N I E W E Donderdag 16 November S882. 7e Jaargang. De Sociaaldemocratie. BUITENLAND. No. 640. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG B U E E A St. Jansstraat Haarlem. 1 nroc- AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DEB. ADVEBTENTIÈN Van 16 regels.30 Cents, Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Adverteutiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De Sociaaldemocratie, aldus genoemd omdat zij eene volksheerschappij op nieuwe maatschappelijke grondslagen stichten wil, is een voortbrengsel van menschelijke hartstochten. Hebzucht en gierigheid zijn hare ouders. Verachting der Goddelijke geboden, verwijdering van alle grondbe grippen der moraal is haar doel en werk kring. De geestelijke vader der Sociaal democratie onzer dagen is het moderne liberalisme. De Sociaaldemocratie voedt de geheime gezelschappen, zij geeft kracht aan de samenzweringsmaatschappij, haar oorlogszuchtig systeem vormt de revolutie. Gelijke oorzaken brengen op alle plaat sen gelijke gevolgen voort. Zelfs China had in de elfde eeuw onzer tijdrekening zijne Sociaaldemocraten. Aan hun hoofd stonrl de vermaarde Wangngantse, volgens beschrijving een talentvol, doch eerzuchtig en hardnekkig man. Deze Wangngantse en zijne aanhangers beheerschten als Mi nisters het kolossale Chineesche Rijk ouder de Regeering van twee Keizers der Song dynastie. Zij waren in het bezit van alle politieke macht. Juist in onze dagen is het vau groot belang, het doel, de over winning en den val dezer Chineesche So cialisten eenigszins nader te beschouwen. Wat begeerden zij? Zij verklaarden dat het de eerste plicht der Regeering was, om aan het gansche volk, dus ook aan de armste menschen, overvloed van aardsche goederen te ver schaffen. Het exploiteeren der armen door de rijken moest een einde nemen. De Staat zelf werd koopman, industrieel en land bouwer, doch slechts om de arbeidende klassen te beschermen. Daarom moest de overheid in het gansche Rijk eiken dag den prijs der levensmiddelen en koopwaren bepalen. Gedurende eene reeks van jaren moesten de rijken alleen belasting betalen, de armen bleven hiervan verschoond. De overheid bepaalde wie tot de rijken, wie tot de armen geteld moest worden. Een gedeelte van de opbrengst der belasting werd besteed om hulpbehoevende armen en handwerkslieden te ondersteunen. De Staat werd ook alleenig eigenaar vau allen grond en liet door het landbouw-bestuur jaarlijks het noodige zaaikoorn onder de landbouwende bevolking uitdeelen. Daar- FE U1LLETON. Een edele daad. Vervolg.) Een oogenblik scheen het de jonge vrouw, alsof zij in een diepen afgrond nederzonk. Had zij wel juist gehoord? Haar man, haar dierbare, eenige Max was een schurk, een dief geworden en had zich aan het hem toevertrouwde goed vergrepen. O, die slag trof haar het hardst. Haar hart dreigde stil te staan en hare gedachten ge raakten verward. Tannberg kon zijn vrouw niet aanzien en ging met een onzekere stem voort: „Ik wilde gisteren nog eenmaal mijn geluk beproeven en zien of ik niet met het spel terug kon winnen, wat ik aan de beurs verloren had. Ik kende een plaats, waar hoog gespeeld werd en ging er heen. In het begin was ik ook gelukkig, maar op eenmaal veranderde de kans, en nu is alle* uit. O, Ottilie, kunt gij mij vergeven, dat ik u zoo ongelukkig gemaakt heb?" Hij strekte in hevige zelfbeschuldiging ver twijfelend zijn armen naar haar uit. De jonge vrouw stond op en ging eer. schrede terug. Het was haar onmogelijk in de nabijheid van haar man te blijven. Zij gevoelde plotseling een afkeer van hem, dien zij te vergeefs trachtte te overwinnen. „Gjj wendt u van mij af? O, verlaat mij voor echter moesten de landbouwers, na den oogst, het voorschot iu graan of andere waren teruggeven. Alle landerijen moesten zoo bebouwd worden dat zij het meeste geld opleverden. Dit alles werd door de Regeering gecontroleerd en alleen de Staat was schuldeischer, echter zonder rente te nemen. Men ontnam aan de rijken hun rijkdom en de prijs der levensbehoeiteu werd op eene matige hoogte gehouden. De Staat alleen was speculant en met bet geld dat hij verdiende, moesten groote werken van algemeen nut worden tot stand ge bracht. Een ander klinkt zeer fraai. De Chinee- zen zjjn geenszins moedelooze lieden, men sloeg dus de handen aan 't werk. Wang ngantse had door zijne schittereude eigen schappen,het hart van KeizerSchentsung ge wonnen en hij kon daardoor aan ai zijne aan hangers de beste landsbetrekkingen geven.Hij hield zijn systeem vol, waagde alle3 en zijne nieuwe ideeën werden door velen met gejuich begroet, maar het volk zeggen de Chinee sche jaarboeken werd er niet beter door. Na den dood van den Keizer werd de almachtige Minister door de regeereude Keizerin uit zijn ambt ontslagen. Doch spoedig kregen de aanhangers van het nieuwe stelsel opnieuw het roer van den Staat iu handen; immers zij verstonden de kunst om den jongen Keizer, zoodra hij meerderjarig was, voor hun systeem te winnen. Deze ommekeer duurde echter niet lang; onder algemeene verwenschingen werden de Socialisten iu het jaar 1129 uit China verdreven en zij doortrokken van toen af iu grooten getale de Mongoolsche steppen, aan gene zijde van den grooten muur. Zoo verliep de Sociaaldemocratische proef voor bijna achthonderd jaren in het Chineesche Rijk. Wat willen nu onze moderne Sociaal democraten? Onze moderne Sociaal democraten willen geen godsdienst, geen monarchie, geen individueel eigendom en geen huweljjk; zij verlangen eene godsdieust- looze Republiek, gemeenschap van goede ren en vrije liefde. Omverwerping van altaar en troon, verdelging van eigendom en familie, zijn de middelen die zij aan wenden om tot hun doel te geraken. Het tactische plan van de hoofden der 1 revolutiepartij is het volgende: door oplos sing, verdelging en verwoesting in Kerk. niet, wanneer ik niet geheel vertwijfelen moet,' sprak hij met trillende lippen. Dat woord riep haar tot haar plicht terug. Zij kon hem niet meer achten, maar zij mocht hem nu niet verlaten, nu hij daar hopeloos en vertwij felend de armen naar haar uitstrekte. «En zijt gij in het geheel niet meer te helpen? Is de som op de eene of andere wijze niet te bekomen?" vroeg zij langzaam en kalm. z/Neen, neen, zij is te groot, er ontbreken vijf duizend gulden," bracht hij met geweld te voorschijn. ;/Heden wordt de kas nagezien. Hartung zal gelukkig zijn mij te kunnen vernietigen," en somber lachende vervolgde hij: „Hoe zal hij zich verheugen, dat hij zich nu aan zijn gelukkigen medeminnaar wreken kan." „Acht gij hem werkelijk tot zulk een on edele handelwijze in staal?" „Ik moest de menschen niet kennen," was zijn antwoord, terwijl hij opnieuw bitter lachte. „Hij heeft al lang op zulk een gelegenheid ge wacht en nu moet mij het boosaardige noodlot zoo vervolgen, dat ik in zijn handen val." Ottilie mocht haar man niet zeggen dat hij zich zeiven zijn noodlot bezorgd had en vroeg slechts: „Moet het nazien der kas alleen door Hartung geschieden?" „Dat juist niet," was het antwoord, „maar hij is de eenige, die het daarmede zoo nauw keurig neemt. De anderen zouden in het geheel niets bemerken, daarvan ben ik overtuigd Staat en bedrijf, de volkeren tot wanhoop te brengen, om dan, door middel van de ougeloovige en hongerige massa, de alge- heele omverwerping van al het bestaande en bet doel van het ontwerp te bereiken. Hoeverre zijn we nog van dit doel ver wijderd? Of hoe na zijn we het genaderd? De gewenschte vrijheid in Kerk, Staat en bedrijf, als ook de gewenschte mate van subjectieve gelijkheid is min of meer bereikt; er ontbreekt slechts het gelijke recht van elk individu op de goederen van allen. Hoe lang zal het nog duren, eer de zwarte vlag der Sociaaldemocratische anarchie, de vaan der constitutioneele mo narchie en zelfs de roode banier der demo cratische Repilbliek zal verdringen en de gedroomde gouden aera zal opdagen? De eerste bedrijven van het drama zijn immers afgespeeld, de slot-acte slechts ontbreekt. De sociaaldemocratische leer onzer da gen luidt: het exploiteeren van den mensch door den mensch mag niet meer geschie den. Daarom zal de Staat der toekomst alles, grond en werktuigen, voor allen be- heeren. De Staat wordt dus eigenaar van alles, niemand mag privaat-eigendom heb ben, doch iedereen heeft aanspraak op alles. »Wat dijn is, is mijn, en wat mijn is, is dijn,« dat moet de leidende grond stelling wezen. De Staat alleen mag iu de toekomst alle landerijen, a'le gebouwen bezitten; de Staat alleen mag speculant, de Staat alleen mag schuldeischer zijn. De Staat zal moeten zaaien, de Staat zal moeten oogsten alles zooals dat voor zeven eeuwen in China plaats had. En ook de kindereu zullen het eigendom zijn van den alvermogenden Staat. Wordt vervolgd.) Jl. Donderdag beleefde de 87-jarige Bisschop van Ulm den dag, waarop hij voor 25 jaren zijn Bisschops-ambt aan vaardde. In de 60 jaren, dat het Bisdom bestaat is hij de vierde Bisschop aan wien het voorrecht te beurt valt zijn zilveren ambtsfeest te beleven. De jubilaris was lijdende en bracht dus den dag zonder eenig uitwendig f'eestvertoon door. Er is den minister van financiën der Fransche Republiek een vreeselijk ongeval overkomen: hij heeft zich met niet minder want die zijn veel te oppervlakkig." „Wanneer wordt de kas nagezien?" vroeg zij na een kort bezinnen. „Op heden-middag twaalf uur is bet be paald." „En gij wilt heden niet naar het kantoor gaan?" „Wat. kan het helpen! Maar gij hebt gelijk!" riep hij plotseling. „Ik wil niet lafhartig weg blijven, al moet het ergste gebeuren." Hij stond op en kleedde zich aan. Tot zijne verwondering verliet Ottilie de kamer, zonder een woord te zeggen. Haar koud gedrag ontstelde hem diep. „Ik heb ook Ottilie verloren!" dacht hij smartelijk aangedaan, „want zij zal het mij nimmer vergeven, dat ik gelden van anderen ontvreemd heb, en toch is het alleen om harent wille geschied." Zijn vrouw kwam spoedig daarop met het ontbijt terug, maar sprak geen woord, geen enkel geruststellend, bemoedigend woord voor zijn naam- looze kwelling. Hij vroeg naar zijn kind. „Het slaapt nog," was haar antwoord, en toch wist hij, dat zij de onwaarheid sprak, maar dat zij hem alleen van zijn kind verwijderd wilde houden er. hem met meer voor waardig hield het te zien en aan zijn hart te drukken.In de grootste vertwijfeling ging hij heen, zonder het ontbijt aan te raken. Aan de deur gekomen keerde hij zich nog een maal om, een smeekenden blik opzijn vrouw slaande- dan honderd millioen franks vergist in de cijfers, welke bij aan de begrootingscoin- missie heeft voorgelegd. Bij de verificatie daarvan, binnen enkele uren door de leden van de budget-commissie verricht, bevonden dezen dat de ongebruikte en dus nog be schikbare credieten honderd millioen min der bedroegen dan de minister had opge geven. Door het Journal des Débats wordt erg uitgevaren over dezen misgreep van den miuister, welke dan ook alles over treft wat men tot heden gezien heeft, maar niet wat men verwachten kon van den heer Tirard. En waar nu die honderd millioen te vinden, en hoe de begrooting te doen sluiten! Paula Mink heeft ook weer iets van zich laten hooren. Te Lyon heeft zij iu een bijeenkomst van ongeveer 200 perso nen verklaard, dat de werklieden, in plaats vau hun spaarpenningen in handen van den Staat te storten, beter deden met er lood voor te koopeu om kogels te gieten. Van ivoorden tot daden. Terwijl collecti- visten, socialisten en anarchisten in de clubs al wat geestelijk is, gélukkig nog maar met woorden, verscheuren, heeft zekere Paul Landois te Parijs de daad bij het woord gevoegd en een bejaarden geestelijke op straat geslagen; de feitelijke priester- vijand is door de politie in hechtenis ge nomen. Zaterdag-avond werd te Dublin eene poging gedaan om rechter Lawson te ver moorden, terwijl hij eene straat overstak. De schuldige is gevat. Freeman's Journal is niet bizonder inge nomen met het aan generaal Wolseley aan te bieden eereburgerschap der stad Dublin. Het blad heeft er geen flauw begrip van, hoe men aan zoo iets denken kan, terwijl toch de generaal even vóór zijn vertrek naar Egypte zijn leedwezen te kennen gaf, dat de Ieren zeker van zijn afwezigheid gebruik zouden maken om oproer te ver wekken, en hij dan niet iu de gelegenheid zou zijn om hen >mom< te leeren. Te Alexandrië is een Russisch onder daan op straat nabij het arsenaal vermoord gevonden. De politie heeft een inlandschen politieagent, die een bebloeden knods droeg, in hechtenis genomen. Aan de Daily News wordt uit Kaïro gemeld, dat de Commissie van onderzoek in het proces tegen de opstandelingen Zij volhardde en bewoog zich niet op haar bleek gelaat was niet het geringste spoor van medelijden en deelneming te bespeuren. „Leef wel," zeide hij met een zachte stem. „Leef wel.antwoordde zij kalm, zonder zich van de plaats te verroeren. Op een wanhopige gelijkende stormde hij naar buiten. Ottilie zag haar man starende na, plotseling kwam er meer leven en beweging bij haar te voorschijn. Zij wierp een mantel om en verliet eveneens haastig het huis. Een rijtuig bracht haar spoedig naar haar doel. Een plotselinge ge dachte scheen haar te bezielen en eerst toen zij voor de deur stond waarop op een koperen plaat de eenvoudige naam „Hartung" te lezen stond, wist zij, wat zij doen wilde. Wat echter wilde zij eigenlijk doen? Bij hem genade smeeken, dien zij eenmaal hare hand had geweigerd. Zal zij zich waarlijk zoo diep verootmoedigen? Maar mocht zij wel aarzelen? Het gold immers om haar man, den vader van haar kind, voor schande en gevangenis te redden. Zonder zich te bedenken haalde zij de bel over. Een oude vrouw opende de deur en op de vraag of de directeur te huis was, werd zij in een eenvoudige kamer gelaten met de bemerking, dat de heer Hartung aanstonds zou komen. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1