BINNENLAND. betreffende de controle der financiën, d« rechtsbedeeling en andere zaken, die be trekking hebben op de definitieve regeling van Egypte's toekomst. Yan de Porte, ziet men, is bierbij vol strekt niet afzonderlijk sprake, en het zal reeds wel wezen, wanneer zij onder die groote Mogendheden bedoeld is. De correspondent van de Standard te Kaïro heeft een onderhoud gehad met den Khedive. Deze zeide dat het wegruimen van de moeilijkheid met de Arabisten ook door verbanning van de hoofdmuiters mo gelijk was. De Khedive kondigde zijn voor nemen aa;i om Engeland te bezoeken. Naar de limes uit Konstantiuopel ver neemt, verlangt de Porte dat de voorge nomen schikking met Engeland betreffende Egypte zal insluiten eene regeling der ter mijnen van het terugtrekken der Britsche troepen. De Daily News verneemt uit Konstan- tinopel dat de grootvizier met ontslag dreigt indien zijn hervormingsplan, dat sterk ver zet ontmoet, in het paleis, niet aangenomen wordt. Volgens de jongste berichten uit Van heerscht er anarchie in Opper-Armenië. De Kurden plunderen de christendorpen. Vele Armeniërs vluchten naar Rusland. De Turk- sche troepen ziju ongenegen Obeidulah aan te vallen, tenzij zij worden versterkt. In Zweden dreigt eene ministeriëele crisis, daar de leden van het Kabinet het onderling oneens zijn over de belasting hervorming en de leger-reorganisatie. - De Gaceta te Madrid kondigt een koninklijke verordening af, waarbij het ministerie gemachtigd wordt de handels- tractateu te verlengen tot 15 December met die mogendheden die de grondslagen aangenomen hebben door Spanje voorge steld om nieuwe tractaten op te bouwen ter vervanging van de verleden jaar in October opgezegde. GEMENGDE BERICHTEN. O O Bij de verkiezing van een lid der Tsveede Ka mer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zijn 1859 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer mr. F. W. G. P. graaf Van Bylandt (anti-re- eolutionnair) met 1285 stemmen. Op den heer K. W. van Gorlcom liberaalwaren 562 stem men uitgebracht. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen om met 1 Januari a. s.bij het inwerking treden der wet van 11 Juli 1882, tot wijziging van de wet op het recht van zegel, het tot he den voor in het buitenland opgemaakt handels papier bestemde aanhechtzegel af te schaffen; het bezigen van plakzegels wordt alsdan voor dit pa pier verplichtend. Haarlemmermeer, 20 Oct. Eergisteren-avoud om 7 uur is afgebrand de boerderij van den heer Boshouwers, aar. den IJweg en Vijfhuizerweg, be woond door D. J. van Son. Het koorn, hooi, inboedel, twee paarden, eene dorsch machine, eenig koorn van J. Kerkvliet, aldaar geborgen, zijn mede verbrand. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Venloo, 10 Oct. Door den goederentrein, die eergisteren-middag alhier aankwam, is de lijnop- zichter van het station Crefrath overreden en ge heel vermorseld. Amsterdam, 20 Oct. Naar aanleiding van het onlangs voorgekomen geval van brand, zijn door de Directie van het Amstel-Hötel op elke étage van het gebouw extincteurs geplaatst, om in geval van nood oogenblikkelijk te kunr.en die nen als bluschmiddel. Deventer, 20 Oct. De koekbakkerij der firma Klopman Baerselman, Nieuwstraat alhier, zal den 26 dezer haar 200 jarig bestaan herdenken. Kampen, 20 Oct. Een 17 jarig dienstmeisje alhier, heden-ochtend bezig zijnde een kamer op te ruimen en eer. geladen revolver willende ver leggen, viel, waardoor een schot afging en de on gelukkige doodelijk getroffen werd. Terheijden, 30 Oct. Gepasseerden nacht brand de in deze gemeente de alhier bestaande lorren- fabriek af; alleen de machinekamer bleef gespaard. Oorzaak onbekend. Ongeveer 150 merschen zijn zonder werk. De draagkracht van de bladeren der Victoria Regia is, zooals bekend is, zeer aan zienlijk en stijgt bij geheel volwassen exemplaren tot 110 a 120 pond. Eij eene proefneming, ge- passeerden zomer door den beroemden botanicus professor Dr. Göppert in Breslau genomen, had een gewicht van 50 por.d de uiterste grens nog niet bereikt. Een blik op de onderzijde der bla deren toont ons hiervan de oorzaak aan, van uit den stengel, die in het middenpunt van het blad bevestigd is, gaan naar alle richtingen buitenge woon regelmatige, recht en spitshoekige aders, die door hunne kunstige verbinding een waardig voorbeeld tot navolging zouden vormen bij het maken van steigers. De bladeren, waarmede de proef ge nomen werd, hadden een omvang van 4 tot 5 meter en werden dagelijks nog 2 tot 3 duim grooter. De luchtreiziger Lhosthe, die Zondag te Mouy (Oise) opgestegen en drie uren later te Dammartin neergekomen is, dreet op dit reisje, bij een koude van 5 graden onder nul, door twee ijswolken. Als men zoo gelukkig is groote vensters in zijn huis te hebben, make men ze niet donker door blinden of zware gordijnen, zoodat er nauwelijks een zonnestraal kan door dringen. Als balkonvensters te kostbaar zijn, kan men die zeer goed vervangen door openstaande vensters van gewone grootte, met eene zeer breede richel, om stoelen of planken op te zetten. Eene kamer met zulk een venster heeft altijd een vroo- lijk aanzien, en het maakt het eenvoudigste land huis sierlijk. Hel heeft ook in zijn voordeel, dat het minder dan het uitstekende balkonvenster aan hitte of koude van buitenaf is blootgesteld. Z ker vooruaim schrijver noemt het een heerschendc volk'.zonde, in kamers, die niet door de zon lx - beschenen worden, te werken. Bewoon de zonnigste kam rs, die uw huis oplevert; hebt gij een ver trek met een venster op het noorden, houd dat voor de gastenkamer, die zelden gebruikt wordt. Pro Memoria. Twee jongens bek ij ken in Artis de slangen. Bij den in elkander gekron- kelden boa constrictor gekomen roept een hunner: „ftdjk, daar heb je er een met een knoop er in! Waarom zou hij dat doen?"«Om iets niet te vergeten zeker!" is het antwoord. Volgens het Hbl., werd Zondag te Amsterdam een man in „zeer bewusteloozen" toestand gezien; het grachtwater had hem „zeer bewusteloos" gemaakt. Woensdag-nacht omstreeks 12 uur reed door het dorp Gorredijk een rijtuig bespannen met één paard. Het koos den weg naar Lippen huizen en Hemrik, waar het voor't tolhek moest stil houden. De tolgaarder was spoedig bij de hand, en het bleek hem, dat het rijtuig zonder passagiers en voerman was. Hij spande het dier uit en bracht het in eene nabijzijr.de weide. Den volgenden dag kwam de eigenaar opdagen, en nu bleek het, dat het paard voor den tram Heeren veenJoure was geschrikt, terwijl het voor een herberg bij de krib had gestaan zonder opzicht. Het dier had daarop het hazenpad gekozen en was door de dorpen Terband, Luinje'aerd, Tjalle- berd, Gersloot, Langezwaag, Gorredijk en Lippen huizen naar Hemrik geloopen, zijnde een afstand van p. m. 4 uur. Te Hoofd do rp, in de gemeente Haarlemmermeer, komen tegenwoordig vele ge vallen van mazelen voor. In het geheel is nu van 107 huisgezinnen aangifte gedaan. Volgens het eergisteren te Am- sterdam gevallen Raadsbesluit is dan nu eindelijk, na jaren slrijds, de beursquaestie opgelost. De nieuwe beurs zal komen op het aan te plempen deel van het Damrak tusschen de Oudebrug en Papenbrugstegen. Zij zal een oppervlakte verkrijgen van 5400 Ms., die aan de zijde van het Damrak een weg van 30 M. overlaat, en aan die der Warmoesstraat een ruimte, welke op de nauwste punten niet minder dan 12 M. bedraagt. Reeds met 1 Jan. a. s. zal met het dempen een aan vang worden gemaakt, en wel van de zijde der Oudebrug. De thans bestaande beurs blijft zoo lang in wezen en gebruik tot de nieuwe vol tooid is. Een 8-jarig knaapje, dat giste- renmiddag te ongeveer 6 uren, zich op een mestschuit in de Baangracht bij de Rozengracht met verstoppertje-spelen vermaakte, gleed van de schuit te water en zonk in de diepte weg. Niet tegenstaande alle aangewende pogingen is tot heden het lijkje nog niet gevonden. De vermaarde kunstenmaker Arsens Blondin is te Amsterdam aangekomen en zal binnen k®rten tijd het Amsterdamsch publiek in de gelegenheid stellen zijne roekeloosheid te bewonderen. De 15-jarige cadet in Pruisischen dienst, E. R. W. Wetstein, is eergisteren door de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam schul dig verklaard aan de hem te laste gelegden moedwilligen doodslag, gepleegd in den nacht van 13 op 14 Aug. II. op den logementhouder J. P. IJ. Bontekoe, op den Korten Singel hoek Brouwers gracht te Amst. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden, werd hij deswege veroordeeld tot een celstraf van twee jaren, met vrijspraak van de hem mede ten laste gelegde moedwillige ver wonding van de huisvrouw van gemelden Bontekoe. De heer Andriessen Jr., horloge maker te Bergen-op-Zoom, is er in geslaagd een uurwerk te vervaardigen waarmede men niet alleen in staat.is te controleeren of een nachtwacht is wakende gebleven, maar zelfs hoe laat hij op ver schillende plaatsen is geweest. Ook te 's-H er togen bos ch heeft men het thans, hoewel met minder gunstig gevolg dan elders, op de jassen der onderwijzers gemunt. Gisterenmorgen vervoegde zich iemand, die zich voor een knecht der school uitgaf, aan de woning van een der onderwijzers, met de boodschap om een andere jas voor mijnheer te mogen ontvangen, daar een der scholieren de mouw van de jas, die da onderwijzer droeg, met verf had besmeerd. Men was echter zoo verstandig den oplichter zonder jas weg te zenden. Te Kampen is Maandagavond eene 79-jirige vrouw, terwijl zij bezig was van den zolder een kachel to haler., er mee van al de trappen gevallen. Gistersunacht is zij aan de ge volgen overleden. De proef met den „rectificateurvoor spoorwegen", de vinding van den Heer O. R. van Ruiven, is eergisteren, nabij Mook, op de lijn NijmegenVenlo genomen en zeer goed geslaagd. Er was geen twijfel mogelijk of deze toestel een paar beweegbare armen onder aan da loco motief stelt den machinist volkomen in staat den stand van wissels te veranderen en alzoo een mogelijke fout van deu wisselwachter te ver beteren. Dit werd door alle aanwezige deskundigen toegegeven, maar niet zonder bedenking bleek het te zijn dat nu den machinist een algeheele maeht orer de richting in handen zou gegeven worden. Dit is een punt dat nog nader overdacht zal moeten worden, want er kur.nen omstandig heden zijn waarin het hoofdspoor, '1 welk de machinist dan met den rectificateur zoekt te be houden, wel degelijk voor korter of langer tijd verlaten moet worden. In zulke gevallen bijv. zou weer de chef van een of ander station in staat moeten zijn den rectificateur machteloos te maken. In eene steenkolenmijn te Chate- let (België) zijn drie mijnwerkers door een steen, die uit den wand der schacht 30# meters diep nederviel doodgeslagen. Alweder een geschied-letterkundige ontdekking. „Wat een intelligent volk toch die Duitschers zijn! Hunne voornaamste geschiedschrij vers zijn: ein Weber, ein Schmidt, ein Schlosser, ein Muller, ein Backer, ein Zimmerman (een wever, een smid, een slotenmaker, een molenaar, een bakker, een timmerman) gewone ambachtslui, zooals ge ziet. Waar vindt ge een volk, waar de handwerksman historie schrijft en welke historie!" Door een Weener scheikundige is een nieuw soort van glas uitgevonden, dat geen kiezelaarde, potasch, soda, kalk of borax bevat. Dit glas is helder, doorschijnend en nog schitte render dan kristal. Het kan gesneden en geslepen worden en verbindt zich door smelting met ijzer, brons en zink. Te Par ij s wordt thans eene zooge- naamde stenographische tentoonstelling gehouden. Onder de stenographische merkwaardigheden, die men daar ziet, bevindt zich een briefkaart, be vattende niet minder dan 44000 woorden en eene vertaling van den Bijbel in twee deelen. Men treft er eveneens aan eene volledige verzameling van voorbeelden der tachtig bestaande methoden van stenographic, waarvan de oudste dagteekent van het jaar 1683 en door den Schot Ramsay is uitge vonden. Een Engelsch soldaat, vanhetDerby- regiment, die voor de kazerne bij het Brabazon- park op schildwacht stond, is door een geweer schot, dat onverwacht op hem gelost werd, ernstig gewond. Er werden onmiddellijk in alle richtingen nasporingen naar den pleger van den aanslag gedaan maar hij was niet te ontdekken. Het aantal lijders aan de trichinen- ziekte wordt te Brunswijk aanhoudend grooter. Er zijn nu ruim 200 personen door die ziekte aangetast, waaronder 60 a.70 militairen. In eenige metworsten heeft men, bij onderzoek, trichinen gevonden, zoodat nu alle twijfel of men hier wel met trichinenziekte te doen had, is weggenomen. Aan wie de schuld ligt in dezen, is nog niet gebleken. De directeuren der groote Fransche en Duitsche spoorweg-maatschappijen, die deu dezer dagen gehouden proeftocht met den „blik— semaneltrein" tusschen Weenen en Parijs hebben medegemaakt, hebben bij die gelegenheid hun plan kenbaar gemaakt om de definitieve invoering van de restaurant-treinen op de voornaamste lijnen van Europa in te voeren. In de Zuidelijke landen van Europa heeft de regen vaak droevige gevolgen. Zoo leest men b. v. het volgende in een Napelsch blad: (het is gebeurd in een plaatsje van den omtrek.) „Het was mooi weêr en iedereen wandelde toen de lucht betrok en een onweersbui zich boven de plaats ontlastte. Onmiddellijk veranderden de straten in stroomen, die door de helling der wegen zoo hevig werden, dat de omnibus achteruit ge dreven werd en zeer zeker verbrijzeld zou zijn geworden, indien hij niet bij geluk door een hoop steeneu tegengehouden werd. Ougelukkiger liep het met drie voetgangers af; de stroom, nu be staande uit water met gele, schuim-mdc lava vermengd, had zooveel kracht, dat hij hen van elkander losrukte en wegspoelde. Een der mannen kwam in een haag terecht en redde zich daar; de ander werd tegen een telegraafpaal geslingerd en behield daardoor ook het leven, doch den derden persoon, een jongen van 15 jaar, vond men een half uur later, toen het weder bedaard was, in de lava gesmoord." Aan het Station Venlo kwam dezer dagen een werkman door onvoorzichtigheid ouder een locomotief; hij behield echter tegenwoordig heid van geest genoeg om zich plat op den grond te leggen tot de locomotief geen gevaar meer kon veroorzaken. Toen stond hij op greep naar zijn afgevallen pet en ging weder ongedeerd aan zijn werk. De Keizer van China moet voorne mens zijn eerlang aan de Koningin van Enge land een brief te schrijven „met vermiljoenen inkt„ dat is: zoo officieel en gewichtig mogelijk over den opiumhandel. 't Is te hopen dat het helpen zal om een einde te maken aan den zedeloozen handel, die, ten bate der Engelsch- fndische schatkist, reeds zooveel jaren tegen den wil van het Chineesche bestuur aan het Hemel- sche Rijk door Engeland wordt opgedrongen. Te Toulon is een dagbladrenter, die op het aanroepen van een schildwacht bij een kruitmagazijn het antwoord schuldig bleef, door dezen met de bajonet dooistoken. Hij bleef op de plaats dood. Men schrijft ons uit Nijmegen. Bij de slechting der vestingwerken en de afgraving van den Hunnerberg, heeft men hier eenige meters onder den grond een kelder ontdekt, waarin eene massa doodsbeenderen zijn gevonden. Men meent dat deze afkomstig zijn van de Romeinen of uit de eerste Christentijden; in elk geval zijn zij vele eeuwen aldaar bewaard geweest. Ook vindt men daar vele voorwerpen, die aan den Romeinschen tijd doen denken. Twee jeneverhelden van het echte ras, te Amsterdam, dreien de onbeschaamdheid zóó ver, dat zij zich niet ontzagen, een begrafenis stoet in de Muiderstraat op allerlei wijzen met een handkar te hinderen en te sarren. Een der begrafenis-dienaren, geen katje om zonder fyand- 8choenen aan te pakken, kon het eindelijk niet langer aanzien, nam eer. der orde-verstoorders vierkant op en gooide hem als een baksteen door de ruit van een winkel keldertje, zeer ten genoegen der talrijke aanwezigen, die van dit tooneeltje getuigen waren. Vrij gehavend aan hoofd en handen werd de kerel weder op straat gezet en door de politie in ontvangst genomen. Z. M. de Koning heeft naar men meldt van een Wurtembergsch fabrikant ont vangen een deken van glas, vervaardigd en geschikt om te dienen zoowel voor dekking als voor staatsie. Door het faillissement-Engels zijn ook eenige handelshuizen te Rotterdam getroffen. Zoo noemt men ons o. a. de firma M, R. de Monchy voor een cijfer van 50 ra. en de Rotter- damsche Bank voor 35 m., bihalve nog anderen, die minder groote verliezen lijden. De Amster- darasche Bank moet er voor niet minder dan 160 m. ingeloopen zijn. De oudste burger van de stad Biele feld, de heer Marius Jordan, is zijn 105e levens jaar ingetreden. Hij doet nog dagolijks zijn wande ling en is volkomen helder van geest. Wo e n s d a g-o chtend kwam te Grave in een goudsmids winkel een persoon, die verlangde goudeu ringeu te zien. Hij het bezichtigen maakte hij zich plotseling van een ring meester en snelde de deur uit. De bediende en de dienstmeid zetten hem echter onmiddellijk achterna, zoo lat zij hem juist bij de veerpont inhaalden. Gewillig gaf hij zich over, waarop hij in handen der politie werd gesteld. Volgens verklaring van den man was hij gepensioneerd onderofficier van de marine en had hij gisteren geld aan de spaarbank te '3 Hertogen- bosch ontvangen. Op weg in slaap gevallen, miste hij dit bij zijn ontwaken. Hij besloot een ring te stelen om eenig geld te erlangen. In hoeverre dit een fabel is, zal spoedig blijken. Een zonderling geschil is thans te Parijs aanhangig gemaakt. Zekere heer Wissen- haus beschuldigt namelijk zekeren heer Platen, zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal vanvlooien. De scherpzinnige lezer ver moedt reeds dadelijk, dat hier geen sprake is van gewone vlooien. Het geldt dan ook inderdaad vier van die uitverkorenen onder hunne soortge- nooten, welke in „circussen" optreden en ook op onze kermissen triomfen behaalden. Nu is de zaak deZe. De heer Wissenhaus had de beste artisten op dit gebied geëngageerd, terwijl Platen slechts middelmatige aan het publiek kon vertoor.en en het derhalve moest aanzien, dat al het volk naar Wissenhaus liep, te meer om lat eene vloo, Blanche genaamd, in het circus van dezen impressario aller harten in verrukking bracht. Een niet geringe aantrekkingskracht oefende ook een nommer uit, dat tot titel had: Lijkwagen, door vlooien getrok ken; voorts: het Amerikaansche ballet, de arres tatie enz. Op een goeden dag waren echter de vier uitmuntendste van den troep des heeren Wissenhaus verdwenen. Den anderen dag gaven zij eene voorstelling bij Platen. Tot een bedrag van 100,000 tranks is een eisch tot schadever goeding ingesteld. In eerste instantie is de klacht ongegrond verklaard. De eischer is echter in hooger beroep gegaan. Hangende het geding, danst mademoiselle Blanche nog altijd koord bij Platen. De oudste tegenwoordig bekende schilderij in olieverf op hout wordt in de Keizer lijke kunstgalerij te Weenen bewaard. Volgens Beckmann's Geschiedenis der Uitvindingen," werd zij in het jaar 1297 vervaardigd door een schilder, Thomas de Mutuia of de Muttersdorf, genaamd, uit Boheme. De andere schilderijen in dezelfde galerij zijn van het jaar 1357; de eene is vau Nicholas Wurnser, van Straatsburg, de andere van Thierry van Praag. Het schijnt dus dat het schilderen met olieverf lang bekend was vóór het tijdperk waarin die uitvinding gesteld wordt en dat zij len onrechte wordt toegeschreven aan Hubert vau Eyck en diens broeder en leerling Jan van Eyck, anders gezegd Jan van Brugge die omstreeks het einde van de veertieude leefde, en niet in het begin van de vijftiende, zooals men algemeen meent, 't Is echter aangetoond en uit de boeken van het schilders-genootschap ge- dagteekend uit het elfde jaar der regeering van Eduard 1 (1283) dat schilderen met olieverf toen gebruikelijk was. Hier mag nog bij gevoegd wor den, dat de kunst van houtgraveeren ouder schijut te zijn dan de uitvinding der boekdrukkunst, waartoe zij misschien aanleiding heeft gegeven. De namen der eerste houtgraveurs zijn echter niet bekend. Tn het Athaeneum van 1845, bladz. 365, komt een facsimilé van een groote hout gravure, waarop het jaartal 1418 staat, die in 1844 te Mechelen ontdekt is en tegenwoordig in de openbare bibliotheek te Brussel bewaard wordt. Beschamende beleefdheid. Een ingebeeld Parijzeuaar stapte op den tram, en zeide op hoo- gen toon tot den conducteur: „Je moet me Avenue Bosquet No. 36 afzetten." „Is daar ook eene koetspoort?" vroeg de conducteur nederig. „Neen," antwoordde de verwonderde passagier. „Dat is jammer," hernam de conducteur, „anders zou ik er den wagen laten inrijden." Het bekende circus van Myer, met zijn 50 paarden, vijf olifanten en zes leeuwen, zijn wagens er. andere toestellen, is eergisteren t; Londen publiek verkocht. De opbrengst wordt over het geheel vrij voldoende geacht. Zij be draagt ongeveer 5000 (ƒ60.000). De weduwe van President Line oln moet, volgens Amerikaansche bladen, een vermo gen van 180,000 dollars nagelaten hebben, waar van 72,000 dollars in staatspapieren. De „bekrom pen omstandigheden" waarin zij, naar men zoo vaak verzekerde, zou verkeeren, schijnen dus zoo erg niet geweest te zijn. Opde werfvan denheer P. GoedkoopJr. scheepsbouwmeester te Amsterdam, ziju voor re kening van het Fransche Gouvernement gebouwd twee vaartuigen, bestemd tot vervoer van paar den. Deze schepen zijn gemaakt van gegalvaniseerd ijzer en bestaan ieder uit negen afdeelingen, welke door moerbouten aan elkander worden gekoppeld. De lengte van elk schip is 28 meter, de breedte 6, de diepte 1 meter. De diepgang bedraagt on geveer 0.69 meter. De ruimte onder het dek, die door de noodige dwarsschotten is gescheiden, is bestemd tot berging van voeder, stroo, enz. De stal voor de paarden, op het dek staande, bestaat uit eene lichte, weg te nemen bekapping, is voorzien van ruiven en waterlooziug en vormt een net geheel; ook is vóór en achter dezen stal nog een lokaaltje met slaapplaats toegevoegd. Ia dezen stal kunr.en 48 paarden worden geplaatst, en een sleepbootje brengt dit vaartuig gemakke lijk waarheen men wil. Wil men dit scheepje over land of per scheepsgelegenheid vervoeren, zonder eenige beschadiging worden de deelen uit elkander genomen, om te bestemder plaatse weder in elkander te worden gezet. Op deze wijze zul-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2