MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten. Voor geest en hart. Tweeërlei levensmanier. Allerlei. mededeelingen Onze Gregoriaansehe t ij dre kening heeft Woensdag 11. haar 300jarig jubilé gevierd. Den 4en October werd zij door Paus Gregorius XIII ingevoerd. De lompen- en vodden-industrie te New-York heeft in den laatsten tijd groote afme tingen aangenomen. Verleden jaar werd er voor een waarde van 10 millioen dollars aan katoe nen lompen ingevoerd, en de geheele omzet van katoenen lompen bedroeg 22 millioen dollars. De omzet in wollen lompen wordt op 9 millioen dol lars geschat. Ingevoerd wordt hiervan niet daar er 12 cents per pond rechten op komen, en de lom pen slechts 35 cents per pond waard zijn. Er zijn te New-York niet minder dan 2000 Italiaan- sche voddenrapers, en behalve dezen en de andere lompenverzamelaars vindt men er 800 handelaars, die den lompenhandel in het groot drijven. In Marseille is er bij het bureau der douane voor levensmiddelen een grappig soort van museum gevormd, bestaande uit al de voorwerpen en inrichtingen, waarmede behen dige smokkelaars de donane hoopten te ver schalken. De meest verschillende zaken ziet men daar bijeen, en als men het niet wist, zou men het doel, waarmee ze vervaardigd zijn, nooit raden. Toch zijn al deze voorwerpen in handen der smokkelaars gevonden. Zoo ging er eens een kar door de poort, bevracht met twee kolossale stukken Carrarisch marmer. De kar werd aange houden, onderzocht, en het bleek dat het marmer hol was en verscheidene honderden liters alcohol bevatte, iets, waarvoor in Frankrijk hoog invoer recht betaald moet worden. De twee blokken werden in het museum gebracht. Daar voor eiken liter alcohol 216 fr. geëischt wordt, is de con trabande er altijd op uit, dezen drank bij grootere of kleinere hoeveelheden binnen te smokkelen. Yoor kleine hoeveelheden worden de slimste be driegerijen bedacht. Zoo vind men in het museum een aantal dubbele kleedingstukken van gomelas tiek; kamizolen, gordels, corsetten, waar de alco hol ingegoten wordt; onderrokken met binnen zakken, om flesschen in le steken; hoeden met een dubbelen bodem; potten en kruiken met verschillende door glas gescheiden afdeelingen; suikerbrooden, allerkunstiget nagemaakt van wit geverfd ijzer of glas. Voor eenigen tijd werd een vigelante aangehouden, die met zooveel zorg vervaardigd wrs, dat de kosten daarvan zeker vele duizenden fr. bedroegen. Zeshonderd liter alcohol, konden in dit rijtuig verborgen worden. Een aantal pompoenen vindt men ook in het museum. Ze werden op een morgen gevonden op eeu groentewagen en bleken alle hol, met alcohol gevuld. De bezoeker van dit museum weet niet waar hij zich meer over verbazen zal, over de vindingrijkheid der smokkelaars, of over de slim heid der douane. Onder de burgemeesters, die dit jaar bij de verkiezingen vau gemeentebesturen in Oostenrijk verkozen zijn, is ook een lid van het Keizerlijk huis, Aartshertog Karei Lodewijk. Hij bekleedt bij zijn andere waardigheden ook den post van burgemeester te Artstetten, een dorp met 300 inwoners, waar hij thans voor de vijfde maal gekozen is. Volgens het N. v. d, D. zal Krasna- polsky ook te Rotterdam een zaak vestigen, waartoe het pand aan de Hoogstraat is aange kocht, waarin thans het meubel magazijn van den heer Reuser is gevestigd. De Neueste Nachricbten bevelen het volgende middel aan tegen het walmen der pe troleumlampen. De pitten worden een uur lang in sterken azijn geweekt en dan goed gedroogd; alsdan branden zij zonder walm of reuk, zoodat de geringe moeite zeer beloond wordt. De bevolking van ganseh Amsterdam telt niet meer zielen dan het dienstdoend vrou welijk personeel van Engelands hoofdstad bezit, dit heeft ons de jongste volkstelling geleerd, in Groot-Britannië kort geleden gehouden. Het aan tal dienstmeisjes klimt er tot het kapitale cijfer van 226,000. Gou vernemen ts-onderwijzeressen, opvoedsters der jeugd zijn er over de 16000 werk zaam; met het vervaardigen van kunstbloemen houden zich 4500 vrouwen en meisjes bezig en iets hooger klimt het cijfer dergenen, die zich aan het boekbindersvak hebben gewijd. Bijna 100,000 personen van het vrouwelijk geslacht hebben voortdurend de naald in de hand en van deze behooren 58,500 tot de modemaaksters, 26,800 zijn boordsters, stiksters enz: bij de schoen makerijen daarenboven zijn er 10,800 werksters met de naaimachine. Het aantal waschvrouwen in de hoofdstad klimt tot over de 44000. Alweer heeft op de imperiaal van een omnibus te Parijs een vechtpartij plaats ge had, nu tU8schen een Franschman en een Itali aan. Een der vechtersbazen was reeds bijna ver- worgd, toen de politie tusschenbeide kwam en hen naar het bureau overbracht. Het Politienieuws waarschuwt tegen twee oplichters, die zich, onder voorwendsel gevluchte Israëlieten uit Rusland te zijn, bij de -goedgeloo- vigen als kooplieden aanmelden met stalen var. linnen, tafelgoederen enz., die zij voor fabelachtig lagen prijs van de hand willen doen, voorgevende dat zij die in grooten getale van de algemeene liefdadigheid ten geschenke ontvingen, en zij dus, alvorens naar Amerika te vertrekken, liever die artikelen te gelde willen maken. Behalve die stalen, die slechts tot lokaas dienen, hebben zij doorgaans nog een coupon bukskin, laken, katoen of linnen bij zich, dat, volgens hunne bewering, eveneens voor een spotprijs te koop is, doch wat later blijkt, met het weinige wat men er voor gaf, nog veel te duur betaald te zijn. De goed- koope artikelen die men „op staal" bestelt, komen echter nimmer! Een v e r n u f tig Sch o t h eef t ee n middel uitgedacht om aan oudbakken of bedorven vleesch geheel het uiterlijk weer te geven van frischheid. Zeer toepasselijk doopte hij dit elixir Madame Rachelniet naar de beroemde tragedie speelster, doch naar hare in Engeland veel ver— maardere naamgenoote, de bereidster van een schoonheidswater, welks opschrift luidde: ubeauti- ful for ever". Een wandelende bloemkorf Mevr. v. S. in het kasteel B. in Normandië, gaf dezer dagen een luisterrijk diner en als naar gewoonte stond in het midden van de tafel een smaakvolle korf bloemen. Plotseling begon zich deze te bewegen en tot ontzetting der gasten liep de ruiker ten slotte als levend over de tafel. Verscheidene dames kregen het op zenuwen en de gastvrouw, de al gemeene vlucht der genooaigden ziende, viel in onmacht. Bij onderzoek bleek, dat een onbe kende een egel, waarschijnlijk door kunstmatige koude in slaap gemaakt, met bloemen bestoken en bestrooid op tafel gezet had. Door de warmte in de zaal wakker geworden had het saamgerolde dier zijne gewone gedaante aangenomen en was begonnen te loopen. Napels, een der voornaamste steden van het moderne koninkrijk Italië, is de stad der booswichten, dieven en moordenaars. Men kan er zich bijna geen denkbeeld van maken hoe het daar toegaat; op klaarlichten dag schiet men met revolvers, steekt men met dolken en messen, snijdt men met scheermessen enz. enz.en dat alles dikwijls om luttele zaken. Als men de zoogenaamde „Cronaca" van een Napolitaansoh blad doorleest, vindt men dagelijks zeker wel van 4 a 5 vecht partijen, waarbij „gesneden" is, melding gemaakt en ook zeker wel van 5 a 6 oplichterijen of dief stallen. Nadat de commandant der brandweer laatst met twee dolksteken vermoord is, heeft men nu den Minister Mancini bestolen, en ook op klaarlichten dag. Hij stapte eventjes uit zijn rij tuig om een visitekaartje over te geven, en in dien tijd stal men zijn rijtuigdeken. De nieuwe directeur van hetCrystal- Palace te Londen heeft een edict uitgevaardigd tegen het meebrengen van boterhammen door de bezoekers dier inrichting niet zoozeer omdat hij hen dwingen wil zich aan zijne buffetten te voeden, dan wel omdat de meeste menscben achteloos genoeg zijn om de papieren, die ter omwikkeling dezer versna pering gediend hebben, overal neer te werpen en te laten slingeren. Dit verbod wekt intusschen zoo algemeene verontwaardiging, dat men met vertrouwen de herroeping er van te gemoet mag zien. In verscheidene Parijsche woningen heeft een dief als pianostemmer weten binnen te dringen. Het was een net gekleed jongmensch, die voorgaf door de firma Erard gezonden te zijn. Hij liet zich 5 franks voor het stemmen betalen en als hij alleen werd gelaten in de kamer waar de piano stond, stal hij daar al de voorwerpen van waarde, die onder zijn bereik waren. De po litie heeft die valschen stemmer nog niet gevat, maar zij is hem op het spoor. De mensch, die alleen zich zelf lief heeft, haat niets meer dan met zichzelf alleen te zijn. Tijd en onaf hankelijkheid hebben zoo hooge waarde, dat niemand rijk genoeg is om ons die te kunnen betalen. Een mengeling van lage onderworpenheid en onbeschaamde willekeur is verachtelijk; ieder gehoorzame zonder laagheid en gebiede met edel aardigheid. Is zelfkennis de weg tot deugd, deugd is nog meer de weg tot zelfkennis. Waar wilskracht is, is ook leven; waar zij ontbreekt is matheid, hulpeloosheid en moede loosheid. Een oud spreekwoord zegt, dat elke zaak en zoo ook de last, die wij in het leven te dra gen hebben twee handvatsels heeft: het eene is zacht en gemakkelijk aan te vatten, het andere ruw en moeilijk vast te houden. De eene mensch draagt op den levensweg zijn pakje bij het ruwe en moeilijke handvatsel, en heeft het hard te ver antwoorden. Hij loopt als in een knellend tuig, hij zwoegt onder een zwaren last, en wat hij thuis brengt, vindt hij niet de moeite waard te behou den. Hij verspilt meer kracht door zich bij het werk af te tobben dan door het werk zelf. Hij is als een oude molen waarvan de machinerie niet in orde is, en die bij het malen van de geringste hoeveelheid graan een groot geraas maakt, omdat hij meer op zichzelven knarst dan op het graan. Een ander heeft denzelfdeu last te dragen, doet hetzelfde werk, en het valt hem niet zwaar, want hij draagt zijn pakje bij het zachte en gemakke lijke handvatsel. Zoo komt het dat men den een zuchtend en weenend, en den ander fluitend en zingend denzelfden weg ziet bewandelen. Een gelukkig huwelijk. A. fk hoor, amice, dat ge alles behalve gelukkig zijt in uw huwelijk. Ge moest toch begrijpen dat man en vrouw één zijn. B. Zeker, doch als ge nu en dan ons huis passeert, dan zult ge dikwijls mee- nen dat we met ons twintigen zijn. Een monoloog. Op Zekeren morgen vindt een landbouwer zijn paard dood in den stal liggen. Verdrietig zijnde over dit verlies, zegt hij op nijdigen toon: „op zoo'n manier is 't gemak kelijk paard te zijn, 's winters laat men zich voeren, en in 't voorjaar gaat men eenvoudig dood." leerstellingen door proeven op en zegt: „Hier in dezen gasmeter bevindt zich zuurstof, daar ont wikkelt zich waterstof: beide gassen zullen nu de eer hebben, zich voor Uwe Koninklijke Hoog heid tot water te verbinden." Slim. Ik ken niets verschrikkelijker, zei gis teren Joris Goedbloed, dan in de loterij de buur man te zijn van hem die de 100,000 trekt, daarom als ik in de loterij speel, neem ik bij mijn nommer het nommer dat het mijr.e voor afgaat, en het nommer dat er op volgt! Uit het kamp. (Generaal Bomslinger ageert bij de manoeuvres tegen Generaal Pimpelmeijer en plaatst zich, vergezeld van twee adjudanten, op eene hoogte, waar hij de evoluties zijner troe pen met aandacht en inspanning volgt.) Adjudant. 't Schijnt, generaal, dat de vijand het plan heeft ons in de linker flank aan te vallen. Generaal. Onmogelijk, het terrein is er niet voor geschikt, ik kan moeielijk denken dat generaal Pimpel meijer met zulk eene ik zou haast zeggen( brutale onversaagdheid mij aanvalt en zoo den os bij de horens vat. Uit de instructie aan de militaire school. Sergeant„Wat moet degene zijn, wien militaire lijkparade toekomt?" Kraft (recruut): „Dood, sergeant." Hofstijl. Een professor is uitgenoodigd, om voor eene Prinses en hare dochters natuur kundige voordrachten te houden. Hij heldert eenige Een kind des tijds. Vader (tot zijn tien jarig zoontje). Wacht, deugniet ik zal je leeren. Zoon. Maar pa, schreeuw zoo niet. Bedenk toch dat de keukenmeid alles kan kooreD, u zal mij waarlijk op zoo'n manier al mijn autoriteit doen verliezen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 7 October. Gedurende de maand September jl. zijn door de politie alhier 83 personen wegens openbare dron kenschap vervolgd. De vrachtrijder van Haarlemmerme er op Haarlem, A. latesheeft dezer dagen een voor hem onherstelbaar verlies geleden doordat een zijner paarden door de politie voor het doen van verdere diensten werd afgekeurd. Onbemiddeld en weduwnaar met 7 kinderen, zou het voor lates onmogelijk zijn om een ander paard uit eigen midde len te koopen. Eenige meuschenvrienden alhier, hebben daarom lijsten laten cir- culeeren met het doel om hem in staat te stellen zijne kostwinning te kunnen voort zetten. Voor hetzelfde doel is eene compo sitie vervaardigd voor piano, getiteld »Tates- Marsch«, welke belangeloos wordt gedrukt en uitgegeven door de firma J. F. Haese- ker en Co. en binnen weinige dagen ver krijgbaar zal worden gesteld bij den boek handelaar G. v. d. Bergalhier. AREOND. RECHTB. GEM. HAARLEM. Terechtzittins: van 5 October 1882. 1. W H K te Haarlem, overtreding der wet op de hondenbelasting, f 6 en f 5 boete of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 2. J S zonder woonplaats, (gedet.) bedelarij, 15 dagen gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 3. K A J zonder woonplaats, (gedet.) feit en straf als voren. 4. R T te Zaandam, verwonding door onvoorzichtigheid, bij verstek, f 50 boete of 5 dagen subs. gev. straf c, e. 5. J van G te Haarlem, verwonding door onvoorzichtigheid, 1 maand cell. gev. straf f8 boete of een dag subs. cell. gev. straf c. e. 6. O v. D b/v. J H te Lisse, moedw. mish., f 8 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 7. J de J te As sendelft, feit en straf als voren. 8. J v. d. B te Bever wijk, moedw. mish., f 25 boete of 5 dagen subs. gev. straf c. e. 9. P O te Haarlemmermeer, opz. verbr. van afslui ting, 15 dagen cell. gev. straf, f 25 boete of 2 dagen subs. cell. gev. straf c. e. 10. K T te Koog aan de Zaan, le. bel. van een bed. beambte in functie; 2e. verzet; 3e. opz. verbr. van afsl., 15 dagen cell. gev. straf c. e. 11. C L te Haarlem, bij verstek, diefstal in een herberg, 4 maanden gev. straf c. e. 12. J B G V (bijgenaamd G de M) zonder vaste woonplaats (gedet.) bedriegelijke oplich ting, 2 maanden cell. gev. straf c. e. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars knnnen worden afgehaald. Een onderstuk van een gouden oorbel. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een knipmesje. Een paar pantoffels. Een jongensjas. Een schoentje. Een boezelaar. Een mes. Een paar glacé handschoenen. Een school-, en schrijf boekje. Een witte kons, gemerkt. Een slinger van een klok. Een eind touw. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den heer Rijbroek, Leliestraat, een zilveren armband. Bij den heer Brosi, Lange Heeren straat No. 50, een portemonnaie met geld. Bij de dames Weevering, Warmoesstiaat, een entoutcas. Bij den heer Serné, Anthoniestraat, een groote, zwartharige hond. Drie-en-dertigste Muziek-uitvoering in den Hout, op Zondag 8 Oct. 1882, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Marsch, Gartner. 2. Ouv. Rosamunde, Sclmbert. 3. Concert-walzer, Weiss. 4. Fant. Fanst, Gounod. 5. Ouv. le Chalet, Adam. 6. Stephanie, gavotte, Czibulka. 7. Die Deutschen vor Paris, Frenkler. HAABLEM, 4 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 34 koeien, verkocht 25 voor f 160 a 225; 2 stier; verkocht 1 voor f90 allO, 3 vaarzen, verkocht 3 voor f 80 a 110 1 pinken verkocht voor f a - graskalveren verk. voor f a 15 nuchtere kalveren, verk. voor t 8 a 15, 60 schapen, verk. voor f 20 a 32 - lammeren, verkocht voorf a 11 biggen ver kocht 7 voor f 8 a 10; varkens, verkocht voor a c. per kilo, - paard tot f a Aande kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 107 stapels kaas, 13156 stuks, wegende 26549 kilo hoog ste prijs f 31.25, middelbare prijs f per 50 kilo. SCHIEDAM, 6 Oct. Moutwijn, per ued. vat f 12,75 Jenever 18,25 Amsterd. proef 19,50; Spoeling f 0,70 dito commissie -.80. GOUDA, 5 Oct. Kaas f 30 a f33, le qua]., 2e qual. f 25 a 29, zware hooger in prijs aangevoerd 101 partijen. Handel buitengewoon ving Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.60 f 1.75 derweihoterf 1.40 a 1.50. per kilo. Handel zeer ving. LONDEN, 5 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/- Schapen en Lammeren 5/4 a 7/2, Kalveren 5/- a 6/- Zwijnen 4/- a 5/-. HOORN, 5 Oct. Ter waag gewogen 358 stapels kaas wegende, 107,761 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f34,oor kleine, en voor hooikaas oommissie f 32,50 middelbare, f 32,50 LEIDEN, 6 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt 3 paarden 90 a 135, stieren /52 a 195, ossen a -, 148 melkkoeien f 150 a f 252, kalveren dito 180 a 292, 186 vare dito f 96 a 230, 180 vette dito f 170. 298, 86 graskalveren 22 a 65, 31 vette 38 a 78, 75 a 90; 11 nuchtere dito f 9, a 18,560 vette schapen 22 a 38,300 weide dito ƒ18,a 25, lammeren 126 magere varkens ƒ16 a 30, 420biggen f 4,a 11.— AMSTERDAM, 4 Oct. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 139 vette kalveren lste quaL 95,2de qual. 0,85 per kilo, 6 graskalf 25 a 35, 35 nuchtere kalveren, f 9 a 14, - schapen en lammeren f a 138 vette varkens 48 a 54 c. per kilo. Amsterdam 6 October 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Oertif. Werk. Schuld2'/s u v 6 a ri ii 4 Hongarije Obl. Leening 18675 Goud leening5 Italië. Obl. Paasei. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buiten!. 1853/80 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Rnsseu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 1867, 1871/75. lJ/4 1876 2 (Perpetuele) 4 binnenl. 1250025000. 1 1000—50001 Turkije Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/- 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leeuing 18706 18725 OoBteurijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Heil. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. u Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/a 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 HuslanJ Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brezt Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riasclik Wiasma 5 Jttumeuie Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 3 y Rotterdam3 u Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Husland. y 18645 18665 Geldkoers prolongatie 4x/j pet. gen oteer- de koers 793/4 102»/s 94?/s 80;/is 64'/s 65 >/4 527s 977s 75 S8 28'/3 44 BP/, 27 267s 127/i, 13'7is 927- 1117, 1177a 33 157, lU/s U77s 147 1137, 69 1497a 13678 197, 527- 1207, 50 827b 82 S67b 627, 613/8 637- 165 42'7,s 139 1057s 109' 's IOOVj 95 957, 101 1107a 145 1277s 1247- LONDEN, 6 October. De limes betoogt, dat Eu geland voor de oplossing van bet Egyptische vraagstuk geen bondgenooten noodig heeft. Engeland wil Egypte niet annexeeren, maar alleen ten algemeenen beste admiuistreeren. Het verlangt derhalve geen buitengewone gunstbetuigitigen van Europa. Engeland is de bondgenoot van ganscb Europa en beeft geen bizoudere tractaten noodig ter bekrachtiging vau wat het onderneemt. ALEXANDRIË, 6 October. De Khedive beeft een besluit geteekend, waarbij bet verbod van invoer van steenkolen aan de kust tusschen Alexandrië en Port Saïd wordt opgeheven, gelijk mede bet verbod van in voer van petroleum. KAïRO, 6 October. De Engelsche troe pen zijn uit Tantab en Damanbour terug getrokken, nadat de moudirs dier steden bun meening hadden uitgesproken, dat verdere onlusten weinig waarschijnlijk zijn. Colvin, die thans op weg is naar Egypte, heeft instructie gekregen om voor het tegenwoordige zijne betrekking van controleur-generaal niet te hervatten. a 10 Cents per regel. Edinburg 18 Maart 1882- Hop-Bitter Compagnie, Londen. Ik heb thans in een korten tijd 20 dozijn van het Hop Bitter verkocht en ik kan verklaren dat allen, die er van gekocht hebben, mij hunne tevredenheid er over be tuigd hebben. Jas. Clark,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3