li l x k l a i). uit Je schatkist, bij besluit van 26 September aangewezen, waarvan fl. 200,000 bestemd waren voor giften aau noodlijdenden e i fl. 300,000 voor rentelooze voorschotten aan gemeenten, die door het water geleden hadden, thans in zijn geheel beschikbaar gesteld is voor de ondersteuning der nood lijdenden en ter voorziening in den grooten, oogeublikkelijken nood. Men telegrafeert uit Moscou, dat een ontploffing heeft plaats gehad tijdens een repetitie in den grooten schouwburg. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat een dyuamiet-patroon aan den ingang van het tooneel was geplaatst geworden door een weggejaagdeu artist. Yolgens een bericht aau de Bund worden de aanwervingen voor het Egyp tische korp3, die door de Bondsregeering zijn verboden, te Genève in het hotel Croix Fédérale heimelijk voortgezet en zijn er ook weder aangeworven manschappen naar Egypte vervoerd. Het wetsontwerp op de invoering van scheidsrechtelijke raden in het kanton Genève is bij volksstemmiug aangenomen met 5492 tegen 4593 stemmen. GEMENGDE BERICHTEN. 1):: Maasbode publiceert de rede, door prins Alexander uitgesproken bij het aanvaarden van het Grootmeesterschap der Vrijmetselarij. Uit deze rede zien wij vooreerst dat de Grootmeester Na tionaal aan den Z.\ A.\ Br.-. Brouwer eene opene Teekenpl.-. heeft gericht, waarin hij de over tuiging uitspreekt „dat het niet alleen geoorloofd moet zijn om in geopende Loge een voordracht over maatschappelijke, godsdienstige en staatkun dige onderwerpen te houden, of daarover een Bouwstuk te leveren, maar voornamelijk ook be hoort er gelegenheid gegeven te worden, om daar over eene vrije en onbelemmerde gedachtenwisse- ling te voeren." Tot den Zeer Venerabeleu van Diggelen, Ge deputeerd Grootmeester Nationaal, richtte de Prins- Grootmeester het verzoek: „Wees gij mijn raads man en getrouwe vriend." De Zeer Venerabele antwoordde op dat ver zoek in deze termen: „De Hoogeerwaarde heeft verzocht, dat ik zou zijn, zijn raadsman en trouwe vriend. Ik beloof dit; maar de grondslag van die vriendschap moet liggen in een gezonde, maQon- nieke ontwikkeling van de beginselen, die wij volledig vertrouwen, dat door den Hoogeerwaarde worden beleden. Dari, BB.-. is eene onwrik bare vriendschap niet gebaseerd op deze of gene verhouding in de profane wereld, maar op de volledige toewijding van vrije mannen van goe den naam en faam aan dezelfde zaak, waardoor wij elkanders karakter zullen leeren eerbie digen." Op oningevvijden maakt het een joligen in druk in ernst den heer van Diggelen als „Zeer Venerabel" en den Prins van Oranje als „Hoog eerwaarde" te hooren toespreken. Volgens de Antwerpsche Précurseur is er sprake van eene vermindering van het port voor dagbladen en drukwerken tusschen België en Nederland. Rotterdam, 3 Nov. Gisteren-namiddag is een 10 jarig jongentje, dat aan 'l spelen was in eene roeiboot in de Zalmhaven, te water geraakt en kort daarop levenloos opgehaald. Groningen, 3 Nov. Gisteren is uit het water opgehaald het lijk van een bakkersknecht, die sedert Zondag den 22 Oct. werd vermist, en we. gens een te ruim gebruik van sterken drank in het water moet zijn geraakt. Dordrecht. 3 Nov. De arr. rechtbank alhier heeft een persoon uit Westmaas, die te Oud- Beierland een knaapje van 11 jaren moedwillig had dronken gemaakt, veroordeeld tot een Cel straf van 15 dagen. Benschop, 3 Nov. Dezer dagen had alhier een treurig ongeval plaats. Een meisje van vijf tien jaren, woonachtig te Schiedam, was bij hare zuster over. Zij ging eenig goed spoelen, viel van de stoep in de sloot, en werd er levenloos uit gehaald. Nijmegen, 3 Nov. VVuensdag-nacht is alhier een 60 jarig man, zekere A. S.die veel mis bruik van sterken drank maakte, in de jenever gestikt. Hillegom, 3 Nov. De Noord-Zuidhollandsche Stoomtramweg-Maatschappij vervoerde in October 23,018 reizigers, met een opbrengst van f 5344.15. Bergen-op-Zoom, 3 Nov, Een oppassend werkman, sedert een tiental jaren werkzaam in een der suikerfabrieken alhier, is door een zol derluik gevallen en enkele uren daarna aan de gevolgen overleden. De ongelukkige laat een weduwe met vier jonge kinderen na. Akkmm, 3 Nov. Alhier is het treurig bericht ontvangen, dat de bekende Friesche hardrijder, Atze De Groot, en zijn vader, die samen opéén schip voeren, op de Zuiderzee hun graf in de golven hebben gevonden. Haarlemmermeer, 3 Nov. Een in aanbouw zijnde zadelmakerij nabij de Lijnden, die reeds onder de kap was, is bij den iaatsten storm in gestort. Rhenen, 3 Nov. Gisteren-ochtend is aan de spooiwegbrug alhier een steiger ingestort, tusschen pijler 1 en 2. Een gehuwd man, Johan Dinker, i» overleden; eenige gekwetsten werden naar het ziekenhuis vervoerd. De Parijsche politie is naar twee Engelschen zoekende, die zich bij verscheidene groote bankkantoren hebben vervoegd en er voor een gezamenlijk bedrag van twee millioen aan valsche Engelsche banknoten van 100 a 200 pd. st. hebben gewisseld. Eén huis alleen moet voor 400,000 fr. hebben verhandeld. Er zijn te Mülhausen, volgens de Strassb. Ztg., twintig jonge Israëlieten in hech tenis genomen, wegens 't ontduiken van de be palingen der militiewet. Zij hebben nl. bij de be slissende keuring anderen, met lichaamsgebreken, in hun plaats laten opkomen, die dan op hun naam weruen afgekeurd. Ongeveer 32 personen moeten zich daaraan schuldig gemaakt hebben. De gevangenen zijn allen van welgestelde, som migen van rijke lamilie, en hun inhechtenisneming heeft groot opzien verwekt. Reeds sedert 1876 heeft men deze wets-ontduiking toegepast, en ook op andere plaatsen moet een dergelijk bedrog gepleegd zijn. Het Haagsche Dagblad verneemt, dat de gewezen sergeant Musquetier, die in de treurige zaak-Bogaardt van nabij betrokken is geweest, bsnoemd is tot secretaris van Zr. Ms. particulier domein Oranje-Nassau. In de gevangenissen van Britseh- Indië zullen voortaan de misdadigers niet meer, zooals tot dusverre, gebruikt worden tot het ver vaardigen van allerlei artikelen, maar, ten eiude zooveel mogelijk de concurrentie met particuliere fabrieken te vermijden, zal men nu de veroordeel den als arbeiders in dienst stellen bij aannemers van groote openbare werken. De Beiersche Regee ring moet, om de gevangenissen beter in hun eigen onderhoud te doen voorzien, voornemens zijn daar een groote drukkerij op te richten, waar officiëele stukken en formulieren gedrukt zouden worden. BI ij kens officiëele berichten uit Manilla van 30 October zijn er in den typhoon twintig koopvaardijschepen vergaan en een hon derdtal schepelingen verdronken. Om glacé-handschoenen tegen het ontstaan van stippen te bewaren, strooie men droge magnesia in den handschoen. Daardoor voorkomt men het ontstaan van stippen en behoedt men het leder tegen stug worden door het lange liggen, 't Is zelfs bij ondervinding gebleken, dat handsehoenen, die licht gestipt waren, door mag nesia na eenigeu lijd weder geheel vlekkeloos werden Naar men aan de D. C. mededeelt, bedraagt het aantal der sollicitanten naar de vacante plaats van kantonrechter te Delft reeds een honderdtal. Te Par ij s zal weldra een proces ge voerd worden tegen vervalschers van diamanten. Het schijnt, dat eenige handelaren in dit artikel een middel gevonden hebben om aan diamanten van twijfelachtig water een blauwe kleur te geven, waardoor zij het voorkomen van oude steenen verkrijgen en daardoor duurder verkocht worden. De vervalsching moet zoo bedriegelijk zijn, dat slechts een zeer nauwkeurig onderzoek haar doet ontdekken. Een koopman, die slachtoffer van dit bedrog geworden was, heeft de vervalsching ont dekt; van daar proces. Het verschil in waarde moet 40 pCt. bedragen. Zoo a ls bekend is, maken vele Wag- ner-bewonderaars zich nog al eens bespottelijk door hunne overdreven loftuitingen op dien com ponist. Een der vermakelijkste van die uitingen is zeker wel de aanprijzing in een onlangs ver schenen catalogus van autografen, waarin gespro ken wordt van „den Ohsterfelijkste der ousterfe- lijken, Richard Wagner". Hooger kan de bewon dering wel niet klimmen! Volgens het Weekblad Kanton Bergum, zal te Franeker een kwakergemeente en kerk worden gesticht. L'avenir mil. maakt melding van een curieuze proef in de rijkunst, die onlangs plaats vond in het hippodrome van Mokotow, de Long- champs van Warschau. De generaal, commandant der divisie te Warschau, vereenigde nl. elf van zijn beste officieren en liet hen, zich aan het hoofd stellende, in sterken galop, zonder ander opont houd dan den strikt noodigen tijd om vijfmaal van paarden te verwisselen, ia elf uren lijds een afstand afleggen van 255 werst, zijnde meer dan 262 kilometer. Zoowel voor als na dezen rijtoer werden de heeren gewogen. Allen hadden gedu rende den rit een of twee kilo aan gewicht ver loren: alleen de generaal was niet in gewicht ver minderd. Te Amsterdam is sprake van een drijvend hotel, door eeu consortium van onder nemers, met het oog op den grooten stroom van tentoonstellingsbezoekers in 1883, in oven en- slemming met de commissie voor de Koloniale Tenloonstefling, gebouwd zal worden. Te Arnhem is gevankelijk binnenge- bracht een wijf' dat haar 4 jarig stielkind door middel van eeH pannekoek met luciferskoppen om het leven heeft gebracht, waartoe zij het arme wicht eerst twee dagen had laten vasten. De hel leveeg heeft hare schuld reeds bekend. Zij is, naar men zegt, tot die afschuwelijke daad gedreven door het feit dat haar man wat veel van den armen kleine hield. Op de bakkers-tentoon stelling te Stuttgart, heeft de inzending van onzen landge noot D. II. van der Sclveer, te Dockum, een diploma le klasse behaald, zoodat deze inzender daar de hoogste onderscheiding verwierf, die voor buiten landers te behalen was, daar de medailles alleen door Duitsche inzenders bestemd waren. Gedurende het v«rblijfvan Napoleon te Moskou, liet hij medailles slaan, op de voor zijde stond aijpe beeltenis; op de keerzijde las men door wolken en stralen omgeven de woorden: ,,De hemel is U, de aarde is mij." Na poleon zond een dezer medailles aan den gou verneur van Orenburg, benevens een brief, in wel ken hij poogde onderhandelingen m ;t hem aan te knoopen. Hij ontving in stede van antwoord, de medaille weder terug, op welke de g mverneur onder het onderschrift met een vork deze woor den gekrast had: „De rug is u, de knuppel is mij." Te Atts op de lijn EindhovenLuik, is een facteur, die de rails wilde oversteken, onder een trein geraakt, ten gevolge waarvan zijn beide beenen werden verbrijzeld. Zijn toestand is ho peloos. Te New-York wordt tegenwoordig stoom, even als hier ter stede gas, aan verbrui kers geleverd door middel van onder den grond aangelegde pijpen. D; reeds gelegde hoofdpijpen bereiken een lengte van 2lG Eng. mijl, en als het geheele st dsel voltooid is, kan de Maat schappij, die den stoom levert, en zich the New- York Steam Company noemt, aan haar verbrui kers 160000 paardekrachten leveren uit 640 stoom ketels. Een En gelach geneesheer heeft door scheikundige proeven bewezen, dat muggen 70 pet. kinine bevatten en dat dus de hinderlijke muggen, in plaats van schadelijk, veeleer heilzaam kunnen genoemd worden. Nu kunnen we ons gerust laten bijten 1 De stad Kleef verkeert in groote verlegenheid. Hare geldmiddelen waren in de vorige maand zoodanig uitgeput, dat de ontvanger geen raad wist. Hij moest tegen 1 November 4000 mark hebben tot uitbetaling van tractemen- ten en eenige andere posten, terwijl hij berekende, met alle mogelijke moeite slechts 2000 mark tegen dien lijd te kunnen bijeenbrengen. De Ge meenteraad heeft toen de bij de spaarkas geplaatste sladsgelden opgeëischt, doch dit bedroeg nog geen 2001 mark. Bovendien moest er toch ook geld in kas zijn voor loopende uilgaven in de eerste tijden. De Gemeenteraad meende voorloopig in deu nood te kunnen voorzien, door de gelden van het Armbestuur, zijnde 15,000 mark, beschikbaar te stellen tot dekking van verschillende uitgaven voor andere diensten. Daar het intusschen twijfel achtig was of de Regeering dit zou toestaan, gaf de burgemeester het voornemen te kennen, de plaatselijke ambtenaren te verzoeken, hunne trac- tementen zoolang te laten staan tot er wat meer geld in kas zoo zijn. Hiervan schijnt hij echter te hebben afgezien, daar er besloten werd eene deputatie naar de Regeerirg af te vaardigen, met verzoek: over de bedoelde 15,000 mark te mogen beschikken, of anders bij de spaarkas een leening van 30.000 mark te mogen sluiten en dan te zien hoe verder te handelen. Weer heeft een Poolexpeditie een ongelukkigen afloop gehad. Het Araerikaansche stoomschip Neptune, dat op eeu expeditie naar de Zuidpoolstrsken werd uitgezonden, is volgens een te Halifax ontvangen bericht, in het ijs ver gaan. Omtrent het lot der bemanning is nog niets bekend. Onlangs werd te Munster een voordracht aangekondigd van een Atnerikaanschen natuurkundige, Dr. Redfield, waarin hij zou spre ken over het „ongeloof in de natuurkunde"; de leerstellingen van Darwin en Vogt bestrijden en zijn nieuwste wetenschappelijke ontdekkingen aanschouwelijk zou voorstellen. Hij zou o. a., om den invloed van electriciteit op den plantengroei aan te toonen, in 45 minuten eeu rijpen appel uit een pit doen groeien enz. Een vrij talrijk publiek was door die aankondigingen aangelokt. Maar de spreker liet lang op zich wachten, en toen ein delijk het ongeduld van het publiek ten toppunt gestegen was, 'okek het, dat Dr. Redfield zich met de ontvangen entrée-gelden uit de voeten had gemaakt. Yolgens een bericht uit Madrid van 31 Oct. 11. is de Massini-schouwburg te Barcelona afgebrand. Verliezen ran menschenlevens zijn daarbij niet te betreuren. Uit Leiden meldt men ons: Voor een drietal weken verliet een tienjarige jongen een der scholen voor onverraogenden alhier. Spoedig daarna bleek <1 at de meer naar het lichaam dan naar d»r. geest ontwikkelde knaap op een fabriek werkzaam was, waar hij bij zijne dienstaanbie ding een valschen naam had opgegeven en zich bediend had van de geboorteakte van een makker, die den twaalfjarigen leeftijd bereikt had. Door tusschenkomst van zijn voormaligen onderwijzer, die nasporingen omtrent hem deed, werd het bedrog ontdekt, waarop de jongen onmiddellijk van de fabriek werd verwijderd. Daar dit geval niet op zichzelf staat, maar meermalen gevallen van dien aard zijn voorgekomen, zouden fabri kanten, ook in hun eigen belang, bij de eerste toelating van kinderen tot hunne werkplaatsen, zich vooraf van de identiteit van dezen kunnen verzekeren, o. a. door tusschenkomst van den onderwijzer, bij wien ze onderwijs hebben genoten. Venetië is bij de overstroomin- gen in Italië geheel ondergeloopen. Alle straten slaan onder water en in het paleis van St. Marco varen gondels. Een diner van verduurzaamde levensmiddelen wordt a s. Zondag in den win tertuin van het Central-Hotel te Berlijn gegeven door de maatschappij Carna Pura (zuiver vleesch) te Bremen, welke in Z tid-Amerika en te Berlijn hare etablissementen heeft en zich het leveren van zulke levensmiddelen voor het leger, de marine en voor huiselijk gebruik ten doel stelt. Zij zal daar ter kennismaking met het publiek eeu groot aan tal geuoodigden, waaronder eeu honderdtal fa brieksarbeiders, op hare producten onthalen. Een man, die onlangs door de rechtbank te Groningen ter zake van mishande ling tot een maand cellui ure gevangenisstraf werd veroordeel!, kwam eergisteren uit eigen beweging aan eeu der politie-buroeleu met het verzoek, omdat hij toch niets te doen had, zijn straf te mogen oudergaan. In een m ij u b ij M e i d e r i c h stortte dezer dagen een jong arbeider, toen hij in de mand werd neergelaten, door het breken van het touw, in de diepte. Men hield hem alge meen voor verloren. Maar een poos later kwam de jonkman, nagenoeg ongedeerd, weer te voor schijn. De mand was onder het vallen ergens blijven haken, en het was hem gelukt er uit te kruipen. Hij had geen andere wonden dan een schram aan het achterhoofd. Volgens de onderzoekingen van Dr. Taylor, is onze gewone zwarte kamervlieg uit een sanitair oogpunt zeer te wantrouwen. In de meeste exemplaren, die hij onder het microscoop onder zocht, vond hij van vier tot tien parasieten, ge woonlijk in den slurf of zuigsnuit en in het ach terlijf. Die parasieten hebben de gedaanten van aaltjes en bewegen zich met buitengewone snel heid. De lengte bedraagt een driehonderdste cen timeter. Zoodra de vlieg zich op eeu voorwerp neerzet, bewegen zich die parasieten verbazend snel, treden naar buiten, om even spoedig weer terug te keeren in hunne gewone schuilplaats. De Heer Taylor zet zijn onderzoek voort met vlii-gen, gevoed met trichineusch vleesch, om na te gaan in hoeverre de overbrenging van trichinen of hunne eieren door de gewone kamervlieg kan geschieden. Verder zij hierbij vermeld, dat de ge wone vlieg ook uitwendig gewoonlijk rijk beladen is met parasieten, zooals een onderzoek met het microscoop aan ieder belangstellende aanstonds leert. Een Duitsche baron Wintzingerode thans een grijsaard van 87 jaren, heeft zestig jaren van zijn leven in de eenzaamheid van een landgoed van Thiiringen besteed aan het schrijven var. een werk over de geschiedenis der muziek, hetwelk veertig deelen beslaat, waarvoor de schrij ver thans te Miinchen een uitgever zoekt. Als een zeldzaamheid deelen Duit sche bladen mede, dat onlangs aan een examen voor hoofdonderwijzer te Ausbuch een car.didaat deelnam, die een vermogen van ruim 100,000 Mark bezit. In den omtrek van eenkleed ermaga- zijn te Chicago was verleden week een onafzien bare menigte vergaderd. De eigenaar had nl. aan gekondigd, dat hij op een bepaald uur honderd overjassen van het dak zijner woning zou gooien, ten behoeve van zijn medeburgers die geen jas konden koopen. Het verkeer in de naburige straten was uren te voren geheel gestremd, en de toevloed van belanghebbenden was zoo groot, dat de burge meester, die mede tegenwoordig was, in belang der orde den winkelier liet verzoeken een half uur voor den bepaalden tijd te beginnen. Van de jassen, die daarop een voor een naar beneden vlogen, kwam voor de grootste helft niets terecht; de meeste werden door de honderden begeerigc handen, die ze elkander betwistten, aan stukken gerukt. Een aantal bleef op de telegraafdraden boven de straat hangen. Zij werden er afgehaald door een telegraaflijn-beambte, die naar boven klom. Hij behield een er van voor zich zei ven, maar durfde daarmee, bij de vele op hem gerichte begeerige blikken, niet beneden komen en gooide de jas door een openstaand venster in een huis, om ze later te halen. De menigte was zoo uit gelaten in haar begeerte naar jassen, dat een paar heeren, die toevallig met overjassen aan voorbij kwamen, gedwongen werden hunne jassen uit te trekken en af te staan, en nog blijde moesten zijn er zoo af te komen. Nadat de vertooning een paar uren geduurd had, verzocht de politie den weldadigen winkelier, met zijn uitdeeling op te houden, en het volk ging, na nog een geruimen poos gewacht te hebben, langzamerhaud uiteen. Den len November is teKopenhagen een kookschool geopend voor jonge, onbemiddelde meisjes. Het doel is de leerlingen orde, spaarzaam heid en overleg te leeren, zoodat zij daardoor niet alleen kans, maar ook recht op betere diensten hebben, dan haar ouderdom gewoonlijk meebrengt. Tevens dient deze inrichting om aan alleenlever.de vrouwen een gezond, voedzaam middagmaal tegen matigen prijs te verschaffen. Meisjes van 15 tot 18 jaar kunnen als leerlingen aangenomen worden tegen vergoeding van 2 kronen per week en na overlegging van een bewijs van goed gedrag. Er wordt onderwys gegeven in het koken, tafeldienen, schoonhouden van keuken en toebehooren, kamer- doen, stoppen, verstellen, wasschen en strijken. Zoowel interne als externe leerlingen worden ge plaatst. Ook Krasnapolsky, bij ge n a a m d „Kr a s", zal vereeuwigd worden door 't leenen van zijn naam aan een straat te Amsterdam, met dien verstande echter dat men schrijven zal Crasstraat, daar de ware bedoeling is een hulde te brengen aan professor Cras. 't Volk zal echter niet beter weten of 't is te doen om den populairen Kras napolsky. De oude vorm van'trequvoor aange- teekende brieven zal wederom worden ingevoerd en alzoo naam en woonplaats van den geadres seerde op die bewijsstukken weer worden inge vuld. Alseenteeken des tijds wordt uiteen Duitsch fabriekstadje gemeld, dat een daar ge vestigde fabriek op eeu annonce, waarby eeu kantoorbediende gevraagd werd meer dau 200 aanbiedingen ontving, terwijl diezelfde inrichting reeds twee maanden lang te vergeefs geadverteerd heeft om twee bekwame meesterknechts, zonder dat tot dusver ook maar ëeu enkele zich daar voor heeft aangemeld. Voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van den monitor Adder is van de sub-comités enz. tot dus ver bij het centraal co mité ingekomen een bedrag van ongeveer f 70,000. De Engelsche expeditie in Egypte moet aardig wat geld gekost hebben en de lauwe ren van Seymour en VVolseley zijn duurbetaald. Naar een Èngelsch blad uitrekende, kostte iedere laag, die door de vier 80 tons kanonnen van de Inflexible werd afgesehoten, een som van f 1200, of 25 per kanon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2