binnenlandT GEMENGDE BERICHTEN. gehouden, die echter hoogst ontevreden was met den toestand waarin zij leefde. Te Belgrado was zij pas enkele dagen vóór het gebeurde aangekomen. In de kerk was zij in de voorste rij der damesplaatsen gaan zitten. Yan daar uit richtte zij het schot op den Koning. Persoonlijke wraakneming niet alleen schijnt bij deze gewelddaad in het spel te zijn; want er zijn verscheiden personen gevangen genomen, pas weder drie personen die naar Semlin gebracht waren. Door dezen maatregel wordt de herinnering verlevendigd aan hetgeen men laatstelijk in Engelsche en Russische bladen kon lezen, dat de Panslavistische en Ser vische partij de gedachte in zich omdroeg om »Habsburg's beschermelingMilan, van den troon te stooten en in zijn plaats zjjn zoontje onder een Regentschap te doen optreden. De revolver, waarvan de wed. Marcowitch zich bediend heeft, is van ongewoon kaliber en draagt een inscriptie in de Russische taal. Oberdank, de bedrijver van den be kenden bommen-aanslag te Triest, is ter dood veroordeeld, maar wegens de ont hullingen, door hem gedaan omtrent het geheime Italiaansche genootschap waartoe hij behoorde, zal hem waarschijnlijk gratie worden geschonken. De Spaansche Cortes zullen, wegens het ijveren van Serrano, vroeger worden geopend dan eerst het plan was. Het rapport der Commissie, door den Koning benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp met den rammonitor Adder, is jl. Donderdag aan Z. M. aangeboden. Vanwege het Departement van marine zal het verslag worden openbaar gemaakt. Het tweede der regeeringsontwerpen betref fende de herziening van de kieswet, dat der in deeling van het Eijk in kiesdistricten, is, naar wij vernemen, gereed, zoodat het dezer dagen bij den Raad van State zal kunnen inkomen. Staphorst, 30 Oct. Gisteren is een 2 jarig kind van J. van Elp, dat eenige oogenblikken zonder toezicht gelaten was, in een sloot ver dronken. Maastricht, 30 Oct. Te St. Pieter, nabij deze stad zijn twee kinderen van 4 en 3 jaar op een erbarmelijke wijze omgekomen. Door het vuur vatten van het bed, waarin zij sliepen is het eene kind verbrand en het andere gestikt. On voorzichtigheid en nalatigheid schijnen tot dit ongeluk aanleiding te hebben gegeven. Leeuwarden, 30 Oct. Dezer dagen is een jongen ernstig aan het hoofd verwond geworden door een steen, die met een zoogenaamde cata pult naar hem toe werd geworpen. Er is door de politie proces-verbaal van opgemaakt. Kampen, 30 Oct. Eindelijk is heden de be ruchte onderwijzersjassendief alhier gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Hij is genaamd Roelof Stokvisch, geboren te Dordrecht, en heeft reeds vroeger wegens diefstal terechtge staan. Eindhoven, 30 Oct. In de luciferfabriek van de heeren Mennen Keunen alhier viel eergis teren, bij het stellen van een ketel, een zware balk, waardoor een oppassend werkman getroffen en zijn been verbrijzeld werd. De lijder werd in bewusteloozen toestand naar het gasthuis ver voerd. Heden is het been geamputeerd geworden. Winschoten, 30 Oct. Door de rechtbank alhier zijn 3 personen veroordeeld, ieder tot f 25 boete, of 7 dagen gevangenisstraf, wegens het tappen zonder vergunning. Schooten, 30 Oct. In de vergadering van den Raad, van den 27sten dezer, is bepaald, dat de eerste, door den Heer M. Spies in deze ge meente aangelegde straat, zal genoemd worden, naar haren stichter, De Maarten Spiesstraat. Oesters en c&viaar genieten tegen- woordig zoo zeer de gunst van alle lekkerbekken, dat ook de scheikundigen ze hun aandacht heb ben waardig gekeurd. De geleerden hebben beide lekkernijen onderzocht en gevonden dat van beide het hoofdbestanddeel water is. Caviaar bevat 25.31 pet. eiwit, 15.45 pet. vet en 52 pet. water. Beste oesters uit Ostende bevatten 5.78 pet. eiwit. 1.77 pet. vet en 82 pet. water. Het eiwit, een der krachtigste voedingsmiddelen, is dus in beide lekkernijen slecht vertegenwoordigd. Daarentegen bevat een ei van 50 grammen 5.85 gr. eiwit ea 4.87 gr. vet, terwijl een pond goed mager rundvleesch 18.53 pet eiwitstoffen en 3.45 pet. vet bevat. Volgens deze opgave weegt, wat de voedingswaarde betreft 1 pond vleesch op tegen 15 kippeneieren en 223 oesters, zoodat een ei gelijk staat met 14 oesters. Een oude Duitsche insectenverza- melaar in Georgia vond onlangs, toen hij op de kevervangst was, een steen ter grootte van een kippenei. Bij het stukkloppen van dien steen vond hij er een diamant in, waarvoor Tissauy in New-York hem 46,000 dollars bood. De directeur van een krankzinnigen- gesticht te Parijs woonde eene tooneelvoorstelling, Lm vicomtesse Alice, bij en werd daarna krank zinnig. De vrouw en kinderen beweren, dat hij krankzinnig werd door den inhoud van het stuk en stellen nu een eisch tot schadevergoeding van 100,000 franks tegen de schrijvers er van, de heeren Alberic Second en Leon Beauvallet. TeBerlijnzijn in den tijd van drie maanden zooveel ongeijkte maten, balansen en gewichten in beslag genomen, dat eergisteren de geheele binnenplaats van een der politiegebouwen daarmede lag volgestapeld. Alles werd dien dag, na onbruikbaar te zijn gemaakt, in veiling ver kocht. Een vrouw te Vialore werd ernstig ongesteld ten gevolge van het gebruik van champignons. Gelukkig wist de te hulp geroepen geneesheer haar nog ia het leven te houden. Twee dagen later vergastte zij zich weder op haar geliefkoosd gerecht, werd andernaaal vergif tigd en schoot er dezen keer het leven bij in. De voortvluchtige notaris S. de Haan van Amsterdam moet zich, naar het TJtr. Dbl. meldt, nog in Duitschland ophouden. Men meent hem zooverre op het spoor te zijn, dat hij weldra weder naar Nederland teruggevoerd zal worden. Naar globale berekening bedraagt het passief pl. m. ƒ80.000. In een onlangs uitgekomen Duitsch werk over gastronomie, geeft de schrijver de volgende schets van Russisch theedrinken. Dickens begint zijn Kerstverhaal „het Krekeltje aan den haard" met een warm loflied op den theetoestel, maar hoe hartelijk hij dien ook bezingt, toch zou hij nog heel andere bewoordingen gevonden hebben, als hij den Russischen Samowar had gekend. De Samowar en de Tschai (thee) zijn woorden van veel beteekenis in de Russische taal. De Duitscher heeft het rechte verstand niet van thee. Hij drinkt zonder onderscheid te proeven, lindebloesemthee, vlierthee, sleutelbloementhee, zoogenaamde echte groene thee, met of zonder de echte kleur, thee met steranijs, thee met kaneel, thee met vanille, thee met rum en suiker, soms nog wel met citroensap of schijfjes citroen; maar de Rus drinkt thee zooals zij werkelijk is, zuivere, onvervalschte thee, en alleen vau de beste quali- teit. Van de thee in Rusland kan men dan ook bijna zeggen: „Er is geen slechte thee!" De Rus drinkt thee op eiken tijd van den dag: 's morgens, in plaats van koffie, na het eten, en 'savonds. Evenals de Duitscher in de „Kneipe" zijn glas bier gaat drinken, drinkt hij er zijn glas thee. dat wil zeggen: acht of tien glazen, want daarin verschilt hij ook van andere volken, dat hij zijne thee niet uit koppen, maar uit glazen drinkt. Wie op reis gaat, neemt zijn theevoorraad mede, en dat bedingt de logementhouder ook.'s Morgens ten minste in de logementen waar de West- Europeesche beschaving nog niet is doorgedron gen krijgt ieder logeergast zijn Samowar met kokend water, benevens den daarbij behoorenden trekpot en glas; het overige is zijne zaak. De Samowar is het voornaamste artikel in een huis houden. De schoolsyaode te Bern heeft zich dezer dagen met bijna algemeene stemmen voor de invoering van Latijnsche letters in plaat3 van de Duitsche verklaard, alsmede voor een alge meene eenvoudige spelling, die zich aansluit bij de nieuwe Duitsche Rechtschreibung Een arbeider uit Heeg (Friesland), S. Kiugma genaamd, heeft verleden jaar her haaldelijk beproefd notarissen op te lichten. Hij kwam bij hen op het kantoor en deelde hun dan mede, dat een oom of tante van hem overleden was. Hij toonde dan een brief van een zwager, waarin deze hem meldde, dat oom of tante was gestorven en 40, 50 of 90 pondematen land met huis, inboedel en beslag vee had nagelaten, en dat zij te zamen erfgenamen waren. Hij belastte alsdan den notaris m«t de behandeling van zijne zaak, onderteekende, veelal met een anderen naam, een procuratie, en vroeg ten slotte om ƒ10 reis geld, ten einde zich naar de plaats te begeven waar oom of tante overleden was. Op die wijze is het hem gelukt een 3 tal notarissen, overigens mannen van zaken, die gewoon zijn niet gemakkelijk aan vreemden financieel vertrouwen te schenken, op te lichten. Het Gerechtshof te Leeuwarden ver klaarde gisteren Kingma schuldig aan valschheid in onderhandsch geschrift en bedriegelijke oplichterij, en veroordeelde hem tot 5 jaren tuchthuisstraf. In de rue de Vannes te Par ij s is een in aanbouw zijnd huis ingestort. Zeven werk lieden werden onder het puin bedolven en zwaar gekwetst daarouder vandaan gehaald. Een hunner overleed reeds aan de bekomen wonden. Te Petersfield (Hampshire) stierf onlangs een oude rijke dame, die haar aanzienlijk vermogen ten deele aan die Genootschappen en Vereenigingen naliet, welke zich de bescherming van viervoetige dieren ten doel stellen. Zoo ver maakte zij aan de Royal Society tot bescherming van dieren een legaat vbd 6000, aan de „Lou- densche Vereeniging voor drinktonteinen en voe derbakken voor dieren" 2000, aan het sedert 1860 te Londen bestaand „Asyl voor verloren en noodlijdende honden" 1000, enz. Tot universeel erfgenaam benoemde de overledene haar echtge noot, onder beding dat hij onverwijld na haar dood haar zwarte lievelings-poes door chloroform zou dooden. Naar men uit Ne w-York bericht, heb- ben de inboorlingen van Basket-island bij Punta Arenas drie booten met schipbreukelingen, waar onder een van een Eogelsch schip, geplunderd en de bemanning vermoord. De kroonprins van Pruisen zit, als hij schrijft of werkt, niet op een gewonen stoel, maar op een zadel, die op 4 pooten rust. De zadel, is met leder bekleed en alleen de singels en stijg beugels ontbreken. Een Engelschman, wiens aan dacht bij de bezichtiging van het paleis des kroonprinsen op dezen vreemdsoortigen zetel viel, liet onmiddellijk een dergelijken zadel maken, waarvan bij zich met het beste gevolg bedient. Uit menschlievendheid deelt hij nu den goeden uitslag zijner proefneming mee en raadt hij ieder, die zittend moet werken, ten sterkste aan zijn voorbeeld te volgen, daar het zitten op den zadel niet alleen aangenamer is, maar ook met het oog op de gezondheid des schrijvers verreweg de voorkeur verdient. In den omtrek van St. Petersburg, hebben verleden week groote boschbranden ge woed, die veel schade veroorzaakten. In de stad heerschte verstikkenden walm. Duizenden menschen hielpen mede om het uitbreiden van den brand tegen te gaan. Of men de-ramp aan kwaadwil ligheid moet wijten, is nog onbekend. Miskende verdienste. De onlangs over leden bekende Duitsche beeldhouwer Professor Friedrich Drake had veel op met het door hem vervaardigde standbeeld van Koning Friedrich Wilhelm III, in den Thiergarten te Berlijn. Als het vol in den tuin was, placht hij gaarne onder de bezoekers te staan en naar hunne aanmer kingen te luisteren. Op zekeren dag zag hij een paar oude buitenlui met hunne twee dochters en een zoon naar het monument kijken. De knaap kraamde zijne wijsheid uit over de reliefs, waar van hij de beteekenis naar zijne eigene opvatting aan zijue familie uitlegde, maar sloeg de plank soms aardig mis. De professor nam beleefd zijn hoed af, verbtterde vriendelijk de verkeerde op vattingen en bracht de belangstellende toeschou wers op de hoogte. De vader bedankte hem voor zijne uitvoerige uitlegging, en liet er op volgen.- z/Gij hebt dat monument zeker dikwijls gezien, dat gij er zoo alles van weet." Drake antwoordde, dat niemand er zooveel van gezien had als hij, want dat hij het zelf gemaakt had. Daarop mat de heele familie hem met een ongeloovigeu blik van het hoofd tot de voeten, groette hem met een hoofdknik en liet hem staan; en Drake hoorde dat de vader onder het heengaan zijne familie toefluisterde: „Die oude ophakker!" De bejaarde beeldhouwer vertelde dit voorval gaarne, en beschouwde het als het loon voor ongevraag- den dienst. Een vijfjarig knaapje, te Parijs, een aanvallig kind op het oog, werd dezer dagen door zijn moeder voor den commissaris van politie en verscheidene geneeskundigen gebracht. Het kind was akelig onhandelbaar, woest en bloeddorstig. Het had reeds herhaalde malen getracht zijn een jarig broertje te dooden en verklaarde, als hij groot en sterk genoeg was, zijn moeder te zullen vermoorden. De uitkomst van het onderzoek was, dat de moordlustige kleine naar een krankzinni gen-gesticht werd gebracht. De zon vertoont dezer dagen even onder haar middelpunt een zwarte vlek, die door een gekleurd of bewalmd stukje glas gemakkelijk kan worden waargenomen. Inden spoortrein van Prosiken naar Koningsbergen werd onlangs plotseling een noodsein gegeven. De machinist deed den trein zoo spoedig mogelijk stilhouden; de passagiers vluchtten allen, doodelijk verschrikt uit de wa gens maar weldra werden zij gerust gesteld. Het bleek toch, dat een der passagiers, terwijl hij uit een raampje keek, zijn hoed verloren had en om dien terug te krijgen tot dit middel zijn toe vlucht had genomen. De man, een vreemdeling, werd bij de aankomst te Koningsbergen voor zijn lichtzinnige handelwijze met 50 Mark beboet, en toen hij die som niet kon betalen, in hechtenis genomen De invloed van de melk op de ver breiding van besmettelijke ziekten is onderzocht door Ernst Hart, hoofdredacteur van het British medical Journal. Uit het nagaan van 72 epide mieën, die aan besmettelijke melk konden worden toegeschreven, en waarvan 50 betrekking hadden op typhus, 15 op roodvonk en 7 op diphtheritis, bleek, dat de besmetting meestal werd teweeg gebracht door het water, dat tot het schoonmaken van het gereedschap (of ook soms wel tot het aanmengen van de meik zelf) was gebruikt, en met welk water in aanraking waren geweest af valstoffen van lijders. In andere gevallen werd de ziekte verspreid door personen of goederen, die met de melk in aanraking waren gekomen. De meeste patiënten hadden de melk ongekookt en onvermengd gedronken. In vele gevallen brak de ziekte in verscheiden woningen te gelijk uit, in welke woningen uit dezelfde melkerij melk was gebruikt, terwijl in andere woningen er naast, die andere melk hadden gekookt, de ziekte niet voorkwam. Met het niet meer gebruiken van de besmettelijke melk hield de ziekteverbreiding op. IVeggeloopeu! Emma Stockey, 31 jaar, huisvrouw van Daniël van Os, heeft heimelijk de gemeenschappelijke woning te Utrecht verlaten. Gerrit Dirksen van den Bosch, te Leiden, is van daar stil weggegaan, zijn vrouw er achterlatende, Carl Wüttenburg heeft in den nacht van 20 op 21 October heimelijk de woning van zijn meester, den heer Traag, photo- graaf te Delft, verlaten. Hij heeft van deze een paar jassen en een horloge medegenomen. Urk heeft zijn cijns aan den storm betaald. Een visschuit is omgeslagen, welker drie opvarenden verdronken; een weesje van een jaar blijft daardoor hulpeloos achter. Voorts zijn twee schuiten gestrand, welker bemanning werd gered. Men heeft nu zekerheid, maar zeer treurige zekerheid, omtrent het lot van de drie Engelschen, Prof. Palmer, Gill en Luit. Charring- ton die, van Suez uit, het binnenland introkken tot aankoop van kameelen voor het Engelsche leger. Het blijkt dat de G mverneur van Nakhlo hen heeft doen gevangen nemen, en, na van alles beroofd te hebben, hen naar den rand van een afgrond heeft laten brengen, waar hij hun de keus liet, of zij er in wilden springen of den dood door den kogel wilden ondergaan. Prof. Palmer koos het eerste en sprong naar beneden; de beide anderen werden doodgeschoten; hunne lijken heeft men akelig verminkt teruggevonden, maar dat van Palmer nog niet. Het gebeurde heeft in En geland grootte verontwaardiging gewekt. Volgens berichten uitden Held er is eene met zeventien koppen bemande sloep van het gestrande Engelsche stoomschip Gulf oj P<*~ nama omgeslagen en heeft de bsmanning haar dood in de golven gevonden. Handschoenen en pruiken waren reeds in de vroegs oudheid bekend. Onder de beeldhouwwerken te T'nebe gevonden, was er een, dat gezanten uit een verafgelegen land in Azië voorstelde, die een geschenk van handschoenen brachten. Homerus, die langer dan twee duizend acht honderd jaar geleden leefde, spreekt reeds van handschoenen, en vijf honderd jaar na hem, maakt Xenephon er bepaald melding van, dat Cyrus zonder zijne handschoenen uitging. In Borlase's Antiquities of Cornwall is eene plaat, die eene groep Druïden voorstelt, waarvan een handschoenen draagt die bijna tot aan zijne elle bogen reiken. Wat pruiken betreft, vindt men in de beeldhouwwerken en schilderijen op de oevers van den Nijl de oude Egyptenaren er mede voorgesteld. Iu het Abboth Egyptisch Mu seum tegenwoordig het eigendom van het ge schiedkundig Genootschap te New-York zijn verscheidene pruiken, die mummies van over de twee duizend jaar oud zijn afgenomen. Bij de Chineezen is de lelie de volks- bloem, en er worden veel bijgeloovigheden aan gehecht. Als zij op Nieuwjaarsdag bloeit, wordt dit als een gelukkig voorteeken voor den eigenaar der plant beschouwd. Daarom besteedt de Chinees veel zorg aan de lelie, iu de hoop dat zij op dien dag hare bloem zal openen. Da Chineesehe lelie verschilt van elke andere soort. Zij groeit door den bol op stukken vensterglas, steen en porselein te zetten en hem ruim van water te voorzien. De bloem is wit, met een geel hart, zoo iets tusschen een narcis en een anjelier, en heerlijk van geur. 's Lands wijs 's lands eer. Dat de gastheer op zijne vrouw bromt als het diner slecht is uitgevallen en haar aldus de wandaden van de keukenmeid laat misgelden, is geen zeldzaamheid; maar de zonen van het Hemelsche Rijk maken het vrij wat erger. Toen onlangs de Chineesehe professor van het Harvard college in de Veree- nigde Staten een feestmaal aan zijne collega's gaf, was hij zeer uit zijn humeur omdat de gerechten niet naar zijn smaak waren. Nadat hij zijne kwade luim een poos verkropt had, stond hij op, boog plechtig en zeide: „Ga vrouwtje ranselen." Daarop ging hij heen, en weldra kwam hij in zijn handen wrijvend, glimlachend en vriendelijk als altijd terug, na zijne wederhelft de gevoelige blijken van zijne ontevredenheid gegeven te hebben. Te Bristol alleen zijn nagenoeg 3000 menschen door overstroomingen van have en goed beroofd. Het opperhoofd der dievenbende, die voor eenigen tijd bij graaf Andrassy te Pesth inbrak en er een groot getal kostelijke voorwer pen roofde, onder anderen zijne decoratie van het Gulden Vlies, is dezer dagen met al zijne mede plichtigen aangehouden. De bandiet heet Stephan Vikockzy. De politie heeft hem ontdekt door de onvoorzichtigheid van een lid der bende, die een diamant te koop aanbood, welke aan den graaf had toebehoord. Bij de onlangs te Tangerang aan 9 inlanders voltrokken doodstraf deed zich het vol gende voor: Aan een der ter dood bestemden werd, vóór hij de ladder beklom, gevraagd of hij nog iets te zeggen of wel te verlangen had; waarop de man antwoordde, dat hij niets te zeggen, doch nog slechts één wensch had, namelijk dezen: dat hij zich wilde vergasten aan een stukje kameelen - vleesch. Het zal misschien bij dien inlander minder de zucht naar zulk een hem toch onbekende lek kernij zijn geweest, dan wel de wensch, dat hij de voltrekking van zijn vonnis nog eenigen tijd zou kunnen verschuiven, indien men zijn begeerte zou wenschen in te willigen. Kameelenvleesch is toch geen dagelijks verkrijgbare koopwaar in Indië. In antwoord echter op zijn buitensporig verlangen, werd hem de strop omgelegd, en een paar minuten daarna had de op kameelen-roastbeef beluste in lander opgehouden te leven. UitSzegedin, in Hongar ij e, wordt een zouderlinge doch door den Weener corres pondent van den Times als echt gewaarborgde historie gemeld. De ingenieur Muller, werkzaam aan den wederopbouw der door overstrooming vernielde stad, kocht voor een paar dagen een viertal sigaren. Toen hij de tweede tot op ongeveer de helft had gerookt, en ze op rijn lessenaar legde, ontplofte zij; door den schok -verd de ingenieur, aan wangen, ooren, lippen en linkerhand gewond, van zijn stoel geworpen. Gelukkig was het lokaal in het schoolgebouw, waar hij en zijne kameraden werkten, ruim. Bij onderzoek bleek, dat in de sigaar een glazen buisje met nitro-gly- cerine had gestoken. Daar iu Oostenrijk-Hongarije het tabaks-monopolie bestaat, schijnt de zaak nog raadselachtiger. De ingestelde nasporingen leidden tot dusver tot niets. Johann Most, de redacteur van het te Londen uitgegeven socialistisch blad die Freiheit, die wegens een artikel over den moord op den Keizer van Rusland gevangen gezet werd, is nu, na een gevangenschap van 9 maanden, weer op vrije voeten gesteld. Een eentonig werk had de Ameri- kaansche onderschatmeester Aclon te verrichten. Hij heeft van den In tot den 13n October 19.000 malen zijn handteekening moeten zetten op goudcertificaten tot een gezamenlijk bedrag van 66,650,000 dollars. Op een dag heeft hij van 's morgens tien uren tot 's middags half vijf niet minder dan 2500 malen zijn naam geteekeud. Een bereisde kat. De voorliefde, die de groote pianiste mevrouw PopperMenter voor haar witte kat koestert, grenst aan het belache lijke. Het geliefde dier is altijd in haar gezel schap; zelfs geleidt het haar voortdurend op hare kunstreizen alleen tijdens een concert laat zij tiaar alleen. Deze kat heeft in de laatste drie jaren Rusland, Duitschland, Frankrijk, Engeland, Skandinavië, Spanje en Oostenrijk bereisd en is, dus ontegenzeggelijk de meest bereisde viervoeter in Europa. H e t Haagsch e Dagblad verneemt, dal thar.s ook de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij met de daarvoor benoemde commissie aan het onderhandelen is over de overneming van de exploitatie van den Ned, CeBtr aalspoorweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2