BINNENLAND. die belang hebben bij de veroordeeling der beschuldigden. Inderdaad, die brief is een tweesnijdend wapen. De bedreigingen in den brief vervat, zijn veel gevaarlijker voor de beklaagden dan voor u, Mijnheer de Voorzitter. Het huis Japy frères Cie. te Beaucourt heeft uit Parijs den volgenden, met rooden inkt geschreven brief ontvangen: »Het dynamiet-comité verwittigt u dat gij aan al uwe werklieden binnen veertien dagen 30 pet. verhooging van loon hebt te geven. Bp gebreke hiervan zullen al uwe werk plaatsen in de lucht vliegen en de volks uitzuigers Japy vermoord worden. Gij moogt de politie vrijelijk waarschuwen. Niets zal ons in de uitvoering van ons plan beletten!* Maandag-ochtend te twee uur zijn in de restauratie-zaal van het Bellecourt-theater te Lyon drie bommen gesprongen. Er wer den drie personen zwaar, andere licht ge kwetst. IJverig zoekt men naar de schul digen. Broadley en Napier hebben een sa menkomst met Aralbi gehad, die een goede gezondheid geniet en tevreden is over de schikkingen betreffende de getuigen. Die welke'gehoord zijn, zonder dat de beschul digden tegenwoordig waren, zullenopnieuw gehoord worden wat waarschijnlijk Zaterdag zal aanvangen. Generaal Wolseley is Zaterdag-morgen te 7 uur van Alexandrië vertrokken aan boord van het aviso Iris naar Triest. Men verzekert van goederhand dat Bredef slechts terugkeert om zijn particuliere zaken te regelen. Het gerucht loopt dat Colvin, En- gelands controleur, het Britsch bestuur om een betrekking in Britsch-Indië heeft ge vraagd, maar de regeering zou hem ver zocht hebben in Egypte te blijven. Geuève heeft het proces gewonnen, dat tegen het kanton werd gevoerd wegens inbeslagneming van de onroerende goederen der verdreven congregatiën, welke inge schreven waren op naam van eenige bui tenlanders. GEMENGDE BERICHTEN. De Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben tot lid der Eerste Kamer, ter vervanging van wijlen dr. Büchner, gekozen den heer P. N. Muller te Amsterdam, met 42 stemmen, bij her stemming met den heer A. C. Wertheim, die 18 stemmen verkreeg. Breda, 24' Oct. De jongste zitting van de Arrondissements-rechtbauk alhier, was alleen ge wijd aan het behandelen van vervolgingen van zoutsmokkelaars. Alle beschuldigden, ten getale van 35, werden veroordeeld tot boeten en gevan genisstraf. Driel, 24 Oct. Onder deze gemeente is de agent van een begrafenisfonds S. dezer dagen le venloos in een sloot gevonden. 's Gravesande, 24 Oct. Nabij de steenovens onder deze gemeente, is gisteren-namiddag de bliksem geslagen in de telephoongeleiding van Maassluis naar den Hoek van Holland, waardoor 9 palen zwaar beschadigd zijn, en de geleiding voor het oogenblik verbroken is. Ooststellingwerf, 24 Oct. De heer P., raads lid, alhier, is Zondag-morgen dood op zijn bed ge vonden. Dit voorval heeft veel seusatie gemaakt. Strjjp, 24 Oct. Eergisteren viel alhier een kind in een pot met kokend water, en kreeg daarbij zulke brandwonden, dat het twee dagen later onder de hevigste smarten aan de gevolgen bezweek. 's Gravenhage, 24 Oet. Gisteren-avond werd door de politie alhier een man gearresteerd we gens mishandeling zijner kinderen. Smilde, 24 Oct. In de Molenwijk werd dezen morgen het lijk gevonden van den te Assen ver misten koetsier J. K. 's Hertogenbosch, 24 Oct. Gisteren-nacht te half een uur is .de wagenmaker J. v. d. VV., in de Tolbrugstraat alhier, door een messteek in de borst ernstig verwond. Verdacht wordt een zekere T Barneveld, 24 Oct. Gisteren heeft mej. de wed. H. Schut, geb. v. d. Peppel, haar lOlsten verjaardag gevierd. Van verschillende oorden van ons land ontving de krasse vrouw gelukwenschen, terwijl haar 75 jarige zoon den breeden familie- en vriendenkring ontving. De jarige was volmaakt gezond. Grevenbicht, 24 Oct. Alhier heeft men het lijk van een manspersoon uit de Maas opge vischt, wiens identiteit men niet kan bewijzen. Het was naar gissing een jongmensch, 18 jaren oud, die eenmaal tot den gsgoeden stand behoorde. De oudste bewoonster van Schier- monnikoog is dezer dagen overleden in den ouder dom van 102 jaar en ruim twee maanden. Zij was nooit ziek geweest en tot op het laatst van haar leven in 't bozit van al hare vermogens. Eenigen tijd geleden werd de mili- cien M. K., in garnizoen te Bergen-op-Zoom, ziek en dientengevolge opgenomen in het hospi taal aldaar. Op 17 Sept. ontving zijn voogd te Noordgouwe, bij wien hij vóór zijn indiensttredvn in huis was, het laatste bericht van hem, dat van beterschap sprak. Dit stelde zijn familie gerust. Na dien tijd zond zijn voogd hem twee brieven, waarop echter geen antwoord kwam. Op 7 Oct. nu ontving de voogd een brief, die aan den mili cien geadresseerd was, terug, en op denzelfden dag kregen de betrekkingen bericht namens den chef van het Militair Hospitaal te Bergen-op- Zoom, dat M. K. in het hospitaal overleden was en de begrafenis dienzelfden dag zou plaats hebben. De datum van overlijden werd niet verm -hi, doch uit de opgaaf van den burgerlijken stand bleek, dat de bedoelde jongeling reeds 4 October over leden was. Alzoo eerst drie dagen na het over lijden kon men er toekomen aan de familiebe trekkingen bericht te zenden. Bij den jongsten orkaan op het ei land Cuba kwamen volgens de ofiiciëele opgaven, 40 menschen om het leven De schade, aan den oogst toegebracht, is ontzaglijk groot. Een babbelaar tot zwijgen gebracht. Een heer uit Nevada trad in Philadelphia een scheer winkel binnen om zijn haar te laten snijden. Nadat de barbier hem op den stoel had laten plaats nemen en hem een handdoek om den hals geslagen had, begon hij het gesprek aldus: „Ik zie dat gij wat zenuwachtig zijt, mijnheer. Ver gun mij u te zeggen dat ons haar-elixir niet alleen kale hoofden met een weelderigen haargroei bedekt, maar den geest tot kalmte stemt en het geheele zenuwgestel in gezond evenwicht brengt. Wat doet gij in Nevada tegen zenuwachtigheid?" De vertegenwoordiger van een der grootste mijnen van Nevada zag bedaard op en antwoordde: „Als wij zenuwachtig zijn gaan wij gewoonlijk uit om een barbier dood te slaan." De barbier sneed hem het haar zonder een woord meer te spreken. Te Bremen heeft den 16 dezer eene door den ingenieur Schalla aangekondigde vuur proef plaats gehad. Een meer dan manshooge brandstapel van dennenblokken, rijkelijk be strooid met houtspanen, werd aangestoken en toen hield de vuurduiker zich bij herhaling 5 a 10 minuten in het vuur op en liep daarin heen en weer. Toen de brandstapel in elkaar gestort was, ging hij zelfs in de gloeiende massa liggen. Zijn middel is zeer eenvoudig. Zijn om hulsel namelijk uit een sterke, poreuse stof ver vaardigd, heeft dubbele zijwanden. Een slang die met de waterleiding in verbinding staat, waardoor nog een dunnere luchtslang gelegd is, schroeft hij aan zijn gordel, en dan stroomt er water door de dubbele wanden van zijn kostuum en dringt door de poriën ook naar den buitenkant, zoodat het kostuum voor verbranding gevrijwaard, en het geheele lichaam door het verdampen van het water in een koelere luchtlaag gehuld wordt. Door de luchtslang wordt hem door middel van een drukpomp een krachtige stroom koude en door het water in de waterslang koel gehoudene lucht in den mond gebracht, en deze luchtstroom be schermt tegelijk de oogen, die anders niet be veiligd waren, tegen hitte en walm. Ook het apparaat is niet zeer ingewikkeld, maar wel wat zwaar. Men vroeg eens aan eer. Oostersch geleerde, op welke wijze hij zulk eene uitgebreide kennis verworven had. „Ik heb mij nooit ge schaamd te vragen, wanr.eer ik iets niet wist," luidde het antwoord. Elke beschaafde taal gelijkt min of meer op een inooieu mantel, waar lappen van een andere kleur op gezet zijn. Geen van alle Hollandsch, Duitsoh, Engelsch, Fransch, Itali- aansch, enz.kan alleen uit haar eigen woorden schat putten, maar alle zijn genoodzaakt hare behoeften gedeeltelijk aan den vreemde te ont- leenen. Wel nemen zij veel op, dat in de eigen taal evengoed uitgedrukt kan worden, maar niet zoo beknopt als door het vreemde woord. Zoo zijn er in onze taal niet alleen in het dagelijksch leven vele Pransche woorden in gebruik, maar zelfs Arabische. Admiraal is afkomstig van het Arabisch amir-ul-ma, bevelhebber van het water; dit woord moet reeds vroeg (over Spanje) in de Europeesche talen ingedrongen zijn, en wordt nu in elke taal gebruikt; zoo ook Arsenaal, van het Arabisch dar-sanah, huis van bedrijvigheid, wat er in bet Italiaansche darsena beter uit te her kennen is dan in ons Hollandsch arsenaal. Elixir is het Arabische el-ikser, steen der wijzen; Amulet het Arabische hamulat, wat gedragen wordt; Katoen, het Arabische al-kotton. Daarentegen is de i.aam van zachte huisschoenen, de Baboerschen of Turksche schoenen, afkomstig vau het Perzische papusch (de Hollaudsche zeelieden maken er „pjmpoessies" van en uoemen aldus hunne linnen pantoffels), en Tulband van het Perzische dulband, dat om 't hoofd gewonden neteldoek beteekent. Op den spoorweg nabij Leer, dus niet ver van onze N. O. grenzen, heeft een mis dadige hand beproefd, een trein te doen derail- leeren. Toen de laatste trein reed, lag een hek, dat tot afsluiting van een stuk land dient, op de rails. Het werd door de locomotief stuk ge reden, en alles bepaalde zich tot een schok voor de locomotief. Den elfden October werd door ge heel Denemarken de 100ste verjaardag van den schrij ver en dichter Steen Bücher feestelijk gevierd en een gedenkteeken voor hem opgericht. Naar aan leiding daarvan gaf een van de Deensche bladen allerlei kleine trekken van den schrijver, o. a. „Hij stond winter en zomer te 4 uur op, maakte zelf zijn vuur aan, zette thee en rookte zijne pijp, terwijl hij opschreef waar hij den vorigen dag over gedacht had. Hij ontving gaarne vrienden bij zich; maar wanneer men later bleef dan het uur waarop Blicher gewoon was te bed te gaan, zeide hij: „die ee» tehuis heeft en het wenscht op te zoeken Hielp deze vingerwijziging niet, dan wenschte hij den gasten goeden nacht ar. begaf zich te bed. Eene zending s-s toomboot, Peace g e- naamd, ligt in de Thames gereed tot vervoer naar Afrika's Westkust. Zij is een geschenk van deu heer Arthington, te Leeds, aan de Baptist Missionary Society, en is bestemd voor den zen- dingsdienst op den Kongo. Om haar te vervoeren, breekt meD haar in 800 stukken. Deze worden verscheept naar den mond van den Kongo, en van daar door 800 negers nog 300 mijlen ver der gedragen, tot Stanley Pool waar de zende lingen ze weder ineen zullen voegen. Te Amsterdam is eene vrouw wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, om daarna opgezonden te wor den naar een der rijksgestichten voor den tijd van één jaar. Uit Gorredijk wordt onsgemeld: Eer volle vermelding verdient het gedrag van den machinist K. Mast, ter stoomolieslagerij der hee- ren Koopmans alhier. Bedoelde machinist zou 11. Zondag dienst doen op de stoomboot van hier naar Akkrum, toen de kraan onderuit den stoom ketel sprong en hem en den jongen, die bij hem was, verwondde, terwijl de geheele machinekamer vol kokend water liep, en de ketel dreigde droog te loopen. Aanstonds voorzag hij zich var. een stop, ging terug naar beneden eu bracht dier. in den ketel aan, ondanks den feilen stoom, die hem aangezicht en handen zengde. Door zijne tegen woordigheid van geest heeft hij erger ongeluk ken voorkomen. Sedert het faillissement van den di recteur van het Feestgebouw te Rotterdam, den lleer A. d. L. zijn aldaar alle amusementen ge staakt, tot spijt van het groot aantal abonnés, die hun contributie vooruit betaald hebben. Naar men verneemt, zijn thans eenigen voornemens, commissarissen van het Feestgebouw aansprake lijk te stellen om de vermakelijkheden voort te zetten, waarop zij volgens het programma, bij het lidmaatschap gevoegd, recht hebben. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van drie Engelscheu die, ten behoeve van het leger in Egypte, de woestijn waren in getrokken om kameelen aan te koopen en te trach ten de Bedouïenenstammen te verzoeueu. Het zijn Prof. Palmar, hoogleeraar in het Arabisch aan de universiteit te Cambridge, Kapitein Gill, vau de genie, en een officier van Admiraal Seymour, luit. Chavrington. Zij vertrokken twee maanden geleden uit Suez met een som van 3000 p. st. bij zich, vergezeld van twee bedienden en een Arabischen Sheikh, die hun gids zou zijn. Sedert hun vertrek werd niets meer van hen ver nomen. Men vreest, dat zij door Bedouïenen vermoord en van alles beroofd zijn. Admiraal Seymour heeft een schip naar El Arisch gezonden, om daar nasporingen naar de vermisten te doen. De superintendent van het ar na huis te Philadelphia heeft in den loop van eenige jarer. deze instelling voor 650,000 doll, bestolen. Hij is ontsnapt naar Canada, waar de quaestie zijner uitlevering aanhangig is. Een ingezetene der gemeente Gestel, bij Eindhoven, gaf deze week, eenige oogenblikken voor zijn dood, te kennen, dat onder zijn bed een pot met geld verborgen was; nauwe lijks was de man een lijk, toen een paar erfge namen toeschoten, het stoffelijk overschot in lakens wikkelden en dit op eene tafel nederlegden, om ten spoedigste het bed te onderzoeken. De schat werd gevonden, en deze moet nog al aan zienlijk geweest zijn. Op den boulevard Anspach te Brussel geeft een jongen een hond een stokslag, zoodat het dier jankende wegloopt. Op hetzelfde oogenblik nadert een deftig heer, de eigenaar van den hond, en dient deu jeugdigen dierenplager een Hinken schop toe, met de woor den: „Ik ben net als jij, ik houd niet van beesten." De administratie der Holland- 8clie IJzeren Soorweg-Maatschappij zal voortaan, beginnen met 1 Nov. a. s., ook op de lijn Am sterdamUitgeest over Zaandam, een stoomtram in dienst stellen, op dezelfde wijze als de thans bestaande op de Oosterspoor tusschen Amster dam en Hilversum. In de kookschool te Berlijn zal een extra-cursus voor gehuwde vrouwen worden ingericht. -Als merkwaardigheid wordt uit New-York gemeld, dat aldaar een plaats op de effectenbeurs verkocht is voor 35,000 dcll., deu hoogsten prijs daar ooit betaald. Onder de mummiën, die de direc teur van het museum te Boulay, Maspero, onlangs aan de oevers van deu Nijl heeft ontdekt, was er ook een op welker bloemslingers, waarvan zij naar Thebaansch gebruik, omgeven was, een wesp zat. Hel diertje was waarschijnlijk, bij de be grafenis, door de bloemen aangelokt, in de dood kist gevlogen. Zoo bleef het bewaard, en nu is het voor de entomologen het eenige voorbeeld, van een 3550-jarige wesp. Zaterdag-ochtend heeft een onbe kend persoon eeri horlogemaker te Middelburg voor zes zilveren horloges opgelicht. Hij gaf voor door den stationschef gezonden te zijn om eenige horloges op beziens. De horloge-maker gaf er zes mede, en toen de terugbezorging zich liet wach- stelde hij een onderzoek in, waaruit hem bleek, dat de stationschef nergens van wist, en hij be drogen was. De politie heeft de zaak in handen, doch is den oplichter nog nLt op het spoor. De Japansche regeering heeft on langs de verdere uitgave van het in de stad Tosa verschijnende dagblad Koschi Simbun verboden. De redactie gaf aan hare lezers per circulaire kennis van de straf, die haar had getroffen en noodigde hen tevens uit deel te nemen aan de begrafenisplechtigheid. Duizenden personen waren op het bepaalde uur voor het redactie-bureau saamgekomen, volgden de redactie, die de baar, waarop het laatste nommer van het blad rustte, opbeurde en buiten de stad droeg, waar reeds een grat gedolven was. De redacteurs wijdden hier aan hun blad een welsprekende grafrede, waarna dit in het graf werd neergelegd eu onder de aarde bedolven. Te Batavia is een ambtenaar, die onder de klerken op zijn bureau gelden uitleent en dat tegen de ongehoord hooge rente van 20°/o in de maand. Bij kleine bedragen van bijv. 10 wordt de rente natuurlijk hooger berekend. Deze ambtenaar is belast met de uitbetaling der trac- tementen van de klerken, en het spreekt van zelf, dat hij van zijne positie gebruik of liever gezegd misbruik maakt om te zorgen, dat in de allereerste plaats de op die wijze uitgeleende gel den met verschenen renteu, van de zuur verdiende tractementen der klerken worden ingehouden, want de leus van den ambtenaar-geldschieter is: nhebben is hebben en krijgen is de kunst." Is het dan een wonder, vraagt men, dat deze zelfde ambtenaar, die slechts 150 bruto tractement heeft, verscheidene perceelen bezit, zijn vrouw met diamanten en brillanten tooien en wagen en paarden er op na houden kan Arme klerken, die in handen van zulk een gewetenloozen woe keraar zijn gevallen. Zou de Regeering echter aan die handelwijze geen einde kunueu maken? Een o n d e r w ij z e r te Steinbac li- Hallen berg, in Thuriugen, zond onlangs aan Keizer Wilhelm een spreeuw, dien hij het vol gende had leeren zeggen: „L;ve de Keizer! Ik ben een Pruis kent gij mijne kleuren Zwart, wit, zwart, wit; Bismarck, Bismarck!" De Keizer liet den gever eene goede som in geld toekomen en hem hartelijk danken, maar zond den vogel terug, omdat Z. M. den onderwijzer niet van zijn leerling wilde berooven. Deze werd daarop door den eigenaar voor 100 mark verkocht. Inde vorige wee k zij nerts Rot- terdam zes nieuwe gevalleu van pokkeu voorge komen. In de Haarlemmermeer is eergis- teren-avond omstreeks half zeven brand ontstaan iu het hooi van eene boerderij, bewoond door P. Kistemaker, Spieringweg, sectie K, kavel 5. Door spoedige hulp is het vuur gebluscht. De roerende goederen zijn verzekerd. Inmiddels had men het goud en zilver en eenige kleeren bezorgd bij een overbuur, A. Bogaard. Doch toen men bezig was bij Kistemaker den brand te blusschen, geraakte ook de boerderij van dezer. Bogaard in brand. De oorzaak is onbekend. Alles is verbrand, ook wat van Kistemaker daar geborgen was. Een spuit heeft bij den brand dienst gedaan. In den tijd van ééne week hebben er vier branden in die gemeente plaats gehad. Het grootste gedeelte van Ma nilla is verwoest door een typhoon. Er is te Belgrado een aanslag ge pleegd op den Koning van Servië. In de kerk loste een vrouw een pistoolschot op hem, dat echter miste. De Koning bleef tot het einde van der. dienst in de kerk, en keerde eerst toen naar zijn paleis terug. De vrouw werd terstond gevat. Zij is de weduwe van den Overste Markovitsch, die indertijd wegens een staatkundig vergrijp ter dood gebracht werd. Een arme zonderling te Zeelst, K. genaamd, had zijn bouwvallige hut hersteld met hetgeen hij noemde „ziju aandeel in de onver deelde bosschen der gemeente". Vandaar proces verbaal en veroordeeling tot een gevangenisstraf. De delinquent begaf zich echter op den bepaalden dag niet in arrest, en nu verschenen er verleden Zaterdag twee maréchaussées, om hem in verze kerde bewaring te brengen. K. zag hen in de verte aankomen en schoof den grendel voor de deur. „In den naam der wet, doe open!" „Wie bennen de heeren?" „Wij zijn de politie." Jullie met je beiden? Eu de bewijzen daarvan?" De beide maréchaussées wezen op hun kolbakken en op hun wapenrusting. „Geen bewijs," meende K., „zoo'n pakje konden ze wel bij een ouden kleerkooper gekocht hebben, hij zelf had ook wel iets dergelijks op zolder liggen." De agenten van politie verwijderden zich en keerden een half uur later terug, ditmaal ver gezeld van het hoofd der gemeente. Nu rees er echter bij K. ook twijfel op omtrent de identiteit van den burgemeester; hij was er o. a. volstrekt niet zeker van of deze wel herbenoemd was, en weigerde opnieuw audiëntie te verleenen. Het hoofd der gemeente plaatste zich vóór het raampje der hut, hing zijn medaille om, en een poosje daarna opende de broeder van den delinquent de deur. De beide maréchaussées traden binnen, maar K. was nergens meer te vinden. Zij zochten op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen, te vergeefs. Eindelijk daar hooreu zij een verdacht gestommel in den schoorsteen, zij ijlen om strijd vooruit, staren naar boven, eu jawel, daar klinkt een stem uit den hooge: fermez la porte Heerengevolgd door een lawine van roet, zooals er wellicht nog nooit op het hoofd van twee gendarmes was nedergedaald. En terwijl de „hee ren" vergeefsche pogingen deden, om uit hunne oogen te zien en zich uit de vreeselijke wolk los te worstelen, klonk het alweder: fermez la porte, fermez la porte! totdat ten laatste één van beiden althans er in slaagde de vierde repetitie onder den vrijen hemel te ontvluchten. De Burgemeester die buiten gebleven was, herkende den dappere niet meer quantum mutatus ab Ulo! Een zoon van den nacht! Doch slechts kort duurile de verbijstering, en de jacht werd hervat. De uniform behoefde nu niet meer gespaard te worden, één der maréchaussées zou in den schoorsteen opstijgen en den delinquent arresteeren. Dit ging echter zoo gemakkelijk niet. K. ontweek naar boven op het dak, en toen ook de kolbak van den maréchaussée zich dreigend uit den schoor steen verhief, liep de vervolgde over de vorst zijner hut naar de aangrenzende woning en daalde in den schoorsteen van zijn buurman af. Al spoedig echter bemerkte K., dat hij nu zoowel van onderen als van boven belegerd werd; nog geruimen tijd handhaafde hij zich op gelijken afstand van de beide uitersten, totdat de maréchaussée, die aan het benedeneinde had post gevat op zijn beurt een bewijs gaf van klimmendeu dienstijver, en hem in arrest nam op den 14en dag vau Wijn maand 1882. Weggeloopen! Johan Adam Wesleberg heeft zijn kind te Amsterdam onverzorgd achtergelaten. Var, de Groenekan te Amsterdam heeft zijn vrouw stil verlaten. Isaiic Claassen, oud 14 jaren, is den 14n Oct. uit de woning van zijn moeder te Rotterdam weggeloopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2