BINNENLAND. op nieuwen voet in te richten, en acht het wenschelrjk, dat niet voor dien tijd de Engelsche troepen het land verlaten. Op deze wijze wordt blijkbaar een geschikt voorwendsel gevonden voor de Engelschen om te blijven. De Daily iVeics-correspondent verneemt, dat het voorloopig onderzoek in Arabi's zaak strekt tot bevestiging zijner bewering, dat de buitensporigheden tegen zijn wil zijn gepleegd, De officiëele bevestiging, dat Alison be noemd is tot bevelhebber van het bezet tingsleger, wordt gewacht. Wolseley maakt zich gereed Egypte te verlaten op 20 October. De Italiaansche consul te Lima is door eene rooverbende gevangen genomen, die een hoogen losprijs voor hem vraagt. Naar men uit Panama bericht, is generaal Aldana, President van den Staat Cundinamarca, in Columbia, met zijn ge heimschrijver vermoord. Uit Durban wordt aan de limes ge seind dat Mankaraone en Massouw, de twee Kafferhoofden die elkander aan de weste lijke grens van de Transvaal beoorloogden, voor het oogenblik vrede gesloten hebben. Te Kaapstad klom de sterfte gedurende de twee jongstverloopen maanden tot het ontzettende cijfer van 138 per 1000. GEMENGDE BERICHTEN. Nijeveen. 13 Oct. Maandag is alhier op een stuk land een luchtballon gevonden met het op schrift Pygmalion. De herkomst is niet bekend. Ambt-Vollenhove, 13 Oct. In deze gemeente geraakte gisteren een 2'/s jarig kind te water en verdronk. Bergen op Zoom, 13 Oct. Van de gedeser teerde sergeanten S. en V.is eerstgenoemde gisteren in zijn garnizoen teruggekeerd. De ander is nog afwezig en heeft vermoedelijk dienst ge nomen bij het vreemdenlegioen in Algiers. Groningen, 13 Oct. Een jongmensch alhier, wilde eergisteren-avond een glas uitdrinken, waarin hij meende dat bier was. Ongelukkig bemerkte hij niet, dat het carbolzuur was. Spoedig daarna kon de ingeroepen hulp niet meer baten, want de ongelukkige was reeds een lijk. Gorinchem, 13 Oct. Ook alhier houdt zich thans een persoon op, die zich schuldig maakte aan oplichting, hoofdzakelijk van jassen van on derwijzers. Venloo, 13 Oct. Toen de sneltrein van hier naar Keulen gisteren het station Lobberich voor- bijstoorade, schrikte een paard, dat voor een be laden kar gespannen was, en begon te steigeren, waardoor de voerman onder de kar geraakte. De man was terstond een lijk. Hij laat een weduwe met 8 kinderen achter. Maastricht, 13 Oct. Gisteren is een jongen van negen jaar, die met zijn vader wandelde en door dezen een oogenblik was uit 't oog verloren, in de Zuid-Willemsvaart geraakt en verdronken. Delfzijl, 13 Oct. Zondag-nacht is een schip per, die hier met zijn schuitje lag, in de haven verdronken. Misbruik van sterken drank wordt als de oorzaak genoemd. Rozenburg, 13 Oct. Gisteren viel een knaapje van 3Vj jaar van een met beetwortelen geladen boerenwagen tusschen het voor- en het achter wiel, met het noodlottig gevolg dat het achter wiel het kind over den buik giirg, en het kort daarop na veel lijden bezweek. Amsterdam, 13 Oct. Heden iu den vroegen morgen is, alweder door het z. g. glazenlappen, in de Accolijnenstraat alhier, een vrouw uit een venster op straat gevallen, zij werd met gebroken ledematen naar het Gasthuis vervoerd. Veenhuizen, 13 Oct. De bevolking der be delaarsgestichten alhier is zeer groot, en de verwachting, dat het Eransche vreemdenlegioen wat meer ruimte zou verschaffen, schijnt niet verwezenlijkt te zullen worden. Zaandam, 13 Oct. Maandagmorgen is alhier de weduwe H.oud 61 jaar, nabij het Blauw- pad levenloos uit het water opgehaald. In het „Louisenstadtische Theater" Ie Berlijn wordt thans opgevoerd Das Millionen- model" (De millioenen-juffrouw). Te Leeuwarden had gisteren-avond bij een ijzerhandelaar in den winkel een ont ploffing van buskruit plaats. Een bediende was bezig om jachtpatronen te vullen, waarvan er een bij de vulling ontplofte, tengevolge waarvan het vuur zich aan het daarbij staande bakje met buskruit mededeelde, 't geen een hevigen knal veroorzaakte en al de gaspitten in den winkel deed uitgaan. In korten tijd is dit het tweede geval vau dien aard bij een ijzerhandelaar aldaar. Berichten uit Singapore melden dat de voor de Noord-Borneo compagnie reizende heer Witte met zijn inlaudsche volgelingen door kop pensnellers is vermoord. De maatschappij zendt politie om de schuldigen te vinden. Op de laatst gehouden vergadering van het Franklin Instituut is door Grimshaw aan getoond, hoe het microscoop behulpzaam kan wezen bij het bepalen der sterkte van bouwstof fen. Het is geschikt om op een eenvoudige wijze te doen zien of het materiaal waard is met de machine beproefd te worden of niet. Verschillende soorten van hout en koper werden door hem ver toond, waarvan hij ook microscopische photo- grammen ter tafel bracht, die duidelijk de waarde der materialen aantoonden, iu overeenstemming met de practische proeven. U i t N e w-Y ork wordt geseinddatGui- teau's schedel op geheimzinnige wijze spoorloos verdwenen is uit het museum waar hij was gede poneerd. De gloeilampen van Edison worden niet meer in Menlo Park gemaakt, maar iu een speciale fabriek te East Newark. Sedert den 11- den November 1880 zijn daar 80,000 lampen afgeleverd en bleven er 50,000 in het magazijn. De r.ieuwe fabriek is ingericht om 1200 lampen per dag te maken, door 150 personen; doch er is ruimte genoeg om de productie te doen stijgen tot 40,000 per dag. Dezer dagen werd te 'sHage de nieuwsgierigheid gaande gemaakt van de voorbij gangers, toen zij justitie en politie druk in de weer zagen voor het huis van een alleen wonende dame. Niets minder toch werd verteld dan dat men vermoeden had van een misdaad een tweede moord v. d. Kouwen in welk denk beeld men versterkt werd doordien de vensters van het huis van onder tot boven gesloten waren. In het bijzijn van de noodige dienaren van de heilige Hermandad werd dus de huisdeur open gebroken, begaven zich cenige politie-beambten naar binnen en vonden niets, tot groote vroolijkheid van de menigte, die zich inmiddels voor het bewuste huis verzameld had. Toen men de deur weer behoorlijk gesloten had, bemerkte men dat men eigenlijk geen reden had gehad om zieh ongerust te maken, want aan een der straatfleuren ontdekte men een briefje, waarbij de bewoonster aan wie dit aanging mededeelt dat zij„uit de stad" is. De Londensche Echo vestigt de aan dacht op het haars inziens ongehoorde feit, dat er onlangs in Holland voor eene Engelsche firma een ijzeren stoomschip gebouwd werd: de Monica namelijk, die te Delfshaven van stapel liep. Dit bewijst, meent zij wellicht wat voorbarig hoe eene andere natie gereed staat om met ons mee te dingen naar werk dat wij tot dusver be schouwden als ons bizonder eigendom. Dezer dagen kwamen te Liverpool twee en twintig mannen van de Engelsche stoom boot Bendigo aan, welke in de lersche zee, op de hoogte van Holyhead, verging. De boot vertrok den 29en Sept. uit Mersey en werd Zaterdags door een hevigen storm overvallen, die steeds toenam. De golven sloegen over het schip en spoelden alles wat niet vast stond overboord, het roer werd zoo ontredderd, dat het vaartuig geheel aan de genade der woeste baren was overgegeven. Een der booten werd weggespoeld; een tweede onbruikbaar ge maakt; maar de derde boot werd Zondagmorgen uitgezet en de bemanning verliet daarmee het schip, dat dreigde te zinken en dat dan ook eenige oogenblikken later werkelijk in de diepte verdween. Eerst toen bemerkte men, dat er nog twee per sonen, de kok en een passagier, aan boord moesten zijn. De kok zag men met de golven worstelen, maar de pogingen om hem te redden waren vruchteloos; de passagier was waarschijnlijk met het sehip gezonken. Drie dagen en nachten zwier ven de schipbreukelingen zonder eten of drinken rond. Een der mannen, die gepoogd had zijn dorst te lesschen, begon te ijlen en -verd zoo woest, dat hij in het water sprong, en toen men hem er weer uit had gehaald, met geweld vastgehou den moest worden. Toen eindelijk in den morgen van den vierden dag de mannen door den schooner Richard Cobden gevonden en aan boord genomen werden, waren zij zoo zwak en uitgeput, dat ver- scheidenen van hen zichzelven Diet konden helpen. Maar wie eenigszins konden, snelden zoodra zij aan boord waren naar de watervaten, waarvan een weldra door hen geledigd was. Zij werden door de mannen van de Richard Cobden goed verzorgd en te Swansea aan land gezet. Volgens bericht uit St. Goar is al daar in de nabijheid een steur gevangen, die, zooals op de zalmwaag werd geconstateerd, onge veer 100 kilo woog. Bij het vangen was hij zoo wild geweest, dat hij door een slag met den staart een der visschers den arm had gebroken. Te Leipzig, in het kristallen paleis, zal van 1 tot 4 Eebr. '83, onder het protecto raat der Koningin van Saksen, de vierde Duitsche kookkunsttentooustelling gehouden worden. Vóór eenige dagen ging te Ath, in Henegouwen, een torenwachter in den vroegen ochtend naar beneden ten einde zich naar huis te begeven, en vond op een der overloopen van den trap een lijk. Zich voorover bukkende om er naar te zien, herkende hij zijne twee-en-zes- tigjarige vrouw. Zij had hem den avond 7an dien nacht zijn eten gebracht en was blijkbaar op den terugweg gevallen. Opnieuw zijn omvangrijke proeven genomen met de uitvinding van den heer Van Bysselberghe, waardoor het mogelijk is op verren afstand telephonische verbindingen te onderhouden langs bestaande telegraaf-geleidingen, en gelijk tijdig met het overseinen van dépêches. In het telegraafbureau van het observatorium te Brussel waren Zaterdag 11. met dat doel tegenwoordig de minister van openbare werken Olin, de Ameri- kaansche gezant Fish, de heer Van Ryaselberghe en een drietal hooggeplaatste ambtenaren, terwijl te Brussel-Nord zich de chef der telegraphie op het kantoor bevond, te Antwerpen aan het hoofd kantoor de inspecteur Banneux, en aan het meteo rologisch station te Ostende twee ambtenaren. Tusschen deze vier plaatsen werd zonder eenige stoornis herhaaldelijk en gelijktijdig getelegrapheerd en getelephoneerd, en zelfs maakte men de op merking dat de stem van het verstafgeiegen punt, Ostende, het helderst klonk en het best verstaan kon worden. De belangrijkste proefneming geschied de met een Hughes-toestel, hetwelk aan de lijn met Antwerpen verbonden werd; gelijktijdig wer den langs deze lijn twee dépêches in tegenover gestelde richting overgeseind en tegelijkertijd een telephonisch gesprek gevoerd. De proefnemingen zijn alle zonder uitzondering uitstekend geslaagd. Men heeft te Koningsbergen een proef genomen om kanarievogels vrij te laten rondvliegen en hen, evenals duiven, aan voeder plaats en kooi te gewennen. Die proef is zeer goed gelukt. In den tuin van het koffiehuis Sprind, aldaar, vliegen ongeveer 30 kanaries overdag rond en keeren alleen terug bij het voederen en '8 avonds in hun kooi. Te Gronau zgn de hee ren W. Jordaan en J. Stroink, fabrikanten, op hur. kantoor door eenige arbeiders aangevallen, die hen met mes steken hebben gewond. Twee der daders zijn reeds in hechtenis genomen. Een Franschman, Henrion, leverde in 1718 bij de academie van wetenschappen te Parijs, een nauwkeurige berekening van het men- schelijk lichaam en wel n. b. van Adam af tot op zijn tijd. Adam aldus had hij uitgecijferd was 125 voet en 9 duim lang, Eva 118 voeten 9>/4 duim! Bij het negende geslacht was de lengte reeds zoo afgenomen, dat Noach niet meer dan 115 voet haalde. Die inkrimping ging gestadig voort, zoodat Abraham slechts 28, Mozes 13; de Thebaansche Hercules 10 Alexander de Groote 6 en Julius Cesar even de 5 voet bereikten. Het staat waarlijk te vreezen, dat onze nakomelingen elkander slechts onder het microskoop te zien zullen krijgen! Dezer dagen overleed te Wiesbaden de Birmasche millionnair Goldenberg. Hij was een Oostenrijker van geboorte, maakte als jonge ling den Krimoorlog mede, maar verliet het leger aan den Levant en trok Azië in tot aan het on afhankelijke gedeelte van Birma. Hier vestigde hij zich en begon eer. handel in teakhout, welke kostbare houtsoort daar te land welig groeit, en verwierf zich de gunst van der. toenmaligen Koning, door het maken van gestempelde muntstukken in plaats van de zilveren plaatjes, die men er toen als betaalmiddel gebruikte, en die gewogen en doorgesneden werden. De Koning verleende hem het recht tot exploitatie van de teakhout-bosschen. Goldenberg werkte daar met 2000 inboorlingen, 70 olifanten en 100 buffels ruim vijfentwintig jaren en verwierf zich zoo zijn aanzienlijk ver mogen. In 1876 verliet hij Birma, omdat hij niet meer tegen het klimaat kon, keerde naar Oos tenrijk terug, waar hij een huwelijk sloot, dat echter ongelukkig was en spoedig weer ontbonden werd, en vertoefde daarna afwisselend te Weenen, Parijs en Londen, totdat de dood een einde maakte aan zijn veelbewogen leven. Een Bostonsch industriëel heeft een toestel uitgedacht om een stoomschip in volle vaart te doen stilstaan zonder achteruit te stoomen. De toestel bestaat uit een soort van zwaarden, waaraan door een op het dek geplaatst mecha nisme een met de zijden van het schip een rechten hoek vormende stand kan gegeven worden. Op het spoorwegstation aan het Westerdok te Amsterdam sprong gisteren-ochtend een man, terwij! de trein aankwam, van het per ron, met het gevolg dat hem hoofd en beide beenen werden afgereden. Op de verkooping van den inboedel van mejonkvr. v. d. Voort, te Utrecht, waren verschillende oude zaken, die prijswaardig zijn in dezen tijd. Kastjes met ingelegde randen, pen dules, maar vooral porselein. De meesten dier zaken werden voor 't buitenland aangekocht door eene combinatie van kooplieden, om ze, naar gelang van de voorliefde der koopers, naar Parijs of Londen te zenden. Dinsdag o. a. werd een ka- binetstel van 5 Japansch porseleinen gekleurde va zen verkocht voor 460; kenners beweren, dat dit stel tot het fijnste en beste behoort wat iu de 17de eeuw ons uit Decima is geworden, en als Oostersch kunstwerk, wegens fraaien vorm, grond stof en kleur onder de hoogst zeldzame stukken in een museum thuis was. Het stel zal nu waarschijnlijk in de salie Drouot te Parijs voor eenige duizenden franks worden geveild, als het niet dadelijk in handen komt van een schatrijk bui- tenlandsch verzamelaar. Eergisteren heeft een grappenmaker de straadjeugd te Brummen en wie met haar tot de nieuwsgierigen behoorden duchtig beet gehad. Aan een boom in de nabijheid der meisjeskost school, het vroeger zoogenaamde ,,Oude kromhout,,, was een papier vastgespijkerd, waarop te lezen stond: „Om 1 uur zal de hardlooper Dibbels het marktplein zestigmaal in één uur rondloopen. Hij looft 100 uit aan dengene die het eenmaal tegen hem volhoudt. Mevrouw Dibbels zal in middels tractaatjes ronddeelen." Reeds om 12 uur oefende zich de dorpsjeugd in het hardloopen en tegen 1 uur stond een groote kring van menschen op het dorpsplein, onder welke de politie de orde trachtte te bewaren, geschaard, wachtende op den man die niet kwam. Glimlachend en brom mend verdween tegen half 2 de teleurgestelde menigte. Andersen had, zooals in een onlangs verschenen levensbeschrijving van hem door den staadsraad Oollin wordt medegedeeld, een zenuw- achtigen angst, dat men hem levend zou begraven. Zijn vrees daarvoor was zoo sterk, dat hij bij het naar bed gaan aan het voeteneind een stuk papier neerzette, met de waarschuwing: „ik ben alleen maar schijndood." De Havan a-sigaren schijnen evenmin als zoovele andere consumtic-artikelen aan de vervalschingswoede te kunner. ontgaan. Blijkens bericht toch uit New-lork werden vandaar in de laatste jaren groote boeveelheden bizonder dun papier ter vervalsching van tabak naar Havar.ah gevoerd. De riem van dat papier weegt omstreeks 3 Ned. pd. Dit papier wordt geweekt in en doortrokken met een af kooksel van tabaks- afval, daarna gedroogd en geperst als waren het tabaksbladeren. Het verschil tusschen het op deze wijze bereid papier en de tabak is met het onge wapend oog niet dan voor zeer goede kenners te ontdekken. De papierbladen worden tusschen de tabaksbladen opgerold en zoo als echte Ha vanna de wereld ingezonden. Een jager te Weyersbach keerde van de jacht naar huis terug. Zijn 9jarig dochtertje ijlde hem blijde te gemoet, toen plotseling het geladen geweer, dat de vader onder den arm droeg, afging en het meisje zoodanig trof, dat het binnen weinige uren een lijk was. Dat een buitengewoon liooge leeftijd meer door vrouwen dan door mannen bereikt wordt, is op nieuw bewezen door de laatste alge- meene volkstelling in Pruisen. Van de 5355 in woners in dien staat, die de 90 jaar te boven gingen, waren 3330 vrouwen en slechts 2025 mannen, terwijl onder de 359 personen, welke het honderdste levensjaar overschreden hadden, 231 vrouwen en slechts 128 maunen waren. Echtparen, van welke beide echtgenooten den leeftijd van 100 jaar bereikt hadden, bestonden er slechts vijf. Ir. de Midd. Ct. komt een uitgebreid artikel voor, waarin de vraag wordt behandeld of de landbouwer tot verdediging van zijn te velde staand gewas op ganzen mag schieten. De schrijver beantwoordt die vraag toestemmend, op grond van een arrest van den Hoogen Raad van 1862. Alleen heeft men te zorgen, dat het dui delijk blijkt, dat men uitsluitend ganzen wil schie ten, alzoo een ganzenroer en ganzenhagel gebruike. Ander jachttuig zou twijfelachtig kunnen maken of hij, die daarmede in het veld is; geen door de wet beschermd wild zou willen bemachtigen. Een der beroemdste advocaten van Parijs Mr. Thiroud heeft de wereld vaarwel gezegd om den priesterlijken staat te aanvaarden. Een man, die uit louter dankbaar heid brand gesticht had, stond dez°r dagen te Mecklenburg te recht. Het was een arbeider uit Parchim, die eens door een landeigenaar te Neu- hoff aan geld voor zijn woninghuur geholpen was, dat hij later had afbetaald, en die zich ge drongen gevoelde om op de een of andere wijze zijn dankbaarheid te toonen. Eindelijk kwam hij op de gedachte, om een oude vervallen schuur, die het eigendom van den landeigenaar en voor een hooge som verzekerd was, in brand te steken, en daardoor zijn weldoener voordeel te bezorgen. Op zekeren avond, toen de wind naar een kant was, dat de andere gebouwen geer. gevaar liepen, bracht hij zijn voornemen ten uitvoer, met hot gewenschte gevolg. Niemand kwam iets van zijn daad te weten, totdat hij onlangs weer geld ter leen kwam vragen van den landeigenaar, en dezen, als een aandrang om zijn verzoek in te willigen, mededeelde, wat hij gedaan had oin hem te be- voordeelen. De landeigenaar achtte zich toen ver plicht den arbeider aan te klagen wegens brand stichting. De rechtbank veroordeelde den man onder aanneming van verzachtende omstandig heden, tot een gevangenisstraf van twee jaren. Yan 9 Juli 1866 tot 31 Dec. 1881 zijn te Parijs verorberd: paarden 160,080 stuks; ezels 6,690 stuks; muilezels 395 stuks, te zatnen 167,165 stuks, vertegenwoordigende een gewicht van 30,822,482 kilogr. Paarden, die vroeger voor den vilder 15—20 fr. waard waren, worden thans voor 90150 fr. verkocht, afhankelijk van het seizoen en den staat van het dier. Het vleesch wordt voor ongeveer den halven prijs van dat van runderen verkocht bij overeenkomstige stuk ken, namelijk filet (lendenstuk) voor li/j in plaats van voor 3 fr. de 500 gram, en stukken van den hals en de borst voor 2530 centimes, in plaats van 5060 centimes. Te Parijs zijn ongeveer 60 slachterijen van deze dieren. In Lotharingen beginnen de wolven het weer lastig te maken. Bij de aldaar plaats gehad hebbende oefeningen der troepen zijn er een aantal opgespoord en doodgeschoten. Laatst leden Zoudag zijn er op een jachtpartij in het woud van Zimmingeu ook een paar gedood. De meeste komen uit de Fransche grensdepartemen- teu. In het departement der Meurthe zijn eenige dezer roofdieren in een schapenstal gedrongen en hebben er drie schapen verscheurd en vijf dood gebeten. Niettegenstaande de buren voor den stal stonden te schreeuwen, gingen de wolven heel bedaard hun gang. Onlangs overleed te Madrid de Her tog van Santona, een grande van Spanje, die zijn dochter en cenige erfgename een vermogen van vijftien millioen franks nalaat. Deze Hertog was van zeer nederige afkomst. Hij begon als hoeden maker te Cuba, kwam later naar Madrid, maakte daar fortuin en werd eer der aanzienlijkste des lands. Onlangs is in de Vereenigde Staten een dames-verteniging gesticht tot bevordering van de zijdeteelt. Met het vervaardigen van zijde werd daar te lande in 1775 een begin gemaakt. Nadat de zijdeteelt er ruim een halve eeuw verwaarloosd werd, begon zij te herleven, en men vindt er nu 325 zijdefabrieken met 25,000 arbei ders. De thans opgerichte dames-vereeniging stelt zich ten doel, de zijdefabrikage zoozeer uit te brei den, dat er geen invoer van dit artikel meer noo- dig is. Aan het Missiehuis te Steijl (Tege- len) is een aanzienlijk geschenk ten deel gevallen van eene dame uit het grensdorp Berderich, be staande uit 300 Pruis, morgen akker- en weide landen en 100 morgen boschgrond. De Hertog van Connaught, deEngel- sche Prins, die de expeditie in Egypte mede- maakte, zal in rang bevorderd worden wegens de diensten, daar door hem bewezen. Waarin die diensten bestaan weet eigenlijk niemand, want hij en zijn troepen kwamen volstrekt niet in het vuur. Er werd wel getelegrapheerd, dat hij gedurende den slag bij Tel-el-Kebier een merkwaardige kalmte aan den dag legde, maar het is niet zoo heel moeilijk om kalm te zijn als men, zoo als hij, een paar mijlen buiten het bereik van de vijandelijke kanonnen is. Hij zal echter bevor derd worden tot militair bevelhebber van het zuider-district, als opvolger van Prins Eduard van Saksen-Weimar. Het schijnt dat het denkbeeld van Harder om kwik als beweegkracht bij uurwerken te gebruiken, niet zoo geheel nieuw is. In de Fastes Universele, Tom. XIII, pag. 167, leest men het volgende; 14 Juni 1816. De Geb. Geijser, te Chaux de Fonds bij Lausanne, vonden een uurwerk uit, hetwelk nimmer behoeft opgewonden te worden, De beweegkracht bestaat uit een rad van geel koper van 2 voet middellijn, aan welks omtrek zich 39 inschuivende kokertjes van het zelfde metaal bevinden. Eenmaal in beweging, neemt de helft dezer kokertjes een vertikalen en de andere een horizontalen stand aan, welke ver schuiving de beweging onderhoudt. Het rad maakt eene omwenteling per uur en bezit genoegzame kracht om een klein seconde-uurwerk te doen loopen. Een maand later kwam een werktuig kundige te Turin op de gedachte dit toestel te verbeteren. Hij verving de kokertjes door glazen buisjes met kwik gevuld, welk metaal, zich gedu rig van den omtrek naar het middelpunt ver plaatsende, de beweging onderhield. Op een klein eiland aan de kust van Chiriqu, is als men een bericht uit Panama gelooven mag een ontzaglijk groote schat van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2