N I E U W E Zondag 5 November 1882. 7e Jaargang. Ongeloof en revolutie. li U IT E L A N D. No, 637. If4 iRLEl^lllE (jOI! ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden yoor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG B UEEAII: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels,30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Div.e twee verschjjuseleu staan tot elkan der als vader en zoon: van deze verhouding kan men zich, op de vruchten lettende, welke zjj voortbrengen, dagelijks overtuigen. Ongeloof en godsdienstloosheid in de hoo- gere kringen, gevernist door zoogenaamde beschaving, vooruitgang en humaniteit, brengen ontegenzeggelijk in de lagere volks klassen goddelooze en revolutionnaire denk beelden en beginselen voort, die onderden invloed van het ongeloof steeds grootere afmetingen aannemen en ten slotte in communisme eindigen. Dat zien we in Franknjk, waar de goddeloosheid onder de gedijende verpleging en aankweeking van hetongeloof zjjner politieke bewindsmannen, zich meer en meer verspreidt. Niettegen staande de Kerk in Frankrijk is blootge steld aan de hevigste en telkens herhaalde vervolgingen in hare Christeljjke waarhe den, rechten, instellingen en dienaren, waarvan de gevolgen voor de zedelijkheid en maatschappelijke toestanden steeds scher per en treuriger aan den dag komen, besloot onlangs de meerderheid der Kamer, de kruisbeelden uit de gerechtszalen te ver wijderen, opdat er geen enkel teeken meer aanwezig zjj, dat den mensch kan heriu- neren en vermanen aan de heiligheid vaii den eed, aan de misdaad van den meineed. Bovendien vaardigde de Minister van on derwijs een circulaire uit, aangaaude de toepassing van de wet op godsdienstige zinnebeelden in de school, lu die circu laire verklaart deze bewindsman dat hij het aan de prefecten overlaat te beslissen over de omstandigheden en den tjjd van de toepassing der wet. In elk geval decre teert de Minister, zullen godsdienstige zin nebeelden niet in de nieuwe scholen toe gelaten worden. Slechts met angst en schrik kan men er aan denken waarheen zulke ergerlijke ge beurtenissen zullen leiden. Doch zoo gaat het als een volk onchristelijk wordt gere geerd; het moet dan ontegenzeggelijk zelf onchristelijk, goddeloos on revolutiounair worden. Wetten geven aan het volk eene opvoeding al naardat de wetten zjjn. Ook in Italië, in welk laud een liberaal, ongeloovig en der Kerk vijandig gouver nement het roer van den Staat in banden heeft, wordt van dag tot dag de sociale revolutie dreigender en meer en meer alge meen, 't geen zelfs liberale dagbladen tot FEUILLETON. Een edele daad. Vervolg Ottilie deed nog eenmaal alle moeite om zijne opgewondenheid te doen bedaren, die haar bijna onbegrijpelijk was. Dat het haar echtgenoot niet ongevoelig kon laten, dat hij plotseling zijn vroe- geren collega ver boven zich geplaatst zag dat wilde zij immers gaarne bekennen maar daarover zoo vreeselijk verontwaardigd te zijn en te twijfelen, daartoe had hij geen recht. „Lieve, goede Max, wilt gij mij bedaard aanhooren," smeekte zij en vleide haar hoofd tegen zijn borst en begon: „Denk er toch eens aan, hoe gelukkig gij gewor den zijt, toen gij de kassiersplaats hekomen hebt, en verstoor nu uw eigen geluk niet, door de ge dachte, dat ook anderen plotseling een beter lot ten deel valt. En weet gij dan of Hartung niet tegenstaande dat alles gelukkig is. Het komt mij voor dat hij niet te benijden is." „Niet?" zeide haar man en zijne lippen beef den van woede, „omdat gij geen denkbeeld hebt, welk een inkomen hij als directeur ontvangt. Gij zoudt anders spreken, wanneer ik u zeg, dat hij achttien duizend gulden verdient en met zijn aan huil schrik eu ontzetting waarnemen en constateeren. Weg met de monarchie! Leve de sociale revolutie! Dat zijn de vreeselijke kreten uit den mond van hen, die vijandig staan tegenover het Altaar en Priesterdom; dat is het wachtwoord van het radicale gespuis, dat den ondergang der Kerk ge zworen heeft. Op verschillende plaatse n heeft nog onlangs de militaire macht met O O het blank rapier moeten tusschenbeide komen om de orde eenigszins te handhaven. Ziedaar de gevolgen van het ongeloof, dat door de leiders van het arme beklagens waardige volk gekweekt en gevoed wordt totdat eindelijk de massa, vau het vergift doortrokken, de gevolgen zal toonen door ten slotte de revolutionnaire vuist ook tegen zijn eigen verleiders dreigend op te heffen- De misdaad tegen de Kerk, tegen Gods dienst eu Geloof wendt zich ten slotte tegen de burgerlijke, soc'ale staats-autoriteit. Zeer juist, want als het geoorloofd is tegen het Goddelijke te zondigen, dan kan het niet als ongeoorloofd en strafbaar be schouwd worden, als men zondigt tegen de burgerlijke maatschappij, door de prac- tische toepassing der revolutionnaire be ginselen. Ook in Rusland, waar de godsdienst be- vrozen is onder het jskleed der Staatskerk, worden steeds nieuwe aanslagen der revo lutie ontdekt; rust, kalmte en veiligheid zullen er niet gemakkelijk wederkeeren, aangezien zelfs in de hoogste kringen en daar schuilt juist het ongeloof de invloed der socialisten (nihilisten) zich Iaat gelden. Als generaals, ministers, soldaten popen, gendarmes en agenten van politie door de sociale samenzwering zijn besmet, dau zal men te vergeefs tegen dezen boozen O O geest den knoet zwaaien. De keizerkro ning op het kruitvat! werd onder deze omstandigheden herhaalde malen uit gesteld. De ongelukkige vorst, steeds rus teloos en gejaagd, is een gevangene in zijn eigen land, geen minuut is hj zjns levens zeker, telkens dreigt hem het 't gevaar in moordenaarshanden te vallen. En het revolutionnaire geuzendom in België, gaat het niet hand in hand met zij ii vader: het ongeloof, het van God ver vreemde, der Kerk vijandige liberalisme? Slechts in het ongeloof hebben ook ginds, gelijk overal, de revolutionnaire denkbeel den, hun bron, huil voeding eu hun wasdom. In het Duitsche Rjk vindeu wj daar, waar het ongeloof, het religieuze indiffe- deel in de winst heeft hij minstens een jaarlijks inkomen van dertig duizend gulden. Hoort gij wel, dertig duizend gulden!" Hij herhaalde de som met een eigenaardige uitdrukking. „En al bekwam hij nog meer," antwoordde Ottilie, „gelukkig, waarlijk gelukkig is hij toch niet, en geloof mij, Max, dat hij u niettegen staande dat alles toch benijdt, hoewel hij nu di recteur is en gij slechts kassier zijt." Hij zag haar met een verwonderden en verstrooi den blik aan en daar zij een weinig bloosde en 'hare oogen nedersloeg, zonder verder een woord te spreker, kwam hem een herinnering voorden geest. „O, gij denkt er aan dat gij hem eenmaal uwe hand geweigerd hebt?" vroeg hij met een bitteren lach. „Geloof mij, Ottilie, dat heeft hem het hart niet gebroken; hij heeft alleen maar een Rek. Ct.-boek in zijn borst gedragen en kent geene andere zaligheid dan een millioen bijeen te garen, en daar het blinde fortuin dien man overal ver volgt, zal het hem gemakkelijk gelukken." „Gij spreekt u nu zelf tegen," zeide Ottilie, en daar Tannberg zijne vrouw verwonderd aan ziet, gaat zij rustig voort: Is het dan zulk een geluk eenmaal een millioen te bezitten en van alles afstand te moeten doen, wat het hart alleen met duizenden zaligheden vervult en in de borst reutisnie, het weligst bloeit, ook de meeste sociaal-democraten met revolutionnaire denk beelden en beginselen. Daarentegen vindt men daar geen socialisten, die naar het model der Fransche revolutie eene meer gelijke en rechtvaardige ver'eeling der aardsche goederen eischen en zich daardoor de hoofden warm maken, waar Geloof en Godsdienst beoefend en in eer en aanzien gehouden worden. Zelfs iu de volkrijkste fabriekstrekeu, zooals bij voorbeeld in Elzas-Lotkaringen, in de Rijnprovinciën, in Westfalen, vindt men geen of slechts zeer weinig sociaal-democraten. In de ge noemde landstreken heerscht niettegen staande den hoogst demoraliseerenden cul- tuurstrijd, een krachtig godsdienstig leven, niet slechts bij den gemeenen man op het land, doch ook in de voornaamste kringen der stedelingen. Ja, juist het goede voorbeeld der be schaafden eu autoriteitspersonen werkt daar zoo heilrijk en behoudend op de lagere volksklassen en dat alleen is de oorzaak dat de sociaal-democratie daar geen ingang vindt, geen terrein verovert, want waar het Geloof is, daar heerscht orde en welvaart, waar het ongeloof zetelt, revolutie eu verval. 't Heet nu wederom, dat de zittingen der Fransche Kamers den 9den a. s. wel met eene ministeriëele «verklaringzullen geopend worden. Omtrent den inhoud even wel lekt nog niets uit, en het stuk moet waarschijnlijk ook nog worden opgesteld. Noodzakelijkerwijze evenwel zal daarin van de betreurenswaardige gevolgen moeten worden gewaagd, vau de gisting in het Zuiden, die nog steeds voortduurt. De Minister van onderwijs heeft de rec toren derhoogescholen uitgenoodigd in over leg te treden met de geneeskundige facul teiten, ten einde te overwegen of er niet een hoogere graad dan doctor in de me dicijnen, onder den titel van doctor in de geneeskundige wetenschappen, beschikbaar behoort te worden gesteld. Donderdag-nacht waren revolutionnaire biljetten op de muren te Marseille aange plakt. De politie spoort de schuldigen op. Sir Beauchamp Seymour, de Engelsche admiraal, schijnt toch het joazVschap, htm wegens zijn verdiensten iu den Egyptischen oorlog aangeboden, maar te zullen aan een innige» vrede uitstort? Denk, Max, wat wij niet alles bezitten ons zei ven, onze eeuwig joiige liefde, ons dierbaar kind. Gij hebt vroeger altijd gezegd, dat gij met niemand zoudt willen ruilen, eu waarom moet nu plotseling alles anders worden, omdat het wispelturige lot een voorma lige» vriend, die niets bezit dan zich zeiven en den droom van een toekomstigen rijkdom, een hetere betrekking schonk, dan gij bekleedt." Och, gij verstaat mij niet," antwoordde Tannberg een weinig bedaarder. „Het is mij in het geheel niet om mij zeiven te doen, maar alleen, omdat gij nu de vrouw van een armen kassier zijt en Hartung hoogmoedig op ons kan nederzien." „Doet hij dat?" „Dat kan ik juist niet zeggen, alleen toont hij een overmoedig lachen, wanneer hij met mij spreekt, alsof hij mij daardoor wil te kennen geven, „gij hebt vroeger wel is waar gewonnen maar nu toch verspeeld." „Dat moet gij u niet verbeelden, Max," antwoordde zijne vrouw, „wij zijn immers geluk kiger, dan hij worden kan." Haar echtgenoot schudde somber het hoofd, en Ottilie begreep, dat alles wat zij zeide te ver geefs was. Hij kwam altijd daarop terug, dat het noodlot hem vervolgde en daar dit zijne vrouw nemen. Hij zal zich Lord Alcester noemen. Sir Garnet Wolseley neemt den titel »Lord Wolseley van Egypteaan. Te Richmond hadden ernstige ongere- O O geldheden plaats in gevolge het optreden van de Churchof Gospel Army,« een nieuw reddingsleger, dat van wege de An- glicaausche Kerk met de Salvation Army van generaal Booth is gaan concurreereu. Het gepeupel onthaalde den optrekkenden troep op salvo's van steenen, modder eu ander vuil. Met veel moeite werd de orde hersteld. Eéne van de vele grieven aer Ieren is, dat hunne Engelsche landheeren grooteu- deels het geld, hetwelk dezen uit hunne Iersche bezittingen trekken, buiten Ierland verteren. De heer Healy in een artikel over de Iersche parlementaire partij, voor komende in het jongste nummer van de Fortnightly Review, raamt het bedrag, dat aldus sedert de Unie iu den vorm van pachtgelden uit Ierland naar het buiten land is verzeild, op 100,000,000, eu thans nog op ruim 12,000,000 's jaars. De Echo acht dit laatste cijfer zeer overdreven, en brengt het terug tot 4,000,000. Doch ook dit, meent het blad, is al erg genoeg. - Uit Kaïro wordt melding gemaakt van een depêche uit Mekka, dat aldaar een hevige epidemie woedt, waarschijnlijk cholera. Dientengevolge beval Baker-pasha zes honderd manschappen af te zonderen ter bewaking der haven. De Times verneemt, dat het Egyptische gouvernement aan Engeland heeft voor gesteld Arabi te verbannen zonder voort zetting van zijn proces, doch dat Engeland het voorstel niet heeft aangenomen. Den Standard wordt uit Konstantinopel dd. 1 November geseind, dat tengevolge der zending van Dufferin naar Kaïro, er in het Turksche. kabinet sprake is een Turksch commissaris naar Kaïro te zenden. -- Uit Kaapstad wordt bericht, van 11 Oct., dat verscheidene Zoeloe-hoofden, in eene samenkomst met Sir Henry Buiwer, zich tege.i het herstel van Cetawayo had den verklaard. Cetawayo werd nog steeds te Oude Molen gehouden, en hij klaagde dat het Britsche Gouvernement zijn woord jegens hem niet gestand deed. -De Wiener Abendpost meldt in eene officieuze mededeeling, dat met 't oog op de opnieuw aangerichte schade door de overstroomingen in Tyrol door den Keizer bepaald is, dat het bedrag van fl. 500,000 niet toestemde, was hij in zich zeiven gekeerd en zij zag met diepe smart, dat hij niet meer zoo als vroeger met zijn stil huiselijk geluk tevreden was. Hij kwam niet meer zooals vroeger onmid dellijk van het bureau naar huis, maar eerst eenige uren later, ja, hij bleef zelfs tot middernacht uit en eindelijk gebeurde het, dat hij eerst in den morgenstond terugkeerde. In het begin had Tannberg zich nog ver plicht gevoeld, zijn lang uitblijven door den velen arbeid te verontschuldigen, maar spoedig hield hij ook dat niet meer voor noodig en met schrik ontdekte de jonge vrouw, dat hij zijne gelofte geschonden had en menigmaal onbekwaam te huis kwam. Wel hield Ottilie zich slapende, wanneer zij hoorde, dat hij zacht de deur wilde openen; maar zijn gang, zijn geheele gedrag was dat van een beschonkene. In het begin wilde zij het niet gelooven; het was immers niet mogelijk, dat hij plotseling zoo diep zinken kon. Zij moest zekerheid daarvan hebben en eens op een morgen, toen hij weder laat te huis was gekomen, stond zij zacht op, boog zich over hem heen en de walgelijke wijn- lucht, die hij uitademde, bewees haar, dat zij een bittere teleurstelling rijker was. (Wordt vervolgd jg*SAistttt;Dig7: AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1