BINNENLAND. Tea gevolge van klachten der bij de Egyptische gendarmerie ingelijfde Zwitsers over slechte behandeling, heeft het gouver nement besloten ze op zijne kosten naar Zwitserland terug te zenden. Ze zullen morgen vertrekken. De uit Soedan ontvangen berichten lui den ietwat kalmer. De troepe i van den profeet beproefden den 18den September de hoofdstad van Kordofan stormenderhand te nemen, maar faalden daarin. Vijf be stormingen werden bloedig afgeslagen. De profeet leed belangrijke verliezen; twee zijner broeders sneuvelden. De Daily News verneemt uit Kaïro, dat er deze week 3000 man hulptroepen naar Soedan vertrekken. De Russische bladen melden dat in de Keizerlijke kruitfabriek van Tschernigow weer valsche boekingen zijn ontdekt, waar door vele millioenen roebels zijn gestolen. Jaren lang is het door de hoofdambtena ren verborgen gehouden. Het scheepvaartverkeer met Petersburg is tengevolge vau drijfijs afgebroken. De scheepvaart kan als gesloten worden be schouwd. In Denemarken heeft een orkaan ge woed, die in 't gansche land aan huizen, wouden en havens groote schade heeft toe gebracht. Verscheidene zeerampen worden gemeld. Uit New-York wordt gemeld dat aldaar de grootste opgewondenheid heerscht op de petroleummarkt door een speculatie, gegrond op verminderde productie. De prijzen stegen van 50 tot 120 cents per vaatje, bij enorme omzettingen. Zaterdag berekende men op drie petroleumbeurzen 18 millioen vaatjes te hebben omgezet. Naar wij vernemen, is het zeer uitvoerig voor- loopig verslag over de ontwerpen van wet tot regeling der nationale militie en schutterijen vol tooid, wat de algemeene beschouwingen met de antwoorden der betrokken Ministers betreft. Aan de vaststelling der onderdeelen wordt nog gear beid. Amsterdam. 7 Nov. De jonge man, die op den 2n Pinksterdag jl. in de Ridderstraat alhier zijn vader met een mes doodde, is krankzinnig verklaard en uit de gevangenis overgebracht naar Meer-en-Berg, waar hij reeds eenmaal moet ge weest zijn. Alkmaar, 7 Nov. Uit het «.water bij het Tesselsche hek is opgehaald 'het lijk eener 27- jarige, oppassende dienstbode, die sedert den lsten dezer reeds was vermist. Veghel, 7 Nov. Gisteren-ochtend is een man uit Gemert met een kar, bespannen met een paard, in de haven gereden door de duisternis misleid. De man verdronk, terwijl het paard nog gered werd. 's G-ravenhage, 7 Nov. Alhier hebben on derzoekingen plaats gehad omtrent de aanwezig heid van trichinen in inlandsch en Amerikaansch spek, en wel met positieven uitslag. Delft, 7 Nov. Gisteren had alhier iemand het ongeluk, dat hem onder het eten een stukje vleesch in de luchtpijp schoot, ten gevolge waar van hij binnen weinige oogenblikken overleed. Bunde, 7 Nov. Nabij het station alhier is Zaterdag een werkman door een ledigen wagen overreden. Hij werd zoodanig gekwetst, dat hij een half uur later is overleden. Botterdam, 7 Nov. In de vorige week heb ben zich alhier elf gevallen van pokken voorge daan. Zu.idh.orn, 7 Nov. In de bermsloot nabij het Noordhorner tolhek, in deze gemeente, is gevon den het lijk eener onbekende vrouw, naar gissing p. m. 50 jaar oud. GEMENGDE BERICHTEN. Heden ontvingen wij, zegt de N. R. Ct., een nommer van 1' Univers lllustré, met het vol gend adres: „Nieuwe Rotterdamsche Courant, Rotterdam, Allemagne." Men moge het te Parijs verstaan, hel Heelal te illustreeren, de verschil lende onderdeelen van het Heelal van elkaar te onderscheiden, weet men daar blijkbaar niet. Ook België heeft zijne spoorweg- dieven! De politie te Brussel heeft twee spoor wegbestellers aangehouden, die beschuldigd zijn sinds eenigen tijd verscheidene ontvreemdingen van wijn en andere koopwaren begaan te hebben. Men had hen dikwijls flesscben wijn en zakken zien afzetten in een huis der Anselmostraat. Eene huiszoeking in gemeld huis gedaan heeft een groote hoeveelheid flesschen champagnewijn en andere koopwaren doen ontdekken, die in be slag zijn genomen. In het armenhuis teüxbridge (Enge land) woont een oudje van 102 jareD; zij is nog in het bezit van al haar vermogens en heeft een hartstochtelijke liefhebberij voor 't rooken van pijpen. De visschers in de Middellandsche zee beginnen te klagen dat hunne zee, vroeger vrij van haaien, nu vol is van die roofvisschen. De haaien komen door het kanaal van Suez uit de Roode zee en dei Indischen Oceaan en richten een versehrikkalijke slaahting aan onder de visch- 90orten, die ook het best zijn voor voeding van den mensch. Uit Leeuwarden meldt mcnons: Vüór eenige dagen werden ook hier huis aan huis de bekende papiertjes, handelende over het nieuwste product op de kwakzalvers-markt: het zooge naamde hopbitter, door twee jongens rond bezorgd. Zoodra echter de uitgever van het hier verschij nende Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij dit had bemerkt, liet hij door drie jongens aan elk huis het tegengif bezorgen, nl. afdrukken uit genoemd blad, inhoudende de waarschuwing, om het goede Nederlandsche geld niet in den zak van Amerikaansche bedriegers te doen vloeien. Het middel nl. dat van genoemden uitgever, heeft geholpen. Men zag de hop-pa- piertjes later in menigte op de straat werpen. In de vorige week heeft in het Eden- theater te Brussel een ongeval plaats gehad, dat de schrikkelijkste gevolgen had kunnen hebban. Toen de voorstelling eenigen tijd aan den gang was, is een der lusters, die in het midden der zaal hangen, losgeraakt en op een orkestzetel geval len. Men begrijpt de opschudding, die door dit voorval in de zaal ontstond. Gelukkig had eene dame met een kind op de schoot juist die plaats verlaten om wat dichter bij het tooneel te zitten; had zij eenige minuten langer gewacht, zij zou voorzeker met haar kind op den slag dood ge bleven zijn. De man dezer dame, die zijne plaats r.iet verlaten had, werd lichtelijk aan den arm gekwetst. De luster van gegoten ijzer, die min stens 20 a 30 kilo weegt, viel van een hoogte van een tiental meters. C. d. R.te Tegel en is door de Recht bank te Roermond, wegens het verspreiden van zedelooze portretten, in de jongste Vastenavonden te Venlo, veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. De wij n fabrikant HeinrichBeckman, te Frankendal, was beschuldigd „wijn" te heb ben gefabriceerd uit water, glycerine, gist, alco hol, Arabische gom, amandelen, suiker, ooft, wijn steenzuur, enz. De deskundigen hadden in zijne kelders slechts twee vaten werkelijkeu wijn, maar des te meer eigen fabrikaat gevonden. Al wat hij aanvoerde, hielp hem niets. Hij werd veroordeeld tot 3Vs jaar gevangenisstraf, 2000 mark boete en de kosten van het proces, die duizenden mark bedroegen. Voorts werden 90,000 liter van zijn „wijn" in beslag genomen, benevens al de ingre diënten, die tot de wijnmakerij worden gebruikt. Eindelijk werd hij ook nog veroordeeld de kos ten te betalen van het plaatsen van het vonnis in verscheidene dagbladen. De politie van Bordeaux heeft een vrouw in hechtenis genomen, die alléén een die venbende vormde. Twee-honderd diefstallen wor den haar ten laste gelegd en bij een huiszoeking werden zooveel gestolen voorwerpen gevonden, dat men er een groot magazijn mee zou kunnen vullen. Het opmaken van den inventaris heeft twee dagen geduurd. Naar aanleiding van het voorsteltot afschaffing van het zegel in Frankrijk, is bij het Departement van financiën te Parijs een onder zoek ingesteld naar de papierproductie over ge heel de aarde. Daaruit blijkt dat het aantal pa pierfabrieken 3985 bedraagt, en dat deze jaarlijks 952 millioen kilogram papier voortbrengen, waar van het verbruik zich verdeelt als volgt: Druk kerijen: dagbladen 300 millioen kilogram, boek werken enz. 176; regeeringen 100, onderwijs 90, handel 120, nijverheid 90, brieven enz. 52, di versen 24. Totaal 952 millioen kilogram. Op de Kaiserstraat te Leiden be- vindt zich een poort gelijk er zoovele daar in de stad zijn en in die poort o. m. ook een huis dat bewoond wordt door een vrouw met hare twee jeugdige kinderen. Ze was den huisbaas, die er „warmpjes" moet inzitten, voor de huur van den laatsten tijd enkele stuivers schuldig gebleven. Geen nood evenwel; de eigenaar kende de „liefde jegens den evennaaste." En als bewijs daarvan liet hij in dit jaargetijde de deur en twee ramen uit de woning nemen, zoodat de bewoners reeds een paar nachten als in de open lucht door brachten, overgeleverd aan de gure storm- en regenvlagen. Waarschijnlijk doet de man het om zoodoende de lieden te noodzaken het huisje te verlaten. Het American Gaslight Journal van 27 September bevat de mededeelingen dat Edison's pogingen om 2500 huizen door een centraal station te verlichten, mislukt zijn. Slechts 50 huizen had men kunnen verlichten; de schuld wordt, in weerwil van alle voorzorgsmaatregelen, alleen aan de gebrekkige isoleering geweten. De dochter van een beroemd Kei- zer Soulouque van Haïti heeft onlangs eenigen tijd te Parijs doorgebracht; haar echtge noot werd op een goeden dag door zijn schoon vader tot Hertog van Pethionville benoemd, maar hij wilde zich niet belachelijk maken en behield eenvoudig zijn naam Lubin. Zooals bekend is omringde Soulouque of Faustin I zijn troon met een reeks van schitterende namen; hij benoemde Hertogen van Limonade en Marmelade, een graaf Nommertwee enz. Eens toen hij inspectie hield over zijn met berenmutsen getooide lijfwacht bij een klimaat als op Haïti!kwam hij daarbij tot de ontdekking dat zijn zwarte krijgers drin gende behoefte hadden aan blinkende kokardes voor hun berenmutsen. Oogenblikkelijk ont bood hij zijn Hofmaarschalk, den Hertog van Ananas, en dreigde hem met zijn vorstelijke on genade, indien hij niet zorgde dat de kokardes des anderen daags present waren. De Maarschalk was in vertwijfeling. Waar zou hij op Haïti ko kardes van daan halen? Een slimme Franschman, die de betrekking van Opperhofmeester bekleedde, redde hem uit de verlegenheid, deze sneed de dekseU en medailles van de blikken bussen met geconserveerde groenten, visch en vruchten af en liet die aan de soldatenrautsen vasthechten. Een Europeaan, die later tot een inspectie der kei zerlijke troepen uitgenoodigd werd, las met de grootste verbazing de opschriften: Kreeften, An sjovis, Erwten enz. waarmee de hoofddeksels van de lijfwacht versierd waren en nam in den geest zijn hoed af voor dien vindingrijken Fransch man. De eenmaal in de Oude en Nieuwe Wereld bij ieder bekende eigenaar van de mena gerie Kreutzberg, ligt gevaarlijk ziek te Landshut. Hij heeft zijn vermogen, dat bij honderdduizenden werd berekend, geheel verloren en wordt nu als armlastige van de gemeente verpleegd in het stadsziekenhuis. Onder den naam van dertienclub had zich in New-York voor eenigen tijd een gezel schap gevormd, wier doel het was het bijgeloof tegen het getal dertien te bestrijden. Maar het eerste uitstapje, dat de dertienclub op I October per boot maakte heeft in plaats van liet bijgeloof te ontzenuwen daartoe nieuw voedsel gegeven. Het bootje kantelde en de president der club verdronk. De leden der vereeniging waren nu zelf zoo overtuisrd, dat het getal dertien ongeluk aanbrengt, dat zij besloten de club maar weder te ontbinden! Bij de verb ou vingder St. Laurentius- kerk ie Itzehou, ih Pruisen, zijn gevonden eene massief zilveren en eenige koperen doodkisten. Blijkens officiëele documenten behooren zij aan de adellijke familie Rantzau. Deze heeft ze dan ook opgeëischt. De Commissie uit de kerkelijke gemeente heeft met 12 tegen 10 stemmen be sloten, aan die opeisching te voldoen. De lust om zichzelf recht te ver schaffen zit bij vele Amerikanen in 't bloed, zoodat zij er niet alleen toe overgaan, als de justitie in gebreke blijft, maar zelfs die taak soms de justitie uit de handen nemen. Zoo werden onlangs in Kentucky twee moordenaars, die twee kleine meisjes mishandeld en gedood hadden, vervoerd van Catletsburg naar Lexington, waar zij na veroordeeling in appèl zouden terechtstaan. Zij werden begeleid door zes compagnieën infan terie en een batterij artillerie, een geleide om respect voor te hebben. Doch toen zij, na een deel der reis per trein te hebben afgelegd op een stoomboot waren gegaan, kwam te Ashland een menigte volk met een veerpont aanzetten die eischte, dat de boot zou stoppen. Een groote menigte was aan den wal belangstellend oogge tuige. De troepen, bevreesd voor een aanval, be gonnen dadelijk te schieten, eerst op de veerpont, daarna ook naar de toeschouwers op den wal. Zij doodden er 6 en wondden er 30, meest on schuldige toeschouwers. Een kogel trof den stoom ketel der veerpont, waarop de aanvallers in ver warring vluchtten. Hiermee was de aanval gedaan. Hoe afkeurenswaardig het gedrag der liefhebbers van de lynchwet was, algemeen is men toch van oordeel, dat de troepen de quaestie op vreedzamer en verstandiger wijze hadden kunnen behandelen. Op Allerheiligen en Allerzielen, rekent men, zijn de Parijsche kerkhoven door 400,000 men8chen bezocht, die, naar het schoon gebruik, kransen en bloemen kwamen nederleggen op de graven van geliefde afgestorvenen. Omtrent de Zondagsrust der telegra fisten schrijft een van hen het volgende aan de Arnh. Ct.-. „Naar aanleiding van een in het Dagblad gedaan voorstel om, ter bevordering van de Zondagsrust voor de ambtenaren bij den Rijks telegraaf, een extra bestelloon te heffen, werd in uw no. van den 19n Oct. jl. o. a. de opmerking gemaakt, dat zij, die aan de telegraaf de voor keur geven boven de post, zich niet door 25 of 30 centen zullen laten weerhouden. Gaarne erken ik, dat in die opmerking veel waars is gelegen; doch mocht men u kennis doen nemen van den inhoud der des Zondags gewisseld wordende tele grammen, dan zouden u bij massa's de bewijzen worden geleverd, dat er veel, zeer veel getele- grapheerd wordt uit louter gemakzucht. Daarbij komt dat de Israëlieten, welke op hun Sabbatdag allen handel ten strengste vermijden, het verlies van dien dag schijnen te willen inhalen door op de rustdagen der Christenen roovee! te handelen als mogelijk is, en ieder telegraaf- of postamb tenaar in ons land zal u hieromtrent dezelfde verklaring geven. Kon men, met inachtneming van het „recht voor allen", de verzending dezer telegrammen bemoeielijken, dan ware reeds veel gewonnen en kon zeker met de helft van het thans benoodigde personeel in den dienst worden voorzien. Zooals bekend is, zijn in Engeland alle kantoren, dus ook die van het Rijk, des Zondags gesloten en wordt daar zelfs op werkdagen na 6 uur des avonds dubbel tarief geheven, zoowel voor postporto's als voor telegrammen; toch gaat liet daarom goed. Zou de Nederlandsche Rege ring, indien het haar ernst ware de ambtenaren ter hulp te komen, dus niet kunnen beginnen om, bij wijze van proef en als voorbereidenden maatregel, het tarief der des Zondags te verzenden telegrammen ei: brieven te verdrievoudigen?" Door de Gooische stoomtram is eer- gisteren-namiddag nabij Diemerbrug een vijfjarig meisje overreden. Het arme kind was als 't ware vermorseld. De locomotief moest door middel van dommekrachten opgewonden worden om het lijkje er onderuit te krijgen. Voor asperge-telers. Op de algemeene tuinbouwtentoonstelling van Frankrijk, gehouden te Parijs in het laatst van Mei dezes jaars, waren het voornamelijk de asp rges, ingezonden door den heer Louis L. Herault, te Argenteuil, die in hooge mate de algemeene aandacht trokken. Een bos van die asperges, bestaande uit 38 stuks, door den verslaggever gemeten, had een omvang van tachtig centimeter en woog tien kilogram. De grootste dezer asp.-rges woog 500 gram en had een omvang van negentien centimeter. Wij moeten er echter bijvoegen, dat de genoemde in zender als de bekwaamste asperge-teler van gansch Frankrijk bekend staat en in die cultuur een grooten en welverdienden roem heeft verworven. Ie Heerlen is een drankverkooper tot eene boete van 50 csat veroordeeld, wegens het afgeven van sterken drank aan een kind be neden den leeftijd van 16 j iren, hetwelk den drank op last van zijn vader li.id gehaald. De veroor deelde heeft tegen dit vonnis hooger beroep aan- geteekend. De Arnh. Ctzegt het Dagblad, heeft, opzettelijk of toevallig, een proef genomen, of zij bij de collega's een onbeperkt crediet geniet, m. a. w. of men haar opmerkingen ongeverifieerd als juist zou overnamen. Dezer dagen schreef zij nl. dat een nieuwe merkwaardige eigenschap van de echo was ontdekt: „de echo geeft het geluid weder, maar in een spiegel geeft zij ook zichzelve terug. Van het woord echo, iu kapitale druklet ters, geeft het spiegelbeeld eveneens echo te lezen". Langzaam volbrengt thaus deze merkwaardigheid haar kringloop door de pers, hetgeen daarom merkwaardig is omdat ieder zich onmiddellijk kan overtuigen dat zij volkomen onwaar is-, echoohoh. Het zou intusschen kunnen wezen, dat de Arnhemsche Ct. het volgende bedoeld had. Als men het zóó gedrukt woord echo in de lengte middendoor snijdt en de helft tegen een spiegel aanbrengt, dan completeert het spiegel beeld weder het geheel. Consequentie. Een Amerikaansch dag blad schrijft het volgende: Op het vrijdenkers congres dat eenige dagen geleden in Watkins Glen (New-York) gehouden werd, had een komiek voorval plaats. Nadat de vergadering honderden malen in redevoeringen en liederen verklaard had: „er is geen God", werd er voor het sluiten der zitting eene (jollecte gehouden voor den secretaris Green, een hulpbehoevend man. De poor devil" (arme duivel) werd zoo door het gevoel van dauk- baarheid overweldigd, dat hij zijn rol vergat en opstaande met tranen in de oogen uitriep: „God bless you all!" (God zegene u allen). Het tableau kan men zich gemakkelijk voorstellen. Ook op de kust van Zui d-C a 1 i f o r n i wordt tegenwoordig de parelvisscherij uitgeoefend. De pareloesters worden daar gevonden op een af stand van een tot zes mijlen van de kust. De diepte van het water loopt van een tot twintig vademen. De jaarlijksche opbrengst bedraagt nu reeds een half millioen dollars. Een Engelsch vegetariër, niet tevre den met de vervalschte en gewone margarine boter der Londensche boterverkoopers, heeft na lang zoeken een mengsel vervaardigd dat de plaats in kan nemen van boter. Het recept luidt: neem vier ons van de beste Braziliaansche noten, wrijf die zoo fijn mogelijk in een mortier, vermeng dat met vier ons zuivere olijfolie en voeg lang zamerhand daarbij acht ons fijne tarwebloem en een half ons zout. Vooral goed met elkaar men gen, en gebruik het dan als boter. Hoewel dit surrogaat den eigenaardigen geur van echte boter mist, zoo zal het toch zeer ver te verkiezen zijn boven vele waren, die onder den naam van boter ter markt worden gebracht. Te Ravenstein is een valsche gulden ontvangen, die wel kleiner, dunner, lichter, niet zoo mooi van kleur en veel flauwer van muntslag is dan de echte, maar toch goed genoeg nage bootst is, om bij drukte of twijfelachtig licht zonder bedenking in ontvangst te worden genomen. Hij draagt het jaartal 1863, waarvan het laatste cijfer eenigszins onduidelijk is. Het nieuwe café restaurant Reins- berg, Kalverstraat, te Amsterdam, met het aan gekochte perceel 50 op het Rokin, wordt, naar men zegt, eerstdaags tot passage met winkels en hotel verbouwd. Ook moet de Vereeniging tot exploitatie van het café Krasnapolsky voornemens zijn de bovenlokalen van hun perceel Warmoes- straat tot hotel in te richten, met het oog op de vele te verwachten vreemdelingen ter gelegenheid van de internationale tentoonstelling in 1883. Wordt het Slot van Brederode ge- restaureerd, of bouwt men een fantasie-slot? Sommige leden der Tweede Kamer schijnen in laatstgenoemds opvattiug te deelen en willen er daarom niet langer geld voor geven, terwijl zij er ook bezwaar tegen hebben, dat men die „propriété nationale", waar ieder vrijen toegang heet te hebben, niet kan bezoeken zonder bij den kaste lein van Velserend, den sleutel-bewaarder, eenige vertering te hebben gemaakt. De lust tot sparen schijnt in de gemeente Zevenaar onder de volwassenen niet groot te zijn (de kinderen sparen in de school- spaarbank), daar in de Rijkspostspaarbank aldaar slechts één inlegger is. Zaterdag 11. meldde zich eene welgekleede juffrouw bij den beer T. te Rotter dam aan, met verzoek om in het gezin te worden opgenomen, daar zij haar akte tot het geven van lager onderwijs te Amsterdam had behaald en nu als zoodanig op de school van den heer Van der Zwaai was aangesteld. Men werd het over de conditiën al spoedig eens, en de juffrouw werd in het gezin van den heer T. opgenomen. Des morgens daarop vertrok de juffrouw naar de school en bepaalde het uur, waarop zij zou komen eten. Zij liet echter op zich wachten. Achterdoch tig wordende, deed T. nu een onderzoek te zijnent, en het bleek hem daarbij spoedig, dat een gouden ring en een paar vrouweulaarsjes vermist werden. Hij had met eene oplichteres te doen gehad. Weder zijn 23 vreemdelingen, waaronder 4 vrouwen, door de justitie over de grenzen van het rijk gezet, en wel 4 als zijnde zonder middel van bestaan, 3 wegens gemis van legitieme papieren, 7 wegens landlooperij, 8 wegens bedelarij en 1 na ontslag uit de gevangenis. In den nacht van 4 op 5 dezer te half drie uur brak er een hevige brand uit bij den winkelier, tevens broodbakker, Pott, te IJmui- den. De vlammen, aangewakkerd door den hevigen westewind, braken in minder dan tien minuten rondom uit; de hevige vonkenregen overgoot de rondom liggende huizen, zoodat algemeen werd gevreesd voor het verlies van de geheele plaats; gelukkig echter was de brandweer flink bij de hand; binnen een kwartier na het uitbreken van den brand zond men de eerste waterstraal; te vijf uur was het gevaar voor voortplanting van den brand geweken; het huis van Pott is bijna geheel uitgebrand. Zaterdagavond jl., tusschen 6''jen 7 uur, is op de Nassaukade bij de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam, eene vrouw onver hoeds door een man staande gehouden met den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2