MARKTBERICHTÉflT" BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Moeder. Allerlei. W, mededeelingen a 10 cents per regel. Zooals men weet, wordt de v e r- meerderiog van werkzaamheden die de invoering van de postspaarbank voor postbeambten mee brengt, door het Rijk extra beloond. Zoo is aan den brievengaarder te Oudehoorn, voor zijn be moeiingen met de postspaarbank over 1881 een bedrag toegekend van 9'/, cent. De Tuinbou w-V ereeniging Beemster en Omstreken, die in de wijze van het snoeien der boomen aan de openbare wegen verbetering wil brengen, geeft in de Purmerender Courant van 5 November een negental punten op, die zij bij het snoeien bizonder aanbeveelt, ten einde daarbij de verkeerde behandeling tegen te gaai:, waardoor gewoonlijk de boomen tot de meest wanstaltige figuren vervormd en geheel van hunne heerlijke takkenkronen beroofd en dikwijls hol en waardeloos gemaakt worden. Dezer dagen plaagde te Deventer een jongen een paard, dat onder geleide van den eigenaar rustig de straat passeerde; hot dier werd zóó woedend, dat het den jongen met den ach terpoot een klap tegen de borst en het hoofd toebracht. De knaap werd zóó zwaar gekwetst, dat zijn toestand hopeloos is. Naar het Leidsch D. verneemt, zijn Vrijdag jl. de passagiers van den trein, welke te 8.14 morgens te Dordrecht uit het Zuiden aan komt, aan een groot gevaar ontsnapt. De ketel van de locomotief was, naar het schijnt, nagenoeg droog geloopen, zoodat de voorzijde reeds geheel gloeiend en geblakerd was Ware de trein een paar minuten vertraagd, dan zou, zooals de be richtgever meldt, de machine geheel uiteen gespron gen zijn. Nu reed de machinist, alvorens het station binnen te komen, onder de waterkraan, waardoor het dreigend gevaar nog juist in tijds kon voorkomen worden. D e G u v-F a w k e s-d a g (5 Nov.) welke vroeser soms tot ernstige onlusten aanleiding gaf, is ditmaal over het algemeen rustig afgeloopen. Te Londen, Oxford en te Cambridge werden de gewone feesten gevierd; de orde werd niet gestoord. Alleen te Colchester hebben eenige ongeregeld heden plaats gehad; het gepeupel heeft daar de straatlantaarns vernield. Arabi's beeld is verschei dene malen verbrand. Het voornemen bestaat te Haar- lemmermeer op den Ringdijk, nabij Nieuwemeer, een stoommeelfabriek op te richten. De fabriek zal genaamd worden „de Mercuur." Naar gemeld wordt, zou de voort- vluchtige notaris De Haan van Amsterdam een telegram gezonden hebben aan Notaris Van Dijk, aldaar, waarbij hij dezen feliciteert met de over neming van de minuten en tevens den wensch uit, dat notaris Van Dijk gelukkiger in de prak tijk moge zijn, dan hij dit tot hiertoe was. Dit telegram zou afkomstig zijn uit New-York. In een onzer vaderlandsche dag- bladen lezen wij het volgende bericht: La Patti heeft Maandag te New-York in de Lucia gede- bateerd. Zij had een groot sueces, ontving zestig banketten en werd drie-en-twintig malen terug geroepen. Die ellendige zetfouten De officieren derSpaanscbe zee- macht hebben een inschrijving geopend voor het stichten in Spanje van drie hospitalen waarin zeelieden van alle natiën opgenomen kunnen worden. Men leest in la France dat de zoon van prins de Paulignac, een jongmensch van 25 jareneergisteren-ochtend de kamer zijns vaders met petroleum in brand gestoken heeft uit wraakzucht omdat zijn vader hem geld geweigerd had. De brandstichter is in hechtenis genomen. Bij den reeder Parser, te Schevenin- gen, is bericht uit Engeland ontvangen, dat eenig touwwerk, een gedeelte netten en andere goede ren, behoorende tot een zijner bomschuiten, door Engelsche visschers op zee is opgehaald en aldaar aan land gebracht, zoodat men voor dat schip het ergste vreest. Ook zou die schuit met inge- loopen boeg gezien zijn. Het is bedroevend, zoo als de toestand nu op Scheveningen is, terwijl toch in het begin de haringvisscherij goede uit komsten gaf. Door het ruwe weder zijn in de laatste dagen geen vaartuigen naar zee gegaan; de lust daartoe schijnt ook niet groot. Bij een tweetal voorname fami- lies van Zwolle ontdekte men dezer dagen, dat de oorzaak van voortdurende ongesteldheid der huismoeders en kinderen meest worden toege schreven aan de groene bekleedsels van canape en stoelen enz., in beide woonvertrekken aanwezig. Een nauwkeurig onderzoek heeft bewezen, dat eene niet geringe hoeveelheid arsenicum in dit groene tapijt aanwezig was. Alles is onmiddellijk verwijderd In een merkwaardig artikel over de boekdrukkunst in China deelt de North China Herald tal van bizonderhedec mede. In 't jaar 932 gaf Fong Ying Wang aan den kei zer den raad de boeken van Confucius te drukken met daarvoor te snijden houtblokken De eerste druk zag het licht in 953, ongeveer tezelfder tijd dat er ook het kompas werd uitge vonden. De eerste uitgaven hadden een grooten ontvang, weldra werder. zij door handelbaarder en zelfs door zakeaities opgevolgd. Ook beproefde men het al spoedig met typen van koper en van lood. Men keerde echter tot die van hout terug. Papier van katoen werd ook een tijd lang gebruikt, doch dat van bamboe behield de voorkeur. Tij dens de regeering der Sungs beproefde men het ook met in klei gegrifte en daarna gebakken let ters. Deze waren niet dikker dan een gewone koperen munt; men kon ze met onze zegels ver gelijken. Deze 8teenen letters werden in een ijzeren vorm met gesmolten was aan elkaar gesloten en konden dan ook honderden of duizenden afdruk ken leveren. De uitvinder van deze verplaatsbare letters, vijf eeuwen vóórdat zij in Europa waren uitgevonden, heette Pi-Seug. De Amerikaansche Grocer beweert (en het blad kan wel gelijk hebben), dat het pu bliek nauwelijks meer weet, hoe zuivere mosterd eigenlijk smaakt, want zuiver komt dat genotmid del haast nooit in den handel. Het wordt alge meen vermengd met meel, zetmeel Iaardappelmeel), sago enz. enz. De maaksels komen gewoonlijk onder de benaming van „mustard compound" op de markt. Het onheil in de Claycros s-m ij n nabij Chesterfield: dat aan 30 (of, volgens een later bericht, aan 39) rnenschen het leven heeft gekost, deed opnieuw den heldenmoed blijken, welken de ruwe mijnwerkers bij zulke gelegenheden plegen aan den dag te leggen. Nauw had het doffe dreunen onder den grond, gevolgd door het opschieten van de rook- en stofkolom uit den mond der schacht, kenbaar gemaakt wat er gebeurd was, of er boden zich vrijwilligers aan om in de met stikgas opgevulde diepte neer te dalen tot redding van de ongelukkigen daar be neden. Yijf-en-twintig mannen werden aldus één voor één, in bewusteloozen toestand en sommigen deerlijk verzengd, naar boven gebracht. Een der voorsten onder de helden was de opzichter Dunn, die vier zonen in de mijn aan het werk had. Drie daarvan mocht hij er nog levend terugvinden. De postbode Balster van Winsu m- Groningen is door 3 kerels aangerand. Den bejaarden man nam men zijn pakket af en haalde daar bijna f 400 uit. Nog niet tevreden, dwongen zij daarop den ambtenaar, ook zijn horloge af te staan. Elke daad, iedere gedachte, elke aandoening werkt mede tot de vorming van ons gestel, onze gewoonten en ons verstand, en oefent een onver- mijdelijken invloed uit op ons toekomstig leven. De mensch verricht somtijds meer door hetgeen hij is, dan door hetgeen hij doet. De ijdele mensch beroemt zich op zijne begaafdheden, de wijze onttrekt zich aan de loftuitingen des vleiers. Begeert gij dat men uw geheim beware, bewaar het dan zelf. Het verstand is een edelgesteente, hetwelk eerst dan recht schittert, wanneer het in ootmoe digheid ingekast is. De moeder, zij blijft u beschermen, zij blijft u bewaken; al haar hoop is op u, al haar droo- men is om u, al haar wenschen is voor u. Zij leert u het hartje buigen, voor hetgeen waar is, de leugen leert zij u schuwen; zij leert u de handjes vouwen en het oog ten hemel richten, terwijl uwe knietjes gebogen zijn op de aarde. Zij wekt vertrouwen bij u op en liefde, en spreekt u van liefde altoos, en altoos in liefde. Zij geeft u raad en helpt u, en als gij leed hebt, drukt zij u aan hare borst, en doet u uw leed vergeten. Zij laat u nooit uit haar oog gaan, maar zij be waakt u, ook als gij het niet weet. Zij is het, die r tot mensch doet opgroeien, en zoo gij mensch geworden zijt, is zij altoos de moeder. Zoo is eene moeder, die mensch is. Uit een boek over de algemeene ge schiedenis Na den slag bij Leipzig liepen vele paarden, die twee, drie en meer poo- ter. verloren hadden, onbeheerd op 't Naïef. Een jongejuffrouw komt in de apotheek en verlangt een middel tegen muggebeet. Nadat zij het gevraagde heeft ontvangen, beschouwt ze verlegen het fleschje en vraagt dan aan den phar- maceut: „moet het middel voor of na den mug gebeet aangewend worden?" OpwekkingGe zijt waarlijk de grootste ezels van 't regiment en toch als een uwer zich slechts een weinig goed gedraagt, dan zou 't geen wonder zijn, als hij nog sergeant werd, even als ik. Uit eene voordracht over physica. Dit toestel is zoo gecompliceerd, dat men het bijna niet had uitgevonden. Kunstcritiek. De ouders van eene schoone, wier portret door een artist geschilderd is, be- oordeelen het kunstproduct, dat werkelijk goed is. Mama. De neus schijnt mij teik weet niet wat De artist. maar niet goed strijkt zijn penseel over den neus in quaestie en vraagt: „Is het nu goed?" Mama. O, prachtig! Nu gelijkt het perfekt! Papa. (die het nooit eens is) Ik geloof, dat u nu juist de geheele schilderij bedorven hebt. Het pen seel van deu schilder en ook de schilderij waren volkomen droog. Dat noemt men kunst critiek! De sabelhouw. Frederik de Groote zag bij een revue een grenadier, die het litteeken van een sabelhouw over de wang had. De koning in een kwade luim zijnde, vroeg, in welke kroeg hij dien houw bekomen had. Vertoornd antwoordde de soldaat: Bij Collin, Sire, toen uwe Majesteit het gelag betaalde. De professor-haarsnijder. De beroemde professor Buttmann ging altijd in het lichtgrijs gekleed. Vroeger droegen de kappers ook eene lichtgrijze kleeding, wegens het poeier, en in den tijd van Buttmann was dit ook nog zoo. Eens stond Buttmann in zijn lichtgrijs pak aan zijne deur, toen een vreemdeling op hem toetrad en hem vroeg of hij hem het haar wilde snijden. Buttman verklaarde zich terstond bereid, ging met den man naar zijn kamer, nam zijne papier- schaar en knipte hem het haar af. Toen hij ge daan had, ging de kaalgeknipte vreemdeling voor den spiegel staan en riep den vermeenden haar- kunstenaar toe; „Wat zie ik er uit!" En wil jij je nog wel een kapper noemen?" „Dat zou mij niet in de gedachten komen," antwoordde Butt mann zeer vriendelijk, „ik ben Professor Butt mann." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 11 Nov. Bij de verkiezing van zes leden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken, verzoeken wij heeren Kiezers beleefdelijk, hunne stemmen uit te brengen op de aftredende leden, de heeren A. L. Dyserinck, S. Veen Dz.J. H. Kerstenen voor de vacatures ontstaan door het overlijden van twee leden, alsmede ter vervanging van den heer J. Swens, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, de heeren J. J. Beijnes, W. H. Jacobs en G. C. van Meeuwen. De verkiezing heeft plaats op Dinsdag 14 Nov. a. s. De Gemeenteraad heeft dezer dagen een adres aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal vastgesteld, waarin hij zijne be zwaren tegen de bekrachtiging der over eenkomst met de Hollandscke Spoorweg maatschappij uiteenzet. Hier ter stede is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht een 15 jarige jongen, die zich aan oplichterij had schuldig gemaakt door namens een eigenaar van huizen, doch zonder diens voorkennis, bij eenige bewoners daarvan de huur te gaan ophalen. Naar wij vernemen, hoopt de heer J. W. D. Schmitz den 15den November e.k. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren zijne loopbaan als ambtenaar bij de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij aanvaardde. Ongetwijfeld zal het den heer Schmitzthans commies 1ste kl. aan het personenbureau te Haarlem, die bij het publiek als een hulpvaardig ambtenaar be kend staat, dien dag niet aan blijken van sympathie en belangstelling ontbreken. Donderdag-avond heeft er een begin van brand plaats gehad in den winkel van den heer D. ReerinkGroote Houtstraat alhier. De brand werd gelukkig spoedig ont dekt en door het winkelpersoneel gebluscht. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 9 November 1882. 1. J K zonder woonplaats, (gedet.) bedelarij, 1» dagen gev. straf c. e. met last tot overbrenging naar een bede laarsgesticht. 2. D T te Koog aan de Zaan, moedw. mish., f 10 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 3. P H te Hillegom, moedw. mish., zes dagen gev. straf c.e.; met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. 4. G van R h/v. J K te Haarlemmermeer, moedw. mish., 15 dagen cell. gev. straf, f 8 boete of een dag subs, cell- gev. straf c. e. 5. P N te Zaandam, moedw. mish. bij verstek, 15 dagen cell. gev. straf, f8 boete of een dag subs. cell. gev. straf c. e. 6. W van der D en G van der D te Schooten, moedw. mish. ieder 15 dagen cell. gev. straf en solidair in de kosten. 7. S van W te Rijp, ge- weldpl. tegen de politie, bij verstek, 21 dagen cell. gev. straf c. e. 8. A J K te Haarlem, verzet tegen de politiej eene maand cell. gev. straf c. e. 9. K v. H te Zaandam, en J V te Alkmaar, opz. verbr. van aflsluiting de le f25 boete of 15 dagen subs. gev. straf c. e. de 2e vrijges proken de le tevens veroordeeld tot betaling van f 12.23 aan de gevoegde partij. 10. K v W, te Haarlemmermeer, opz. verbr. van afsluiting 7 dagen ceil. gev. straf c. e. 11. P R, en J IJ, te Haarlem, diefstal in dienstbaarheid, de le 2 maanden cell gev. straf c. e. de 2e vrijgesproken. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tussclien 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een onderstuk van een bloedkralen oorbel. Eenige porte- monnaies met en zonder geld. Een bril in étui. Twee ver schillende handschoenen. Een fantasie hoed. Een zijden dasje. Een zijden parapluie. Een vrouwenzak. Een witte zakdoek. Een ladder. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In den tramwagen achtergelaten: Een zakje met bloembollen. LEIDEN, 10 No». Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden a24 stieren 58 a 230, ossen a 106 melkkoeien f 154 a f 258, 12 kalveren dito 186 a 284, 111 vare dito f 110 a 262, 310 vette dito f 175. 325, 80 graskalveren f 26 a 64, 28 vette 46 a 98, 95 a 110; 11 nuchtere dito f 9,a 22, 512 vette schapen 24 a 45,—; 322 weide dito ƒ17,— a 25,lammeren 72 magere varkens f 16 a 80, 358 biggen f 4,50 a 13.— AMSTERDAM, 8 Nov. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 151 vette kalverenlste qual 105, 2de qual. -90 per kilo, 2 graskalf a—33 nuchtere kalverenf 8 a 15, schapen en lammeren a 162 vette varkens 46 a 54 c. per kilo. SCHIEDAM, 10 Nov. Moutwijn, per ned. van 12,75, Jenever f 18,25, spoeling f 1,60 dito commissie f 1,80. HAARLEM, 6 Nov. Aan de varkenmarkt waren 22 stuks aangevoerd, prijs 27 a 28 c. per 1/1 kilo. HAARLEM, 8 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 26 koeien, verkocht voorf 120 a 220; - Btier; verkocht - Voor f a ,10 vaarzen, verkocht 8 voor f 80 a 130 - pinken verkocht voor f a 2 graskalveren verk. voor f 50 a 24 nuchtere kalveren, verk. voor f 8 a 16, 85 schapen, verk. voor f 18 a 30 lammeren, verkocht voor f a biggen ver kocht - voor f a varkens, verkocht voor a c. per '/3 kilo, - paard tot f a Aande kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 119 stapels kaas, 13,943 stuks, wegende 28810 kilo hoog ste prijs f 83.middelbare prijs f per 50 kilo GOUDA, 8 Nov. Kaas f 30 a f32,— le qual., 2e qual. f 26 a 29, zware hooger in prijs aangevoerd 77 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.45 f 1.55 derweiboterf 1.25 a 1.35. per kilo. Handel zeer vlug. LONDEN, 9 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 500, Schapen en Lammeren 2000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 6/- Schapen en Lammeren 5/9 a 7/6, Kalveren 5/- a 6/2 Zwijnen 4/- a 4/8. HOORN, 9 Nov. Ter waag gewogen 270 stapels kaas wegende, 76,485 kilo; hoogste prijsper 50 kilo f34,oor kleine, en voor hooikaas f—commissie f 35,50. middelbare, f35, Amsterdam 10 November 1882. Prijzen der onderstaande effecten genoteer. pCt. de koer Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/s 8 Hongarije. Obl. Leening 18675 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. 4 5 2 Goudleening Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) zilver (Jan.Juli) Obl. buitenl. 1853/80 bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 1877 Amst. L 20-100 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1876 (Perpetuele) 4 binneul. 1250025000. 1 1000—50001 Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1877 4 Columbia. Obligatien4!/5 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Ezpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/a 1875 5% Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Ballische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Ohark Obl. 1000. 5 Morscbansk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Belgie. h Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatal. 1854 4 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 5 pet Italië. Rusland Rumenle Amerika. 5 5 div. 66'Vis 80 1037,, 947a 797* 877, 651/s 65 587, 97 74Vie 887k 277, 44 59'Vk 253/< 257, 107/a 12'7ie 91 Ul'/i 1177e 31 15 103/4 11974 1477a 117 6874 146 137 18 5U/8 U9u/is 507, 82 82 8774 64*/4 637, 160 387e 1463/a 10474 1117, 100 943/4 963/4 1013/k UOi/, 1467, 1267a 1227s Tot niet geringe verbazing van de tal rijke voorbijgangers, stond eergisteren- middag een smidsjongen in Den Haag als een dolle bond in bet rond te springen en te dansen. De knaap had op bet loteri)- bord bij Gebrs. Mooyman bemerkt dat hij een deel van de f 100.000 op zijn nummer had getrokken. Te Weenen had vóór eenige dagen plaats bet beproeven van achterladers-mor tieren. Een 15 duims kanon sprong. De kapitein Motonsek werd gedood, en de luit.-kolonel Kuckzera zwaar gekwetst. De mortier was uit gietijzer, en niet uit staal- brons vervaardigd. De grauwe erwten zullen na 1 Jan. a. s. niet meer op de militaire menu's voorkomen. PARIJS, 10 November. In de cou loirs verzekerd men, dat te Lyon een enquête zal worden geopend tegen de individuen, die bebooren tot de Internationale. Men zegt, dat de uiterste linkerzijde op de tri bune de vraag zal stellen naar enquête, be trekkelijk de onlusten te Montceau, doch dat de Regeering die zal bestrijden. NEW-YORK, 10 November. De supple mentaire berichten maken bet zeker, dat de democratische meerderheid in de nieuwe Kamer de 50 zal overtreffen. De democra ten hebben nog Arizona gewonnen. KAïRO, 10 November. Dufferin heeft een samenkomst van 4 uren met Sberif gehad. Wanneer gij aan verstopping, onaange name opgezetheid, bedorven maag, scheele hoofdpijn of dergelijke kwalen lijdt; ge bruikt dan eenige van Rich. Brandt s Zwit- sersche pillen en de kwaal zal spoedig ver dwijnen. De Zwitsersche Pillen zyn te Haarlem verkrijgbaar bij den heer P. Raa- sen. De dagelijksche kosten bedragen slechts 2 cents. Ouders gebruikt geene nuttelooze of knoei- middels in uw huishouden, maar gebruikt het zuivere Hop-Bitter. Het geeft aan grijs aards en kranken de kracht der jeugd weder. Neemt er de proef van. Wij weten dat het Hop-Bitter bet krachtdadigste en meest voedende middel is. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3