen op de tanden." In even gezwollen taal verklaarde een democraat: „Wij zullen al onze schepen verbranden, en met volle zeilen den Oceaan der vrijheid instevenen." Minder bekend is de toespraak, die de burge meester van eene Rijnlandsche gemeente tot Keizer Wilhelm kort na diens kroning te Versail les hield. „Geen Oostenrijk, geen Pruisen," zeide de bezielde burgemeester „slechts één Duitsch land! Dat waren de woorden, die de mond van uwe Majesteit altijd in 't oog heeft gehad. Echt Duitsch is ook een volzin uit eene geleerde boekbeoordeeling van professor Johannes Scherr. „Uit de donkere gewesten van philosophische vraagstukken," zegt de professor, „laat de dichter eensklaps zwermen van zangen opstijgen, die ver schitterende paarlen van denkbeelden in hunne bekken dragen." Behalve het recht van kosteloos reizen op alle spoorwegen des lands, dat, zooals men weet, de Fransche afgevaardigden en sena toren sedert eenigen tijd genieten, hebben de heeren ook nog een ander aardig voordeel. Bij de Staats-tabaksfabricage wordt rl. opzettelijk voor hen een soort van zeer goede sigaren gemaakt, die zij zich kunnen aanschaffen tegen den geringen prijs van 10 centimes per stuk. Een nonplusultra der reclame. Op het kerkhof Père la Chaise te -Parijs bevindt zich op een grafmonument het volgende opschrift: „Hier rust Clara Maria ZEchtgenoote van Jan Zbeeldhouwer. Dit monument werd door hem opgericht ter herinnering aan de dierbare afgestorvene en tevens als proeve van zijn beeid- houwerstalent. De prijs van zulk een grafsteen is 500 franks. Een kroeghouder te Portsmouth had sedert eenigen tijd de gewoonte van Zondags ochtends uit te gaan met een dikke tinnen buis, die om zijn lichaam paste, en die een hal ven gallon sterken drank bevatte. Zoo bediende hij al rondwandelende zijne klanten. Hij beweerde voor de rechtbank, dat dit zoo zijn manier was van sterken drank te genieten: hij gebruikte die nu eenmaal graag uit zulk een tinnen buis. Niet temin moest hij 40 shillings boete betalen. De jacht op pauwen is tegenwoordig in Bombay zeer in zwang. Deze vogeis worden daar in menigte in de bosscher; gevonden, en pauweneieren zijn ook een voornaam handelsar tikel in Indië. De inboorlingen hebben een zonder ling oud spreekwoord, dat zij den pauwenjagers herinneren; „Als gij den pauw ziet, pas dan op den tijger," want zij beweren, dat deze twee ongelijke diersoorten samen in volkomen een dracht leven. Dr. Alfred Carpenter, ie bekende hygiënist, heeft nogmaals, met onbezweken vol harding, het zwaard getrokken tegen de afschuwe lijkheden der mode. Hij deed dit in het thans te Newcastle vergaderde gezondheids-congres. De kleedingstukken tegen welke dr. Carpenter ditmaal van leer trekt, zijn de kachelpijp hoed van conservatieve mannen en het rijgkenrs mitsgaders het mismaakte schoeisel van dwaze vrouwen. Tegen het rijgkeurs viel bezwaarlijk iets nieuws meer aan te voeren. De medische wetenschap heeft er al wel eene eeuw lang tegen gefulmi neerd en telkens steekt die zotte misstand het hoofd weer op. Het schijnt dat er ten allen tijde een aantal vrouwen geboren worden, hersenloos genoeg om hare gezondheid te willen opofferen aan elke gril van hare modenaaister. Aan deze schepseltjes zijn alle vermaningen verspild. Haar geval is hopeloos. De kachelpijphoed, zoo leelijk en ondoelmatig, wordt in Engeland nog slechts in strenge eere gehouden door de schooljongens der hoogere klassen, en door de beursmannen, bij wie hij de rigueur is. Men vermoedt dus dat hij eindelijk bezig is zijn taai leven van zelf al uit te blazen. Bedenkelijker staat het geschapen met het vrouwelijk schoeisel: de laarsjes met hooge hakken en spitse toppen. Tegen deze smakeloosheid, die nog maar niet sterven wil, bracht dr. Carpenter een geduchte acte van be schuldiging in. Een gansche lijst van kwalen legt hij haar ten laste, beginnende met likdoorns, en eindigende met dyspepsie en derzelver nasleep, als gevolg van het gemis eener gezonde, natuurlijke wandelbeweging. Dr. Carpenter doet een model schoeisel aan de hand, waarvan de hoofdtrekker, zijn: breede, matig hooge hakken, en breede punten, zoodat de teenen in den schoen hare natuurlijke ligging kunnen behouden, en de voet, die zich bij eiken stap als eene boog uitzet en samentrekt, vrije speling hebbe. Inzonderheid voor kinderen beveelt hij een dergelijk schoeisel aan. Davos krijgt als herstellingsoord een geduchten mededinger in Andermatt, in het dal Urseren, aan den St. Gothardweg. Het Cen traal Zwitsersch geneeskundig genootschap heeft aangetoond, uit statistieke opgaven, dat Ander matt, iu den winter meer zonnige dagen en min der last van sneeuw heeft dan Davos. Daarenboven ligt het 60 meter lager, en is de gemiddelde tempe ratuur er 10° hooger dan te Davos. Men verzekert, dat er sedert vijftien jaren onder de bevolking van 600 zieleu geen enkel geval van borstziekte is voorgekomen, en dat er ruim vijftig menschen boven de zeventig jaren worden gevonden. Naar men beweert, zou door een landbouwer van den Hoorn op Texel een geweer schot zijn gelost in de richting van het rijtuig, waarmede de heer Ehl. Weerdingen, predikant der Herv. gem. die naar Chaam vertrok, het dorp verliet. Niemand werd getroffen. De justitie moet zich reeds met de zaak bemoeien. In de laatste weken is het meerma- len gebeurd dat partijen worst, uit Deventer afkomstig en naar Rotterdam verzonden, door de politie aldaar als bedorven in beslag genomen en vernietigd werden. Nog in deze week is een partij van 100 pd. begraven. Indien dit nog eenigen tijd op die wijze voortgaat, dan is het te verwachten dat de Deventer worst, waaraan nu en dan een luchtje blijkt te zijn, den tegen- overgestelden roep zal verkrijgen van de „Deven ter koek". Het stoomschip Nemesis, dezer dagen van New-York te Amsterdam aangekomen, bracht een 300-tal teleurgestelde landverhuizers terug, voor de grootste helft (160) Italianen, die heden per stoomschip de terugreis naar hun vaderland voortzetten. De toestand, waarin deze lieden ver keerden, wekte medelijden. Italië schijnt zijn Edison gevonden te hebben in een eenvoudigen boer, Cruto ge naamd, uit Piossasco iu Picinont, die door de dorpelingen met den bijnaam van „den gek" be stempeld was. Na 13 jaren geduldig zoeken moet hij er in geslaagd zijn zuivere kool door middel van den eleetrischen stroom zoodanig op een voorwerp te brengen, dat die nauwkeurig den vorm van dat voorwerp reproduceert; iets waarnaar Edison en anderen tot nog toe te ver geefs zochten. De reproductie in metaal door de galvanoplastiek is bekend, doch de methode van Cruto moet goedkooper en beter zijn. Ook moet hij er in geslaagd zijn de electrische verlich ting te verdeelen tot in lampen van de sterkte van één gasvlam er. minder; hij heeft daartoe koolstaven weten te vervaardigen zoo licht als een paardehaar, electrisch en buigzaam als het staal en wat het wonderlijkste is nog hol op den koop toe. Deze koolstaven, iu den vorm van hoefijzers gebogen, aan platina bevestigd en in een luchtledige glazen k1 ik geplaatst, vormen de electrische lamp van C-uto. De Newyorker bladen zijn vol van de buitengewoon schitterend: ontvangst, die aan de overgeblevene drie opvaren len van het poolschip de Jeannette (de ingenieur Melville er. de matrozen Novos er. Nindermann), bij hunne aankomst te New-York is ten deel givallen vanwege de bur gerij, de stad en het laud. Met de grootste zorg voerde Melville de 2 kisten mede, waarin het logboek, de aanteekeniugen, enz. van wijlen kapi tein Lelocg zich bevinden. De drie zeelieden zijn de gasten van de Regeering. Voer de betrekking van schrijver bij de politie te Amsterdam hebben zich. ruim 250 sollicitanten aangemeld. De heer J. J. C. M. Eschauzier, deurwaarder der dir. bel. te Kollum, was de gelukkige uitverkorene. Een ingezetene y an Nogent, die met zijn jonge vrouw een concert bijwoonde, verwij derde zich een oogenblik uit de zaal, omdat hij zich onpasselijk gevoelde. De ongerustheid der dame over de vrij langdurige afwezigheid van haar echtgenoot nam niet weinig toe, toen een politie beambte haar in alle stilte verzocht hem te volgen. Zij vond slechts het lijk van haar man terug; een aanval van beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. De groote trap in het nieuwe stad- huis te Parijs zal 100 treden hebben en van Carrarisch marmer zijn; elke trede zal 400 franks kosten. De drank heeft ou langs weer te Frome een man tot een dubbelen moord gebracht. Phippen een landbouwer aldaar die aan den drank verslaafd is, heeft in beschonken toestand, zonder eenige aanleiding, twee bij hem werkende ar beiders doodgeschoten. Hij wondde verder nog een knaap zoo ernstig aau den arm, dat die afgezet zal moeten worden. Rochefort, de bekende Lanterne-man, verzekert, dat de Czaar niet te St. Petersburg is geweest. Een metalen automaat, die onberispelijk groette, werd in een rijtuig rondgetoerd. Een Duitsch vrouwenblad maakt melding van het feest van mevr. Bosboom Toussaint, maar noemt or.ze letterkundige landge- noote de voornaamste schrijfster van Denemarken, en plaatst dan ook het bericht onder het hoofd Denemarken. Evenwel wordt er bijgevoegd, dat aan deze „Deensche" schrijfster grootsche ovaties werden gebracht door alle letterkundigen van Nederland. De Duitschers mochten nogal klagen over de gebrekkige geographische kennis en de oppervlakkigheid der Franschen! Professor S. T. Tompson beschreef in de Times eene belangrijke proefneming met electriciteit als motor. Verleden Donderdag be proefde de Electrical Power Storage Company op de Thames een ijzeren schroefbootje van 26 voet lengte, 5 voet breedte en 2 voet diepte, gedreven door middel van opgehoopte electriciteit. De onder den vloer van het vaartuig geplaatste accumulators bevatten voorraad voor vier uren. Het scheepje liep flink tegen het tij op, met een snelheid van acht knoopen. De Spectator droomt nu reeds van eene door electriciteit gedrevene vaart over den Atlantischen Oceaan, met accumulators, voortdu rend aangevuld door een dynamo, welken de vaart zelve van het schip in beweging zetten zou. Terwijl e er gi s t er en-m idd a g te ruim drie uren, eene vrouw op denDam teAmst. een praatje hield, en in het vuur van haar discours verzuimde op een tweejarig kind, dat zij bij zich had, het noodige toezicht te houden, werd dit door een voor bijrijdende postkar aangereden, tengevolge waar van het aan het hoofd werd verwond. Dat nood lottige babbelen! Een tijdelijk bewoner van Helgo- land, die de vrije oogenblikken, welke het gebruik der baden aldaar hem overlaat, gebruikt om in de Noordzee te visschen, heeft dezer dagen een voorwerp van den bodem der zee gehaald en aan het aquarium te Hamburg ten geschenke gezon den, zooals tot heden, zoover bekend, r.og in geen ander aquarium prijkt. Zware bundels zeeanjelieren hebben zich ontwikkeld op een ouden afgedragen schoen. Gedeeltelijk hebben zij zich ontwikkeld op het bovenleder en de zool; andere steken de bevallige kopjes heel naïef door de oogen, die de voormalige bezitter in dit schoeisel geloopen heeft. De landbouwer Egbert Reinen te Maashees (Limb.) heeft een 8-jarig varken dat reeds de som van f 1320.27 heeft afgeworpen, zijnde de opbrengst van 165 jonge varkens die dit dier grootgebracht heeft; bovendien zullen nog 8 biggen eerstdaags verzilverd worden en zal ten slotte het varken ook nog wel wat waard zijn voor den slager. Uit het gevecht op Atchin van den 7en Aug. toen kapitein Bode zich door een troep van 500 Atchineezen moest heenslaan, komen de vol gende schoone trekken voor in een brief aan de Sumatra Ct.-. „Voorbeelden van moed en zelf opoffering zijn hier natuurlijk weder geleverd. Zoo trachtte een soldaat een gewond en neergezegen kameraad op zijn rug te nemen, maar dit trachtende te doen, bleef hij een weinig achter. Onmiddellijk werd hij door vier met klewangs gewapende Atehineezen omsingeld. Hij had zich nog kunnen redden, door zijn makker in den steek te laten, maar neen, met dezen naast zich op den grond, aanvaardt hij den ongelijken strijd, doet twee zijner aanvallers in 't zand bijten, doch bezwijkt eindelijk zelf en valt, overdekt met wonden, dwars over het lichaam van zijn wapenbroeder heen. Een ander geval. Een ziekenoppasser was bezig de wonden van een gevallen soldaat te verbinden, toen hij een schot in den arm kreeg. Een oogenblik staakt hij zijn arbeid, om zich zelf een doek om den arm te binden; nauwelijks is hij hiermede gereed, of hij hervat zijn werk bij den kameraad, doch kort daarop wordt hij opnieuw door twee schoten getroffen, als wanneer hij bezwijkt, om misschien nooit weder op te staan." Een vrouw, in dienst van eenkermis- reiziger, ondernemer van de vertooning genaamd „pak de leuning", verwijderde zich dezer dagen heimelijk uit Arnhem, met zich nemende eenige gouden sieraden van de vrouw van haren „pa troon". Zij is echter gisteren te Esschen nabij Roozendaal door de Belgische gendarmerie aan gehouden, nog in 't bezit van het gestolen goud. Nadat haar dit was afgenomen, is zij, als reeds de grenzen gepasseerd, weder op vrije voeten ge steld China blijft niet in alle opzichten bij het beschaafde Westen achter. Terwijl Berlijn de eenige stad op het Europeesch vasteland is waar, zeer onlangs, de electrische straatverlichting v oor een paar wijken werd ingevoerd, wordt Shanghai', of tenminste het Europeesche gedeelte van die

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2