BINNENLAND, de steeds voortdurende vijandige gezindheid van Koning Kheebaw nopen daartoe. In- tusschen is een belangrijke expeditie op Birma's grondgebied aangekomen om een telegraaflijn van Tavoi naar Bangkok te leggen. Men zal daardoor spoedig op de hoogte kunnen zijn van hetgeen in Siam en Cochinchina voorvalt. De Daily Neios maakt melding van de vorming van een comité om inlich tingen te geven aan het Britsche publiek over de gespannen relatiën tusschen Frank rijk en Madagascar. Het comité neemt zich voor een beroep te doen op Granville om ten hate van Madagascar tusschen beide te komen. Er is een bekendmaking van het Egyp tische gouvernement uitgevaardigd, waarbjj de afschaffing der Europeesche controle wordt aangekondigd. Het protocol tot regeling der grens- quaestie is geteekend door de vertegen woordigers van Griekenland en Turkije. Karali-Derbend zal Zondag ontruimd wor den, en de andere punten achtereenvolgens. Op het diner, hetwelk de regeerings- president, de heer Blochausen te Luxem burg den leden der kamer van afgevaar digden laatstleden Maandag in het koninklijk paleis heeft aangeboden, heeft hij verklaard, door Z. M. den Koning-Groothertog ge machtigd te zijn tot de mededeeling, dat Z. M. voornemens is, bij de ophanden zijnde boedelscheiding in de nalatenschap van prins Hendrik de daartoe behoorende, in het Groothertogdom liggende onroerende goederen voor zich te nemen. Tevens had Z. M. het voornemen te kennen gegeven, voortaan ieder jaar met de Koningin het groothertogdom te bezoeken. GEMENGDE BERICHTEN. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer in liet hoofdkiesdislrict Gouda zijn uitge bracht 2595 geldige stemmen. Gekozen is de heer jhr. Godin de Beaufort anti-revolutionnairmet 1690 stemmen. Op den heer mr. J. Fortuyn Droogleever (liberaal) waren er 887 uitgebracht. Tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal (vacature-Büchner) is door de Provin ciale Staten van Noordholland gekozen de heer M. J. Pijnappel (vroeger lid van de Tweede Kamer). Gedep. Staten van Noordholland hebben voorgesteld, niet langer proviaciale subsidie toe te kennen aan de Kweekschool voor Machinisten. Men zou, met alle waardeering van de genoemde Kweekschool, zich moeten verheugen als zoo ein delijk eens gebroken werd met het misbruik om, uit de opbrengst van provinciale opcenten op de belastingen, subsidiëu toe te kennen aan Toop.eel- scholen en tal vau andere inrichtingen, welke of een plaatselijk, öf een landsbelang behartigen, maar niet provinciaal zijn en dus ook niet tot de zorg der provinciale besturen mogen gerekend worden, zegt het Dagblad. Tiel, 10 Nov. Eergisteren is een man van 76 jaar in het water geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Arnhem, 10 Nov. Door middel van inslui ping zijn hedeo-nacht uit een der hotels alhier de stalen van een reiziger in linnen en pellen, ter waarde van pl. m- f 200, ontvreemd. Zwolle, 10 Nov. Gisteren is de 70jarige Ja cob Riefman, werkzaam bij de firma Eindhoven Zoon, bij het vervoer van een molen-as, onder een der wielen van den mallejan geraakt, waar door hij zoodanig is verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Leiden, 10 Nov. Alhier is opgericht een kweekschool tot opleiding van onderwijzers voor de christelijke school. Amstenrade (Limburg), 10 Nov. Zondag avond heeft er alhier een vechtpartij plaats ge had, waarbij een persoon zoodanig werd mishan deld, dat hij aan de gevolgen is overleden. Texel, 10 Nov. Het kazernegebouw in het fort de Oude Schans alhier, is door een wind hoos grootendeels verwoest. De wachter met vrouw en dochter zijn gespaard gebleven, ofschoon de ramen tot vlak voor het bed werden geslingerd, waar de wachter sliep. Tijdens het laatste noodweer te Brugge, werd een schip zoo geweldig heen en weer geslingerd, dat het weldra scheen te zullen zinken. Tevergeefs riep de bemanning om hulp; men antwoordde niet op de angstkreten. Alle hoop scheen verloren, toen de dochter van wijlen den zeekapitein De Bloom, de 17jarige Johanna, in een boot sprong en ondanks alle hinderpalen er in slaagde een kabel aan den schipper over te reiken. Eens het touw stevig vastgehecht, kon men van het land uit het schip eene andere lig ging doen nemen en verder het noodige verrichten om alles weer in orde te brengen. Het was dus, dank zij het 17jarige meisje, dat verscheidene meusehenleveRs gered werden. In de laatste weken zijn teLunteren een aantal varkeis gestorven aan „het vuar." De gestorven dieren worden tegen vrij hooge prijzen opgekocht door een koopman uit' Barneveld, en zeer waarschijnlijk voor eonsumptie naar Holland en elders verzonden. Te San Eranciseo bood een schilder aan kosteloos een openbare fontein te verven, die hieraan behoefte had, maar men moest hem eeui- gen tijd laten. Het aanbod werd dankbaar aange nomen. De schilder maakt om tegen de nieuws gierige blikken van het publiek beveiligd te zijn, een houten schutting en verhuurt die thans om er aankondigingen op te plakken. Men weet niet hoe lang hij met zijn werk zal bezig zijn. Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Uithoorn op een jaarwedde van f 460 hebben zich 165 sollicitanten aangemeld. Eergistere n-n a c h t i s te Middel- burg weder diefstal met inbraak gepleegd; thans in een winkel in de Gravenstraat. De di f heeft eene glasruit ingeslagen en zich van eenige ap pelen en beschuiten meester gemaakt. Hij is spoedig ontdekt en verklaarde uit honger te heb ben gestolen; hij had onlangs eene celstraf van negen maanden oudergaan. Onlangs werd te Philadelphia eene tentoonstelling van katten gehouden, waarbij een ingenieuse Yankee op de gedachte kwam een katten concert te geven. Der vereeniging tot bescherming van dieren gelukte het, het plan niet te doen doorgaan. In de vroegeren tijd waren zulke katten en in 't algemeen dierenconcerten zeer in zwang. Dat was de zoöphonie! Natuurlijk werd de muziek alleen verneembaar doordien men de dieren pij nigde. Het loon der kunst, zegt men wel eer.s, i» een traan: hier was een traan de kunst zelve. Een der merkwaardigste concerten van deze soort werd in 1549 op zekeren dag te Brussel ge geven. Twintig katten en tien biggen deden dienst als instrumenten, terwijl een gedresseerde beer als musicus fungeerde. De katten en biggen zaten in hokken, hunne staarten staken door openingen achter in het hok en waren door een snaar ver banden met de toets van een soort reuzenpiano, waarop de beer speelde. Eiken keer dat deze zijn klauw op een toets legde, begon een dier te schreeu wen, en het gejank duurde in den regel nogal lang, daar de beer niet heel vlug in de vingers was. De muziek had dan ook, hoe fraai ze was, iets gerekts; zoo in den trant van ouderwetsche hervormde dorpskerkerken, waar de zang vaak ook erg „breed opgevat" wordt. Toen men dezer dagen te Tongelre de opbrengst eener collecte in de daarvoor be staande offerbus van het R. K. Zangkoor stortte, was men niet weinig verwonderd te zien, dat de gar.sche som door de bus heenviel en op den grond terecht kwam. Een diefstal had plaats gehad doch wanneer en door wien? Daar weet men niets van. Te Assen is, met het oog op den na derenden winter, een loterij gehouden, waarvan de opbrengst moet strekken tot het onder dak brengen van de. .apen c. s. in den Dierentuin. In een schouwburg van het IIon- gaarsche stadje Maro3-Ellye werd derer dagen bij de voorstelling van een rêizenden troep den jeune premier een bouquet toegeworpen. Met een gelaat, stralend van vreugd, raapt hij het huldeblijk op, maar smijt het terstond weder op den grond, terwijl hij met een leelijken grijns in zijne handen wrijft. Het bouquet bestond geheel uit brand netels. Proeve van Amerikaansche polemiek. „Wij nemen de vrijheid," aldus de redactie van een blad te Washington, dat partij trok voor de meerderheid der Kamers, „onzen strijdlustigen collega te vragen of hij wenscht dat wij op zijn uitstekende eksteroogen een Indiaanschen krijgsdans uitvoeren, zoodat zijn denkkracht, dia hem in de likdoorns zit, lam wordt en hij niet meer zal kunnen onderscheiden, of de meerder heid in het 47ste congres uit schurken bestaat of niet." Voor veertien dagen zijnuitNew-York niet minder dan 53 zendelingen der Mormonen naar Europa vertrokken om proselieten te maken. Te Par ij s woont een Eranschman die in Zoeloeland het leven var. generaal Wolseley gered heeft, door een Zoeloe te dooden, die het op diens leven gemunt had. Na den oorlog ging Littrez, zoo heette de man, naar Parijs. Te ver geefs wilde de generaal hem beloonen; eerst na lang aanhouden nam Littrez 200, doch slechts ter leen, aan. Met dit geld begon hij op den boulevard Montparnasse een bazar, die zulke goede winsten afwierp, dat Littrez zich, toen de gene raal zich te Parijs bevond, bij dezen aanmeldde en hem het geleende geld met de rente ter hand stelde. Generaal Wolseley weigerde het geld terug te nemen; doch Littrez bleef volhouden en sloeg zelfs een uitnoodigiug af om bij zijn ouden chef te dineeren. De inspectie-stoomboot Fliege, die in den avond van den 5den dezer van Buderich te rugkwam, stoomde tegen de gesloten brug te Wezel, met het ongelukkig gevolg, dat de boot omsloeg en de kapitein zijn dood in den Rijn vond. De ingenieur en de opzichter, die op de boot warer., redden door zwemmen hun leven. Bêtise humaine oii sont tes limites! De s o c i- alisten te New-York hebben onlangs te Brooklyn, Myrthe-strect, een kerk gebouwd, „Onze Verlos ser" genaamd. De hoofden der Socialistic Labor Party houden daar Zondags predikatiën en aan de toehoorders wordt dan een glas bier uitgereikt, telkenmale als zij 5 centen in de armenbus wer pen. De overheid heeft dezen bierverkoop in strijd met de wet geacht, die het slijten van bier op Zondag verbiedt, en daarom de bierdrinkende ge meente in haar hoofden bekeurd. Woensdag-avond werd te Amsterdam een smoordronken reeds bejaarde en fatsoenlijk gekleede burger vrouw naar den „bazargebracht. Dit feit is op zichzelf zeer zeker niets bizonders, doch de omstandigheden, welke het vergezelden, maken het iets meer dan alledaagsch. Omstreeks 5 uur werd de deliuquente doodsbleek en roer loos «itgestrekt gevonden op de stoep van een der huizen aan den Singel bij de Korsjespoort- steeg. Vele voorbijgangers lieten haar liggen, doch eindelijk kwam er een menschenvriend, die, den kende dat de vrouw een beroerte had gekregen en misschien dood of minstens stervende was, de politie waarschuwde. Inmiddels had zich een hoopje menschen om de onbekende verzameld en zooals dat gewoonlijk gaat, gaf ieder zijn mee ning te kennen: de een beweerde dat 'l mensch „vet" was, daar hij een jeneveelucht meende te hebben waargenomen; een ander was minder voort varend en sprak van een beroerte, hierin ver sterkt doordien de tong der vrouw, die weer teekenen van leven gaf, geheel belemmerd was. Kort daar op verscheen de gevraagde hulp der politie allen lof voor haren spoed men hielp de vrouw overeind, doch zij zakte weder in elkaar, en alle pogingen om uit haar te krijgen waar zij woonde, waren vergeefs. Eindelijk besloot men haar ergens binnen te brengen, in afwachting van de raderbaar, om haar naar het gasthuis te vervoeren. Daar aangekomen, constateerden de doctoren, dat het mensch lijk was, doch lijk in figuurlijken zin. In het gasthuis kon zij dus niet blijven, en wijl zij steeds onbekwaam was te zeggen, waar zij woonde, bleef niets over dar. de „bazar" alias de „Hal". Daar werd dan het „lijk" gedeponeerd bij een mede in veiligheid gebrach- ten dronken aanspreker, in oud-models vol ornaat, ongetwijfeld het meest passende gezelschap. Een klein schoorsteen vegertje was te St. Denis in den schoorsteen van een huis ge klommen, toen plotseling beneden hem brand ontstond. De arme kleine trachtte door naar bo ven te klimmen het gevaar te ontwijken; doch vlammen en rook bereikten hem en uitgeput stortte hij naar beneden. Ofschoon gewond, hoopt men het ventje toch in het leven te behouden. Vóór enkele jaren waren te Raven- stein vier kuustboterfabrieken in vollen bloei. Thans heeft ook de laatste dier vier de werkzaam heden gestaakt. Natura artis magistral Onlangs heeft een groot aantal plantkundigen, in verbinding met de verschillende natuurkundige genootschappen, in den omtrek van Huddersfield in het graafschap York, eene merkwaardige tentoonstelling gehouden in de daar in de nabijheid liggende herberg De Zon. Men had zich namelijk in groepen verdeeld om eene menigte paddenstoelen uit de gansche omgeving te zoeken en den oogst op breede tafels, in de grootste zaal, voor een talrijk publiek uitgestald. Twee leden van het Botanisch Genootschap van HuddersfL-ld gaven daarop eene verklaring van al de gevonden soorten, zoowel van de meest gewone en eetbare als van de vergiftige. Eén zeld zaam exemplaar, de Agaricus brevipes Buil, trok in 't bizonder de aandacht. Een maal, waarvan de paddenstoelen den hoofdschotel uitmaakten en huune goede en min goede eigenschappen uit meer dan een oogpunt besproken werden, besloot de fees telijkheid. Het duiken naar zwarte paarlen aan de kusten van Beneden-Californic geschiedt thans op groote schaal. De jaarlijksche opbrengst wordt op 5 tot 11 millioen gulden geschat. Zaterdag-morgen haalde men uit het water op het lijk van den kleermaker G. Visker te Beerta. Oppassend en ijverig als hij was, werd hij toch vaak gekweld door zijne vrouw, die bij tijden duchtig aan Bachus offerde. De laatste week o.a. was zij naar het verhaal der buren niet nuchter geweest. Dat er soms zeer harde woorden vielen, is te denken. De oude man, de 70 reeds genaderd, heeft des nachts te 2 uur ongeveer het bed verlaten en zich ongekleed te water begeven. Den geheelen nacht zocht men hem te vergeefs, totdat zijne muilen, die op den kant van den wal waren blijven staan, het vermoeden wekten, dat hij te water was. Werkelijk vond men den volgenden morgen zijn lijk. Een Berlijner, die met eenige honderden mudden aardappelen naar Holland was gekomen om die te verkoopen, heeft zich door zijn commissionnair te Nijmegen laten oplichten. Deze is na den verkoop met het geld, p. m. 900, verdwenen. Een gehuwde vrouw te Berkel (Noord-Brabant), die zich voor eenige oogenblik- ken uit hare woning verwijderde, liet haar kindje in een wieg onder toezicht van haar achtjarig zoontje achter, hem vermanende goed op de kleine te passen. Nauwelijks was de moeder buiten, of het knaapje nam een geladen pistool uit eene lade en speelde daarmee. Plotseling ging de haan over, en de kogel trof het kindje in de wieg in het voorhoofd. De kogel was zoo diep in de her senen gedrongen dat er niets meer van te zien was. Het kind is nog in leven. Vanwege het Museum van Kunst- nijverheid te Haarlem, worden de volgende pre- miën uitgeloofd: A. Aan zilversmeden, meesters of gezellen in Nederland gevestigd. Voor een voorwerp in zilver, tot huiselijk gebruik bestemd, ter waarde van hoogstens 100, b. v. een kan delaar, een lepel en vork, mes-heft, trekpot, suiker vaas, melkkan, suikerstrooier, zoutvat, peperbus enz, mits de bewerking beantwoorde aan de eischen van zuiveren stijl en in het algemeen het kenmerk drage van een streven naar veredeling van onze vaderlandsche kunstnijverheid. B. Voor meubel makers, meesters of gezellen in Nederland ge vestigd. Houtsnijwerk. Een deurpaneel in renais- sance-stijl, van noten- of eikenhout, met profi leering en nrnameutale versiering. Ingeval het paneel slechts een gedeelte van de deur uitmaakt, moet de teekening van het geheel er bijgevoegd worden. C. Uitsluitend voor Nederlandsche dames. Borduurwerk. Een geborduurde stoelbekleeding (rug en zitting) eigen ontwerp, uitmuntende door sierlijkheid van teekening en harmonie van kleuren. De premiën zulltn bestaan in zilveren en bronzen medailles. De ingezonden stukken blijven, ook bij bekroning, eigendom van de inzenders. De be oordeeling is opgedragen aan de Commissie van het Museum. Van de ingezonden voorwerpen zal eene tentoonstelling worden gehouden in een der lokalen van het museum in de maand Mei 1883. Inzending met besloten naambriefjes vóór 1 Mei 1883, aan het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem. D r. Little te Par ij s heeft eene ei- genaardige operatie beproefd op een jongen Ier, die zwavelzuur in het oog gekregen had. Ge noemde heelmeester heeft het vlies van een ko nijnenoog als het ware op het oog van den lijder „geënt" en naar hij hoopt met goeden uitslag. Te Cambridge heeft zich een ge- leerd genootschap, ten doel hebbende spook- en geestverschijningen op een wetenschappelijke basis te stellen. De president, de heer Sidgyick, be kend als schrijver over ethische onderwerpen, noemt het eene schande voor de 19<le eeuw, dat er in 't algemeen uit de geestenwereld nog twijfel bestaat. Hij wil de zaak grondig onderzoeken, de waarheid in alle gevallen, opsporen en eens voor altoos beslissen wat waarheid is, wat humbug, 't Is te hopen dat de heeren bij hun al te stout moedig zoeken naar het onbekende niet ook in het bekende den kluts kwijt raken; de krank zinnigengestichten zijn al vol genoeg. Een radicaal dagblad van Par ij s, Hle Citoyen et la Bataille", biedt zijne abon- nenten als premie, „een goeden revolver met zes schoten, in gegoten staal" aan. Door den Minister van Marine is aau de firma Ribbiuk, van Bork Co., te Am sterdam, opgedragen den machinisten en machi nist-leerlingen der Nederlandsche zeemacht onder richt te geven in het behandelen, onderhouden en repareeren van de electrische telegrafen en axiometers, in gebruik aan boord der schepen en vaartuigen van oorlog. Koning Kalakaua van de Sand- wichs eilanden heeft zijn twee zoons naar Parijs gezonden, om de talen en zeden vai^ Europa te leeren kennen. Naar men verneemt, zullen de postboden ten plattelande, die den zwaren last der postpakketten niet langer op de tot dusverre gevolgde wijze kunnen torsen, door ze nl. aan een stok over den schouder te dragen, vanwege de post-administratie groote manden bekomen, die zij als een mars op den rug kunnen mede voeren. Het parlement der kolonie Vic toria, in Zuid-Australië, heeft dezer dagen een som van 30,000 toegestaan voor den zonder lingen begrootingspost „verdelging van konijnen" en een van 25,000 voor den invoer van dienst boden. Begrijpelijke hilariteit verwekte dezer dagen voor een der Londensche recht banken een antwoord van een beklaagde. Deze, een beeldhouwers-model, gaf namelijk op de vraag van den rechter: waarvoor hij alzoo als model had gezeten? ten antwoord: „Voor Gladstone en voor Disraeli." Te Londen is dezer dagen een meisje van veertien jaar aan watervrees overleden. Zij werd twee jaar geleden door een dollen hond in de hand gebeten. De belastingschuldigen in deErie- sche gemeente Ooststellingwerf moeten dit jaar 7 pCt. van hun inkomen aan gemeentebelasting be talen; in 1883 zal dit ruim 10 pCt. bedragen. Een zeer geheimzinnige geschiede nis vervulde voor eenigen tijd te Londen aller gemoederen. Een Duitsche bakker, Stanger ge naamd, was op een gegeven oogeublik spoorloos verdwenen en is sedert niet teruggevonden. Thans is het aan de nauwkeurige onderzoekingen van twee iuspecteurs van politie gelukt om in het huis, dat door den bakker bewoond werd, onder den vuurhaard overblijfselen te vinden van men- schenbeenderen Een Amerikaan die sinds een jaar of drie een reisje door Noordelijk en Midden- Europa deed, gaf onlangs zijn bevinding te kennen: „Europa heeft geen klimaat; het bezit alleen staaltjes van allerlei soort van luchtgesteldheid en weder." De bekende Engelsche generaal Ro berts bespreekt in een artikel van het Nov.-num- mer der Nineteenth Century den tegeuwoordigen toestand van het Engelsche leger, met ingenomen heid er op wijzende, dat in den laatsten tijd vele misbruiken en verkeerdheden zijn afgeschaft. Onder de verbeteringen, die hij alsnog aanbeveelt, behoort ook de afschaffing van den verplichten schildwacht- dienst in tijd van vrede. Aan deze de gezondheid der soldaten zeer oudermijnenden dienst moet z. i. een einde gemaakt worden. Dat aanhoudend op schildwacht staan bij Koninklijke paleizen, Rijks gebouwen en vele andere plaatsen, noemt hij een op te ruimen overblijfsel uit oude tijden. Voor zoover het noodig mocht zijn, kan het werk veel doelmatiger door politie-agenten gedaan worden. De krijgsdienst zou, meent hij, door de afschaffing daarvan veel aanlokkelijker worden. Hoe gemakkei ij k een deel van het publiek zich bij den neus laat nemen, blijkt uit het feit, dat op de kermis te Oud-Beierland te zien is een Zoeloe, die volgens het voorgeven van den ondernemer dezer vertooning dezelfde is, die Prins Louis Napoleon vermoord heeft, en dat dit door niet weinigen geloofd wordt, zoodat het tentje een druk bezoek heeft. De eer, dat een Nederlander lid werd van de jury der Electriciteits-teutoonstelling te Parijs, zegt het Dagbladkostte der schatkist 590, aau verblijfkosten voor den lijninspecteur van der Vegte. De reis van dezen met een op zichter van den Rijkstelegraaf om, op last van den Minister van Waterstaat, H. en N., die expositie te bezichtigen, kostte (voor een verblijf van 14 dagen) f 420. Een verslag van dat bezoek verklaart de Minister is niet publiek gemaakt, omdat de heer v. d. V. had toegezegd, in het door hem en den lijninspecteur van Eldik uitge geven en algemeen bij het personeel gelezen Maandblad voor Telegraphie eenige artikelen over de tentoonstelling en het congres te zullen leveren, hetgeen ook geschied is. Ofschoon wij toegeven, dat het doel door dat Maandblad nu wellicht nog beter is bereikt dan door afzonderlijke uit gave van een rapport, dat veelal niet gelezen wordt, komt 't ons toch niet vrij van bedenke lijkheid voor, op zoodanige wijze reizen voor 's Rijks rekening te laten maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2