N I E U W E No. 639. Donderdag 9 November 1882. 7e Jaargang. Een vrede-congres. BUITENLAND. H miiiiiHsm: ABONmEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem j 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BÜEEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. MMSÏIES AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEK ADVEKTENTIÈN Van 16 regels.30 Gents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUEEÏ. Kort geleden had er te Brussel eene conferentie van vrede en arbitrage plaats, t Was een kakelbout gezelschap. Geleerden en pbantasten, politieke volksmenners en een verloopeu monnik waren uit naburige landen saamgekomen. In een der zittingen bekleedde zelfs de heer Loyson, de voor malige Pater Hyacinth, den voorzittersstoel en hield hij eene lange redevoering d;e O O 7 overigens niet gansch zoo onverstandig was als men had kunnen verwachten, want hij vermaande de Regeering van zijn geboor teland, Frankrijk, den strijd tegen het Ge loof te staken, vermits het onderpand van den vrede slechts door den Godsdienst kan gegeven worden. Het doel waarnaar de leden vau het vrede-congres streven is, schoon en verheven, doch onbereikbaar. Wie zou niet gaarne Wenscben, dat er eenmaal een tijd mocht komen, waarin wij zouden kunnen zeggen: de oorlog behoort tot de Sagen uit den lang vervlogen tijd, het zwaard van weleer is veranderd in sikkel of zeis en er lieerscht liefde, eendracht en broederschap onder de volken van 't Heelal, 't Heeft iets aan- lokkends zich aan zulke gedachten over te geven, zich eene vreedzame, gelukkige toe komst van het menschelijk geslacht voor te spiegelen, en zich eeu tijd te denken Waarin de arsenalen slechts nog dienst zullen doen als museums van oude wapens en oorlogswerktuigen. Als het denkbeeld van den eeuwigen vrede juist in den tegen- woordigen tijd meer dan ooit algemeen wordt, dan is dit waarschijulijk bet gevolg van eene periode, waarin de menschelijke geest met de grootste scherpzinnigheid en toewijding er op uit is om nieuwe moord wapens en vernieliugswerktuigeu uit te vinden. In de verbetering van het oorlogs- materiëel hebben we in de laatste tientallen jaren meer vorderingen gemaakt, dan vroe ger in eeuwen. Steeds grooter, steeds druk kender voor de volken worden desommen die voor het reuzengeschut worden uitge geven, zoo mede voor de drijvende panserko- lossen, die men toch later als even onbruik baar zal afkeuren, gelijk weleer de zware wapenrusting, door welke de ridders dei- vijftiende of zestiende eeuw zich tegen de vijandelijke kogels trachtten te beschermen. FEUILLETON. Een edele daad. Vervolg.) Nu kende de ongelukkige vrouw haar lot; zij wist dat haar man zich in den afgrond zou nederstorten en zij de kracht niet had, om hem tegen te houden. Ach, zij was vroeger zoo trots en gelukkig geweest, met de gedachte, dat hare liefde alleen hem van het verderf kon terughou den. Hij had haar een plechtigen eed gezworen, om van zijn hartstocht voor het drinken afstand te doen. Nu hij echter zijn eed verbroken had, was aan geen terugkeeren te denken. Zoo had dan Hartung met zijne waarschuwing toch gelijk gehad Tannberg merkte wel nu en dan de beweende oogen zijner vrouw op, en de verborgene droef heid op haar bleek gelaat, maar dan ging hij 's morgens vroegtijdig weg en bij het middagmaal klaagde hij over hoofdpijn en over verdrietelijk heden in de zaken. Wanneer dan evenwel Ottilie alles in "het werk stelde, om hem door een zacht en vriendelijk tegemoettreden, weder aan huis te binden, zeide hij altijd ontwijkende: „Ik heb het hoofd zoo vol, lief kind, en moet mij een weinig ver strooien; maar het zal spoedig geheel anders worden. Gij zult eenmaal oogen opzetten! Gij zijt den langsten tijd de vrouw van een ellendiger, kassier geweest, meer zeg ik niet", en met deze Gansch Europa lijdt aan wapenkoorts die de krachten der Naties ondermijnt en de welvaart doet verdwijnen, 't Kan dus geen verwondering baren wanneer het volk zich tegen die oorlogsmanie verzet en er vergaderingen en congressen worden gehouden waarop de vraag gesteld wordt, hoe men aan den krijgslust en aan de oorlogs-toebereidselen paal en perk kan stellen. Uit dit oogpunt beschouwen we dan ook ile internationale arbitrage-conferentie die onlangs te Brussel iieeft plaats gehad. Au fond is het gansche vrede-congres (eene vergadering van utopisten) eene van de vele liberale dwaasheden van onzen tijd, want de leden der arbitrage-conferentie zijn er zei ven van overtuigd dat het congres geen practischen invloed zal uitoefenen, dat hunne besluiten de machtigen dezer aarde niet zullen verhinderen ook in de toekomst elkaar de loef af te steken in het aanschaffen van levende en doode strijd krachten. Dat de oorlog een ongeluk is, bestrijdt niemand. Zelfs de soldaat geeft dit toe en overal heeft het volk den groot sten afkeer van den oorlog. Verbrande dorpen en steden, vernielde akkers, verwoeste woningen hebben eene onloochenbare over tuigingskracht. De landman die voor de rookende puinhoopen zijner hoeve staat, krijgt ongetwijfeld eeu diepen afschuw van den oorlog. De treurende ouders die in den krijg hun zoon, de hoop van hun ouder dom, zagen sneven, de weduwe wier echt vriend door het lood des vijands doodelijk werd getroffen, zij verfoeien den krijg tot in het diepst hunner ziel. Doch wat helpt het? De oorlog is eene beschikking; hij zal dus onder de volken blijven bestaan. Nu eens is hij het gevolg van de eerzucht van den een of anderen Vorst, dan weder woedt hij door de hartstochten vau het verblinde of misleide volk. Somtijds staat hij, eer men er aan deukt, voor de deur. Veelal is hij eeu noodzakelijk kwaad, vaak echter kon hij vermeden worden als de volken eri de staatslieden slechts iets meer in verstand en wijsheid wilden toenemen. Als men alle intellectuëele krachten, die tot het verbeteren van wapens en leger aangewend worden, wilde gebruiken, om middelen te verzinnen ter voorkoming van den oorlog, stroomeu van tranen en bloed geheimzinnige gezegden ijlde hij zijne woning uit, Max kwam voortdurend op die geheimzinnige mededeelingen terug, zonder zich nader daarover uit te laten. Dan weder was hij overmoedig of ook onrustig en verstrooid. Ottilie wist niet, wat zij van dit alles denken moest. Wanneer hij haar opgewonden van het schitterende leven, dat zij nog eenmaal zou ge nieten, sprak, dan vervulde onverklaarbare onrust hare borst, alsof haar iets verschrikkelijks te wachten stond. Och! zij had geen verlangen naar een nog rijker leven, maar naar het stille en een voudige verleden, toen zij met zoo weinig zoo gelukkig was geweest. Welke plannen koesterde haar man toch? trachtte hij ook als zoo veler., om zich door spe- culeeren aan de beurs een groot vermogen te verwerven Hoe ingetogen de jonge vrouw ook leefde, de zucht naar geluk, die zich overal in de wereld openbaarde, had ook haar een weinig aangetast. Daarvoor zorgde al het verblijf in een groote stad» men moest zelfs bij de grootste ingetogenheid toch met den tijd medegaan. Maar Max kon toch onmogelijk Zijn geluk aan de beurs wagen, hij had immers geen vermogen en spdert hij veel buitenshuis leefde, moest de jonge vrouw, niet tegenstaande zijn groot salaris, menigmaal zich in hare uitgaven beperken en Max was nauwelijks in staat om voor het noodigste en vereischte geld te zorgen. In de laatste dagen verdween bij haar man zouden gespaard worden. Doch dil zal nim mer geschieden. Wij koesteren, zooals men ziet, geene illusiëii ten aanzien van de practische re sultaten der vrede-consrressen of arbitrage- o confereutiënwij zijn er zelfs van over tuigd dat vergaderingen als d:e welke in Brussel werden gehouden, geen invloed zullen uitoefenen op het noodlot van Europa. Als uiting van den milden en vreedzamen geest, die zich in de negentiende eeuw niet door het gekletter der wapens tot zwijgen laat brengen, zouden dergelijke vergade ringen misschien op eenige sympathie aan spraak kunnen maken. Oppervlakkig be schouwd is er iets verheffends in, als vele persouen uit verschillende landen te zameu komen en luide verkondigende volken willen geen oorlog! Zeker, hoe meer deze waarheid wordt herhaald, hoe grooter wordt de kans dat zij ook daar vernomen en be grepen wordt waar de macht is, den oor log, wij zullen niet zeggen geheel en al uit den weg te ruimen, maar toch zoo lang mogelijk te verhoeden. Het doel echter van de leden van het vrede-congres (eene schepping van het liberalisme dat, de hu maniteit tegenover de Kerk plaatsende zich ten taak stelde den oorlog uit te roeien) moge verbeven zijn, het is en blijft eene illusie, niets dan eene illusie! De gansche vrede-beweging is een onvruchtbaar werk. Dit begrijpen dan ook zelfs liberale bladen, want te oordeeleu naar de verslagen die zij van het vrede-congres te Brussel hebben gegeven, heeft de gausche geschiedenis in Belgiës hoofdstad fiasco gemaakt. »Alge- meene vrede enontwapening, afschaffing van den oorlog met zijne afschuwlijkheden, 't zijn schooue theorieën om over te philosopheeren en te redeneereu. Dit is dan ook in ruime mate op de arbitrage-conferentie geschied, maar of al die welsprekendheid het vraag stuk iets nader tot zijne oplossing zal heb ben gebracht? Ik twijfel er hard aan,« aldus schreef de correspondent van een onzer liberale dagbladen. En de man heeft gelijk. Het vrede-congres omvat niets anders dan eeu utopisch streven, en het is te wenschen dat met de vergadering onlangs in Belgiës hoofdstad gehouden, de bijeenkomsten der leden van het vrede- congres voor altijd zijn gesloten. 'tls te hopen dat de vrede-phantasten, meer en meer de vroolijke stemming, hij sprak niet meer van een schitterende toekomst. Hij was verstrooider, onrustiger dan vroeger en antwoordde ontwijkend op hare zachtmoedige, bezorgde vragen met de woorden: „Ik zal er wel boven op komen, laat mij daarvoor maar zorgen." Maar al antwoordde Ottilie dan, dat zij nooit gelukkiger was geweest, dan toen zij met een gering inkomen wist uit te komen, zoo had hij daarvan geen begrip, en ontwikkelde dan met des te grooter ijver zijne verwachtingen op een schitterende toekomst. Och hij merkte niet eens het droeve, smartelijke lachen zijner arme- vrouw op, die onder den druk van het tegenwoordige zuchtte en die met diepe smart gevoelde, dat haar echtelijk geluk verdwenen wasdat kwam niet weder terug, ook dan niet wanneer het haar man gelukte de stoute verwachtingen der toekomst te verwezenlijken, die hem voortdurend voor de brandende oogen fonkelden. Eens keerde Max nog later dan anders r.aar huis en in een gesteldheid, die het hem onmo gelijk maakte zooals anders, zijn toestand een weinig te verbergen. Welke treurige nachten moest de jonge vrouw sedert dien tijd niet doorbrengen, Het was haar onmogelijk de oogen te sluiten, wanneer hij uit was. Het eene uur voor er. het andere na ging voorbij en hij kwam maar altijd niet en wanneer zij dan eindelijk het openen der deur hoorde, hield zij zich slapende, omdat zij gevoelde, dat zij niet meer de kracht zou bezeten hebben, na het geleden e'chec, thans van hunne illusiën genezen zijn en dat zij nu eindelijk zullen begrijpen dat de oorlog onuitroei baar is. De eeuwige vrede laat zich niet in het aanzijn roepen door de verhandelingen eu besluiten van eeu vrede-congres of van eene arbitrage-conferentie. Slechts pban tasten kunnen de dwaze illusiën van een eeuwigen vrede koesteren. Meuschen be gaafd met eeu weinig gezond verstand drijven er met recht den spot mede. Volgens de National Zeitung is er bij den Bondsraad een ontwerp-besluit inge diend, inhoudende een verbod op den invoer van Amerikaansche varkens, varkensvleesch en worst. Als reden voor dezen maatregel wordt aangevoerd het herhaaldelijk voor komen van trichinen in dat varkensvleesch en eene dikwijls voorkomende ziekte onder de varkens. Bij den President der Frausche Re publiek is een plan ingekomen tot het op richten van twintig landbouwkoloniën in Frankrijk voor de twintig arrondissementen van Parijs. In die inrichtingen, voor 500 jongens eu even zoovele meisjes bestemd, zouden enkel kinderen van de arbeidende klasse opgenomen worden. Voor elk kind zal 60 centimes 's daags betaald worden. Daarvoor wordt het onderricht, gevoed en gekleed. Eene verzekeringspremie vau 2500 franks zal ieder kiud bij het verlaten der inrichting op volwassen leeftijd ont vangen. De President der Republiek heeft dit plan ter overweging aan eene commissie gezondeu. Zaterdag-nacht hebben weder arres- tatiëu plaats gehad in het 18e arrondis sement van Parijs. De in hechtenis genomen persouen waren bezig met het aanplakken vau biljetten, waarin tot brandstichting werd aangespoord. Het officiéél Engelsche blad maakt bekend, dat Seymour en Wolseley tot bet pairschap zijn verheven, de eerste als Lord Alcester, de tweede onder den titel van Lord Wolseley of Cairo. De cholera neemt te Mecca toe en vele gevallen zijn te Djeddah waargenomen. om hare smart cn vertwijfeling te verbergen. Heden echter kon zij niet kalm blijven; zij hoorde een zwaren val, en daarna een dof ge kreun en toen zij het licht had aangestoken, zag zij haar man met een bleek en verwilderd ge zicht op den grond liggen, onverstaanbare woor den sprekende. Ottilie verliet haar bed en beproefde nu de bewustelooze massa, die voor haar lag, uit te kleeden en naar bed te brengen. Wie zou haar ooit gezegd hebben, dat haar eens zulk een vrec- selijke scène te wachten stond! Zij had altijd voor eei: beschonker.e een afschuw gehad en nu was de tot zinneloosheid toe beschonken man, die bijna niet meer in staat was te spreken, haar echtgenoot. Maar zij moest haar afschuw over winnen zij kon hem daar niet hulpeloos op den grond laten liggen en toch bood de beschon- kene aan hare bemoeiingen nog den hevigsten tegenstand. „Weg, weg," stotterde hij, „zij hebben mij mooi uitgeplunderd geheel en al" en Tann berg sloot de verglaasde oogen en liet het hoofd weder op den grond vallen. Hoe het Ottilie eindelijk gelukt was, haar man in het bed te krijgen, zij wist het zelve niet. Zij had al hare krachten aangewend en daarbij was liet haar geweest alsof zij van schande en smart moest vergaan. Ja, zij schaamde zich tot in de ziel over haar man, dat hij zoo diep, zoo vreeselijk diep gezonken was. Nu sliep hij met de ademhalingen van een dronkaard, Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1