BI NENLAN I). teraad te Weenen, belast met de voorbe reiding der feestelijkheden, bet voorstel ge daan, dat op plechtige wijze door eene de putatie, met den burgemeester aan het hoofd, den Keizer een adres worde aangeboden en dat, ter berinnering aan het belangrijke gedenkfeest, een penning geslagen worde, waarvan den Keizer een exemplaar in goud zal worden aangeboden. Een correspondentie uit Lima van 13 September in de Herald deelt mede, dat de vice-president van Peru, Montero, te Arequipa is aangekomen, daar een mi nisterie heeft gevormd en met Bolivia on derhandelde over voortzetting van den oor log. Hij had 5000 man onder zijn bevelen. Inmiddels was in Bolivia een voorstander van den vrede, Arje, tot president gekozen. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens het Vaderland worden de onderhan delingen over een handelstrsctaat te 's Gravenhage tusschen onze Begeering en het Fransche gezant schap gevoerd. Bloemendaal, 6 Oct. De beide heerenhof steden „de Bijp" en „B-uiten-Bijp", te zamen groot 17 hectaren, 5 aren en 40 centiaTen, zijn gisteren bij publieke verkooping overgegaan aan den heer W. <7. Schram qq. te Amsterdam, voor de som van f 105,135. Naar men verneemt, zal een en ander ingericht worden als uitspannings oord enz. op groote schaal. Botterdam, 6 Oct. EergisteFeu-middag is door een schipper in de Oudehaven alhier, drijvend gevonden bet reeds in ontbinding verkeerende lijk van een manspersoon, dat herkend is voor iemand die sedert 29 September 11. werd vermist. Volgens de Sprokkelaar bestaat het voor nemen om ook hier ter stede een logement voor vrouwelijke personen op te richten, zooals er een te Amsterdam bestaat. Amsterdam, 6 Oct. Door de politie alhier is naar de cellulaire gevangenis overgebracht een kofliehuisbediende, die, een postwissel aan eens anders adres machtig geworden zijnde, zich daarmede ten postkantone vervoegd en het bedrag van den wissel geïncasseerd had, daarop valsche- lijk plaatsende de handteekening van den ge adresseerde. Leens, 6 Oct. Alhier is de landbouwer K. H. B. op treurige wijze om het leven geKomen. Zijn hollend paard wierp hem met rijtuig en al ir, eene sloot, waaruit hij zich niet kon redden. Ursem, 6 Oct. Na van tijd tot tijd zijn vee en geoogste granen van de hand te hebben ge daan, is zekere P. H., landbouwer en veehouder, alhier, sedert eenige dagen verdwenen, waarschijn lijk is hij naar Amerika vertrokken, met achter lating van vrouw en kinderen, doch met de aan wezige contanten bij zich. Hengelo, 6 Oct. De man, die eergisteren avond op den spoorweg tusschen Hengelo en Enschede werd overreden, is herkend als te zijn zijn zekere H. F., schoenmakersknecht, alhier woonachtig. Ameide, 6 Oct. Uit de rivier de Lek, even beneden deze gemeente, is het lijk opgehaald van Mej. W. H. v. L., die in den nacht van 25 op 26 Sept. 11. hare woning had verlaten. Leeuwarden, 6 Oct. In het tuchthuis alhier waren op den ln dezer 307 gevangenen, waar onder 9 levenslang veroordeelden. In 1872 werd te Berlijn een dienst- meisje, Ida Sell., wegens diefstal tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens het stelen van een gouden ring. Het meisje zwoer bij alles, wat haar heilig was, onschuldig te zijn. Wel had zij den ring van haar meester, een broodbakker, eens gehad om naar een bal te gaan, maar ze had het kostbare voorwerp, te huis komende, weer geborgen op de plaats waar ze 't gevonden had. Zij werd niettemin veroordeeld en onderging haar gevange nisstraf. Doch onlangs, bij het vernieuwen van der. uloer in de woning des bakkers werd de ring daaronder, dicht bij een muizengat gevonden. De bakker heeft aan de inmiddels met een werkman getrouwde Ida een aanzienlijk geschenk in geld er, aan de justitie het verzoek gezonden het proces te heropenen, opdat zij nog onschuldig worde verklaard. Dezer dagen zijn driehonderd Engel- sche mariniers van Kaïro uit, de pyramiden gaan bezoeken. Zij maakten eene eenigszins grappige vertooning, daar zij allen op ezels gezeten waren en sommigen kennelijk van de kunst van rijden niet veel verstonden. De commando's werden in zee manstermen gegeven: „stuurboord, bakboord" enz. Een kapitein van hetAmerikaansche leger, zekere Williams, heeft een vernuttig toestel bedacht, waardoor men in staat is uit een in beweging zqnden spoortrein telegrammen te ver— zeuden. Op de spoorweglijn tusschen Atlanta (Georgië) en Charlesville (Virginië) zijn met die inrichting reeds geslaagde proeven genomen. Men begrijpt het gewicht van die uitvinding, waardoor de passagiers in staat zijn onderweg telegrammen te verzenden, terwijl tevens de beambten van den trein daandoor in onmiddellijke verbinding zijn ge bracht met de chefs der verschillende stations. Te Donkerbroek heeft een jager in 25 schoten 17 hazen, 5 patrijzen en 1 korhoen gedood. Te Deltstrahuizea schoot iemand, die nog nimmer een jaehtaete had gehad, op 1 dag S hazen. D e Deutsche Versicherungszeitung m a a k t g e- wag van een nieuw geneesmiddel tegen de be smettelijke keelziekte, dat niets anders zou wezen dan terpentijn-olia. Een apotheker te Schöneberg heeft dit middel toevallig ontdekt. Bij de kin deren die de ziekte in hevige mate had aange grepen, had de dokter alles te vergeefs aangewend, totdat de apetheker in vertwijfeling zijn toevlucht nam tot de zeer sterk samentrekkende terpentijn olie. Hij schreef er den kinderen 's morgens en 's avonds een theelepel van voor, en zag den volgenden dag reeds eene merkbare verbetering. Op den vierden dag was het gevaar der ziekte volkomen geweken. Toen nu de apotheker zijne kleine patiënten aan den dokter voorstelde, wendde de laatste het middel in hevige gevallen aan, en verkreeg, zooals voor eenigen openlijk verklaard werd, een bevredigenden uitslag. Volgens een bericht uit Grenada is in de oude voorstad Zacatin aldaar verleden Maan dag een hevige bracd uitgebroken, welke onme telijke schade aangericht heeft en waarbij negen menschen moeten gekwetst zijn. Snelheid van sneltreinen.De zoo genaamde Vliegende Hollander, de snelste trein der Engelsche Groot-Wester-Spoorbaan, legt den 313 kilom. of ruim 56 uur langen weg, tusschen Londen en Exeter, in 4 uur en 14 min. af. Hij houdt onderweg viermaal op. Zijn gemiddelde snelheid is ruim 13 uur per uur gaans. De van Londen naar Leeds loopende trein van de Groot- Ooster-Spoorbaan gebruikt over de 300 kilom. 4 uur, en doorloopt dus per uur 13'/2 uur. De Vlie gende Schotlander van de Midland Spoorweg heeft op den 683 kilom. langen afstand een gemid delde snelheid van 65 kilom. of 143/< uur per uur. De snelste trein der geheele wereld bestaat thans tusschen Jersey en Philadelphia, behoorende aan de Amerikaansche Pensylvaaische spoorweg maatschappij. De snelheid bedraagt hier op den 142 kilom. langen weg 157a uur per uur. Erzijn op dit oogenblik niet minder dan een-en-twintig steden, groot en klein, in de Vereenigde Staten, die den naam Garfield dragen. Er is weer een schouwburg afge- brand, en wel thans in de Zweedsche stad Orebro. De brand ontstond op het tooneel, door een nog onbekende oorzaak. Het publiek was gelukkig nog niet in het gebouw, maar de meeste acteurs en actrices waren in hunne kleedkamers. Zij namen in groote verwarring de vlucht; velen langs de brandladders, ofschoon de trappen nog zeer goed toegankelijk waren; een der dames sprong zelfs uit een raam op de tweede verdieping; zij bezeerde zich gelukkig niet. De vlamim n verspreidden zich zoo snel, dat het gebouw niet te redden was, maar de omliggende gebouwen, het telegraafkantoor en een groote drukkerij, bleven met veel moeite be houden. De schouwburg was verzekerd voor 100,000 kronen. Punch rijmt het volgende klinkdicht op den nieuwen Sheriff de Keyser: De Keyser some say, Sir, „Pronounce it De Kayser." That can't be the way, Sir Perhaps those are wiser Who call you De Kiser. Now which shall it be Sir, Kay, Ki, or De Key, Sir? Choose one of three, Sir, And give us the key, Sir. But, Sheriff de Kiser, De Kayser, De Keesir, No matter, mon cher, if a Sher-iff you be, Sir. De politie te Botterdam heeft eene arrestatie gedaan, waarbij eene zeer belangrijke inbeslagneming heeft plaats gehad. Zekere K., die vroeger een sigarenwinkel op den Binnenweg heeft gehad, woont thans in de Coolsche straat, alwaar hij zich uitgaf voor reiziger in tabak. Eeeds sinds eeni gen tijd was hij aan een winkelier in de binnenstad ongeveer j 3 schuldig geweest, en telkens wan neer er met eene quitantie om dit bedrag werd gezonden, had hij onder het een of ander voor wendsel de betaling uitgesteld. Toen nu eergis teren de loopknecht van den winkelier andermaal bij hem kwam, verklaarde hij, wel een bankbiljet van J 60 te hebben, maar het niet te willen afgeven als hij niet dadelijk geld terug kreeg. De knecht ging met die boodschap naar den patroon Urug. Deze gaf hem nu wel het noodige bedrag van 57 en zond hem daarmede naar K., maar vertrouwde de zaak toch niet. Het zou toch niet zoo heel onmogelijk zijn, dat de schuldenaar de 57 inpalmde, het bankbiljet hield, en naderhand beweerde, het aan den knecht te hebben gegeven. Iu alle geval, de winkelier ging met deu knecht mede en bleef voor de deur wachten. Eenige oogenblikken later kwam de knecht het huis uit, en ja wel, alles was in orde: daar was het bankbiljet! De winkelier echter, hetzij uit wantrouwen of slechts uit voorzorg, scheen het noodig te achten, zich van de echtheid van het biljet te overtuigen. Hiertoe bestond de beste gelegenheid bij de Bijbauk op de Leuve- haven. Het biljet werd aldaar onderzocht en on middellijk naar Amsterdam gebracht, alwaar ten kantore der Nederlandsche Bank werd geconsta teerd dat het een valsch biljet was. Nauwelijks was dit bericht hier ontvangen, of de politie nam maatregelen om K. in handen te krijgen. Gis teren-middag kreeg zij hem in de nabijheid zijner buurt in 't oog. Zoodra hij dit bemerkte, ging hij op den loop. Door de agenten vervolgd, nam hij de vlueht naar zijr.e woning alwaar de politie binnendrong en hem in hechtenis nam. Bij de daarop gevolgde huiszoeking vond men onder het bed eene kist, bevattende alle noodige lithogra- phische toestellen, met gereedschappen en benoo- digdheden, die bij het maker, van valsch bank papier dienstig kunnen zijn. Doch bij nader onderzoek vond men ook een hoop valsche bank biljetten van f 60 en van f 100, eenige reeds geheel, andere nog slechts gedeeltelijk afgewerkt. Dit alles werd door de politie medegenomen, terwijl K. naa-r de gevangenis werd gebracht. In het jaar 1881 werden te Londen niet minder dan 17,54'5 havelooze honden door de politie in verzekerde bewaring genomen. De pa troons en patronessen van het asiel staan tegen over een dergelijken toeloop met de handen in de haren. Een slager te Deventer heeft het goede voorbeeld gegeven om den prijs van het rundvleesch met 10 cent per kilo te verlagen. Uit een advertentie in de Tablet zien wij, dat de firma Humphrey, Hyde-Park te Londen, kerken, kapellen, scholen, huizen en boerderijen verhuurtzij heeft ijzeren gebouwen te huur, die 10000 personen kunnen bevatten. Deftig als de Hollander is, zegt Mr. O. in de Gelderlander, ontbreekt het hem ten eenen male aan geschiktheid voor de causerie of causette. Mijlen achtereen kan-i in den spoor wagen zitten en droomerig rondgluren, zonder dat 't hem zal invallen een praatje aan te knoopen met zijn reisgenoot. Om 't stemgeluid van dien taciturne te vernemen is niet minder noodig dan een ontsporen, een botsing van treinen of wel 't openschuiven van een raampje, als wanneer hij dadelijk weeklaagt over „vreeselijken tocht". Geen onmondiger mensch dan ook op den aard bol dan 'n Hollander die voor plezier op reis is, behalve aan de table d'höte waar-i eet voor drie, en in 't Parlement waar-i zen tong roert voor vier. Dagen lang kan-i daar wawelen over 't "ontstaan, den loop, en de oplossing" eener ministeriëele crisis, "verdeeld in vijf perioden"; over "waar zijn wij en waar gaan wij heen" enz. enz. Soms wordt-i dan bloemrijk: "'n sterf bed zonder lijk, 'n geboorte zonder wicht, 'n kind met 'n lijkkleur" of trekt hij hyperbolisch een parallel tusschen la greve des femmes van Louise Michel en de grève ministérielle van Baron Graaf v. Lynden. En van al dat parlage nog niet uitgepraat, verlangt-i dan nog overlegging van stukken ten einde haarfijn te vveten wat er is gesproken tusschen den Koning en Tak, om daarna weer opnieuw zijn oratorisch kraantje wagenwijd open te zetten. Inmiddels dreigen twee provineiën onder water te loopen; wat nood? Droogstoppel blijft maar doorwawelen totdat-i zen laatste woordje a la Slijmering heeft uitge- slijmerd, en vraagt van der Schrieck al om in lichting omtrent 't bezwijken van de sluis bij Crevecoeur, dan decreteert de Droogstoppelarij dat hij, v. d. Schrieck en de watersnood maar geduld moeten hebben tot „een nader te bepalen dag"; immers, zoo zegt President v. Rees, 't zou niet deftig van ons zijn, der. Koning op antwoord te laten wachten, vooral nu Z. K. H. hoe eer hoe liever zijn rug weer wenscht te keeren aan de Hofstad. De Pruisische Min is tervan hetspoor- wezen heeft last gegeven, om tegen het aanstaande jaar op alle staatsspoorwegen de waggons der verschillende klassen ten gerieve van het publiek, onderscheidenlijk te doen schilderen, namelijk die der le klasse geel, die der 2e groen, die der 3e bruin en der 4e grijs; zoodat men op den eersten blik, ook in de grootste drukte, terstond weet waar men wezen moet. Van wege de directie der stoom- vaartmaatschappij Nederland is aan den kapt. luit. ter zee Jhr. C. G. Six, commandant van het schroefstoomschip Marnix, een fraai gouden re montoir aangeboden, als blijk van erkentelijkheid voor de door genoemden commandant verleende hulp bij het ongeval, hetwelk aan de Voorwaarts on langs is overkomen. Woensdag-nacht zag een agent van politie te Arnhem een man met een gevulden zak op den schouder loopen. Toen hij naar den in houd vroeg, werd hem door den drager medege deeld, dat daarin steenkolen wareu, doch bij onderzoek bleken het stukken lood te zijn, afkom stig van de stadskorenbeurs, welker bekapping langzamerhand geheel van lood ontbloot beloofde te worden, daar deze man nog in betrekking stond met 8 jongens van 14 19 jaar, die op verschilllende tijden en alleen of voor gezamenlijke rekening grootere of kleinere stukken losrukten en bij een opkooper van de hand deden. Ook zinken pijpen, die veel in den laatsten tijd werden ver mist, waren van hunne gading, zoodat door de ontdekking van dit complot, een ware boevenbende is opgedoekt. Drie hunner zijn reeds aan de Jus titie overgeleverd, terwijl de overigen op vrije voeten zijn gesteld. Een zeldzaam voorkomend geval deed zich dezer dagen bij de familie Schmitter te Lobberich, niet ver van Venlo, voor. De ouders vierden de gouden bruiloft, twee van hun kinderen de zilveren en een kleinkind de groene bruiloft. Eer. paar jaren geleden werd de omtrek van Straatsburg onveilig gemaakt door een man, die vrouwen en meisjes met een dolk aanrandde. Er werden daar niet minder dan 18 vrouwen door hem aangevallen, die hij bijna allen een steek in de borst toebracht. Hij verdween daarop plotseling uit die streek, maar herhaalde eenigen tijd later zijn zonderlinge aanvallen te Bremen, waar hij eindelijk gevat werd. Deze man, een kapper, Théophile Mary, werd te Bremen tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld en daarop aan het gerecht te Straatsburg uitgeleverd. Daar stond hij onlangs terecht. De 18 jonge vrouwen die hij gelukkig niet gevaarlijk verwond had, verschenen als getuigen tegen hem, en het gerechts hof veroordeelde hem tot nog een jaar gevangenis straf boven het vonnis dat te Bremen over hem geveld werd. Woensdag-morgen heeft men op de rivier de Lek, nabij het Hagesteinsche rek, eene zeehonden-familie gezien. Het is niet met zekerheid te zeggen, of de ongeuoode en zeer brutale gasten zich thans stroom op- of afwaarts hebben hegeven. De visschers zijn weinig op hun bezoek gesteld. Pogingen om deze dieren te bemachtigen, zijn vruchteloos gebleven. Een gevaarlijke operatie. IneenFransch provinciaal blaadje leent men het volgende bericht: Een vreeselijk ougeluk heeft in de rue de la Hou- pette plaats gehad. De heer Gitrim is van een dak gevallen en heeft ten ernstige wond aan het hoofd bekomen. Men vreest, dat eene amputatie noodig zal zijn. Het is onlangs gebleken, dat aan de electrische verlichting ecu groot gebrek kleefde. Immers tijdens te Baltimore ,s nachts een hevig onwoder keersohte, gingen na zeer sterke slagen geheele rijen electrische lampen in verschillende deelen van de stad uit. Blijkbaar was de bliksem de schuld van bet verschijnsel. Sommigen zijn daar door tot het besluit gekomen, dat de geleidingen der toestellen onder den grond zullen moeten gelegd worden. Bovendien zou, ook in dat geval, elke afzonderlijke lamp door middel van een bizonderen inductietoestel met secundaire, en niet met directe stroomen moeten werden gevoed. Ge beurt dat, dan kan de bliksem in een lamp slaar,, en zal toch de naaste lamp niet gestoord worden. Een ondergrondsche geleiding zou overigens de kosten van de electrische verlichting aanmerkelijk verhoogen. Ook in Engeland beginnen stemmen op te gaan tegen het geven van muziek-onderwijs door onbevoegden, althans door personen voor wier bevoegdheid niet de minste waarborg be staat. Men verlangt ook bij dézen tak van onder wijs een wettelijke bepaling. Niet ver van Watchet, in Engeland, heeft een visscher op de zeekust een grooten aal gevangen, in wiens keel hij een beurs vond met een halven guinje er in. In het Amstelhotel heeft een lek in de gasleiding van het sousterrain, naast de keuken, Woensdag-nacht omstreeks half vier een vrij hevige ontploffing veroorzaakt, gevolgd door een begin van brand. De onmiddellijk ter hulp geroepen brandweer bluschte met eene stoomspuit, bijge staan door het hotel-personeel, iu een half uur tijds de vlammen. Hoewel alles iu het hotel op de been was, bleef de kalmte door de rustige houding van brandweer en personeel goed bewaard. Von Bismarck isalles behalveeen kunst- minnaar, zoo verhaalt ons Herr Lehnbach, de schilder, waar hij schrijft over den "Vandaal" Bismarck. Lehnbach brengt hem jaarlijks een be zoek op Varzin en daar zeide Bismarck hem eens: „O, ik was zoo blij, toen mijn vader bespeurde dat ik niet den minsten aanleg voor muziek had en ik dus niet verplicht was het pianospel te leeren. Ik houd echter wel van zingen, maar dan moeten het geen tenors zijn; dat ras verfoei ik. Van de instrumenten hoor ik het liefst een draai orgel en een harmonica. Lezen doe ik ook wel eens buiten mijn ambtsstukken; maar dan moeten het goede uien en anekdoten wezen." Na een poos ging Bismarck voort: „En wat schilderen betreft, mijn goede man, daar versta ik evenveel van als Attilla. Ik verfoei de schilders wel niet, dat weet je; maar ik heb nooit den tijd gehad gale rijen te bezoeken, om eens groote meesters te zien en zoetjes aan een oordeel te kunnen vormen. Maar de schilders en teekenaars nemen me dat niet kwalijk; ik geef hun genoeg te doen. Hoe vaak wordt ik niet afgebeeld op spotplaten?" In bet Engelsche leger wordt een zeer uitgebreid gebruik van de telegraphie gemaakt. De voorraad telegraafpalen klimt zelfs niet minder dan over de honderdduizend stuks. Deze palen bestaan uit ronde, zwart en wit geschilderde stokken, die uit een zeer lichte houtsoort ver vaardigd zijn en aan het ondereinde voorzien zijn van een ijzeren punt, waardoor hij gemakke lijk door den soldaat in den grond kan gedre ven worden. Het schijnt, dat de manschappen verder goed geoefend worden in den telegraaf dienst, want op één dag werden in het kamp van Wimbledon meer dan tweemaal honderdduizend woorden overgeseind, zonder dat daarbij éen vergissing of fout gemaakt werd. Te Stockerau heeft een landlooper, Anton Eovvatschka, die door den agent van politie Joseph Ehrentraut gearresteerd was, dezen, in zijn cel, toen hij hem zijn legitimatie-papieren afvroeg, met een mes doodgestoken. De rijkste man van Mexico is eenier van geboorte, Patricio Milmo, die een Mexicaan- sche vrouw heeft getrouwd. Hij werd reeds ver scheidene malen door roovers opgelicht, om tegen een losprijs van 10 of 20 duizend dollars weer vrijgelaten te worden, en heeft daarom zijn Mesa of buitenverblijf tot een soort van citadel gemaakt, waar men niet kan binnenkomen dan langs een smal pad, dat met een groote ijzeren poort is afgesloten. Het huis is van binnen met vorstelijke pracht ingericht. Milmo is president van de bank van Mexico, die daar ongeveer evenveel beteekent als de Engelsche bank in Groot-Brittanje. Toen hij in Mexico kwam, was hij geen dollar rijk. Uit Tiel wordt ons gemeld: Een al hier wonende schoenmaker heeft den naam ver stand te hebben van varkensziekten. Zoodra nu deze of gene bemerkt dat het met zijne varkens niet pluis is, wordt de schoenmaker geroepen en geraadpleegd. In den regel adviseert hij dan dat de patiënten behebt zijn met het vuur en dat ze ter genezing daarvan moeten „gewrongen" wor den. Ir. die kunst is hij natuurlijk een meester. Hij oefent die dan uit door de zieke een paar malen met een schoenmakerselst te steken en in de daardoor verkregen wonden eenige kruiden te doen. Hierna worden de varkens nog een paar malen gewasschen met water en groene zeep, en vervolgens wordt de belooning voor de genees kundige behandeling in ontvangst genomen. On langs moest een varken, dat gezegde wijze van cureeren had ondergaan, uit nood worden geslacht. De politie werd er nu mede gemoeid; deze oor deelde, dat een schoenmaker moest blijven bij zijne leest en maakte tegen hem pro ces-verbaal op wegens uitoefening van de vee- artsenijkunst, zonder daartoe bevoegd te zijn Een boek, welks verschijnen vóór dertig jaren eene onmogelijkheid zou geacht zijn is thans in Amerika ter perse. Het is „De ge schiedenis van het negerras in Amerika", geschre ven door den heer G. W. Williams, zelf van negerafkomst. Williams voerde in den burgerkrijg het bevel over een regiment kleurlingen, werd daarna lid der Kamer in Ohio en is thans een geacht advocaat te Cincinnati. Hij begint zijne geschiedenis met de negerstammen, waaruit de meeste slaven geroofd werden, en teekent hun lot en toestand in Amerika tot op den tegen- woordigen tijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2